Ухвала
від 13.07.2017 по справі 289/589/17
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Апеляційний суд Житомирської області

Справа №289/589/17 Головуючий у 1-й інст. ОСОБА_1

Категорія в порядку КПК України Доповідач ОСОБА_2

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2017 року м. Житомир

Апеляційний суд Житомирської області у складі суддів:

ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в місті Житомирі апеляційну скаргу виконуючого обов`язки директора ТОВ «Наталка ЛТД» ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Радомишльського районного суду Житомирської області від 26 травня 2017 року про накладення арешту на майно,

за участю:

прокурора ОСОБА_7 ,

апелянта ОСОБА_6 ,

В С Т А Н О В И В:

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, ОСОБА_6 звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу слідчого судді Радомишльського районного суду Житомирської області від 26 травня 2017 року про накладення арешту на майно та постановити нове рішення, яким у задоволенні клопотання старшого слідчого Радомишльського відділу поліції Коростишівського ВП ГУ НП в Житомирській області майора поліції ОСОБА_8 про арешт тимчасово вилученого майна відмовити.

Просить постановити окрему ухвалу стосовно слідчого судді Радомишльського районного суду ОСОБА_1 щодо порушення ним строків розгляду справи.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги посилається на те, що оскаржувана ухвала є незаконною та необґрунтованою, винесена з істотним порушенням норм матеріального та процесуального права.

Зазначає, що при вирішенні судом зазначеного клопотання порушено вимоги ст.ст. 171, 172, 173 КПК України.

Вказав, що по даному кримінальному провадженні нікому з посадових осіб ТОВ «Наталка ЛТД» підозру не було вручено, статус ТОВ «Наталка ЛТД» у кримінальному провадженні не визначено, розмір збитків не встановлено та не визначено.

В порушення вимог ч.4 ст.173 КПК України слідчим суддею було застосовано спосіб арешту майна, який повністю унеможливлює здійснення правомірної підприємницької діяльності.

Крім того, зазначив, що слідчий в своєму клопотанні просив накласти арешт на ємкості для зберігання скрапленого газу та газову колонку, які вилучені і являються речовими доказами в кримінальному провадженні. Однак слідчий суддя наклав арешт на газ нафтовий скраплений (суміш пропан-бутану), про що не було зазначено у поданому слідчим клопотанні.

Слідчим суддею накладено арешт на газову колонку «ШЕЛЛ», тоді як згідно протоколу обшуку від 20.04.2017року було вилучено колонку для відпуску газу «ШЕЛЬФ».

Згідно ухвали слідчого судді від 26 травня 2017 року слідчий суддя задовольнив клопотання слідчого та наклав арешт на дві ємкості для зберігання скрапленого газу, зокрема: одна ємкість загальним об`ємом 4850 літрів, наповнена газом на 46%, що становить 2231 літрів та друга ємкість загальним об`ємом 4850 літрів, наповнена газом на 50%, що становить - 2425 літрів та газову колонку «ШЕЛЛ», які вилучені і являються речовими доказами в кримінальному провадженні №12017060280000121, з метою забезпечення збереження речових доказів та передані на відповідальне зберігання в.о. директора ТОВ «Наталка ЛТД» - ОСОБА_6 .

Своє рішення слідчий суддя мотивував тим, що стороною кримінального провадження доведено наявність підстав для накладення арешту на майно, оскільки дане майно відповідає критеріям, визначеним ч.2 ст.167 КПК України, та з метою уникнення обставин, що можуть призвести до зникнення, втрати або пошкодження вказаного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити досудовому слідству по кримінальному провадженню задовольнив клопотання слідчого.

Досудовим розслідуванням встановлено, щопосадові особи ТОВ «Наталка ЛТД» (код ЄДРПОУ 13575044) за адресою: м. Радомишль Житомирської області, вул. Ворошилова, 10, (юридична адреса, де знаходиться офіс товариства) та за адресою: м. Радомишль Житомирської області, вул. Карпенка, 3-а, (адреса, де знаходяться виробничі потужності товариства та за якою безпосередню здійснюється діяльність, пов`язана із здійсненням роздрібної торгівлі газом нафтовим скрапленим (суміш пропан-бутану), без отримання дозволів на виконання робіт з підвищеною небезпекою та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, з грубими порушеннями правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою організували діяльність, пов`язану із здійсненням роздрібної торгівлі газом нафтовим скрапленим (суміш пропан - бутану), використовуючи при цьому необліковане та не уведене належним чином в експлуатацію обладнання АГЗС, чим створили загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків.

01 березня 2017 року по даному факту розпочато досудове розслідування, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017060280000121 за ч.1 ст.272 КК України.

20 квітня 2017 року під час проведення обшуку на території ТОВ «Наталка ЛТД» посадовим особам (виконуючому обов`язки директора товариства ОСОБА_6 ) було запропоновано добровільно видати документи, які підтверджують право власності на обладнання та механізми та документи які регламентують діяльність товариства, на що останній повідомив, що дані документи відсутні.

Під час проведення обшуку встановити наявність даних документів не представилось можливим, що підтверджує незаконну діяльність товариства, яка може призвести до загрози загибелі людей та настання тяжких наслідків.

Також, в ході обшуку були вилученні дві ємкості для зберігання скрапленого газу, зокрема: одна ємкість загальним об`ємом 4850 літрів, наповнена газом на 46%, що становить - 2231 літрів та друга ємкість загальним об`ємом 4850 літрів, наповнена газом на 50%,що становить - 2425 літрів та газову колонку, оскільки вони являються речовими доказами, предметами, за допомогою яких ТОВ « Наталка ЛТД» здійснювала незаконну торгову діяльність скрапленим газом та знаряддям вчинення злочину.

В ході проведення досудового розслідування вилучені ємкості для зберігання скрапленого газу та газова колонка, які визнані речовими доказами, передані на відповідальне зберігання представнику ТОВ «Наталка ЛТД» та зберігаються за правилами зберігання речових доказів згідно ст.100 КПК України.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення директора ТОВ «Наталка ЛТД» ОСОБА_6 , який підтримав доводи апеляційної скарги, заперечення прокурора проти доводів апеляційної скарги, дослідивши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали судового та кримінального провадження, а також ухвалу суду першої інстанції в межах, передбачених ст. 404 КПК України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з таких підстав.

Звертаючись до суду із клопотанням про накладення арешту на майно, слідчий послався на наявність розумних підозр того, що в ході використання ємкостей для зберігання скрапленого газу та газової колонки, можуть бути знищені або втрачені сліди, які вказують на наявність ознак злочину та можуть допомогти встановити особу, що його вчинила. Крім того, зазначене майно визнано речовим доказом у даному кримінальному провадженні, а тому є розумні підозри вважати, що у випадку не накладення на них арешту це майно може бути зіпсовано, знищено, пошкоджено або реалізовано.

Задовольняючи клопотання слідчого, слідчий суддя виходив з наявності правових підстав для накладення арешту на майно, а саме на ємкість загальним об`ємом 4850 літрів, наповнену газом на 46%, що становить - 2231 літрів та ємкість загальним об`ємом 4850 літрів, наповнену газом на 50%,що становить - 2425 літрів та газову колонку.

Проте повністю погодитись з таким висновком суду не можна, виходячи з наступного.

Згідно ч.2ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення:

1)збереження речових доказів;

2)спеціальної конфіскації;

3)конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;

4)відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Відповідно до вимог ч.1ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддями вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

З досліджених під час апеляційного розгляду матеріалів кримінального провадження вбачається, що згідно протоколу обшуку від 20.04.2017року, проведеного в рамках досудового розслідування по кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР 01.03.2017 року за №12017060280000121, у приміщенні ТОВ «Наталка ЛТД» по вул. Карпенка, 3а у м. Радомишль вилученні дві ємкості для зберігання скрапленого газу, зокрема: одна ємкість загальним об`ємом 4850 літрів, наповнена газом на 46%, що становить - 2231 літрів та друга ємкість загальним об`ємом 4850 літрів, наповнена газом на 50%,що становить - 2425 літрів та газову колонку.

Постановою старшого слідчого СВ Радомишльського ВП Коростишівського ВП ГУ НП в Житомирській області ОСОБА_8 від 20.04.2017 року речовими доказами у вказаному кримінальному провадженні визнано дві ємкості для зберігання скрапленого газу та газову колонку, які передані на зберігання в.о. директора Товариства ОСОБА_6 для зберігання.

Звертаючись 21.04.2017 року до слідчого судді слідчий у клопотанні просив накласти арешт на ємкості для зберігання скрапленого газу та газову колонку, які були вилучені і являються речовими доказами в кримінальному провадженні №12017060280000121.

Отже, доводи апелянта стосовно того, що слідчий суддя вийшов за межі клопотання слідчого, наклавши арешт на 2231 літрів та 2425 літрів газу, які знаходяться у зазначених ємкостях, матеріалами судового провадження не спростовуються. Згідно вищенаведеної постанови слідчого від 20.04.2017 року 2231 літрів та 2425 літрів речовими доказами в кримінальному провадженні №12017060280000121 не визнані.

Разом з тим, доводи апеляційної скарги щодо наявності підстав для відмови у задоволенні клопотання слідчого, оскільки підозра у вказаному кримінальному провадженні нікому не оголошена, колегія суддів визнає неспроможними.

Арешт майна це один із заходів забезпечення кримінального провадження, суть якого відповідно до вимог ч.1ст.170 КПК України, полягає у тимчасовому, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та\або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумної підозри вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Апеляційний суд не задовольняє вимоги апеляційної скарги щодо винесення окремої ухвали відносно слідчого судді ОСОБА_1 , оскільки ухвалення вказаного рішення не передбачено чинним кримінальним процесуальним законодавством.

Доводи апеляційної скарги висновків слідчого судді не спростовують і не дають підстав вважати, що під час розгляду клопотання про накладення арешту на майно, слідчим суддею були порушені вимоги закону, які б давали підстави для скасування судового рішення.

За таких підстав, ухвала слідчого судді від 26 травня 2017 року є законною та обґрунтованою, правові підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст. 404, 407, 422КПК України, апеляційний суд,

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу виконуючого обов`язки директора ТОВ «Наталка ЛТД» ОСОБА_6 задовольнити частково.

Ухвалу слідчого судді Радомишльського районного суду Житомирської області від 26 травня 2017 року про накладення арешту на майно скасувати.

Постановити нову ухвалу, якою клопотання старшого слідчого СВ Радомишльського відділення поліції Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_8 , погоджене з прокурором Коростишівської місцевої прокуратури ОСОБА_7 , задовольнити.

Накласти арешт на ємкості для зберігання скрапленого газу та газову колонку, які вилучені і являються речовими доказами в кримінальному провадженні №12017060280000121, з метою забезпечення збереження речових доказів.

Ухвала оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Судді:

СудАпеляційний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення13.07.2017
Оприлюднено07.03.2023
Номер документу67765083
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —289/589/17

Ухвала від 13.07.2017

Кримінальне

Апеляційний суд Житомирської області

Шевченко В. Ю.

Ухвала від 13.07.2017

Кримінальне

Апеляційний суд Житомирської області

Шевченко В. Ю.

Ухвала від 13.07.2017

Кримінальне

Апеляційний суд Житомирської області

Шевченко В. Ю.

Ухвала від 14.06.2017

Кримінальне

Апеляційний суд Житомирської області

Жизнєвський Ю. В.

Ухвала від 29.05.2017

Кримінальне

Апеляційний суд Житомирської області

Бережна С. В.

Ухвала від 26.05.2017

Кримінальне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Невмержицький І. М.

Ухвала від 03.04.2017

Кримінальне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Невмержицький І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні