ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2017 року Справа № 927/586/16
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддіСибіги О.М., суддівДанилової М.В., Швеця В.О. розглянувши матеріали касаційної скаргиТовариства з обмеженою відповідальністю "Чернігів-Агроенерджи", м. Київ на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 21.02.2017 року у справі господарського суду Чернігівської області за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Чернігів-Агроенерджи", м. Київ до 1. Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, м. Чернігів; 2. Приватного підприємства "Десна-Експерт-М", м. Чернігів за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача-1Товариства з обмеженою відповідальністю "ПродАгроІнвест", м. Чернігів провизнання незаконними результатів земельних торгів та скасування протоколів земельних торгів
за участю представників
позивача: Кириленко О.П.,
відповідача-1: Агапова І.А.,
відповідача-2: не з'явився,
третьої особи: не з'явився
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернігів-Агроенерджи" (далі за текстом - ТОВ "Чернігів-Агроенерджи") звернулось до господарського суду Чернігівської області з позовом (з урахуванням зміни предмета позову) до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області та приватного підприємства "Десна-Експерт-М" (далі за текстом - ПП "Десна-Експерт-М") про визнання недійсними результатів земельних торгів № 5000 та скасування протоколів земельних торгів (аукціону) з продажу права оренди земельної ділянки за лотами № № 9236, 9237, 9241, 9242, 9243, 9244, 9245, 9246, 9247, визнання недійсними результатыв земельних торгів № 5005 та скасування протоколів земельних торгів (аукціону) з продажу права оренди земельної ділянки за лотами № № 9349, 9351, 9352.
Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 21.07.2016 року до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача-1 залучено товариство з обмеженою відповідальністю "ПродАгроІнвест" (далі за текстом - ТОВ "ПродАгроІнвест").
Рішенням господарського суду Чернігівської області від 24.11.2016 року залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 21.02.2017 року у позові відмовлено повністю.
Вищезазначені судові акти мотивовано тим, що матеріали справи не містять доказів того, що позивачем вжито усіх залежних від нього заходів, таких як подання пакету документів поштовим, електронним чи іншим засобом зв'язку, не надано доказів відмови відповідача-2 від приймання зазначених документів, неможливості подання таких документів раніше, ніж 21.06.2016 року, враховуючи розміщення оголошення про призначення земельних торгів на офіційному сайті відповідача-1, у зв'язку з чим не вбачається порушення відповідачем-2 права позивача на участь у проведенні земельних торгів.
Не погоджуючись з судовими актами попередніх інстанцій, ТОВ "Чернігів-Агроенерджи" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду від 21.02.2017 року та рішення господарського суду Чернігівської області 24.11.2016 року і передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області до Вищого господарського суду України подано відзив на касаційну скаргу, в якому відповідач-1 проти доводів касаційної скарги заперечує та просить залишити її без задоволення, а судові акти попередніх інстанцій - без змін.
В судовому засіданні представник позивача просив касаційну скаргу задовольнити, постанову Київського апеляційного господарського суду від 21.02.2017 року та рішення господарського суду Чернігівської області 24.11.2016 року - скасувати і передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції, а представник відповідача-1 проти доводів касаційної скарги заперечував та просив залишити її без задоволення, а судові акти попередніх інстанцій - без змін.
Відповідача-2 та третю особу згідно з приписами ст. 111 4 Господарського кодексу України було належним чином повідомлено про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак вони не скористались передбаченим процесуальним законом правом на участь у розгляді справи касаційною інстанцією.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-1, приймаючи до уваги межі перегляду справи в суді касаційної інстанції, перевіривши повноту встановлення господарськими судами обставин справи та правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 28.08.2015 року Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області та ПП "Десна-Експерт-М" укладено договір № 32/15 про проведення земельних торгів, відповідно до п. п. 1.1, 1.2 якого відповідач-2 (виконавець) зобов'язався надати відповідачу-1 (замовник) послуги, зазначені в п. 1.2 цього договору, а відповідач-1 - їх прийняти; до послуг виконавця земельних торгів відноситься здійснення всіх необхідних юридичних дій, визначених в ст. ст. 135 - 138 Земельного кодексу України, за результатами яких встановлюється та засвідчується плата за користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності, визначених в додатку 1 до цього договору.
В додатку 1 до договору № 32/15 перелічені земельні ділянки щодо яких, зокрема, виник спір та які підлягали продажу на земельних торгах.
Наказами Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 13.05.2016 року № 90, від 24.05.2016 року № 96 про проведення земельних торгів у формі аукціону виставлено земельні ділянки згідно з додатком 1 до наказу № 90 на земельні торги для передачі їх у користування на умовах оренди та призначено 29.06.2016 року датою проведення даних торгів.
Відповідно до положень ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
За змістом ч. 2 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.
Відповідно до ст. 650 Цивільного кодексу України особливості укладення договорів на біржах, аукціонах, конкурсах тощо встановлюються відповідними актами цивільного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ст. 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів; проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами; б) стартова ціна лота; в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах; г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги; торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем.
Згідно з ч. ч. 1, 4 ст. 136 Земельного кодексу України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами; забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення; у переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу; підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Відповідно до ст. 137 Земельного кодексу України організатор земельних торгів не пізніше десяти робочих днів після підписання договору про проведення торгів передає, а виконавець земельних торгів приймає документи та матеріали на лот, зазначені у ч. 4 ст. 136 цього Кодексу; виконавець земельних торгів після отримання документів та матеріалів на лот забезпечує опублікування на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також, за бажанням організатора земельних торгів, у друкованих засобах масової інформації оголошення про проведення земельних торгів; визначено, що в оголошенні зазначаються за кожним лотом: найменування та адреса виконавця земельних торгів, прізвище та посада, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з документами на лот; земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення; особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів: інформацію про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу; або прізвище, ім'я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер та серію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті) фізичної особи - підприємця; фізичні особи, які не є підприємцями, подають копію довідки про присвоєння їм реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків) або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті); для іноземних громадян та осіб без громадянства - прізвище, ім'я та по батькові, громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для іноземних юридичних осіб - найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована юридична особа; виконавець земельних торгів приймає документи в учасників - фізичних осіб та представників учасників - юридичних осіб; виконавець земельних торгів після отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, заносить до книги реєстрації учасників торгів порядковий номер учасника і номер лота, який він виявив бажання придбати, та видає учаснику (його представнику) довідку про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідний квиток, інформаційну картку на лот та картку учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів); у день проведення торгів виконавець реєструє присутніх учасників. Учасник (його представник) зобов'язаний пред'явити паспорт (довіреність на вчинення дій під час торгів, зокрема на участь у торгах та підписання протоколу про результати торгів, і паспорт); незареєстровані особи до участі у торгах не допускаються; форми заяви про участь у торгах, довідки про отримання документів виконавцем земельних торгів, книги реєстрації учасників торгів, вхідного квитка, інформаційної картки на лот та картки учасника торгів затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; лот виставляється на торги за наявності не менш як двох зареєстрованих учасників; після закінчення торгів за кожним лотом ліцитатор має право оголосити перерву на 15 хвилин; у процесі проведення торгів виконавець веде протокол, у якому зазначаються номер лота, стартова ціна та ціна продажу лота, відомості про переможця, номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот; у разі потреби до протоколу може вноситися й інша інформація; протокол підписується переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів або його представником негайно після закінчення торгів за лотом у двох примірниках; один примірник протоколу видається переможцю; ліцитатор оголошує про завершення земельних торгів після підписання протоколу торгів; договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев'ятою цієї статті; у разі придбання переможцем кількох лотів договір укладається окремо на кожний з них.
Організатор земельних торгів не позбавлений права одночасно підготувати до продажу певну кількість таких ділянок. Оголошення про проведення земельних торгів опубліковується за кожним прийнятим відповідно рішенням, а у разі проведення торгів на декілька земельних ділянок, в оголошенні зазначається інформація щодо кожного окремого лоту.
Відповідне інформаційне оголошення про проведення аукціону № 5000, згідно з яким відбудуться земельні торги по лотам № № 9236, 9237, 9241, 9242, 9243, 9244, 9245, 9246, 9247, та по аукціону № 5005, згідно з яким відбудуться земельні торги по лотам № № 9349, 9351, 9352, проведення яких призначено на 11:00 - 29.06.2016 року розміщено на офіційному сайті відповідача-1, а місцем подання документів було визначено: проспект Перемоги, 20, оф. 6, м. Чернігів, Чернігівський район, Чернігівська область.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що участь у земельних торгах приймали ТОВ "М'ясні ряди", ФОП ОСОБА_6 та ТОВ "ПродАгроІнвест".
Згідно з протоколами № № 1 - 12 земельних торгів (аукціону) з продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності переможцем земельних торгів визнано ТОВ "ПродАгроІнвест".
Відповідно до договорів оренди від 29.06.2016 року, актів приймання-передачі об'єкта оренди від 29.06.2016 року, актів встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 29.06.2016 року в оренду третій особі передано земельні ділянки на території Смолянської сільської ради, площею 5,5872 га (кадастровий № НОМЕР_1); площею 11,0982 га (кадастровий №НОМЕР_2; площею 22,2847 га (кадастровий №НОМЕР_3); площею 22,7267 га (кадастровий НОМЕР_4); площею 22,7359 га (кадастровий НОМЕР_5); площею 32,2241 га (кадастровий НОМЕР_6); площею 54,9054 га (кадастровий НОМЕР_7); площею 55,8625 га (кадастровий НОМЕР_8); площею 64,6396 га (кадастровий НОМЕР_9); площею 64,6396 га (кадастровий НОМЕР_10); площею 24,4360 га (кадастровий НОМЕР_11): площею 43,9456 га (кадастровий НОМЕР_12).
Продаж земельних ділянок, а також прав на них на конкурентних засадах регламентовано главою 21 Земельного Кодексу України, а саме, ст. ст. 135 - 139 Кодексу, в яких закріплено механізм проведення торгів.
Способом захисту свого порушеного права позивач зазначає відновлення становища, яке існувало на момент порушення права, а саме отримання позивачем статусу учасника спірних земельних торгів шляхом скасування протоколів цих торгів.
На підтвердження статусу позивача як учасника спірних земельних торгів позивач посилався на своєчасне прибуття директора позивача Чупири А.М. до офісу виконавця проведення спірних земельних торгів та наявність повного пакету документів.
Судам попередніх інстанцій позивачем надані документи, що підтверджують наявність пакету документів для участі у вищезазначених земельних торгах (аукціоні), а саме: 12 заяв про участь у земельних торгах на кожний лот для юридичних осіб-резидентів від 21.06.2016 року, 12 виписок з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб, 12 витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб, платіжні доручення по кожному реєстраційному внеску: № 223 (лот 9352), 225 (лот 9246), 226 (лот 9245), 224 (лот 9247), 227 (лот 9244), 228 (лот 9243), 229 (лот 9242), 230 (лот 9241), 231 (лот 9237), 221 (лот 9349), 222 (лот 9351) на суму у розмірі 689 грн. кожне та на сплату гарантійних внесків, № 235 (лот 9352) на суму 5 432, 05 грн., № 237 (лот 9246) на суму 1 396, 92 грн., № 238 (лот 9245) на суму 7 599, 37 грн., № 236 (лот 9247) на суму 5 573, 64 грн., № 239 (лот 9244) на суму 3 295, 82 грн., № 240 (лот 9243) на суму 3 949, 36 грн., № 241 (лот 9242) на суму 2 104, 65 грн., № 242 (лот 9241) на суму 2 028, 54 грн., № 243 (лот 9237) на суму 289, 39 грн., № 233 (лот 9349) на суму 2 540, 22 грн., № 234 (лот 9351) на суму 2 896, 76 грн. за участь у земельних торгах, перерахованих на рахунок відповідача-2, 12 довіреностей від 21.06.2016 року на ім'я ОСОБА_8 на представництво інтересів позивача.
За приписами ч. 3 ст. 135 Земельного кодексу України учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в ч. 7 ст. 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.
Відповідно до п. "в" ч. 7 ст. 137 Земельного кодексу України особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків).
За змістом наведених норм обов'язковою умовою для участі у земельних торгах є саме сплата реєстраційного та гарантійного внесків, тобто фактичне перерахування грошових коштів, що підтверджується виконаним розрахунковим документом, а не лише виготовлення та друк такого документа. Намір сплатити не свідчить про сплату.
Обов'язковість сплати реєстраційного та гарантійного внесків є імперативною нормою, що не допускає довільного тлумачення, і недотримання якої унеможливлює участь у земельних торгах.
Як вбачається з довідки, наданої ПАТ "Полікомбанк" за № 1-06/1371 від 26.07.2016 року, надходження коштів від позивача по оплаті реєстраційних та гарантійних внесків на рахунок відповідача-2 відбулось 21.06.2016 року о 18:19.
Згідно з платіжним дорученням № 2886 від 29.06.2016 року відповідачем-2 перераховано на рахунок позивача 38 108, 19 грн. в рахунок повернення перерахованих гарантійних внесків за участь у земельних торгах по 12-ти лотам, відповідно до листа № 146 від 24.06.2016 року та платіжного доручення № 2885 від 29.06.2016 року перераховано 8 268 грн. в рахунок повернення перерахованих реєстраційних внесків.
З витягів із особового рахунку позивача від 14.06.2016 року, 16.06.2016 року та 17.06.2016 року вбачається, що на рахунок останнього надходили грошові кошти, а саме: 14.06.2016 року на рахунок останнього від ТОВ "УАЕГ "Біоленд" о 12:26 було перераховано 30 700 грн. поворотної фінансової допомоги згідно з договором № 290 від 25.04.2016 року; 16.06.2016 року на рахунок позивача від ОСОБА_9 о 15:37 перераховано 9 800 грн. поворотної фінансової допомоги згідно з договором № 291 від 14.04.2016 року; 17.06.2016 року на рахунок позивача від ТОВ "УАЕГ "Біоленд" о 15:04 перераховано 10 400 грн. поворотної фінансової допомоги згідно з договором № 290 від 25.04.2016 року.
Однак, згідно з наданим ПАТ "Фінексбанк" витягом із особового рахунку позивача за 21.06.2016 року вхідний залишок по рахунку за цей день складає 0,00 грн., крім того, такі кошти надійшли від ТОВ "Норія Грейн" лише о 17:59:35.
За умовами п. 2.7 договору банківського рахунку від 23.06.2015 року, укладеного ПАТ "Фінексбанк" та позивачем, у разі недостатності коштів на рахунку клієнта для виконання його розрахункових та/або касових документів та сплати комісії банку за їх виконання, а також погашення наявної заборгованості клієнта списується банком у першочерговому порядку, а прийняті розрахункові та/або касові документи клієнта повертаються без виконання у порядку, передбаченому цим договором та /або Правилами.
Відповідно до п. п. 2.4, 2.5 Правил ПАТ "Фінексбанк" відкриття та функціонування банківського рахунку, що відкривається для суб'єктів господарювання, якщо на рахунку клієнта недостатньо коштів для виконання поданого клієнтом розрахункового/касового документу банк відмовляє клієнту у наданні послуг (проведенні операцій) та/або у виконанні наданих клієнтом розрахункових та/або касових документів, при цьому електронні документи на переказ повертаються банком без виконання.
Викладене свідчить про неможливість сплати необхідних внесків позивачем до моменту надходження коштів від ТОВ "Норія Грейн".
Згідно п. 1.9 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 року № 22, яку зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 року за № 377/8976, доручення платників про списання коштів зі своїх рахунків банки приймають до виконання виключно в межах залишку коштів на цих рахунках або якщо договором між банком та платником передбачено їх приймання та виконання в разі відсутності/недостатності коштів на цих рахунках. Для списання коштів з рахунку платника банк платника застосовує платіжні інструменти, які визначені цією главою, згідно з нормативно-правовими актами Національного банку та внутрішніми процедурами банку.
Зазначеним витягом встановлено здійснення операції по сплаті гарантійних 21.06.2016 року у проміжок часу з 17:59:36 до 17:59:42 годин.
Таким чином, сплата на рахунок відповідача-2 реєстраційних та гарантійних внесків на участь у спірних земельних торгах відбулась лише з 17:59:36 по 17:59:42 і саме з коштів, що надійшли від ТОВ "Норія Грейн", оскільки без отримання цих коштів позивач оплату фактично здійснити не міг, а доказів використання будь-яких інших коштів (кредит, овердрафт тощо) позивачем судам не надано.
Враховуючи викладене, матеріалами справи підтверджено, що прибуття директора Чупири А.М. до офісу другого відповідача із пакетом документів для участі у вищезазначених земельних торгах (аукціоні) 21.06.2016 року раніше 17:59:42 є неможливим без наявності відповідних платіжних доручень.
Крім того, з наданих позивачем витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно позивача вбачається, що вони сформовані 21.06.2016 року лише о 17:28:56 годин.
Також, позивачем на підтвердження перебування директора Чупири А.М. у м. Чернігів надано подорожній лист службового легкового автомобіля від 21.06.2016 року № 124, наказ про його відрядження 21.06.2016 року до м. Чернігова, проте, судами попередніх інстанцій встановлено, що подорожній лист видано на ім'я водія ОСОБА_10, де містяться підписи цього водія про прийняття і здачу автомобіля та запис про направлення у розпорядження ТОВ УАЕГ "Біоленд" і відсутня інформація про виїзд у м. Чернігів, перебування у розпорядженні директора Чупири А.М.; крім того, наявність наказу про відрядження, що є достатньою підставою для бухгалтерії підприємства щодо здійснення оплати за відрядження, не є доказом беззаперечного перебування особи у іншому місті.
Поряд з цим, доводи позивача про те, що приміщення за адресою: 14017, м. Чернігів, пр-т. Перемоги, 20, оф. 6 було зачинено, відсутні працівники відповідача-2 у офісі 21.06.2016 року з 15:00 за цією адресою, спростовуються матеріалами справи, а саме, пояснювальними записками працівників відповідача-2; при цьому, позивачем не надано належних та допустимих доказів, зокрема, не складено жодного акту за участю будь-яких сторонніх осіб про зазначений факт зачинення приміщення.
До того ж, посилання самого позивача на те, що документи про підтвердження сплати гарантійного та реєстраційного внесків були подані ФОП ОСОБА_6, ТОВ "М'ясні лани" та ТОВ "ПродАгроІнвест" саме 21.06.2016 року, спростовують факт зачинення приміщення за адресою: АДРЕСА_1, оскільки такими особами необхідні документи було подано саме 21.06.2016 року.
Поряд з цим, судами попередніх інстанцій правомірно відзначено, що позивач не був позбавлений права скористатись послугами як поштового, так і електронного зв'язку для подання необхідного пакету документів для участі у земельних торгах (аукціоні) відповідачу-2; також не заборонено вчинення таких дій для подання документів і нормами чинного законодавства України.
З урахуванням викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає вірними висновки господарських судів попередніх інстанцій про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що позивачем на підтвердження своїх намірів подати відповідачу-2 документи, необхідні для участі у земельних торгах, не надано доказів здійснення усіх залежних від нього дій та вчинення належних заходів для участі у земельних торгах, у зв'язку з чим не вбачається порушення відповідачем-2 права позивача на участь у проведенні земельних торгів.
Таким чином, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що під час розгляду справи господарськими судами попередніх інстанцій фактичні обставини справи встановлено на основі повного, всебічного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки судів відповідають цим обставинам і їм надана вірна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права.
Також, колегія суддів Вищого господарського суду України відзначає, що інші доводи ТОВ "Чернігів-Агроенерджи", викладені в касаційній скарзі, зводяться до переоцінки наявних у справі доказів, вільного тлумачення правових норм, не спростовують законних висновків господарських судів попередніх інстанцій та вже були предметом розгляду в апеляційному господарському суді і обгрунтовано ним відхилені.
При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 111 7 ГПК України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 111 9 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу - без задоволення.
Касаційна скарга залишається без задоволення, коли суд визнає, що рішення місцевого та постанова апеляційного господарських судів прийняті з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, з'ясуванням всіх обставин, які мають значення для правильного вирішення спору.
За таких обставин, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, які відповідають матеріалам справи та чинному законодавству, у зв'язку з чим підстав для скасування чи зміни оскаржуваних судових актів не вбачається.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу залишити без задоволення.
2. Постанову Київського апеляційного господарського суду від 21.02.2017 року у справі № 927/586/16 - залишити без змін.
Головуючий суддяО.М. Сибіга СуддіМ.В. Данилова В.О. Швець
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2017 |
Оприлюднено | 03.07.2017 |
Номер документу | 67484506 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Сибіга О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні