Постанова
від 10.10.2017 по справі 904/6618/17
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.10.2017 року Справа № 904/6618/17

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :

головуючого судді Чередка А.Є. (доповідач)

суддів: Коваль Л.А. , Паруснікова Ю.Б.

при секретарі судового засідання: Дон О.Я.

за участі представників сторін:

від позивача: Костенко А.П., голова правління, паспорт НОМЕР_1 від 04.04.2001р., Келембет І.М., адвокат, довіреність б/н від 13.06.2017р.;

від відповідача: Корінчук Т.В., представник, довіреність № 01-25-168 від 30.12.2016р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Троїцького сільського споживчого товариства Павлоградської райспоживспілки

на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 28.08.2017р. у справі № 904/6618/17

за позовом Троїцького сільського споживчого товариства Павлоградської райспоживспілки, 51491, с. Троїцьке, Павлоградського р-н., Дніпропетровської обл.

до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств, 49000, м. Дніпро, бульвар Європейський, 4.

про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2017р. Троїцьке сільське споживче товариство Павлоградської райспоживспілки звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із позовом до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 21.08.2017 року просило зобов'язати Дніпропетровську обласну спілку споживчих товариств прийняти Троїцьке сільське споживче товариство Павлоградської райспоживспілки до складу членів Дніпропетровської спілки споживчих товариств в місячний строк.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 28.08.2017р. у справі № 904/6618/17 (суддя Панна С.П.) в задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.

Не погодившись із зазначеним рішенням, Троїцьке сільське споживче товариство Павлоградської райспоживспілки звернулося до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на невідповідність висновків суду, викладених у рішенні, обставинам справи та неправильне застосування судом норм матеріального права, просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 28.08.2017р. у справі № 904/6618/17 та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги позивача задовольнити.

Так, в обґрунтування апеляційної скарги скаржник посилається на неправильне застосування судом норм Закону України Про споживчу кооперацію та Закону України Про кооперацію , які передбачають добровільність вступу споживчого товариства до спілки споживчих товариств та про безпідставність відмови Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств у прийнятті Троїцького сільського споживчого товариства Павлоградської райспоживспілки до складу членів Дніпропетровської спілки споживчих товариств.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 20.09.2017 року апеляційну скаргу прийнято до провадження, розгляд скарги призначено у судовому засіданні на 10.10.2017 року.

У судових засіданнях по справі представники скаржника доводи апеляційної скарги підтримали у повному обсягу.

10.10.2017 року скаржником продані апеляційному суду клопотання про залучення у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Всеукраїнської споживчої спілки споживчих товариств та Центральної спілки споживчих товариств України, а також про витребування у відповідача копій статутів Дніпропетровської спілки споживчих товариств в редакції за період з червні 2014р. до теперішнього часу, копій рішень ради чи правління Дніпропетровської спілки споживчих товариств щодо відмови у прийнятті позивача до складу спілки станом на серпень 2014р. та жовтень 2017р.

Відповідач проти апеляційної скарги та заявлених клопотань скаржника заперечує, вважає оскаржуване рішення законним та обгрунтованим, прийнятим у відповідності до фактичних обставин справи та з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, посилаючись при цьому на невстановлення статутом Дніпропетровської спілки споживчих товариств та чинним законодавством строків розгляду заяв споживчих товариств про вступ у спілку споживчих товариств, а також про віднесення вирішення цього питання до компетенції ради чи правління Дніпропетровської спілки споживчих товариств.

Перевіривши доводи апеляційної скарги та повноту з'ясування і доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті ним рішення, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судова колегія дійшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено місцевим господарським судом, Троїцьке сільське споживче товариство Павлоградської райспоживспілки (ідентифікаційний код 01745699) зареєстроване 10.04.1994 Павлоградською районною держадміністрацією Дніпропетровської області, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичнї особи серія АОО №392916, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР - 12101200000000026 (а.с. 14).

Відповідно до п. 1.1 Статуту Троїцького сільського споживчого товариства Павлоградської райспоживспілки (нова редакція) воно є добровільним об'єднанням фізичних осіб для спільного ведення господарської діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану, задоволення споживчих потреб його членів шляхом організації торговельного обслуговування, закупівлі сільськогосподарської продукції, сировини, виробництва продукції та надання інших послуг.

Споживче товариство набуває статусу юридичної особи з моменту його державної реєстрації та діє на підставі цього Статуту, чинного законодавства України, нормативних актів Укоопспілки та споживспілок, до складу яких воно входить( пункт 1.3. Статуту).

Згідно з п. 1.10 Статуту споживче товариство на добровільних засадах може входити до будь-якого кооперативного об'єднання, визначених статутом кооперативного об'єднання та має право вільного виходу з нього. Споживче товариство може делегувати кооперативному об'єднанню, членом якого воно є, частину своїх повноважень та виконання окремих функцій. Повноваження і функції, які споживче товариство делегує кооперативному об'єднанню, визначається загальними зборами членів споживчого товариства та закріплюється у договорі, що укладається між споживчим товариством та кооперативним об'єднанням. Право підпису договору надається голові правління споживчого товариства.

Відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 19.07.2017р. підтверджується, що Троїцьке сільське споживче товариство Павлоградської райспоживспілки входить до складу засновників (учасників) Павлоградської районної спілки споживчих товариств.

Відповідно до постанови позачергової конференції Павлоградської районної спілки споживчих товариств від 15.05.2013 року, Павлоградська районна спілка споживчих товариств припинила своє членство у Дніпропетровській обласній спілці споживчих товариств та вийшла з її складу. Підставою прийняття такого рішення є прийнята XXI з'їздом споживчої кооперації України "Програма подальшого реформування споживчої кооперації України" від 04.10.2012 року.

23 червня 2014 року Троїцьке ССТ на загальних зборах членів Троїцького ССТ прийняло рішення про вступ в члени Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств, а 26.06.2014 року звернулося з заявою (вихідний № 6) до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств про прийняття Троїцького ССТ в члени Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств та надало копію Постанови загальних зборів членів Троїцького ССТ від 23 червня 2014 року та належним чином завірену копію Статуту Троїцького ССТ відповідно до вимог Статуту Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств.

Відповідач 07.08.2014 року направив на адресу Позивача лист (вихідний № 12-02/161) в якому зазначив, що в задоволенні заяви про прийняття в члени Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств відмовлено.

25.11.2016 року Троїцьке сільське споживче товариство Павлоградської райспоживспілки звернулося з листом - заявою (вихідний № 14) до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств про надання належним чином оформлених копій протоколу та постанови правління Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств на якому розглядалося питання про прийняття Троїцького ССТ в члени Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств (а.с. 47).

21.12.2016 року на адресу позивача надійшов від Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств лист про відмову (вихідний № 02.03/56) в наданні запитуваних вищевказаних документів.

20 лютого 2017 року на загальних зборах членів Троїцького сільського споживчого товариства Павлоградської райспоживспілки повторно прийнято рішення про вступ Троїцького сільського споживчого товариство Павлоградської райспоживспілки до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств.

Позивач 28.02.2017 року звернувся з заявою (вихідний № 4) та листом (вихідний № 3) до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств про прийняття Троїцького ССТ в члени Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств.

27.03.2017 року Позивач отримав від Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств відповідь (вихідний № 02.03/51) про те, що наступні збори Ради облспоживспілки планується провести у наступному році, заяву Троїцького сільського споживчого товариства про вступ до членів Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств буде винесено на розгляд правління. План засідань правління на перше півріччя 2017 року вже затверджено, тому питання буде винесено на розгляд правління у липні 2017 року.

18.04.2017 року Позивач звернувся з заявою (вихідний № 7) до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств з проханням про повідомлення часу та місця проведення засідання правління Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств.

Як вбачається з плану засідань правління Дніпропетровської облспоживспілки на друге півріччя 2017 року, який є додатком 1 до постанови правління облспоживспілки від 12.07.2017 року № 89, було прийнято розгляд заяви Троїцького сільського споживчого товариства про прийняття його в члени Дніпропетровської облспоживспілки та термін розгляду визначено на жовтень 2017 року (а.с. 83-84).

Оскільки рішення про розгляд заяви Позивача про вступ до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств останньою прийнято не було, а відповіді на вищевказану заяву від Дніпропетровської обласної спідки споживчих товариств Позивачем не було отримано це і стало підставою для звернення з позовом до господарського суду.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про кооперацію" та Законом України "Про споживчу кооперацію".

Так, згідно з ст. 2 Закону України "Про кооперацію", споживчий кооператив (споживче товариство) - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для організації торговельного обслуговування, заготівель сільськогосподарської продукції, сировини, виробництва продукції та надання інших послуг з метою задоволення споживчих потреб його членів.

За ст. 4 Закону України "Про кооперацію", кооперація базується на таких основних принципах: добровільності вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації; соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва; рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос); вільного вибору напрямів і видів діяльності; демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій; безпосередньої участі членів кооперативної організації у її діяльності.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про кооперацію", кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.

Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки.

Статтею 30 Закону України "Про кооперацію" встановлено, що кооперативне об'єднання - спілка, ліга, асоціація, альянс та інші форми добровільного об'єднання кооперативів за видами діяльності чи територіальною ознакою з метою створення сприятливих умов для діяльності кооперативів, що входять до його складу, та їх членів.

Членом кооперативного об'єднання також може бути інше кооперативне об'єднання.

Кооперативні об'єднання створюються та діють з місцевим (сільським, селищним, міським, районним, обласним, республіканським в Автономній Республіці Крим) або загальнодержавним статусом і є некомерційними організаціями.

Члени кооперативного об'єднання будь-якого рівня - кооперативи, кооперативні об'єднання - зберігають статус юридичної особи.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про споживчу кооперацію", споживча кооперація в Україні - це добровільне об'єднання громадян для спільного ведення господарської діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану. Вона здійснює торговельну, заготівельну, виробничу та іншу діяльність, не заборонену чинним законодавством України, сприяє соціальному і культурному розвитку села, народних промислів і ремесел, бере участь у міжнародному кооперативному русі.

Діяльність споживчої кооперації будується на принципах добровільності, членства, демократизму, соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва, вільного господарського функціонування на основі ринкових відносин (ст. 2 Закону України "Про споживчу кооперацію").

Первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самостійна, демократична організація громадян, які на основі добровільності членства і взаємодопомоги за місцем проживання або роботи об'єднуються для спільного господарювання з метою поліпшення свого економічного і соціального стану (ч. 1 ст. 5 Закону України "Про споживчу кооперацію").

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 8 Закону України "Про споживчу кооперацію", споживчі товариства можуть на добровільних засадах об'єднуватися в місцеві спілки, Центральну спілку споживчих товариств України, і мають право вільного виходу з них. Взаємовідносини між споживчими товариствами та їх спілками будуються на договірних засадах. Товариства можуть делегувати спілкам частину своїх повноважень та виконання окремих функцій.

Спілка визнається юридичною особою і може здійснювати господарську та іншу не заборонену чинним законодавством діяльність з дня її державної реєстрації. Вона не відповідає за зобов'язаннями споживчих товариств і не має щодо них розпорядчих функцій.

Згідно з п. 9 Розділу II Статуту Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств затвердженого Постановою VI зборів Ради Дніпропетровської облспоживспілки від 28.08.2017 року, членство в споживспілці є добровільним. Прийняття у члени і виключення з членів споживспілки проводиться її Радою або правлінням з наступним затвердженням рішення правління зборами Ради.

Для вступу до споживспілки юридична особа (споживче товариство, кооператив та ін.) подає правлінню облспоживспілки відповідну заяву, копію рішення свого вищого органу управління про вступ до споживспілки та належним чином завірену копію свого Статуту.

Отже, створення спілки споживчих товариств та вступ споживчого товариства до спілки здійснюється на добровільних засадах, тобто не є обов'язковим, а вирішення питання щодо прийняття споживчого товариства до спілки споживчих товариств віднесено до компетенції органу управління такої спілки.

Також, чинне законодавство України та Статут Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств не встановлюють строків та порядку вирішення питання прийняття нових членів до спілки споживчих товариств, зокрема щодо відмови у прийнятті до спілки та не встановлюють обов'язку спілки споживчих товариств прийняття усіх бажаючих споживчих товариств до свого складу.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 ЦК України, особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.

За наведених обставин апеляційний суд погоджується з висновком місцевого господарського суду про відсутність достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог позивача у справі.

Враховуючи усе вищевикладене, колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги є необґрунтованими, оскаржуване рішення господарського суду відповідає чинному законодавству, отже підстави передбачені ст. 104 ГПК України для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення господарського суду Дніпропетровської області від 28.08.2017р. у справі № 904/6618/17 - відсутні.

З огляду на предмет спору та обставини справи, приписи ст.ст. 27, 32, 34, 36, 38 ГПК України, відсутні в апеляційного суду і підстави для задоволення клопотань скаржника про залучення до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Всеукраїнської споживчої спілки споживчих товариств і Центральної спілки споживчих товариств України та витребування додаткових доказів.

Сплачені скаржником судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у сумі 1760,00грн. слід віднести на останнього.

З підстав наведеного та керуючись ст.ст. 49, 99, 101-106 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Троїцького сільського споживчого товариства Павлоградської райспоживспілки на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 28.08.2017р. у справі № 904/6618/17 - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 28.08.2017р. у справі № 904/6618/17 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя А.Є. Чередко

Суддя Л.А. Коваль

Суддя Ю.Б. Парусніков

Повний текст постанови виготовлено та підписано 17.10.2017 року.

СудДніпропетровський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення10.10.2017
Оприлюднено20.10.2017
Номер документу69619741
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/6618/17

Судовий наказ від 18.02.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Постанова від 04.02.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 23.01.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 26.12.2018

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 26.12.2018

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 26.12.2018

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 10.12.2018

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 23.10.2018

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 17.09.2018

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Рішення від 21.08.2018

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні