Постанова
від 01.08.2017 по справі 825/579/17
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 серпня 2017 року м. Чернігів Справа № 825/579/17

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.

за участі секретаря - Гайдука С.В.,

представника позивача - Крищенко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Куликівські аграрні інвестиції" до Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Симоненко Олени Анатоліївни, Чернігівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_3, Товариство з обмеженою відповідальністю Горбів Агро про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство Куликівські аграрні інвестиції (далі - ПП Куликівські аграрні інвестиції ) звернулось до суду з адміністративним позовом до Чернігівської міської ради (далі - Чернігівська МР), державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Симоненко Олени Анатоліївни (далі - Державний реєстратор) та просить визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора індексний № 31521946 від 22.09.2016 про реєстрацію права оренди земельної ділянки.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що Державним реєстратором проведено державну реєстрацію права оренди ТОВ Горбів Агро на ту ж саму земельну ділянку, що орендує ПП Куликівські аграрні інвестиції на підставі договору оренди, який був зареєстрований Куликівським відділом Чернігівської регіональної філії ДЗК у 2008 році та який наразі не є розірваним, його державна реєстрація не скасована, строк його дії триває.

Зазначив, що відповідач наявність/відсутність суперечностей між заявленими правами та вже зареєстрованими правами на земельну ділянку не перевірив, чим допустив прийняття передчасного рішення. Вказане свідчить про протиправність дій Державного реєстратора та наявність підстав для скасування винесеного ним рішення.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Відповідач, - Державний реєстратор в судове засідання не прибув, надав письмові заперечення на позов, в яких позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні. Зазначив, що під час розгляду заяви ним було зроблено пошуки за кадастровим номером НОМЕР_1 земельної ділянки. За запитуваною інформацією відомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно були відсутні. Зазначив, що на день розгляду заяви ТОВ Горбів Агро не було можливості взаємодії між Держземагентством та Укрдержреєстром для надання інформації про земельні ділянки на запити державного реєстратора прав на нерухоме майно. Під час розгляду заяви реєстратором було встановлено, що заявником подано повний та належно оформлений пакет документів, який в повному обсязі відповідав вимогам, що встановлені Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень для вчинення відповідної реєстраційної дії.

З огляду на вищевказане, а також законодавчу заборону відмовляти в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених зазначеним Законом, у Державного реєстратора не було правових підстав для відмови ТОВ Горбів Агро у здійсненні реєстраційних дій.

Також зазначив, що Закон України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначає, що відповідальність за достовірність даних, що містяться в документах, поданих для державної реєстрації прав оренди землі, покладається на заявника (орендаря). Таким чином, перед укладанням договору оренди із ОСОБА_3, саме ТОВ Горбів Агро варто було з'ясувати правовий статус земельної ділянки, яку воно збиралося взяти у оренду.

Крім того, реєстрація права оренди на спірну земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1, була здійснена на підставі договору оренди землі № р485 від 16.08.2016, а отже право, яке реєструвалося, виникло після 01.01.2013. Закон не вимагає від державного реєстратора вчинення дій щодо запиту від органів, що здійснювали державну реєстрацію прав на нерухоме майно до 1 січня 2013 року, інформації стосовно правочинів, які були вчинені після цієї дати.

Представник відповідача, - Чернігівської МР в судове засідання не прибув, надіслав клопотання про заміну відповідача на Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради.

Ухвалою суду від 01.08.2017, постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеною до журналу судового засідання, в задоволенні вказаного клопотання Чернігівській МР було відмовлено за необґрунтованістю.

Представник третьої особи, - ТОВ Горбів Агро в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Третя особа, - ОСОБА_3 у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов належить задовольнити з таких підстав.

Судом встановлено, що ПП Куликівські аграрні інвестиції є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 05.10.2007 внесено відповідний запис. Основним видом діяльності підприємства є 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, позивач є орендарем земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, яка розташована на території Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області, на підставі договору оренди землі від 15.06.2008, укладеного з ОСОБА_3 (орендодавець) (а.с. 45-47). Строк дії договору - 10 років (до 15.06.2018) (п. 8 Договору).

Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Куликівському районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 25.06.2008 за № 040883500326.

Факт передачі вказаної земельної ділянки в оренду підтверджується актом про передачу та прийом земельної ділянки від 15.06.2008 (а.с. 45 зворот).

Право власності орендодавця на земельну ділянку, яку було передано в оренду, підтверджено Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 11.06.2008, виданого Відділом земельних ресурсів у Куликівському районі Чернігівської області (а.с. 48).

Довідкою Головного управління Держгеокадастру у Куликівському районі Чернігівської області від 20.07.2017 № 9-25-0.29-180/108-17 підтверджено реєстрацію вищевказаного договору оренди у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі в розділі 4 за № 040883500326 від 25.06.2008 (а.с. 112).

Крім того, встановлено, що 10.08.2015 між ПП Куликівські аграрні інвестиції (орендар) та ОСОБА_3 (орендодавець) було укладено додатковий договір до вищевказаного договору оренди землі, яким сторони домовились збільшити розмір орендної плати за земельну ділянку (а.с. 49-50).

Вищевказані договори сторонами достроково не розривалися, їх державна реєстрація не скасована та вони є чинними.

Разом із тим, як вбачається з матеріалів справи, до закінчення дії строку вищевказаних договорів оренди Державним реєстратором повторно зареєстровано право оренди на ту ж саму земельну ділянку в період чинності договору оренди земельної ділянки, укладеної між позивачем та ОСОБА_3

Так, Державним реєстратором прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 31521946 від 22.09.2016 (права оренди землі) на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_1 на підставі договору оренди землі від 16.08.2016 № р485, укладеного між сторонами: орендодавець - ОСОБА_3, орендар - ТОВ Горбів Агро , що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, та копією реєстраційної справи № 1034431874227 (а.с. 52, 103-110).

Вважаючи дії державного реєстратора Чернігівської МР щодо проведення державної реєстрації прав оренди за договором оренди, укладеним між ТОВ Горбів Агро та ОСОБА_3, протиправними, а рішення таким, що має бути скасованим, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Правовідносини, пов'язані з набуттям права оренди на земельні ділянки, укладенням договорів оренди землі та їх реєстрацією, регулюються Земельним кодексом України та Законом України від 01.07.2004 № 1952-IV Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Закон № 1952-IV).

Відповідно до частини 2 статті 124 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час реєстрації договору оренди земельної ділянки ПП Куликівські аграрні інвестиції ), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Згідно із частиною 2 статті 125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Статтею 2 Закону № 1952-IV (в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.

Відповідно до статті 3 Закону № 1952-IV загальними засадами державної реєстрації прав, зокрема, є гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження.

Відповідно до частини 3 статті 3 Закону № 1952-IV, речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:

1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;

2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Частиною 3 статті 10 Закону № 1952-IV визначено, що державний реєстратор:

- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

- перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

- під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.

Статтею 18 Закону № 1952-IV визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

Згідно із частиною 4 статті 18 Закону № 1952-IV державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що саме державний реєстратор як суб'єкт владних повноважень, з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку та уникнення подвійної реєстрації повинен запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013.

Крім того, Державна реєстраційна служба України у своєму листі від 06.08.2013 № 2951/05-15-13 надала роз'яснення Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами , що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013 року, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).

Проте, в порушення вимог чинного законодавства Державний реєстратор при проведенні державної реєстрації прав та їх обтяжень за договором оренди землі, укладеним з ТОВ Горбів Агро , належним чином не перевірив, чи має місце вже зареєстроване право оренди на спірну земельну ділянку, внаслідок чого неправомірно здійснив повторну реєстрацію договору оренди однієї і тої самої земельної ділянки, тоді як реєстрація договору оренди землі за новим орендарем можлива лише після закінчення строку дії або дострокового розірвання договору оренди землі з попереднім орендарем та відповідної реєстрації цих фактів.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 29.09.2015 по справі № 21-760а15, яка в силу вимог частини 2 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для врахування судом при виборі і застосуванні правової норми.

Відповідачем не надано суду жодних доказів щодо звернення останнього з відповідним запитом про наявність або відсутність зареєстрованого договору оренди земельної ділянки до Відділу Держземагенства (Держгеокадастру) у Куликівському районі Чернігівської області як до у органу, який здійснював таку реєстрацію до 01.01.2013.

Разом з тим, відповідачем та третіми особами до суду не надано жодних доказів щодо розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного між ПП Куликівські аграрні інвестиції та власником земельної ділянки - ОСОБА_3

Відповідно до статті 18 Закону України від 06.10.1998 № 161-ХІV Про оренду землі (в редакції чинній на момент укладення договору оренди землі із ПП Куликівські аграрні інвестиції ), договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Згідно із статтею 202 Земельного кодексу України державний реєстр земель складається з двох частин:

а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;

б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Пунктом 1.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 № 174 (далі - Тимчасовий порядок), чинного на момент укладення договору оренди землі із Куликівські аграрні інвестиції , було встановлено, що Книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі - це документ суворого обліку, який є складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.

Державний реєстр земель - це складова частина державного земельного кадастру, який складається з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку і формується за допомогою АС ДЗК.

Оператори державного реєстру земель - це структурні підрозділи Центру ДЗК, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу та не мають прямого доступу до бази даних АС ДЗК.

Поземельна книга - це документ, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, в тому числі кадастровий план, відомості про державний акт на право власності на землю, державний акт на право постійного користування землею, договір оренди землі та власника, користувача, орендаря (суборендаря) земельної ділянки і формується за допомогою АС ДЗК.

Реєстратори державного реєстру земель - це структурні підрозділи Центру ДЗК, які мають доступ та вносять відомості до бази даних АС ДЗК, ведуть Поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації.

Відповідно до пункту 2.5 Тимчасового порядку, територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку оператору (реєстратору) разом з усіма примірниками державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації.

Згідно із пунктом 2.6 Тимчасового порядку, оператор (реєстратор) приймає від територіального органу земельних ресурсів державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі та реєстраційну картку. У разі виявлення розбіжностей в державному акті на право власності на земельну ділянку, державному акті на право постійного користування земельною ділянкою, договорі оренди землі та реєстраційній картці вони за актом приймання-передавання повертаються до територіального органу земельних ресурсів для доопрацювання

Пунктом 2.7 Тимчасового порядку передбачено, що у разі оформлення договору оренди (суборенди) землі територіальний орган земельних ресурсів надає за актом приймання-передавання Оператору (реєстратору) реєстраційну справу для створення реєстраційної картки. Оператор (реєстратор) у 10-денний термін заповнює реєстраційну картку.

Згідно із пунктом 2.8 Тимчасового порядку, оператор (реєстратор) здійснює видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та видачу договорів оренди (суборенди) землі. Видача державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договору оренди (суборенди) землі супроводжується внесенням запису про державну реєстрацію до відповідних розділів книги реєстрації. При цьому оператор (реєстратор) відображає дані державної реєстрації на всіх примірниках державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди (суборенди) землі.

До реєстраційної картки оператором (реєстратором) вносяться відомості про державну реєстрацію згідно з пунктом 3.4 цього Порядку.

Після внесення відомостей про державну реєстрацію до реєстраційної картки вона засвідчується підписом керівника з зазначенням прізвища та ініціалів і печаткою оператора (реєстратора).

Другий примірник державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, примірники договору оренди (суборенди) землі оператор (реєстратор) передає до територіальних органів земельних ресурсів за актом приймання-передавання.

Відповідно до пункту 2.9 Тимчасового порядку, оператор передає реєстратору перший примірник реєстраційної картки, після чого реєстратор вносить відомості з реєстраційної картки до бази даних АС ДЗК. Після внесення реєстратором відомостей до бази даних АС ДЗК на першій сторінці реєстраційної картки ставиться штамп реєстратора та підпис особи, яка внесла відомості.

Згідно із пунктом 2.10 Тимчасового порядку перший примірник реєстраційної картки передається на зберігання до архіву реєстратора. Другий примірник реєстраційної картки включається до Поземельної книги, формування та зберігання якої здійснює оператор.

Відповідно до пункту 4.2 Тимчасового порядку, державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.

Пунктом 4.3 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель визначено, що у книзі реєстрації реєструються, в тому числі, договори оренди землі.

Відповідно до пункту 4.5 Тимчасового порядку, державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі у книзі реєстрації здійснює оператор (реєстратор), у межах повноважень якого є земельна ділянка.

Згідно із пунктом 4.6 Тимчасового порядку, внесення записів реєстрації до книги реєстрації здійснює особа, яка призначається згідно з наказом оператора (реєстратора).

Реєстраційний номер присвоюється державному акту на право власності на земельну ділянку, державному акту на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі в момент здійснення його державної реєстрації (пункт 8.1 Тимчасового порядку).

Пунктами 12.3, 12.4 Тимчасового порядку передбачено, що дані для формування Поземельної книги вносяться до бази даних АС ДЗК після внесення записів до книги реєстрації.

Відповідальність за формування та ведення поземельних книг покладається на осіб, які призначаються наказом оператора (реєстратора).

Відповідно до пунктів 14.1, 14.2, 14.3 Тимчасового порядку, для внесення до Поземельної книги відомостей про земельну ділянку, на яку було оформлено державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі до введення в дію цього Порядку, оператор (реєстратор) звертається з письмовим запитом про отримання відомостей про земельну ділянку до територіальних органів земельних ресурсів

Територіальний орган земельних ресурсів у тижневий термін з моменту подання письмового запиту надає за актом приймання-передавання оператору (реєстратору) технічну документацію або реєстраційну справу для створення реєстраційної картки.

У разі неможливості відтворення інформації територіальний орган земельних ресурсів надає офіційний висновок про відсутність відомостей для внесення їх до бази даних АС ДЗК.

Із довідки Головного управління Держгеокадастру у Куликівському районі Чернігівської області від 20.07.2017 № 9-25-0.29-180/108-17 вбачається, що в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі містяться відомості щодо реєстрації договору оренди спірної земельної ділянки між ПП Куликівські аграрні інвестиції та ОСОБА_3

Також зазначено, що реєстрація земельної ділянки з відкриттям Поземельної книги з кадастровим номером НОМЕР_1 проведена 11.06.2008 (а.с. 107).

Відсутність реєстраційних справ, реєстраційних карток, відсутність відомостей в базі даних АС ДЗК, не свідчить про незавершеність чи відсутність державної реєстрації як такої та не може ставитись за вину позивачу, оскільки обов'язок щодо внесення відомостей у Поземельну книгу покладався на реєстратора державного реєстру земель та оператора (реєстратора).

Суд вважає за необхідне зазначити про те, що відповідно до положень Тимчасового порядку, державна реєстрація договорів оренди земельної ділянки вважається здійсненою з моменту внесення даних до книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі,

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15.12.20116 по справі № К/800/26933/16 (№ 802/324/16-а).

Таким чином, враховуючи наявність даних у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі про оренду та у Поземельній книзі щодо оренди спірної земельної ділянки ПП Куликівські аграрні інвестиції , суд вважає, що державна реєстрація цих договорів є здійсненою.

Враховуючи викладене, в силу положень абзацу 3 частини 3 статті 10 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідач повинен був запитати в органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо) щодо фактів реєстрації договорів оренди землі на відповідні земельні ділянки для встановлення відповідності заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженням.

Невиконання державним реєстратором такого обов'язку обумовило повторну реєстрацію права оренди одних і тих самих земельних ділянок, внаслідок чого істотно порушено законні права та інтереси позивача як правомірного орендаря земельної ділянки.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 29.09.2015 у справі № 21-760а15 та від 15.11.2016 у справі № 21-3030а16, згідно яких державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобов'язаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації, а реєстрація нових договорів оренди є неможливою до закінчення строку дії попередніх договорів та відповідної реєстрації цього факту.

Відповідно до статті 26 Закону № 1952-IV записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

У разі скасування на підставі рішення суду рішення про внесення змін до запису Державного реєстру прав, про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна відповідний запис скасовується.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин та з урахуванням того, що відповідачем проведено реєстрацію договору оренди земельної ділянки, укладеної між ТОВ Горбів Агро та ОСОБА_3, без дотримання вимог законодавства, а саме не здійснено в повному обсязі дії щодо встановлення факту наявності або відсутності вже зареєстрованих прав оренди землі, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ПП Куликівські аграрні інвестиції та необхідність їх задоволення у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Куликівські аграрні інвестиції" - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Симоненко Олени Анатоліївни про реєстрацію права оренди земельної ділянки від 22.09.2016 індексний № 31521946.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівської міської ради (код ЄДРПОУ 34339125) на користь Приватного підприємства "Куликівські аграрні інвестиції" (код ЄДРПОУ 35493447) судові витрати в сумі 1 600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя С.В. Бородавкіна

СудЧернігівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення01.08.2017
Оприлюднено09.08.2017
Номер документу68134167
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —825/579/17

Ухвала від 26.03.2019

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Бучик А.Ю.

Ухвала від 13.03.2019

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Бучик А.Ю.

Ухвала від 18.10.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Голяшкін О.В.

Ухвала від 26.09.2017

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Літвіна Н. М.

Ухвала від 28.08.2017

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Літвіна Н. М.

Ухвала від 28.08.2017

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Літвіна Н. М.

Постанова від 01.08.2017

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Бородавкіна С.В.

Постанова від 01.08.2017

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Бородавкіна С.В.

Ухвала від 14.06.2017

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Бородавкіна С.В.

Ухвала від 01.06.2017

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Бородавкіна С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні