Ухвала
від 22.11.2017 по справі 236/1131/17
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 236/1131/17 Номер провадження 22-ц/775/1988/2017

Головуючий у 1-ій інстанції ОСОБА_1

Доповідач Азевич В.Б.

Категорія 47

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2017 року Апеляційний суд Донецької області в складі:

головуючого-судді Азевича В.Б.,

суддів: Новосядлої В.М., Новосьолової Г.Г.,

за участю секретаря Кіпрік Х.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмут Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Лиманської міської ради Донецької області, третя особа - Громадська організація сімейного відпочинку Джерело , про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Краснолиманського міського суду Донецької області від 06 жовтня 2017 року, -

В С Т А Н О В И В:

В квітні 2017 року ОСОБА_2 звернулася до Краснолиманського міського суду Донецької області з позовом до Лиманської міської ради Донецької області, третя особа - Громадська організація Сімейного відпочинку Джерело , про визнання договору недійсним, зобов'язання вчинити певні дії.

Свої вимоги обґрунтувала тим, що вона є членом Громадської організації Сімейного відпочинку Джерело , користується земельною ділянкою № 105/100, площею 0,0242 га, яка розташована у с. Яцьківка Лиманського району Донецької області по вулиці Оскольській. На даній земельній ділянці розташований садовий будинок загальною площею 56,1 кв. м, який належить їй на праві власності з побутовими будівлями та спорудами.

29.06.2004 року між Яцьківською сільською радою та Добровільним товариством рибалок-любителів та любителів природи Джерело було укладено договір оренди землі, відповідно до якого товариству було передано у платне користування земельну ділянку, яка знаходиться в с. Яцьківка Краснолиманського району Донецької області, площею 1,9920 га. Строк дії договору був визначений на 5 років.

01 листопада 2008 року Додатком до Договору строк його дії був подовжений на 49 років. Крім того, було укладено ще декілька Додатків до Договору щодо зміни орендної плати за орендовану ділянку.

Вважала, що укладений договір оренди без номеру від 29.06.2004 року та усі додатки до нього слід визнати недійсними, оскільки в договорі відсутні істотні умови: не зазначений об'єкт оренди, його місце розташування та розмір; договір не має номеру; до договору укладалися не додаткові угоди , а додатки , жоден з яких не зареєстрований належним чином у державному органі; земельна ділянка, відносно якої укладений договір є не сформованою згідно вимог Земельного кодексу України та Закону України Про державний земельний кадастр , тому не може бути об'єктом цивільних прав.

Окрім того, цей договір не відповідає Типовому договору оренди землі, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року № 220.

Оскільки вона є власником нерухомого майна, то має право на отримання земельної ділянки у власність шляхом приватизації. Проте, наявність діючого договору оренди позбавляє її такої можливості, оскільки передання земельної ділянки у власність можливо лише після припинення права користування нею.

Просила визнати договір оренди без номеру від 29.06.2004 року, який зареєстровано Краснолиманським районним відділом Донецької регіональної філії Центру ДЗК за № 35 та усі додатки до нього, укладений між Яцьківською сільською радою та третьою особою за цим позовом недійсним. Зобов'язати відповідача надати їй дозвіл на розробку проекту землеустрою для приватизації земельної ділянки № 105/100, площею 0,0242 га, яка розташована у селі Яцьківка Лиманського району по вулиці Оскольській.

Рішенням Краснолиманського міського суду Донецької області від 06 жовтня 2017 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм матеріального права та невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення, яким задовольнити її позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування своїх вимог зазначає, що суд послався на те, що згідно рішення Яцьківської сільської ради від 30.09.2008 року, за заявою голови правління третьої особи від 09.09.2008 року термін дії договору продовжено, вирішено внести зміни до договору оренди у частині терміну його дії, продовживши його на 49 років, спотворюючи зміст цього рішення, у якому зазначено тільки про намір укласти додаткову угоду. Яцьківською сільською радою не приймалося рішень щодо укладання договору та укладання додатку до договору. У рішенні виконкому Яцьківської сільської ради № 23 від 22 травня 2003 року зазначено, що ГТРЛЛП Джерело запропоновано зареєструвати та оформити договір оренди.

Враховуючи відсутність проекту відводу земельної ділянки, прийняття рішення виконкомом органу місцевого самоврядування, є встановленим фактом про те, що договір оренди, що оспорюється, було укладено не у встановлений законом спосіб, з порушенням статті 16 Закону України Про оренду землі .

Вказує, що Яцьківською сільською радою та Товариством рибалок-любителів та любителів природи Джерело укладався додаток до договору, а не додаткова угода, що є грубим порушенням діючого законодавства.

На її думку, посилання суду на загальні норми ЦК України, за наявності спеціальних норм права, які регулюють спірні правовідносини, є неправильним застосуванням норм матеріального права.

Вважає висновок суду про те що, укладаючи договір оренди земельної ділянки, відповідач та третя особа досягли згоди щодо усіх істотних умов договору, таким, що суперечить вимогам статей 15, 17 Закону України Про оренду землі , в редакції чинній на час укладання договору.

Також не відповідає обставинам справи твердження суду про те, що її доводи щодо відсутності акту приймання-передачі земельної ділянки та іншої, необхідної для укладання договору оренди технічної документації, спростовуються наявними у справі копіями планів, схем.

Посилається на те, що в судовому засіданні вона заявляла клопотання про додання до матеріалів справи документів, які є у вільному доступі у мережі Інтернет на офіційному сайті Держгеокадастру України, а саме - план-схема земельної ділянки, інформацію щодо зареєстрованих прав та обов'язків щодо земельної ділянки і внесену вже під час судового розгляду інформацію щодо земельної ділянки на публічну кадастрову карту України.

Проте суд першої інстанції невмотивовано не прийняв від неї письмові докази - інформацію з Державного кадастру на право власності та речові права на земельну ділянку та роздруковану публічну кадастрову карту межі земельної ділянки, кадастровий номер 1423087600:01:001:0016. ОСОБА_3 плану-схеми земельної ділянки та роздрукованої публічної кадастрової карти межі земельної ділянки не співпадають з фактично використовуваною землею на час укладання договору, жодних змін до договору внесено не було. ОСОБА_3 роздрукування кадастрової карти земельна ділянка налягає на сусідні земельні ділянки. Викладене підтверджене шляхом зрівняння планів-схем земельної ділянки за 2004 та 2011 років та роздрукування кадастрової карти, а також наданого до позову викопіювання з планово-картографічної документації землі.

Тому посилання суду на наявність усієї необхідної технічної документації не відповідає обставинам справи. Окрім того, не відповідає обставинам справи і твердження суду про наявність державної реєстрації оспорюваного договору оренди.

Зазначає, що відмовляючи у задоволені позову суд помилково послався на наданий третьою особою витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-1402593562017 від 06.06.2007 року, який був отриманий вже після її звернення до суду.

ОСОБА_3 цього витягу земельна ділянка, що орендується, має цільовим призначенням - будівництво та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, вид використання - для експлуатації площадок для кемпінгів , власність державна.

Зазначений витяг суперечить інформації щодо прав власності та речові права від 07.09.2017 року, згідно якій власником земельної ділянки зазначена Яцьківська сільська рада (тобто, землі комунальної власності) будь-яка інформація щодо державної реєстрації права власності, будь-яких речових прав відсутня, а також - рішенню Яцьківської сільської ради відповідно до якого, у оренду передані землі Яцьківської сільської ради із земель житлової та громадської забудови.

Вважає, що висновок суду щодо державної реєстрації договору оренди згідно вимог чинного законодавства та цільового призначення земельної ділянки, є таким, що не відповідає фактичним обставинам та порушує норми матеріального права, а безпідставна зміна цільового призначення земельної ділянки, не у встановлений законом спосіб, є підставою для визнання договору оренди, що оспорюється, недійсним.

Спірна земельна ділянка знаходиться в межах села Яцьківка та не відноситься до земель прибережних захисних смуг, відстань до водойму у 100 метрів, передбачена статтею 60 ЗК України витримана, сільська рада не заперечує проти надання земельної ділянки їй у власність. З огляду на цю обставину вважає, що земельна ділянка відповідно до статті 38 ЗК України відноситься до земель житлової та громадської забудови, тому ніяк не може відноситися до земель рекреаційного призначення.

Відповідно до ст. 51 ЗК України до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації, тому навіть наявність дачного або садового будинку на землях рекреаційного призначення не є нецільовим використанням землі.

Тому відмова відповідача про надання їй дозволу на розробку технічної документації порушує її передбачене ст. ст. 116, 118 ЗК України право на отримання у власність, безоплатно, шляхом приватизації, земельну ділянку, якою вона користується.

Відмову Лиманської міської ради у наданні такого дозволу через те, що витребувана земельна ділянка знаходиться у оренді третьої особи на підставі договору оренди, який зареєстровано Краснолиманським районним відділом Донецької регіональної філії Центру ДЗК за № 35 та є чинним у теперішній час, вважає необґрунтованою.

Висновки суду про те, що її право не порушено оспорюваним договором оренди та неможливість передання їй у власність земельної ділянки без зміни її цільового призначення, є такими, що порушують норми матеріального права і не відповідають фактичним обставинам справи.

Представник позивача ОСОБА_4 підтримала доводи апеляційної скарги.

Позивач ОСОБА_2 про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, в судове засідання апеляційного суду не з'явилася.

Представник Лиманської міської ради Донецької області подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник третьої особи про час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, в судове засідання апеляційного суду не з'явився.

Апеляційний суд вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін, оскільки відповідно до частини 2 ст. 305 ЦПК України неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи.

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід відхилити.

Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що рішенням Яцьківської сільської ради від 22 травня 2003 року Про затвердження проекту відведення та надання в оренду земельної ділянки добровільному товариству рибалок-любителів та любителів природи Джерело для обслуговування бази відпочинку на території Краснооскільської зони відпочинку сільської ради затверджено проект відведення земельної ділянки, кадастровий номер 1423087600:01:001:0016; надано добровільному товариству рибалок-любителів та любителів природи Джерело в оренду на п'ять років земельну ділянку загальною площею 19920 м2 (в тому числі забудованих 4315 м2) за рахунок земель житлової та громадської забудови. Запропоновано добровільному товариству рибалок-любителів та любителів природи Джерело оформити та зареєструвати договір оренди земельної ділянки.

29.06.2004 року між орендодавцем - Яцьківською сільською радою, в особі сільського голови ОСОБА_5, та орендарем - Добровільним товариством рибалок-любителів та любителів природи Джерело , в особі голови товариства ОСОБА_6, було укладено договір оренди землі (далі - Договір).

Відповідно до пункту 1 Договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку експлуатація площадок для кемпінгів на підставі рішення Яцьківської сільської ради від 22.05.2003 року № 23 , яка знаходиться за адресою: с. Яцьківка, територія Яцьківської сільської ради.

ОСОБА_3 пункту 2 Договору об'єктом оренди є земельна ділянка площею 1,990 га у тому числі тимчасова забудова - 0,4315 га, інші землі - 1,5605 га.

Пунктом 5 Договору вказується нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання Договору, яка складає 145 017,60 гривень.

Відповідно до пункту 8 Договору строк дії договору - 5 (п'ять) років.

Орендна плата складає 14 342,40 гривень на рік у тому числі ПДВ 2 390,40 гривень, а обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (пункти 9, 10 Договору).

ОСОБА_3 пункту 11 Договору, орендна плата вноситься щомісячно, не пізніше 10 числа місяця наступного за звітнім, з остаточним розрахунком не пізніше 15 листопада поточного року.

Відповідно до пунктів 15, 16, 17 Договору земельна ділянка передається в оренду для обслуговування кемпінгу, цільове призначення - експлуатація площадок для кемпінгів, умови збереження стану об'єкта оренди - використання земельної ділянки за цільовим призначенням.

Відповідальність за несплату орендної плати передбачено пунктом 14 Договору, а саме: у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, справляється у розмірі 0,2% несплаченої суми за кожен день прострочення.

Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду обумовлені пунктами 18-20 Договору.

Пунктом 21 Договору роз'яснюються умови повернення земельної ділянки після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Відповідно до пункту 26 Договору на земельну ділянку не встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб.

ОСОБА_3 Прикінцевим положенням Договору невід'ємною частиною договору є план (схема) меж земельної ділянки (в якій вказано кадастровий номер земельної ділянки та її межі).

Відповідно до пункту 38 Договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Договір зареєстровано Краснолиманським районним відділом Донецької регіональної філії Центру ДЗК, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 29.06.2004 року за № 35.

До Договору додано: ситуаційну схему земельної ділянки, викопіювання з чергового кадастрового плану, експлікації земельних угідь, земельно-кадастровий план земельної ділянки, каталог координат кутів зовнішніх меж користування.

07 грудня 2005 року за № 4 у Книзі реєстрацій договорів оренди в Яцьківській сільській раді зареєстровано Додаток до Договору від 29 червня 2004 року, щодо зміни орендної ставки сплати за оренду земельної ділянки.

17 листопада 2006 року за № 6 у Книзі реєстрацій договорів оренди в Яцьківській сільській раді зареєстровано Додаток до Договору від 29 червня 2004 року, щодо зміни орендної ставки сплати за оренду земельної ділянки та грошової оцінки земельної ділянки.

03 березня 2007 року за № 2 у Книзі реєстрацій договорів оренди в Яцьківській сільській раді зареєстровано Додаток до Договору від 29 червня 2004 року, щодо зміни орендної ставки сплати за оренду земельної ділянки та грошової оцінки земельної ділянки.

27 лютого 2008 року за № 9 у Книзі реєстрацій договорів оренди в Яцьківській сільській раді зареєстровано Додаток до Договору від 29 червня 2004 року, щодо зміни орендної ставки сплати за оренду земельної ділянки та грошової оцінки земельної ділянки.

За заявою голови Добровільного товариства рибалок-любителів та любителів природи Джерело ОСОБА_7 від 09.09.2008 року, рішенням Яцьківської сільської ради від 30.09.2008 року Про подовження терміну договорів оренди земельних ділянок вирішено внесені зміни до Договору в частині терміну його дії, встановлено термін дії Договору на 49 років.

01 листопада 2008 року за № 20 у Книзі реєстрацій договорів оренди в Яцьківській сільській раді зареєстровано Додаток до Договору від 29 червня 2004 року, щодо внесення змін до пункту 8 Договору, встановивши строк дії Договору на 49 років.

20 січня 2010 року за № 4 у Книзі реєстрацій договорів оренди в Яцьківській сільській раді зареєстровано Додаток до Договору від 29 червня 2004 року, щодо зміни орендної ставки сплати за оренду земельної ділянки та грошової оцінки земельної ділянки.

22 березня 2012 року за №142300004001968 в управлінні Держкомзему у місті Красний Лиман Донецької області зареєстровано Додаткову угоду щодо зміни орендної плати за оренду земельної ділянки та грошової оцінки земельної ділянки.

ОСОБА_3 рішення Краснолиманської міської ради від 23.07.2015 року №6/44-3461 Про добровільне об'єднання територіальних громад територіальні громади селищ міського типу, села Краснолиманскього району Донецької області об'єднанні в Краснолиманську об'єднану територіальну громаду з центром в м. Красний Лиман, Краснолиманську міську раду визнано правонаступником активів і пасивів.

Рішенням Краснолиманської міської ради від 27.11.2015 року № 7/1-13 Про внесення змін до рішення Краснолиманської міської ради від 17.11.2015 року № 7/1-8 Про припинення діяльності сільських та селищних рад, що увійшли до складу Краснолиманської ОТГ , припинено шляхом реорганізації (приєднання до Краснолиманської міської ради Донецької області) юридичну особу - Яцьківську сільську раду, ЄДРПОУ 05380450.

ОСОБА_3 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань державну реєстрацію Яцьківської сільської ради, код ЄДРПОУ 05380450, припинено в результаті реорганізації.

Відповідно до частини 1 пункту 3 Постанови Верховної Ради України № 984-19 від 04.02.2016 року місто ОСОБА_8 перейменовано у місто ОСОБА_8.

Громадська організація Сімейного відпочинку Джерело (код ЄДРПОУ 23344452) є правонаступником прав та обов'язків Добровільного товариства рибалок-любителів та любителів природи Джерело (код ЄДРПОУ 23344452).

ОСОБА_3 з п. 1.6. Статуту Громадської організації Сімейного відпочинку Джерело , організація є юридичною особою.

Вищим керівним органом Організації є Загальні збори, які обирають Голову Організації, Голова Організації без довіреності представляє Організацію у взаємовідносинах з органами влади, місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами в Україні та за її межами.

ОСОБА_3 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань особою, яка уповноважена представляти Громадську організацію Сімейного відпочинку Джерело , код ЄДРПОУ 23344452, зазначено ОСОБА_9

Таким чином, сторонами Договору від 29.06.2004 року є орендодавець - Лиманська міська рада та орендар - Громадська організація Сімейного відпочинку Джерело .

ОСОБА_3 повідомлення відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 16.05.2017 року земельна ділянка, яка знаходиться в с. Яцьківка, кадастровий номер 1423087600:01:001:0016, площею 1,992 га знаходиться в оренді Громадської організації Сімейного відпочинку Джерело .

Сторони Договору його умови не оскаржують.

ОСОБА_3 з Договором від 15.09.2007 року, який укладений між Добровільним товариством рибалок-любителів та любителів природи Джерело та членом товариства ОСОБА_2, товариство передає, а член товариства приймає в тимчасове володіння та користування земельну ділянку 220 кв. м. Згідно п. 2 вказаного договору строк користування членом товариства земельною ділянкою регламентується Договором оренди землі між товариством та Яцьківською сільською радою.

ОСОБА_3 про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 20282385 від 18.09.2008 року ОСОБА_2 належить садовий будинок, розташований за адресою: Донецька область, Краснолиманський район, с. Яцьківка, вул. Оскільська, 105/100, право власності зареєстроване КП БТІ м. Слов'янська.

17.10.2016 року ОСОБА_2 звернулася до Лиманської міської ради із заявою, в якій просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки безоплатно у власність, орієнтовною площею 0,0242 га. Листом від 01.12.2016 року № 3203 Лиманська міська рада відмовила ОСОБА_2 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки витребувана земельна ділянка перебуває в оренді у ГО СВ Джерело (раніше ДТРЛП Джерело ), членом якого є позивач, на підставі чинного договору оренди, укладеного з колишньою Яцківською сільською радою 29.06.2004 року, зареєстрованого Краснолиманським РВ Донецької РФ ДП Центр державного земельного кадастру .

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, суд першої інстанції виходив з того, що в ході судового розгляду судом не було встановлено факту порушення прав позивача, як користувача земельної ділянки. Спірний договір оренди вчинений у формі, встановленій законом, спрямований на реальне настання правових наслідків та тривалий час виконується сторонами, жодних належних та допустимих доказів на підтвердження факту порушення сторонами виконання умов спірного договору не надано. Сторони договору не заявляли про його розірвання. Враховуючи, що будь-яких інших доводів в обґрунтування зазначених вимог позивачем не наведено, жодних належних та допустимих доказів, які б були підставою для визнання зазначеного договору недійсним не надано, суд визнав необґрунтованими вимоги позивача про визнання договору оренди недійсним.

Суд також зазначив, що, оскільки вимога позивача про зобов'язання Лиманської міської ради надати їй дозвіл на розробку технічної документації для приватизації земельної ділянки № 105/100 по вилці Оскольській в с. Яцьківка Лиманського району Донецької області є похідною та безпосередньо пов'язаною із вимогою про визнання договору оренди землі недійсним, то, відмовляючи у задоволенні першої вимоги, суд вважав за необхідне відмовити ОСОБА_2 у задоволенні другої вимоги немайнового характеру - про зобов'язання вчинити певні дії. На думку суду, органом місцевого самоврядування було правомірно відмовлено позивачу у наданні дозволу на розробку технічної документації для приватизації земельної ділянки з урахуванням наявності чинного договору оренди цієї ділянки.

З таким висновком суду першої інстанції можна погодитися, з огляду на таке.

Стаття 203 ЦК України в редакції, яка діяла на час реєстрації договору, визначала такі загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до частини 3 ст. 215 ЦК України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

ОСОБА_3 із частиною 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 627 ЦК України передбачено свободу договору, тобто сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до частини 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі .

Відповідно до ст. 13 вищевказаного Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України (ст. 14 Закону України Про оренду землі ).

Відповідно до ст. 15 Закону України Про оренду землі в редакції, яка діяла на час реєстрації Договору, істотними умовами договору оренди землі є об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; оренда плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.

В свою чергу ст. 19 цього Закону встановлено, що строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

З огляду на вказані норми законодавства, суд першої інстанції в межах заявлених позовних вимог, правильно виходив з того, що при укладанні договору оренди земельної ділянки між Яцьківською сільською радою та Добровільним товариством рибалок-любителів природи Джерело було досягнуто всіх істотних умов договору.

Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що вчиненням цього правочину права та законні інтереси ОСОБА_2 не порушено. Недоліки, які, на думку позивача, мали місце при укладанні договору оренди, зокрема, відсутність проекту та акту приймання-передачі, не свідчать про порушення його прав, у зв'язку з чим, суд правильно відмовив у задоволенні позову про визнання договору оренди недійсним. Такий висновок суду узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеного у справі № 6-1512цс16, а саме, якщо відсутність у договорі однієї з істотних умов не унеможливила виконання договору, і сторони протягом певного часу виконували договір погодженим способом, то незгода позивача з умовою виконання договору не може бути підставою для визнання його прав порушеними в момент укладення договору та визнання його недійсним з цих підстав.

Слід зауважити, що позивач отримала у користування земельну ділянку зі строком користування нею в межах договору оренди, що оскаржується, на підставі договору від 15 вересня 2007 року. Тобто, отримуючи земельну ділянку у користування, вона прийняла та погодилася з умовами договору оренди, що укладений між радою та товариством.

Та обставина, що на виконання договору оренди були укладені не додаткові угоди, як було зазначено в рішенні Яцьківської сільської ради, а додатки, що, на думку позивача, свідчить про невиконання рішення сільської ради, не може бути підставою для визнання договору оренди недійсним.

Доводи про те, що жодний додаток до договору оренди не був зареєстрованим у відповідному державному органі земельних ресурсів, спростовуються матеріалами справи.

Посилання в апеляційній скарзі на те, що земельна ділянка не є сформованою, а тому вона не може бути об'єктом цивільних прав і, відповідно, укладений стосовно неї договір є недійсним, спростовується встановленими судом обставинами. Із плану (схеми) меж земельної ділянки вбачається опис меж земельної ділянки, наданої в оренду за оспорюваним договором оренди.

Суд першої інстанції ухвалив рішення про відмову у позові з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для скасування рішення суду в межах доводів апеляційної скарги не має, доводи апеляційної скарги необґрунтовані і не спростовують висновків суду першої інстанції.

Отже, апеляційну скаргу слід відхилити. а рішення суду першої інстанції - залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 303, 304, 307 ч. 1 п. 1, 308, 314 ч.1 п.1, 315, 317 ЦПК України, апеляційний суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.

Рішення Краснолиманського міського суду Донецької області від 06 жовтня 2017 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В.Б. Азевич

Судді: В.М. Новосядла

ОСОБА_10

СудАпеляційний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення22.11.2017
Оприлюднено22.11.2017
Номер документу70408142
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —236/1131/17

Ухвала від 22.11.2017

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області

Азевич В. Б.

Ухвала від 22.11.2017

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області

Азевич В. Б.

Ухвала від 15.11.2017

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області

Азевич В. Б.

Ухвала від 13.11.2017

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області

Азевич В. Б.

Ухвала від 30.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області

Азевич В. Б.

Рішення від 06.10.2017

Цивільне

Краснолиманський міський суд Донецької області

Бікезіна О. В.

Рішення від 06.10.2017

Цивільне

Краснолиманський міський суд Донецької області

Бікезіна О. В.

Рішення від 15.09.2017

Цивільне

Краснолиманський міський суд Донецької області

Бікезіна О. В.

Рішення від 15.09.2017

Цивільне

Краснолиманський міський суд Донецької області

Бікезіна О. В.

Рішення від 15.09.2017

Цивільне

Краснолиманський міський суд Донецької області

Бікезіна О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні