Постанова
Іменем України
04 вересня 2019 року
м. Київ
справа № 687/1251/16-ц
провадження № 61-28808св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є.,
суддів: Бурлакова С. Ю., Коротуна В. М. (суддя-доповідач) , Коротенка Є. В., Курило В. П.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - ОСОБА_2 ,
треті особи: Чемеровецька селищна рада, приватний нотаріус Чемеровецького районного нотаріального округу Пилявський Володимир Броніславович,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , на рішення Апеляційного суду Хмельницької області від 19 жовтня 2017 року в складі колегії суддів: Янчук Т. О., Купельського А. В., Спірідонової Т. В.,
В С Т А Н О В И В:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самосійних вимог щодо предмета спору: Чемеровецька селищна рада, приватний нотаріус Чемеровецького районного нотаріального округу Пилявський В. Б., про визнання недійсними заяви про відмову від спадщини та свідоцтв про право на спадщину.
Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її сестра ОСОБА_4 , яка проживала за адресою с. Степанівка Чемеровецького району Хмельницької області. Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на майно. На момент смерті ОСОБА_4 разом із нею проживала їх матір - ОСОБА_5 , яка була спадкоємцем першої черги за законом і яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після смерті ОСОБА_5 за місцем відкриття спадщини позивач подала заяву до приватного нотаріуса Чемеровецького районного нотаріального округу Пилявського В. Б. в установлений законом шестимісячний строк про прийняття спадщини. При цьому позивач вважала, що вона має право на спадкування як частки майна, що належало матері ОСОБА_5 , так і частки майна, що раніше належало сестрі - ОСОБА_4 . Однак у матеріалах спадкової справи № 283-15, відкритої приватним нотаріусом Чемеровецького районного нотаріального округу Пилявським В. Б. після смерті ОСОБА_4 , наявна заява від імені ОСОБА_5 від 26 червня 2015 року про те, що вона відмовляється від належної їй частки у спадщині ОСОБА_4 на користь сина - ОСОБА_2 Справжність підпису ОСОБА_5 на заяві засвідчена секретарем Степанівської сільської ради Чемеровецького району ОСОБА_6 26 червня 2015 року.
Позивач вважала, що указана заява про відмову від спадщини від 26 червня 2015 року є недійсною, оскільки підпис на ній посвідчений секретарем сільської ради, який не був уповноваженим рішенням виконавчого комітету сільської ради на вчинення таких нотаріальних дій. Оскільки видані ОСОБА_2 02 жовтня 2015 року свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 є похідними від заяви про відмову від спадщини на користь ОСОБА_2 , тому просила їх також визнати недійсними.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 04 вересня 2017 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що підпис на заяві про відмову від спадщини посвідчено уповноваженою на те особою, секретарем сільської ради, у зв`язку з чим підстави для задоволення позову відсутні.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Рішенням Апеляційного суду Хмельницької області від 19 жовтня 2017 року рішення Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 04 вересня 2017 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
Визнано недійсною заяву, виконану від імені ОСОБА_5 , про відмову від належної їй частки у спадщині ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 , засвідчену 26 червня 2015 року секретарем Степанківської сільської ради Чемеровецького району ОСОБА_6 та зареєстровано у реєстрі за № 16.
Визнано недійсними свідоцтва про право на спадщину за законом, видані 02 жовтня 2015 року приватним нотаріусом Чемеровецького районного нотаріального округу Пилявським В. Б. і зареєстровані в реєстрі за № № 1986, 1988, 1990, за якими ОСОБА_2 є спадкоємцем майна ОСОБА_4 , 1957 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та приймаючи нову постанову про задоволення позовних вимог, апеляційний суд, виходив із того, що рішення Виконавчого комітету Степанівської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області про покладення на секретаря ради повноважень на вчинення нотаріальних дій не приймалось, у зв`язку з чим засвідчення справжності підпису ОСОБА_5 на заяві про відмову від спадщини на користь ОСОБА_2 про відмову зроблено не уповноваженою особою, що є підставою для визнання її недійсною.
Короткий зміст вимог касаційних скарг
У листопаді 2017 року представник ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , подав до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що вирішуючи справу по суті суд апеляційної інстанції застосував до спірних правовідносин норми матеріального права, які втратили чинність на момент засвідчення справжності підпису ОСОБА_6 . Зокрема, обґрунтовуючи своє рішення апеляційний суд здійснив посилання на пункт 2 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій посадовими особами виконавчих комітетів сільських, селищних, міських Рад народних депутатів України, затвердженої наказом Міністерства юстиції від 25 серпня 1994 року № 22/5. Разом з тим, указаний наказ втратив чинність 02 грудня 2011 року на підставі наказу Міністерства юстиції України від 11 листопада 2011 року № 3306/5. Спірні правовідносини, які були предметом розгляду у суді першої та апеляційної інстанцій виникли 26 червня 2015 року, у момент засвідчення справжності підпису ОСОБА_5 секретарем Степанівської сільської ради на заяві про відмову від спадщини. Судом також невірно застосовано норму матеріального права, яка визначена статтею 203 ЦК України та неправомірно застосовано статтю закону, яка підлягала застосуванню, а саме статтю 215 ЦК України. Суд апеляційної інстанції навіть, якщо б прийшов до висновку про нікчемність правочину - складання та засвідчення заяви ОСОБА_5 , у момент посвідчення, зобов`язаний був відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 , з підстав, передбачених частиною другою статті 215 ЦК України, а саме - визнання нікчемного правочину судом не вимагається. Також заявник вважав, що апеляційним судом грубо порушено норми частини четвертої статті 8 ЦПК України, а також статтю 8 Конституції України.
Відзив на касаційну скаргу не подано
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Судами встановлено, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Її мати ОСОБА_10 , яка проживала на момент смерті спільно зі спадкодавцем відмовилась від прийняття спадщини на користь сина ОСОБА_2 , а останній у встановлений законом строк прийняв спадщину, інші спадкоємці після смерті ОСОБА_4 спадщину не прийняли.
Оспорювана заява про відмову від прийняття спадщини посвідчена секретарем виконкому Степанівської сільської ради ОСОБА_6 (спадкова справа № 283-15 від 30 червня 2015 року).
Згідно з рішенням Степанівської сільської ради Чемеровецького району № 2 від 12 листопада 2010 року Секретарем сільської ради обрано ОСОБА_6 .
Згідно з розпорядженням Степанівської сільської ради від 24 грудня 2014 року № 11 затверджено посадові інструкції секретаря сільської ради ОСОБА_6 від 24 грудня 2014 року № 2. Пунктом 2.10 яких до повноважень та функціональних обов`язків секретаря сільської ради належить складання та засвідчення нотаріальних дій.
Рішенням від 05 листопада 2015 року № 3 ОСОБА_6 було переобрано на посаді секретаря Степанівської сільської ради, що узгоджується з відомостями трудової книжки ОСОБА_6 серії НОМЕР_1 , згідно з якими остання 12 листопада 2010 року обрана секретарем Степанівської сільської ради, присвоєно ранг та категорія посадової особи місцевого самоврядування та виконання посадових обов`язків на указаній посаді до 27 грудня 2016 року.
02 жовтня 2015 року приватним нотаріусом Чемеровецького районного нотаріального округу Пилявським В .Б. видано свідоцтво про право на спадщину за законом, спадкоємцю майна ОСОБА_4 її рідному брату ОСОБА_2 на житловий будинок з надвірними будівлями та господарськими спорудами під АДРЕСА_1 , зареєстровано в реєстрі № 1986, свідоцтво про право на спадщину за законом земельної ділянки за кадастровим номером 68252888000:02:002:0012, площею 1,3378 га, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Степанківської сільської ради Чемеровецького району, зареєстровано в реєстрі за № 1988, свідоцтво про право на спадщину за законом земельної ділянки з кадастровим номером 6825288000:01:003:0019, площею 0,2300 га, надану для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано в реєстрі за № 1990.
ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ОСОБА_1 звернулася із заявою про прийняття спадщини після своєї матері ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Частиною першою статті 402 ЦПК України встановлено, що у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.
Касаційна скарга підлягає задоволенню.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Відповідно до статті 37 Закону України Про нотаріат , який був чинний на день виникнення спірних правовідносин, у населених пунктах, де немає нотаріусів, уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування вчиняють нотаріальні дії.
Відповідно до визначень понять, які містяться в статті 1 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні : виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами; делеговані повноваження - повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.
Пунктом 1.2 Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 11 листопада 2011 року N 3306/5 передбачено, що нотаріальні дії вчиняють посадові особи, на яких за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування покладено вчинення цих дій.
Відповідно до статті 11 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до змісту підпункту 5 пункту б статті 38 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до відання виконавчих органів сільських рад серед інших належать делеговані повноваження, в тому числі вчинення нотаріальних дій віднесених до їх відання.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
З аналізу вказаних положень чинного законодавства слідує, що право на здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади із вчинення нотаріальних дій на території села віднесено до компетенції виконавчого комітету органу місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 26 Закону України до виключної компетенції сільських рад відноситься обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до положень частини четвертої статті 51 Закону України до складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входять також за посадою секретар відповідної ради, староста (старости).
Ухвалюючи рішення у справі, суд першої інстанції правильно визначився з характером спірних правовідносин та нормами матеріального права, які підлягають застосуванню, повно та всебічно дослідивши наявні у справі докази і надавши їм належну оцінку в силу вимог статей 12, 81, 89 ЦПК України, враховуючи, що право на здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади у сфері вчинення певних нотаріальних дій в сільській місцевості віднесено Законом до компетенції виконавчого комітету сільської ради, а також, що секретарем сільської ради на пленарному засіданні (рішення сесії 6 скликання від 12 листопада 2010 року № 2) обрано ОСОБА_6 , яка входить до складу виконавчого комітету сільської ради за посадою, а також, що розпорядженням Степанівської сільської ради від 24 грудня 2014 року № 11 затверджено посадові інструкції секретаря сільської ради від 24 грудня 2014 року № 2, згідно з пунктом 2.10 яких до повноважень та функціональних обов`язків секретаря сільської ради належить складання та засвідчення нотаріальних дій, дійшов правильного висновку про те, що секретар сільської ради ОСОБА_6 була уповноваженою особою на вчинення нотаріальних дій, а тому обґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог.
Суд апеляційної інстанції вищевказаних обставин та норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, не врахував, помилково скасувавши рішення суду першої інстанції.
У зв`язку з наведеним, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід задовольнити, а оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 400, 409, 413, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палатиКасаційного цивільного суду
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , задовольнити.
Рішення Апеляційного суду Хмельницької області від 19 жовтня 2017 року скасувати, рішення Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 04 вересня 2017 року залишити в силі.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
З моменту прийняття постанови судом касаційної інстанції скасовані або визнані нечинними рішення, постанови та ухвали суду першої або апеляційної інстанцій втрачають законну силу та подальшому виконанню не підлягають.
Головуючий М. Є. Червинська
Судді: С. Ю. Бурлаков
В. М. Коротун
Є. В. Коротенко
В. П. Курило
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2019 |
Оприлюднено | 19.09.2019 |
Номер документу | 84344013 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Коротун Вадим Михайлович
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Гримич Майя Костянтинівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні