ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Науки, 5
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
10.10.2017р. Справа №905/1949/17
за позовом ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Укрбудексперт , м.Дружківка
до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Моспінське вуглепереробне
підприємство , м.Добропілля
про стягнення заборгованості в сумі 99125,40 грн.
Суддя Г.В. Левшина
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_2-керівник
від відповідача: ОСОБА_3-по дов.
В судовому засіданні брали участь:
СУТЬ СПРАВИ:
ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Укрбудексперт , м.Дружківка, позивач, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Моспінське вуглепереробне підприємство , м.Добропілля, про стягнення заборгованості в розмірі 99125,40 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором №КС141016 від 14.10.2016р., акт приймання-передачі виконаних послуг від 12.12.2016р., рахунок на оплату №41 від 12.12.2016р.
10.10.2017р. до суду надійшов відзив по справі №905/1949/17.
Як встановлено, вказаний відзив викладений на бланці ТОВ ДТЕК Свердловантрацит із зазначенням поштових, банківських реквізитів даного підприємства.
При цьому, даний відзив підписаний представником ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Моспінське вуглепереробне підприємство по довіреності ОСОБА_3
В судовому засіданні 10.10.2017р. представник відповідача підтримав заперечення, викладені у вказаному вище відзиві на позов.
За таких обставин, суд приймає даний відзив в якості правової позиції відповідача по справі №905/1949/17.
У відзиві на позов відповідач позов не визнав, посилаючись на знаходження підприємства на тимчасово окупованій території, захоплення майна, припинення зобов'язання перед позивачем внаслідок неможливості його виконання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, господарський суд встановив:
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання згідно із ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України виникають, зокрема, з договору.
Відповідно ст.837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
14.10.2016р. між сторонами був підписаний договір №КС141016, за умовами якого виконавець (позивач) зобов'язується власними силами та на свій ризик виконати, а замовник (відповідач) прийняти та оплатити наступні роботи: обстеження та оцінка технічного стану будівель та споруд замовника з складанням паспортів технічного стану будівель, у відповідності з умовами технічного завдання (додаток №1).
Строк виконання робіт: 60 календарних днів з дня укладення договору (п.1.2 договору).
Загальна вартість робіт по договору визначається на підставі кошторису та містить усі витрати виконавця та становить 99215,40 грн., у тому числі ПДВ - 20% - 16535,90 грн. Вартість робіт є кінцевою та змінам не підлягає (п.2.1 договору).
Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками. Сторони дійшли згоди, що у разі належного виконання обома сторонами своїх обов'язків, строк договору до 31.03.2017р. включно. У разі невиконання сторонами своїх обов'язків по договору, строк дії договору продовжується до повного виконання сторонами своїх обов'язків (п.7.1 догоовору).
На виконання договору позивачем були виконані роботи, що підтверджується актом приймання робіт №41 від 12.12.2016р. на суму 99215,40 грн., який підписаний сторонами без будь-яких зауважень або заперечень.
Згідно вимог ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.
За приписом ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Розрахунки за виконання робіт здійснюються замовником шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок виконавця протягом 5 робочих днів з 90 календарного дня з дати підписання акту приймання-передачі виконаних робіт на підставі отриманого замовником рахунку. У разі, якщо строк оплати припадає на вихідний чи святковий день, оплата здійснюється на наступний банківський день. Датою оплати вважається дата списання грошових коштів з поточного рахунку замовника (п.2.4 договору).
За висновками суду, свої зобов`язання щодо своєчасної та повної сплати позивачу грошових коштів в сумі 99215,40 грн. всупереч ст.526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України відповідач належним чином не виконав.
Заперечення відповідача проти позову суд до уваги не приймає, враховуючи, що відповідно до статті 96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.
За змістом ст.10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та ст.14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» єдиним належним доказом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), які мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України, тоді як інші документи не можуть вважатися доказами наявності таких обставин.
Відповідно до Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та егіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обстави (обставин непереборної сили), затверджений рішенням президії Торгово-промислової палати України від 15.07.2014р. №40 (3), що кореспондується та витікає з положень Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997р. №671/97-ВР, форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (Force Majeure) - це надзвичайні та невідворотні обставини, які об'єктивно впливають на виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків за законодавчими і іншими нормативними актами, дію яких неможливо було передбачити та дія яких унеможливлює їх виконання протягом певного періоду часу.
За визначеннями наведеного Регламенту, сертифікат (в певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили)- документ встановленої ТПП України форми, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.
Згідно п.п.6.1, 6.2 Регламенту, підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у ст. 3.1 Регламенту, визначених як непереборний вплив на виконання відповідного зобов'язання таким чином, що унеможливлює його виконання у термін, що настав (наявність причинно-наслідкового зв'язку між обставиною та неможливістю виконання зобов'язання в термін, передбачений відповідно законодавством, відомчими нормативними актами, договором, контрактом, угодою, типовим договором тощо).
Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за заявою зацікавленої особи, по кожному окремому договору, контракту, угоді тощо, а також по податкових та інших зобов'язаннях/обов'язках, виконання яких настало згідно з законодавчим чи іншим нормативним актом або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.
Аналіз приведеного вище Регламенту та положень Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» свідчить про те, що сертифікат засвідчує певні форс-мажорні обставини, які звільняють від відповідальності за чітко визначеними зобов'язаннями та на які вказано заявником.
Враховуючи ненадання відповідачем до матеріалів справи жодних доказів, які б підтверджували викладені у відзиві обставини, твердження відповідача в цій частині судом до уваги не прийнято.
При цьому, відповідачем також недоведено неможливості виконання своїх зобов'язань перед позивачем.
За таких обставин, враховуючи, що позов повністю доведений позивачем та обґрунтований матеріалами справи, виходячи з того, що заперечення відповідача проти позову є безпідставними, позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості в сумі 99215,40 грн. підлягають задоволенню в повній сумі.
Судовий збір підлягає віднесенню на відповідача повністю.
Враховуючи внесення позивачем судового збору в більшому розмірі, згідно п.1 ч.1 ст.7 Закону України Про судовий збір , судовий збір в сумі 84,00 грн. підлягає поверненню позивачу з державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4-3, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Укрбудексперт , м.Дружківка до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Моспінське вуглепереробне підприємство , м.Добропілля про стягнення заборгованості в розмірі 99215,40 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Моспінське вуглепереробне підприємство (85000, м.Добропілля, вул.Київська, буд.1, рах.№26000962486615 ПАТ ПУМБ головний офіс м.Київ, МФО 334851, ЄДРПОУ 31616011) на користь ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Укрбудексперт (84208, м.Дружківка, вул.Депутатська, буд.122, рах.№26002060870407 ПАТ КБ Приватбанк, МФО 335548, ЄДРПОУ 38475237) заборгованість в сумі 99215,40 грн., судовий збір в сумі 1600,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.
Повернути ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Укрбудексперт (84208, м.Дружківка, вул.Депутатська, буд.122, рах.№26002060870407 ПАТ КБ Приватбанк, МФО 335548, ЄДРПОУ 38475237) з державного бюджету України надлишково сплачений згідно платіжного доручення №187 від 14.08.2017р. судовий збір в сумі 84,00 грн.
В судовому засіданні 10.10.2017р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення підписано 10.10.2017р.
Суддя Г.В. Левшина
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2017 |
Оприлюднено | 12.10.2017 |
Номер документу | 69478542 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Г.В. Левшина
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні