Ухвала
від 04.10.2017 по справі 591/3808/17
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

.

Справа №591/3808/17 Головуючий у суді у 1 інстанції - ОСОБА_1 Номер провадження 11-сс/788/448/17 Суддя-доповідач - ОСОБА_2 Категорія - Подання про обрання, зміну запобіжного заходу та продовження строків тримання під вартою, про проведення обшуку

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2017 року колегія суддів з розгляду справ та матеріалів кримінального судочинства Апеляційного суду Сумської області в складі:

головуючого-судді - ОСОБА_2 ,

суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

розглянула в порядку письмового провадження в м. Суми апеляційну скаргу ТОВ «Укрлото-Київ» в особі представника адвоката ОСОБА_5 на ухвалу слідчого судді Зарічного районного суду м. Суми від 05 вересня 2017 року,

ВСТАНОВИЛА:

Цією ухвалою задоволено клопотання слідчого слідчого відділу управління СБ України в Сумській області ОСОБА_6 , погодженого прокурором відділу прокуратури Сумської області ОСОБА_7 , про накладення арешту на майно та накладено арешт на вилучені 02.09.2017 року під час обшуку у гральному салоні «Золота підкова» за адресою: м. Суми, вул. Соборна, 33, предмети та документи згідно з переліком зазначеному в ухвалі.

У поданій апеляційній скарзі представник ТОВ «Укрлото-Київ» - адвокат ОСОБА_5 вважаючи ухвалу слідчого судді не відповідною вимогам ст.370 КПК України, а судовий розгляд таким, що здійснений з грубими порушеннями кримінального процесуального закону, просить її скасувати та постановити нову ухвалу, якою відмовити у задоволенні клопотання слідчого.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що:

- слідчий суддя не перевірив наявності обґрунтованої підозри щодо вчинення кримінального правопорушення, а наявні матеріали не підтверджують факт причетності ТОВ «Уколото-Київ» до розслідуваного злочину;

- клопотання про арешт майна подане без додержання вимог ст.171 КПК України, оскільки слідчий у клопотанні не зазначив відомості про власника (володільця) майна, про арешт якого ставив питання, і як наслідок, судовий розгляд відбувся без виклику та за відсутності представника володільця майна;

- клопотання не містить посилань на норми конкретної частини ст.170 КПК України, яка б слугувала правовою підставою накладення арешту на це майно, а тому слідчий суддя наклавши арешт з усіх чотирьох підстав, вийшов за рамки своїх повноважень;

- значна частина вилученого майна взагалі не може вважатися речовим доказом, оскільки не містить будь-якої значимої інформації для встановлення істини у кримінальному провадженні;

- майно було вилучене в рамках кримінального провадження, яке відкрито за фактом злочину ще в травні 2017 року, однак зв`язку між вилученим майном і злочином, що розслідується, немає, оскільки за вказаною адресою ТОВ «Укрлото-Київ» здійснює виключно законну господарську діяльність із розповсюдження державних лотерей оператора ТОВ «М.С.Л.», що підтверджується укладеними договорами передоручення та передачу у використання невиключної ліцензії на використання програмного забезпечення, що призначене для забезпечення роботи лотерейного обладнання;

- стороною обвинувачення не було доведено наявність ризиків, які зумовлюють необхідність накладення арешту на майно;

- накладення арешту на майно призведе до нерозумного і неспіврозмірного обмеження права власності та законної господарської діяльності товариства із розповсюдження державних лотерей.

Оскільки всі учасники судового провадження, а саме представник ТОВ «Укрлото-Київ» - адвокат ОСОБА_5 та прокурор подали заяви про здійснення провадження за їх відсутності, тому колегія суддів на підставі ст. 406 КПК України ухвалює судове рішення за результатами письмового провадження.

Перевіривши матеріали провадження та обговоривши доводи поданої апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга ТОВ «Укрлото-Київ» в особі представника адвоката ОСОБА_5 не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з наданих апеляційному суду матеріалів, у провадженні слідчого відділу управління СБ України в Сумській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22017200000000031 від 12.05.2017 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.258-5, ч.1 ст.203-2 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що на території м. Суми та Сумської області групи невстановлених осіб, перебуваючи у попередній змові, вчиняють умисні дії з метою фінансового та матеріального забезпечення терористичних організацій самопроголошених «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки», кошти отримуються зокрема шляхом здійснення протиправної діяльності, що полягає в обладнанні на території м. Суми гральних салонів під брендом « ІНФОРМАЦІЯ_1 », частина прибутку від роботи яких направляється на забезпечення потреб незаконних збройних формувань т.зв. «ДНР» та «ЛНР», шляхом переказу коштів на «електронні гаманці» небанківських платіжних систем «ЯндексДеньги» та «KIWI».

02.09.2017 року на підставі ухвали слідчого судді проведено обшук у приміщенні грального салону « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: м. Суми, вул. Соборна, 33, яке знаходиться у власності товариства з обмеженою відповідальністю «ЧУС» (код ЄДРПОУ 23049782), де слідчим були виявлені та вилучені зазначені у клопотанні предмети та документи, а тому беручи до уваги викладене, з метою збереження речових доказів та можливої конфіскації майна як виду покарання, слідчий просив накласти арешт на вказане майно.

Слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання обґрунтоване та задовольнив його і з таким висновком погоджується і колегія суддів.

Приписами ч.1 ст.170 КПК України визначено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є, зокрема, доказом злочину.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

Згідно з п.1 ч.2 вказаної статті Кодексу арешт майна допускається, зокрема, з метою забезпечення збереження речових доказів.

В такому випадку, відповідно до ч.3 ст.170 КПК України, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст.98 КПК України.

Відповідно до ст.98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Як вбачається з клопотання про накладення арешту на майно, слідчий обґрунтовував його тим, що речі, вилучені 02.09.2017 року в ході санкціонованого обшуку, мають значення речових доказів у кримінальному провадженні та містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Задовольняючи клопотання слідчого про арешт майна, слідчий суддя врахував наведені вище вимоги закону та прийшов до обґрунтованого висновку, що вилучені речі можуть бути речовими доказами у кримінальному провадженні, а тому з метою збереження речових доказів, як це визначено п.1 ч.2 ст.170 КПК України, своєю ухвалою наклав на них арешт.

Колегія суддів погоджується з такими висновками слідчого судді.

Доводи представника ТОВ «Укрлото-Київ» - адвоката ОСОБА_5 щодо не перевірки слідчим суддею наявності обґрунтованої підозри про вчинення кримінального правопорушення та відсутності доказів на підтвердження причетності ТОВ «Уколото-Київ» до розслідуваного злочину, не можуть бути прийняті до уваги.

Так, згідно з п.1 ч.3 ст.132 КПК України при застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження обов`язок доведення обґрунтованості підозри щодо вчинення кримінального правопорушення покладено на слідчого, прокурора.

Як убачається з клопотання, у провадженні слідчого відділу УСБУ в Сумській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до ЄРДР під № 22017200000000031 від 12.05.2017 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.258-5, ч.1 ст.203-2 КК України.

Обґрунтовуючи своє клопотання, слідчий посилався на встановлені в ході досудового розслідування дані, а саме: що на території м. Суми та Сумської області групи невстановлених осіб, перебуваючи у попередній змові, вчиняють умисні дії з метою фінансового та матеріального забезпечення терористичних організацій самопроголошених «ДНР» та «ЛНР», зокрема, отримують кошти шляхом здійснення протиправної діяльності, що полягає в обладнанні на території м. Суми гральних салонів під брендом « ІНФОРМАЦІЯ_1 », частина прибутку від роботи яких направляється на забезпечення потреб незаконних збройних формувань.

За результатами проведених комплексів пошукових заходів встановлено, що робота вказаних гральних салонів під брендом « ІНФОРМАЦІЯ_1 » координується регіональним представництвом ТОВ «М.С.Л.» в Сумській області ТОВ «Євротрейд Суми, Чернігів», що розташоване за адресою: м. Суми, вул. Пролетарська (Ярослава Мудрого), буд.40. При цьому, згідно з інформацією, що знаходиться на офіційному сайті ТОВ «М.С.Л.», гральний заклад під брендом « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за адресою: м. Суми, вул. Соборна, 33, працює від товариства з обмеженою відповідальністю «Укрлото-Київ».

02.09.2017 року у період часу з 08.00 по 18.50, на підставі ухвали слідчого судді проведено санкціонований обшук у приміщенні грального салону « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , у ході якого було виявлено та вилучено предмети та документи, накласти арешт на які просив слідчий.

Крім того, в доданих до клопотання слідчого матеріалах серед іншого містяться пояснення гр. ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , які зазначили, що проходять стажування на роботу в ТОВ «Укрлото-Київ», яке знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Соборна, 33, та надає послуги державної лотереї «Золота підкова», а також гр. ОСОБА_10 , який представився відвідувачем даного закладу (а.с.22-38). У своїх поясненнях зазначені громадяни кожен окремо вказували на діяльність, пов`язану з наданням грального бізнесу у салоні « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 .

Виходячи з наведеного, доводи апеляційної скарги в цій частині жодним чином не спростовують висновків слідчого судді щодо наявності підстав до задоволення клопотання слідчого, оскільки такі ґрунтуються на доданих до нього та досліджених у ході судового розгляду матеріалах, та на даному етапі виправдовують такий ступінь втручання у право власності ТОВ «Укрлото-Київ», як арешт майна.

При цьому, до завдань суду на даному етапі провадження не належить оцінювати, наскільки повно органом досудового розслідування зібрано докази, що стосуються зазначеного кримінального провадження. Його завдання полягає в тому, щоб дослідити ті обставини кримінального провадження, про які органу досудового розслідування відомо на даний час та які дають достатньо обґрунтовані підстави для звернення до суду з відповідним клопотанням про арешт майна.

Посилання апелянта на неврахування слідчим суддею наслідків арешту майна, розумності та співмірності не ґрунтуються на матеріалах справи, носять декларативний характер та не містять посилання на факти, які конкретно на це вказують, колегією суддів таких фактів також не встановлено.

Твердження адвоката про те, що слідчий у клопотанні не зазначив відомості про власника (володільця) майна, про арешт якого ставив питання, і як наслідок, судовий розгляд відбувся без виклику та за відсутності представника володільця майна, не заслуговують на увагу, оскільки згідно клопотання володілець майна дійсно був невідомий, а тому слідчий суддя правомірно розглянув клопотання без його виклику.

Доводи апеляційної скарги представника ТОВ «Укрлото-Київ» про те, що клопотання слідчого та ухвала слідчого судді не містять правову підставу для арешту майна, колегія суддів вважає надуманими, оскільки із матеріалів провадження вбачається, що клопотання слідчого та ухвала слідчого судді містять вказівки на правові підставі, зазначені у ст.ст. 171, 173 КПК України, для накладення арешту на вказане майно, а саме арешт на майно накладений з метою забезпечення збереження речових доказів.

Що стосується доводів апеляційної скарги, що значна частина вилученого майна взагалі не може вважатися речовим доказом, оскільки не містить будь-якої значимої інформації для встановлення істини у кримінальному провадженні, то їх також слід визнати безпідставними.

Встановлені слідчим фактичні обставини кримінального правопорушення у даному кримінальному провадженні, містять сукупність підстав та розумних підозр вважати, що на даному етапі досудового розслідування є підстави для обґрунтованого припущення, що вилучені речі призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансового та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення, а отже вони відповідають ознакам, зазначеним в ст.98 КПК України, що згідно ч.3 ст. 173 КПК України дає підстави для їх арешту як речового доказу з метою збереження.

Доводи адвоката ОСОБА_5 щодо того, що майно було вилучене в рамках кримінального провадження, яке відкрито за фактом злочину ще в травні 2017 року, однак зв`язку між вилученим майном і злочином, що розслідується, немає, оскільки за вказаною адресою ТОВ «Укрлото-Київ» здійснює виключно законну господарську діяльність із розповсюдження державних лотерей оператора ТОВ «М.С.Л.», що підтверджується укладеними договорами передоручення та передачу у використання невиключної ліцензії на використання програмного забезпечення, що призначене для забезпечення роботи лотерейного обладнання, також не заслуговують на увагу.

Так, доводи апелянта щодо проведення ТОВ «Укрлото-Київ» законної господарської діяльності по розповсюдженню лотерей, на думку колегії суддів, є такими, що не спростовують висновки слідчого судді про наявність підстав для накладення арешту, оскільки саме по собі здійснення господарської діяльності ТОВ «Укрлото-Київ», не виключає розумних підозр органу досудового розслідування про вчинення кримінального правопорушення, а перевірка таких обставин, збір доказів на їх підтвердження або спростування, і є метою проведення досудового розслідування.

У випадку ж якщо наявність зв`язку між арештованим майном та розслідуваним кримінальним правопорушенням у межах досудового розслідування буде спростована, або стороною обвинувачення у розумні строки, згідно ст. 28 КПК України, не будуть вжиті належні заходи для перевірки відповідних обставин, власник майна або його уповноважений представник не позбавлений права ініціювати в порядку ст. 174 КПК України питання про скасування накладеного арешту.

При цьому, на переконання колегії суддів, матеріали клопотання свідчать, що на цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою забезпечення збереження речових доказів, а також запобігання можливих ризиків, передбачених ст.170 КПК України.

Що стосується доводів про нерозумність та неспівмірність арешту майна, то на переконання колегії суддів, незастосування на даному етапі вказаного заходу забезпечення кримінального провадження може призвести до знищення доказів у провадженні і таким чином позбавить реалізацію мети досудового розслідування та дотримання завдання арешту майна, передбаченого ч.1 ст.170 КПК України.

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновки слідчого судді про необхідність накладення арешту на майно, та не впливають на законність прийнятого у справі рішення.

Зважаючи на вищезазначене, в сукупності з обставинами кримінального провадження, колегія суддів вважає, що слідчий суддя, накладаючи арешт на майно, діяв у спосіб та у межах діючого законодавства, арешт на майно застосував на засадах розумності та співмірності, а тому доводи представника ТОВ «Укрлото-Київ» стосовно незаконності та необґрунтованості ухвали слідчого судді, слід визнати непереконливими.

Істотних порушень вимог кримінального процесуального закону, що тягнуть за собою скасування оскаржуваного судового рішення, при апеляційному розгляді провадження не встановлено.

Таким чином, ухвала слідчого судді підлягає залишенню без зміни, а апеляційна скарга ТОВ «Укрлото-Київ» в особі представника адвоката ОСОБА_5 без задоволення.

Керуючись ст.ст. 404, 405, 407, 419, 422 КПК України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Ухвалу слідчого судді Зарічного районного суду м. Суми від 05 вересня 2017 року, якою задоволено клопотання слідчого слідчого відділу управління СБ України в Сумській області ОСОБА_6 , погодженого прокурором відділу прокуратури Сумської області ОСОБА_7 , про накладення арешту на майно та накладено арешт на предмети та документи, вилучені 02.09.2017 року під час обшуку у гральному салоні «Золота підкова» за адресою: м. Суми, вул. Соборна, 33, залишити без змін, а апеляційну скаргу ТОВ «Укрлото-Київ» в особі представника адвоката ОСОБА_5 без задоволення.

Ухвала апеляційного суду оскарженню не підлягає.

СУДДІ:

ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4

.

СудАпеляційний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення04.10.2017
Оприлюднено07.03.2023
Номер документу69304649
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —591/3808/17

Ухвала від 18.05.2018

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Янголь Є. В.

Ухвала від 16.05.2018

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Янголь Є. В.

Ухвала від 14.05.2018

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Клименко А. Я.

Ухвала від 08.05.2018

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Янголь Є. В.

Ухвала від 07.05.2018

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Янголь Є. В.

Ухвала від 07.05.2018

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Янголь Є. В.

Ухвала від 02.05.2018

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Янголь Є. В.

Ухвала від 02.05.2018

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Янголь Є. В.

Ухвала від 27.04.2018

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Янголь Є. В.

Ухвала від 27.04.2018

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Янголь Є. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні