Справа № 546/1182/16-ц
Провадження № 2/546/96/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2017 року селище Решетилівка
Решетилівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого-судді Беркути Л.Г.
при секретарях - Захарченко Л.Я., Капустян О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Решетилівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцями на час відкриття спадщини та перерозподіл спадщини, треті особи: Піщанська сільська рада Решетилівського району Полтавської області, Державний нотаріус Решетилівської державної нотаріальної контори ОСОБА_4, -
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцями на час відкриття спадщини та перерозподіл спадщини, треті особи: Піщанська сільська рада Решетилівського району Полтавської області, Державний нотаріус Решетилівської державної нотаріальної контори ОСОБА_4, посилаючись на наступне.
30 червня 2002 року помер його батько - ОСОБА_5, на момент смерті йому належав будинок, що знаходиться за адресою: вул. Жовтнева, 26 у селі Піщане Решетилівського району Полтавської області та земельний пай агрофірми МИР . На момент смерті батька у будинку проживали та були зареєстровані: він, його мати - ОСОБА_6 та його брат - ОСОБА_7.
23 листопада 2004 року померла його мати ОСОБА_6, на день смерті вона була зареєстрована та проживала у вищевказаному будинку разом із ним та його братом ОСОБА_7 На момент смерті їй належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,6101 га.
12 листопада 2010 року помер його брат - ОСОБА_7, який на день смерті був зареєстрований та проживав у вищезазначеному будинку разом із ним. Йому належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,82 га. Усі документи - договір купівлі-продажу будинку, сертифікат на право на земельну частку (пай), документи на земельні ділянки його батька, матері та брата зберігалися у вищезазначеному будинку, де він весь час проживав та проживає по теперішній час.
Він вважає, що прийняв спадщину після померлого батька шляхом зберігання його документів: договору купівлі-продажу будинку та сертифікату на право на земельну частку (пай); спадщину після померлих матері та брата прийняв шляхом проживання разом зі спадкодавцями на час відкриття спадщини та зберігання документів на їхні земельні ділянки. Нещодавно він виявив відсутність сертифікату на право на земельну частку (пай) та документи на земельні ділянки матері та брата.
25 жовтня 2016 року він звернувся до Решетилівської державної нотаріальної контори з проханням видати на його ім'я свідоцтво про право на спадщину за законом після померлих батька матері та брата та дізнався, що у нотаріальній конторі вже заведені спадкові справи після померлих ОСОБА_5 та ОСОБА_7 Після померлого батька ОСОБА_5 спадщину прийняла дочка померлого - ОСОБА_2 шляхом зберігання сертифікату на право на земельну частку (пай) агрофірми МИР , їй було видано свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) агрофірми МИР .
Спадкоємцем, що прийняв спадщину після померлого ОСОБА_7 є його сестра ОСОБА_3, вона подала нотаріусу фіктивну довідку Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області про те, що ОСОБА_7 проживав один, тому 09 серпня 2016 року їй було видано свідоцтво про право на спадщину на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,82 га та 5,6101 га.
У зв'язку з усім вищенаведеним він звернувся до суду із даним позовом та, враховуючі уточнені позовні вимоги, просить встановити факт його проживання разом зі спадкодавцями ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на час відкриття спадщини; здійснити перерозподіл спадщини після померлого ОСОБА_5 між ним та ОСОБА_2 у рівних частинах шляхом внесення змін до свідоцтва про право на спадщину (земельну частку (пай) агрофірми МИР ), яке видане державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори 18 грудня 2014 року ОСОБА_2; здійснити перерозподіл спадщини після померлого ОСОБА_7 між ним та ОСОБА_8 шляхом внесення змін до свідоцтва про право на спадщину (на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,6101 га, що належала ОСОБА_6С.), яке видане державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори 09 серпня 2016 року ОСОБА_3, а саме визначити 3/4 частки (4,2076 га) земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва йому та 1/4 (1,4025 га) ОСОБА_3; здійснити перерозподіл спадщини після померлого ОСОБА_7 між ним та ОСОБА_8 у рівних частках шляхом внесення змін до свідоцтва про право на спадщину (на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,82 га), яке видане державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори 09 серпня 2016 року ОСОБА_3, а саме визначити 1/2 частки (2,41 га) земельної ділянки йому та 1/2 частки (2,41 га) земельної ділянки ОСОБА_3; а також скасувати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) агрофірми МИР , яке видане державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори 18 грудня 2014 року ОСОБА_2, свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,6101 га, яке видане державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори 09 серпня 2016 року ОСОБА_3, свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,82 га, яке видане державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори 09 серпня 2016 року ОСОБА_3 та стягти на його користь судові витрати.
У судовому засіданні ОСОБА_1 та його представники - ОСОБА_9 та адвокат ОСОБА_10 заявлені вимоги підтримали та просили задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в уточненій позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_3 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити у задоволенні позову, суду пояснила, що ОСОБА_1 не проживав зі спадкодавцями на момент їх смерті, а приходив до них, коли батьки отримували пенсію, та почав проживати у їхньому будинку лише після смерті брата ОСОБА_7 у 2010 році, а до цього проживав у придбаному йому батьками будинку по сусідству.
У судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала та просила відмовити у задоволенні позову, заявила, що ОСОБА_1 на момент смерті спадкодавців не проживав разом із ними, а проживав у будинку, який його батьки виміняли на свиню
Представник третьої особи Пащенківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області - сільський голова ОСОБА_11 у судовому засіданні повідомив, що за відомостями з погосподарської книги, ОСОБА_1 ще з двохтисячних років до смерті ОСОБА_5, дійсно був зареєстрований у будинку батьків по вул. Жовтнева та вписаний у погосподарському номері. Суду пояснив, що довідки видані ОСОБА_3 та ОСОБА_2, згідно яких ОСОБА_1 не був зареєстрований та не проживав зі спадкодавцями на день їх смерті, були видані їм на підставі їхніх слів. Суду також повідомив, що ОСОБА_5 та ОСОБА_6 придбали будинок по сусідству зі своїм будинком, право власності на нього вони ні за ким не оформили, з 2006 року у цих двох будинках на два двори однією сім'єю проживали брати ОСОБА_12, ОСОБА_1 та ОСОБА_7. Придбаний будинок був у поганому стані, газу у ньому не було, але було світло, яке пізніше також відключили. Приблизно з 2011 року цієї хати вже немає. На даний момент ОСОБА_1 приватизовано частину земельної ділянки біля батьківського будинку. Крім того повідомив, що у довідках помилково вказана нова назва вулиці Жовтневої - Молодіжна , у той час, як дійсна нова назва Затишна .
Третя особа державний нотаріус Решетилівської державної нотаріальної контори ОСОБА_4 у судовому засіданні повідомила, що ОСОБА_2 звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та прийняла спадщину після ОСОБА_5, шляхом зберігання правовстановлюючого документу, а саме сертифікату на право на земельну частку (пай), при цьому надала довідку виконкому Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, згідно якої ОСОБА_5 на день смерті проживав та був зареєстрований з ОСОБА_6 та ОСОБА_7, відомості про ОСОБА_1 у цій довідці були відсутні. Після смерті ОСОБА_7 спадщину прийняла ОСОБА_3 та надала довідки, що на день смерті ОСОБА_6 вона була зареєстрована та проживала лише з ОСОБА_7, а ОСОБА_7 на день смерті був зареєстрований та проживав один. У жовтні 2016 року до неї звернувся ОСОБА_1 та його дочка і надали довідки за підписом того самого секретаря сільської ради, про те, що разом із ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 був зареєстрований та проживав на день їх смерті ОСОБА_1
Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1 та його представників ОСОБА_9 та адвоката ОСОБА_10, відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3 та їх представника адвоката ОСОБА_13, представника третьої особи Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області ОСОБА_11, державного нотаріусу Решетилівської державної нотаріальної контори ОСОБА_4, а також покази свідків ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, оцінивши зібрані по справі докази, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_6 є батьками:
- ОСОБА_12,
- ОСОБА_7,
- позивача по справі - ОСОБА_1,
- відповідача ОСОБА_3,
- відповідача ОСОБА_2,
що підтверджується свідоцтвом про народження серії І-ОЛ № 433684 /а.с.11/, Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00017244506 від 25 жовтня 2016 року /а.с.15/, свідоцтвом про народження серії І-КГ №459623 від 31 січня 1981 року /а.с.150/, свідоцтвом про народження серії ІІІ-ЯР №390014 від 15 липня 1958 року/а.с.187/, свідоцтвом про укладення шлюбу серії І-ОЛ № 296472 від 13 вересня 1975 року/а.с.188/, свідоцтвом про народження серії 1-ОЛ № 100189 від 28 лютого 2003 року, Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00014734148 від 19 листопада 2014 року /а.с.306/,
30 червня 2002 року помер ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-КЕ № 337735, виданим повторно 25 жовтня 2016 року /а.с.8/.
На підставі заяви ОСОБА_2 від 18 грудня 2014 року, після померлого ОСОБА_5 у Решетилівській державній нотаріальній конторі була заведена спадкова справа № 359/2014 /а.с.206-310/, спадщину після нього прийняла його ОСОБА_2, шляхом зберігання правовстановлюючого документа, а саме сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ІІ-Л №0179558 від 17 квітня 1997 року, на земельну частку, яка перебуває у колективній власності агрофірми Мир розміром 5,1 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). /а.с.209/.
18 грудня 2014 року ОСОБА_2 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом після померлого ОСОБА_5, яка складається із права на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності агрофірми Мир Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, розміром 5,1 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка належала ОСОБА_5 не підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ІІ-Л №0179558, виданого Решетилівською районною державною адміністрацією 17 квітня 1997 року на підставі рішення від 11 березня 1997 року №64 /а.с.308/.
На підставі договору купівлі-продажу будинку від 23 червня 1987 року ОСОБА_5 також належав житловий будинок з надвірними будівлями, загальною площею 40 кв.м., що знаходиться в селі Піщане і розташовані на присадибній земельній ділянці присадибних земель колгоспу імені Свердлова /а.с.16/.
23 листопада 2004 року померла ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-КЕ № 337736, виданим повторно 25 жовтня 2016 року /а.с.9/, спадкова справа після неї не заводилась.
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 091943 від 28 жовтня 2004 року, за життя ОСОБА_6 належала земельна ділянка на території Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,61 га у межах згідно з планом /а.с.177/.
18 грудня 2008 року помер ОСОБА_12, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-КЕ №119269 від 20 грудня 2008 року /а.с.149/, після його смерті ОСОБА_23 державною нотаріальною конторою заведена спадкова справа № 180-2009 /а.с.144-163/, спадщину після нього прийняли його сестри ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та отримали свідоцтва про право на спадщину за законом /а.с.157,158/.
12 листопада 2010 року помер ОСОБА_7, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-КЕ № 337737 від 25 жовтня 2016 року /а.с.10/, на підставі претензії ПАТ КБ Надра , після нього у Решетилівській державній нотаріальній конторі заведена спадкова справа № 107/2011 /а.с.172-205/, 11 травня 2011 року ОСОБА_3 подала заяву про прийняття спадщини після ОСОБА_7М./а.с.175/.
06 червня 2014 року ОСОБА_3 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом після ОСОБА_7, яка складається із земельної ділянки загальною площею 6,6101 га, кадастровий номер 4283200:00:012:0021, що розташована на території Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, яка належала на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №091943, виданого Решетилівською районною державною адміністрацією 28 жовтня 2004 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 1284, ОСОБА_6, яка померла 23 листопада 2004 року, спадкоємцем якої був її син ОСОБА_7, який прийняв спадщину, але не оформив своїх прав/а.с.190/.
20 серпня 2016 року ОСОБА_3 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом після ОСОБА_7, яка складається із земельної ділянки загальною площею 4,8193 га, кадастровий номер 5324283200:00:013:0015, що розташована на території Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, яка належала ОСОБА_7 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №091955, виданого Решетилівською районною державною адміністрацією 28 жовтня 2004 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010456101783 /а.с.203/.
У своїй заяві про прийняття спадщини ОСОБА_3 вказала, що інших спадкоємців після ОСОБА_7 немає та надали державному нотаріусу довідки виконавчого комітету Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області від 28 вересня 2011 року № 02-27/645 про те, що померла 23 листопада 2004 року ОСОБА_6 на день своєї смерті була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, у цьому ж будинку проживав та був зареєстрований її син - ОСОБА_7 / а.с.185/ від 03 червня 2014 року № 02-26/480 про те, що померлий ОСОБА_7 на день смерті 12 листопада 2010 року був зареєстрований та проживав один за адресою: село Піщане, вул. Жовтнева, 23 Решетилівського району Полтавської області/а.с.186/.
ОСОБА_2 у своїй заяві про прийняття спадщини також вказала, що інших спадкоємців після померлого ОСОБА_5 немає та надала довідку виконавчого комітету Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області від 17 листопада 2014 року № 02-26/949 про те, що померлий ОСОБА_5 на день смерті 30 червня 2002 року був зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, у цьому ж будинку на день смерті проживали: дружина - ОСОБА_6 та син - ОСОБА_7 /а.с.302/.
Однак вказана інформація не відповідає дійсності, та спростовується довідками виконавчого комітету Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області від 24 січня 2017 року № 02-44/109, №02-44/110,№02-44/11 /а.с.315-317/, згідно яких на день смерті ОСОБА_5С, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вищевказаному будинку за адресою : вул. Жовтнева, буд. 23 в с. Піщане Решетилівського району Полтавської області, був зареєстрований та проживав позивач - ОСОБА_1, а також витягами з погосподарської книги, особовий рахунок № 297 за 2001-2010 роки /а.с.312-313/.
Рішенням Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області від 03 лютого 2016 року у селі Піщане Решетилівського району Полтавської області вулицю Жовтневу перейменовано у Затишну /а.с.314/.
Тобто, відповідачі не повідомили державному нотаріусу про наявність іншого спадкоємця - позивача по справі ОСОБА_1
25 жовтня 2016 року до Решетилівської державної нотаріальної контори звернулась ОСОБА_9, представник ОСОБА_1, з проханням видати на його ім'я свідоцтво про право на спадщину за законом після померлих ОСОБА_5 та ОСОБА_7 З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 25 жовтня 2016 року № 02-31/1257 вбачається, що відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦУ України він вважається таким, що прийняв спадщину після померлих ОСОБА_6 та ОСОБА_7М, але у зв'язку з тим, що спадщина вже оформлена ОСОБА_2 та ОСОБА_3 йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину та рекомендовано звернутися до суду з позовом про перерозподіл. Відповідно до ст. 549 ЦК України ( у редакції 1963 року) спільне проживання зі спадкодавцем не є фактом прийняття спадщини, а тому ОСОБА_1, вважається таким, що не прийняв спадщину після ОСОБА_5 / а.с.7/.
Таким чином спадкове майно фактично було розподілене між відповідачами без врахування права позивача на частку у спадщині.
У відповідності до ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не відмовився від неї.
Згідно п. 211. Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004 № 20/5 та п. 3.2 Методичних рекомендацій щодо вчинення нотаріальних дій, пов'язаних із вжиттям заходів щодо охорони спадкового майна, видачею свідоцтв про право на спадщину та свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя від 29.01.2009 доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем поміж іншого можуть бути: довідка відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем.
Враховуючи те, що факт постійного проживання позивача разом зі спадкодавцями ОСОБА_6 та ОСОБА_7 підтверджено належними доказами, посилання відповідачів на те, що ОСОБА_1 не проживав разом із спадкодавцями не заслуговують на увагу.
Доводи відповідачів про те, що батьки купили позивачу ОСОБА_1 житловий будинок за адресою: вул. Жовтнева, буд 22А, с. Піщане Решетилівського району Полтавської області, у якому він проживав, спростовується довідкою виконавчого комітету Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області№ 02-44/97 від 19 січня 2017 року /а.с.129/, згідно якої, у вказаному будинку був зареєстрований ОСОБА_24, у 2001 році погосподарський номер закрито у зв'язку з вибуттям з місця проживання на постійне проживання в ІНФОРМАЦІЯ_2. Жодних доказів наявності у позивача права власності на вказаний будинок, чи його реєстрації у цьому будинку суду не надано.
У судовому засіданні свідки ОСОБА_14 та ОСОБА_15, ОСОБА_22 підтвердили, що ОСОБА_1 проживав з його батьками ОСОБА_5 та ОСОБА_6 та братом ОСОБА_7 на день їх смерті.
Свідки ОСОБА_16 та ОСОБА_17 у судовому засіданні стверджували, що позивач ОСОБА_1 став постійно проживати у батьківському будинку після смерті брата ОСОБА_12 у 2008 році.
Свідки ОСОБА_25, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21 у судовому засіданні заявили, що ОСОБА_1 проживав у хаті, поблизу із батьківською та почав постійно проживати у батьківській хаті після смерті брата ОСОБА_7
Суд критично оцінює свідчення ОСОБА_15, ОСОБА_18 та ОСОБА_20, ОСОБА_22, оскілки вони є дітьми сторін та можуть бути зацікавлені у результаті розгляду справи.
Покази ж інших свідків суд оцінює критично через їх суперечливість та суб'єктивність, оскільки жоден зі свідків так і не зміг достовірно підтвердити чи спростувати факт постійного проживання позивача ОСОБА_1 разом зі спадкодавцями на момент їх смерті.
Таким чином, оцінивши усі докази, що є у справі у їх сукупності, суд вважає доведеним факт постійного проживання ОСОБА_1 зі спадкодавцями ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на час їх смерті та відкриття спадщини.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не відмовився від спадщини, він вважається таким, що прийняв спадщину після ОСОБА_6 та ОСОБА_7
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч.ч. 2,3 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно зі ст. ст. 1261-1262 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Відповідно до ч. 1 ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
Частиною 5 статті 1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Таким чином, оскільки згідно довідки виконавчого комітету Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області від 26 вересня 2016 року № 02-44/926 /а.с.13/ на день смерті ОСОБА_6 з нею були зареєстровані та проживали її сини ОСОБА_7 та ОСОБА_1, вони вважаються такими, що прийняли спадщину на підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України, у вигляді:
-земельної ділянки загальною площею 6,6101 га, кадастровий номер 4283200:00:012:0021, що розташована на території Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, яка належала на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №091943, виданого Решетилівською районною державною адміністрацією 28 жовтня 2004 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 1284, ОСОБА_6, по 1/2 частки ОСОБА_1 та 1/2 ОСОБА_7
Зважаючи на те, що на день смерті ОСОБА_7 разом із ним був зареєстрований та проживав його брат ОСОБА_1, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області від 26 вересня 2016 року № 02-44/928 /а.с.14/ спадщину після нього прийняли ОСОБА_1, на підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України, та ОСОБА_3, на підставі ст. 1269 ЦК України, у вигляді:
- 1/2 земельної ділянки загальною площею 6,6101 га, кадастровий номер 4283200:00:012:0021, що розташована на території Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, яка належала на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №091943, виданого Решетилівською районною державною адміністрацією 28 жовтня 2004 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 1284, ОСОБА_6, тобто 1/4 частки - ОСОБА_3 та 1/4 - ОСОБА_1 (+вже належна йому частина 1/2 даної земельної ділянки+3/4 частки).
-земельної ділянки загальною площею 4,8193 га, кадастровий номер 5324283200:00:013:0015, що розташована на території Піщанської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, яка належала ОСОБА_7 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №091955, виданого Решетилівською районною державною адміністрацією 28 жовтня 2004 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010456101783, по 1/2 - ОСОБА_1 та 1/2 - ОСОБА_3
Враховуючи наведене та зважаючи на те, що коло спадкоємців визначено вже після закінчення строку для прийняття спадщини, слід здійснити перерозподіл спадщини згадно ст. 1280 ЦК України.
Перерозподіл спадщини являє собою повторний розподіл спадщини між спадкоємцями, зокрема, на підставі рішення суду. Специфіка перерозподілу спадщини у площині спадкових правовідносин полягає в тому, що вона створює ефект повернення до спадкових правовідносин, які на момент перерозподілу припинені.
Суд також відзначає, у відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , оскільки спадщина після померлого ОСОБА_5 відкрилась до 01 січня 2004 року, застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР від 1963 року (далі - ЦК УРСР), у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.
ЦК УРСР не передбачав такого порядку прийняття спадщини, як постійне проживання зі спадкодавцем.
Як вже зазначалось вище, ОСОБА_5 на підставі договору купівлі-продажу будинку від 23 червня 1987 року належав житловий будинок з надвірними будівлями, загальною площею 40 кв.м., що знаходиться в селі Піщане і розташовані на присадибній земельній ділянці присадибних земель колгоспу імені Свердлова /а.с.16/, даний договір зберігав ОСОБА_1
Однак, як вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 25 жовтня 2016 року, позивач не надав державному нотаріусу вищевказаний договір купівлі-продажу, не прийняв спадщину після ОСОБА_5 та не ставить питання про встановлення факту прийняття спадщини після нього у своєму позові, у зв'язку з чим суд вважає передчасними вимоги ОСОБА_1 щодо перерозподілу спадщини після ОСОБА_5 без встановлення факту прийняття спадщини, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог у частині перерозподілу спадщини після ОСОБА_5
Згідно до ч.ч.2,3 ст. 1300 ЦК України на вимогу одного із спадкоємців за рішенням суду можуть бути внесені зміни до свідоцтва про право на спадщину. У випадках, встановлених частинами першою і другою цієї статті, нотаріус видає спадкоємцям нові свідоцтва про право на спадщину .
Відповідно до ст. 1301 ЦК України свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках, встановлених законом .
Відповідно до статті 1301 ЦК ( 435-15 ) свідоцтво про право на спадщину може бути визнано недійсним не лише тоді, коли особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, але й за інших підстав, установлених законом. Іншими підставами можуть бути: визнання заповіту недійсним, визнання відмови від спадщини недійсною, визнання шлюбу недійсним, порушення у зв'язку з видачею свідоцтва про право на спадщину прав інших осіб тощо.
Таким чином, оскільки у зв'язку з видачею свідоцтв про право на спадщину після ОСОБА_7 ОСОБА_3, було порушено право на спадщину позивача - ОСОБА_1, дані свідоцтва суд визнає частково недійсними та такими, що підлягають частковому скасуванню.
Таким чином, аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст.10,11,158,209,212,213,214,215,218 ЦПК України, ст.ст.1216, 1223, 1258, 1267, 1268, 1300, 1301 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом зі спадкодавцем ОСОБА_6 на час відкриття спадщини 23 листопада 2004 року.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом зі спадкодавцем ОСОБА_7 на час відкриття спадщини 12 листопада 2010 року.
Здійснити перерозподіл спадщини після померлого 12 листопада 2010 року ОСОБА_7 між ОСОБА_1 та ОСОБА_26 шляхом внесення змін до свідоцтва про право на спадщину (на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,6101 га, що належала ОСОБА_6), яке видане державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори 09 серпня 2016 року ОСОБА_3, а саме визначити 3/4 частки (4,2076 га) земельної ділянки ОСОБА_1 та 1/4 частки (1,4025 га) ОСОБА_3).
Здійснити перерозподіл спадщини після померлого 12 листопада 2010 року ОСОБА_7 між ОСОБА_1 та ОСОБА_26 у рівних частках шляхом внесення змін до свідоцтва про право на спадщину (на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,82 га), яке видане державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори 09 серпня 2016 року ОСОБА_3, а саме визначити 1/2 частки (2,41 га) земельної ділянки ОСОБА_1 та 1/2 частки (2,41 га) ОСОБА_3).
Скасувати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,6101 га, яке видане державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори 09 серпня 2016 року ОСОБА_3, у частині 3/4 га (4,2076 га) земельної ділянки, належної ОСОБА_1.
Скасувати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,82 га, яке видане державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори 09 серпня 2016 року ОСОБА_3, у частині 1/2 частки (2,41 га) земельної ділянки, належної ОСОБА_1.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області через Решетилівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, а особам, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення - протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
Суд | Решетилівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 07.06.2017 |
Оприлюднено | 05.07.2017 |
Номер документу | 67532544 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Решетилівський районний суд Полтавської області
Беркута Л. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні