Справа № 1-106/12
Провадження № 1/712/10/17
П О С Т А Н О В А
10 серпня 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
з участю прокурора - ОСОБА_3 ,
підсудного ОСОБА_4 ,
захисника підсудного ОСОБА_4 ОСОБА_5 ,
захисника підсудної ОСОБА_6 ОСОБА_7 ,
представника потерпілого ОСОБА_8 ОСОБА_9 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Черкаси питання про залучення до участі у кримінальній справі по обвинуваченню ОСОБА_10 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ), увчиненні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 209, ч.2, ч. 3 ст.358 КК України, а також ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) у вчиненні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 209, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст.366 КК України правонаступників померлої ОСОБА_10 в межах пред`явленого в цій кримінальній справі цивільного позову приватного підприємства «Солідо» до ОСОБА_11 та ОСОБА_4 про відшкодування шкоди, завданої злочином,
в с т а н о в и в:
Постановою Соснівського районного суду м.Черкаси від 20 червня 2017року вказану кримінальну справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.
Після огляду у судовому засіданні 10 серпня 2017 року матеріалів будинкової книги на будинок АДРЕСА_1 , а також наданих Третьою Черкаською державною нотаріальною конторою матеріалів спадкової справи після смерті ОСОБА_10 , суд поставив на обговорення питання про залучення до участі у справі ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в особі опікуна бабусі ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_6 в якості правонаступників померлої ОСОБА_10 .
Прокурор ОСОБА_16 проти залучення правонаступників не заперечував.
Підсудний ОСОБА_4 та його захисник, а також захисник померлої ОСОБА_6 ОСОБА_7 проти залучення правонаступників категорично заперечували.
Захисники додатково пояснили, що після смерті ОСОБА_6 у неї не було жодного майна. Крім того, після її смерті ніхто не звертався до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини після її смерті і ніхто не отримував свідоцтва про право на спадщину після її смерті.
Представник потерпілого ОСОБА_9 підтримав залучення правонаступників до участі у справі.
Заслухавши думку присутніх у судовому засіданні, суд дійшов висновку про необхідність залучення правонаступників ОСОБА_6 до участі у справі з наступних підстав.
Порядок прийняття спадщини, яка відкрилася після 1 січня 2004 року, визначений главою 87 ЦК України.
Згідно з нормою статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права й обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за винятком прав і обов`язків, зазначених у статті 1219 ЦК України (статті 1218, 1231 цього Кодексу).
Часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою (частина друга статті 1220 ЦК України).
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (частина перша статті 1268 ЦК України).
Дії, які свідчать про прийняття спадщини спадкоємцем, визначені у частинах третій, четвертій статті 1268, статті 1269 ЦК України.
Так, згідно із частиною третьою статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Чинне законодавство розмежовує поняття прийняття спадщини (глава 87 ЦК України «Здійснення права на спадкування») та оформлення спадщини (глава 89цього Кодексу «Оформлення права на спадщину»).
Відповідно до частини першої статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Разом з тим незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України).
Частиною першою статті 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Однак відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина третя статті 1296 ЦК України).
Таким чином, спадкові права є майновим об`єктом цивільного права, оскільки вони надають спадкоємцям можливість успадкувати майно (прийняти спадщину), але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.
Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку про те, що хоч отримання спадкоємцем, який прийняв спадщину, свідоцтва про право на спадщину відповідно до статті 1296 ЦК України є правом, а не обов`язком спадкоємця, однак відсутність у спадкоємця такого свідоцтва не може бути підставою для відмови в задоволенні вимог кредитора.
Відповідний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду України від 16 квітня 2017 року (справа № 6-2962цс16).
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 1268 ЦК України малолітня, неповнолітня, недієздатна особа вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами 2-4 статті 1273 ЦК України.
Як установлено судом, на час смерті ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 , вона була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , а її син ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , був неповнолітнім.
Відповідно до ст. 51 КПК 1960 року, як цивільних відповідачів може бути притягнуто батьків, опікунів, піклувальників або інших осіб, а також підприємства, установи та організації, які в силу закону несуть матеріальну відповідальністьза шкоду, завдану злочинними діями обвинуваченого. Про притягнення як цивільного відповідача особа, яка провадить дізнання, слідчий, суддя виносять постанову, а суд ухвалу. Цивільний відповідач або його представник має право: заперечувати проти пред`явленого позову; давати пояснення по суті пред`явленого позову; подавати докази; заявляти клопотання; ознайомлюватися з матеріалами справи, що стосуються цивільного позову, з моменту закінчення досудового слідства, а у справах, в яких досудове слідство не провадилося, після призначення справи до судового розгляду; брати участь у судовому розгляді; заявляти відводи; подавати скарги на дії особи, яка провадить дізнання, слідчого, прокурора і суду, а також подавати скарги на вирок і ухвали суду в частині, що стосується цивільного позову, а за наявності відповідних підстав - на забезпечення безпеки.
З огляду на викладене, а також те, що крім сина ОСОБА_13 , спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_6 є також дочка ОСОБА_12 , батько ОСОБА_15 та мати ОСОБА_18 , вказаних осіб необхідно притягнути до участі у справі в якості правонаступників цивільного співвідповідача - ОСОБА_6 за пред`явленим цивільним позовом.
Керуючись ст.ст. 51, 273, 296 КПК України (1960 року),
п о с т а н о в и в:
Притягнути ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_14 , яка також є опікуном неповнолітнього ОСОБА_13 , до участі в кримінальній справі по обвинуваченню ОСОБА_10 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ), увчиненні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 209, ч.2, ч. 3 ст.358 КК України, а також ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) у вчиненні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 209, ч.2ст.28, ч. 2 ст.366 КК України, в якості правонаступників цивільного відповідача ОСОБА_11 за цивільним позовом приватного підприємства «Солідо» до ОСОБА_4 та ОСОБА_11 про відшкодування шкоди, завданої злочином.
Копію останньої редакції цивільного позову приватного підприємства «Солідо» (станом на 17 червня 2015 року) направити на адресу ОСОБА_13 , ОСОБА_12 , ОСОБА_15 та ОСОБА_14 , запропонувавши їм подати заперечення на вказаний цивільний позов.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2017 |
Оприлюднено | 07.03.2023 |
Номер документу | 68317432 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Соснівський районний суд м.Черкас
Пересунько Я. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні