Постанова
від 26.11.2009 по справі 2/390/2006-16/97
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2009 р. № 2/390/2006-16/97

Вищий господарськи й суд України у складі колегі ї суддів:

головуючого - судді Дерепи В.І.

суддів : Грека Б.М., - (доповідача у справі),

Подоляк О.А.

розглянувши у відкритому с удовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою ві дповідальністю "Віо-Ле"

на постанову Київського міжобласного а пеляційного господарського суду від 23.07.09

у справі № 2/390/2006-16/97

господарського суду Полтавської області

за позовом ОСОБА_1

до Регіонального відділенн я Фонду Державного майна Укр аїни по Полтавській області,

Колективна виробничо-торг івельна фірма "Полтава"

треті особи Товариство з обмеженою ві дповідальністю "Віо-Ле",

КП "Полтавське бюро технічн ої інвентаризації "Інвентари затор",

Друга державна нотаріальн а контора,

Приватний нотаріус Полежа єва Н.П.

про визнання недійсним догово ру купівлі-продажу

за участю представників від:

скаржника ОСОБА_2. (дов. від 05.01.09)

відповідача Зозуля М.В. (директор)

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до О ктябрського районного суду м іста Полтави з позовом до Рег іонального відділення Фонду державного майна України у П олтавській області, Колектив ної виробничо-торгівельної ф ірми “Полтава" про визнання н едійсним договору купівлі-пр одажу № 269 від 30.08.96 нежитлової бу дівлі, розташованої за адрес ою:

АДРЕСА_1, укладений мі ж РВ ФДМУ у Полтавській облас ті та КВТ фірмою “ПОЛТАВА”.

Колективна виробничо-тор гівельна фірма “Полтава” зве рнулась до Октябрського райо нного суду міста Полтави із з устрічним позовом до Регіона льного відділення Фонду держ авного майна України у Полта вській області та ОСОБА_1 про визнання недійсними під пунктів 1.1, 1.4 договору купівлі- продажу № 68 від 30.06.94, який укладе ний між Фондом комунального майна Полтавської області та організацією орендарів Полт авської фабрики “Хімпластма с”, в частині придбання дільн иці пластмасового цеху № 1, роз ташованого за адресою: м. Полт ава, вул. Шевченко,50.

Справа розглядалася суда ми неодноразово. При новому р озгляді справи Товариство з обмеженою відповідальністю “ВіО-Ле” звернулось до госпо дарського суду Полтавської о бласті з позовною заявою, в як ій просило визнати недійсним договір № 269 від 30.08.96, укладений м іж РВ ФДМУ по Полтавській обл асті та КВТ фірмою “ПОЛТАВА” . Позов мотивований тим, що 30.06.94 організація орендарів Полта вської фабрики “Хімпластмас ” (правонаступником якої є То вариство з обмеженою відпові дальністю “ВіО-Ле”) по догово ру купівлі-продажу державног о майна № 68 придбала дільницю пластмасового цеху № 1, яка роз ташована за адресою: АДРЕСА _1, а 30.08.96 об' єкт нерухомості н езаконно вдруге був приватиз ований КВТФ “Полтава”.

Рішенням господарського суду Полтавської області ві д 04.12.08 (суддя Босий В.П.) відмовле но в задоволенні первісного позову, відмовлено в задовол енні зустрічного позову, зад оволено позов третьої особи, яка заявляє самостійні вимо ги на предмет спору, - Товарист ва з обмеженою відповідальні стю “ВіО-Ле”: визнано недійсн им договір № 269 від 30.08.96, укладени й між РВ ФДМУ по Полтавській о бласті та КВТ фірмою “ПОЛТАВ А”, зобов' язано сторони пов ернути одна одній все одержа не ними за недійсним договор ом.

Рішення мотивоване тим, що ОСОБА_1 невірно обрано сп осіб захисту майнових прав, м атеріали справи не містять б удь-яких доказів порушення в ідповідачем за зустрічним по зовом при укладенні договору від 30.06.94 норм чинного на той час законодавства, тому привати зація спірного майна відбула ся в 1994 році, а КВТФ “Полтава” н е мала права на здійснення пр иватизації майна через викуп в 1996 році, яка була проведена з порушенням законодавства, у зв' язку з чим договір № 269 від 30.08.96 купівлі-продажу державно го майна нежитлової будівлі, розташованої за адресою: А ДРЕСА_1 необхідно визнати н едійсним.

За результатом апеляційн ого перегляду справи Київськ ий міжобласний апеляційний г осподарський суд (колегія су ддів у складі: головуючого-су дді Зеленіної Н.І., суддів: Агр икової О.В., Жук Г.А.) 25.02.09 прийняв постанову, якою рішення госп одарського суду Полтавської області від 04.12.08 скасував, прий няв нове рішення. Відмовив в з адоволенні первісного позов у ОСОБА_1. Задовольнив зус трічний позов Колективної ви робничо-торгівельної фірми “ ПОЛТАВА” та визнав недійсним и підпункти 1.1, 1.4 договору купі влі-продажу № 68 від 30.06.94, який укл адений між Фондом комунально го майна Полтавської області та організацією орендарів П олтавської фабрики “Хімплас тмас”, в частині придбання ді льниці пластмасового цеху № 1, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Відмовив в задовол енні позову ТОВ “ВіО-Ле” про в изнання недійсним договору № 269 від 30.08.96, укладеного між Регіо нальним відділенням Фонду де ржавного майна України по По лтавській області та колекти вною виробничо-торгівельною фірмою “ПОЛТАВА”.

Постанова мотивована тим , що в 1994 році спірне приміщення не підлягало приватизації, к рім того, ТОВ “ВіО-Ле” не є пра вонаступником Організації о рендарів Полтавської фабрик и “Хімпластмас”, ЗАТ “Хімпла стмас”, а є правонаступником Полтавської орендної фабрик и “Хімпластмас”. Полтавська орендна фабрика “Хімпластма с” та Організація орендарів Полтавської орендної фабрик и “Хімпластмас”, зареєстрова ні за однією адресою: м. Полтав а проїзд Кр.хімік, 2 та були дво ма різними юридичними особам и. Власником державного майн а на підставі договору купів лі-продажу від 30.06.94, в тому числі дільниці пластмасового АД РЕСА_1, є Організація оренда рів Полтавської орендної фаб рики “Хімпластмас”, а ТОВ "Віо -Ле" є правонаступником Полта вської орендної фабрики “Хім пластмас”. Крім того, ним проп ущений строк позовної давнос ті.

Не погоджуючись з постано вою, ТОВ "Віо-Ле" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою , в якій просить її скасувати, рішення залишити без змін. Ка саційна скарга мотивована ти м, що приватизація спірного м айна відбулася в 1994 році, оскіл ьки програма приватизації ко мунального майна області, за тверджена рішенням тринадця тої сесії двадцять першого с кликання Полтавської обласн ої Ради народних депутатів в ід 09.07.93, згідно якої, не підлягал а приватизації спірна будівл я, розповсюджувалися лише на 1993 рік, в той час, як вона приват изована в 1994 році. Тому КВТФ “По лтава” не мала права на здійс нення приватизації майна чер ез викуп в 1996 році. Крім того, пр иватизація в 1996 році здійснен а з порушенням встановленої процедури.

Приймаючи касаційну скар гу до розгляду, господарськи й суд касаційної інстанції д ійшов висновку про поважніст ь причин пропуску строку на к асаційне оскарження.

Заслухавши суддю-доповід ача, розглянувши та обговори вши доводи касаційної скарги щодо дотримання судом першо ї та апеляційної інстанції н орм матеріального і процесуа льного права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що скарга під лягає частковому задоволенн ю з наступних підстав.

Як встановлено судами поп ередніх інстанцій та вбачаєт ься з матеріалів справи, 30.06.94 мі ж Фондом комунального майна Полтавської області та орган ізацією орендарів Полтавськ ої фабрики “Хімпластмас” укл адено договір № 68 купівлі-прод ажу державного майна. Підпун ктом 1.1. пункту 1 договору № 68, виз начено перелік державного ма йна, яке є предметом договору та підлягає продажу. Підпунк том 1.4. пункту 1 договору № 68 пере дбачено, що приміщення, розта шовані по вул. Шевченко, 50, зага льною площею 133,3 кв.м. передають ся в оренду.

30.08.96 між регіональним відді ленням фонду державного майн а України по Полтавські обла сті (продавець) та Колективно ю виробничо-торгівельною фір мою Полтава (покупець) укладе но договір № 269 купівлі-продаж у державного майна. Пунктом 1 д оговору № 269 визначено, що прод авець продав, а покупець купи в державне майно цілісного м айнового комплексу виробнич о-торгівельної фірми Полтава , розташованої за адресою: А ДРЕСА_1 на земельній ділянц і, площею 0,1255 га, виділеної згід но з рішенням Полтавської мі ської ради народних депутаті в

№ 550 від 13.06.53. Покупець зобов ' язується прийняти майно і сплатити за нього ціну відпо відно до умов, що визначені в ц ьому договорі. Майно включає в себе всі його активи й пасив и, інвентар, обладнання, устат кування, частину будівлі, роз ташованої за адресою: АДРЕС А_1, та інше майно згідно з ак том оцінки вартості цілісног о майнового комплексу та інв ентаризаційних описів. Право власності на майно переходи ть до покупця з моменту нотар іального посвідчення цього д оговору. Вартість відчужуван ого цілісного майнового комп лексу становить 3842076 тис. укр. кр б, у тому числі частина будівл і, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, площею 482,4 м., згідно з інвентарною справою, експер тною оцінкою та довідкою-хар актеристикою.

Колегія суддів Вищого го сподарського суду України вв ажає за необхідне підтримати правову позицію суду першої інстанції з огляду на наступ не.

Відповідно до ст.11 Закону У країни "Про приватизацію нев еликих державних підприємст в, малу приватизацію", продаж о б' єктів малої приватизації шляхом викупу застосовуєтьс я в імперативному порядку до об' єктів малої приватизаці ї, зданих в оренду, якщо право на викуп передбачене договор ом оренди.

План приватизації розроб лено відповідно до діючого д оговору оренди з викупом Пол тавської фабрики "Хімпластма с" в редакції від 06.07.93. П.3.18.5 плану приватизації передбачено вк лючення до майна, що підлягає приватизації, дільниці плас тмасового цеху № 1, розташован ого по вул. Шевченка, 50, що має з агальну площу 1258,28 кв.м, під буд івлею 670,6 кв.м. Пунктом 7.5 плану п риватизації передбачено пер едання приміщень, розташован их по вул. Шевченка,50, загально ю площею 133,3 кв.м в оренду. План п риватизації затверджено Фон дом комунального майна облас ті наказом № 248-П від 30.06.94 та уповн оваженим підписати договір к упівлі-продажу та акт прийма ння-передачі державного майн а.

30.06.94 між Фондом комунальног о майна Полтавської області та організацією орендарів По лтавської фабрики "Хімпластм ас" укладено договір купівлі -продажу державного майна № 68. Відповідно до п.1.1 договору, се ред іншого державного майна передано і дільницю пластмас ового цеху № 1, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 на зем ельній ділянці 1258,28 кв.м. Пункто м 1.4 договору визначалося, що п риміщення загальною площею 1 33,3 кв.м передається в оренду. За об' єкт продажу покупцем сп лачено кошти в повному обсяз і. Передача проданого майна в ідбулася згідно акта передач і державного майна підприємс тва від 29.07.94.

Статтею 24 Закону України "П ро приватизацію невеликих де ржавних підприємств (малу пр иватизацію)" в редакції стано м на 10.05.94 визначено, що з дати пр ийняття органом приватизаці ї рішення про викуп до покупц я переходить право володіння , користування і розпоряджен ня цим об' єктом.

Наказ про приватизацію По лтавської орендної фабрики " Хімпластмас" № 180-П виданий Фон дом комунального майна в Пол тавській області 10.05.94, тобто з ц ієї дати трудовий колектив с тав власником всього цілісно го майнового комплексу фабри ки "Хімпластмас", в тому числі, пластмасового цеху № 1, який р озташований за адресою: АДР ЕСА_1. Як встановлено судом п ершої інстанції, і цей факт не заперечується сторонами, ор ганізацією орендарів Полтав ської фабрики "Хімпластмас" с плачено по договору купівлі- продажу № 68 від 30.06.94 506033,3 тис.крб.

На підставі укладеного до говору купівлі-продажу № 68 від 30.06.94, Фондом комунального майн а області видано свідоцтво н а право власності

№ 068, яке з ареєстровано в книзі записів свідоцтв на право власності Фонду комунального майна об ласті за № 068 від 5.08.94. Передача пр оданого майна відбулася згід но акта передачі державного майна підприємства від 29.07.94.

Колегія суддів погоджуєт ься з висновком місцевого су ду щодо правової оцінки угод и, яка укладена 30.08.96 між регіона льним відділенням Фонду держ авного майна України по Полт авській області та колективо м виробничо-торговельна фірм а "Полтава", за умовами якої ук ладено договір купівлі-прода жу № 269, відповідно до якого, неж итловий будинок розташовани й за адресою: АДРЕСА_1, пере дано КВТФ "Полтава". Таким чино м, Фонд державного майна по По лтавській області здійснив п овторну приватизацію зазнач еної нежитлової будівлі без узгодження з власником.

Доказів того, що спірне пр иміщення в установленому зак онодавством порядку вибуло і з власності організації орен дарів Полтавської фабрики "Х імпластмас", яка була реорган ізована в ЗАТ Фабрика "Хімпла стмас" шляхом приєднання до у країнсько-литовського спіль ного підприємства у вигляді товариства з обмеженою відпо відальністю "Віо-Ле", апеляці йним судом не встановлено. Ок рім того, апеляційним судом н е встановлено доказів того, щ о спірна будівля викуплена у законного власника ЗАТ Фабр ика "Хімпластмас".

За таких обставин, висново к апеляційного господарсько го суду про визнання договор у купівлі-продажу № 68, укладен ого 30.06.94 між Фондом комунально ї власності Полтавської обла сті та організацією орендарі в Полтавської фабрики "Хімпл астмас", недійсним, не базован ий на матеріалах справи та не відповідає нормам матеріаль ного права.

Щодо висновків місцевого господарського суду про виз нання недійсним договору куп івлі-продажу за № 269 від 30.08.96, укла деного між регіональним відд іленням Фонду державного май на України по Полтавській об ласті та колективом виробни чо-торговельної фірми "Полта ва", то судом обґрунтовано від мічено, що дільницю пластмас ового цеху № 1, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 прива тизовано організацією оренд арів Полтавської фабрики "Хі мпластмас" на підставі догов ору купівлі-продажу державно го майна № 68 від 30.06.94.

Колективна виробничо-тор говельна фірма "Полтава" не ма ла права на приватизацію май на за адресою: вул. Шевченка,50, о скільки відповідно до статті 3 Закону України "Про приватиз ацію невеликих державних під приємств (малу приватизацію) " в редакції станом на 1996 р.: "Прив атизація об' єктів малої при ватизації здійснюється шлях ом: - викупу об' єктів, що підл ягають приватизації працівн иками цих об' єктів; - продажу на аукціоні, за конкурсом". Вт ім, в матеріалах справи відсу тні докази того, що був провед ений аукціон чи конкурс.

Слід також зазначити той ф акт, що КТФ "Полтава", як юридич на особа, зареєстрована 29.11.94, то бто вже після того як майно фа брики "Хімпластмас" було прив атизовано.

З наведеного слідує, що не спростувавши встановлені та оцінені обставини, що мали мі сце при укладенні договору к упівлі-продажу від 30.06.94, укладе ного між Фондом комунального майна Полтавської області т а організацією орендарів Пол тавської фабрики "Хімпластма с", апеляційний суд безпідста вно дійшов висновку, що позив ач за зустрічним позовом є до бросовісним набувачем майна , який повністю виконав умови договору

№ 269 від 30.08.96, укладе ного між регіональним відділ енням Фонду державного майна України в Полтавській облас ті та колективом виробничо-т орговельною фірмою "Полтава" .

Колегія суддів також зазн ачає, що розглядаючи спір, суд першої інстанції обґрунтова но застосував норми права, чи нні на час укладення угоди ку півлі-продажу майна.

Щодо вимог ОСОБА_1., то в исновки суду першої та апеля ційної інстанції є вірними. Т ак, відповідно до ст.1 Господар ського процесуального кодек су, до господарського суду ма ють право звернутися за захи стом своїх порушених прав фі зичні особи, що не є суб' єкта ми підприємницької діяльнос ті згідно з встановленою під відомчістю господарських сп рав.

Судами встановлено, що О СОБА_1. є власником 2398 простих іменних акцій ЗАТ "Хімпластм ас". В той же час, ОСОБА_1. не є стороною спірних договорів купівлі-продажу, а є акціонер ом товариства і фактично зве рнулася до суду за захистом с воїх корпоративних прав. З ог ляду на встановлені обставин и, суди обґрунтовано зазначи ли, що

ОСОБА_1 невірно обр ано спосіб захисту майнових прав, в зв' язку з чим, відсутн і підстави для задоволення п озову.

Висновок суду апеляційно ї інстанції про те, що ТОВ "Віо -Ле" не є належним позивачем по справі, оскільки останнє не є стороною оспорюваного догов ору купівлі-продажу від 30.08.96 та на дату укладеного договору не було власником спірної бу дівлі, відхиляється колегією суддів.

Так, відповідно до протоко лу № 1 від 01.11.95, загальними збора ми акціонерів ЗАТ фабрика "Хі мпластмас" прийнято рішення про реорганізацію ЗАТ фабрик а "Хімпластмас" шляхом приєдн ання до українсько-литовсько го підприємства у вигляді То вариства з обмеженою відпові дальністю "Віо-Ле". На базі ЗАТ фабрика "Хімпластмас" створе но філію, яка, відповідно до ро зпорядження Полтавського мі ськвиконкому № 943 від 22.12.95, взята до відома. У зв' язку з цим 20.02.96 майно ЗАТ фабрика "Хімпластм ас" передано у власність СП "Ві о-Ле".

Приймаючи до уваги, що укл адення угоди купівлі-продажу в 1996 році порушує оперативне у правління майном, визнання с удом першої інстанції за ТОВ "Віо-Ле" права на позов є вірни м, оскільки таке визнання має ціль поновлення порушеного права.

Посилання відповідача на пропуск ТОВ "Віо-Ле" позовної давності на заявлені вимоги, місцевим господарським судо м не прийнято, з чим погоджуєт ься колегія суддів, оскільки заявлена вимога ТОВ "Віо-Ле" н а вимоги КВТФ "Полтава" про усу нення порушень його права, є о бґрунтованою, так як порушен е охоронюване законом право, що підлягає захисту.

Таким чином, висновок суду першої та апеляційної інста нції щодо вимог позивачки О СОБА_1. є вірним, а тому рішен ня та постанова в цій частині підлягають залишенню без зм ін. Так, суди дійшли цілком обґ рунтованого висновку про те, що ОСОБА_1. не є стороною ос порюваних угод купівлі-прод ажу, акціонером було невірно обрано спосіб захисту майно вих прав, а тому відсутні підс тави для задоволення позовни х вимог.

Висновки апеляційної інс танції щодо угод купівлі-про дажу спірного майна, що мали м ісце в 1994 та 1996 році, не ґрунтуют ься на матеріалах справи та в имогах закону, а отже в цій час тині підлягає залишенню в си лі рішення господарського су ду від 04.12.08.

В частині залишення без зм ін ухвали господарського суд у Полтавської області від 10.12.08 судові акти не оскаржуються , а відтак, не перевіряються го сподарським судом касаційно ї інстанції.

На підставі викладеного т а керуючись ст. ст. 1115, 1117, 11111 Госпо дарського процесуального ко дексу України, Вищий господа рський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Товари ства з обмеженою відповідаль ністю "Віо-Ле" задовольнити ча стково. Рішення господарсько го суду Полтавської області від 04.12.08 та постанову Київсько го міжобласного апеляційног о господарського суду від 25.02.09 по справі № 2/390/2006-16/97 в частині зал ишення без змін ухвали госпо дарського суду Полтавської о бласті від 10.12.08 та в частині від мови в позові ОСОБА_1 зали шити без змін.

В іншій частині постанову Київського міжобласного гос подарського суду від 25.02.09 скас увати, рішення господарськог о суду Полтавської області в ід 04.12.08 у справі № 2/390/2006-16/97 зал ишити без змін.

Головуючий - суддя В. Дерепа

Судді Б. Грек

О. Подоляк

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення26.11.2009
Оприлюднено07.12.2009
Номер документу6902726
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —2/390/2006-16/97

Ухвала від 16.08.2010

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Зеленіна Н.І.

Ухвала від 07.10.2010

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Постанова від 26.11.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Ухвала від 22.10.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Ухвала від 06.10.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Ухвала від 13.02.2009

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Зеленіна Н.І.

Ухвала від 13.02.2009

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Зеленіна Н.І.

Ухвала від 15.01.2009

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Зеленіна Н.І.

Ухвала від 15.01.2009

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Зеленіна Н.І.

Постанова від 25.02.2009

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Зеленіна Н.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні