Постанова
Іменем України
09 грудня 2019 року
м. Київ
справа № 616/414/17
провадження № 61-29977св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Черняк Ю. В. (суддя-доповідач), Воробйової І. А., Лідовця Р. А.,
учасники справи:
позивач - Публічне акціонерне товариство Підсереднє ,
відповідач - ОСОБА_1 ,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Великобурлуцького районного суду Харківської області від 15 серпня 2017 року у складі судді Нестайка Ю. В. та ухвалу Апеляційного суду Харківської області від 08 листопада 2017 року у складі колегії суддів: Швецової Л. А., Котелевець А. В., Піддубного Р. М.,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2017 року Публічне акціонерне товариство Підсереднє (далі - ПАТ Підсереднє ) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою.
Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, площею 6,0250 га, кадастровий номер 6321484200:02:000:0594, яка розташована на території Підсереднянської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області.
01 січня 2007 року між ОСОБА_1 та ВАТ Підсереднє (перейменоване у ПАТ Підсереднє ) укладено договір оренди вказаної земельної ділянки строком на 10 років.
Договір оренди від 01 січня 2007 року зареєстрований у Харківській регіональній філії ДП Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах 21 листопада 2007 року.
Відповідно до умов договору оренди від 01 січня 2007 року земельна ділянка площею 6,0250 га, кадастровий номер 6321484200:02:000:0594 використовуватиметься ПАТ Підсереднє для вирощування сільськогосподарських культур.
Всупереч умов договору 15 березня 2017 року ОСОБА_1 провела на орендованій ПАТ Підсереднє земельній ділянці геодезичні роботи та посіяла насіння соняшника.
ПАТ Підсереднє вважало, що строк дії договору не закінчився, оскільки його необхідно обраховувати з моменту державної реєстрації договору.
Враховуючи викладене, ПАТ Підсереднє просило суд зобов`язати ОСОБА_1 усунути перешкоди в користуванні орендованою земельною ділянкою площею 6,0250 га, кадастровий номер 6321484200:02:000:0594, яка розташована на території Підсереднянської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, шляхом заборони відповідачу здійснювати будь-які дії на земельній ділянці до моменту припинення дії договору оренди землі.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Великобурлуцького районного суду Харківської області від 15 серпня 2017 року позовні вимоги ПАТ Підсереднє задоволено.
Зобов`язано ОСОБА_1 усунути ПАТ Підсереднє перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 6,0250 га, кадастровий № 6321484200:02:000:0594, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Підсереднянської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, шляхом заборони ОСОБА_1 здійснювати будь-які дії на земельній ділянці до моменту припинення дії договору оренди землі, укладеного 01 січня 2007 року, зареєстрованого у Харківській регіональній філії ДП Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах , про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 21 листопада 2007 року № 040768900387.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Рішення суду мотивоване тим, що укладений між ВАТ Підсереднє та ОСОБА_1 договір оренди землі від 01 січня 2007 року є чинним, оскільки його державна реєстрація була проведена 21 листопада 2007 року, тому строк дії договору спливає 21 листопада 2017 року. Діями відповідача порушується право позивача на користування орендованою земельною ділянкою.
Короткий зміст ухвали суду апеляційної інстанції
Ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 08 листопада 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилено.
Рішення Великобурлуцького районного суду Харківської області від 15 серпня 2017 року залишено без змін.
Ухвалу суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що при розгляді справи суд першої інстанції належним чином з`ясував та перевірив обставини справи, дав належну оцінку зібраним доказам та обґрунтував висновки, викладені в рішенні, дотримався норм процесуального права, а тому підстави для скасування рішення суду відсутні.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводів
У касаційній скарзі, поданій у листопаді 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, ОСОБА_1 просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та закрити провадження у справі, обґрунтовуючи свою вимогу порушенням судами норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права.
Касаційна скарга мотивована тим, що задовольняючи позовні вимоги ПАТ Підсереднє суди попередніх інстанцій здійснили протиправне втручання у право власності відповідача на мирне володіння земельною ділянкою. Застосування судами положень статей 18, 20 Закону України Про оренду землі з метою зобов`язання відповідача як власника земельної ділянки усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою є помилковим, оскільки зазначені норми дозволяють недобросовісним орендарям збільшувати дію договору оренди у часі шляхом ухилення від державної реєстрації договору оренди.
Надходження касаційної скарги до Верховного Суду
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 грудня 2017 року відкрито провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Великобурлуцького районного суду Харківської області від 15 серпня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Харківської області від 08 листопада 2017 року та витребувано матеріали цивільної справи № 616/414/17 із Великобурлуцького районного суду Харківської області.
Короткий зміст позиції інших учасників справи
У відзиві на касаційну скаргу, поданому до суду у квітні 2018 року, ПрАТ Підсереднє (правонаступник ПАТ Підсереднє ) заперечувало проти доводів ОСОБА_1 та просило залишити без змін рішення Великобурлуцького районного суду Харківської області від 15 серпня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Харківської області від 08 листопада 2017 року.
Позиція Верховного Суду
У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно із положеннями частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до вимог частини першої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Встановлено й це вбачається із матеріалів справи, що оскаржувані судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а доводи касаційної скарги цих висновків не спростовують.
Фактичні обставини, встановлені судами
Згідно з державним актом на право власності на земельну ділянку серії ХР № 062989 ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 6,0250 га, кадастровий номер 6321484200:02:000:0594, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Підсереднянської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області.
01 січня 2007 року ОСОБА_1 уклала з ВАТ Підсереднє договір оренди земельної ділянки, згідно з умовами якого вона передала зазначену земельну ділянку в оренду ВАТ Підсереднє строком на 10 років (а. с. 7-10).
Пунктом 41 договору про оренду земельної ділянки від 01 січня 2007 року передбачено, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
21 листопада 2007 року договір оренди земельної ділянки від 01 січня 2007 року зареєстровано у Харківській регіональній філії ДП Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах , про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис № 040768900387.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, і застосовані норми права
Згідно з частиною першою статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до частини першої статті 210 ЦК України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Згідно з частиною другою статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі .
За змістом статей 18, 20 цього Закону договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Отже, строк дії договору оренди землі, умовами якого передбачено, що відлік строку оренди настає з моменту державної реєстрації цього договору, починається після набрання ним чинності, а не з моменту його укладення.
Набрання договором чинності є моментом у часі, коли починають діяти права та обов`язки за договором, тобто коли договір (як підстава виникнення правовідносин та письмова форма, в якій зафіксовані умови договору) породжує правовідносини, на виникнення яких було спрямоване волевиявлення сторін.
Такий правовий висновок викладений Верховним Судом України, зокрема, у постановах: від 18 січня 2017 року у справі № 6-2777цс16 та від 07 червня 2017 року у справі № 6-872цс17.
Встановивши, що згідно з пунктом 41 договору оренди від 01 січня 2007 року договір набирає чинності після підписання сторонами договору та його державної реєстрації, яка відбулась 21 листопада 2007 року, суди дійшли правильного висновку про те, що він діє до 21 листопада 2017 року. З огляду на викладене, рішення суду першої інстанції, з висновком якого погодився і апеляційний суд, про зобов`язання ОСОБА_1 усунути ПАТ Підсереднє перешкоди у користуванні земельною ділянкою, заборону відповідачці здійснювати будь-які дії на земельній ділянці до моменту припинення дії договору оренди землі від 01 січня 2007 року, є законним і обґрунтованим.
Доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що оскаржувані судові рішення ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстави для задоволення касаційної скарги відсутні.
Відповідно до частини третьої статті 401 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 400, 401, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Великобурлуцького районного суду Харківської області від 15 серпня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Харківської області від 08 листопада 2017 року залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: Ю. В. Черняк
І. А. Воробйова
Р. А. Лідовець
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2019 |
Оприлюднено | 18.12.2019 |
Номер документу | 86400745 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Черняк Юлія Валеріївна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Завгородня Ірина Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні