ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" листопада 2017 р.Справа № 924/885/17
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Виноградова В.В., розглянувши матеріали справи
за позовом приватного підприємства "Глобус-Транс", м. Луцьк
до товариства з обмеженою відповідальністю "Делекс", м. Хмельницький
про стягнення 3600,00 грн.
представники сторін не з'явилися
Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
встановив: позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача 3600,00 грн. боргу за перевезення, здійснене на підставі договору на перевезення вантажів від 03.07.2017 р. №МД-000000124. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач не оплатив послуги з перевезення, надані позивачем протягом 03.07.2017р. - 05.07.2017р. на підставі укладеного між сторонами договору, посилаючись при цьому на положення ст. ст. 526, 625, 901, 909 ЦК України, ст. ст. 193, 307 ГК України.
Відповідач у письмовому відзиві (від 08.11.2017р. №3234) проти позовних вимог заперечує, просить відмовити у позові. В обґрунтування заперечень зазначає, що 04.07.2017р. під час розвантаження автомобіля позивача та приймання товару виявилось пошкодження останнього (духовки BOSCH HB 23R160R) на суму 10836,49 грн., про що було складено акт приймання за якістю. При цьому посилається на п. п. 15.1-15.6 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні (затвердж. наказом Мінтранспорту України від 14.10.1997р. №3630), п. п. 5.5, 5.6 договору №201/17-1 від 03.07.2017р. про перевезення вантажів, де передбачено обов'язок виконавця компенсувати збитки від пошкодження майна замовнику.
Звертає увагу на те, що ТОВ "Делекс" відшкодувало збитки, заподіяні під час перевезення, товариству з обмеженою відповідальністю "Дієса" в порядку ст. 601 ЦК України шляхом підписання угоди від 04.09.2017р. №03/08/2017 від 01.08.2017р. про зарахування зустрічних однорідних вимог на суму 10836,49 грн. Натомість, позивач відмовився в добровільному порядку відшкодувати суму збитків відповідно до направленої на його адресу претензії №8751 від 02.08.2017р., що вважає порушенням, крім іншого, також вимог ст. 57 Статуту автомобільного транспорту, п. 8.20 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, вимог ст. 22 КК України, ст. ст. 225, 228 ГК України.
Відповідач повноважного представника у судове засідання не направив. На адресу суду надіслав клопотання (від 20.11.2017 р. №3421) про відкладення розгляду справи через неможливість представника відповідача з'явитися в судове засідання у зв'язку з відрядженням.
Суд залишає без задоволення зазначене клопотання відповідача, оскільки відповідачем не подано доказів, які би підтверджували поважність причин неявки представника. При цьому суд не викликав конкретного представника відповідача для участі в судовому засіданні та відповідно до ст. 28 Господарського процесуального кодексу України справи юридичних осіб в господарському суді можуть вести як керівники та інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, так і представники, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства. Тобто сторони не позбавлені права та можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні інших представників згідно зі ст. 28 ГПК України. Така правова позиція викладена в п. 3.9.2 постанови Пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції".
Відповідно до ст. 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
При цьому судом враховуються закінчення процесуальних строків розгляду спору, встановлених ст. 69 ГПК України, та неодноразове відкладення розгляду справи для надання можливості учасникам судового процесу реалізувати свої процесуальні права на представництво інтересів у суді та подання доказів в обґрунтування своїх вимог та заперечень.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
03.07.2017р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Делекс" (замовник) та приватним підприємством "Глобус-Транс" (виконавець) було укладено договір №201/17-1 про перевезення вантажів територію України, згідно із п. 1.1 якого замовник доручає, а виконавець на свій ризик та за власний рахунок приймає на себе зобов'язання здійснити перевезення вантажу автомобільним транспортом по території України, з пункту (місця) відправлення до пункту (місця) призначення і видавати вантаж уповноваженій на одержання особі вантажоодержувачу, а замовник зобов'язується сплачувати за перевезення вантажу плату на умовах, визначених цим договором (надалі - договір №201/17-1).
Згідно з п. 1.2 договору №201/17-1 маршрут, найменування вантажу, пункт завантаження, дата і час прибуття в пункт завантаження, пункт розвантаження, контактні особи та їх телефони, об'єм та вага вантажу, вартість перевезення, вимоги до транспортного засобу, особливі умови та інші умови виконання послуг оговорюються в одноразовий договорах на перевезення, і є невід'ємною його частиною.
Підпунктом 2.1.1 договору №201/17-1 на замовника покладено зобов'язання оформити разовий договір на перевезення вантажу з зазначенням пункту завантаження, дати і часу прибуття в пункт завантаження, пункту розвантаження, контактної особи та їх телефони, назва, об'єм та вага вантажу, вартість перевезення, вимоги до транспортного засобу, додаткові вимоги, необхідні виконавцю для виконання своїх обов'язків за цим договором, та за допомогою факсимільного зв'язку або по електронній пошті надати його для погодження та підписання виконавцю.
Виконавець згідно з пп. 2.3.1 договору №201/17-1 зобов'язується у випадку досягнення згоди сторін щодо умов конкретного перевезення направляти замовнику за допомогою факсимільного зв'язку або по електронній пошті підтверджений штампом (печаткою) виконавця відповідний разовий договір на перевезення із вказівкою водія та державного номера транспортного засобу із зазначенням повних реквізитів виконавця.
Між ТОВ "Делекс" (замовник) та ПП "Глобус-Транс" (виконавець) 03.07.2017р. укладено договір на перевезення вантажів №МД-О00000124 (далі - договір), відповідно до п. 1.1 якого виконавець надає замовнику послуги з перевезення вантажів згідно наступних умов: маршрут перевезення: Калинівка (Київська обл.) - Рівне - Луцьк (2); назва, вага та/або об'єм вантажу: побутова техніка 3000 кг., ТР-059367 м., 42 куб.м.; кількість вантажних місць (палети, коробки, контейнери тощо); вимоги до кузова автомобіля: цілісний тент, цілий пломбувальний трос, цілісність підлоги, сухе погрузочне місце, відсутність у кузові виступаючих з стін та підлоги гострих частин, болтів, цвяхів, сторонніх предметів або сміття. Кузов автомобіля повинен мати можливість опломбування; адреса завантаження: вул. Київська, буд. 49 Ж, Макарівський р-н, с. Калинівка, Київська обл.; дата і час завантаження: 03.07.2017 р.; адреса розвантаження: згідно ТТН; дата і час розвантаження: 05.07.2017 р.; автомобіль марка, номер автомобіля: НОМЕР_1; ПІБ водія - ОСОБА_1
Згідно з п. 1.2 договору вартість перевезення, порядок розрахунків: 3600 грн.; форма оплати - готівка.
До обов'язків виконавця віднесено забезпечення своєчасного подання придатного для перевезення автотранспорту для завантаження вантажу, розпочати перевезення у час відправлення вантажу та дотримуватись визначених цим договором строків доставки вантажу; забезпечити збереження вантажу з моменту його прийняття для перевезення і до моменту видачі вантажоодержувачу, згідно товаро-транспортних документів, а у випадку виявлення нестачі - оплачувати її; прийняття вантажу для перевезення згідно накладних та товарно-транспортних накладних (п. п. 2.2, 2.3, 2.8 договору).
Виконавець також зобов'язаний звірити кількість вантажу та місць згідно товарно-транспортної накладної та цілісність упаковки, щоб запобігти пошкодженню під час завантаження та транспортування, перевірити відповідність записів, зроблених в товарно-транспортних документах, фактично прийнятому до перевезення вантажу, незалежно від накладених пломб; у випадку невідповідності кількості місць, вантажу чи його стану на момент розвантаження виконавець або його представник зобов'язаний повідомити замовника, зробити відповідні відмітки в екземплярі товарно-транспортної накладної (п. 2.5 договору).
Згідно з п. 2.6 договору виконавець або його представник (водій) зобов'язаний брати безпосередню участь у складанні актів про порушення (відстуність) пломб, про пошкодження, втрату, нестачу чи надлишок вантажу разом із членами комісії вантажоодержувача. При цьому присутність виконавця або його представника (водія) при розвантаженні й огляду вантажу є обов'язковою, що підтверджується його підписом у відповідному документі (акті).
У разі виявлення пошкоджень упаковки або самого вантажу, під час завантаження спільно з працівниками відправника складати акт в підтвердження даного факту з внесенням відповідних відміток у всі екземпляри ТТН. Вантаж, прийнятий водієм до перевезення без зазначення недоліків у ТТН, вважається вірно розміщеним та закріпленим на транспортному засобі і виконавець не може посилатися на ці підставі у разі виявлення пошкодження вантажу у місці перевезення, як на обставину, що виключає відповідальність за пошкодження вантажу (п. 2.7 договору).
Сторони у п. 4.1 договору погодили, що замовник здійснює оплату лише належних та в повному обсязі наданих послуг виконавцю шляхом перерахування грошей на розрахунковий рахунок виконавця на протязі 14 банківських днів з дня отримання замовником оформлених товарно-транспортних документів, актів виконаних робіт.
За умовами п. 5.1 договору виконавець несе повну матеріальну відповідальність за втрату, недостачу, пошкодження в розмірі дійсної вартості втраченого, відсутнього пошкодженого та зіпсованого вантажу.
У п. 5.5 договору сторони домовились, що розмір втраченого, пошкодженого, зіпсованого вантажу визначається у відповідності до оголошеної цінності (оголошеної вартості) товарів у товарно-транспортних накладних та супровідних документах на вантаж, якщо замовник не доведе, що остання є нижчою, ніж дійсна вартість вантажу.
Також у п. 5.6 договору сторони домовились, що розмір втраченого, пошкодженого, зіпсованого вантажу визначається комісією (представниками, уповноваженими на отримання вантажу) вантажоотримувача, про що складаються відповідні акти (про порушення пломби, про прийняття товару по кількості, якості та ін.) з описом пошкодженого, втраченого товару та їх розміру, уцінки тощо. Сторони домовились, що при складенні вищевказаних актів обов'язковим є дотримання положень Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні щодо порядку складання та оформлення актів. У випадку відмови виконавця (водія виконавця) від підписання акту, про це робиться відмітка в акті та він підписується в односторонньому порядку вантажоодержувачем. Зазначений акт має обов'язкову силу для виконавця та є підставою для відшкодування збитків.
Згідно з п. 5.8 договору виконавець несе відповідальність за збереження вантажу з моменту прийняття його водієм виконавця для перевезення і до видачі вантажоодержувачу, якщо не доведе, що втрата, нестача, псування або пошкодження вантажу сталися через обставини, яким виконавець не міг запобігти і усунення яких від нього не залежало.
Відповідно до п. 6.1 договору він вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін та діє до повного виконання зобов'язання.
Сторони дійшли згоди, що факсові копії договору на перевезення вантажів, підписані та скріплені печатками сторін, мають юридичну силу на рівні з оригіналом до їх заміни (обміну) відповідними оригіналами (п. 6.2 договору).
Відповідно до наданої в матеріали справи товарно-транспортної накладної від 03.07.2017 р. №ТР-059367 автомобілем НОМЕР_1 водій - ОСОБА_1 було здійснено перевезення товару масою брутто 4 т вартістю 542090,93 грн. з пункту завантаження - вул. Київська, буд. 49 Ж, Макарівський р-н, с. Калинівка, Київська обл. до пункту розвантаження - м. Рівне, вул. Гагаріна, 16, замовником, вантажовідправником та вантажоодержувачем зазначено ТОВ Дієса , перевізником - ТОВ "Делекс". На зазначеній товаро-транспортній накладній наявні підписи відповідальних осіб на відпуск та отримання товару від ТОВ Дієса , водія, накладна скріплена відтисками печаток ТОВ Дієса (при відвантажені товару та при прийнятті товару (м. Рівне, магазин 084). Зауваження ТТН не містить. При цьому здійснення позивачем перевезення вантажу згідно зазначеної вище ТТН сторонами не заперечується.
Позивачем надано в матеріали справи рахунок-фактуру №1278 від 04.07.2017 р. на оплату транспортних послуг по Україні по маршруту Калинівка (Україна, Київська обл.) - Новоград-Волинський (Україна, Житомирська обл.) - Рівне (Україна, Рівненська обл.) вантажним автомобілем НОМЕР_2, на суму 3600,00 грн. з ПДВ, виставлену для ТОВ "Делекс", підписаний позивачем акт надання послуг №1167 від 04.07.2017 р., податкову накладну від 04.07.2017р.
ПП "Глобус-Транс" згідно з витягом з журналу реєстрації вихідної кореспонденції від 07.07.2017р., експрес-накладною від 07.07.2017 р. №20400054648597 направлені документи, зокрема, рахунок-фактура №1287, акт №1167, договір №МД-000000124, договір ПН№201/17-1, картка водія), які отримані 10.07.2017р., що відображено в інформації із сайту "Нова пошта" та не заперечується відповідачем.
У матеріали справи відповідачем надано договір від 01.10.2016р. №20/01/16, укладений між ТОВ "Делекс" (перевізник) та ТОВ "Дієса" (замовник) на перевезення вантажу, копія ТТН№ТР-0593667 від 03.07.2017р. на поставку товару з пункту завантаження - вул. Київська, буд. 49 Ж, Макарівський р-н, с. Калинівка, Київська обл. до пункту розвантаження - м. Рівне, вул. Київська, 10, письмова вимога ТОВ "Дієса" (лист від 01.08.2017р. за вих.№03/08/2017р.) до ТОВ "Делекс" про відшкодування заподіяної шкоди в сумі 10836,49 грн., а також угода про зарахування зустрічних однорідних вимог від 04.09.2017р. між ТОВ "Делекс" (сторона-1) та ТОВ "Дієса" (сторона-2) про проведення зарахування збитків в сумі 10836,49 грн., спричинених стороною-1 стороні-2 відповідно до договору №20/10/16 від 01.10.2016р.
У зв'язку із несплатою вартості послуг з перевезення позивач звернувся із позовом до суду про стягнення із відповідача 3600,00 грн. боргу за перевезення, здійснене на підставі договору на перевезення вантажів від 03.07.2017 р. №МД-000000124.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Правовідносини, які виникли між сторонами на підставі договору, за своїм характером є господарськими, виходячи зі змісту ст. ст. 1, 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору.
Згідно зі ст. 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Статтями 526 ЦК України та ст. 193 ГК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 908 ЦК України перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Згідно зі ст. 909 ЦК України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).
Як убачається із матеріалів справи, між ТОВ "Делекс" (замовник) та ПП "Глобус-Транс" (виконавець) укладено договір на перевезення вантажів територією України №МД-000000124 від 03.07.2017 р. На виконання договору позивачем надано послуги замовнику з перевезення вантажу, в підтвердження чого надано ТТН №ТР-059367 від 03.07.2017 р. на доставку вантажу автомобілем НОМЕР_1 водій - ОСОБА_1 масою брутто 4 т вартістю 542090,93 грн. з пункту завантаження - вул. Київська, буд. 49 Ж, Макарівський р-н, с. Калинівка, Київська обл.; до пункту розвантаження - м. Рівне, вул. Гагаріна,16, яка скріплена печатками вантажовідправника та вантажоодержувача (надання зазначених послуг з перевезення не заперечується відповідачем), рахунок-фактуру №1278 від 04.07.2017 р. на оплату транспортних послуг по обумовленому маршруту на суму 3600,00 грн., акт надання послуг №1167 від 04.07.2017 р. на суму 3600,00 грн., які направлені відповідачу, що не заперечується останнім.
Доказів про оплату наданих послуг з перевезення суду не подано.
З приводу доводів відповідача, що під час розвантаження автомобіля позивача та приймання товару виявилось пошкодження товару, чим спричинені збитки на суму 10836,49 грн., які позивач зобов'язаний відшкодувати, судом враховується, що згідно з позовними матеріалами, позивачем заявлено до стягнення з відповідача 3600 грн. коштів за послуги з перевезення вантажу на підставі договору на перевезення від 03.07.2017 р. №МД-000000124 та ТТН №ТР-059367 від 03.07.2017 р. (щодо поставки товару з пункту завантаження - вул. Київська, буд. 49 Ж, Макарівський р-н, с. Калинівка, Київська обл., до пункту розвантаження - м. Рівне, вул. Гагаріна,16). Відповідач у відзиві від 08.11.2017р. вказує про спричинену позивачем шкоду в сумі 10836,49 грн. (вартість пошкодження духовки BOSCH HB 23R160R), посилаючись на ТТН №ТР-059367 від 03.07.2017 р. щодо поставки товару до пункту розвантаження - м. Рівне, вул. Київська, 10. Натомість відповідачем, як того вимагають положення ст. ст. 32-34 ГПК України, в ході судового розгляду справи не надано в обґрунтування своїх доводів та на вимогу суду доказів на підтвердження спричинення позивачем збитків пошкодженням вантажу із врахуванням вимог договору №МД-000000124 від 03.07.2017р., Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні (затвердж. Наказом Мінтранспорту України від 14.10.1997р. №3630), з огляду на підстави та предмет позову.
При цьому відповідач не позбавлений права звернутися до позивача із позовом про стягнення збитків, спричинених при перевезенні вантажу.
Доказів про оплату послуг з перевезення, заявлених до стягнення, та належних і допустимих доказів, які би спростовують позовні вимоги, суду не подано.
При цьому судом враховується, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу (ст. 33 ГПК України).
З огляду на вищенаведене позовні вимоги підлягають задоволенню з покладенням витрат зі сплати судового збору відповідно до ст. 49 ГПК України на відповідача.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 32-34, 43, 49, 82, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов приватного підприємства "Глобус-Транс", м. Луцьк до товариства з обмеженою відповідальністю "Делекс", м. Хмельницький про стягнення 3600,00 грн. задовольнити.
Стягнути із товариства з обмеженою відповідальністю "Делекс", м. Хмельницький, вул. Північна, буд. 99 (код ЄДРПОУ 38045632) на користь приватного підприємства "Глобус-Транс", м. Луцьк, вул. Захарова, буд. 7В (код ЄДРПОУ 38527379) 3600,00 грн. (три тисячі шістсот гривень 00 коп.) заборгованості, 1600,00 грн. (одну тисячу шістсот гривень 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ.
Повне рішення складено 27.11.2017р.
Суддя В.В. Виноградова
Віддрук. 3 примірники: 1 - до справи, 2 - позивачу (43020, м. Луцьк, вул. Захарова 7В), 3 - відповідачу (29000, м. Хмельницький, вул. Північна, 99). Всім рек. з пов. про вруч.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2017 |
Оприлюднено | 28.11.2017 |
Номер документу | 70517347 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Виноградова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні