ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" серпня 2017 р.Справа № 916/1656/17
За позовом: приватного підприємства Виробничо-комерційна фірма "ГАЛІАН"
до відповідача: публічного акціонерного товариства "ОДЕСАГАЗ"
про визнання незаконним та скасування рішення комісії
Суддя Цісельський О.В.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - довіреність
від відповідача: ОСОБА_2 - довіреність
ОСОБА_3 - довіреність
Відповідно до ст.77 ГПК України в судовому засіданні оголошувалася перерва з 27.07.2017р. до 14 год. 40хв. 03.08.2017р. та з 03.08.2017р. до 11 год. 40 хв. 07.08.2017р.
СУТЬ СПОРУ: позивач, приватне підприємство Виробничо-комерційна фірма "ГАЛІАН" (надалі - ПП "ГАЛІАН"), звернувся до Господарського суду Одеської області із позовною заявою до публічного акціонерного товариства "ОДЕСАГАЗ" (надалі - ПАТ "ОДЕСАГАЗ") в якій просить суд визнати протиправним та скасувати рішення комісії №46 від 04.05.2017р. про нарахування позивачу об'єму газу в обсязі 86 758 м 3 за період з 21.02.2016р. по 20.02.2017р. в сумі 653 145,70 грн.
Разом із позовною заявою позивачем було подано заяву про вжиття заходів до забезпечення позову (вх.№2-3805 від 17.07.2017р.) в якій позивач просив суд вжити заходів до забезпечення позову шляхом заборони відповідачу вчиняти дії по припиненню та обмеженню в примусовому порядку газопостачання позивачу по об'єкту, що знаходиться за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дюківська, 6.
17.07.2017 ухвалою господарського суду позовну заяву (вх.№1761/17 від 14.07.2017р.) було прийнято до розгляду, порушено провадження у справі із призначенням її до розгляду в засіданні суду.
В судовому засіданні, яке відбулося 27.07.2017р. представником відповідача було надано суду відзив на позовну заяву (вх. № 16585/17) та заперечення на заяву про вжиття запобіжних заходів (вх. № 16592/17) які прийняті судом та долучені до матеріалів справи.
Також, в цьому судовому засіданні, судом було розглянуто заяву позивача про вжиття заходів до забезпечення позову, заперечення відповідача на заяву про вжиття заходів до забезпечення позову та в задоволені заяви про вжиття заходів до забезпечення позову було відмовлено з підстав того, що відповідно до абз.2 п.12 гл.5 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, якщо об'єм та/або вартість не облікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного у судовій справі рішення заборгованість за не облікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою, а тому у відповідача не має законних підстав для припинення газопостачання позивачу, а достатньо обґрунтованих та допустимих доказів дійсної загрози відключення відповідачем газопостачання позивачем для задоволення заяви про вжиття заходів до забезпечення позову у встановленому порядку не наведено.
28.07.2017р. від позивача до суду надано письмові пояснення (вх.№16655/17), які судом долучені до матеріалів справи.
04.08.2017р. позивачем до суду було подано заяву про уточнення позовної вимоги (вх.№ 17207/17), в якій позивач не змінюючи а ні предмет, а ні підстави позову конкретизував свої позовні вимоги щодо назви комісії, рішення якої ним оскаржується. Зазначені уточнення прийняті судом до розгляду.
Представник позивача позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача заявлені позивачем позовні вимоги не визнає, просить суд в їх задоволенні відмовити з підстав, викладених у відзиві на позов (вх.№16585/17від 27.07.2017р.).
В процесі розгляду справи учасниками процесу були надані додаткові докази, які оглянуті судом та залучені до матеріалів справи.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
09.04.2015р. було прийнято Закон України "Про ринок природного газу" (введено в дію з 01.10.2015), який визначає правові засади функціонування ринку природного газу України ( далі - Закон).
За приписами ст.12 Закону постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Статтею 40 Закону унормовано, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором.
В розумінні Закону регулятором виступає національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Постачальником природного газу - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу. Споживачем - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини. Оператором газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
30.09.2015р. НКРЕКП (далі - Регулятором) було прийнято низку постанов, спрямованих на реалізацію Закону, зокрема: постанову №2493 "Про затвердження Кодексу газотранспортної системи"; постанову №2494 "Про затвердження Кодексу газорозподільних систем"; постанову №2496 "Про затвердження Правил постачання природного газу"; постанову №2497 "Про затвердження Типового договору транспортування природного газу"; постанову №2498 "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу", які в сукупності з іншими нормативно-правовими актами визначають правову основу державного регулювання монопольних ринків (транспортування, розподілу, зберігання, послуг установки LNG).
01.04.2016р. між приватним підприємством Виробничо-комерційна фірма "Галіан" (споживач) та публічним акціонерним товариством "ОДЕСАГАЗ" (оператор ГРМ) було укладено договір розподілу природного газу (для споживачів, що не є побутовими) шляхом підписання ПП "ГАЛІАН" заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, з розподілу газу, і не потребує двохстороннього підписання сторонами письмової форми договору.
У заяві-приєднанні від 01.04.2016р. споживач зазначив, що ознайомлений з умовами Типового договору розподілу природного газу (Типовий договір) , затвердженого Постановою НКРЕКП №2498 від 30.09.2015р., який розміщений на офіційному сайт НКРЕКП, сайті Оператора ГРМ в мережі Інтернет за адресою: www.odgaz.odessa.ua, та в друкованому виданні, що публікується в межах території ліцензованої діяльності "Одеські вісті" №109 від 19.12.2015р., та приєднується до умов Типового договору.
Відповідно до п.п.2.1., 2.2., 2.3. Типового договору, передбачено, що 2.1. за цим Договором Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. Обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
У абзаці 1 п.3.1. Типового договору встановлено, що санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється Споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб Споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим Договором. Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача - його постачальником. За відсутності у Споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.
Згідно із абз.3 п.3.2. Типового договору споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року №285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 року за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Пунктом 3.3. Типового договору встановлено, що споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Якщо за підсумками місяця фактичний об'єм споживання природного газу Споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу.
Згідно п.7.1. Типового договору 7.1. оператор ГРМ зобов'язується, зокрема:
забезпечити можливість цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи в межах величини приєднаної потужності його об'єкта та передачу належних Споживачу об'ємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання Споживачем вимог цього Договору; здійснювати перерахунок об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об'єкту Споживача відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та сплачувати компенсацію Споживачу у разі невідповідності якості природного газу на межі балансової належності об'єкта Споживча параметрам, визначеним Кодексом газорозподільних систем; дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до п.7.2. Типового договору оператор ГРМ має право:
отримувати від Споживача оплату за цим Договором; безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством та цим Договором; перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; інші права, передбачені цим Договором та Кодексом газорозподільних систем.
За приписам п.7.3. Типового договору споживач має право: на отримання цілодобового доступу до газорозподільної системи в межах величини приєднаної потужності його об'єкта та передачу належних Споживачу об'ємів (обсягів) природного газу з належним рівнем надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання ним вимог цього Договору; звертатися до Оператора ГРМ зі скаргами та пропозиціями щодо виконання умов цього Договору; інші права, передбачені цим Договором та Кодексом газорозподільних систем.
Згідно із п.7.4. Типового договору споживач зобов'язується: здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором; своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін; дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Умовами Типового договору передбачена відповідальність сторін, Зокрема: за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України (п. 8.1.); у разі порушення Споживачем строків оплати за цим Договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (п. 8.2.); у разі якщо між Оператором ГРМ і Споживачем не досягнуто згоди про компенсацію завданих збитків чи перерахунок наданих послуг, спірні питання вирішуються в судовому порядку (п.8.3.); у разі якщо дії однієї зі Сторін призвели до завдання матеріальної та/або моральної шкоди іншій Стороні (шкода заподіяна майну чи життю або здоров'ю людини), її відшкодування здійснюється в добровільному порядку згідно з вимогами чинного законодавства, а у разі, якщо не досягнуто згоди, - за рішенням суду (п.8.4.).
Відповідно до п.12.1. Типового договору він укладається на невизначений строк.
Якщо в установленому порядку відбуваються зміни персоніфікованих даних до заяви-приєднання, Споживач повинен у місячний строк звернутися до Оператора ГРМ з відповідною заявою про внесення змін (п.12.4.Типового договору).
01.12.2016р. між ТОВ "ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ" (постачальник) та ПП ВКФ "ГАЛІАН" (споживач) було укладено договір № 001179(2016) на постачання природного газу для споживачів, що не є побутовими (промислові споживачі та інші суб'єкти господарювання).
15.12.2016р. між ПАТ "ОДЕСАГАЗ" та ПП "ГАЛІАН" було укладено додаткову угоду № б/н до договору на розподіл природного газу № 001179, відповідно до якої сторони погодили ,що належним чином оформлений оригінал розрахунку або рахунку-фактури оператор ГРМ буде надавати споживачу за його вимогою.
Також, 15.12.2016р. ПП "ГАЛІАН" було складено та підписано додаток до Типового договору розподілу природного газу відповідно до якого газ передається на пункти споживання, обладнані комерційними вузлами обліку та розташованими за адресами: вул.. Розумовська, 14 та Дюківська, 6.
20.02.2017 р. представниками Управління експлуатації газового господарства м. Одеси ПАТ "ОДЕСАГАЗ" (надалі - УЕГГ м. Одеси ПАТ "ОДЕСАГАЗ") було проведено перевірку комерційного вузла обліку природного газу (ВОГ), розташованого по вул. Дюківська, 6 в м. Одесі.
За результатами перевірки представниками УЕГГ м. Одеси ПАТ "ОДЕСАГАЗ" було складено акт №113 від 20.02.2017 р. про порушення споживачем, що не є побутовим, в якому зазначено, що він складений ОСОБА_4 (слюсар 4-гор, посвідчення №2126) та ОСОБА_5 (слюсар 4-гор, посвідчення №2126) за участю представника споживача ОСОБА_6
У п.2 акту зазначено, що на дату складання акту на об'єкті ПП "ГАЛІАН" за адресою Дюківська, 6 (договір №001174) встановлено порушення кодексу газорозподільних систем: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема, лічильнику газу), а саме: п.3 гл.2 розділ ХІ підозра на невідповідність свинцевої пломби корпусу суматора заводу виробника лічильник ВK G 610 Elster, заводський № 30194941, 2013 рік випуску.
Пункт 3 Акту містить показники лічильника на дату складання акту, які визначені 026366 м 3 .
У п.4. Акту зазначено, що встановлено інший лічильник газу Нron ACD С10, заводський № 5623178.
У п.6 Акту визначено, що лічильник газу ВKG 610 Elster, заводський №30194941, 2013 рік випуску, запакований у пакет для доставки на місце проведення експертизи та опломбований пломбами, вхід - R19666651, вихід - R19666694, пакет - R19666678.
До Акту про порушення надано Протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 22.02.2017р.
У п.8 Акту зазначено, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього акта буде проводити засідання об 15 00 03.03.2017р. за адресою: вул.. Одарія, 1
Акт про порушення підписаний вищезазначеними представниками УЕГГ ПАТ "ОДЕСАГАЗ", в розділі, де повинна стояти підпис представника споживача про ознайомлення із актом вказана фамілія ОСОБА_6, але зазначено що він від підпису акта відмовився.
24.02.2017р. на дві адреси позивача ПАТ "ОДЕСАГАЗ" було направлено лист вих. №667/24 в якому керівника ПП "ГАЛІАН" було запрошено прийняти участь в проведенні експертизи лічильника газу марки "Elster ВK G-10", заводський № 30194941, 2013 рік випуску, демонтованого для проведення експертизи за адресою вул. Дюківська, 6, та повідомлено що експертиза відбудеться 02.03.2017 року за адресою м. Одеса, вул. Одарія, 1, ПАТ "ОДЕСАГАЗ", сервісний центр, час початку робіт з 09 00 . При собі мати документи, які посвідчують особу та паспорт заводу - виробника (сервісного центру) на визначений побутовий лічильник газу.
02.03.2017р. відбулося засідання комісії ПАТ "ОДЕСАГАЗ" у складі: начальника сервісного центру ОСОБА_7, в.о. начальника юридичного відділу ОСОБА_3, інженера-метролога ОСОБА_8, інженера-метролога ОСОБА_9, представника ДП "Одесастандатметрологія" інженера-метролога ОСОБА_10, в присутності відповідальної особи споживача ПП ВКФ "ГАЛІАН" ОСОБА_11
Комісією було проведено експертизу ЗВТ типу Elster ВК G10, заводський № 30194948, рік випуску ЗВТ 2013, знятого відповідно до акту від 20.02.2017р.
За результатами експертизи складено акт № 10 експертизи ЗВТ/пломби від 02.03.2017 року, в якому зазначено, зокрема, що: комісією перевірено пакувальний пакет, місця встановлення пломб та їх цілісність: на вхідному патрубку № R19666651, вихідному № R19666694, пакунок № R19666678. Експертизою встановлено наступне:
1. Результати зовнішнього огляду ЗВТ:
1.1. Цілісність заводського та повір очного тавра/пломби на ЗВТ - порушення заводської пломби не виявлено .
1.2. Цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ - пошкодження лічильного механізму не виявлено.
1.3. Цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка, наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ, механічні пошкодження та інше - ЗВТ забруднений, механічних пошкоджень та сторонніх предметів в середині ЗВТ не виявлено .
1.4. Відповідальність втручань в роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо - паспорт на повірку надано .
1.5. Відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ - паспорт про повірку від 28.02.2013р. на ЗВТ Elster ВК G10, заводський № № 30194948 споживачем надано .
2. За результатами перевірки встановлено:
2.1. Втрата тиску на Qmin не більше 60 Па, на Qmах не більше 200 Па - відповідає.
2.2. Герметичність - ЗВТ герметичний .
2.3. Похибка ЗВТ на об'ємної витрати (допустима похибка Qmin
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2017 |
Оприлюднено | 16.08.2017 |
Номер документу | 68287394 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Цісельський О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні