Дата документу 31.07.2017 Справа № 554/3218/17
Провадження 1-кс/554/5170/2017
УХВАЛА
Іменем України
31 липня 2017 року м.Полтава
Слідчий суддя Октябрського районного суду м.Полтави ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання, подане слідчим слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12017170000000126 від 06.03.2017 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.146, ч.3 ст.190, ч.1 ст.345 КК України, і погоджене прокурором відділу прокуратури Полтавської області ОСОБА_4 , про допит потерпілого під час досудового розслідування в судовому засіданні, -
ВСТАНОВИВ:
Слідчий за погодженням із прокурором звернувся до слідчого судді Октябрського районного суду м.Полтави із вищевказаним клопотанням про допит потерпілого під час досудового розслідування у судовому засіданні, в якому просить допитати в якості потерпілого ОСОБА_5 по кримінальному провадженню №12017170000000126 від 06.03.2017 року.
Клопотання мотивоване тим, що в ході проведення досудового розслідування встановлено осіб потерпілих, які стверджують, що підозрювані ОСОБА_6 та ОСОБА_7 незаконно утримували їх за адресою: АДРЕСА_1 , під приводом лікування від наркотичної, алкогольної та ігрової залежностей, серед яких є ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродж. м. Полтава, гр. України, непрацююча, проживаюча за адресою: АДРЕСА_2 .
На даний час, у ході досудового розслідування, у слідчого виникла необхідність отримати показання потерпілого ОСОБА_5 щодо обставин незаконного позбавлення її волі підозрюваними ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .. Допит ОСОБА_5 необхідно провести в судовому засіданні, оскільки наявні обставини, що можуть вплинути на повноту і достовірність показань вказаного потерпілого в майбутньому.
Зокрема, підозрюваний ОСОБА_7 , який є директором ГО «Нова доля країни» у реабілітаційному центрі, де потерпіла ОСОБА_5 перебувала протягом тривалого часу (з 06.01.2017 року по 26.04.2017 року), за вказаний період на неї морально та фізично тиснув, про що сама потерпіла зазначала під час проведення з нею попередніх слідчих дій (2 допити в якості потерпілої та слідчий експеримент). Таким чином є підстави стверджувати, що підозрювані можуть знову на неї тиснути з метою схилити її до зміни показів відносно них. Про такі дії сторони захисту свідчить той факт, що після написання заяв 24 особами, які 26.04.2017 перебували у домогосподарстві за адресою: АДРЕСА_1 , про позбавлення їх волі, у подальшому вказані особи написали представникам сторони захисту пояснення про те, що ні до кого, у тому числі ОСОБА_6 , ОСОБА_7 претензій не мають, що свідчить про обставини, які суттєво вплинули на повноту та достовірність показань 22 осіб.
Крім цього, слідчий вказує, що в ході проведення слідчого експерименту за участю потерпілої ОСОБА_5 від 23.06.2017 року, остання показала, що після того як вона дала покази в якості потерпілої по даному провадженню, до неї додому та до її матері приходив ОСОБА_7 , який просив написати пояснення щодо відсутності претензій, що вона і зробила, але одразу передумала.
Таким чином, на думку слідчого, існують обставини, які можуть суттєво вплинути на повноту і достовірність показань ОСОБА_5 під час можливого майбутнього судового розгляду, тому виникла необхідність допитати її під час досудового розслідування в судовому засіданні.
Під час розгляду слідчим суддею питань даного клопотання рішення про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів судом не приймалось, клопотань від учасників процесуальної дії про застосування технічних засобів фіксування до суду не надійшло, що відповідає приписам статті 107 КПК України.
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, просив його задовольнити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши думку слідчого, слідчий суддя вважає, що у задоволенні клопотання необхідно відмовити, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.225 КПК України у виняткових випадках, повязаних із необхідністю отримання показань свідка чи потерпілого під час досудового розслідування, якщо через існування небезпеки для життя і здоровя свідка чи потерпілого, їх тяжкої хвороби, наявності інших обставин, що можуть унеможливлювати їх допит в суді або вплинути на повноту чи достовірність показань, сторона кримінального провадження має право звернутися до слідчого судді із клопотанням провести допит такого свідка чи потерпілого в судовому засіданні. У цьому випадку допит свідка чи потерпілого здійснюється у судовому засіданні в місці розташуванні суду або перебування хворого свідка, потерпілого в присутності сторін кримінального провадження з дотриманням правил проведення допиту під час судового розгляду.
Дана норма закону встановлює певні критерії проведення допиту свідків чи потерпілого на досудовому слідстві у судовому засіданні слідчим суддею: по-перше, тільки у виняткових випадках, пов`язаних із необхідністю такого допиту через існування небезпеки для життя і здоров`я свідка, його тяжкої хвороби або інших обставин, через які допит такого свідка в наступному буде неможливо у судовому засіданні судом; по-друге, за обставин які можуть вплинути на повноту чи достовірність показань.
Натомість, слідчий у судовому засіданні не навів будь-яких із вказаних обставин щодо виняткової ситуації або як таких, що можуть вплинути на повноту чи достовірність показань потерпілого в наступному.
ВССУ в узагальненні «Про практику вирішення слідчими суддями питань, пов`язаних із слідчими (розшуковими) діями» від 03.06.2016 року акцентував увагу на тому, що в частині першійст. 225 КПКУкраїни чітко визначенілишедва виняткові випадки, які є підставоюдля звернення сторони кримінального провадження із клопотанням про проведення допиту, зокрема, існування небезпеки для життя чи здоров`я свідка, потерпілого та їх тяжка хвороба. Вжите в частині першійст.225 КПКУкраїни формулювання «інші обставини» свідчить про невичерпність переліку таких обставин, наголошуючи на існуванні вірогідності унеможливити допит свідка чи потерпілого в суді або вплинути на повноту чи достовірність їх показань.
Розглядаючи клопотання про допит свідка, потерпілого в порядкуст.225 КПК України, слідчий суддя,вивчаючи його зміст та матеріали, додані до нього, оцінює обґрунтованість клопотання і визначає,чи мають місце обставини, які зумовлюють допит зазначених осіб, та унеможливлюють його проведення під час судового засідання.
Винятковість випадків, які можуть бути підставою для допиту свідка, потерпілого в порядкуст.225 КПК України, може бути зумовлена існуванням небезпеки для життя і здоров`я свідка або потерпілого. У значенніст.225 КПКУкраїни небезпеку для життя та здоров`я особи можна визначити як можливість заподіяння смерті, тілесних ушкоджень, виникнення захворювання особи, заподіяння шкоди здоров`ю особи, у результаті чого буде неможливо провести допит свідка або потерпілого в судовому засіданні.
ВССУ вказав на неприпустимість, коли в ряді ухвал, постановлених за результатами розгляду клопотань про допит свідка, потерпілого у порядкуст.225 КПК, зміст обставин, які, на думку слідчого судді, становлять небезпеку для життя та здоров`я,не розкрито, оскільки вжиті формулювання «тиск», «заходи морального впливу», «протиправний вплив», «психологічний вплив»є загальними і не дають змоги встановити, чи дійсно існує небезпека для життя та здоров`я особи, і чи може наявність такої небезпеки унеможливити допит свідка, потерпілого під час судового засідання або вплинути на повноту чи достовірність їх показань.
Наведені ж у клопотанні слідчого доводи та обґрунтування не підтверджені жодними доказами у справі, мають суто формальні визначення без розкриття змісту та ґрунтуються виключно на припущеннях.
Крім того, як вбачається з матеріалів клопотання, потерпіла ОСОБА_5 була допитана в якості потерпілого 26.04.2017 року, 07.06.2017 року, а також за її участю був проведений слідчий експеримент 23.06.2017 року, про що складені відповідні протоколи слідчих дій.
Водночас, в клопотанні не наведено обставин, що можуть вплинути на повноту чи достовірність показань потерпілого ОСОБА_5 , наданих нею під час досудового розслідування кримінального провадження, тому з огляду на вказане слідчий суддя дійшов до висновку, що правові підстави для задоволення клопотання про проведення допиту потерпілого ОСОБА_5 в судовому засіданні під час досудового розслідування відсутні.
На підставі викладеного, керуючисьст.ст. 225, 309 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання слідчого слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 про допит потерпілого ОСОБА_5 під час досудового розслідування в судовому засіданні у судовому засіданнівідмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2017 |
Оприлюднено | 08.03.2023 |
Номер документу | 68236590 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Октябрський районний суд м.Полтави
Кулешова Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні