ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.11.2017 року Справа № 912/4804/16
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Чимбар Л.О. (доповідач),
суддів: Антонік С.Г., Іванов О.Г.,
Секретар судового засідання Манчік О.О.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1, паспорт, серія ЕА №226960 від 25.01.1997 р., виданий Бобринецьким РВ УМВС України в Кіровоградської області;
представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Селянського (фермерського) господарства ОСОБА_1 на рішення господарського суду Кіровоградської області від 25.05.2017р. у справі №912/4804/16
за позовом Селянського (фермерського) господарства ОСОБА_1,
до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області,
про визнання поновленим договору, визнання додаткової угоди укладеною
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 25.05.2017р. по справі №912/4804/16 (головуючий суддя: Шевчук О.Б., судді: Наливайко Є.М., Тимошевська В.В.) в задоволенні позовних вимог селянського (фермерського) господарства ОСОБА_1 відмовлено в повному обсязі.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Кіровоградської області та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
В апеляційній скарзі скаржник вказує про невірний висновок господарського суду про те, відповідач направляв на адресу господарства письмові повідомлення щодо заперечення у поновленні договору. Вказаний висновок не відповідає наявним в матеріалах справи доказам, а саме: відсутність доказів направлення адресу позивача такого повідомлення від відповідача.
Крім того, в апеляційній скарзі зазначено, що, на думку позивача, під час дії договору оренди земельної ділянки сторонами було укладено додаткову угоду у відповідності до приписів ст. 181 ГК України, але відповідач відмовився підписати сам текст додаткової угоди.
Управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у відзиві на апеляційну скаргу проти її задоволення заперечує, просить оскаржуване судове рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
30.10.2017р. від позивача до канцелярії Дніпропетровського апеляційного господарського суду надійшло клопотання про вихід за межі позовних вимог у відповідності до ч.1 п.2 ст. 83 ГПК України.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином, направив на адресу суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача. Враховуючи те, що коло представників у судовому засіданні не обмежено та що залучені до справи докази дозволяють визначитися відносно законності оскаржуваного рішення, колегія суддів дійшла до висновку про можливість розгляду справи у відсутності представника відповідача, якого належним чином повідомлено про час та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
05.05.2011 між Бобринецькою районною державною адміністрацією (надалі -Бобринецька РДА, Орендодавець) та СФГ ОСОБА_1 (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Миколо-Бабанської сільської ради, Бобринецького району Кіровоградської області, загальною площею - 59,43 ріллі, кадастровий номер 35208848000:02:000:9001, терміном на 5 років (надалі - Договір, а.с.21-23).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 702878,00 грн станом на 01.01.2011 (пункт 5 Договору).
Орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі в грошовій формі 3,5 відсотка нормативної грошової оцінки землі (пункт 9 Договору).
Договір підписаний представниками Бобринецької РДА та СФГ ОСОБА_1, скріплений їх печатками та зареєстрований 29.02.2012 у Бобринецькому районному відділі КРФ ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 352088484001547.
Орендовану земельну ділянку було передано за актом приймання - передачі від 05.05.2011 (а.с.23 з обороту).
Пунктом 8 Договору передбачено, що договір укладено строком на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
03.04.2016 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з листом від 03.04.2016 № 52 про поновлення договору оренди землі з доданими відповідними документами (а.с.26), в тому числі проектом додаткової угоди, яка передбачала поновлення терміну дії Договору на тих самих умовах і на той же строк.
Відповідач відповідь на лист позивача не надав.
Позивач вдруге звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з заявою від 12.12.2016 з проханням поновити термін дії Договору на тих самих умовах і на той же строк.
Однак, відповідач не надав господарському суду доказів на підтвердження того, що останній в місячний термін розглянув заяву позивача про поновлення Договору, про що повідомив його відповідним листом.
Під час вирішення спору судом першої інстанції відповідачем було лист-повідомлення №Г-22149/0-139/0/6-17 від 13.01.2017, яким запропонувало СФГ ОСОБА_1 укласти додаткову угоду про поновлення договору оренди на наступних умовах:
- продовжено договір оренди строком на 7 років;
- орендна плата складає на рівні 12 відсотків від нормативної грошової оцінки.
Відповідач у своєму листі зазначив, що у разі недосягнення істотних умов до закінчення терміну договору, договір оренди зареєстрований у відділі Держкомзему у Бобринецькому районі 29.02.2012 за №353088484001547, буде вважатися таким що припинив свою дію.
Позивач погодився з пропозицією відповідача щодо продовження строку оренди на 7 років та сплатою орендної плати в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі, звернувся до останнього 28.02.2017 з листом - клопотанням про підписання відповідного проекту додаткової угоди до Договору (а.с.143).
Направлений проект додаткової угоди не був підписаний з боку відповідача.
Листом-повідомленням від 27.03.2017 №31-11-063-3278/2-17, який було направлено на адресу позивача, що зазначена в договорі (а.с.155-156), Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повідомило СФГ ОСОБА_1 про своє рішення щодо заперечення в поновлені договору. До листа відповідачем було додано акт приймання-передачі земельної ділянки для підписання.
Відмовляючи в задоволені позову, господарський суд послався на те, що протягом дії спірного договору оренди землі сторони не дійшли згоди щодо зміни умов договору в частині строку його дії та розміру орендної плати, а тому відсутні підстави для поновлення договору оренди та визнання укладеною додаткової угоди до нього.
Колегія суддів з таки висновком суду першої інстанції не погоджується, виходячи з наступного.
Аналізуючи правовідносини сторін щодо оренди земельної ділянки, колегія суддів зазначає, що вони регулюються спеціальними нормами законодавства, зокрема, Законом України "Про оренду землі", Земельним кодексом України та Цивільним кодексом України.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтею 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частиною 2 ст.792 Цивільного кодексу України також встановлено, що відносини по найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до частини 4 ст. 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Відповідно до договору про оренду землі, орендодавцем за договором, станом на дату його укладення, була Новоукраїнська районна державна адміністрація, що узгоджувалось з п.12. Перехідних положень Земельного кодексу України в редакції, чинній на дату укладення договору.
Згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", з 1 січня 2013 року розмежовано землі державної та комунальної власності. Повноваження по передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою статті 122 Земельного кодексу України, у власність або у користування для всіх потреб, надано центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним органам.
Таким чином, у відповідності до змін, внесених до земельного законодавства України, та з утворенням територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №5, повноваження по розпорядженню землями сільськогосподарського призначення державної форми власності здійснюють відповідні територіальні органи Держгеокадастру.
Наказом Держгеокадастру України № 20 від 03.03.2015 затверджено Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, серед повноважень якого передбачено розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Кіровоградської області.
Згідно із ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Згідно з частинами 1, 3 статті 19 Закону строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років; при передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може бути меншим як 7 років.
Відповідно ст. 27 Закону України «Про оренду землі» , орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Згідно ст. 35 Закону України «Про оренду землі» , спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
Як правові підстави для звернення з позовом позивачем визначені положення ч.6 ст.33 Закону України "Про оренду землі".
12.03.2011 р. набрав чинності Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. № 3038-VI, Прикінцевими положеннями якого статтю 33 Закону України "Про оренду землі" викладено у новій редакції і до спірних правовідносин щодо пролонгації (продовження, поновлення) договору має застосовуватися саме та редакція Закону України "Про оренду землі", яка була чинною на момент їх виникнення, тобто, редакція, яка діяла після 12.03.2011р.
Відповідно до приписів частин 1-5 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" (у редакції, чинній на час закінчення строку дії договору) по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень , приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення .
Разом з тим, згідно з ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу (ч. 7 ст. 33 Закону України "Про оренду землі").
Д одаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку (ч. 8 ст. 33 Закону України "Про оренду землі").
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді (ч. 9 ст. 33 Закону України "Про оренду землі").
Частини 2-5 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" встановлюють процедуру, дотримання якої є необхідним для реалізації переважного права орендаря на поновлення договору оренди землі.
Виходячи з приписів ст.ст. 319, 626 Цивільного кодексу України, слід дійти висновку, що реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена частиною першою ст. 33 Закону України "Про оренду землі", можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін .
Для застосування ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" (на яку посилається позивач) необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належним чином виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди ; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договору оренди.
Наведеною вище нормою прямо встановлена обов'язковість оформлення додаткової угоди до договору оренди землі для оформлення факту його поновлення. При цьому, додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Матеріали справи свідчать, що позивач вчасно звернувся до орендодавця (Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області) з проханням продовжити строк дії договору з листами-повідомленнями про поновлення договору оренди землі, до яких додавав проекти відповідної додаткової угоди, що відповідало вимогам частини 3 статті 33 Закону України "Про оренду землі" (а.с.27, 28).
Проте відповіді на підтвердження розгляду в місячний термін заяви про поновлення договору відповідачем ні під час розгляду справи судом першої інстанції, ні під час апеляційного розгляду справи надано не було.
Колегія суддів звертає увагу, що відповідь на заяву позивача про продовження строку дії договору, в якій відповідач висловив заперечення в поновлені договору, надіслана відповідачем лише 27.03.2017р.
Як вже зазначалось, для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користуватися виділеною земельною ділянкою; орендар належним чином виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договору оренди.
Строк дії договору оренди закінчився 29.02.2016р. Позивач належно виконував свої обов'язки за договором та продовжує користуватися земельною ділянкою. Відповідач лист-повідомлення про заперечення в поновлені договору оренди земельної ділянки направив 27.03.2017р. тобто через 1 місяць після закінчення строку дії договору. Отже договір є поновленим.
Вирішуючи питання щодо умов поновленого договору, приймаючи до уваги право сторін на зміну умов договору, передбачене ч.4 ст.33 Закону і досягнення ними згоди щодо зміни таких істотних умов договору, як строк його дії та орендна плата, колегія вважає за правильне визнати поновленим договір на умовах погоджених сторонами.
Враховуючи наведене, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, має право виходити за межі позовних вимог, якщо це необхідно для захисту прав і законних інтересів позивачів або третіх осіб з самостійними вимогами на предмет спору і про це є клопотання заінтересованої сторони.
Під час розгляду справи апеляційним судом, позивач звернувся з клопотанням, в якому просить з метою захисту своїх інтересів вийти за межі позовних вимог та визнати поновленим договір оренди земельної ділянки на умовах, погоджених з відповідачем, а саме: в частині розміру орендної плати 12% та строку на 7 років (п.8, п.9 договору).
Апеляційний суд, враховуючи обставини даної справи, а саме: ознайомлення позивача з листом-повідомленням №Г-22149/0-139/0/6-17 від 13.01.2017, яким запропонувало СФГ ОСОБА_1 укласти додаткову угоду про поновлення договору оренди на наступних умовах:
- продовжено договір оренди строком на 7 років;
- орендна плата складає на рівні 12 відсотків від нормативної грошової оцінки , а СФГ ОСОБА_1 погодився з умовами, які було запропоновано відповідачем, направив відповідачу 28.02.2017р. проект додаткової угоди і в судовому засіданні апеляційного суду просить вийти за межі позовних вимог.
З урахуванням положень ч.1 п.2 ст.83 ГПК України апеляційний суд вважає за можливе клопотання задовольнити, вийти за межі позовних вимог, оскільки укладення додаткової угоди на таких умовах відповідає інтересам як позивача, так і інтереси держави в особі відповідача.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Селянського (фермерського) господарства ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення господарського суду Кіровоградської області від 25.05.2017р. у справі №912/4804/16 скасувати
Прийняти нове рішення.
Позов задовольнити.
Визнати поновленим договір оренди земельної ділянки від 05.01.2017 укладений між СФГ ОСОБА_1 та Бобринецькою районною державною адміністрацією, площею 59,43 га, що розташована на території Миколо - Бабанської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, кадастровий номер 3520884800:02:000:9001.
Визнати додаткову угоду до договору оренди землі 05.05.2011 укладеного між Головним управлінням Держгеокадасту у Кіровоградській області код ЄДРПОУ39767636 та СФГ ОСОБА_1, код ЄДРПОУ 23691248 (АДРЕСА_1), укладеною в наступній редакції:
"Додаткова угода
до договору оренди землі від 05.05.2011 року
м. Бобринець "__"
Ми, нижчепідписані з однієї сторони - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в особі
Пункт 8 викласти в наступній редакції:
"Договір укладено на 7 (сім років) (у разі укладення договору оренди землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - з урахуванням ротації культур згідно з проектом землеустрою). Після закінчення строку договору оренди орендар має переважне право на його поновлення на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір його продовжити.
Поновлення цього договору оренди здійснюється відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі" у порядку, встановленого органом виконавчої влади, уповноваженими розпоряджатися орендованою земельною ділянкою.
Пункт 9 договору викласти в наступній редакції:
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 12% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки"
Додаткова угода набуває чинності після її підписання сторонами та державної реєстрації. Додаткова угода укладена в трьох примірниках, які ма.ть однакову юридичну силу, один із яких орендодавцю, другий - орендарю, третій примірник - органу, який здійснив державну реєстрацію додаткової угоди.
Невід'ємними частинами додаткової угоди є:
- технічна документація та копія агрохімічного паспорту;
- витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
- копія свідоцтва про державну реєстрацію
РЕКВІЗИТИ СТОРІН: .
"Орендодавець" Орендар"
Головне управління Держгеокадастру СФГ Гребень Ігор Вікторович
у Кіровоградській області вул.Дзержинського, 14
м.Кропивницький, вул.Академіка м.Бобринець.
Корольова, 26
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на користь Селянського (фермерського) господарства ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 5787.60Грн., у тому числі за розгляд справи апеляційною інстанцією.
Видачу відповідного наказу доручити господарському суду Кіровоградської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України через апеляційний господарський суд.
Головуючий суддя Л.О. Чимбар
Суддя С.Г. Антонік
Суддя О.Г. Іванов
Повний текст постанови складений 23.11.2017р.
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2017 |
Оприлюднено | 26.11.2017 |
Номер документу | 70487323 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чимбар Любов Олексіївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чимбар Любов Олексіївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чимбар Любов Олексіївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чимбар Любов Олексіївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чимбар Любов Олексіївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чимбар Любов Олексіївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Орєшкіна Еліна Валеріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні