ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2017 року Справа № 915/593/17
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області, у складі судді Семенчук Н.О.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1 - дов.№2946 від 08.10.2014
за участю представника 1-го відповідача - Когін А.В. - дов.№б/н від 23.01.2017,
представник 2-го відповідача в судове засідання не з'явився,
представник 3-ї особи в судове засідання не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
За позовом: ОСОБА_3, АДРЕСА_2
до 1-го відповідача: Споживчого товариства "Діамед", 54015, м.Миколаїв, бульвар Бузький 18, офіс 203; 20310, Черкаська область, м.Умань, вул.Вокзальна, буд.1
до 2-го відповідача: Комунального підприємства "Центр реєстраційних послуг", 09161, Київська область, Білоцерківський район, м.Узин, вул. Незалежності 16/1
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Миколаївська міська рада, 54027, м.Миколаїв, вул. Адміральська, 20
про: визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів та реєстраційної дії.
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до Господарського суду Миколаївської області з позовними вимогами про визнання недійсним та скасування рішення зборів Споживчого товариства "Діамед", оформленого протоколом №01/12/2016 від 27.12.2016 разом з реєстраційною дією №13351420061000554 від 20.01.2017 внесену в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Ухвалою суду від 20.06.2017 року позовну заяву прийнято до розгляду суддею Семенчук Н.О., порушено провадження у справі.
У поданому суду відзиві на позовну заяву (том 2 а.с. 25-27) відповідач Споживче товариство "Діамед" просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на наступне.
На час прийняття спірних рішень позивач не був членом товариства, відомості про нього не були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а тому даний спір не підсудний господарському суду. Спірне рішення зборів прийнято без порушень, а права позивача не були порушені, оскільки останній учасником товариства на момент його прийняття не був.
Із посиланням на п. 2.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 25.02.2016 року "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" відповідач зазначає, що рішення загальних зборів учасників (акціонерів, членів) та інших органів юридичної особи не є правочинами у розумінні статті 202 ЦК України. До цих рішень не можуть застосовуватися положення статей 203 та 215 ЦК України, які визначають підстави недійсності правочину, і, відповідно, правові наслідки недійсності правочину за статтею 216 ЦК України. Зазначені рішення є актами ненормативного характеру (індивідуальними актами), тобто офіційними письмовими документами, що породжують певні правові наслідки, які спрямовані на регулювання господарських відносин і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. У зв'язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичної особи можуть бути: невідповідність рішень загальних зборів нормам законодавства; порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів; позбавлення учасника (акціонера, члена) юридичної особи можливості взяти участь у загальних зборах.
21.07.2017 року Миколаївська міська рада до відділу документального забезпечення Господарського суду Миколаївської області надала відзив на позовну заяву (том 2 а.с. 22-23), в якому зазначає, що державним реєстратором КП "Центр реєстраційних послуг" ОСОБА_6, було проведено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу СТ "Діамед", а саме змінено склад комісії з припинення/виділу на підставі протоколу № 01/12/2016 загальних зборів членів СТ "Діамед" від 27.12.2016 року. Вказує, що державний реєстратор ОСОБА_6. не перебував на момент проведення даної реєстраційної дії і не перебуває на даний час у трудових відносинах із Миколаївською міською радою.
11.08.2017 позивач надав до суду письмові пояснення в яких зокрема зазначив, що оскільки місцезнаходження СТ "Діамед" та реєстраційна справа знаходяться в м.Миколаєві, то рішення суду буде виконуватись сама Миколаївською міською радою, тому позивач залучив її в якості 2-го відповідача, будь-яких вимог до відповідача - 2 позивач не має та не заперечує проти зміни статусу та залучення Миколаївської міської ради в якості 3-ї особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
В судовому засіданні 11.08.2017 позивач надав клопотання в якому на підставі ст. 24 ГПК України просить суд замінити неналежного відповідача - 2 з Миколаївської міської ради на Комунальне підприємство "Центр реєстраційних послуг" (код ЄДРПОУ 40390760) щодо позовних вимог про скасування реєстраційної дії №13351420061000554 від 20.01.2017 внесеної в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 11.08.2017, замінено відповідача - Миколаївську міську раду на належного відповідача - Комунальне підприємство "Центр реєстраційних послуг" та залучено до участі у справі в якості 3- ї особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Миколаївську міську раду.
Представник 2-го відповідача - Комунального підприємства "Центр реєстраційних послуг" в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив, відзив по суті позовної заяви до суду не надав, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №54001 31065775.
Представник 3-ї особи в судове засідання 19.09.2017 не з'явився, причини неявки не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення (а.с.125).
У відповідності до вимог ст. 77 ГПК України у судовому засіданні 19.09.2017 оголошувалась перерва.
При прийнятті рішення судом взято до уваги наступне.
Споживче товариство "Діамед" (далі - Товариство) створене для спільного ведення господарської діяльності відповідно до Закону України "Про споживчу кооперацію", зареєстроване як юридична особа 30 жовтня 1998 року та діє на підставі статуту, зареєстрованого 30 жовтня 1998 року Ленінградською райдержадміністрацією м. Києва за № 5272 (том 1 а.с. 21-26).
Відповідно до приписів частин 2, 3, 7 ст. 111 Господарського кодексу України первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самоврядна організація громадян, які на основі добровільності членства, майнової участі та взаємодопомоги об'єднуються для спільної господарської діяльності з метою колективного організованого забезпечення своїх економічних і соціальних інтересів. Кожний член споживчого товариства має свою частку в його майні.
Споживче товариство є юридичною особою і діє на основі статуту.
Споживчі товариства, їх спілки (об'єднання) можуть утворювати для здійснення своїх статутних цілей підприємства, установи та інші суб'єкти господарювання відповідно до вимог цього Кодексу та інших законів.
Згідно ч. 2 ст. 5 та ч. 5 ст. 6 Закону України "Про споживчу кооперацію" основним документом, який регулює діяльність споживчого товариства, є статут. У ньому визначаються порядок вступу до товариства і виходу з нього, права та обов'язки членів товариства, його органи управління, контролю та їх компетенція, порядок утворення майна товариства і розподілу прибутку, умови реорганізації і ліквідації товариства та інші положення, що не суперечать законодавчим актам України. Член споживчого товариства зобов'язаний дотримуватися статуту, виконувати свої обов'язки перед споживчим товариством, пов'язані з участю в його діяльності, та рішення загальних зборів, виборних органів управління і контролю.
У відповідності до змісту розділу 1 статуту (редакція 1998 року) Споживче товариство "Діамед" - самостійна організація громадян, які на основі добровільності членства і взаємодопомоги об'єдналися для спільного ведення господарської діяльності.
Товариство створено і діє відповідно до Конституції України, Закону України "Про споживчу кооперацію", чинного законодавства і даного статуту. Товариство є юридичною особою і може здійснювати господарську діяльність з дня його державної реєстрації. Товариство діє на засадах повного господарського розрахунку, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банку, здійснює облік та веде звітність за встановленою формою. Товариство має круглу печатку, штампи, бланки зі своїм найменуванням, товарний знак та інші реквізити, визначені чинним законодавством. Місцезнаходження товариства: м. Київ, вул. Чаадаєва, 3, кв. 137. Товариство створене на необмежений строк.
Членами товариства є: ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_8.
Відповідно до п. п. 7.4, 7.7 статуту для виконання статутної діяльності товариства за рахунок пайових внесків членів товариства було створено статутний фонд в розмірі 1 000,00 грн, розмір та порядок внесення пайових внесків становить:
ОСОБА_3 - вісімсот гривень (80%);
ОСОБА_7 - сто гривень (10%);
ОСОБА_8 - сто гривень (10%).
За положенням п. 4.5 статуту товариство веде реєстр членів, в якому зазначається розмір пайового внеску кожного члена товариства у статутному фонді.
Відповідно до п. 4.13. Статуту СТ "Діамед" член товариства має право:
- брати участь у діяльності Товариства;
- обирати і бути обраним до органів управління і контролю Товариства;
Відповідно до п. 4.14. Статуту СТ "Діамед" член товариства зобов'язаний:
- дотримуватися Статуту;
- виконувати рішення Загальних зборів, органів управління та контролю;
- зберігати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про споживчу кооперацію" вищим органом управління споживчого товариства є загальні збори його членів, які приймають статут, визначають розміри вступного і обов'язкового пайового внеску, обирають керівні та контрольні органи товариства, а також вирішують інші питання, пов'язані з його діяльністю.
Згідно п. 5.1 статуту товариства вищим органом управління товариством є загальні збори.
За змістом ч. 1, ч. 5, п. п. 2, 3, 4 ч. 6, ч. 7, ч. 9, ч. 10 ст. 15 Закону України "Про споживчу кооперацію" вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення. Позачергові загальні збори членів кооперативу скликаються на вимогу: не менше третини його членів; спостережної ради; ревізійної комісії (ревізора); органу управління кооперативного об'єднання, членом якого він є. Позачергові загальні збори членів кооперативу повинні бути скликані протягом 20 днів з дня надходження такої вимоги. У разі незабезпечення правлінням (головою) кооперативу скликання позачергових загальних зборів вони можуть бути скликані особами, які вимагали їх скликання, протягом наступних 20 днів. Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених. Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі.
Загальні збори, за п. 5.2 статуту Споживчого товариства "Діамед", скликаються правлінням Споживчого товариства в міру необхідності, але не рідше одного разу на рік. Правління зобов'язане скликати загальні збори на вимогу 1/3 пайовиків, за пропозицією ревізійної комісії (ревізора). Збори повинні бути скликані не пізніше ніж через 30 днів після надходження такої вимоги або пропозиції. Питання, що підлягають розгляду на загальних зборах, вносяться правлінням Споживчого товариства. Ревізійна комісія (ревізор), пайовики та колективні члени Споживчого товариства, які мають бажання внести питання на обговорення зборів, подають письмову заяву про це правлінню товариства не пізніше ніж за три дні до призначеного строку їх проведення.
Відповідно до п. 5.4. Статуту СТ "Діамед" до компетенції Загальних зборів належить:
- прийняття (затвердження) Статуту Товариства;
- внесення змін та доповнень до Статуту Товариства;
- обрання та викликання членів виконавчого органу та ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, визначення порядку покриття збитків, тощо.
Відповідно до п. 5.5. Статуту СТ "Діамед" загальні збори визнаються повноважними, якщо в їх роботі беруть участь не менше 50 % членів Товариства.
Відповідно до п. 5.6. Статуту СТ "Діамед" правління Споживчого Товариства є виконавчо-розпорядчим органом, відповідальним перед загальними зборами пайовиків. Воно здійснює керівництво поточною організацією, господарською та соціальною діяльністю Споживчого Товариства і контроль за роботою підпорядкованих йому підприємств. Правління виконує всі функції Споживчого Товариства, крім тих, що віднесені до виключної компетенції загальних зборів.
Засідання правління Споживчого Товариства проводяться в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць. Правління правомочне вирішувати питання, якщо на засіданні присутні більше половини його складу, в тому числі голова або заступник голови. Рішення правління приймаються більшістю голосів і заносяться до протоколу. Веде засідання правління, підписує протоколи засідань та прийняті на них рішення Голова Правління Товариства. Він керує роботою правління і призначається загальними зборами строком на п'ять років.
З 1998 року ОСОБА_3 був головою правління СТ "Діамед", останній раз його було переобрано загальними зборами СТ "Діамед" в жовтні 2013 року строком на 5 років, тобто до 01.10.2018 року, що підтверджується протоколом Загальних зборів від 01.10.2013 року (том 1 а.с. 27).
10.01.2014 року відбулися позачергові загальні збори СТ "Діамед", рішення якого оформлене Протоколом № 1 від 10.01.2014 року (том 1 а.с. 28). Відповідно до протоколу на зборах були присутні 2 члени СТ "Діамед", а саме ОСОБА_8 та ОСОБА_7 Відповідно до рішення зборів було переобрано голову правління з ОСОБА_3 на члена СТ "Діамед" ОСОБА_8
Позивач оскаржив вказане рішення загальних зборів до суду. Вищим господарським судом України була прийнята постанова у справі № 915/1296/14 від 07.04.2015 року (том 1 а.с. 36-38), якою залишено в силі рішення Господарського суду Миколаївської області від 22.10.2014 року. Судовим рішенням першої інстанції позовні вимоги ОСОБА_3 до Споживчого товариства "Діамед" задоволені та визнано недійсним рішення позачергових загальних зборів членів СТ "Діамед", оформлене протоколом № 1 від 10.01.2014 року (том 1 а.с. 29-35).
12 січня 2014 року відбулись загальні збори членів Споживчого товариства "Діамед", на яких були присутні ОСОБА_8 та ОСОБА_9, та на яких прийняті наступні рішення, оформлені протоколом № 2 (том 1 а.с. 39-40):
1. Зміна місцезнаходження товариства.
2. Виключення зі складу членів Споживчого товариства "Діамед" ОСОБА_3.
3. Затвердження рішення голови правління про включення нових членів до товариства.
4. Визначення нового складу членів Споживчого товариства "Діамед".
5. Збільшення пайового фонду товариства.
6. Збільшення часток у пайовому фонді товариства ОСОБА_8 та ОСОБА_9
7. Затверджено розподіл часток;
8. Внесено зміни до статуту Товариства шляхом викладення його в новій редакції.
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 20 листопада 2014 року у справі № 915/1586/14 (том 1 а.с. 41-48), залишеним без змін постановою Вищого господарського суду України від 15.07.2015 року (том 1 а.с. 49-51), визнано недійсними рішення загальних зборів Споживчого товариства "Діамед", які проведені 12 січня 2014 року та оформлені протоколом № 2.
На підставі рішень загальних зборів, які оформлені протоколами №№ 1, 2 від 10.01.2014 року та 12.01.2014 року, відбулися реєстрація змін до відомостей юридичної особи та реєстрація змін до установчих документів юридичної особи за № 10721070012007691 від 11.01.2014 року та № 10721050015007691 від 17.02.2014 року щодо зміни керівника юридичної особи та зміни місцезнаходження, статутного капіталу, складу або інформації про засновників.
У зв'язку із визнанням недійсними рішень загальних зборів, які оформлені протоколами №№ 1, 2 від 10.01.2014 року та 12.01.2014 року, Реєстраційною службою Миколаївського міського управління юстиції реєстраційні дії за № 10721070012007691 від 11.01.2014 року та № 10721050015007691 від 17.02.2014 року скасовані, що вбачається із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 16.11.2016 року (том 1 а.с. 125-133).
Споживчим товариством "Діамед" після 12.01.2014 року були проведені загальні збори, які відбулись у новому складі без участі позивача, а саме:
- 29.05.2014 року, оформлені протоколом № 29/05 від 29.05.2014 року, відповідно до яких змінено місцезнаходження товариства, внесено відповідні зміни до статуту, затверджено нову редакцію статуту (том 1 а.с. 64-65);
- 08.09.2014 року, оформлені протоколом № 1/08/09 від 08.09.2014 року, відповідно до яких звільнено з посади Голови правління товариства ОСОБА_8, обрано головою ОСОБА_7 (том 1 а.с. 66-67);
- 07.10.2014 року, оформлені протоколом 07/10 від 07.10.2014 року, відповідно до яких включено до складу товариства нових членів ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, визначено новий склад та затверджено розподіл часток між членами товариства (том 1 а.с. 68-69);
- 21.11.2014 року, оформлені протоколом № 21/11 від 21.11.2014 року, відповідно до яких визначено новий склад членів товариства (том 1 а.с. 70-71);
- 09.04.2015 року, оформлені протоколом № 09/4 від 09.04.2015 року, відповідно до яких визначено новий склад членів товариства (том 1 а.с. 72-73);
- 11.05.2015 року, оформлені протоколом № 7 від 11.05.2015 року, відповідно до яких вирішено припинити діяльність товариства, призначити ліквідатором товариства ОСОБА_7, затверджено порядок проведення ліквідаційної процедури товариства (том 1 а.с. 74-77);
- 10.07.2015 року, оформлені протоколом № 10/7 від 10.07.2015 року, відповідно до яких вирішено припинити проведення припинення діяльності товариства (том 1 а.с. 78-79);
- 16.07.2015 року, оформлені протоколом № 16/07 від 16.07.2015 року, відповідно до яких вирішено припинити діяльність товариства, у зв'язку з ліквідацією створити ліквідаційну комісію у складі трьох членів: ОСОБА_7, ОСОБА_12, ОСОБА_13, головою ліквідаційної комісії призначено ОСОБА_7, затверджено порядок проведення ліквідаційної процедури (том 1 а.с. 85-88).
Позивач на вказаних зборах присутній не був.
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 30.06.2016 року у справі № 915/534/16 (том 1 а.с. 80-83), визнано недійсними та скасовано рішення загальних зборів Споживчого товариства "Діамед" (ідентифікаційний код 30176704), які оформлені:
- протоколом № 29/05 від 29.05.2014 року;
- протоколом № 1/08/09 від 08.09.2014 року;
- протоколом № 07/10 від 07.10.2014 року;
- протоколом № 21/11 від 21.11.2014 року;
- протоколом № 09/4 від 09.04.2015 року;
- протоколом № 7 від 11.05.2015 року;
- протоколом № 10/7 від 10.07.2015 року.
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 30.06.2016 року у справі № 915/459/16 (том 1 а.с. 89-92), визнано недійсним та скасовано рішення загальних зборів Споживчого товариства "Діамед" (ідентифікаційний код 30176704), яке оформлено протоколом № 16/07 від 16.07.2015 року.
Зазначені рішення від 30.06.2016 року набрали чинності, що підтверджується листами Господарського суду Миколаївської області від 10.08.2016 року (том 1 а.с. 84, 93).
Також для захисту своїх порушених прав ОСОБА_3 звернувся до окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою про визнання недійсними та скасування реєстраційних дій, вчинених на підставі незаконних рішень зборів відповідача.
23.08.2016 року постановою окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/341/16 (том 1 а.с. 94-101) було визнано недійсними та скасовано реєстраційні дії:
від 07.05.2014 року № 10721050016007691,
від 02.06.2014 року № 10721050017007691,
від 16.10.2014 року № 15221050021030081,
від 24.12.2014 року № 15221060022030081,
від 07.04.2015 року № 15221050023030081,
від 15.04.2015 року № 15221050024030081,
від 12.05.2015 року № 15221100025030081,
від 13.07.2015 року № 15221320026030081,
від 20.07.2015 року № 15221100028030081.
30.11.2013 Голова правління відповідача ОСОБА_3 прийняв рішення "Про прийняття в Споживче товариство "Діамед" нових членів", яким вирішив прийняти до складу членів відповідача ОСОБА_14.
Проте, відповідачем ОСОБА_15 не було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та не приведено Статут товариства у відповідність до рішення Голови правління Споживчого товариства "Діамед" від 30.11.2013 року, щодо включення позивача до Статуту Споживчого товариства "Діамед", як члена.
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 20.04.2016 року у справі № 915/971/15 (том 1 а.с. 102-106), залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 25.08.2016 року, визнано дійсним членство ОСОБА_14 в Споживчому товаристві "Діамед", зобов'язано Споживче товариство "Діамед" внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що пов'язані з включенням ОСОБА_14 в якості члена Споживчого товариства "Діамед".
Відповідно до вищезазначених судових рішень, станом на 01.08.2016 року, членами Споживчого товариства "Діамед" були ОСОБА_3, ОСОБА_14, ОСОБА_7 та ОСОБА_8
01.08.2016 року були проведені загальні збори членів СТ Діамет , рішення яких оформлені протоколами № 13/10-16 від 01.08.2016 року (том 1 а.с. 107), на якому було прийнято рішення щодо припинення проведення припинення діяльності товариства шляхом ліквідації на виконання рішення Господарського суду Миколаївської області від 30 червня 2016 року по справі №915/459/16 разом з внесенням відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та №14/10-16 від 01.08.2016 року (том 1 а.с. 108-110), на якому було вирішено виконати рішення Господарського суду Миколаївської області від 30 червня 2016 року по справі №915/534/16 та внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, змінити керівника, юридичну адресу, статутний фонд, виключити зі складу членів відповідача ОСОБА_8 та ОСОБА_9 за грубе порушення вимог Статуту з виплатою пайового внеску в порядку та терміни, визначені чинним законодавством; визначити та затвердити наступний склад членів Споживчого товариства "Діамед" та розподіл часток:
ОСОБА_3 - 90%,
ОСОБА_14 - 10%;
На підставі рішень зборів Відповідача, оформлених протоколами за №13/10-16 від 01.08.2016 року та №14/10-16 від 01.08.2016 року були вчинені реєстраційні дії від 22.08.2016 за№15221320043030081, від 23.08.2016 за №15221050044030081 та за №15221070045030081.
Після відновлення корпоративних прав ОСОБА_3 та ОСОБА_14 було проведено ряд зборів СТ "Діамед", на підставі рішень яких відбулися реєстраційні дії від 26.08.2016 року за №15221050046030081, від 08.09.2016 року за №13351070047000554, від 04.10.2016 року за №13351050048000554 та від 11.10.2016 року за №13351100049000554.
13.09.2016 року були проведені збори відповідача, рішення яких оформлено протоколом № 01/09-16 від 13.09.2016 року, на якому було прийнято рішення про продаж частини частки ОСОБА_3 у статутному капіталі Товариства, що складає 100,00 грн. та становить 10 % статутного капіталу Товариства, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Діамед" на підставі договору № 17/08/16 від 13.09.2016 року; затверджено наступний розподіл часток у статутному капіталі Товариства: ОСОБА_3 - 70%; ОСОБА_14 - 10%; ОСОБА_16 - 10%; Товариство з обмеженою відповідальністю "Діамед" - 10%; викладено та затверджено статут Товариства у новій редакції.
На підставі вказаного рішення відповідача від 13.09.2016 року суб'єктом державної реєстрації була проведена реєстраційна дія за №13351050048000554 від 04.10.2016 року.
Відповідно до пунктів 2.1, 7.7 статуту СТ "Діамед" в редакції від 13.09.2016 року (том 1 а.с. 111-124) членами товариства з відповідними розмірами внесків до статутного капіталу є:
ОСОБА_3 - 70%;
ОСОБА_14 - 10%;
ОСОБА_16 - 10%;
Товариство з обмеженою відповідальністю "Діамед" - 10%.
Станом на час розгляду справи рішення СТ "Діамед", яке оформлено протоколом № 01/09-16 від 13.09.2016 року, та затверджена зазначеним рішенням редакція статуту СТ "Діамед" є чинними, що не спростовано відповідачем.
06.10.2016 року були проведені збори відповідача, рішення яких оформлено протоколом № 01/10-16 від 06.10.2016 року, на якому було прийнято рішення про припинення діяльності Товариства шляхом його добровільної ліквідації відповідно до чинного законодавства України, у зв'язку із складним фінансовим становищем; у зв'язку з ліквідацією Товариства створити ліквідаційну комісію у складі трьох членів: ОСОБА_3, ОСОБА_14, ОСОБА_16; головою ліквідаційної комісії призначити ОСОБА_17; визначено строк заявлення кредиторами своїх вимог до Товариства - 6 місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення Товариства; визначено порядок заявлення кредиторами своїх вимог.
Зазначені рішення зборів СТ "Діамед" та вчинені відповідно до них реєстраційні дії не оскаржувались.
11.10.2016 року суб'єктом державної реєстрації Печерської районної в місті Києві державної адміністрації була проведена реєстраційна дія за №13351100049000554 стосовно внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 16.11.2016 року стосовно юридичної особи СТ "Діамед" (код ЄДРПОУ 30176704) містилася інформація щодо такого складу засновників: ОСОБА_3 - 70%; ОСОБА_14 - 10%; ОСОБА_16 - 10%; Товариство з обмеженою відповідальністю "Діамед" - 10% (том 1 а.с. 125-133).
Разом з тим, 27.12.2016 року були проведені збори відповідача, рішення яких оформлено протоколом № 01/12/2016 від 27.12.2016 року (том 2 а.с. 28).
Відповідно до протоколу № 01/12/2016 від 27.12.2016 року на Зборах були присутні члени СТ "Діамед": ОСОБА_9, ОСОБА_18, ОСОБА_10, ОСОБА_12, ОСОБА_13; на зборах відсутні: ОСОБА_8, ОСОБА_11.
Порядок денний:
1.Про брання Голови Загальних зборів.
2.Про обрання секретаря Загальних зборів.
3.Про зміну складу ліквідаційної комісії Товариства.
По першому питанню було вирішено обрати Головою Зборів ОСОБА_13.
По другому питанню було вирішено обрати Секретарем зборів ОСОБА_9.
По третьому питанню було вирішено змінити склад ліквідаційної комісії та визначити ліквідаційну комісію товариства у складі трьох членів: ОСОБА_13 - голова комісії; ОСОБА_12, ОСОБА_10 - члени комісії.
На підставі рішення зборів відповідача, оформленого протоколом № 01/12/2016 від 27.12.2016 року, була вчинена реєстраційна дія від 20.01.2017 року № 13351420061000554, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 20.01.2017 року (том 2 а.с. 35-41).
Предметом спору у даній справі є вимога про визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів, яке оформлено протоколом № 01/12/2016 від 27.12.2016 року, разом з реєстраційною дією від 20.01.2017 року №13351420061000554, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що участі у зборах Товариства 27.12.2016 року не брав та про проведення таких зборів його не повідомляли.
Поняття корпоративних прав визначено частиною першою статті 167 ГК України, згідно з якою корпоративними є права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Згідно п. 2.1 постанови Пленуму ВГСУ "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" від 25.02.2016 року №4 господарським судам під час вирішення спорів, що виникають з корпоративних відносин, слід враховувати приписи статті 1 ГПК України та з'ясовувати наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного права або законного інтересу у правовідносинах, на захист яких подано позов, а також питання про наявність чи відсутність факту їх порушення, невизнання або оспорювання.
Під час вирішення корпоративних спорів господарським судам слід виходити з того, що особа стає носієм корпоративних прав з моменту набуття права власності на акції АТ або вступу до інших юридичних осіб. (п. 2.4)
Рішення загальних зборів учасників (акціонерів, членів) та інших органів юридичної особи не є правочинами у розумінні статті 202 ЦК України. До цих рішень не можуть застосовуватися положення статей 203 та 215 ЦК України, які визначають підстави недійсності правочину, і, відповідно, правові наслідки недійсності правочину за статтею 216 ЦК України.
Зазначені рішення є актами ненормативного характеру (індивідуальними актами), тобто офіційними письмовими документами, що породжують певні правові наслідки, які спрямовані на регулювання господарських відносин і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
У зв'язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичної особи можуть бути:
- невідповідність рішень загальних зборів нормам законодавства;
- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів;
- позбавлення учасника (акціонера, члена) юридичної особи можливості взяти участь у загальних зборах. (п. 2.12)
Позивачеві не може бути відмовлено у задоволенні вимог про визнання недійсними рішень загальних зборів тільки з мотивів недостатності його голосів для зміни результатів голосування з прийнятих загальними зборами учасників (акціонерів, членів) рішень, оскільки вплив учасника (акціонера, члена) на прийняття загальними зборами рішень не вичерпується лише голосуванням. (п. 2.16)
Представник відповідача, обґрунтовуючи заперечення проти позову, зазначив, що на час прийняття спірного рішення позивач не був членом товариства, відомості про нього не були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а тому не було необхідності повідомляти його про проведення Загальних зборів.
Суд перевіривши фактичні обставини, встановив що вказаним рішенням порушені корпоративні права ОСОБА_3, пов'язані з можливістю безпосередньої участі у діяльності товариства (вирішення питання про припинення діяльності товариства, створення ліквідаційної комісії, обрання голови ліквідаційної комісії, затвердження порядку проведення ліквідаційної процедури тощо), порушені права на участь в управлінні товариством, право віддати голос на загальних зборах, виступити з промовою з того чи іншого порядку денного, запропонувати свої питання до порядку денного, підготуватися до зборів, тощо.
Посилання відповідача на те, що позивач на час прийняття спірного рішення не був членом Товариства, відхиляються судом, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, представник відповідача був присутній під час проголошення постанови Вищого господарського суду України від 15.07.2015 року (том 1 а.с. 49-51), якою залишено без змін рішення Господарського суду Миколаївської області від 20 листопада 2014 року у справі № 915/1586/14 про визнання недійсними рішення загальних зборів Споживчого товариства "Діамед", які проведені 12 січня 2014 року та оформлені протоколом № 2 (виключення зі складу членів Споживчого товариства "Діамед" ОСОБА_3), а тому відповідач був обізнаний про прийняття даної постанови та зобов'язаний був у відповідності до норм діючого законодавства провести збори за участі позивача.
Відповідно до ч. 5 ст. 89 ЦК України зміни до установчих документів юридичної особи, які стосуються відомостей, включених до єдиного державного реєстру, набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації. Юридичні особи та їх учасники не мають права посилатися на відсутність державної реєстрації таких змін у відносинах із третіми особами, які діяли з урахуванням цих змін.
Враховуючи викладене, посилання на відсутність у єдиному державному реєстрі відомостей про включення позивача до складу учасників товариства як на відсутність необхідності його залучення для участі в реалізації своїх корпоративних прав шляхом прийняття участі в загальних зборах відхиляється судом, оскільки такі відомості мають значення для третіх осіб, а не для самої юридичної особи чи її учасників, які приймаючи рішення 27.12.2016 року знали, що ОСОБА_3 відновлено у статусі учасника товариства.
Судовим рішенням від 15.07.2015 року права ОСОБА_3 як учасника товариства відновлені. Судове рішення є обов'язковим для всіх суб'єктів на території України з моменту набрання ним законної сили.
Враховуючи викладене, позов в частині визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів, яке оформлено протоколом № 01/12/2016 від 27.12.2016 року, підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 24.10.2008 Про практику розгляду судами корпоративних спорів ,у разі якщо предметом спору є визнання недійсним рішення загальних зборів учасників (акціонерів) господарського товариства, а вимога до суб'єкта владних повноважень є похідною (зокрема, про державну реєстрацію припинення юридичної особи), такий спір є підвідомчим (підсудним) господарським судам.
Згідно зі ст. 89 ЦК України, ст. 58 ГК України юридична особа підлягає державній реєстрації. До єдиного державного реєстру включаються дані державної реєстрації, встановлені законом відомості про юридичну особу, зміни до установчих документів юридичної особи, які стосуються відомостей, включених до Єдиного державного реєстру, набирають чинності для третіх осіб від дня їх державної реєстрації.
Згідно зі ст. 17 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - до відомостей, які включаються до Єдиного державного реєстру відноситься перелік засновників (учасників) юридичної особи.
Відповідно до ст. 25 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі (ч.2 п.1 ст. 25) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Згідно з ч.2 ст. 16 Цивільного кодексу України можна захистити цивільне право або інтерес таким способом, що встановлений договором або законом.
Спеціальною нормою закону встановлений механізм реалізації визначених в ст. 16 ЦК України способів захисту учасників справ з корпоративних відносин, яким суд, зокрема, скасовуючи рішення вищого органу управління (власника) підприємства, водночас поновлює корпоративні права відносно особи-зявника.
З огляду на вищевикладене та враховуючи, що судом визнано недійсним рішення загальних зборів Споживчого товариства "Діамед", оформлене протоколом № 01/12/2016 від 27.12.2016 року, на підставі якого, фактично, відповідачем - 2 до Єдиного державного реєстру внесено оскаржуваний в рамках даної справи запис, то суд дійшов висновку, що реєстраційний запис №13351420061000554 внесений 20.01.2017 державним реєстратором ОСОБА_6 Комунального підприємства "Центр реєстраційних послуг" до Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань відносно Споживчого товариства "Діамед" підлягає скасуванню.
Заперечення відповідача є безпідставними та відхиляються судом.
Відповідно до ч. 6 ст. 49 ГПК України суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються при задоволенні позову - на відповідача, у зв'язку з чим з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 1 600,00 грн.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, 77, 82, 82-1, 84, 85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати недійсним рішення загальних зборів Споживчого товариства "Діамед" (54015, м.Миколаїв, бульвар Бузький 18, офіс 203, ідентифікаційний код 30176704), оформлене протоколом № 01/12/2016 від 27.12.2016 року.
3. Скасувати реєстраційний запис №13351420061000554 внесений 20.01.2017 державним реєстратором ОСОБА_6 Комунального підприємства "Центр реєстраційних послуг" до Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань відносно Споживчого товариства "Діамед" (ідентифікаційний код 30176704).
4. Стягнути з Споживчого товариства "Діамед" (54015, м. Миколаїв, бульвар Бузький, 18, офіс 203, код ЄДРПОУ 30176704) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1 600,00 грн. (одна тисяча шістсот грн. 00 коп.).
5. Стягнути з Комунального підприємства "Центр реєстраційних послуг" (09161, Київська область, Білоцерківський район, м.Узин, вул. Незалежності 16/1, код ЄДРПОУ 40390760) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1 600,00 грн. (одна тисяча шістсот грн. 00 коп.).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу
Повний текст рішення складено 25.09.2017.
Суддя Н.О. Семенчук
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2017 |
Оприлюднено | 27.09.2017 |
Номер документу | 69093909 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні