Рішення
від 10.08.2017 по справі 918/373/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"10" серпня 2017 р. Справа № 918/373/17

Суддя Марач В.В. розглянувши матеріали справи

за позовом Учасник Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра" ОСОБА_2

до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра"

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача учасники ТОВ ТВП "Летра": ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8.

про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників

За участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_9; ОСОБА_10,ОСОБА_11

від відповідача: ОСОБА_12

від третіх осіб: ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_8, ОСОБА_3

Статті 20,22 Господарського процесуального кодексу України сторонам роз'яснені.

Відводи з підстав визначених статтею 20 ГПК України відсутні.

ВСТАНОВИВ:

Учасник Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра" ОСОБА_2 (Позивач, ОСОБА_2.) звернувся в Господарський суд Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра" (Відповідач, ТзОВ ТВП "Летра"), в якому просить визнати недійсним рішення загальних зборів учасників ТзОВ ТВП "Летра" від 23 травня 2017 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 23 травня 2017 року відбулись загальні збори учасників ТзОВ ТВП "Летра" за ініціативою учасника ОСОБА_8, який володіє часткою у статутному капіталі підприємства - 29,82 % голосів. За результатами проведених зборів було прийнято рішення, за наслідками якого директором підприємства було обрано ОСОБА_8

На думку Позивача, під час проведення зборів процедура скликання та проведення загальних зборів була порушена, зокрема щодо формування порядку денного та ненадання учасникам ТзОВ ТВП "Летра" проектів документів (в т.ч. нової редакції Статуту), що підлягали затвердженню вищим органом управління, та прийняття рішень без участі учасника, який володіє часткою у статутному капіталі товариства - 61,64%.

Крім цього увагу учасників зборів та їх представників було звернено на той факт, що розмір часток учасників для голосування підлягає зміні у зв'язку із наявністю обов'язкових для виконання та таких, що набули законної сили документів.

Одночасно учасникам загальних зборів було акцентовано, що проведення зборів має відбуватись у відповідності до чинного Статуту ТОВ ТВП ЛЕТРА .

Вищеозначені вимоги учасника товариства ОСОБА_2 та його представників більшістю інших учасників були проігноровані.

У матеріально-правове обґрунтування заявлених позовних вимог Позивач посилається на ст. 60 Закону України "Про господарські товариства" та п. 4.3. Статуту ТзОВ ТВП "Летра"

В судових засіданнях представники позивача позовні вимоги підтримали повністю з підстав зазначених в позовній заяві та додаткових поясненнях до позову, просили суд їх задоволити.

Представник відповідача подав до суду відзив, в якому вважає позовні вимоги необгрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 60 Закону України Про господарські товариства учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників.

Так, 26.09.2016 року учасником ТзОВ ТВП Летра ОСОБА_8, що володіє часткою в статутному капіталі товариства в розмірі 29,820 %, було направлено голові товариства та директору ОСОБА_2 лист-вимогу про скликання позачергових загальних зборів учасників ТзОВ ТВП Летра у зв'язку з тим, що тривалий період часу загальні збори учасників товариства не скликалися взагалі, учасники не володіють будь-якою інформацією щодо діяльності та фінансового становища товариства, а також у зв'язку з тим, що 10.04.2014р. було відкрито кримінальне провадження №42014180010000026 за фактом підроблення договору оренди приміщення за адресою: м. Рівне, вул. Гагаріна, 65, яке належить ТзОВ ТВП ЛЕТРА та протоколу зборів учасників ТзОВ ТВП ЛЕТРА №05 від 02.09.2008 року.

Учасником TOB ТВП Летра ОСОБА_8, листами від 07.02.2017 року було надіслано усім учасникам товариства повідомлення про скликання на 03.04.2017 року на 10.00 год. позачергових загальних зборів учасників ТзОВ ТВП Летра із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного.

Скликані на 03.04.2017 року позачергові загальні збори учасників ТзОВ ТВП Летра не відбулися у зв'язку з відсутністю кворуму, необхідного для визнання зборів повноважними.

08.04.2017 року учасником ТОВ ТВП Летра ОСОБА_8 у відповідності до п. 4.4. Статуту ТзОВ ТВП Летра було повторно надіслано рекомендованими листами усім учасникам Товариства повідомлення про скликання на 23.05.2017 року на 10.00 год. позачергових загальних зборів учасників ТзОВ ТВП Летра .

Представником відповідача було зауважено про те, що ні до дати проведення позачергових загальних зборів учасників, які відбулися 23.05.2017 року, ні в день проведення зборів, жоден з учасників Товариства, в тому числі і ОСОБА_2 не зверталися до ОСОБА_8, як до особи, що скликала збори, щодо подання своїх пропозицій до порядку денного або щодо надання можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів.

Відтак, на думку Відповідача, скликання позачергових загальних зборів учасників ТзОВ ТВП Летра відбулося відповідно до вимог законодавства та Статуту товариства. Усі питання відповідно до порядку денного, що розглядалися на позачергових загальних зборів учасників ТзОВ ТВП Летра та щодо яких приймалися відповідні рішення, належним чином оформлені протоколом. Підписи голови та секретаря зборів засвідчені нотаріально.

Крім того, Відповідачем було зазначено, про те, що учасники (представники учасників), що прибули та зареєструвалися на позачергові загальні збори учасників ТзОВ ТВП Летра 23.05.2017 року володіли частками, що в сукупності становило 94,73% статутного капіталу ТОВ ТВП Летра .

Відповідно до ст. 60 Закону України Про господарські товариства загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів.

В свою чергу, відповідно до п. 4.3. Статуту ТзОВ ТВП Летра збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Водночас Відповідачем 08.08.2017 року до суду були подані додаткові пояснення, в яких наголошує про те, згідно з ч. 3 ст. 52 Закону України Про господарські товариства зміни до статуту, пов'язані із зміною розміру статутного капіталу та/або із зміною складу учасників, підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку. В свою чергу, відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 7 Закону України Про господарські товариства (у редакції, що діяла на час укладення договору дарування частки) зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства. Товариство зобов'язане у п'ятиденний строк повідомити орган, що провів реєстрацію, про зміни, які сталися в установчих документах, для внесення необхідних змін до державного реєстру.

Крім того представник Відповідача звертав увагу на те, що право безпосередньої участі в управлінні Товариством набутою часткою статутного капіталу учасник набуває лише з моменту прийняття відповідного рішення загальних зборів учасників товариства про внесення змін до Статуту, щодо визначення розміру частки кожного з учасників та державної реєстрації таких змін у порядку, визначеному Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань .

Однак, ОСОБА_2, як керівник товариства ТзОВ ТВП "Летра" державну реєстрацію змін до Статуту не здійснив, відтак рішення позачергових загальних зборах учасників ТОВ ТВП Летра від 23.05.2017р. прийняті вищим органом управління Товариства у повній відповідності до вимог Закону України Про господарські товариства та у порядку передбаченому Статутом ТзОВ-ТВП Летра , а твердження позивача про належність йому частки у статутному капіталі товариства в розмірі 61,64% є абсолютно необгрунтованим та безпідставним.

Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками процесу, заслухавши пояснення представників сторін, давши правову оцінку доказам, які мають значення для вирішення справи, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю Торгівельно-виробниче підприємство "Летра" зареєстроване розпорядженням №345 Рівненського міського голови 06.03.1997 р.

Згідно статуту товариства, нова редакція якого зареєстрована 11.04.2005 року державним реєстратором Кучерук О.Є. за №16081050002000611, учасниками товариства є фізичні особи - ОСОБА_4 - 29,82% статного фонду, ОСОБА_8 - 29,82% статутного фонду, ОСОБА_2 - 29,82% статутного фонду, ОСОБА_3 - 2,635% статутного фонду, ОСОБА_17 - 2,635% статутного фонду, ОСОБА_6 - 2,635% статутного фонду, ОСОБА_5 - 2,635% статутного фонду.

Відповідно до ст. 61 Закону України Про господарські товариства (надалі Закон), загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше 2 разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами.

Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного (складеного) капіталу.

Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу.

Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 % голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників.

Так, 26.09.2016 року учасником ТзОВ ТВП Летра ОСОБА_8, що володіє часткою в статутному капіталі товариства в розмірі 29,820 %, було направлено голові товариства та директору ОСОБА_2 лист-вимогу про скликання позачергових загальних зборів учасників ТзОВ ТВП Летра .

Учасником TOB ТВП Летра ОСОБА_8 листами від 07.02.2017 року було надіслано усім учасникам товариства повідомлення про скликання на 03.04.2017 року на 10.00 год. позачергових загальних зборів учасників ТзОВ ТВП Летра із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного.

Скликані на 03.04.2017 року позачергові загальні збори учасників ТзОВ ТВП Летра не відбулися у зв'язку з відсутністю кворуму, необхідного для визнання зборів повноважними.

08.04.2017 року учасником ТОВ ТВП Летра ОСОБА_8 у відповідності до п. 4.4. Статуту ТзОВ ТВП Летра було повторно надіслано рекомендованими листами усім учасникам Товариства повідомлення про скликання на 23.05.2017 року на 10.00 год. позачергових загальних зборів учасників ТзОВ ТВП Летра .

При цьому повідомлення про скликання загальних зборів містило перелік питань порядку денного (т.1 а.с.19, 39). На порядок денний були винесені наступні питання:

1. Про обрання Голови та секретаря позачергових загальних зборів учасників ТзОВ-ТВП Летра .

2. Про виключення ОСОБА_6 з учасників ТзОВ-ТВП Летра у зв"язку із смертю та прийняття до ТзОВ-ТВП Летра правонаступника (спадкоємця) учасника.

3. Про виключення ОСОБА_17 з учасників ТзОВ-ТВП Летра у зв"язку із смертю та прийняття до ТзОВ-ТВП Летра правонаступника (спадкоємця) учасника.

4. Про викладення та затвердження Статуту ТОВ ТВП Летра в новій редакції.

5. Про розгляд та прийняття рішення про затвердження річної фінансової звітності ТзОВ-ТВП Летра за 2014, 2015, 2016 роки та перший квартал 2017 року.

6. Про розгляд звіту директора ТзОВ-ТВП Летра про результати фінансово-господарської діяльності Товариства за 2014, 2015, 2016 роки та перший квартал 2017 року, прийняття рішень за результатами його розгляду.

7. Про припинення повноважень (відкликання) директора ТзОВ-ТВП Летра з оформленням відповідного протоколу №.

8. Про обрання (призначення) директора ТзОВ-ТВП Летра .

23 травня 2017 року відбулися Загальні зборів учасників ТзОВ-ТВП Летра з оформленням

відповідного протоколу.

За даними протоколу частки учасників товариства на час проведення зборів становили:

ОСОБА_8 - 29,82%,

ОСОБА_2 - 29,82%,

ОСОБА_4 - 29,82%,

ОСОБА_3 - 2,635%,

ОСОБА_5 - 2,635% статутного фонду.

Крім цього в протоколі Зборів зазначено що присутні учасники (представники учасників) володіють частками, що в сукупності становлять 94,73% статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю торговельно-виробничого підприємства Летра . Один відсоток частки в статутному капіталі при прийнятті рішень приймається як один голос.

Загальні збори учасників (засновників) Товариства з обмеженою відповідальністю торговельно-виробничого підприємства Летра у відповідності до ст.60 Закону України Про господарські товариства є повноважними.

ОСОБА_10 повідомив, що в нього є інформація про інші розміри часток і він не знає, які саме частки в кого зараз є. Документів голові зборів не надавав. Пропозицій для голосування від нього не надходило.

Зборами прийняті такі рішення:

- обрати головою позачергових загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю - торговельно-виробничого підприємства Летра ОСОБА_8 та секретарем зборів ОСОБА_12

- зняти питання про виключення зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю - торговельно-виробничого підприємства Летра ОСОБА_6 у зв'язку зі смертю та включення до складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю - торговельно-виробничого підприємства Летра ОСОБА_13 як спадкоємця та не приймати рішення щодо цього питання;

- виключити зі складу учасників ТзОВ-ТВП Летра ОСОБА_17 у зв"язку із смертю та

включено до складу учасників ТзОВ-ТВП Летра правонаступника (спадкоємця) ОСОБА_7 з часткою статутного капіталу - 2,635%;

- зняти питання про внесення змін до статуту Товариства з обмеженою відповідальністю - торговельно-виробничого підприємства Летра та не приймати рішення щодо цього зараз;

- визнати неприпустимими дії директора Товариства з обмеженою відповідальністю - торговельно-виробничого підприємства Летра ОСОБА_2 щодо ненадання фінансової та іншої звітності учасникам та на розгляд їх на загальних зборах учасників Товариства; звернутися з відповідним зверненням до правоохоронних органів при прийняття відповідних заходів та не приймати рішення про затвердження річних фінансових звітів Товариства з обмеженою відповідальністю - торговельно-виробничого підприємства Летра за 2014, 2015, 2016 роки та І квартал 2017 року;

- визнати неприпустимими дії директора Товариства з обмеженою відповідальністю - торговельно-виробничого підприємства Летра ОСОБА_2 щодо ненадання звітів про результати фінансово-господарської діяльності учасникам та на розгляд їх на загальних зборах учасників Товариства; звернутися з відповідним зверненням до правоохоронних органів при прийняття відповідних заходів та не приймати рішення про затвердження звітів про результати фінансово-господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю - торговельно-виробничого підприємства Летра за 2014, 2015, 2016 роки та І квартал 2017 року;

- звільнити (припинити повноваження) ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1) з посади директора Товариства з обмеженою відповідальністю - торговельно-виробничого підприємства Летра з 23 травня 2017 року (останній день роботи);

- обрати (призначити) ОСОБА_8 на посаду директора Товариства з обмеженою відповідальністю - торговельно-виробничого підприємства Летра з 24 травня 2017 року.

При цьому в протоколі зазначено, що представник учасника ТзОВ "Летра" ОСОБА_2 - ОСОБА_10 (діючий на підставі довіреності) та учасник ТзОВ "Летра" ОСОБА_3 в голосуванні участі не приймали і не голосували.

Відповідно до ч.1 ст.60 Закону України Про господарські товариства та п.4.3. Статуту ТзОВ-ТВП Летра Загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Згідно з ч.2 ст.60 вищевказаного закону учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються з зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів. Аналогічні положення містить п.4.3. Статуту товариства.

Отже, положення Закону України Про господарські товариства для визначення кількості голосів, яку має кожен учасник, який прибув на загальні збори, передбачає обов'язкове складання письмового реєстру учасників загальних зборів, відповідно до якого визначається повноважність загальних зборів та результати голосування по питаннях порядку денного.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року №13 Про практику розгляду судами корпоративних спорів безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів є прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону України Про господарські товариства ).

Судом встановлено, що 15.03.2008 р. між ОСОБА_4 (дарувальник) та ОСОБА_2 (обдарований) укладено договір дарування частки в статутному фонді ТзОВ ТВП Летра , згідно умов якого дарувальник передає у власність обдарованому належну йому частку у статутному фонді ТзОВ ТВП Летра , а обдарований приймає цю частку в розмірі 29. 82 %. Такий же договір укладено між ОСОБА_18. (дарувальник) та ОСОБА_2 (обдарований) про передачу у власність обдарованому частки в розмірі 2 % статутного фонду товариства.

На підставі вказаних договорів дарування рішенням загальних зборів учасників ТзОВ ТВП Летра , оформлених протоколом №03 від 15.04.2008 року, перерозподілено частки учасників ТзОВ ТВП Летра та визначено їх в наступному розмірі:

ОСОБА_2 - 61, 62 %;

ОСОБА_3 -0, 64 %;

ОСОБА_17 - 2,64 %;

ОСОБА_6 - 2,64 %;

ОСОБА_8 - 29,82 %

ОСОБА_5 - 2, 64%

Зазначені обставини встановлені Львівським апеляційним господарським судом у постанові від 09 грудня 2008 року та Постановою Вищого господарського суду України від 04 березня 2009 року у справі №2/78 за позовом ОСОБА_8 до ТзОВ ТВП Летра про визнання недійсним рішень загальних зборів учасників товариства, оформлених протоколом №03 від 15.04.2008 року, а відтак, на підставі ст.35 Господарського процесуального кодексу України зазначені факти не потребують повторного доказування.

Відповідно до ч. І ст. 53 Закону України Про господарські товариства , учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства. Відчуження учасником, товариства з обмеженою відповідальністю своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства. Учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток, якщо статутом товариства чи домовленістю між учасниками не встановлений інший порядок здійснення цього права.

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна, будь-які дії, які не суперечать закону (ч.ч. 1, 2 ст. 319 ЦК України).

Відповідно до ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається па підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Перехід права власності частки ОСОБА_2 відбувся на підставі договору дарування, що не потребує згоди інших учасників, як це вимагається при договорі купівлі-продажу.

Крім цього, право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття (ч. 1 ст. 722 ЦК України).

Відповідно до п. 2 ст. 5.3 Статуту товариства, на момент прийняття вищим органом спірних рішень, при передачі частки (її частини) настає одночасний перехід учаснику відповідних прав і обов'язків, що належали учасникові, який уступив її повністю або частково.

Законодавець встановлює, що за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність (ст.717 ЦК України). Дарунком можуть бути рухомі речі, в тому числі гроші та цінні папери, а також нерухомі речі. Дарунком можуть бути майнові права, якими дарувальник володіє або які можуть виникнути у нього в майбутньому (ст.718 ЦК України). Право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття. Прийняття обдаровуваним документів, які посвідчують право власності на річ, інших документів, які посвідчують належність дарувальникові предмета договору або символів речі (ключів, макетів, тощо) є прийняттям дарунка (ст.722 ЦК України).

Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, щодо якого законом не вимагається нотаріальне посвідчення, такий договір є укладеним з моменту нотаріального посвідчення (ст.639 ЦК України).

Право власності на майно за договором , який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення (ст.334ЦК України).

Умовами договору дарування, а саме п.3.3 сторони погодили, що обдаровуваний з моменту придбання частки в статутному капіталі товариства, зобов"язується виконувати вимоги установчих документів товариства, а також нести о6ов"язки учасників, які передбачені установчими документами товариства та чинним законодавством України.

Учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства. Відчуження учасником товариства з обмеженою відповідальністю своєї частки( її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства (ст.53 Закону України Про господарські товариства ). У відповідності до ст.51 Закону України "Про господарські товариства установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю крім відомостей, зазначених у статті 4 цього закону, повинні містити відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір , склад та порядок внесення ними вкладів, розмір і порядок формування резервного флнду, порядок передання (переходу) часток у статутному фонді.

Статутом ТОВ ТВП Летра в редакції на момент прийняття вищим органом спірних рішень передбачено, що при передачі частки (її частини) настає одночасний перехід учаснику відповідних прав і обов"язків, що належали учасникові, який уступив її повністю або частково (п.5.3).

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що на час проведення зборів, рішення яких оспорюються, відбувся перехід права власності на частку, яке у відповідності до вищевказаного виникло у учасника товариства ОСОБА_2 з моменту укладення договорів дарування частки у статутному капіталі та його нотаріального посвідчення.

Таким чином не зазначення у протоколі загальних зборів учасників ТзОВ ТВП "Летра" від 23 травня 2017 року частки в статутному капіталі товариства учасника товариства ОСОБА_2 в розмірі 61,62% та прийняття рішень без врахування зазначеної частки є порушенням прав та законних інтересів зазначеного учасника.

Крім того суд зазначає, що в протоколі загальних зборів учасників ТзОВ ТВП "Летра" від 23 травня 2017 року відмічено, що в зборах приймає участь представник учасника товариства ОСОБА_14, частка якого складає 29,820%.

Однак як встановлено вище ОСОБА_14 подарував свою частку в розмірі 29,820% ОСОБА_2 за договором дарування від 15.03.2008 року.

Відтак на момент проведення зборів ОСОБА_14 не мав частки у статутному капіталі ТзОВ ТВП "Летра", і, відповідно, не мав права приймати участь у загальних зборах учасників ТзОВ ТВП "Летра" та права голосувати при прийнятті рішень.

Відповідно до статті 59 Закону України "Про господарські товариства" до компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю крім питань, зазначених у пунктах "а", "б", "г - ж", "и - й" статті 41 цього Закону, належить:

а) встановлення розміру, форми і порядку внесення учасниками додаткових вкладів;

б) вирішення питання про придбання товариством частки учасника;

в) виключення учасника з товариства;

г) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів.

З питань, зазначених у пунктах "а", "б" статті 41 цього Закону, а також при вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства.

З решти питань рішення приймається простою більшістю голосів.

З огляду на вищенаведене суд констатує, що рішення на загальних зборах учасників ТзОВ ТВП "Летра" прийняті за відсутності кворуму для їх прийняття, так як при прийнятті рішення не була врахована дійсна частка учасника товариства ОСОБА_2 (61,64%), не голосував представник ОСОБА_2 (частка 61,64%), а частка ОСОБА_14 (29,820%) безпідставно включена в протокол, а відтак, і безпідставно враховувалася при прийнятті рішень.

Посилання Відповідача на те, що ОСОБА_2 не володіє часткою у статутному капіталі товариства в розмірі 61,62%, так як не здійснено державну реєстрацію змін до Статуту є необгрунтованим та безпідставним, так як Закон не пов"язує момент виникнення права участі у ТОВ або ТДВ з моментом державної реєстрації відповідних змін у складі учасників ТОВ або ТДВ.

Право безпосередньої участі у ТОВ або ТДВ третя особа набуває з моменту вступу до товариств, що має бути підтверджено відповідним рішенням загальних зборів учасників товариства. (Постанова Пленуму Вищого господарського суду України від 25 лютого 2016 року №4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних відносин").

Враховуючи те, що ОСОБА_2 на момент придбання частки у ОСОБА_14 в розмірі 29,820% та ОСОБА_3 в розмірі 2% вже був учасником товариства, то відповідно, право участі у ТзОВ ТВП "Летра" з часткою в розмірі 61,64% ОСОБА_2 набув з моменту прийняття рішення загальних зборів учасників товариства від 15 квітня 2008 року, на яких було прийнято рішення, зокрема, про перерозподіл часток у статутному капіталі ТзОВ ТВП "Летра".

Крім того суд зазначає, що при прийнятті господарським судом Рівненської області рішення у справі №2/78 за позовом ОСОБА_8 до ТзОВ ТВП "Летра" про визнання недійсним рішення загальних зборах учасників ТзОВ ТВП "Летра" від 15 квітня 2008 року суд, зокрема, посилався на те, що зміни стосовно перерозподілу часток у статутному капіталі ТзОВ ТВП "Летра" до Статуту товариства не внесені, а відтак вважав зазначені рішення недійсними.

Однак Львівський апеляційний господарський суд у постанові від 09 грудня 2008 року зазначене спростував і рішення суду першої інстанції скасував. Постановою Вищого господарського суду України від 04 березня 2009 року касаційний суд зазначені твердження підтримав та постанову ЛАГС залишив в силі.

На підставі ст.35 Господарського процесуального кодексу України зазначені факти не потребують повторного доказування.

Поняття і види доказів викладені у статті 32 ГПК України, згідно якої доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.

Письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ст. 36 ГПК України).

Відповідно до частини 1 статті 33 та частини 2 статті 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи те, що норми ст. 38 ГПК України щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази і п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначено одним з принципів судочинства - свободу в наданні сторонами своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарськими судами, в межах своїх повноважень, повинні бути створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснення всіх необхідних дій щодо їх витребування.

Судом встановлено що, позивачем надано належні докази на підтвердження своїх вимог, а відтак останні є законними та обгрунтованими, і, відповідно, підлягають задоволенню.

На підставі ст. 49 ГПК України судові витрати у справі покладаються на Відповідача.

Керуючись ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра" ОСОБА_2 задоволити.

2. Рішення Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра", оформлене протоколом від 23 травня 2017 року, визнати недійсним.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра" (33022, м.Рівне, вул.Гагаріна, 65, ЄДРПОУ 13986244) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) 1600, 00 грн. судового збору.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення складено та підписано 14 серпня 2017 року.

Суддя В.В. Марач

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення10.08.2017
Оприлюднено16.08.2017
Номер документу68290668
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/373/17

Судовий наказ від 11.09.2018

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Марач В.В.

Судовий наказ від 11.09.2018

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Марач В.В.

Постанова від 02.05.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Стратієнко Л.В.

Ухвала від 12.03.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Стратієнко Л.В.

Судовий наказ від 27.11.2017

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Марач В.В.

Постанова від 13.11.2017

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Гудак А.В.

Ухвала від 25.10.2017

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Гудак А.В.

Ухвала від 05.10.2017

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Гудак А.В.

Ухвала від 31.08.2017

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Гудак А.В.

Рішення від 10.08.2017

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Марач В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні