Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
вул. Сосновського,38 м. Коростень Коростенський район Житомирська область Україна 11500
279/4770/16-к
1-кс/279/1257/17
У Х В А Л А
іменем України
18 жовтня 2017 року
Слідчий суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області ОСОБА_1 , з секретарем ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши клопотання першого заступника керівника Коростенської місцевої прокуратури ОСОБА_3 по матеріалах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016060060001542 від 08.10.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.203-2 ч.1 КК України, про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи,
В С Т А Н О В И В:
Перший заступник керівника Коростенської місцевої прокуратури звернувся з клопотанням про проведення обшуку по кримінальному провадженню №12016060060001542 від 08.10.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.203-2 ч.1 КК України, в якому вказав, що група невстановлених осіб, порушуючи вимоги Закону України „Про заборону грального бізнесу в Україні" від 15.05.2009 року, на території міста Коростеня по вулицях Сосновського, Шевченка (Кірова), Героїв Небесної Сотні (Табукашвілі) та Симона Петлюри (Щорса), в орендованих приміщеннях, а також у встановлених без відповідних документів приміщеннях кіосків, обладнавши вказані приміщення ігровим обладнанням, організувала заклади де здійснюється незаконна діяльність пов`язана з гральним бізнесом та надається відвідувачам доступ до азартних ігор з можливістю отримати грошового виграшу.
08.10.2016 слідчим відділенням Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області, відомості про вказане кримінальне правопорушення, були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №12016060060001542, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203-2 КК України.
З матеріалів вбачається, що представники підприємства з 100% іноземними інвестиціями «Українська Національна Лотерея» та ТОВ «М.С.Л.» (ЄДРПОУ 30109292) відповідно до ліцензії Міністерства Фінансів України (строк її з 30.03.2001 року по 30.03.2014 року) через представників ТОВ «Алмаз-ЛОТО» здійснюють діяльність, пов`язану з випуском та проведенням лотереї, тим самим незаконно займаються забороненим видом господарської діяльності гральним бізнесом.
За результатами проведених слідчих (розшукових) дій та оперативно-розшукових заходів установлено, що в приміщенні за адресою: Житомирська область, м. Олевськ, вул. Космодемянської Зої (вул. Свято-Воздвиженська; вул. Сингаївського Миколи), 2-А, під назвою оператора ТОВ «М.С.Л.» (ЄДРПОУ 30109292) функціонує пункт розповсюдження лотереї «Золота підкова», який фактично є гральним закладом з застосуванням техніки та програмного забезпечення з принципом дії генератора випадкових чисел, працюючим всупереч Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні». Дані обставини підтверджуються протоколом допиту свідка ОСОБА_4 , який пояснив, що відвідував гральний заклад за вказаною адресою, надав адміністратору 50 гривень, та отримав код доступу, після чого отримав доступ до комп`ютерної техніки, якої у закладі було приблизно 20 одиниць. Ввівши код, розпочав гру. Свідок, не отримавши на руки ніякого лотерейного квитка, в ході гри, програв всі гроші (50 гривень). Крім того, в закладі перебували інші гравці, які теж грали на гральних автоматах.
Відповідно до листа Міністерства фінансів України від 22.04.2016 № 31-26020-13-10/11722 - термін дії ліцензії ТОВ «М.С.Л.» (ЄДРПОУ 30109292) серії АВ №446755 на випуск та проведення лотереї зі строком дії з 23.02.2001 по 23.02.2014 закінчився, але у статті 15 Закону України «Про державні лотереї в Україні» передбачено, що «у разі відсутності нормативно-правових актів, необхідних для отримання нових ліцензій, оператори лотерей, що провадили діяльність з випуску і проведення державних лотерей до моменту набрання чинності цим Законом на підставі виданих ліцензій, продовжують свою діяльність до отримання нових ліцензій, але не більше як на три місяці з моменту набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами». Однак, Указом Президента України від 17 жовтня 2016 року введено в дію Рішення Ради Національної безпеки і оборони України від 16 вересня 2016 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», відповідно до якого на ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292, накладено санкції у вигляді:
1) блокування активів - тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
2) запобігання виведенню капіталів за межі України;
3) зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань;
4) припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави;
5) заборона здійснення Національним банком України реєстрації учасника міжнародної платіжної системи, платіжною організацією якої є резидент іноземної держави.
Проведеними під час досудового розслідування діями встановлено, що у приміщенні пункту розповсюдження лотереї ТОВ «М.С.Л.», за адресою: Житомирська область, м. Олевськ, вул. Космодемянської Зої (вул. Свято-Воздвиженська; вул. Сингаївського Миколи), 2-А, зберігаються речові докази, а саме: знаряддя вчиненого кримінального правопорушення, комп`ютерна техніка (системні блоки), флеш карти, дискети, диски для лазерних систем зчитувань та інших носіїв інформації, телефони, які можуть містити інформацію в електронному вигляді щодо зайняття гральним бізнесом, свідків та співучасників злочину, ігрове приладдя, майно (речі, цінності), здобуті в результаті його вчинення, документація щодо зайняття гральним бізнесом, зошити, блокноти, журнали та інші письмові документи і чорнові записи щодо зайняття гральним бізнесом, в тому числі із записами прибутків і витрат, гравців азартних ігор, грального обладнання, проведених азартних ігор, інші документи, що стосуються оздоблення, ремонту, підтримання в належному вигляді приміщень, у яких проводяться чи проводилися азартні ігри, грошові кошти отриманні від злочинної діяльності, інші предмети, речі та документи, які можуть бути засобами для розкриття злочину і виявлення винних осіб, встановлення істини у справі та слугуватимуть прийняттю об`єктивного рішення у кримінальному провадженні.
У зазначених предметах та документах наявна інформація, що є предметом доказування та має значення для встановлення фактичних обставин у кримінальному провадженні, а тому існує реальна загроза зміни або знищення таких речей.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав власності на нерухоме майно № 97228246 від 13.09.2017 право власності на об`єкт нерухомого майна павільй он з цокольним поверхом, об`єкт житлової нерухомості, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано на праві комунальної власності на територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Олевського району УПСЗН Олевської райдержадміністрації, код ЄДРПОУ 13572399 на підставі свідоцтва про право власності № 140 від 28.01.1999.
Клопотав про надання дозволу на проведення обшуку в приміщенні пункту розповсюдження лотереї ТОВ «М.С.Л.» «Золота підкова», за адресою: Житомирська область, м. Олевськ, вул. Космодемянської Зої (вул. Свято-Воздвиженська; вул. Сингаївського Миколи), 2-А, яке на праві комунальної власності належить територіальному центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Олевського району УПСЗН Олевської райдержадміністрації, код ЄДРПОУ 13572399, з метою відшукання та вилучення речових доказів, а саме: знаряддя вчиненого кримінального правопорушення, комп`ютерної техніки (системних блоків), флеш карт, дискет, дисків для лазерних систем зчитувань та інших носіїв інформації, які можуть містити інформацію в електронному вигляді щодо зайняття гральним бізнесом, свідків та співучасників злочину, ігрове приладдя, майно (речі, цінності), здобуті в результаті його вчинення, документації щодо зайняття гральним бізнесом, зошитів, блокнотів, журналів та інших письмових документів і чорнових записів щодо зайняття гральним бізнесом, в тому числі із записами прибутків і витрат, гравців азартних ігор, грального обладнання, проведених азартних ігор, інших документів, що стосуються оздоблення, ремонту, підтримання в належному вигляді приміщень, у яких проводяться чи проводилися азартні ігри, грошових коштів отриманих від злочинної діяльності, інших предметів, речей та документів, які можуть бути засобами для розкриття злочину і виявлення винних осіб, встановлення істини у кримінальному провадженні.Прокурор внесене клопотання підтримав.
Дослідивши матеріали судового провадження, встановлено наступне:
Відповідно до ч.1ст.234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Обшук житла та володіння особи в межах кримінального провадження може бути проведений лише за ухвалою слідчого судді. Дозвіл на обшук може бути наданий лише з метою відшукання конкретних, індивідуально визначених речей, оскільки статтею 235 ч.2 п.6 КПК України передбачено, що ухвала про дозвіл на обшук має містити відомості про речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.
До ЄРДР 08.10.2016 року було внесено відомості про те, що група невстановлених осіб, порушуючи вимоги Закону України „Про заборону грального бізнесу в Україні" від 15.05.2009 року, на території міста Коростеня по вулицях Сосновського, Шевченка (Кірова), Героїв Небесної Сотні (Табукашвілі) та АДРЕСА_2 , в орендованих приміщеннях, а також у встановлених без відповідних документів приміщеннях кіосків, обладнавши вказані приміщення ігровим обладнанням, організувала заклади де здійснюється незаконна діяльність пов`язана з гральним бізнесом та надається відвідувачам доступ до азартних ігор з можливістю отримати грошового виграшу.
Фабула внесеного до ЄРДР 08.10.2016 року правопорушення не містить будь-яких даних про те, що злочин було вчинено безпосередньо у вказаному приміщенні (навіть в м.Олевськ), про обшук в якому внесено клопотання, не вказано час його вчинення.
Відсутні і дані про уповноваження такого підрозділу як Коростенський ВП ГУПН В Житомирській області (навіть не слідчий відділ) на проведення досудового розслідування на території м.Олевськ.
Внесене клопотання не обґрунтовано доказами того, що зазначені в ньому речі та документи, являються знаряддями вчинення злочину, можуть бути використані як докази вчинення злочину, відомості про який внесено до ЄРДР 08.10.2016 року, та знаходяться в зазначених в клопотанні приміщеннях.
Вказане дозволяє зробити висновок про те, що проведення обшуку буде спрямовано не на виявлення доказів вже вчиненого злочину, а на відшукання ознак іншого злочину, який ще не розслідується в даному провадженні.
Органом досудового розслідування зроблено лише припущення про те, що вказані в клопотанні речі та документи існують і можуть знаходитись за вказаною адресою, такі речі та документи не індивідуалізовані, їх перелік носить загальний характер.
Принцип непорушності права приватної власності закріплено Конституцією України (ст.41) та ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основопожних свобод.
Відповідно до ст.8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на повагу до свого життя і у кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатися у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки , для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Згідно ст.234,ч.5 КПК України слідчий суддя відмовляє в задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться в зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
Обшук - це процесуальна дія, спрямована на огляд приміщень, житла з метою виявлення доказів, а також предметів, заборонених до вільного обігу.
Обшук є процесуальною слідчою дією, в ході проведення якої можуть обмежуватись права певних осіб, в тому числі гарантоване Конституцією України право недоторканості житла.
Оскільки подане клопотання належними, допустимими, достатніми та достовірними доказами наявності підстав, передбачених ст.234 ч.5 КПК України, не обґрунтовано, воно задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. 234 КПК України,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні клопотання про надання дозволу на проведення обшуку в приміщенні за адресою: м.Олевськ, вул.Космодемянської Зої (вул.Саято-Воздвиженська, вул.Сингаївського Миколи), 2-а, відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1 .
Копія згідно оригіналу
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2017 |
Оприлюднено | 09.03.2023 |
Номер документу | 69617275 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Волкова Н. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні