Рішення
від 05.12.2017 по справі 399/1034/16-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Апеляційний суд Кіровоградської області

№ провадження 22-ц/781/2037/17 Головуючий у суді І-ї інстанції Шуліка О. О.

Доповідач Кіселик С. А.

РІШЕННЯ

Іменем України

05.12.2017 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Кіровоградської області у складі:

Головуючого судді: Кіселика С.А.

Суддів: Авраменко Т.М., Суровицької Л.В.,

за участі секретаря судового засідання Двоєнко А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кропивницькому цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2, на рішення Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 12 вересня 2017 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, відділу Держгеокадастру в Онуфріївському районі про визнання договору міни недійсним та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку (пай),

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3, відділу Держгеокадастру в Онуфріївському районі про визнання договору міни недійсним та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку (пай).

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначила, що відповідно до державного акту на право приватної власності на землю з моменту розпаювання та до 19 квітня 2016 року їй належала на праві приватної власності земельна ділянка розміром 5,8788 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована на території Василівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області.

Однак, 19 квітня 2016 року на підставі договору міни № 1828 вказана земельна ділянка була перереєстрована за ОСОБА_3, яка зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1. Підставою для реєстрації належної раніше їй земельної ділянки за ОСОБА_3 слугував договір міни, укладений між її представником за довіреністю, посвідченою Державним нотаріусом Онуфріївської Державної нотаріальної контори Оніщенко А.А. від 25 грудня 2014 року, виданою на ім'я ОСОБА_5, якою вона надавала повіреному право укласти договір міни належної їй земельної ділянки розміром 5,88 га кадастровий номер НОМЕР_1 розташованої на території Василівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області з цільовим призначенням ведення товарного сільськогосподарського виробництва на свій розсуд. Вона дійсно надавала вказану довіреність на прохання ОСОБА_3 перебуваючи в стресовому стані, фактично не повністю розуміючи характер своїх дій та їх правових наслідків, через власні складні сімейні обставини, у зв'язку з захворюванням та під впливом обману з боку ОСОБА_3. Законними підставами для визнання недійсним договору про обмін земельними ділянками вважає порушення вимог законодавства щодо відчуження земель сільськогосподарського призначення, а саме пункту 15 розділу 10 "Перехідні положення" ЗК України.

Рішенням Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 12 вересня 2017 року у задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_3, відділу Держгеокадастру в Онуфріївському районі про визнання договору міни недійсним та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку (пай) відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду ОСОБА_2 звернулись до Апеляційного суду Кіровоградської області з апеляційною скаргою.

В своїй апеляційній скарзі ОСОБА_2 зазначила, що рішення підлягає скасуванню в зв'язку з порушенням норм матеріального права.

Перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції відповідно до ст.303 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню із наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до Державного акту про право приватної власності на земельну ділянку, виданого Онуфріївською районною державною адміністрацією Кіровоградської області 02 липня 2002 року позивачу ОСОБА_2 належала земельна ділянка площею 5,8788 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка їй була передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з договором міни (обміну) земельних ділянок від 19 квітня 2016 року посвідченого приватним нотаріусом Світловодського міського нотаріального округу Кіровоградської області Бабенком В.М. та зареєстрованого в реєстрі за №1828, ОСОБА_2, від імені якої, на підставі довіреності посвідченої Державним нотаріусом Онуфріївської Державної нотаріальної контори Оніщенко А.А. від 25 грудня 2014 року, діяв ОСОБА_5 та ОСОБА_3, уклали цей договір відповідно до якого ОСОБА_2 та ОСОБА_3 міняють (обмінюють), передають у власність один одному належне їм на праві власності нерухоме майно, а саме: ОСОБА_3 земельну ділянку, площею 0,01 га, в межах згідно з планом, що розташована на території Василівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а ОСОБА_2 - земельну ділянку, площею 5,8788 га, у межах згідно з планом, що розташована на території Василівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Право власності на земельну ділянку, що належить стороні 1 та є предметом цього договору, площею 5,8788 га, у межах згідно з планом, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, угіддя-рілля, що міняється (обмінюється) належить ОСОБА_2, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку, виданим Онуфріївською районною державною адміністрацією Кіровоградської області 02 липня 2002 року. Право власності на земельну ділянку, що належить стороні - 2 та є предметом цього договору, площею 0,01 га у межах згідно з планом, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, угіддя-рілля, що міняється (обмінюється) належить ОСОБА_3, що підтверджується державною реєстрацією права власності на нерухоме майно, яку відповідно до закону проведено без видачі документа, що посвідчує таке право, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 836866835246, номер запису про право власності 13030973, дата державної реєстрації: 26.01.2016, державний реєстратор: Малолітко Тетяна Павлівна. Ця міна (обмін), за домовленістю Сторін, проводиться без грошової доплати. Такий обмін земельними ділянками визначений Сторонами за взаємним погодженням, за відсутності примусу як будь-якої із сторін, так і з боку третіх осіб, а також збігу будь-яких важких обставин. Експертна оцінка відчужуваної земельної ділянки, що належить стороні 1, становить 147000,00 грн. Експертна оцінка відчужуваної земельної ділянки, що належить стороні 2, становить 500,00 грн.

Вказані договори міни підписані представником сторони 1 ОСОБА_5 та стороною 2 - ОСОБА_3

При укладенні цих договорів міни ОСОБА_5 діяв від імені ОСОБА_2 на підставі довіреності посвідченої Державним нотаріусом Онуфріївської Державної нотаріальної контори Оніщенко А.А. від 25 грудня 2014 року, за якою ОСОБА_2 поміж іншого уповноважила ОСОБА_3 бути її представником з усіма необхідними повноваженнями з питань укладення договору міни за його розсудом стосовно належної їй земельної ділянки розміром 5,88 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована на території Василівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Цією довіреністю представнику в тому числі надано право розписуватися за довірителя - підписувати договір міни. Строк дії довіреності встановлено до 15 грудня 2017 року.

Відповідно заяви ОСОБА_2 від 25.10.2016 року та витягу про реєстрацію в єдиному реєстрі довіреностей встановлено, що дія довіреності припинена 25.10.2016 року.

Згідно розпорядження голови Онуфріївської районної державної адміністрації №226-р від 10.06.2002 року, листа відділу в Онуфріївському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 17.07.2017 року та матеріалів реєстраційних справ, які були оглянуті в судовому засіданні на земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_3 сформовані та виділені в натурі на основі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки передані у власність членам колишнього КСП ім. Ілліча розробленої за розпорядженням голови Онуфріївської районної державної адміністрації №226-р від 10.06.2002 року. Земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_4 сформована та виділена в натурі на основі поділу земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3 за заявою власника земельної ділянки, на основі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.

Із інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що наразі земельна ділянка з кадастровим номерам НОМЕР_4 розташована на території Василівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва належить на праві власності позивачу ОСОБА_2, а земельна ділянка з кадастровим номерам НОМЕР_1 розташовані на території Василівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва належать на праві власності відповідачу ОСОБА_3 Підставою набуття вказаними особами цих земельних ділянок у власність є договір міни від 19 квітня 2016 року №1828.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції послався на положення Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , а саме на статтю 14 цього Закону і зазначив, що обмін земельними ділянками відбувся за взаємним погодження між власниками земельних ділянок, за наявності умови коли власник земельної ділянки, яка знаходиться всередині єдиного масиву, що використовується спільно власниками земельних ділянок чи іншими особами для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, виявив бажання використовувати належну йому земельну ділянку самостійно.

Крім того, суд першої інстанції встановив, що при укладенні договору міни 19.04.2016 року ОСОБА_3 діяв в інтересах довірителя, від імені ОСОБА_2, на підставі наданої нею довіреності на його ім'я від 25.12.2014 року.

Колегія суддів із такими висновками суду першої інстанції погоджується не в повній мірі.

Колегією суддів встановлено, що позивач та відповідач отримали право на земельні частки (паї) та на підставі відповідних розпоряджень голови Онуфрієвської районної державної адміністрації реалізували своє право на земельну частку (пай) та отримали у власність земельні ділянки в межах Василівської сільської ради Онуфрієвського району Кіровоградської області, що було посвідчено державними актами на право власності на земельні ділянки. Цільове призначення вказаних земельних ділянок - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_4 сформована та виділена в натурі на основі поділу земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3 за заявою власника земельної ділянки, на основі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.

19 квітня 2016 року між ОСОБА_5, який діяв від імені ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було укладено договір міни, за умовами якого кожна із сторін передала другій Стороні у власність одну земельну ділянку в обмін на іншу земельну ділянку на зазначених нижче умовах, зокрема: у власність ОСОБА_2 переходить земельна ділянка площею 0,01 гектарів, кадастровий номер НОМЕР_4, місце розташування : Кіровоградська область, Онуфрієвський район, Василівська сільська рада; у власність ОСОБА_3 переходить земельна ділянка площею 5,8788 гектарів, кадастровий номер НОМЕР_1, місце розташування: Кіровоградська область, Онуфрієвський район, Василівська сільська рада.

Згідно з пунктом 15 розділу Х Перехідних положень ЗК України (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) до набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель, але не раніше 1 січня 2012 року, не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , зокрема статтею 14 передбачено, що у разі, якщо власник земельної ділянки, яка знаходиться всередині єдиного масиву, що використовується спільно власниками земельних ділянок чи іншими особами для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, виявляє бажання використовувати належну йому земельну ділянку самостійно, він може обміняти її на іншу земельну ділянку на межі цього або іншого масиву. Обмін земельними ділянками здійснюється за згодою їх власників відповідно до закону та посвідчується нотаріально. Пунктом 2 Прикінцевих положень цього Закону зобов'язано Кабінет Міністрів України розробити рекомендації щодо обміну земельними ділянками, одержаними власниками земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості).

На реалізацію цієї норми Закону Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17 листопада 2003 року № 288 було затверджено рекомендації щодо обміну земельними ділянками, згідно підпунктів 3, 5 яких власник земельної ділянки, яка знаходиться всередині єдиного масиву, що використовується спільно власниками земельних ділянок чи іншими особами для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, звертається усно або письмово до власника іншої земельної ділянки на межі цього або іншого масиву, на яку він бажає обміняти свою земельну ділянку, із пропозицією укласти договір міни земельних ділянок. Оскільки обмін земельними ділянками здійснюється за згодою їх власників, то у разі відхилення пропозиції укласти договір міни земельних ділянок власник земельної ділянки, який виявив бажання її обміняти, має право звернутись із зазначеною вище пропозицією до власника іншої земельної ділянки на межі цього або іншого масиву.

Отже аналіз зазначених норм права дає можливість дійти висновку про те, що обміненими можуть бути тільки земельні ділянки за схемою пай на пай та за наявності умов і підстав визначених у ст.. 14 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) .

Позивач просив визнати укладений від її імені договір міни недійсним.

Згідно зі статтею 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визнання правочину недійсним є одним з передбачених законом способів захисту цивільних прав та інтересів осіб, а загальні вимоги щодо недійсності правочину передбачені статтею 215 цього Кодексу.

Так, відповідно до частини першої статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Згідно частин першої - третьої, п'ятої та шостої статті 203 ЦК України: 1) зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; 2) особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; 3) волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; 5) правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; 6) правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (частини друга, третя статті 215 ЦК України).

При вирішенні позову про визнання недійсним оспорюваного правочину підлягають застосуванню загальні приписи статей 3, 15, 16 ЦК України, які передбачають право кожної особи на судовий захист саме порушеного цивільного права. За результатами розгляду такого спору вирішується питання про спростування презумпції правомірності правочину й має бути встановлено не лише наявність підстав недійсності правочину, передбачених законом, але й визначено, чи було порушене цивільне право особи, за захистом якого позивач звернувся до суду, яке саме право порушене, в чому полягає його порушення, оскільки залежно від цього визначається необхідний спосіб захисту порушеного права, якщо таке порушення відбулось.

Згідно наданої ОСОБА_2 ОСОБА_5 довіреності ( т. 1 а.с. 8) останнього було уповноважено на укладання, за розсудом представника, договору міни земельної ділянки площею 5,8788 гектарів, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташувана: Кіровоградська область, Онуфрієвський район, Василівська сільська рада і належить ОСОБА_2

Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах доброчесності, розумності та справедливості (ч. 3 ст. 509 ЦК України).

Тобто, кожна із сторін правочину вправі очікувати від іншої сторони добросовісного виконання своїх зобов'язань у відповідності до принципів закладених Законом.

Однак, на думку колегії суддів, представник ОСОБА_2 за довіреністю ОСОБА_5 діяв не добросовісно та в супереч інтересів довірителя.

Із матеріалів справи та пояснень сторін вбачається, що ОСОБА_5 є сином відповідача по справі ОСОБА_3.

Договір міни укладено між ОСОБА_2, в інтересах якої діяв ОСОБА_5 та ОСОБА_3.

В результаті укладеного договору міни у власність ОСОБА_2 перейшла земельна ділянка площею 0,01 гектарів, вартістю 500 грн., а у власність ОСОБА_3 перейшла земельна ділянка площею 5,8788 гектарів, вартістю 147000 грн.

Враховуючи вищенаведені обставини колегія суддів дійшла висновку, що договір міни відбувся за наявності зловмисної домовленості між ОСОБА_5 та ОСОБА_3, тобто за відсутності внутрішньої волі довірителя на вчинення договору міни земельних ділянок такого змісту.

Ст. 232 ЦК України передбачено, що правочин, який вчинено внаслідок зловмисної домовленості представника однієї сторони з другою стороною, визнається судом недійсним.

Із зазначеного слідує, що представник має діяти в інтересах особи, яку він представляє. А тому якщо він вступив у зловмисну домовленість з другою стороною і діяв при цьому у інтересах цієї особи, нехтуючи інтересами особи, яку він представляв, і це доведено в суді, правочин має визнаватися судом недійсними.

Крім того, колегією суддів, із схеми опису меж земельних ділянок, наданої у судове засідання, встановлено, що жодна із земельних ділянок, які є предметом оспорюваного договору міни, не знаходяться у середині єдиного масиву, що використовується спільно власниками земельних ділянок чи іншими особами для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а знаходяться на краю цих масивів, а отже, у їх власників відсутні будь які труднощі для їх одноособового обробітку.

Дана обставина свідчить про те, що міна земельними ділянками між позивачем та відповідачем відбулась із порушення умов передбачених ст.. 14 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) .

Враховуючи наведене колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду постановлено із порушенням норм матеріального та процесуального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи, що у відповідності до вимог ст.. 309 ЦПК України є підставою для його скасування та ухвалення нового рішення.

Керуючись ст. ст.303, 307, 309, 313, 314 316, 317, 319 ЦПК України, судова колегія,-

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Рішення Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 12 вересня 2017 року скасувати та ухвалити нове рішення.

Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3, відділу Держгеокадастру в Онуфріївському районі про визнання договору міни недійсним та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку (пай), задовольнити.

Договір міни № 1828 від 19.04.2016 року укладений між ОСОБА_5, який діяв від імені ОСОБА_2 та ОСОБА_3 визнати недійсним.

Державну реєстрацію права власності на земельну ділянку розміром 5,8788 га, кадастровий номер НОМЕР_1, розташовану на території Василівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, за ОСОБА_3, скасувати.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 2315 грн. 04 коп.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя : С.А.Кіселик

Судді : Т.М.Авраменко

Л.В.Суровицька

СудАпеляційний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення05.12.2017
Оприлюднено12.12.2017
Номер документу70827275
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —399/1034/16-ц

Постанова від 15.03.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Пророк Віктор Васильович

Ухвала від 04.06.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Пророк Віктор Васильович

Ухвала від 15.03.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Пророк Віктор Васильович

Ухвала від 29.01.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Пророк Віктор Васильович

Рішення від 05.12.2017

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Кіселик С. А.

Ухвала від 05.12.2017

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Кіселик С. А.

Рішення від 05.12.2017

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Кіселик С. А.

Ухвала від 05.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Кіселик С. А.

Ухвала від 05.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Кіселик С. А.

Рішення від 12.09.2017

Цивільне

Онуфріївський районний суд Кіровоградської області

Шуліка О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні