Ухвала
від 10.07.2017 по справі 646/15137/15-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


Провадження № 22ц/790/ 4100 /17 Головуючий 1 інст. - Журавель В.А.

Справа № 646/15137/15-ц Доповідач - Кругова С.С.

Категорія: інші

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2017 року Апеляційний суд Харківської області в складі:

головуючого Кругової С.С.,

суддів Колтунової А.І .,

ОСОБА_1

секретаря Прологаєвої А.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на ухвалу Червонозаводського районного суду міста Харкова від 27 січня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства Пласт Маркет , Товариства з обмеженою відповідальністю ОСОБА_3 Торговий Дім про застосування наслідків недійсності нікчемного договору оренди - зобов'язати відповідача підписати акт повернення майна ,-

в с т а н о в и в :

Ухвалою судді Червонозаводського районного суду міста Харкова від 27 січня 2017 року у відкритті провадження у справі відмовлено.

Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції ОСОБА_2 23 травня 2017 року звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу і направити справу на розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала винесена з порушенням норм процесуального права, є незаконною та необґрунтованою.

Висновки суду першої інстанції є помилковими та такими, що не відповідають діючому законодавству .

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи апеляційної скарги та, дослідивши матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Відмовляючи у відкритті провадження у справі суд першої інстанції, виходив з того, що спір повинен розглядатись в господарському суді .

З таким висновком суду першої інстанції, судова колегія не погоджується з наступних підстав.

Як вбачається із змісту позовної заяви,ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом як фізична особа і застосувати наслідки недійсності нікчемного договору оренди (з правом викупу)№ 01-01-07 від 01.07.2017 року, зобов'язати ТОВ ПластМаркетТорговий Дфім підписати акт повернення нежитлового приміщення площею 450 кв.м. за адресою у м. Харкові по вул. Диканівська, 50.

1 липня 2014 року між ПРАТ ПластМаркет та ТОВ ПластМаркетТорговийДім укладено договір оренди (з правом викупу).

Відповідно до ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

За змістом ст. 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: 1) захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; 3) інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.

Згідно ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі, зокрема, справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів.

Відповідно ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Володіння корпоративними правами не вважається підприємництвом. Законом можуть бути встановлені обмеження певним особам щодо володіння корпоративними правами та/або їх здійснення. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

У пункті 13 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ" передбачено, що згідно з частиною третьою статті 167 Господарського кодексу України (далі - ГК) під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав. Визначаючи, чи є спір таким, що виникає з корпоративних відносин та не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (пункт 4 частини першої статті 12 ГПК, стаття 15 ЦПК), слід враховувати роз'яснення, надані у постанові Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів". Наприклад, у порядку цивільного судочинства підлягають розгляду справи, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням інших суб'єктів господарювання, які не є господарськими товариствами (кооперативи, приватні, колективні підприємства тощо), якщо стороною у спорі є фізична особа. При цьому положення пункту 4 частини першої статті 12 ГПК, враховуючи її імперативний характер, не підлягає застосуванню за аналогією щодо спорів, пов'язаних з діяльністю інших суб'єктів господарювання (споживчих, садових товариств тощо), а також стосовно справ, пов'язаних зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності господарського товариства, якщо однією зі сторін не є учасник (засновник, акціонер) господарського товариства, у тому числі такий, який вибув. Це стосується і спорів за участю спадкоємців учасників господарських товариств, які ще не стали їх учасниками. Наприклад, спір між спадкоємцем учасника господарського товариства та товариством щодо розміру належної йому до передачі у грошовій формі частки у майні товариства, яка належала спадкодавцю; спір між сторонами з приводу виконання цивільно-правового договору (зокрема, виконання договору купівлі-продажу частки статутного фонду господарського товариства), оскільки він виник не з корпоративних відносин.

Також, згідно п. 7 Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" у зв'язку з відсутністю в законодавстві норм про спеціальну підвідомчість (підсудність) спорів, пов'язаних з емісією цінних паперів, розміщенням акцій чи їх обігом, а також часток у статутному (складеному) капіталі товариства, що виникають між акціонерами (учасниками) господарського товариства та товариством (крім передбачених пунктом 4 частини першої статті 12 ГПК), такі позови повинні приймати господарські суди за правилами статті 1 ГПК, тобто з урахуванням суб'єктного складу учасників спору.

Враховуючи вказане спір, що виник між фізичною особою (позивачем) та відповідачами про застосування наслідків недійсності нікчемного договору оренди - зобов'язання відповідача підписати акт повернення майна , жодним чином не стосується корпоративних прав позивача та не є таким, що виникає із господарських правовідносин, а навпаки виникає з цивільних правовідносин та підлягає розгляду у суді загальної юрисдикції.

Отже, суд першої інстанції дійшов передчасного висновку, що такі вимоги підлягають розгляду господарським судом.

За таких обставин постановлена у справі ухвала не може вважатись законною й обґрунтованою, а тому відповідно до ст. 311 ЦПК України є така, що підлягає скасуванню з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження.

Керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 311 , 313, 314, 315, 317, 319, 324 ЦПК України , суд,-

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Ухвалу Червонозаводського районного суду міста Харкова від 27 січня 2017 року скасувати, справу направити до суду першої інстанції для відкриття провадження у справі.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення. В силу ст.324 ЦПК України оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий С.С. Кругова

Судді А.І. Колтунова

ОСОБА_1

СудАпеляційний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення10.07.2017
Оприлюднено13.07.2017
Номер документу67694136
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —646/15137/15-ц

Ухвала від 24.09.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Бровченко І. О.

Ухвала від 11.09.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Бровченко І. О.

Ухвала від 07.09.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Бровченко І. О.

Рішення від 16.08.2018

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Теслікова І. І.

Ухвала від 13.02.2018

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Теслікова І. І.

Ухвала від 17.07.2017

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Теслікова І. І.

Ухвала від 10.07.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Кругова С. С.

Ухвала від 10.07.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Кругова С. С.

Ухвала від 26.06.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Кругова С. С.

Ухвала від 23.06.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Кругова С. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні