Єдиний унікальний номер 2-961/12
Номер провадження 6/725/140/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.11.2017 року м. Чернівці
Першотравневий районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді О.І. Галичанський,
при секретарі І.М. Симик,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника Кредитної спілки Буковинський альянс про заміну боржника у виконавчому провадженні № 36321745 з померлого ОСОБА_1 на правонаступників ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 , -
В С Т А Н О В И В :
Представник КС Буковинський альянс звернувся до суду із заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні № 36321745 , посилаючись на те, що Першотравневим районним судом м. Чернівці 21.08.2012 року стягувачу видано виконавчий лист по справі №2-961 про стягнення з ОСОБА_1 на корить кредитної спілки Буковинський Альянс заборгованості за кредитним договором в сумі 667806,09 грн. та судового збору в сумі 3282 грн.
01.02.2013 року виконавчий лист по справі №2-961 надійшов для виконання до Новоселицького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області.
05.02.2013 року відкрито виконавче провадження № 36321745.
03.08.2015 року помер ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1
Заявник стверджує, що 12.07.2016 року КС Буковинський Альянс звернулась до Новоселицької державної нотаріальної контори із Вимогою-Претензією до спадкоємців боржника №11071602 від 11 липня 2016 року
Згідно інформаційного листа №559/01-16/02-14 від 26.07.2017 року виданої приватним нотаріусом Новоселицького нотаріального округу Чернівецької області ОСОБА_5 повідомлено, 21.01.2016 р. була заведена спадкова справа на ім'я ОСОБА_1, який помер 03.08.2015 року на підставі заяв про прийняття спадщини спадкоємців за заповітом: ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, які зареєстровані за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5.
За адресою приватного нотаріуса Новоселицького нотаріального округу Чернівецької області ОСОБА_5 надійшла Вимога-претензія до спадкоємців боржника від Кредитної спілки Буковинський Альянс про наявність заборгованості спадкодавця перед Кредитною спілкою.
Вважає, що спадкоємці були належним чином повідомлені про вимоги Кредитної спілки Буковинський Альянс . Станом на 26 липня 2017 року свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_1 не видано.
Оскільки, спадкоємці ОСОБА_1 прийняли спадщину, але не оформили згідно ст. 1296 ЦК України, тобто не одержали свідоцтво про право на спадщину, це не звільняє їх від відповідальності перед виконанням вимог кредитора.
Посилаючись на норми права просить замінити померлого боржника у виконавчому провадженні № 36321745 на його правонаступників.
У судове засідання сторони, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи не з явилися.
Від представника ОСОБА_3 - ОСОБА_7 до суду надійшла заява про розгляд справи без її участі , в якій також вказала , що доводи викладені у запереченні на заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні підтримує та просить відмовити у задоволення заяви КС Буковинський альянс за безпідставністю.
Відповідно до ч.2 ст. 378 ЦПК України - суд у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з повідомленням сторін та заінтересованих осіб. Неявка сторін та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Враховуючи вищевказані вимоги закону, суд приходить до висновку, що розгляд заяви про заміну сторони у виконавчому провадження можливо розглянути без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до частини другої статті 197 ЦПК України - фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали цивільної справи та заяву про заміну сторони виконавчого провадженняя, суд вважає, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов язковим до виконання.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про виконавче провадження виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За змістом ч. ч. 1, 2, 5 ст. 8 Закону України Про виконавче провадження сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом. У разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов язкові тією мірою, якою вони були б обов язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону України Про виконавче провадження примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи, зокрема й виконавчі листи, що видаються судами.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України Про виконавче провадження державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону, за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Відповідно до виконавчого листа , виданого Першотравневим районним судом м. Чернівці 21.08.2012 року , постановою заступника начальника відділу ОСОБА_8 органу державної виконавчої служби Новоселицького управління юстиції , 05.02.2013 року відкрито виконавче провадження № 36211745 з примусового виконання стягнення заборгованості з ОСОБА_1 на користь КС Буковинський альянс . (а.с.5-6).
Відповідно до інформації з виконавчого провадження , 29.06.2016 року виконавче провадження було закінчено у зв язку із смертю боржника.
Проте, 04.07.2017 року було відновлено виконавче провадження, оскільки Першотравневим районним судом м. Чернівці від 18.11.2016 року визнано незаконною постанову державного виконавця про повернення виконавчого провадження про стягнення заборгованості з ОСОБА_1
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі смерті або оголошення померлим стягувача чи боржника, визнання безвісно відсутнім боржника або стягувача, ліквідації юридичної особи сторони виконавчого провадження, якщо виконання їх обов'язків чи вимога у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва.
В даному випадку державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження від 22.07.2016 року виключно на підставі інформації про смерть боржника, без з'ясування питання про можливість встановлення правонаступництва його прав та обов'язків по конкретному правовідношенню.
При цьому, за загальним правилом грошові зобов'язання не є такими, що нерозривно пов'язані з особою боржника.
Згідно ст. 608 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов'язаним з його особою і у зв'язку з цим не може бути виконане іншою особою.
В той же час, згідно ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Після смерті Боржника до правонаступників переходять усі його права та обов'язки, окрім тих що були нерозривно пов'язані з особою Боржника.
Відповідно до Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012 року, а саме: відповідно до положень пунктів 2.13, 2.14 у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження (у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, а також в інших випадках заміни сторони у виконавчому провадженні), якщо правовідносини допускають правонаступництво, державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. Правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення. Після заміни вибулої сторони виконавчого провадження її правонаступником державний виконавець продовжує виконання виконавчого провадження в порядку, встановленому Законом. Таким чином, обов'язковою умовою закінчення виконавчого провадження є встановлення факту недопущення правонаступництва.
Згідно інформаційного листа №559/01-16/02-14 від 26.07.2017 року виданого приватним нотаріусом Новоселицького нотаріального округу Чернівецької області ОСОБА_5 повідомлено, 21.01.2016 р. була заведена спадкова справа на ім'я ОСОБА_1, який помер 03.08.2015 року на підставі заяв про прийняття спадщини спадкоємців за заповітом: ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, які зареєстровані за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5.
Частиною 1 ст. 378 ЦПК України визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою сторони суд замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обовязків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Процесуальне правонаступництво у виконавчому провадженні це заміна на будь-якій стадії виконавчого провадження стягувача або боржника іншою особою у зв язку з вибуттям правопопередника після ухвалення щодо нього судового рішення і заміни його правонаступником, тобто підставою заміни боржника внаслідок правонаступництва, в тому числі й у виконавчому провадженні, є настання певних обставин, які мають юридичне значення і в результаті яких, виникають цивільні права та обов язки, або є пряма вказівка акта цивільного законодавства, що не залежить від умов та порядку здійснення виконавчого провадження органами і посадовими особами.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що у разі смерті боржника, до якого у кредитора існує грошове зобовязання, за наявності спадкоємців відбувається заміна боржника в зобов язанні, в тому числі на стадії виконання судового рішення.
Отже, підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обовязків вибулої сторони в цих правовідносинах.
Даних проте, що спадкоємці ОСОБА_1 відмовляються задоволити претензію кредитора КС Буковинський альянс скаржник не надав.
Згідно інформаційного листа Приватного нотаріуса Новоселицького нотаріального округу Чернівецької області ОСОБА_5 , станом на 26.07.2017 рік свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_1 не видано.
Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцеві, який прийняв спадщину. Загальний термін на прийняття спадщини встановлено відповідно до вимог ст. 1270 ЦК України у 6 місяців і розпочинається з дня відкриття спадщини. Після закінчення цього терміну у спадкоємця виникає право на отримання свідоцтва про право на спадщину.
Свідоцтво про право на спадщину видається на ім'я всіх спадкоємців або за їх бажанням кожному окремо. В обох випадках у свідоцтвах зазначається все спадкове майно, перелічуються всі спадкоємці та визначається частка спадщини спадкоємця, якому видано свідоцтво про право на спадщину. Спадкоємцям видаються окремі свідоцтва на кожний вид спадщини.
Встановити підстави заміни ОСОБА_1 у виконавчому провадження на інших осіб не представилось можливим , оскільки встановити вичерпне коло осіб правонаступників на час розгляду заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні та встановити успадкування саме вказаними правонаступниками прав та обов язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), з поданих матеріалів не можливо.
Враховуючи ,вищевикладене , керуючись ст.ст.197,378 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні заяви представника Кредитної спілки Буковинський альянс про заміну боржника у виконавчому провадженні № 36321745 з померлого ОСОБА_1 на правонаступників ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1 Дмитровича- відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції може бути подана протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. І. Галичанський
Суд | Першотравневий районний суд м.Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2017 |
Оприлюднено | 06.12.2017 |
Номер документу | 70727424 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Першотравневий районний суд м.Чернівців
Галичанський О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні