ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
15 вересня 2017 року Справа № 915/1377/16
Вищий господарський суд України у складі колегії:
головуючого: суддів:Студенця В.І., Палія В.В., Селіваненка В.П., розглянувши касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль" на постанову від Одеського апеляційного господарського суду 23.05.2017 та на рішення відГосподарського суду Миколаївської області 16.02.2017 у справі№ 915/1377/16 за позовомПриватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль" доМиколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Південь-2" провизнання недійсним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Подана касаційна скарга не відповідає вимогам розділу ХІІ 1 Господарського процесуального кодексу України, не приймається до розгляду та підлягає поверненню з таких підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 111 ГПК України касаційна скарга підписується особою, яка подала скаргу, або її уповноваженим представником.
Касаційну скаргу підписано Першим заступником генерального директора Приватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль" - ОСОБА_4, за довіреністю від 26.04.2017 № 09-01/22, копію якої додано до матеріалів скарги.
Водночас 30.09.2016 набрав чинності Закон України від 02.06.2016 № 1401-VIII "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" (далі - Закон № 1401).
За приписами частини третьої статті 131 2 Конституції України (в редакції Закону № 1401) виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Згідно з підпунктом 11 пункту 16 1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України (в редакції Закону № 1401) представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131 1 та статті 131 2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року. Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності даним Законом, здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.
Статтею 8 Конституції України встановлено, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Отже, з 01.01.2017 представництво Приватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль" у Вищому господарському суді України як суді касаційної інстанції у провадженнях, розпочатих після 30.09.2016, має здійснюватися адвокатами.
При цьому підписання та/або подання касаційної скарги є процесуальними формами реалізації повноважень з представництва.
Статтею 28 ГПК України передбачено, що справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника.
Керівники підприємств та організацій, інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, подають господарському суду документи, що посвідчують їх посадове становище.
Представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації. Довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої особи.
Відповідно до витягу із статуту Приватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль", затвердженого загальними зборами ПАТ "Миколаївська ТЕЦ" від 13.04.2017, який міститься в матеріалах справи, Генеральний директор має право, зокрема без довіреності здійснювати будь-які юридичні та фактичні дії від імені товариства, щодо яких він був уповноважений цим статутом, в межах компетенції та повноважень останнього, або був уповноважений відповідним рішенням наглядової ради або загальних борів; представляти товариство без довіреності в його відносинах з іншими юридичними та фізичними особами, банківськими та фінансовими установами, органами державної влади і управління, державними та громадськими установами та організаціями, вести переговори, самостійно укладати та підписувати від імені товариства будь-які угоди, договори, контракти та інші правочини, а для здійснення яких, відповідно до цього статуту та внутрішніх положень товариства, необхідно рішення наглядової ради та/або загальних зборів товариства - після отримання рішень вказаних органів товариства про вчинення таких правочинів; з урахуванням вимог цього статуту видавати, підписувати та відкликати доручення і довіреності працівникам товариства, іншим фізичним та юридичним особам на здійснення від імені товариства юридично значимих дій; приймати рішення та підписувати від імені товариства претензії, позови, скарги, заяви, клопотання, інші процесуальні документи, що пов'язані або стосуються використання товариством своїх прав та здійсненням обов'язків як заявника, позивача, відповідача, третьої особи, у судах загальної юрисдикції, судах конституційної юрисдикції, міжнародних комерційних та інших судах, органах виконавчої служби, податкових, митних та інших державних органах та організаціях, органах місцевого самоврядування (п.п. 2, 3, 7, 11 п. 18.29 Статуту).
Разом з тим із наявного в матеріалах справи витягу статуту Приватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль" не вбачається за можливе встановити обсяг прав та обов'язків Першого заступника генерального директора.
З доданої до касаційної скарги довіреності від 26.04.2017 № 09-01/22 вбачається, що Приватним акціонерним товариством "Миколаївська теплоелектроцентраль" в особі генерального директора Матвіюка Олександра Миколайовича, який діє на підставі статуту, уповноважено першого заступника генрального директора ОСОБА_4 бути представником інтересів ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ" в усіх державних, комерційних, кооперативних, суспільних організаціях і органах з усіх питань, пов'язаних з діяльністю ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ". При відсутності генерального директора виконувати його обов'язки, підписувати договори в т.ч., договори поруки, уступки права вимоги, кредитні договори, договори на розрахунково-касове обслуговування і гарантії, касові, грошові та фінансові документи, цінні папери, вказівки по товариству, претензії, позовні заяви, заяви щодо виконавчих дій, телеграми, телетайпограми, телефонограми, факсограми, розпорядження, запити, кадрові накази, документи з призначення пенсій та інші листи.
При цьому до касаційної скарги не додано доказів того, що під час підписання касаційної скарги ОСОБА_4 був особою, що виконувала обов'язки генерального директора.
Також матеріали касаційної скарги не містять відомостей щодо наявності у ОСОБА_4 як представника Приватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль" статусу адвоката.
За приписами пункту 1 частини першої статті 111 3 ГПК України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом, якщо касаційна скарга підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
З огляду на те, що матеріали касаційної скарги не містять відомостей щодо наявності у ОСОБА_4 як Першого заступника генерального директора Приватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль" повноважень діяти від імені товариства без довіреності, виконувати обов'язки генерального директора або наявності у останнього як представника Приватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль" статусу адвоката, тобто касаційну скаргу подано з порушенням вимог ст. 111 ГПК України, то ця обставина є підставою для неприйняття її до розгляду та повернення.
На підставі викладеного та керуючись п. 1 частини першої статті 111 3 ГПК України, Вищий господарський суд України
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль" на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 23.05.2017 та рішення Господарського суду Миколаївської області від 16.02.2017 у справі №915/1377/16 з доданими до неї матеріалами повернути.
Головуючий - суддя Студенець В.І.
Судді: Палій В.В.
Селіваненко В.П.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2017 |
Оприлюднено | 18.09.2017 |
Номер документу | 68916987 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Студенець B.I.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні