Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
У Х В А Л А
06 листопада 2017 р. № 820/3377/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Дирявої К.І.,
представника позивача - Ляпіна Д.В.,
представника відповідача - Кисельова Ю.Л.,
представника відповідача - Оспіщевої Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про повернення позовної заяви позивачу по адміністративній справі за позовом Всеукраїнської громадської організації "Національна асоціація сприяння боротьбі з корупцією та посадовими злочинами" до Харківської обласної ради про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Всеукраїнська громадська організація "Національна асоціація сприяння боротьбі з корупцією та посадовими злочинами" звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати рішення Харківської обласної ради ХІ сесія VІI скликання №472-VІI від 25.05.2017 "Про створення тимчасової контрольної комісії Харківської обласної ради з питань моніторингу ефективного й раціонального використання природних ресурсів та здійснення контролю за використанням та охороною надр, дотриманням законодавства про охорону навколишнього природного середовища на території Харківської області та про затвердження відповідного Положення щодо її діяльності".
У судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про повернення адміністративної позовної заяви від 18.08.2017 року у справі №820/3377/17 позивачу - Всеукраїнській громадській організації "Національна асоціація сприяння боротьбі з корупцією та посадовими злочинами", із додатками, про що ухвалити відповідне процесуальне рішення у вигляді ухвали.
В обґрунтування заявленого клопотання представником відповідача вказано, що адміністративну позовну заяву від 18.08.2017 року підписано та пред'явлено (подано) до Харківського окружного адміністративного суду представником ОСОБА_4 При цьому, до позову додано довіреність від 01.07.2017 року на представника ОСОБА_4, в якій викладено повний зміст його прав та обов'язків при розгляді всіх адміністративних справ. Водночас, виходячи з положень ст.104, 107, 109 КАС України, позов подається до адміністративного суду, шляхом вчинення окремою дії - пред'явлення позову. Однак, відповідно до наявної в матеріалах справи довіреності представник ОСОБА_4 не має повноважень на пред'явлення позову та ведення справи в суді в цій частині. Таким чином, відповідно до положень ч.3 ст. 108 позовна заява має бути повернута позивачу.
Представник позивача в судовому засіданні проти заявленого клопотання заперечував.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та заявлене клопотання, суд вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з приписами ст. 104 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.
Суд зазначає, що необхідною умовою для реалізації права на звернення до адміністративного суду є пред'явлення адміністративного позову шляхом подання позовної заяви з дотриманням вимог, встановлених КАС України, насамперед статтями 99, 105-106.
Відповідно до ч. 4 ст. 106 КАС України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Відповідно до ч.ч. 2-3 ст.56 КАС України визначено, що представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 48 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність. Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.
Документи, що підтверджують повноваження представників закріплені ст. 58 КАС України.
Згідно із ч.ч. 1, 3 вищенаведеної статті Кодексу визначено, що повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи.
Довіреності від імені осіб приватного права видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те особи. Довіреності від імені особи публічного права видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те особи і засвідчуються печаткою такої особи публічного права (за наявності).
Суд зазначає, що матеріали справи містять копію довіреності від 01.07.2017 року за підписом голови Всеукраїнської громадської організації "Національна асоціація сприяння боротьбі з корупцією та посадовими злочинами" ОСОБА_5, відповідно до якої уповноважено ОСОБА_4 бути представником Всеукраїнської громадської організації "Національна асоціація сприяння боротьбі з корупцією та посадовими злочинами" в усіх державних, громадських, господарських та інших органах, підприємствах, установах, організаціях, незалежно від підпорядкування, форми власності, виду діяльності та галузевої належності, Центрах надання адміністративних послуг та його територіальних підрозділах, держадміністраціях, їх відділах та інших підрозділах, органах державної влади та місцевого самоврядування та їх виконавчих комітетах, у всіх судових установах всіх інстанцій, в адміністративних судах України, як представника позивача, відповідача або третьої особи при розгляді всіх адміністративних справ, а саме: знайомитись з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії, приймати участь у судових засіданнях, надавати докази, приймати участь у дослідженні доказів, заявляти клопотання, давати усні та письмові пояснення суду, наводити свої докази та міркування з приводу всіх питань, що виникають в ході розгляду справи, заперечувати проти клопотань та міркувань інших учасників процесу, до винесення рішення по справі змінювати підставу та предмет позову, збільшувати та зменшувати розмір позовних вимог, відмовлятися від позову, укладати мирову угоду, подавати заяву про перегляд рішення, ухвали чи постанови суду в апеляційному та касаційному порядку, отримувати судові рішення та інші процесуальні документи, що направляються на адресу Національної антикорупційної асоціації, сплачувати судові витрати, вчиняти інші процесуальні дії учасника процесу, здійснювати всі перераховані повноваження з правом підпису позовних заяв, клопотань, скарг та інших.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідно до зазначеної довіреності представник позивача ОСОБА_4 наділений правом здійснювати всі передбачені даною довіреністю повноваження на ведення справи з правом підпису, зокрема, і позовних заяв.
В ході розгляду клопотання про повернення адміністративної позовної заяви від 18.08.2017 року у справі №820/3377/17 позивачу, представником відповідача вказано, що оскільки позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи, то позовна заява має бути повернута у відповідності до приписів ч.3 ст. 108 КАС України.
Суд зазначає, що відповідно до приписів ч.1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; 5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Положеннями ст. 108 КАС України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
При цьому п.3 ст. 108 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо: 1) позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху; 2) позивач до відкриття провадження в адміністративній справі подав заяву про її відкликання; 3) позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності; 4) позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи; 5) у провадженні цього або іншого адміністративного суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав; 6) справа не підсудна цьому адміністративному суду; 7) якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, подано суб'єктом владних повноважень до закінчення строку, передбаченого частиною п'ятою статті 99 цього Кодексу.
Суд зазначає, що за наявності хоча б однієї із зазначених підстав суддєю постановляється ухвала про повернення позовної заяви у строк, встановлений для прийняття рішення щодо відкриття провадження у справі, тобто протягом трьох днів з дня надходження позовної заяви до адміністративного суду або закінчення строку, встановленого для усунення недоліків позовної заяви.
Отже, з аналізу вищевикладених норм діючого законодавства, слід дійти висновку, що повернення позовної заяви можливе у випадках чітко визначених ч.3 ст.108 КАС України та, крім того, питання можливого повернення позовної заяви, зокрема, і у випадку подання позовної заяви від імені позивача особою, яка не має повноважень на ведення справи, вирішується судом до відкриття провадження у справі.
Натомість, у даній справі судом було прийнято рішення про відкриття провадження у справі шляхом прийняття судового рішення у вигляді ухвали від 21.08.2017 року.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість клопотання відповідача про повернення адміністративної позовної заяви від 18.08.2017 року у справі №820/3377/17 позивачу - Всеукраїнській громадській організації "Національна асоціація сприяння боротьбі з корупцією та посадовими злочинами" із додатками та відсутність законодавчо визначених підстав для його задоволення.
Керуючись статтями 108, 160, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні клопотання представника відповідача про повернення позовної заяви позивачу по адміністративній справі за позовом Всеукраїнської громадської організації "Національна асоціація сприяння боротьбі з корупцією та посадовими злочинами" до Харківської обласної ради про скасування рішення - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної чи касаційної скарги на судове рішення, прийняте за наслідками розгляду справи.
Повний текст ухвали виготовлено 13 листопада 2017 року.
Суддя Р.В. Мельников
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2017 |
Оприлюднено | 14.11.2017 |
Номер документу | 70211551 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Мельников Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні