ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2017 року Справа № 904/11672/16
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Самусенко С.С. - головуючого, Малетича М.М., Плюшка І.А.,
розглянувши касаційну скаргу ОСОБА_4 на рішення та постановугосподарського суду Дніпропетровської області від 31.01.2017 Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.03.2017 у справі№ 904/11672/16 господарського судуДніпропетровської області за позовомОСОБА_5 доТовариства з обмеженою відповідальністю "Виробнича компанія "Гарант-Трейд" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_4 провизнання рішення загальних зборів товариства недійсним, за участю представника: від відповідача: Корнієнко В.І.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 21.06.2017 касаційну скаргу ОСОБА_4 прийнято до провадження колегією суддів: Самусенко С.С. - головуючий, Малетич М.М., Плюшко І.А. у відповідності до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.06.2017.
В судовому засіданні 11.07.2017 оголошено перерву на 18.07.2017.
1. Зміст позовних вимог та стислий виклад підстав подання позову
ОСОБА_5 звернулася до господарського суду із позовом до ТОВ "ВК "Гарант-Трейд" про визнання недійсним оформленого протоколом № 1/9-16 від 09.09.2016 рішення загальних зборів учасників відповідача.
Позов обґрунтовано тим, що оскаржуване рішення прийнято з порушеннями вимог чинного законодавства та положень статуту товариства щодо порядку скликання зборів, повідомлення учасників та безпосередньо їх проведення. Позивач зазначає, що він як учасник, який володіє 50 % статутного капіталу товариства, не був повідомлений про скликання оскаржуваних зборів, та участі в них не приймав.
2. Стислий виклад суті рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів та мотиви їх прийняття
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 31.01.2017 у справі №904/11672/16 (суддя Ліпинський О.В.), залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.03.2017 (судді: Коваль Л.А. - головуючий, Пархоменко Н.В., Чередко А.Є.), позов задоволено, визнано недійсним оформлене протоколом №1/9-16 від 09.09.2016 рішення загальних зборів учасників ТОВ "ВК "Гарант-Трейд".
Судові рішення мотивовано тим, що жодного рішення на спірних зборах учасників від 09.09.2016 прийнято не було з підстав відсутності кворуму для прийняття такого рішення. Проте в протоколі зборів №1/9-16 від 09.09.2016 зазначено, що за результатами голосування прийнято рішення про відмову у наданні згоди на укладення товариством договорів.
3. Підстави, з яких оскаржено судові рішення господарських судів
ОСОБА_4, не погоджуючись із судовими рішеннями звернувся до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати, прийняти нове рішення про відмову у позові.
Скаржник вказує, що позивач як учасник товариства приймала участь у загальних зборах, була обізнана з порядком денним, голосувала за поставлене питання. Права позивача на управління товариством не було порушено.
Оскільки на загальних зборах були присутні учасники, які володіють 100% голосів, по 50% кожен, учасники проголосували не однаково, тому рішення прийнято не було, так як для його прийняття не вистачило голосів.
4. Доводи, викладені у відзиві на касаційну скаргу
ОСОБА_5 у відзиві на касаційну скаргу посилається, зокрема, на п.18 постанови Пленуму ВСУ №13 від 24.10.2008, згідно якого прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для його прийняття є безумовною підставою для визнання такого рішення недійсним.
Позивач, вказуючи на безпідставність доводів касаційної скарги, просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
5. Обставини справи, встановлені господарськими судами попередніх інстанцій
Згідно статуту ТОВ "ВК "Гарант-Трейд" в редакції від 17.06.2014 учасниками товариства є ОСОБА_5, частка якої у статутному капіталі товариства становить 50%, та ОСОБА_4, частка якого у статутному капіталі товариства становить 50%.
Відповідно до протоколу №1/9-16 загальних зборів учасників ТОВ "ВК "Гарант-Трейд" від 09.09.2016 відбулись загальні збори учасників товариства.
У вказаному протоколі зазначено, що на зборах присутні учасники, що у сукупності володіють 100% голосів, а саме: ОСОБА_5 - 50%, та ОСОБА_4 - 50%.
До порядку денного зборів включено питання "Про надання згоди на укладення товариством договору іпотеки та купівлі-продажу майна товариства".
Протоколом зборів з такого питання порядку денного визначено наступні результати голосування учасників товариства: "За" - ОСОБА_5, що складає 50 % голосів; "Проти" - ОСОБА_4, що складає 50 % голосів; "Утрималися" - 0 % голосів.
Згідно протоколу за результатами голосування з першого (єдиного) питання порядку денного збори вирішили відмовити у наданні згоди на укладення товариством договору іпотеки, предметом якого буде виступати нерухоме майно, належне товариству на праві приватної власності, а саме - приміщення ковбасного цеху, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 755,8 кв. м, в тому числі, договору купівлі-продажу майна товариства, що перебуває у ковбасному цеху.
Зазначений протокол зборів містить підписи від імені голови загальних зборів учасників - ОСОБА_5 та від імені секретаря загальних зборів учасників -ОСОБА_4
Пунктом 6.1.1 статуту товариства визначено право учасників товариства брати участь в управлінні справами товариства.
За п.7.1 статуту товариства реалізація права участі в управлінні справами товариства відбувається, зокрема, через участь учасника господарського товариства у вищому органі товариства, яким щодо спірних відносин є загальні збори учасників товариства.
Пунктом 7.7.1 статуту товариства встановлено, що збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.
У п.7.6 статуту встановлено умови прийняття рішень загальними зборами товариства, зокрема, вказано, що з решти не зазначених в цьому пункті питань рішення приймається простою більшістю голосів.
6. Норми права та роз`яснення постанов Пленумів ВСУ та ВГСУ, на які звертається увага при вирішенні спору
Згідно ст.61 Закону України "Про господарські товариства" позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу. Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу. Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників. Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
За ст.60 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів.
Відповідно до ст.59 Закону України "Про господарські товариства" з питань, зазначених у пунктах "а", "б" статті 41 цього Закону, а також при вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. З решти питань рішення приймається простою більшістю голосів.
У п.п.18 постанови Пленуму ВСУ від 24.10.2008 №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв`язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону про господарські товариства); прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта статті 43 Закону про господарські товариства).
У п. 2.13 постанови Пленуму ВГСУ від 25.02.2016 № 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" роз`яснено, що безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв`язку з порушенням прямих вказівок закону є, зокрема, прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення або у разі неможливості встановлення наявності кворуму; прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина шоста статті 42 Закону України "Про акціонерні товариства").
7. Норми права та мотиви, з яких виходить касаційна інстанція при прийнятті постанови
Відповідно до вимог статті 111 7 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається із встановлених судами обставин, до порядку денного спірних загальних зборів включено єдине питання: "Про надання згоди на укладення товариством договору іпотеки та купівлі-продажу майна товариства".
За результатами голосування голоси учасників розділилися: 50 % - "за"; 50 % -"проти".
З огляду на положення ст.59 Закону України "Про господарські товариства" та п.7.6 статуту товариства, рішення з даного питання порядку денного не набрало необхідної кількості голосів для його прийняття, та вважається неприйнятим.
Проте, виходячи зі змісту протоколу зборів №1/9-16 від 09.09.2016 за результатами голосування зборами, прийнято рішення про відмову у наданні згоди на укладення товариством договорів.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що вказане питання: "Про відмову у наданні згоди на укладення товариством договорів" - не виносилось на порядок денний та по такому питанню не відбувалося голосування.
Голосування відбувалося лише по питанню "Про надання згоди на укладення товариством договору іпотеки та купівлі-продажу майна товариства" та у зв`язку з відсутністю кворуму для прийняття такого рішення воно не було прийнято.
За ч.2 ст. 111 7 ГПК України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що у цьому випадку порушується право позивача на участь в управлінні справами товариства, оскільки загальними зборами прийнято рішення за відсутності достатньої кількості голосів для його прийняття, що суперечить вимогам закону.
Встановивши у спірних відносинах наявність безумовних підстав для визнання оскаржуваного рішення зборів недійсним, господарські суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про визнання недійсним оформленого протоколом №1/9-16 від 09.09.2016 рішення загальних зборів учасників ТОВ "ВК "Гарант-Трейд".
8. Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
З дотриманням передбачених законодавством меж перегляду справи в касаційній інстанції, заслухавши суддю-доповідача, представників відповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши правильність застосування норм матеріального та процесуального права господарськими судами попередніх інстанцій, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки встановлених судами обставин.
Колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що оскаржувані рішення та постанова судів попередніх інстанцій прийнято із повним, всебічним та об`єктивним з`ясуванням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв`язку з чим для задоволення касаційної скарги правові підстави відсутні.
Відповідно до ст.111 9 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право, зокрема, залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.
Керуючись ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 - 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.03.2017 у справі №904/11672/16 залишити без змін.
Головуючий суддя С. Самусенко
Судді: М. Малетич
І. Плюшко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2017 |
Оприлюднено | 20.07.2017 |
Номер документу | 67834520 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Самусенко C.C.
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Коваль Любов Анатоліївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Коваль Любов Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні