ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2017 року Справа № 5011-43/10508-2012
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:Короткевича О.Є. (доповідач у справі), суддів:Коваленка В.М., Полякова Б.М., розглянувши касаційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "ВіЕйБі Банк" Славкіної М.А. на постанову та ухвалуКиївського апеляційного господарського суду від 15.06.2017 року Господарського суду міста Києва від 03.04.2017 року у справі Господарського суду№ 5011-43/10508-2012 міста Києва за заявоюТовариства з обмеженою відповідальністю "Директ Фінанс" доТовариства з обмеженою відповідальністю "Джерард Україна" провизнання банкрутом в судовому засіданні взяли участь представники:
ПАТ "ВіЕйБі Банк" - Пилипчук І.І.,
ВСТАНОВИВ:
За результатами нового розгляду Господарським судом міста Києва 03.04.2017 у справі № 5011-43/10508-2012 прийнято ухвалу, якою затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс товариства з обмеженою відповідальністю "Джеррад Україна"; ліквідовано банкрута - товариство з обмеженою відповідальністю "Джеррад Україна" та вирішено інші процесуальні питання.
Постановою від 15 червня 2017 року Київський апеляційний господарський суд (судді: Доманська М.Л. - головуючий, Корсакова Г.В., Жук Г.А.) ухвалу місцевого суду залишив без змін.
Не погоджуючись з прийнятими у справі процесуальними актами, скаржник публічне акціонерне товариство "ВіЕйБі Банк" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, якою просить скасувати ухвалу Господарського суду міста Києва від 03 квітня 2017 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 15 червня 2017 року у справі № 5011-43/10508-2012, а справу передати на новий розгляд до місцевого господарського суду.
Доводи касаційної скарги публічного акціонерного товариства "ВіЕйБі Банк" зводяться до порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 33, 43 Господарського процесуального кодексу України.
Заслухавши пояснення учасника судового засідання, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, у серпні 2012 року місцевим господарським судом порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "Джеррад Україна" за загальною процедурою на підставі Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції чинній до 19.01.2013.
Постановою Господарського суду міста Києва від 18 серпня 2014 року визнано ТОВ "Джеррад Україна" банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором товариства призначено арбітражного керуючого Єрохіна О.П.
Відповідно до п. 1-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції чинній з 19.01.2013 (далі Закон про банкрутство), положення Закону, якими врегульовано ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності Законом, якщо на цей момент господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Отже, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів, що розгляд справи про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "Джеррад Україна" здійснюється за новою редакцією Закону, оскільки постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури було прийнято 18 серпня 2014 року.
Статтею 4 1 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
За приписами ст. 41 Закону про банкрутство, ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.
Ліквідатор, в силу закону, з дня свого призначення здійснює, зокрема, такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб тощо.
За ч. 1, 3 ст. 42 Закону, усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, що належать юридичній особі - банкруту, які передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Індивідуально визначене майно, що належить банкруту на підставі речових прав, крім права власності і господарського відання, не може бути включене до складу ліквідаційної маси.
Відповідно до звіту ліквідатора, з метою виявлення належного банкруту майна ним було подано відповідні запити до органів, що здійснюють його реєстрацію та облік, зокрема, до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ГУ Державної фіскальної служби у м. Києві, Департаменту льотної придатності повітряних суден, Управління ДАІ ГУ МВС України в м. Києві, Державної служби інтелектуальної власності України, Головного управління держземагентства у м. Києві, Державного агентства земельних ресурсів України, Київського МБТІ, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру прав власності на нерухоме майно, Державної інспекції сільського господарства в м. Києві, Теруправління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки по Київській області та м. Києву, Державної інспекції України і безпеки на морському та річковому транспорті, Українського центру інноватики та патентно-інформаційних послуг, ДП "ГІОЦ Укрзалізниці", Державного космічного агентства України.
Крім того, судами встановлено, що ліквідатором здійснено інформаційний пошук відомостей про об'єкти промислової власності та знаків для товарів і послуг, зареєстрованих за ТОВ "Джеррад Україна", на підставі баз даних, що містяться на офіційному веб-порталі Державної служби інтелектуальної власності України, за якими інформація про реєстрацію за ТОВ "Джеррад Україна" права власності на об'єкти промислової та інтелектуальної власності відсутня.
За результатами пошуку у Єдиному державному реєстрі судових рішень судові рішення за якими ТОВ "Джеррад Україна" має право власності, володіння, користування будь - якими майновими активами - відсутні.
Головним міжрегіональним управлінням статистики повідомлено, що ТОВ "Джеррад Україна" не є засновником інших суб'єктів господарювання та не має філій, інших відокремлених підрозділів.
За даними Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в реєстрі наданих дозволів на виконання будівельних (підготовчих) робіт, у переліку замовників будівництва та переліку об'єктів, прийнятих в експлуатацію відсутні відомості про ТОВ "Джеррад Україна".
Національним банком України повідомлено, що індивідуальні ліцензії ТОВ "Джеррад Україна" не надавались.
Більш того, ліквідатором отримано витяг з Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень від 04.06.2015, згідно якого виконавчі провадження відносно ТОВ "Джеррад Україна" завершені.
На виконання вимог ст. 48 Закону про банкрутство, ліквідатором передано документи боржника на довгострокове зберігання до архівного відділу Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації.
Разом з тим, на виконання постанови Вищого господарського суду України від 02.11.2016 року, ліквідатором встановлено відсутність заставного майна відповідно до договору застави від 30.06.2006 року, укладеного між ПАТ "ВіЕйБі Банк" та боржником, предметом якого були майнові права на майно, а саме на продукцію, яка буде набута заставодавцем на підставі контракту № 1-06 від 22.06.2016 року між компанією Castleberg Universal та ТОВ "Джеррад Україна", оскільки контракт так і не був виконаний.
Таким чином, протягом ліквідаційної процедури ліквідатор вчинив дії, що були направлені на встановлення як активу, так і пасиву банкрута, тобто здійснив всі заходи, передбачені ст. 41 Закону про банкрутство, отже, виконав вимоги цього закону.
Встановивши, що основних і обігових засобів та інших активів банкрут не має, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, законно та обґрунтовано прийняв рішення про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу та припинення підприємницької діяльності банкрута.
Відтак, доводи касаційної скарги не спростовують висновків попередніх судових інстанцій.
У силу приписів ст.ст. 111 5 , 111 7 ГПК України, що визначають повноваження суду касаційної інстанції та межі перегляду справи в суді касаційної інстанції, касаційна інстанція не має процесуальних повноважень самостійно встановлювати обставини справи, а на підставі обставин, встановлених судами попередніх інстанцій, перевіряє застосування судами норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Київського апеляційного господарського суду від 15 червня 2017 року та ухвала Господарського суду міста Києва від 03 квітня 2017 року у справі № 5011-43/10508-2012, прийняті у відповідності до фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 -111 11 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "ВіЕйБі Банк" Славкіної М.А. залишити без задоволення.
2. Постанову Київського апеляційного господарського суду від 15 червня 2017 року та ухвалу Господарського суду міста Києва від 03 квітня 2017 року у справі № 5011-43/10508-2012 залишити без змін.
Головуючий О.Є. Короткевич
Судді В.М. Коваленко
Б.М. Поляков
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2017 |
Оприлюднено | 01.10.2017 |
Номер документу | 69225148 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Короткевич O.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні