провадження № 2/616/182/17
справа № 616/414/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2017 року Великобурлуцький районний суд Харківської області в складі головуючого - судді Нестайка Ю.В.
з участю: секретаря судового засідання - Капленко А.В.
представників ПАТ Підсереднє - Янченкова О.С., Зінченко Л.С.
відповідача - ОСОБА_3,
представника відповідача -ОСОБА_4
розглянувши цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства Підсереднє до ОСОБА_3 про усунення перешкод в користуванні орендованою земельною ділянкою,
в с т а н о в и в:
ПАТ Підсереднє звернулося до суду з позовом до ОСОБА_3 про усунення перешкод в користуванні орендованою земельною ділянкою площею 6,0250 га, кадастровий номер НОМЕР_1 яка розташована на території Підсереднянської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області. При цьому позивач посилався на те, що вказана земельна ділянка відповідно до умов договору оренди використовуються ПАТ Підсереднє для вирощування сільськогосподарських культур. Договір оренди з ОСОБА_3 як власником земельної ділянки площею 6,0250 га, кадастровий номер НОМЕР_1 був укладений 01.01.2007 р. строком на 10 років. Зареєстрований цей договір 21.11.2007 р. Однак усупереч умов договору 15.03.2017 року невідомі особи, які назвалися представниками ОСОБА_3, почали проводити геодезичні роботи на орендованій земельній ділянці та закопувати у землю дерев'яні кілки, після чого на земельній ділянці ОСОБА_3 посіяла соняшник. Вважаючи, що строк дії договору не закінчився, так як він починається з моменту державної реєстрації договорів, позивач просив зобов'язати відповідача усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою шляхом заборони відповідачу здійснювати будь-які дії на земельній ділянці до моменту припинення дії договору оренди землі.
Представник позивача Янченков О.С. підтримав позовні вимоги. При цьому пояснив, що ПАТ Підсереднє як орендар своєчасно сплачує орендну плату за землю, використовує землю за призначенням, повністю виконує умови укладеного договору оренди землі. На претензії з боку ПАТ Підсереднє з приводу його дій відповідач не реагувала. На письмову претензію з цього приводу відповідач відповіді не надала. Своїми діями ОСОБА_3 створила перешкоди орендареві у користуванні земельною ділянкою.
ОСОБА_3 позов не визнала, пояснивши, що на її думку строк дії договору оренди земельної ділянки площею 6,0250 га, кадастровий номер НОМЕР_1 який був укладений 01.01.2007 р. на 10 років, закінчився у грудні 2016 року, після чого вона вирішила самостійно господарювати на своїй землі і весною 2017 року посіяла соняшник.
Судом досліджені докази, надані сторонами, на підставі яких встановлені обставини справи і визначено відповідно до них правовідносини.
ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 6,0250 га, кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Підсереднянської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 (а.с.13).
ОСОБА_3 за договором оренди землі від 01.01.2007 р. (далі - Договір від 01.01.2007 р.) передала зазначену земельну ділянку в оренду ВАТ Підсереднє (яке згодом перейменоване у ПАТ Підсереднє , що не оспорюється сторонами) строком на 10 років (а.с.7-10).
Пунктом 41 Договору від 01.01.2007 р. передбачено, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
21 листопада 2007 року зазначений Договір від 01.01.2007 р. зареєстровано у Харківській регіональній філії ДП Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах , про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за № 040768900387.
Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації (частина перша статті 210 ЦК України).
Відповідно до частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі .
За змістом статей 18,20 цього Закону (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Отже, строк дії спірного договору оренди землі починається після набрання ним чинності, а не з моменту його укладення.
Набрання договором чинності є моментом у часі, коли починають діяти права та обов'язки по договору, тобто коли договір (як підстава виникнення правовідносин та письмова форма, в якій зафіксовані умови договору) стає правовідносинами, на виникнення яких було спрямоване волевиявлення сторін.
З урахуванням зазначених норм матеріального права строк дії Договору від 01.01.2007 р. спливає 21 листопада 2017 року.
Отже Договірвід 01.01.2007 р. є чинним, тому у відповідача відсутні підстави стверджувати, що строк дії цього договору закінчився.
Суд також враховує правову позицію Верховного Суду України, викладену у постанові від 18 січня 2017 року по справі № 6-2777цс16, відповідно до якої договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації, а не з моменту його укладення і з цього моменту слід відраховувати строк дії договору оренди землі. Відповідно до ч.1 ст. 360-7 ЦПК України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 355 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Статтею 24 Закону України Про оренду землі визначено, що орендодавець зобов'язаний не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою. Зазначений обов'язок орендодавця зафіксовано і у п. 29 укладених між сторонами Договором оренди землі.
Відповідно до ст. 27 Закону України Про оренду землі орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
10 квітня 2017 року ПАТ Підсереднє направило відповідачеві претензію щодо недопустимості вчиненні дій, які перешкоджають орендареві повною мірою користуватися орендованою земельною ділянкою (а.с. 36).
На підставі акту, складеного 30.05.2017 р. комісією з участю представників ПАТ Підсереднє та депутатів Підсереднянської сільської ради, встановлено, що на земельній ділянці площею 6,0250 га, кадастровий номер НОМЕР_1 посіяно та росте соняшник, закопані дерев'яні кілки (а.с. 37-39).
Суд дійшов висновку, що укладений між сторонами спору договір оренди земельної ділянки від 01.01.2007 р. є чинним, діями відповідача порушується право позивача на користування орендованою земельною ділянкою.
За встановлених обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 88 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути на користь позивача понесені витрати по оплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 10,11,60,209,212-215 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов ПАТ Підсереднє задовольнити повністю.
Зобов'язати ОСОБА_3 усунути перешкоди орендареві - публічному акціонерному товариству Підсереднє , у користуванні земельною ділянкою шляхом заборони ОСОБА_3 здійснювати будь-які дії на земельній ділянці площею 6,0250 га, кадастровий № НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Підсереднянської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, до моменту припинення дії договору оренди землі, укладеного 01 січня 2007 року, зареєстрованого у Харківській регіональній філії ДП Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах , про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 21.11.2007 року за № 040768900387;
Стягнути з ОСОБА_3 на користь публічного акціонерного товариства Підсереднє 1600,00 (одну тисячу шістсот) гривень у рахунок відшкодування понесених судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Харківської області шляхом подання апеляційної скарги через Великобурлуцький районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Повний текст рішення складений 20.08.2017 р.
Суддя Ю.В. Нестайко
Суд | Великобурлуцький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2017 |
Оприлюднено | 21.08.2017 |
Номер документу | 68393037 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Завгородня Ірина Миколаївна
Цивільне
Великобурлуцький районний суд Харківської області
Нестайко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні