АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 542/245/17 Номер провадження 22-ц/786/2421/17Головуючий у 1-й інстанції Стрельченко Т. Г. Доповідач ап. інст. Мартєв С. Ю.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2017 року м. Полтава
Апеляційний суд Полтавської області в складі:
головуючого - МАРТЄВА С.Ю.,
суддів - ГАЛЬОНКІНА С.А., ХІЛЬ Л.М.,
за участю секретаря - ШЕВЧЕНКО І.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві провадження за апеляційною скаргою Садівничого товариства "Учитель-3" на рішення Новосанжарського районного суду Полтавської області від 21 серпня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Садівничого товариства "Учитель-3" про визнання незаконними дій правління садівничого товариства та зобов`язання вчинити дії.
Апеляційний суд, заслухавши доповідь судді-доповідача,-
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Новосанжарського районного суду Полтавської області від 21 серпня 2017 року позов ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_2 до Садівничого товариства Учитель-3 про визнання незаконними дій правління садівничого товариства та зобов`язання вчинити дії задоволено.
Визнано дії Садівничого товариства Учитель-3 з відключення електроенергії неправомірними.
Зобов`язано Садівниче товариство Учитель-3 відновити електропостачання до садового будинку на земельній ділянці НОМЕР_1,НОМЕР_2, що знаходиться у власності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Стягнуто з Садівничого товариства Учитель-3 на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 640 грн.
В апеляційній скарзі порушено питання про скасування рішення з підстав неправильного застосування норм матеріального права та невідповідності висновків суду обставинам справи.
Апеляційний суд, перевіривши законність та обґрунтованість рішення місцевого суду у межах заявлених вимог та доводів апеляційної скарги, вважає, що остання підлягає задоволенню.
За змістом ч. 1 ст. 309 ЦПК України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є, зокрема, порушення або неправильне застосування норм матеріального права та неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
Місцевим судом вірно встановлені фактичні обставини членства позивача у садівничому товаристві Учитель-3 , користування ним та набуття у власність земельних ділянок НОМЕР_1,НОМЕР_2 по АДРЕСА_1 (а.с.4-5, 160-162) та забезпечення потреб ОСОБА_2 у електроенергії через відповідача.
Проте, задовольняючи позов, місцевий суд виходив із того, що спірні правовідносини між сторонами регулюються Законом України Про електроенергетику , Правилами користування електричною енергією для населення, затверджених постановою № 1357 від 26.07.99 року.
Також, задовольняючи позов, місцевий суд виходив із того, що позивач є споживачем електричної енергії, яка закуповується товариством у постачальника, а тому на спірні правовідносини розповсюджується порядок припинення енергопостачання, що встановлений Кабінетом Міністрів України у Правилах користування електричною енергією для населення, затверджених постановою № 1357 від 26.07.99 року, відповідно до п.35 яких енергопостачальник має право відключати споживача у разі визначених підстав.
Між тим, з такими висновками місцевого суду погодитися не можна, оскільки вони не відповідають нормам матеріального права.
Як убачається із договору про постачання електричної енергії № 0204 від 8 квітня 2016 року, сторонами угоди у спірних правовідносинах є постачальник ПАТ Полтаваобленерго з одного боку, і споживач - СТ Учитель-3 (а.с.216-233), а не ОСОБА_2
Будь-які докази наявності договірних правовідносин між позивачем, як споживачем послуг, та ПАТ Полтаваобленерго , як постачальником, у справі відсутні.
Відповідно до Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, розташоване на території СТ Учитель-3 електрообладнання ПЛ-0,38 кВт від КТП -598, комутаційне обладнання та внутрішні електромережі є власністю самого садового товариства (а.с.228).
Таким чином, у розумінні договору про постачання електричної енергії № 0204 від 8 квітня 2016 року між ПАТ Полтаваобленерго і споживачем - СТ Учитель-3 позивач, як член СТ, є лише субспоживачем, а порядок надання йому електропостачання садовим товариством, спосіб та порядок відключення від електромережі врегульовано не Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою КМУ № 1357 від 26.07.99 року та договором із ПАТ Полтаваобленерго , а Статутними та іншими розпорядчими документами товариства, які є обов'язковими для ОСОБА_2
Також, задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із відсутності заборгованості у ОСОБА_2 за спожиту електроенергію перед відповідачем.
Між тим, з таким висновком місцевого суду також погодитися не можна, оскільки він дійшов його унаслідок помилкового застосування норм матеріального права та неповного з'ясування обставин справи.
Садові товариства створюються відповідно до вимог статті 1 Закону України Про громадські об'єднання і визначається, як добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.
Відповідно до положень пункту 1.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 №28 (далі - ПКЕЕ ) , населений пункт - це юридична особа - споживач (власник електроустановок населеного пункту або уповноважена власником (співвласниками) експлуатаційна організація, в господарському віданні якої є електроустановки населеного пункту), об'єднує населення на визначеній території та утримує ці електроустановки з метою забезпечення електричною енергією споживачів населеного пункту; споживачі населеного пункту - це населення, електроустановки якого приєднані до технологічних електричних мереж населеного пункту та яке розраховується за використану електричну енергію з населеним пунктом.
Садове товариство (далі - СТ) в розумінні ПКЕЕ є населеним пунктом, а його члени є споживачами населеного пункту.
Положеннями розділу 12 згаданих ПКЕЕ Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів , визначені особливості користування електроенергією для споживачів категорії населення безпосередньо не приєднані до мереж енергопостачальника, а приєднані до технологічних мереж юридичної особи, яка об'єднує електроустановки населення на визначеній території (субспоживачів).
Закупівля електричної енергії у постачальника за рахунок коштів споживачів населеного пункту, умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів населеного пункту, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту регулюються установчими документами населеного пункту та/або укладеними у встановленому законодавством порядку договорами між споживачами населеного пункту та населеним пунктом щодо обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту (пункт 12.4 ПКЕЕ).
Враховуючи наведене, СТ є споживачем електроенергії-юридичною особою, що закуповує електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок всього населеного пункту, зокрема для забезпечення електричною енергією членів СТ (споживачів населеного пункту).
При цьому, розрахунки за спожиту електричну енергію (втрат електричної енергії, порядок та процедура розрахунків тощо) між членами СТ та безпосередньо СТ регулюються установчими документами СТ, розрахунки за спожиту електричну енергію між енергопостачальником та СТ мають проводитись відповідно до умов договору про постачання електричної енергії.
Таким чином врегулювання порядку оплати за електроенергію нормами Статуту СТ, Правилами внутрішнього розпорядку СТ Учитель-3 (а.с.12-13), Правилами перевірки та користування електроенергією для членів садівничого товариства Учитель-3 (а.с.86) та рішеннями загальних зборів та Правління СТ чинному законодавству не суперечить.
Систематичне порушення норм платіжної дисципліни оплати електропостачання з урахуванням коефіцієнту, визначеного органами управління СТ для утримання та обслуговування технологічних електричних мереж, з боку позивача знайшло своє підтвердження у матеріалах справи (а.с.6,55-59,70-85,87,89,96-100,157)
Згідно довідки СТ заборгованість позивача перед товариством унаслідок навмисного невиконання рішення загальних зборів СТ та системної сплати за спожиту електроенергію без урахування множильного коефіціенту протягом 2016-2017 років складає 69,61 грн. (а.с.234).
Посилання ОСОБА_2 на невизначеність порядку відключення від електромережі СТ не спростовується матеріалами справи.
Відповідно до п.4 розділу II Правилами перевірки та користування електроенергією для членів садівничого товариства Учитель-3 (а.с.86 на звороті) споживач, що ухиляється від сплати вартості спожитої електроенергії, не реагує на оголошення на дошці обя'в, відключається від електромережі без попередження.
За таких обставин відключення позивача від електромережі є обґрунтованим та здійснено у порядку, визначеному внутрішніми розпорядчими документами.
Характерно, що пунктом 12.5 ПКЕЕ передбачено, що у разі виходу із складу населеного пункту або прийняття відповідного рішення органом управління населеного пункту споживач населеного пункту або фізична особа, електроустановки якої приєднані до технологічних електричних мереж населеного пункту (далі - споживач на території населеного пункту), для користування електричною енергією має право:
-змінити у встановленому порядку схему електропостачання та приєднати належну йому електроустановку до електричних мереж електропередавальної організації;
-укласти тристоронній договір про користування електричною енергією на території населеного пункту з постачальником електричної енергії та населеним пунктом на основі типового договору (додаток 5) та договір про користування електричною енергією відповідно до Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. № 1357 (із змінами).
ОСОБА_2 таких можливостей не позбавлений.
З урахуванням викладеного рішення місцевого суду постановлено за неповним з'ясуванням обставин справи та помилковим застосуванням норм матеріального права, тому підлягає скасуванню з ухваленням нового про відмову у позові.
Керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 309 п.1 ч.4, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, апеляційний суд,-
В И Р І Ш И В :
Апеляційну скаргу Садівничого товариства "Учитель-3" задовольнити.
Рішення Новосанжарського районного суду Полтавської області від 21 серпня 2017 року скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Садівничого товариства "Учитель-3" про визнання незаконними дій правління садівничого товариства та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржене протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий у справі: С.Ю. МАРТЄВ
Судді : С.А. ГАЛЬОНКІН
Л.М. ХІЛЬ
З оригіналом згідно:
суддя С.Ю. МАРТЄВ
Суд | Апеляційний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2017 |
Оприлюднено | 09.11.2017 |
Номер документу | 70077148 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Завгородня Ірина Миколаївна
Цивільне
Апеляційний суд Полтавської області
Мартєв С. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні