Рішення
від 27.09.2017 по справі 924/717/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"28" вересня 2017 р. Справа №924/717/16

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Димбовський В.В., розглянувши матеріали справи

За позовом Приватної фірми "Земінвест", м. Хмельницький

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Красилів

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділу Держгеокадастру у Красилівському районі Хмельницької області, м. Красилів

про стягнення матеріальної компенсації за порушення прав авторства у розмірі 313600,00 грн.

Представники сторін:

від позивача: Кришталь В.О. - за довіреністю від 15.07.2016р.; Остапчук О.О. - за договором від 19.07.2016р.;

від відповідача: ОСОБА_4 - за довіреністю від 11.08.2016р.; ОСОБА_1 - ФОП

від третьої особи: не з'явився

У судовому засіданні, відповідно до ст. 85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: позивач звернувся із позовом до суду в якому просить стягнути з відповідача, з врахуванням прийнятої судом заяви про збільшення розміру позовних вимог від 21.06.2017р., матеріальну компенсацію за порушення прав авторства ПФ "Земінвест" у розмірі 313600,00 грн., обґрунтовуючи позовні вимоги положеннями ст.ст. 418, 430, 435 ЦК України, ст.ст. 8, 9, 15, 32, 52 ЗУ "Про авторське право та суміжні права".

У письмових поясненнях від 04.09.2017р. позивач наголошував на тому, що відповідачем при виготовленні технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки, а також при розробці невід'ємних частин до договорів оренди земельних ділянок, були використані обмінні файли у форматі XML та in4, каталоги координат та проектні кадастрові плани на території Веселівської сільської ради Красилівського району. Робить висновок про те, що без використання проекту організації земельних часток паїв, а також каталогів координат та/або обмінних файлів ОСОБА_1 не міг розробити кадастрові плани земельних ділянок із 100 відсотковим співпадінням координат поворотних точок меж земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Проте, відділ Держземагенства у Красилівському районі Хмельницької області мав право надавати інформацію лише та виключно з Державного фонду документацій із землеустрою. Вилучення інформації із перехідної кадастрової системи про координати поворотних точок меж земельних ділянок з метою їх передачі третім особам є протиправним. Крім того, на його думку, доказами отримання інформації про координати поворотних точок меж земельних ділянок, створених ПФ "Земінвест", саме із перехідної кадастрової системи, є пояснення третьої особи - Відділу Держгеокадастру у Красилівському районі, які не підтверджені жодними іншими допустимими доказами, зокрема, третьою особою не обґрунтовано технічну можливість отримання вказаних координат з перехідної кадастрової системи. При цьому, у листах - відповідях Управління Держземагентства у Красилівському районі для ФОП ОСОБА_1 не вказано про наявність будь-яких додатків та відомостей про те, звідки надається інформація вказана у листах. Надання вказаних координат підтверджує лише один факт - факт неправомірного використання ФОП ОСОБА_1 координат поворотних точок меж земельних ділянок, які були створені ПФ "Земінвест" та були складовою документації із землеустрою, на яку поширюється майнові авторські права ПФ "Земінвест" з моменту її створення, оскільки, формування перехідної кадастрової системи (щодо спірних земельних ділянок) також здійснювалося виключно із документації із землеустрою, автором якої є лише ПФ "Земінвест". Робить висновок, що відділ Держземагенства у Красилівському районі Хмельницької області, маючи на зберіганні у фонді документації із землеустрою, примірник документації, розробленої ПФ "Земінвест", знав про автора матеріалів, які були внесені до перехідної кадастрової системи та не мав права їх поширювати без згоди автора. На думку позивача, відповідач, отримавши координати поворотних точок меж земельних ділянок, мав передбачати, що надані йому координати є складовою частиною документації із землеустрою, на підставі якої вони були визначені, та мав з'ясувати хто є їх автором, та, як наслідок, отримати згоду на їх використання.

Також представник позивача подав письмові пояснення від 14.09.2017р., у яких зазначається, що відповідач при розробці технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) мав використовувати раніше розроблену документацію із землеустрою з дотриманням майнових авторських прав ПФ "Земінвест". Надав для долучення до матеріалів справи інформаційні довідки з ДЗК про право власності та речові права, копії рішень судів.

Присутній у судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у позові та у письмових поясненнях від 04.09.2017р. та від 14.09.2017р.

У відзиві на позов від 21.06.2017р. відповідач зазначив, що в матеріалах справи немає доказів, які б підтверджували отримання ПФ "Земінвест" майнових прав від фізичних осіб на використання твору. Також зазначив, що розгляд заявки і прийняття рішення про реєстрацію авторського права на твір та реєстрацію договору, який стосується права автора на твір, здійснюється протягом місяця від дати надходження до Державної служби правильно оформлених документів заявки. Під час розгляду заявки Державна служба не проводить експертизу твору і не встановлює факт виникнення авторства, що підтверджує заявочний принцип видачі свідоцтва на авторство та спростовує твердження про те, що відомості які зазначені в свідоцтві про реєстрацію авторського права не потребують перевірки. Відповідач зазначив, що процес створення геодезичних координат земельних ділянок представляє собою визначення математичних величин (розташування точок на земній поверхні) способом виконання технічних вимірювань приборами і використанням при цьому відомих математичних формул та за допомогою спеціальних комп'ютерних програм. Таким чином, на думку відповідача, такий процес не носить творчий характер, а координати поворотних точок меж земельних ділянок як такі (їх каталоги) не можуть бути віднесені до об'єктів авторського права, не можуть використовуватися самостійно і отримувати правову охорону як об'єкти авторського права відповідно до закону, бо віднесені до математичних елементів.

Також у відзиві на позов від 21.06.2017р. відповідач зауважив, що роботи по виготовленню обмінних файлів у форматі XML були запроваджені у 2010 році відповідно до наказу Державного комітету України із земельних ресурсів 02.11.2009р. №573 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2010р. №157/17452 вимоги до структури, змісту та формату оформлення результатів робіт із землеустрою в електронному вигляді (обмінного файлу), тому ПФ "Земінвест" не могла виконати роботи по виготовленню обмінних файлів у форматі XML так, як проект який виготовляв позивач затверджено у 2006 році. Для виготовлення кадастрових планів було використано копії державних актів на право власності на землю наданих громадянами, на яких відображена вся інформація необхідна для виконання цих робіт відповідно до ст. 34 Закону України "Про державний земельний кадастр". Відповідач зазначив, що у своїй діяльності не використовував проект землеустрою щодо організації території земельних часток(паїв) на землях комунального сільськогосподарського підприємства "Пашутинці сільськогосподарські" с.Веселівка, що розробила ПФ "Земінвест". Кадастрові плани ПФ "Земінвест" не виготовляла, оскільки згідно закону України про землеустрій ст. 49-1 до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) не входить виготовлення кадастрових планів земельних ділянок.

Відповідач окремо звернув увагу суду на те, що звертався з листами №3 від 14.02.2012р. та №10 від 21.05.2012р. до Управління Держкомзему у Красилівському районі про надання інформації для оформлення договорів оренди. Відповідно до листів №04-06-01/496 від 20.02.2012р. та №04-02-06/1360 від 22.05.2012р. Управління Держкомзему у Красилівському районі для ФОП ОСОБА_1 було надано інформацію про координати земельних ділянок для оформлення договорів оренди на земельні ділянки частки (паї) на території Веселівської сільської ради з додатком. Роботи по даним договорам були виконанні у 2012 році, а свідоцтво про реєстрацію авторського права видане 08.08.2013р. Твердження ПФ "Земінвест" про унікальність виконаної ним роботи та неможливості повторення спростовує той факт, що розробляючи XML файл та кадастровий план неможливо виконати по іншому, оскільки це призведе до накладок земельних ділянок. Під час здійснення господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 використовував інформацію про координати земельних ділянок, що надав земельний відділ тобто складову компіляції (бази даних), та копії державних актів власників земельних часток (паїв). Обґрунтовуючи розмір компенсації, ПФ "Земінвест", посилається на лист Вінницького науково-дослідного та проектного інституту землеустрою №4806 від 08.09.2014р. вартість виготовлення реєстраційної справи на земельну ділянку та інформації, яка розміщена у системі інформаційно-правового забезпечення "ЛІГА:ЗАКОН" у період з 01.05.2016р. по 30.11.2016р., коли роботи виконувались у 2012 році.

У відзиві на позов від 04.09.2017р. відповідач зауважив, що ПФ "Земінвест", обґрунтовуючи свої позовні вимоги та визначаючи бажаний розмір компенсації, посилається на розрахунок ДП Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою від 08.09.2014р., відповідно до якого вартість виготовлення реєстраційної справи у 2014 році становить 149,52 грн. Наголошує на тому, що вищевказаний розрахунок не є належним доказом, оскільки кошторис розроблений за виконання реєстраційної справи на земельні ділянки, роботи по яких мали виконуватись у 2014 році. У відзиві зазначається, що ФОП ОСОБА_1 виготовляв кадастрові плани до договорів оренди у 2012 році, реєстраційної справи на земельні ділянки не робив, а виготовляв кадастрові плани на окремо взяті земельні ділянки на території Веселівської сільської ради, не порушуючи авторських прав позивача.

Присутній у судовому засіданні представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у відзиві на позов від 21.06.2017р. та у відзиві на позов від 04.09.2017р.

Третя особа повноважного представника для участі у судовому засіданні не направила, 14.09.2017р. на адресу суду надійшли письмові пояснення, у яких Відділ Держгеокадастру у Красилівському районі наголошує на тому, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими. Зауважив, що ліцензований інженер-землевпорядник ОСОБА_1 звертався до Управління Держкомзему у Красилівському районі з клопотанням про надання інформації (лист №3 від 14.02.2012р., лист №10 від 21.05.2012р.). На отриманні звернення Управління Держкомзему у Красилівському районі своїми листами №04-06-01/496 від 20.02.2012р,. №04-02-06/1360 від 22.05.2012р. було надано інформацію про координати земельних ділянок для оформлення договорів оренди на земельні ділянки частки (паї) на території Веселівської сільської ради. Для ФОП ОСОБА_1 інформація надавалась із перехідної реєстраційної системи, яка наповнювалась Хмельницькою філією центру державного земельного кадастру. Наповнення бази даних здійснювалось відповідно до наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 11.08.2011р. №544. Доводи ПФ "Земінвест" про те, що доказом про отримання координат з перехідної системи є лише лист третьої особи - помилкові, та спростовується постановами КМУ від 17.07.2003р. №1088 від 09.09.2009р. №1021 та від 17.10.2012р. №1051.

Третя особа у письмових поясненнях зауважила, що інформація про земельні ділянки (координати, місце розташування та інші відомості) є власністю держави. Згідно вищевказаних нормативно правових актів адміністраторами баз даних земельних ділянок були до 2013р. Центр державного земельного кадастру, з 2013р. територіальні органи Держземагентства України. Заява ПФ "Земінвест" про унікальність виконаної ним роботи є помилковою, оскільки формування інших координат земельної ділянки призводить до зміщення земельних ділянок та накладок з координатами інших земельних ділянок.

Посилаючись на правову позицію, викладену у постанові Вищого господарського суду України від 30.05.2017р. у справі №924/717/16 третя особа зазначила, що координати поворотних точок меж земельних ділянок як такі (їх каталоги), обмінні файли у форматі XML та іn4 не є творами, що можуть використовуватися самостійно і отримувати правову охорону як об'єкти авторського права. Роботи по виготовленню обмінних файлів у форматі XML були запроваджені у 2010 році відповідно до наказу Державного комітету України із земельних ресурсів 02.11.2009р. №573, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2010р. за №157/17452 вимоги до структури, змісту та формату оформлення результатів робіт із землеустрою в електронному вигляді (обмінного файлу), тому ПФ "Земінвест" не могла виконати роботи по виготовленню обмінних файлів у форматі XML, так як проект, який виготовляв позивач, затверджено у 2006 році.

Розглядом матеріалів справи встановлено.

30.09.2004р. Красилівською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження №377/2004-р яким громадянам членам КСГП "Пашутинці сільськогосподарські" надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) на землях КСГП "Пашутинці сільськогосподарські" на площі 1757, 46га яка розташована за межами населених пунктів Веселівської сільської ради і перебуває в державній власності.

12.10.2004р. між Приватною фірмою "Земінвест" (виконавець) та КП "Пашутинці сільськогосподарські" (замовник) укладено угоду №15 на виконання топографо - геодезичних кадастрових та землевпорядних робіт відповідно до п.1 замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання проектно - вишукувальних робіт, кадастрових та землевпорядних робіт по виготовленні державних актів на право власності на земельні ділянки в кількості 227 на земельні частки (паї) на території Веселівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області.

Протоколом №1 від 10.01.2006р. загальних зборів працівників КП "Пашутинці сільськогосподарські" в т.ч. пенсіонерів господарства затверджено проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) на території Веселівської сільської ради Красилівського району.

Розпорядженням Красилівської РДА №337/2006-р від 18.07.2006р. погоджено проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) громадянам за межами населених пунктів Веселівської сільської ради.

Листами від 14.02.2012р. та від 21.05.2012р. відповідач звернувся до Управління Держкомзему у Красилівському районі про надання інформації для оформлення технічних документацій із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (частку, пай) громадянам на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, за заповітом, за рішенням суду, розпоряджень Красилівської РДА та для оформлення договорів оренди на земельні частки (паї) на території Веселівської та Малоклітнянської сільських рад.

На отриманні звернення Управлінням Держкомзему у Красилівському районі своїми листами №04-06-01/496 від 20.02.2012р. №04-02-06/1360 від 22.05.2012р. було надано інформацію про координати земельних ділянок для оформлення договорів оренди на земельні ділянки частки (паї) на території Веселівської сільської ради.

08.08.2013р. зареєстровано авторське право на твір - база даних "Технічна документація із землеустрою щодо виділення земельних (часток) паїв в натурі (на місцевості) для виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам та обмінні файли у форматі ХМL та in4, каталоги координат та проектні та кадастрові плани на території Антонінської селищної ради, Васьківчицької, Великосалинської, Веселівської, Воскодавинської, Кременчуківської, Криворудської, Кузьминської, Кульчинівської, Лагодинецької, Ледянської, Терешківської, Чепетівської сільських рад Красилівського району Хмельницької області" про що видано свідоцтво №50623. У свідоцтві зазначено, що авторські майнові права належать Приватній фірмі "Земінвест".

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 14.12.2016р. у справі №924/717/16, яке залишено без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 07.02.2017р. відмовлено у задоволенні позову приватної фірми "Земінвест" до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділу Держгеокадастру у Красилівському районі Хмельницької області про стягнення матеріальної компенсації за порушення прав авторства у розмірі 142100,00 грн., з посиланням, зокрема, на те, що: відповідачем для оформлення технічних документацій із землеустрою використано інформацію, яка була надана на його запит Управлінням Держкомзему у Красилівському районі Хмельницької області з перехідної реєстраційної системи; позивачем, як власником майнових прав на твір (Базу даних), не доведено факту існування настанови (інструкції) щодо використання бази даних, факту поінформованості інших осіб про її існування; матеріали справи не містять доказів вчинення винних дій відповідачем.

Постановою Вищого господарського суду України від 30.05.2017р. задоволено частково касаційну скаргу приватної фірми "Земінвест", рішення господарського суду Хмельницької області від 14.12.2016р. та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 07.02.2017р. зі справи № 924/717/16 скасовано, справу було передано на новий розгляд до господарського суду Хмельницької області. У постанові зазначено, що з метою правильного вирішення даного спору судам попередніх інстанцій належало: встановити, майнові авторські права на які саме об'єкти (об'єкт) авторського права належать позивачу; визначити, чи є координати поворотних точок меж земельних ділянок як такі (їх каталоги), обмінні файли у форматі ХМL та in4 - творами, що можуть використовуватися самостійно і отримувати правову охорону як об'єкти авторського права відповідно до Закону; з'ясувати, чи здійснено відповідачем використання об'єктів (об'єкта) авторського права, майнові авторські права на які належать позивачу; у залежності від встановленого, з'ясувати підстави для такого використання та способи використання; дослідити фактичні обставини, які пов'язані з необхідністю визначення адекватного порушенню розміру компенсації (за умови наявності порушення).

16.06.2017р. позивач направив відділу у Красилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області лист №35 (запит на інформацію), у якому просив надати належним чином завірені копії всіх поземельних книг (або їх електронні копії) на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Веселівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, із кадастровими номерами згідно додатку №1. У додатку зазначені наступні номера земельних ділянок: НОМЕР_1 по НОМЕР_2 включно; НОМЕР_3 по НОМЕР_4 включно; НОМЕР_5 по НОМЕР_6 включно; НОМЕР_7 по НОМЕР_8 включно; НОМЕР_8У листі №392/409-17-0.26 від 14.07.2017р. відділ у Красилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомив ПФ "Земінвест" про відсутність матеріального забезпечення щодо виконання запиту на інформацію.

В матеріалах справи наявні копії кадастрових планів земельних ділянок, каталоги координат земельних ділянок, розроблених ПФ "Земінвест", а також інформація Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 08.09.2017р., надана Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Позивач вважаючи, що відповідачем порушені авторські права ПФ "Земінвест" звернувся із позовом до суду про стягнення матеріальної компенсації за порушення прав авторства у розмірі 313600,00 грн. (з врахуванням прийнятої судом заяви про збільшення розміру позовних вимог від 21.06.2017р.).

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне.

У відповідності до статті 418 ЦК України право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об'єкт права інтелектуальної власності, визначений цим Кодексом та іншим законом.

Право інтелектуальної власності становлять особисті немайнові права інтелектуальної власності та (або) майнові права інтелектуальної власності, зміст яких щодо певних об'єктів права інтелектуальної власності визначається цим Кодексом та іншим законом.

Право інтелектуальної власності є непорушним. Ніхто не може бути позбавлений права інтелектуальної власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з приписами статті 421 ЦК України суб'єктами права інтелектуальної власності є: творець (творці) об'єкта права інтелектуальної власності (автор, виконавець, винахідник тощо) та інші особи, яким належать особисті немайнові та (або) майнові права інтелектуальної власності відповідно до цього Кодексу, іншого закону чи договору.

Відповідно до приписів статті 1 Закону України "Про авторське право і суміжні права":

автор - це фізична особа, яка своєю творчою працею створила твір;

база даних (компіляція даних) - це сукупність творів, даних або будь-якої іншої незалежної інформації у довільній формі, в тому числі - електронній, підбір і розташування складових частин якої та її упорядкування є результатом творчої праці, і складові частини якої є доступними індивідуально і можуть бути знайдені за допомогою спеціальної пошукової системи на основі електронних засобів (комп'ютера) чи інших засобів.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про авторське право і суміжні права" об'єктами авторського права є твори у галузі науки, літератури і мистецтва, зокрема бази даних.

У відповідності до приписів статті 433 ЦК України бази даних за добором або упорядкуванням їх складових частин повинні бути результатом інтелектуальної діяльності. Компіляції даних (бази даних) або іншого матеріалу охороняються як такі. Ця охорона не поширюється на дані або матеріал як такі та не зачіпає авторське право на дані або матеріал, що є складовими компіляції.

У відповідності до статті 9 Закону України "Про авторське право і суміжні права" частина твору, яка може використовуватися самостійно, у тому числі й оригінальна назва твору, розглядається як твір і охороняється відповідно до цього Закону.

Згідно з частиною першою та другою статті 11 Закону України "Про авторське право і суміжні права" первинним суб'єктом, якому належить авторське право, є автор твору. Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.

Авторське право і право власності на матеріальний об'єкт, в якому втілено твір, не залежать одне від одного. Відчуження матеріального об'єкта, в якому втілено твір, не означає відчуження авторського права і навпаки (частина перша статті 12 Закону України "Про авторське право і суміжні права").

За змістом статей 435, 440, 441, 443 Цивільного кодексу України, статей 7, 15, 31-33 Закону України "Про авторське право і суміжні права": право на використання твору належить автору або іншій особі, яка одержала відповідне майнове право у встановленому порядку; використання твору здійснюється лише за згодою автора або особи, якій передано відповідне майнове право (за виключенням випадків, вичерпний перелік яких встановлено законом).

Використання твору без дозволу суб'єкта авторського права і (або) суміжних прав є порушенням авторського права і (або) суміжних прав, передбаченим пунктом "а" статті 50 Закону, за яке пунктом "г" частини другої статті 52 цього Закону передбачена можливість притягнення винної особи до відповідальності у вигляді сплати компенсації в розмірі від 10 до 50 000 мінімальних заробітних плат.

Відповідно до ст.52 Закону України "Про авторське право та суміжні права" за захистом свого авторського права і (або) суміжних прав суб'єкти авторського права та суміжних прав мають право звертатися в установленому порядку до суду та інших органів відповідно до їх компетенції.

При порушеннях будь-якою особою авторського права і (або) суміжних прав, передбачених статтею 50 цього Закону, недотриманні передбачених договором умов використання творів і (або) об'єктів суміжних прав, використанні творів і об'єктів суміжних прав з обходом технічних засобів захисту чи з підробленням інформації і (або) документів про управління правами чи створенні загрози неправомірного використання об'єктів авторського права і (або) суміжних прав та інших порушеннях особистих немайнових прав і майнових прав суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав суб'єкти авторського права і (або) суміжних прав мають право, зокрема, подавати позови про відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права і (або) суміжних прав, або виплату компенсацій.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідачем - ФОП ОСОБА_1 було неправомірно використано матеріали технічної документації із землеустрою розроблені ПФ "Земінвест" про що свідчить наявність повного співпадіння по всіх поворотних точках по великій кількості земельних ділянок у технічній документації різних авторів.

З матеріалів справи вбачається те, що відповідач є ліцензованим інженером-землевпорядником.

Як вже зазначалось, на отриманні звернення відповідача Управління Держкомзему у Красилівському районі своїми листами №04-06-01/496 від 20.02.2012р. №04-02-06/1360 від 22.05.2012р. надало інформацію про координати земельних ділянок для оформлення договорів оренди на земельні ділянки частки (паї) на території Веселівської сільської ради.

Відповідно до пункту 5 ст. 38 Закону України "Про Державний земельний кадастр" (в редакції, що діяла на момент надання відомостей Управлінням Держкомзему у Красилівському районі відповідачу) на отримання відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку мають право особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт, для виконання зазначених робіт.

З пояснень третьої особи без самостійних вимог на предмет спору вбачається те, що для відповідача інформація надавалась із перехідної реєстраційної системи, яка наповнювалась Хмельницькою філією центру державного земельного кадастру.

Вищий господарський суд України у Постанові, по зазначеній справі від 30.05.2017р. вказав, що судам попередніх інстанцій належало визначити, чи є координати поворотних точок меж земельних ділянок як такі (їх каталоги), обмінні файли у форматі ХМL та in4 - творами, що можуть використовуватися самостійно і отримувати правову охорону як об'єкти авторського права відповідно до Закону.

Однак, необхідно звернути увагу на ту обставину, що роботи по виготовленню обмінних файлів у форматі XML були запроваджені у 2010 році відповідно до наказу Державного комітету України із земельних ресурсів 02.11.2009р. №573, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2010р. за №157/17452 "Про затвердження вимог до структури, змісту та формату оформлення результатів робіт із землеустрою в електронному вигляді (обмінного файлу)", тому позивач не міг виконати роботи по виготовленню обмінних файлів у форматі XML, на момент виготовлення ним проекту землеустрою, так, як проект затверджено у 2006 році.

Відповідно до п.1.2 вказаних вище Вимог обмінний файл - це електронний документ уніфікованої форми для обміну інформацією, яка використовується при веденні Поземельної книги та книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі в електронному вигляді, державного земельного кадастру і здійсненні топографо-геодезичних робіт, робіт із землеустрою.

Пункти 1.5 та 1.6 Вимог визначають те, що базовими елементами формування обмінного файлу є геодезичні дані (координати точок повороту меж земельно-кадастрових одиниць), які забезпечують просторову основу інших відомостей обмінного файлу і можливості їх використання у складі автоматизованої системи державного земельного кадастру.

Формат обмінного файлу визначає метамову, на основі якої визначаються специфічні, предметно-орієнтовані схеми даних для кожного виду документації із землеустрою.

В свою чергу пунктом 3.1 Вимог встановлено, що структура обмінного файлу складається з двох частин: службової та інформаційної.

Пунктами 3.2, 3.3 Вимог передбачено те, що службова частина (AdditionalPart) використовується для формування і обміну інформацією про реквізити обмінного файлу та виконавця робіт.

Службова частина складається з: інформації про обмінний файл; інформації про осіб, які сформували, здійснили перевірку (коригування) даних обмінного файлу.

Інформаційна частина (InfoPart) використовується для обміну інформацією про земельно-кадастрові одиниці, територіальні зони і їх метричні відомості.

Інформаційна частина складається з таких елементів: метрична інформація обмінного файлу; територіальна зона; кадастрова зона.

Кадастрова зона складається з кадастрових кварталів, які, в свою чергу, складаються із земельних ділянок.

Відповідно до розділу Х вимог (п.10.2) елемент "Земельна ділянка" (Parcellnfo) складається з таких елементів:

"Місцезнаходження земельної ділянки" (ParcelLocationlnfo);

"Категорія та цільове призначення (використання) земельної ділянки" (CategoryPurposelnfo);

"Форма власності на земельну ділянку" (Ownershiplnfo);

"Метрична інформація земельної ділянки, обмеження її використання та угідь" (ParcelMetricInfo);

"Блок опису усіх власників або користувачів земельної ділянки" (Proprietors);

"Право користування земельною ділянкою" (LegalModelnfo);

"Реквізити документації" (TechnicalDocumentationlnfo);

"Державний акт на земельну ділянку" (StateActlnfo);

"Грошова оцінка земельної ділянки" (Valuationlnfo);

"Блок опису оренди земельної ділянки" (Leases);

"Блок опису суборенди земельної ділянки" (Subleases);

"Блок опису усіх обмежень земельної ділянки" (Restrictions);

"Блок опису усіх угідь земельної ділянки" (LandsParcel);

"Блок опису усіх суміжників кадастрової одиниці" (AdjacentUnits).

Кожний з елементів, зазначених у пункті 10.2 цих Вимог, має свій перелік елементів і даних, які характеризують земельну ділянку та права на неї як на об'єкт земельних відносин, а тому це свідчить про те, що координати поворотних точок та обмінні файли не можуть отримувати правову охорону як об'єкти авторського права.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про авторське право і суміжні права" виключне право - майнове право особи, яка має щодо твору, виконання, постановки, передачі організації мовлення, фонограми чи відеограми авторське право і (або) суміжні права, на використання цих об'єктів авторського права і (або) суміжних прав лише нею і на видачу лише цією особою дозволу чи заборону їх використання іншим особам у межах строку, встановленого цим Законом.

В свою чергу, відповідно до ст.15 вказаного вище Закону до майнових прав автора (чи іншої особи, яка має авторське право) належать виключне право на використання твору.

Згідно з п.4 ст.5 Закону України "Про Державний земельний кадастр" Державний земельний кадастр є державною власністю.

Таким чином, дані державного кадастру є державною власністю, а право відповідача на отримання інформації встановлено Законом України "Про Державний земельний кадастр".

Вищий господарський суд у Постанові від 30.05.2017р. по зазначеній справі, визначив, що судам при новому розгляді справи необхідно встановити, які майнові авторські права на які саме об'єкти (об'єкт) авторського права належать позивачу.

Як встановлено судом, позивачу належить авторське право на твір - база даних "Технічна документація із землеустрою щодо виділення земельних (часток) паїв в натурі (на місцевості) для виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам та обмінні файли у форматі ХМL та in4, каталоги координат та проектні та кадастрові плани на території Антонінської селищної ради, Васьківчицької, Великосалинської, Веселівської, Воскодавинської, Кременчуківської, Криворудської, Кузьминської, Кульчинівської, Лагодинецької, Ледянської, Терешківської, Чепетівської сільських рад Красилівського району Хмельницької області" про що видано свідоцтво №50623. У свідоцтві зазначено, що авторські майнові права належать Приватній фірмі "Земінвест".

В свою чергу координати поворотних точок меж земельних ділянок як такі (їх каталоги), обмінні файли у форматі ХМL та in4, можуть використовуватися самостійно і, як вже зазначалось вище, не можуть отримувати правову охорону як об'єкти авторського права відповідно до Закону, ще з тих підстав, що позивачу не належить на них виключне право оскільки відповідно до п.4 ст.5 Закону України "Про Державний земельний кадастр" Державний земельний кадастр є державною власністю, а тому дані державного кадастру є державною власністю.

Враховуючи те, що право відповідача на отримання інформації встановлено Законом України "Про Державний земельний кадастр", у позивача відсутнє виключне право на використання твору та права дозволяти або забороняти використання цих творів іншим особам.

Крім того, як вже зазначалось, роботи по виготовленню обмінних файлів у форматі XML запровадженні у 2010р., тобто пізніше ніж позивачу погоджений проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) громадянам за межами населених пунктів Веселівської сільської ради.

В свою чергу, авторське право за позивачем на твір - база даних "Технічна документація із землеустрою щодо виділення земельних (часток) паїв в натурі (на місцевості) для виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам та обмінні файли у форматі ХМL та in4" зареєстроване 08.08.2013р. тобто вже після отримання відповідачем відповідної інформації від Управління Держкомзему.

З врахуванням викладеного, та відсутності у позивача виключного права на використання твору, доводи позивача є необґрунтованими, оскільки позивачем не доведено порушення його права з боку відповідача, а тому в позові слід відмовити.

Витрати по оплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

В позові Приватної фірми "Земінвест", м. Хмельницький до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Красилів за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділу Держгеокадастру у Красилівському районі Хмельницької області, м.Красилів про стягнення матеріальної компенсації за порушення прав авторства у розмірі 313600,00 грн. відмовити.

Повний текст рішення складено 02 жовтня 2017 року.

Суддя В.В. Димбовський

Віддрук. 4 прим.:

1 - до справи,

2 - позивачу

3 - відповідачу

4 - Відділ Держгеокадастру у Красилівському районі Хмельницької області (31000, вул. Театральна, 1 а, м. Красилів).

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення27.09.2017
Оприлюднено02.07.2022
Номер документу69258667
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/717/16

Постанова від 19.06.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Селіваненко В.П.

Ухвала від 25.04.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Селіваненко В.П.

Постанова від 12.03.2018

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Філіпова Т.Л.

Ухвала від 29.01.2018

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Філіпова Т.Л.

Ухвала від 11.01.2018

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Філіпова Т.Л.

Ухвала від 30.11.2017

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Філіпова Т.Л.

Ухвала від 13.11.2017

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Філіпова Т.Л.

Ухвала від 24.10.2017

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Філіпова Т.Л.

Рішення від 27.09.2017

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

Рішення від 28.09.2017

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні