Рішення
від 05.07.2017 по справі 379/978/16-ц
ВИЩИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ СУД УКРАЇНИ З РОЗГЛЯДУ ЦИВІЛЬНИХ І КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2017 року м. Київ Колегія суддів судової палати у цивільних справах

Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

головуючогоДем'яносова М.В., суддів: Леванчука А.О., Ситнік О.М., Маляренка А.В., Ступак О.В., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_6 до Виробничого сільськогосподарського кооперативу Ріжки про визнання договорів оренди землі припиненими та повернення земельних ділянок, за касаційною скаргою Виробничого сільськогосподарського кооперативу Ріжки на рішення Таращанського районного суду Київської області від 29 вересня 2016 року та ухвалу апеляційного суду Київської області від 23 листопада 2016 року,

в с т а н о в и л а:

У вересні 2016 року ОСОБА_6 звернулася до суду з позовом, у якому зазначала, що 17 січня 2011 року між нею та Виробничим сільськогосподарським кооперативом Ріжки (далі - ВСК Ріжки ) укладено два договори оренди земельних ділянок, які зареєстровані 29 грудня 2012 року. 17 січня 2011 року, до моменту державної реєстрації договорів, ОСОБА_6 передала земельні ділянки ВСК Ріжки на підставі акта приймання-передачі земельних ділянок.

Вказувала, що з 17 січня 2011 року відповідач використовує її земельні ділянки та сплачує орендну плату. У серпні 2015 року вона звернулася до ВСК Ріжки із заявами про повернення земельних ділянок, що підтверджується відповідними заявами з відміткою відповідача про їх отримання. Листом від 10 вересня 2015 року ВСК Ріжки повідомили позивача про те, що для ідентифікації земельної ділянки потрібно надати кадастровий номер. У серпні 2016 року позивач повторно звернулася до ВСК Ріжки із заявами про повернення земельних ділянок, проте відповіді не отримала.

Вважала, що дія договорів припинилася 18 січня 2016 року, а відповідач незаконно використовує земельні ділянки та зобов'язаний повернути їх. Просила визнати договір оренди земельної ділянки від 17 січня 2011 року, укладений між нею та ВСК Ріжки , який зареєстрований 29 грудня 2012 року припиненим з 18 січня 2016 року та зобов'язати ВСК Ріжки повернути ОСОБА_6 земельну ділянку площею 2,910 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , що належить їй на підставі державного акта на право приватної власності на земельну ділянку НОМЕР_5, виданого Ріжківською сільською радою Таращанського району Київської області 12 вересня 2001 року; визнати договір оренди земельної ділянки від 17 січня 2011 року, укладений між ОСОБА_6 та ВСК Ріжки , який зареєстрований 29 грудня 2012 року припиненим з 18 січня 2016 року та зобов'язати ВСК Ріжки повернути ОСОБА_6 земельну ділянку площею 2,900 га, кадастровий номер НОМЕР_3 що належить їй на підставі державного акта на право приватної власності на земельну ділянку НОМЕР_4, виданого Ріжківською сільською радою Таращанськогорайону Київської області 01 грудня 2004 року.

Рішенням Таращанського районного суду Київської області від 29 вересня 2016 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Київської області від 23 листопада 2016 року, позов задоволено. Визнано договір оренди земельної ділянки від 17 січня 2011 року (площа 2,91 га, кадастровий номер НОМЕР_1), укладений між ОСОБА_6 та ВСК Ріжки , який зареєстрований 29 грудня 2012 року, припиненим з 18 січня 2016 року. Зобов'язано ВСК Ріжки повернути ОСОБА_6 земельну ділянку площею 2,910 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що належить їй на підставі державного акта на право приватної власності на земельну ділянку НОМЕР_2, виданого 12 вересня 2001 року Ріжківською сільською радою Таращанського району Київської області. Визнано договір оренди земельної ділянки від 17 січня 2011 року, площа 2,9 га, кадастровий номер НОМЕР_3 укладений між ОСОБА_6 та ВСК Ріжки , який зареєстрований 29 грудня 2012 року, припиненим з 18 січня 2016 року. Зобов'язано ВСК Ріжки повернути ОСОБА_6 земельну ділянку площею 2,900 га, кадастровий номер НОМЕР_3 що належить їй на підставі державного акта на право приватної власності на земельну ділянку НОМЕР_4, виданого 01 грудня 2004 року Ріжківською сільською радою Таращанського району Київської області , стягнуто з ВСК Ріжки на користь ОСОБА_6 Вирішено питання про розподіл судових витрат.

У касаційній скарзі ВСК Ріжки , посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить рішення суду першої інстанції, ухвалу суду апеляційної інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити.

Відповідно до п. 6 розд. ХІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII Про судоустрій і статус суддів Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ діє в межах повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Верховного Суду та до набрання чинності відповідним процесуальним законодавством, що регулює порядок розгляду справ Верховним Судом.

У зв'язку з цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України від 18 березня 2004 року.

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, заслухавши доповідь судді, вивчивши матеріали цивільної справи та дослідивши доводи касаційної скарги, вважає, що вона має бути задоволена.

Згідно з ч. 2 ст. 324 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

За вимогами ст. ст. 213, 214, 316 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.

При ухваленні рішення суд зобов'язаний з'ясувати питання, зокрема, щодо: наявності обставин (фактів), якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та навести докази на їх підтвердження; наявності інших фактичних даних, які мають значення для вирішення справи; правовідносин, зумовлених встановленими фактами. У рішенні суду обов'язково повинні бути зазначені встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини.

Вказані вимоги судами не дотримано.

Задовольняючи позов, суди керувалися тим, що ОСОБА_6 та ВСК Ріжки дійшли згоди щодо істотних умов договорів оренди земельних ділянок, скріпивши 17 січня 2011 року договори своїми підписами, що і є моментом укладення договорів оренди, а тому договори оренди землі припинили свою дію після закінчення п'ятирічного строку, який розпочинається з моменту його укладення, а не з моменту державної реєстрації, оскільки державна реєстрація вказує на чинність договорів (набрання юридичної сили) і не може змінювати момент їх укладення, а земельні ділянки підлягають поверненню позивачу.

З такими висновкам судів погодитися не можна.

Судами встановлено, що 17 січня 2011 року між ОСОБА_6 та ВСК Ріжки укладено два договори оренди земельних ділянок, які зареєстровані 29 грудня 2012 року (а. с. 8, 12).

Згідно з п. 1.1 договорів, орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне володіння та користування на умовах оренди земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без зміни цільового призначення, які знаходяться в адміністративних межах Ріжківської сільської ради Таращанського району Київської області і право на які засвідчено:

в€' державним актом НОМЕР_2, виданим 12 вересня 2001 року Ріжківською сільською радою Таращанського району Київської області, кадастровий номер НОМЕР_1, земельна ділянка виділена у натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку розміром (площею) 2,91 га (а. с. 6);

в€' державним актом НОМЕР_4, виданим 01 грудня 2004 року Ріжківською сільською радою Таращанського району Київської області, кадастровий номер НОМЕР_3 земельна ділянка виділена у натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку розміром (площею) 2,9 га (а. с. 10).

Пунктом 2.3 договорів передбачено, що договір укладено терміном на 5 років, починаючи з дати його державної реєстрації. Після закінчення терміну дії договору орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін. У цьому разі орендар повинен повідомити письмово орендодавця про бажання щодо продовження дії договору на новий термін не пізніше ніж за місяць до його закінчення.

Згідно з п. 2.5 договорів передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.

Відповідно до п. 3.2.3 орендар має право вимагати надання орендодавцем для використання земельної ділянки після державної реєстрації договору оренди, відшкодування орендодавцем упущеної вигоди і збитків, заподіяних ненаданням її у зазначений строк.

Згідно з п. 3.2.6 договору орендар зобов'язаний приступити до використання орендованої земельної ділянки після державної реєстрації договору оренди.

Пунктом 6.1 встановлено, що договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

У серпні 2015 року ОСОБА_6 звернулася до ВСК Ріжки із заявами про повернення земельних ділянок, що підтверджується відповідними заявами з відміткою відповідача про їх отримання. Листом від 10 вересня 2015 року ВСК Ріжки повідомили позивача про те, що для ідентифікації земельної ділянки потрібно надати кадастровий номер (а. с. 9, 13).

У серпні 2016 року позивач повторно звернулася до ВСК Ріжки із заявою про повернення земельних ділянок (а. с. 15).

Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації (ч. 1 ст. 210 ЦК України).

Згідно з ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі .

За змістом статей 18, 20 цього Закону (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Спірними договорами передбачено, що земельна ділянка надається в оренду строком на 5 років, відлік строку оренди розпочинається з моменту державної реєстрації цього договору (а. с. 8, 12).

Отже, строк дії спірних договорів оренди землі починається після набрання ними чинності, а не з моменту їх укладення.

Набрання договором чинності є моментом у часі, коли починають діяти права та обов'язки по договору, тобто коли договір (як підстава виникнення правовідносин та письмова форма, в якій зафіксовані умови договору) стає правовідносинами, на виникнення яких було спрямоване волевиявлення сторін.

З урахуванням зазначених норм матеріального права строк дії спірних договорів спливає 29 грудня 2017 року.

Отже, строк дії договорів оренди не закінчився, вони є чинними, тому відсутні підстави для витребування земельних ділянок.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у постанові від 18 січня 2017 року у справі № 6-2777цс16, яка згідно зі ст. 360-7 ЦПК України є обов'язковою для судів.

Проте суди першої та апеляційної інстанцій на наведене належної уваги не звернули та безпідставно задовольнили позовні вимоги.

Оскільки обставини справи не потребують додаткової перевірки, то відповідно до ст. 341 ЦПК України суд касаційної інстанції має право частково скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалу апеляційного суду та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 до ВСК Ріжки про визнання договорів оренди землі припиненими та повернення земельних ділянок відмовити.

Керуючись ст. ст. 333, 336, 341, 343, 344, 346, 347, 349 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ

в и р і ш и л а:

Касаційну скаргу Виробничого сільськогосподарського кооперативу Ріжки задовольнити.

Рішення Таращанського районного суду Київської області від 29 вересня 2016 року та ухвалу апеляційного суду Київської області від 23 листопада 2016 року скасувати та ухвалити нове рішення.

У позові ОСОБА_6 до Виробничого сільськогосподарського кооперативу Ріжки про визнання договорів оренди землі припиненими та повернення земельних ділянок відмовити.

Рішення оскарженню не підлягає.

Головуючий:М.В. Дем'яносов Судді: А.О. Леванчук А.В. Маляренко О.М. Ситнік О.В. Ступак

СудВищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Дата ухвалення рішення05.07.2017
Оприлюднено10.07.2017
Номер документу67599860
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —379/978/16-ц

Рішення від 05.07.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Ситнік Олена Миколаївна

Ухвала від 16.03.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Ситнік Олена Миколаївна

Ухвала від 16.03.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Ситнік Олена Миколаївна

Ухвала від 21.12.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Ситнік Олена Миколаївна

Ухвала від 23.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Сушко Л. П.

Ухвала від 20.10.2016

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Сушко Л. П.

Ухвала від 20.10.2016

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Сушко Л. П.

Рішення від 29.09.2016

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Бойко М. Г.

Рішення від 29.09.2016

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Бойко М. Г.

Ухвала від 09.09.2016

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Бойко М. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні