Справа № 646/3543/17
№ провадження 1-кс/646/4753/2017
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.10.2017 року м.Харків
Слідчий суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши клопотання слідчого в ОВС першого слідчого відділу прокуратури Харківської області старшого радника юстиції ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до речей і документів за матеріалами досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017220000000230 від 16.03.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364, ч.1 ст.205 КК України,-
в с т а н о в и в :
Слідчий в ОВС першого слідчого відділу прокуратури Харківської області ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням, в обґрунтування якого зазначив, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 зловживають службовим становищем, шляхом сприяння фіктивним підприємцям у здійснені незаконної господарської діяльності. Так посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ) (власник ОСОБА_5 , контролює діяльність підприємств його син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ) створено фіктивне підприємство ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_3 ) та інші підприємства, які задіяні у схемах ухилення від сплати податків, формування безпідставного податкового кредиту з ПДВ для підприємств реального сектору економіки через ланку фіктивних підприємств, а також для незаконної конвертації безготівкових грошових коштів в готівку.
Протиправна схема полягає в тому, що підприємства підконтрольні ОСОБА_5 : ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_6 ) здійснюють придбання, як товару (цукор), так і податкового кредиту з ПДВ у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_8 ), Мале приватне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_1 ), ПП « ОСОБА_6 » (код НОМЕР_9 ) та інших. В подальшому підприємства підконтрольні ОСОБА_5 здійснюють продаж товару (цукор) за готівку приватним підприємцям різних областей України та підприємцям, які здійснюють діяльність на оптових базах м. Харкова. Отримані готівкові гроші від продажу цукру не оприбутковуються до каси ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Виниклий внаслідок придбання цукру податковий кредит з ПДВ та не оприбутковані у касі готівкові кошти посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , менеджер ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , головний бухгалтер ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_12 ) «реалізують» підприємствам з ознаками фіктивності, як на пряму так і через ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та інші за певний відсоток. В подальшому підприємства з ознаками фіктивності здійснюють підміну номенклатури товарів придбання підприємствам реального сектору економіки та конвертацію безготівкових коштів в готівковий еквівалент.
З метою функціонування вказаної протиправної діяльності ОСОБА_5 використовувались банківські рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_3 ).
Так, у відповідності з вимогами Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-XIV встановлено наступне:
Згідно ст. 1 Закону господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.
Первинний документ це документ, який містить відомості про
господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Дія Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності.
Відповідно до ст. 4 Закону бухгалтерський облік та фінансова звітність грунтуються на таких основних принципах, зокрема: превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми.
П. 3 ст. 8 Закону передбачено, що відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.
Згідно п. 1 ст. 9 Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
В порушення норм Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » проводили оформлення первинних документів на реалізацію цукру на адресу покупців без фактичного здійснення господарської операції.
Як вище зазначено, для функціонування вказаної протиправної діяльності ОСОБА_5 використовувались банківські рахунки, зокрема, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_3 ), а саме:
МФО банкуНазва банкуНомер рахункуВалюта рухункуДата відкриттяТип операціїВзято на облікДата операцiїДата закриття899998Казначейство України(ел. адм. подат.)НОМЕР_10 980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ08.06.2015вiдкрито рахунок (новий запис)08.06.201508.06.2015НОМЕР_11 АТ " ІНФОРМАЦІЯ_13 "НОМЕР_12 980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ12.06.2015закрито рахунок12.06.201511.01.201711.01.2017НОМЕР_13 ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_14 " У М.КИЄВI26005015678701980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ03.11.2016вiдкрито рахунок (новий запис)03.11.201603.11.2016
Також, слідчий зазначив, що на даний час призначено відповідні дослідження із залученням спеціалістів податкового органу, яким необхідні документи щодо руху грошових коштів за рахунками ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » у ПАТ ІНФОРМАЦІЯ_14 , Код банка (МФО) НОМЕР_13 по рахунку НОМЕР_14 , який розташовано за адресою: Альфа-Банк, Код банка (МФО) НОМЕР_13 , ЕГРПОУ НОМЕР_15 , АДРЕСА_1 . Необхідні для слідства документи знаходяться у володінні ПАТ ІНФОРМАЦІЯ_14 , Код банка (МФО) НОМЕР_13 .
Слідчий зазначив, що інформація, яка зазначена у вказаних документах має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме фактів зловживання владою та службовим становищем, отримання неправомірної вигоди, неналежного виконання службових та ухилення від сплати податків.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив задовольнити..
Слідчий суддя, розглянувши клопотання, вислухавши прокурора, дослідивши додані до клопотання документи, прийшов до наступного.
Згідно з ч. 5,6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1)перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2)самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3)не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка містяться в речах і документах, належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Прокурором доведено, що відомості становлять банківську таємницю.
Слідчий суддя вважає, що прокурором доведено, що отримані документи можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину, проте вважає, що необхідно надати дозвіл на тимчасовий доступ та можливість вилучення копій вищевказаних документів, а не, як клопоче слідчий оригіналів документів.
Одержати зазначену інформацію іншими способами не можливо.
За таких обставин, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання слідчого обґрунтовано та підлягає частковому задоволенню.
Фіксування процесу технічними засобами відповідно до положень статті 107 КПК України не здійснювалось.
Керуючись ст. ст. 40, 131, 132, 159-164 КПК України та ст. 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність», -
У Х В А Л И В :
Клопотання слідчого в ОВС першого слідчого відділу прокуратури Харківської області старшого радника юстиції ОСОБА_4 задовольнити частково.
Надати тимчасовий доступ до оригіналів з можливістю вилучення належним чином завірених копій до наступних документів та інших носіїв інформації, що складають банківську таємницю, відносно клієнта ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_3 ) по рахунку НОМЕР_14 , який був відкритий в у ПАТ ІНФОРМАЦІЯ_14 , Код банка (МФО) НОМЕР_13 за період з 01.01.2016 по 30.09.2017 включно та який здійснює діяльність за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: документів юридичної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (документів про відкриття (закриття) рахунків, свідоцтв, статутів, установчих договорів, доручень, довідок, копій паспортів, тощо); усіх банківських карток з зразками підписів осіб, які уповноважені розпоряджатися рахунком; договорів на обслуговування рахунків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 »; платіжних доручень ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », у разі їх відсутності, електронних розрахункових документів (реєстрів (регістрів) за період з 01.01.2016 року по 30.09.2017 включно, котрі надавалися в банк клієнтом з зазначенням дати та номеру платіжного документу, назви, ідентифікаційного коду (номеру) платника і номеру його рахунку, назви і коду банку платника, назви, ідентифікаційного коду (номеру) одержувача і номеру його рахунку, назви і коду банку одержувача, суми і призначення платежу; документів, що свідчать про видачу готівкових коштів (чеків, доручень, заяв на отримання готівки та актів перевірки цільового використання готівки), а також щодо її інкасації; документів, які подавались для перерахування коштів та внутрішніх документів банку на підставі яких здійснювалось повернення коштів; документів, на підставі яких здійснювалося зарахування та списання грошових коштів з вказаних рахунків (розпорядження бухгалтерії, реєстри, цінні папери, договори, акти та інші відповідні документи, що відображають фінансову діяльність вказаного клієнта, в т.ч. операції щодо купівлі продажу цінних паперів); документів про встановлення та обслуговування системи «клієнт-банк», з зазначенням інформації про телефонних абонентів, від яких проводилося з`єднання з банківською установою; чеків та доручень на отримання готівкових грошових коштів; інформації про рух грошових коштів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », рахунок № НОМЕР_12 , який був відкритий в ПАТ ІНФОРМАЦІЯ_14 , Код банка (МФО) НОМЕР_13 за період з 01.01.2016 по 30.09.2017 включно з розміщенням інформації на паперовому носії (роздруківку) та в електронному вигляді з детальним зазначенням дати здійснення банківської операції, номеру розрахункового рахунку відправника та одержувача з зазначенням МФО банків, ЕДРПОУ відправника та одержувача, найменування відправника та одержувача, призначення платежу, а також з зазначенням вхідного та вихідного залишку грошових коштів на початок і кінець кожної доби, референт кожного платіжного документу (номер або інші символи, котрі використовуються для ідентифікації трансакції), що перебувають у ПАТ ІНФОРМАЦІЯ_14 , Код банка (МФО) НОМЕР_13 .
Проведення слідчої дії доручити слідчому в ОВС першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури області ОСОБА_4 , та старшому оперуповноваженому з ОВС УСБУ в Харківській області ОСОБА_9 .
В іншій частині клопотання відмовити.
Строк дії ухвали один місяць.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Червонозаводський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2017 |
Оприлюднено | 08.03.2023 |
Номер документу | 69557551 |
Судочинство | Кримінальне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні