Рішення
від 30.11.2009 по справі 36/442
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьког о,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 36/442 30.11.09

За позовом В ідкритого акціонерного това риства «Дніпрянка»

До Фізично ї особи-підприємця ОСОБА_1

Про стягнення 10 195,18 грн.

Суддя Трофименко Т.Ю.

Представники сторін:

Від позивача Му тей Л.Ю. - по дов. № б/н від 20.05.2009 р.

Від відповідача не з»яви вся

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарсько го суду міста Києва передані позовні вимоги Відкритого а кціонерного товариства «Дні прянка»про стягнення з Фізич ної особи-підприємця ОСОБА _1 5 255,73 грн. основного боргу по орендній платі, 4 799,12 грн. пені т а 3% річних за неналежне викона ння взятих на себе останнім з обов»язань згідно договору оренди частини нежилого прим іщення № б/н від 18.07.2008р.

Ухвалою господарського су ду міста Києва від 11.11.2009р. поруш ено провадження у справі №36/442, розгляд справи призначено на 30.11.2009р.

В судовому засіданні 30.11.2009р. п редставник позивача позовні вимоги підтримав в повному о бсязі.

Відповідач в судове засіда ння 30.11.2009р. не з' явився, письмо вий відзив на позов не надав, в имоги ухвали Господарського суду міста Києва про порушен ня провадження у справі № 36/442 в ід 11.11.2009р. не виконав.

Відповідач належним чином повідомлений про призначенн я справи до розгляду в засіда нні господарського суду, про час і місце його проведення, о скільки ухвала про порушення провадження у справі надісл ана за адресою, що зазначена в позовній заяві та у витязі з Є диного державного реєстру юр идичних осіб та фізичних осі б-підприємців (АДРЕСА_1). Т аким чином відповідач не реа лізував своє процесуальне п раво на участь в судовому зас іданні господарського суду.

Особи, які беруть участь у с праві, вважаються повідомлен ими про час і місце її розгляд у судом, якщо ухвалу про поруш ення провадження у справі на діслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві . (роз' яснення Президії Вищо го Арбітражного суду України від 18.09.97 № 02 - 5/289 із змінами «Про де які питання практики застосу вання Господарського процес уального кодексу України»).

Крім того, в інформаційному листі Вищого господарського суду України від 14.08.2007р. № 01-8/675 «Пр о деякі питання практики зас тосування норм Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни, порушені у доповідних записках про роботу господа рських судів у першому піврі ччі 2007 року»(пункт 15) зазначено , що відповідно до пункту 2 час тини другої статті 54 Господар ського процесуального кодек су України позовна заява пов инна містити, зокрема, місцез находження сторін (для юриди чних осіб).

Згідно із статтею 93 Цивільн ого кодексу України місцезна ходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які в ідповідно до установчих доку ментів юридичної особи чи за кону виступають від її імені .

У пункті 11 інформаційного л иста Вищого господарського с уду України від 15.03.2007р. № 01-8/123 «Про деякі питання практики заст осування норм Господарськог о процесуального кодексу Укр аїни, порушені у доповідних з аписках про роботу господарс ьких судів у 2006 році»зазначен о, що до повноважень господар ських судів не віднесено уст ановлення фактичного місцез находження юридичних осіб аб о місця проживання фізичних осіб - учасників судового про цесу на час вчинення тих чи ін ших процесуальних дій. Тому в ідповідні процесуальні доку менти надсилаються господар ським судом згідно з поштови ми реквізитами учасників суд ового процесу, наявними в мат еріалах справи.

Водночас законодавство Ук раїни, в тому числі Господарс ький процесуальний кодекс Ук раїни, не зобов'язує й сторону у справі, зокрема позивача, з' ясовувати фактичне місцезна ходження іншої сторони (стор ін) у справі (якщо воно не спів падає з її місцезнаходженням , визначеним згідно із згадан ою статтею 93 Цивільного кодек су України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших проц есуальних документах.

В разі коли фактичне місцез находження юридичної особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповіда є її місцезнаходженню, визна ченому згідно з законом, і дан а особа своєчасно не довела п ро це до відома господарсько го суду, інших учасників проц есу, то всі процесуальні насл ідки такої невідповідності п окладаються на цю юридичну о собу.

Відповідно до вимог ст. 75 Гос подарського процесуального Кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребува ні господарським судом докум енти не подано, справу може бу ти розглянуто за наявними в н ій матеріалами. Проаналізува вши зібрані по справі докази , суд дійшов висновку про дост атність матеріалів справи дл я її розгляду по суті за відсу тності представника відпові дача 1 та його відзиву на позов ну заяву.

Розглянувши подані матер іали справи, та заслухавши по яснення представника позива ча, Господарський суд міста К иєва, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 509 Цивільн ого кодексу України зобов' я занням є правовідношення, в я кому одна сторона (боржник) зо бов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) пе вну дію (передати майно, викон ати роботу, надати послугу, сп латити гроші тощо) або утрима тися від певної дії, а кредито р має право вимагати від борж ника виконання його обов' яз ку. Зобов' язання виникають з підстав, встановлених стат тею 11 цього Кодексу.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Циві льного кодексу України догов ір - є підставою виникнення ци вільних прав та обов' язків. Цивільні права і обов' язки виникають як з передбачених законом договорів, так і з дог оворів, не передбачених зако ном, але таких, що йому не супе речать.

Договір - це категорія цивіл ьного права, яка визначаєтьс я як домовленість двох або бі льше сторін, спрямована на вс тановлення, зміну або припин ення цивільних прав та обов' язків. До зобов' язань, що вин икають з договорів, застосов уються загальні положення пр о зобов'язання, якщо інше не ви пливає із закону або самого д оговору. Як і будь-який правоч ин, він є вольовим актом, оскіл ьки виражає спільну волю сто рін, що втілюється у договорі . Змістом договору є, власне, т і умови, на яких сторони погод жуються виконувати договір, і вони мають дотримуватися в зятих на себе зобов' язань.

18.07.2008р. між Відкритим акціоне рним товариством «Дніпрянка »(Орендодавець) та Фізичною о собою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) було укладено догов ір оренди частини нежилого п риміщення № б/н (далі - Договір ).

Статтею 759 Цивільного кодек су України встановлено, що за договором найму (оренди) найм одавець передає або зобов' я зується передати наймачеві м айно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до п. 1.1. Договору Орендодавець передає, а Орен дар приймає у тимчасове опла тне користування частину неж илого приміщення загальною п лощею 8 (вісім) кв. м., що знаходи ться за адресою м. Київ, вул. Ст альського, 23.

Згідно ст. 765 Цивільного коде ксу України наймодавець зобо в' язаний передати наймачев і майно у користування негай но або у строк встановлений д оговором найму.

Пунктом 3.1. Договору визначе но, що Орендар вступає у строк ове платне користування об»є ктом оренди з моменту підпис ання сторонами акту прийманн я-передачі об»єкту оренди, як ий є невід»ємною частиною ць ого Договору (додаток № 1).

З акту приймання-передачі п риміщення від 18.07.2008р. (додаток № 1) вбачається, що Орендодавець передав, а Орендар прийняв не житлове приміщення площею 8 к в. м., розташоване за адресою м . Київ, вул. Стальського, 23.

Відповідно до ч.1 ст. 763 Цивіль ного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений догов ором.

Згідно п. 4.1. Договору цей Дог овір вступає у дію з моменту п ідписання сторонами акту при ймання-передачі і продовжує свою дію протягом 1-го місяця.

Пунктом 4.2. Договору встанов лено, що після закінчення стр оку дії Договору, зазначеног о в п. 4.1., при відсутності запер ечень з боку Орендодавця, дія Договору продовжується на к ожний наступний місяць, при ц ьому загальний строк дії Дог овору не перевищує 11 місяців.

За відсутності з боку Оренд одавця заяви про припинення дії Договору Договір є продо вженим до 18.07.2009р.

Відповідно до п. 1 ст. 762 Цивіль ного кодексу України за кори стування майном з наймача сп равляється плата, розмір яко ї встановлюється договором н айму.

Пунктом 3.5. Договору встанов лений розмір орендної плати за один місяць в розмірі 427,50 гр н., в т. ч. ПДВ - 71,25 грн.

Спір виник внаслідок того, щ о відповідач протягом всього строку дії Договору не сплач ував орендну плату, яка за роз рахунками позивача становит ь 5 255,73 грн., а тому в зв»язку з нен алежним виконанням зобов»яз ань позивачем нарахована пен я в розмірі 4 799,12 грн. та 3% річних в сумі 140,33 грн.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім п ереконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об' єктивному розгляді в судовом у засіданні всіх обставин сп рави в їх сукупності, суд вваж ає, що вимоги позивача підляг ають задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно п. 5. ст. 762 Цивільного ко дексу України плата за корис тування майном вноситься щом ісячно, якщо інше не встановл ено договором.

Відповідно до п. 5.1. Договору орендна плата по Договору сп лачується Орендарем поперед ньо щомісяця до 15 числа місяця за наступний місяць шляхом п ерерахування грошових кошті в на поточний рахунок Орендо давця в національній валюті України - гривні.

Орендар зобов»язаний з 05 по 10 число поточного місяця само стійно отримувати в бухгалте рії Орендодавця рахунки для сплати орендної плати.

Згідно п. 5.2. Договору плата з а перший місяць оренди сплач ується протягом 5-ти календар них днів після підписання До говору.

Відповідно до п. 5.5. Договору передбачено, що у випадку, як що протягом дії Договору оре нди відбудеться коливання ін дексу інфляції (індекс інфля ції перевищував 100%) Орендодав ець проводить перерахунок ро зміру орендної плати з ураху ванням індексу інфляції.

Згідно п. 6.3.2. Договору Оренда р зобов»зався вчасно і в повн ому обсязі сплачувати орендн у плату відповідно до розділ у 5 Договору.

Відповідно до ст. 530 Цивільно го кодексу України якщо у зоб ов' язанні встановлений стр ок (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у це й строк (термін).

Стаття 610 Цивільного кодекс у України встановлює, що пору шенням зобов»язання є його н евиконання або виконання з п орушенням умов, визначених з містом зобов»язання (неналеж не виконання).

Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу Укра їни доказами у справі є будь-я кі фактичні дані, на підставі яких господарський суд у виз наченому законом порядку вст ановлює наявність чи відсутн ість обставин, на яких ґрунту ються вимоги і заперечення с торін, а також інші обставини , які мають значення для прави льного вирішення господарсь кого спору.

Матеріали справи свідчать про порушення відповідачем зобов' язання щодо своєчасн ого та в повному обсязі внесе ння орендної плати у період з липня 2008 року по червень 2009 року , в результаті чого виникла за боргованість у розмірі 5 255,73 гр н.

Як визначено абзацом 1 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу Укр аїни, суб' єкти господарюван ня та інші учасники господар ських відносин повинні викон увати господарські зобов' я зання належним чином відпові дно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутно сті конкретних вимог щодо ви конання зобов' язання - від повідно до вимог, що у певних у мовах звичайно ставляться.

Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу Укр аїни до виконання господарсь ких договорів застосовуютьс я відповідні положення Цивіл ьного кодексу України з урах уванням особливостей, передб ачених цим кодексом.

Як визначено ч. 2 ст. 193 Господа рського кодексу України, кож на сторона повинна вжити усі х заходів, необхідних для нал ежного виконання нею зобов' язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечен ня загальногосподарського і нтересу. Порушення зобов' яз ань є підставою для застосув ання господарських санкцій, передбачених цим кодексом, і ншими законами або договором .

Згідно зі ст. 629 Цивільного ко дексу України, договір є обов ' язковим до виконання сторо нами.

Відповідно до ст. 525 Цивільно го кодексу України, одностор оння відмова від зобов' язан ня або одностороння зміна йо го умов не допускається, якщо інше не встановлено договор ом або законом.

Статтею 526 Цивільного кодек су України передбачено, що зо бов' язання має виконуватис ь належним чином відповідно до умов договору та вимог Цив ільного кодексу України, інш их актів цивільного законода вства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно став ляться.

Таким чином, вимоги позивач а про стягнення з відповідач а боргу по орендній платі в ро змірі 5 255,73 грн. обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Пунктом 1 ст. 216 Господарськог о кодексу України встановлен о що, учасники господарських відносин несуть господарськ о-правову відповідальність з а правопорушення у сфері гос подарювання шляхом застосув ання до правопорушників госп одарських санкцій на підстав ах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законам и та договором.

Згідно п. 1 ст. 218 Господарсько го кодексу України, підставо ю господарсько-правової відп овідальності учасника госпо дарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері г осподарювання.

Пунктом 10.2. Договору передба чено, що у випадку несвоєчасн ого та/або не в повному обсязі перерахування орендної плат и Орендар сплачує Орендодавц ю пеню в розмірі 5% від суми заб оргованості за кожний день п рострочення платежу та штраф в розмірі несвоєчасно сплач еної орендної плати.

Відповідно до ст. 549 Цивільно го кодексу України неустойко ю (штрафом, пенею) є грошова су ма або інше майно, які боржник повинен передати кредиторов і у разі порушення боржником зобов' язання.

Пенею є неустойка, що обчисл юється у відсотках від суми н есвоєчасно виконаного грошо вого зобов' язання за кожен день прострочення виконання .

Частина 2 ст. 551 Цивільного ко дексу України визначає, що як що предметом неустойки є гро шова сума, її розмір встановл юється договором або актом ц ивільного законодавства.

Сторони можуть домовитись про зменшення розміру неуст ойки, встановленого актом ци вільного законодавства, крім випадків передбачених закон ом.

Відповідно до ст. 611 Цивільно го кодексу України у разі пор ушення зобов' язання настаю ть правові наслідки, встанов лені договором або законом з окрема сплата неустойки.

При укладанні Договору сто рони визначили розмір відпов ідальності за порушення зобо в' язання щодо оплати орендн ої плати.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про відповідальність за не своєчасне виконання грошови х зобов' язань»платники гро шових коштів сплачують на ко ристь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється з а згодою сторін.

Разом з тим, стаття 3 Закону У країни «Про відповідальніст ь за несвоєчасне виконання г рошових зобов' язань» встан овлює, що розмір пені, передба чений статтею 1 цього Закону, о бчислюється від суми простро ченого платежу та не мож е перевищувати подвійної обл ікової ставки Національного банку України , що діяла у період, за який сплачується пеня.

В зв' язку з тим, що взяті на себе зобов' язання по сплат і орендної плати відповідач не виконав, він повинен сплат ити позивачу, крім суми основ ного боргу, пеню відповідно д о п. 10.2. Договору та Закону Укра їни «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошо вих зобов' язань», розмір як ої, за розрахунками суду стан овить 628,14 грн.

Вимоги позивача в частині с тягнення пені в сумі 628,14 грн. об ґрунтовані і підлягають задо воленню.

В частині стягнення суми пе ні в розмірі 4 170,98 грн. позовні в имоги задоволенню не підляга ють з огляду на те, що розрахун ок суми пені здійснений пози вачем з порушенням вимог Зак ону України «Про відповідаль ність за несвоєчасне виконан ня грошових зобов' язань».

Відповідно до ст. 625 Цивільно го кодексу України боржник н е звільняється від відповіда льності за неможливість вико нання грошового зобов' язан ня. Боржник, який прострочив в иконання грошового зобов' я зання, на вимогу кредитора зо бов' язаний сплатити суму бо ргу з урахуванням встановлен ого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простро ченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений д оговором або законом.

Вимоги позивача в частині с тягнення 3% річних в сумі 140,33 грн . обґрунтовані і підлягають з адоволенню.

Відповідно до ст. 33 Господар ського процесуального кодек су України кожна сторона пов инна довести ті обставини, на які вона посилається як на пі дставу своїх вимог і запереч ень. Відповідач доказів на сп ростування обставин, повідом лених позивачем, не надав.

Таким чином, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню частково.

Відповідно до вимог ст. 49 Гос подарського процесуального кодексу України, держмито та витрати на інформаційно-тех нічне забезпечення судового процесу покладаються на від повідача пропорційно розмір у задоволених позовних вимог .

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 49, 82 - 85 Гос подарського процесуального кодексу України, Господарсь кий суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити част ково.

Стягнути з Фізичної особи-п ідприємця ОСОБА_1 (АДРЕС А_1, код НОМЕР_1) на користь Відкритого акціонерного тов ариства «Дніпрянка»(м. Київ, п роспект Алішера Навої, 76, код 015 65276) 5 255 (п»ять тисяч двісті п»ятд есят п»ять) грн. 73 коп. основног о боргу, 628 (шістсот двадцять ві сім) грн. 14 коп. пені, 140 (сто сорок ) грн. 33 коп. - 3% річних, 60 (шістдес ят) грн. 24 коп. витрат по сплаті державного мита та 139 (сто трид цять дев»ять) грн. 44 коп. витрат на інформаційно-технічне за безпечення судового процесу .

В іншій частині в позові від мовити повністю.

Суддя Т.Ю.Трофименко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення30.11.2009
Оприлюднено09.12.2010
Номер документу6906558
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —36/442

Рішення від 07.02.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

Ухвала від 22.12.2010

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

Ухвала від 29.11.2010

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

Рішення від 30.11.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

Постанова від 01.07.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Львов Б.Ю.

Ухвала від 19.06.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Львов Б.Ю.

Ухвала від 04.06.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Львов Б.Ю.

Ухвала від 22.04.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Львов Б.Ю.

Постанова від 20.03.2008

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Андрієнко В.В.

Рішення від 21.01.2008

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні