АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/793/1579/17Головуючий по 1 інстанції Категорія : 47 Левченко В.В. Доповідач в апеляційній інстанції Вініченко Б. Б.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2017 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоВініченка Б. Б. суддівБондаренка С. І., Храпка В. Д. при секретаріЧуйко А. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси апеляційну скаргу представника ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 - ОСОБА_24 на рішення Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 30 травня 2017 року у справі за позовом СТОВ 'Красенівське' до ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55, ОСОБА_56, ОСОБА_57, Приватного нотаріуса Золотоніського районного нотаріального округу Черкаської області Кравченока Сергія Валерійовича про визнання договорів оренди землі недійсними та скасування їх державної реєстрації,-
в с т а н о в и л а :
У березні 2017 року позивач звернувся із вказаним позовом.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказував, що 16 червня 2004 року між Чорнобаївською районною державною адміністрацією Черкаської області та СТОВ Красенівське було укладено договір оренди землі, згідно з яким Чорнобаївська РДА передала, а СТОВ Красенівське прийняло у строкове платне користування земельну ділянку для сільськогосподарського використання - пасовища, в адміністративних межах Красенівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, за межами населеного пункту, загальною площею 229, 9000 га.
Відповідно до умов вказаного договору він був укладений строком на 5 років, починаючи з 16.06.2004 року і закінчуючи 16.06.2009 року.
16.06.2004 року даний договір, у відповідності до положень чинного на той час законодавства пройшов державну реєстрацію в Чорнобаївському відділі ДП Центр ДЗК .
Починаючи з 16.06.2004 року і по даний час дана земельна ділянка продовжує перебувати у користуванні позивача СТОВ Красенівське , при цьому орендарем сплачується орендна плата за користування земельною ділянкою.
По даний час Чорнобаївська РДА в Черкаській області, а потім і Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, не заперечували з приводу користування земельними ділянками за договором оренди землі від 16.06.2004 року, загальною площею 229, 9000 га.
30.12.2015 року СТОВ Красенівське надіслало ГУ Держгеокадастру у Черкаській області письмове повідомлення з прикладенням проекту додаткової угоди до укладеного з СТОВ Красенівське договору оренди землі, яким повідомило про намір скористатися своїм переважним правом перед іншими особами на поновлення договору оренди землі на новий строк.
Проте, незважаючи на вказане повідомлення ГУ Держгеокадастру у Черкаській області передало наказами у приватну власність частину земельних ділянок фізичним особам, відповідачам по справі, кожному по 2,00 га землі, на загальну площу 66 га, із земель, що перебувають у землекористуванні СТОВ Красенівське .
В подальшому вказані особи зареєстрували право власності на ці земельні ділянки та уклали договори оренди землі терміном на 10 років з іншою юридичною особою - фермерським господарством Еко Ленд , яке в свою чергу, передало частину земельних ділянок в суборенду терміном на 7 років фермерському господарству Валтас .
Посилаючись на те, що договір оренди землі від 16.06.2004 року був поновлений, з 16.06.2004 року і по даний час земельна ділянка продовжує перебувати у користуванні позивача СТОВ Красенівське , предметом спірних договорів оренди та суборенди землі є земельні ділянки, які перебувають у користуванні СТОВ Красенівське , а тому позивач просить суд визнати поновленим договір оренди землі від 16.06.2004 року, визнати недійсними договори оренди фізичних осіб, відповідачів по справі, з фермерським господарством Еко Ленд та фермерським господарством Валтас .
Рішенням Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 30 травня 2017 року позов задоволено.
Не погоджуючись з вищевказаним рішенням суду, апелянти через свого представника ОСОБА_24 подали апеляційну скаргу та посилались на його незаконність, необґрунтованість, на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування усіх фактичних обставин по справі та ненадання належної оцінки наявним в матеріалах справи доказам, просили рішення скасувати в частині поновлення договору оренди землі на новий строк.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Згідно до вимог ч.ч. 1, 3 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції. Апеляційний суд не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення.
Відповідно до п.1 ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
Оскаржуване рішення суду постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 292 ЦПК України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Скаржники в поданій їх представником ОСОБА_24 апеляційній скарзі вказують, що являються учасниками антитерористичної операції, а тому у відповідності до ч. 14 ст. 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту мають право на першочергове відведення земельних ділянок, у зв'язку з чим, вони звернулися до ГУ Держгеокадастру в Черкаській області з клопотанням щодо безоплатного отримання у власність земельних ділянок. На вказані заяви даним особам 07 лютого 2017 року ГУ Держгеокадастру у Черкаській області було видано Довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями та викопіювання з плану (схеми) (т. 3 а.с. 59-109). Зазначають, що дані земельні ділянки є предметом спору, тому спірне рішення впливає на їх права та обов'язки. В засіданні судової палати представник позивача підтвердив, що апелянти претендують на спірну земельну ділянку.
Таким чином матеріалами справи підтверджено, що апелянти зверталися до уповноваженого органу для реалізації своїх прав на отримання земельних ділянок ще до звернення позивачем з вказаним позовом до суду, тому є підстави вважати, що рішенням суду може бути вирішено питання про їх права та обов'язки.
Судом встановлено, що 16 червня 2004 року між Чорнобаївською РДА та СТОВ Красенівське було укладено договір оренди землі, згідно з яким Чорнобаївська РДА передала, а СТОВ Красенівське прийняло у строкове платне користування земельну ділянку для сільськогосподарського використання - пасовища, в адміністративних межах Красенівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, за межами населеного пункту, загальною площею 229,9000 га (т.1 а.с. 25-26).
Пунктом 8 Договору передбачено, що даний Договір був укладений строком на 5 років, починаючи з 16.06.2004 року і закінчуючи 16.06.2009 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
16.06.2004 року даний Договір, у відповідності до положень чинного на той час законодавства, пройшов державну реєстрацію в Чорнобаївському відділі ДП Центр ДЗК , про що в Державному реєстрі земель вчинено відповідний запис за №26.
Відповідно до акту приймання-передачі від 16 червня 2004 року Чорнобаївська РДА передала, а позивач СТОВ Красенівське прийняло в оренду земельну ділянку площею 229,9 га (т. 1 а.с. 29).
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Спеціальним законом, що регулює відносини у сфері оренди землі є Закон України Про оренду землі в редакції чинній на момент закінчення строку дії договору оренди, а саме в редакції від 14.10.2008 року.
Статтею 5 ЦК України визначено, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. Дана норма кореспондується з статтею 58 Конституції України відповідно до якої закон та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Частиною 3 статті 33 Закону України Про оренду землі визначено, що у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомлення.
Цією нормою не передбачений порядок автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки в разі відсутності заперечень з боку сторін, а лише визначено, що в цьому разі договір підлягає поновленню.
Як видно із матеріалів справи позивачем також не спростовується той факт, що за 30 днів до закінчення строку дії договору позивач письмово не повідомляв орендодавця про намір продовжити його дію.
Таким чином, позивач не скористався, відповідно до вимог ч. 3 ст. 33 Закону України Про оренду землі (в редакції від 14.10.2008 року) правом у встановленому законом порядку поновити договір оренди землі від 16.06.2004 року на той самий строк і на тих самих умовах.
Згідно п. 37 Договору оренди землі від 16.06.2004 року визначено, що дія договору оренди землі припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
За таких обставин колегія суддів вважає, що з 16.06.2009 року дія договору оренди землі від 16.06.2004 року припинилася, а тому позивач без належних правових підстав користується спірною земельною ділянкою.
Судом встановлено, що Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області передало наказами у приватну власність частину спірних земельних ділянок фізичним особам, відповідачам по справі, кожному по 2,00 га землі, на загальну площу 66 га, із земель, що перебували у користуванні СТОВ Красенівське .
В подальшому за зазначеними фізичними особами, на підставі отриманих у Головному управлінні Держгеокадастру у Черкаській області наказів, було зареєстровано право приватної власності на ці земельні ділянки.
Позивач СТОВ Красенівське не заперечує право даних осіб на отримання у власність земельних ділянок та не заперечує щодо переходу права власності на спірні земельні ділянки від ГУ Держгеокадастру у Черкаській області до фізичних осіб, відповідачів по справі.
Отримавши у власність зазначені земельні ділянки, вказані вище фізичні особи уклали терміном на 10 років та зареєстрували на ці земельні ділянки договори оренди землі з іншою юридичною особою - фермерським господарством Еко Ленд , яке в подальшому передало частину зазначених земельних ділянок терміном на 7 років в суборенду фермерському господарству Валтас (т. 1 а.с. 56-129).
Відповідно до частини першої статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою цієї статті передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна зі сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Частиною четвертою статті 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
За частиною другою статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема ЗК України, Законом України "Про оренду землі".
Враховуючи те, що позивач без правових підстав користується спірною земельною ділянкою, а відповідачі - фізичні особи набули право власності на 66 га землі, то відповідно до вимог ст. 319 ЦК України вони мають право на свій розсуд розпоряджатися своєю власністю.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що підстави для визнання недійсними договорів оренди землі укладених між відповідачами - фізичними особами та фермерським господарством Еко-Ленд відсутні.
Розглядаючи спір, який виник між сторонами у справі, суд не дав належної оцінки наявним у справі доказам, зробив висновки, що не відповідають обставинам справи, у результаті чого ухвалив рішення, яке не відповідає вимогам матеріального та процесуального права.
Наведені в апеляційній скарзі доводи про порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права дають підстави для скасування рішення суду з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 209, 303, 307, 309, 314, 316, 317 ЦПК України колегія суддів,
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 - ОСОБА_24 - задовольнити частково.
Рішення Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 30 травня 2017 року в частині визнання договорів оренди землі недійсними та скасування їх державної реєстрації -скасувати.
В задоволенні позовних вимог СТОВ 'Красенівське' - відмовити.
Рішення набирає законної сили одразу після його проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку протягом двадцяти днів після його проголошення.
Головуючий :
Судді :
Суд | Апеляційний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2017 |
Оприлюднено | 04.09.2017 |
Номер документу | 68594157 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Євтушенко Олена Іванівна
Цивільне
Апеляційний суд Черкаської області
Вініченко Б. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні