Рішення
від 22.11.2017 по справі 902/310/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 листопада 2017 р. Справа № 902/310/17

Господарський суд Вінницької області у складі судді Матвійчука Василя Васильовича розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Публічного акціонерного товариства ФІДОБАНК

(вул. Воздвиженська, 58, м. Київ, 01601)

до Міського комунального підприємства Житлово-експлуатаційна контора № 16

(вул. Монастирська, буд. 1, м. Вінниця, 21050)

про стягнення 120314,90 грн.

за участю секретаря судового засідання Жиляк С.І.

представників сторін:

позивача : не з'явився;

відповідача : не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство ФІДОБАНК звернулося до Господарського суду Вінницької області з позовом про стягнення з Міського комунального підприємства Житлово-експлуатаційна контора № 16 заборгованості за Договором про надання овердрафту №862015К від 03.09.2015р. в розмірі 120 314,90 грн..

Позовні вимоги мотивовано тим, що між позивачем та відповідачем укладено договір про надання овердрафту № 862015К. Згідно умов договору відповідачу було надано право здійснювати перерахування грошових коштів в обсягах, що перевищують реальні залишки коштів на поточному рахунку з виникненням при цьому дебетового сальдо за поточним рахунком в межах ліміту 100 000,00 грн. для ведення операційної діяльності відповідача, поповнення обігових коштів. Строк наявності дебетового сальдо по поточному рахунку не повинен перевищувати 30 календарних днів. Термін погашення овердрафту встановлено до 02.09.2016 р. включно зі сплатою 40% процентів річних, а після настання терміну погашення проценти нараховуються в розмірі 50% річних. Відповідач 19.10.2015 р. отримав 92 515,74 грн. кредитних коштів, однак взяті на себе зобов'язання за договором не виконав. Як наслідок неналежного виконання відповідачем зобов'язань за договором станом на 23.02.2017 р. виникла заборгованість за договором на загальну суму 120 314,90 грн., а саме 84 731,64 грн. - основна заборгованість та 35 583,26 грн. - заборгованість за відсотками, яку і просить стягнути позивач.

Ухвалою суду від 06.04.2017 р. за вказаним позовом порушено провадження у справі № 902/310/17 з призначенням до розгляду в судовому засіданні на 10.10.2017 р. та зобов'язано сторін надати докази необхідні для вирішення спору.

Ухвалою суду від 10.05.2017 р. розгляд справи відкладено на 01.06.2017 р., в зв'язку з необхідністю належного повідомлення відповідача про час та дату судового засідання та з метою виконання сторонами вимог суду в частині надання доказів.

Ухвалами суду від 01.06.2017 р. у справі призначено судову бухгалтерсько-економічну експертизу, проведення якої доручено Вінницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, провадження у справі зупинено до отримання висновку судової експертизи.

Станом на 07.11.2017 року матеріали справи повернуто до суду Вінницьким відділенням КНДІСЕ без виконання ухвали суду від 01.06.2017 року у зв'язку з не проведенням оплати вартості експертних послуг та не наданням додаткових документів, необхідних для проведення експертизи.

З метою з'ясування причин невиконання сторонами вимог ухвали суду від 01.06.2017 р., судом провадження у справі поновленню з призначенням до розгляду в судовому засіданні. Одночасно, за клопотанням представника позивача, продовжено строк вирішення спору на 15 днів, про що 07.11.2017р. судом винесено відповідну ухвалу.

21.11.2017р. до суду надійшло клопотання №б/н. від 14.11.2017р. за підписом представника позивача за довіреністю ОСОБА_1, до якого долучено пояснення по справі та розрахунки простроченої заборгованості по кредиту та по відсоткам.

На визначену судом дату представник позивача не з'явився. У клопотанні №б/н. від 14.11.2017р. просив проводити розгляд справи без участі представника позивача за наявними у справі матеріалами.

Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, причини неявки суду не повідомив. Визначених судом пояснень та доказів не надав.

У відповідності до п.п. 3.9.1. п. 3.9. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції , розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання. Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої ст. 64 та ст. 87 ГПК України.

За змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Ухвали суду надсилались на юридичну адресу відповідача (вказану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань).

Таким чином, відповідач був належним чином повідомлений про розгляд даної справи.

У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п. 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції ).

Також відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Враховуючи вищенаведене, оскільки, відповідач не скористався належним йому процесуальним правом приймати участь в судовому засіданні, пояснень на позовну заяву та будь-яких письмових пояснень та інших доказів, що впливають на вирішення даного спору по суті, відповідачем суду не надано, на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, суд здійснює розгляд справи за відсутності уповноваженого представника відповідача, за наявними у справі матеріалами.

Водночас, судом враховано, що у відповідності до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку. Перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини.

З огляду на вищенаведене та враховуючи, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення, враховуючи встановлені ст. 69 ГПК України строки вирішення спору, справа розглядається за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

03.09.2015 року між Публічним акціонерним товариством Фідобанк (позивач, за договором Банк) та Міським комунальним підприємством Житлово-експлуатаційна контора № 16 (відповідач, за договором Позичальник) укладено договір про надання овердрафту №862015К. (надалі Договір).

Відповідно до умов Договору кредит, що надається банком Позичальнику понад залишок на поточному рахунку для оплати розрахункових документів Позичальника шляхом дебетування поточного рахунка Позичальника; ліміт овердрафту встановлюється в розмірі 100 000,00 грн.; максимальний строк безперервного користування овердрафтом протягом якого на поточному рахунку позичальника дозволена наявність дебетового сальдо на кінець операційного дня, яке не може перевищувати встановленого ліміту овердрафту, становить 30 календарних днів; термін погашення овердрафту до 02.09.2016р. включно, якщо інша дата (день) не випливатиме з умов цього договору; проценти за користування овердрафтом складають 40% річних.

Згідно п.2.1. Договору, Банк зобов'язується надати Позичальнику за поточним рахунком останнього (№26006000209149) овердрафт в межах ліміту овердрафту на умовах цього Договору, а Позичальник зобов'язується сплачувати Банку заборгованість за овердрафтом, з врахуванням визначеного цим договором строку безперервного користування овердрафтом та терміну погашення овердрафту, сплачувати проценти за користування овердрафтом, комісії та інші платежі в розмірі та на умовах, обмовлених цим Договором.

Цільове призначення овердрафту для ведення операційної діяльності Позичальника, поповнення обігових коштів. В будь-якому випадку Позичальник не може користуватися овердрафтом на цілі, що прямо або опосередковано заборонені законодавством України (п. 2.3. Договору).

Пунктом 12.2. Договору передбачено, що Договір вступає в силу з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором.

За своєю правовою природою, підписаний між позивачем і відповідачем договір є кредитним договором на умовах овердрафту.

Згідно зі ст. 1054 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення про позику, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до ст.ст. 1048, 1049 ЦК України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі, що були передані йому позикодавцем) та сплатити проценти за користування коштами у строк та в порядку, що встановлені договором.

У відповідності до ст. 193 Господарського кодексу України (далі ГК України) та ст. 525, 526 ЦК України зобовязання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання, відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.

Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно виписки по особовим рахункам відповідача у нього наявна заборгованість по договору про надання овердрафту №1862015К від 03.09.2015р. На виконання взятих на себе зобов'язань, банк здійснював кредитування відповідача в межах встановленого ліміту в розмірі 100 000,00 грн., шляхом перерахування коштів на поточний рахунок позичальника №26006000209149.

Згідно з п.8.2. Договору Позичальник зобов'язаний виконувати свої зобов'язання за Договором, в тому числі погашати заборгованість за овердрафтом, сплачувати проценти за користування овердрафтом, комісії, здійснювати будь-які інші платежі, обумовлені Договором.

Пунктом 4.1.1. Договору передбачено, що Позичальник зобов'язаний здійснювати погашення заборгованості за овердрафтом не пізніше останнього дня строку безперервного користування овердрафтом, але в будь-якому випадку не пізніше терміну погашення овердрафту. Якщо заборгованість Позичальника за овердрафтом обліковується на поточному рахунку, то поверненням овердрафту вважається відсутність дебетового сальдо на поточному рахунку позичальника на кінець операційного дня.

Відповідно до п. 4.7.3. Договору, якщо Позичальник не здійснить погашення заборгованості перед Банком за овердрафтом, процентами за користування овердрафтом та/або комісією 2 протягом вказаного в п. 4.7.2. цього Договору пятнадцятиденного строку, останній день такого строку встановлюється сторонами як термін погашення овердрафту, та наступного банківського (операційного) дня, що слідує за днем, визначеним як термін погашення овердрафту за цим пунктом 4.7.3., Банк переносить вищевказану заборгованість Позичальника на відповідні рахунки для обліку простроченої заборгованості. Така заборгованість є простроченою кредитною заборгованістю.

Відповідач, в порушення п.4.1., 4.7. Договору взяті на себе зобов'язання не виконав і кредит, в установлений максимальний 30-денний безперервний строк користування овердрафтом, не повернув. Заборгованість за кредитом станом на 23.02.2017р. становила 84 731,64 грн.

Відповідно до ч.1-4 ст. 1056 ЦУ України, процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором.

Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.

Фіксована процентна ставка є незмінною протягом усього строку кредитного договору. Встановлений договором розмір фіксованої процентної ставки не може бути збільшено банком в односторонньому порядку. Умова договору щодо права банку змінювати розмір фіксованої процентної ставки в односторонньому порядку є нікчемною.

У разі застосування змінюваної процентної ставки кредитор самостійно, з визначеною у кредитному договорі періодичністю, має право збільшувати та зобов'язаний зменшувати процентну ставку відповідно до умов і в порядку, встановлених кредитним договором. Кредитодавець зобов'язаний письмово повідомити позичальника, поручителя та інших зобов'язаних за договором осіб про зміну процентної ставки не пізніш як за 15 календарних днів до дати, з якої застосовуватиметься нова ставка. У кредитному договорі встановлюється порядок розрахунку змінюваної процентної ставки із застосуванням погодженого сторонами індексу. Порядок розрахунку змінюваної процентної ставки повинен дозволяти точно визначити розмір процентної ставки за кредитом на будь-який момент часу протягом строку дії кредитного договору. Кредитор не має права змінювати встановлений кредитним договором порядок розрахунку змінюваної процентної ставки без згоди позичальника.

Згідно з п.4.2.1. Договору, проценти за користування овердрафтом нараховуються в валюті овердрафту за процентною ставкою, обумовленою цим Договором, щоденно на фактичну заборгованість Позичальника за овердрафтом (дебетове сальдо за поточним рахунком) /кредитну заборгованість на кінець операційного дня Банку, виходячи їх умови, щодо розрахунку приймається календарна кількість днів у місяці (28/29, 30, 31), та календарна кількість днів у році (365/366) днів або 360 днів у році, якщо валютою овердрафту є долари США або Євро.

За користування овердрафтом протягом строку безперервного користування овердрафту та до спливу 15 календарних днів (включно) з дати закінчення строку безперервного користування овердрафту, або до закінчення терміну погашення овердрафту нараховуються проценти за процентною ставкою 1. (п.4.2.2. Договору).

За користування овердрафтом після спливу 15 календарних днів (включно) з дати закінчення строку безперервного користування овердрафтом, нараховуються проценти за процентною ставкою 2. Нарахування процентів за процентною ставкою 2 здійснюється на суму використаного ліміту овердрафту (кредитну заборгованість), починаючи з наступного операційного дня Банку після спливу 15 календарних днів (включно) з дати закінчення строку безперервного користування овердрафтом, або з наступного операційного дня Банку після настання терміну погашення овердрафту (або закінчення строку дії ліміту овердрафту), до повного погашення заборгованості за основним зобов'язанням. Сторони підтверджують, що встановлення та застосування процентної ставки 2 за користування овердрафтом після спливу 15 календарних днів (включно) з дати закінчення строку безперервного користування овердрафтом, та після закінчення терміну погашення овердрафту (строку дії ліміту овердрафту), не є зміною процентів в односторонньому порядку. (п. 4.2.3. Договору)

Пунктом 4.3.1. Договору визначено, що проценти за користування овердрафтом мають сплачуватися позичальником в валюті овердрафту.

Відповідно до п. 4.5. Договору, оплата процентів за користування овердрафтом та/або комісії 2, за відсутності власних коштів Позичальника на його поточному рахунку, відкритому в Банку, сплачується Позичальником за рахунок овердрафту в межах невикористаного ліміту овердрафту. При цьому, якщо на момент оплати за рахунок невикористаного ліміту овердрафту процентів за користування овердрафтом та/або комісії 2 відсутня заборгованість Позичальника за овердрафтом, то починається відлік нового строку безперервного користування овердрафтом.

Згідно п. 4.6 Договору, платежі, передбачені цим договором вважаються здійсненими Позичальником у належний строк, якщо сума відповідних платежів в повному розмірі надійшла на відповідні рахунки Банку протягом банківського (операційного) дня в строки, визначені цим договором. Якщо останній день строку відповідного платежу не є банківським (операційним) днем, то сторони встановили, що відповідні надходження на поточний рахунок повинні бути забезпеченні Позичальником не пізніше робочого (банківського) дня, що передує такому вихідному/святковому дню. При цьому, якщо у Позичальника наявна заборгованість за цим Договором по сплаті комісій та/або процентів за користування овердрафтом, але не скінчився строк безперервного користування овердрафтом, така заборгованість не переноситься на рахунки простроченої заборгованості та Позичальник має право погасити її до закінчення строку безперервного користування овердрафтом.

Якщо по закінченню строку безперервного користування овердрафтом позичальник не здійснив погашення фактичної заборгованості перед банком за овердрафтом, процентами за користування овердрафтом, та/або комісією 2, то: з наступного робочого дня, що слідує за днем закінчення строку безперервного користування овердрафту, Позичальник втрачає право на оплату своїх розрахункових документів за рахунок ліміту овердрафту (п. 4.7., 4.7.1. договору).

Відповідно до розрахунку, заборгованість за нарахованими процентами за період користування кредитом з станом на 23.02.2017р. становить 35 583,26 грн.

Доказів погашення кредиту та відсотків на час розгляду справи відповідачем суду не надано.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Частиною 1 ст. 612 ЦК України передбачено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Як визначає ст.32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст.ст. 34, 43 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення для господарського суду не є обов'язковим.

За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.

Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем (позичальником) взятих на себе зобов'язань щодо повернення кредиту (овердрафту). Доказів протилежного останнім суду не надано.

Враховуючи вище викладене, відповідач в порушення ст. 526 ЦК України та ст. 193 ГК України взяті на себе зобов'язання не виконав, кредит в установлений строк в повній сумі не повернув, відсотки за його користування не сплатив, господарський суд доходить висновку, що позивачем правомірно заявлено до стягнення 84 731,64 грн. заборгованості по кредиту та 35 583,26 грн. заборгованість по нарахованих та несплачених відсотках.

За таких обставин та враховуючи вище викладене суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, у зв'язку із задоволенням позову, покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст.4 3 , 33, 43, 49, 75, 82, 83, 84, 85, 115 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Міського комунального підприємства Житлово-експлуатаційна контора № 16 (вул. Монастирська, буд. 1, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 13343285) на користь Публічного акціонерного товариства ФІДОБАНК (вул. Воздвиженська, 58,м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 14351016) 84 731 (вісімдесят чотири тисячі сімсот тридцять одну) грн. 64 коп. - простроченої заборгованості по кредиту; 35 583 (тридцять п'ять тисяч п'ятсот вісімдесят три) грн. 26 коп. - простроченої заборгованості по відсоткам та 1 804 (одну тисячу вісімсот чотири) грн. 72 коп. - відшкодування витрат по сплаті судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Копію рішення направити сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Повне рішення складено 27 листопада 2017 р.

Суддя Матвійчук В.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (вул. Воздвиженська, 58, м. Київ, 01601)

3 - відповідачу (вул. Монастирська, буд. 1, м. Вінниця, 21050)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення22.11.2017
Оприлюднено28.11.2017
Номер документу70516070
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/310/17

Ухвала від 09.03.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 03.03.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Судовий наказ від 08.12.2017

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Рішення від 22.11.2017

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 07.11.2017

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 03.08.2017

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 03.08.2017

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 03.08.2017

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 26.06.2017

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 26.06.2017

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні