Справа № 687/1251/16-ц
2/687/9/2017
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2017 року смт.Чемерівці Чемеровецький районний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого - судді - Кулєбякіна В.О.,
з участю секретаря - Литовченко В.К.,
представника позивача - ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
представника третьої особи - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чемерівці цивільну справу за за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_2 про визнання недійсними заяви про відмову від спадщини та свідоцтв про право на спадщину,-
ВСТАНОВИВ:
В вересні 2016 року позивач ОСОБА_5 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання недійсними заяви про відмову від прийняття спадщини та свідоцтв про права на спадщину.
Посилаючись на те, що 18.03.2015 році померла її сестра ОСОБА_6, яка проживала за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1. Після смерті ОСОБА_6 відкрилась спадщина на майно. На момент смерті ОСОБА_6 разом із нею проживала їх матір - ОСОБА_7, яка була спадкоємцем першої черги за законом і яка померла 11.01.2016 року.
Після її смерті за місцем відкриття спадщини позивачка подала заяву до приватного нотаріуса Чемеровецького районного нотаріального округу ОСОБА_8 в установлений законом шестимісячний строк про прийняття спадщини. При цьому позивач вважала, що вона має право на спадкування як частки майна, що належало матері ОСОБА_7, так і частки майна, що раніше належало сестрі - ОСОБА_6.
Однак у матеріалах спадкової справи №283-15, відкритої приватним нотаріусом Чемеровецького районного нотаріального округу ОСОБА_8 після смерті ОСОБА_6, наявна заява від імені ОСОБА_7 від 26.06.2015 року про те, що вона відмовляється від належної їй частки у спадщині ОСОБА_6 на користь сина - ОСОБА_2. Справжність підпису ОСОБА_7 на заяві засвідчена секретарем Степанівської сільської ради Чемеровецького району ОСОБА_9 26.06.2015 року (зареєстровано в реєстрі за № 16).
Позивач вказує на те, що рішенням Степанівської сільської ради № 3 від 05.11.2015 року ОСОБА_9 05.11.2015 року обрано секретарем Степанівської сільської ради, тобто нотарільну дію - засвідчення справжності підпису ОСОБА_7 на заяві про відмову від спадщини ОСОБА_6 було вчинено як секретарем Степанівської сільської ради раніше цієї дати - було посвідчено не уповноваженою на це належним чином посадовою особою органу місцевого самоврядування. Також вказує, що секретарем Гаджальською О.М. всупереч вимогам чинного законодавства не було роз'яснено заявнику правові наслідки відмови від прийняття спадщини та зміст статтей 1273, 1274, 1275 ЦК України.
На її думку приватним нотаріусом Чемеровецького районного нотаріального округу ОСОБА_8 було взято до уваги вказану заяву, виконану від імені ОСОБА_7, неправомірно, без належної перевірки повноважень особи, яка вчинила відповідну нотаріальну дію, вважає що свідоцтва про право на спадщину за законом від 02.10.2015 року є такими, що видані нотаріусом відповідачу ОСОБА_2 безпідставно, з порушенням вимог чинного законодавства, тому просить суд:
-визнати недійсною заяву, виконану від імені ОСОБА_7, про відмову від належної їй частки у спадщині ОСОБА_6 на користь ОСОБА_2, засвідчену секретарем Степанівської сільської ради Чемеровецького району ОСОБА_9 26.06.2015 року (зареєстровано в реєстрі за № 16).
-визнати недійсними свідоцтва про право на спадщину за законом від 02.10.2015 року приватним нотаріусом Чемеровецького районного нотаріального округу ОСОБА_8 і зареєстровані в реєстрі за №№1986, 1988, 1990, за якими ОСОБА_2 є спадкоємцем майна ОСОБА_6, яка померла 18.03.2015 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав просив задоволити з підстав викладених у позові.
Відповідач та представник відповідача позовні вимоги не визнали, подали суду письмові пояснення, в яких вважають заяву про відмову від спадщини прийняту секретарем сільської ради ОСОБА_9 правомірною, оскільки остання була наділена повноваженнями для вчинення нотаріальних дій.
Представник третьої особи проти задоволення позову заперечив, вказав, що секретар сільської ради ОСОБА_9 була уповноваженою особою на здійснення нотаріальних дій на момент прийняття 26.06.2015 року заяви ОСОБА_7 про відмову у прийнятті спадщини.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких підстав:
Так судом встановлено, що ОСОБА_6 померла 18 березня 2015 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть.
Її мати ОСОБА_10, яка проживала на момент смерті спільно зі спадкодавцем відмовилась від прийняття спадщини на користь сина ОСОБА_2, а останній у встановлений законом строк прийняв спадщину, інші спадкоємці після смерті ОСОБА_6 спадщину не прийняли. Оспорювана заява про відмову від прийняття спадщини посвідчена секретарем виконкому Степанівської сільської ради ОСОБА_9 (спадкова справа № 283-15 від 30.06.2015 року, копія при справі). ОСОБА_7 померла 11 січня 2016 року.
Згідно рішення Степанівської сільської ради Чемеровецького району № 2 від 12.11.2010 року Секретарем сільської ради обрано ОСОБА_9.
Згідно розпорядження Степанівської сільської ради № 11 від 24.12.2014 року затверджено посадові інструкції секретаря сільської ради ОСОБА_9 № 2 від 24.12.2014 року п. 2.10 яких до повноважень та функціональних обов'язків секретаря сільської ради належить складання та засвідчення нотаріальних дій.
Рішенням № 3 від 05.11.2015 року ОСОБА_9 було переобрано на посаді секретаря Степанівської сільської ради, що узгоджується з відомостями трудової книжки ОСОБА_9 серії УКР № 2572958 згідно яких, остання 12.11.2010 року обрана секретарем Степанівської сільської ради, присвоєно ранг та категорія посадової особи місцевого самоврядування та виконувала посадові обов'язки на вказаній посаді до 27.12.2016 року.
Стаття 7 вказаного Закону України від 02 вересня 1993 року № 3425-ХІІ Про нотаріат передбачає, що нотаріуси та інші посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, у своїй діяльності керуються законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, а на території Республіки Крим, крім того, - законодавством Республіки Крим, наказами Міністра юстиції України, нормативними актами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Відповідно до ст. 37 Закону України Про нотаріат , який був чинний на день виникнення спірних правовідносин, У населених пунктах, де немає нотаріусів, уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування вчиняють нотаріальні дії.
Відповідно до визначень понять, які містяться в ст. 1 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні : виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами; делеговані повноваження - повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.
Пунктом 1.2 Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування (ззатвердженого Наказ Міністерства юстиції України 11.11.2011 N 3306/5 ) передбачено, що Нотаріальні дії вчиняють посадові особи, на яких за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування покладено вчинення цих дій.
Відповідно до ст. 11 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до змісту п.п. 5 п. б ст. 38 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до відання виконавчих органів сільських рад серед інших належать делеговані повноваження, в тому числі вчинення нотаріальних дій віднесених до їх відання.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
З аналізу вказаних положень чинного законодавства слідує, що право на здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади із вчинення нотаріальних дій на території села віднесено до компетенції виконавчого комітету органу місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 26 Закону України до виключної компетенції сільських рад відноситься обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 51 Закону України до складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входять також за посадою секретар відповідної ради, староста (старости).
Тому суд не бере до уваги посилання позивача на обрання ОСОБА_9 секретарем сільської ради лише 05.11.2015 року (тобто після прийняття відмови від прийняття спадщини ОСОБА_7М.) враховуючи обставини, що право на здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади у сфері вчинення певних нотаріальних дій в сільській місцевості віднесено Законом до компетенції виконавчого комітету сільської ради, а також, що секретарем сільської ради на пленарному засіданні (рішення сесії 6 скликання №2 від 12.11.2010 року) обрано ОСОБА_9, яка входить до складу виконавчого комітету сільської ради за посадою, а також, що розпорядженням Степанівської сільської ради № 11 від 24.12.2014 року затверджено посадові інструкції секретаря сільської ради № 2 від 24.12.2014 року згідно п. 2.10 яких до повноважень та функціональних обов'язків секретаря сільської ради належить складання та засвідчення нотаріальних дій. Суд приходить до висновку, що секретар сільської ради ОСОБА_9 була уповноваженою особою на вчинення нотаріальних дій.
Не заслуговують на увагу доводи позивача про не роз'яснення при прийнятті відмови від спадщини, вимог ст.ст. 1273-1275 ЦК Україну, оскільки зміст останньої відповідає вимогам встановленим Порядком вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. З огляду на те, що в позові відмовлено в повному обсязі, тому вимоги позивача, щодо відшкодування судових витрат не підлягають до задоволення.
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 213,-215, 218 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_5 до ОСОБА_2 про визнання недійсними заяви про відмову від спадщини та свідоцтв про право на спадщину, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Хмельницької області через Чемеровецький районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Чемеровецького
районного суду ОСОБА_11
Суд | Чемеровецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2017 |
Оприлюднено | 09.09.2017 |
Номер документу | 68735521 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Гримич Майя Костянтинівна
Цивільне
Чемеровецький районний суд Хмельницької області
Кулєбякін В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні