ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВ СЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан С вободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. ка нцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" листопада 2009 р. Сп рава № 57/294-09
вх. № 8949/4-57
Суддя господарського суд у
при секретарі судового зас ідання
за участю представників ст орін:
відповідача - ПБабич О.Є. . дов. № 08-11/3704/2-08 - головний спеціа ліст-юрисконсульт,
Представник 1-го позивача - ОСОБА_2, дов. №1352 від 16.11.2009р.
Представник 2-го позивача - ОСОБА_2, дов. №1349 від 16.11.2009р.
Представник 3-го позивача - ОСОБА_2, дов. №1355 від 16.11.2009р.
розглянувши справу за позо вом 1) Фізичної особи-підпр иємця ОСОБА_3, м. Харків;
2) Фізичної особи-підприємц я ОСОБА_4, м. Харків;
3) Фізичної особи-підприємц я ОСОБА_5, м. Харків;
до Харківської міської ради, м. Харків
про визнання права власнос ті
ВСТАНОВИВ:
Позивачі - ФОП ОСОБ А_3, ФОП ОСОБА_4, ФОП ОСОБ А_5 звернулися до господарс ького суду Харківської облас ті з позовом про визнання за н ими права власності на нежит лові приміщення: за ФОП ОСО БА_3 на нежитлові приміщенн я першого поверху № I, 1, 2, 3 ,4 ,5 ,6 за гальною площею 78,6 кв. м в літ. «А 1-2», що знаходяться у АДРЕСА_ 1; за ФОП ОСОБА_4 на нежитл ові приміщення другого повер ху № I, 1, 2, 3 ,4 ,5 загальною площею 67, 4 кв. м в літ. «А1-2», що знаходятьс я у АДРЕСА_1; за ФОП ОСОБА _5 на нежитлові приміщення д ругого поверху № 6 загальною площею 38,6 кв. м в літ. «А1-2», що зна ходяться у АДРЕСА_1.
Ухвалою господарського су ду Харківської області від 30 ж овтня 2009 року прийнято позовн у заяву до розгляду, порушено провадження у справі та приз начено її до розгляду на 18 лис топада 2009 року о 12:30 год.
У судовому засіданні 18 лист опада 2009 року оголошено перер ву до 23 листопада 2009 р. 16:00 год., у зв ' язку з необхідністю поданн я додаткових доказів предста вником позивача.
Представник позивача у суд овому засіданні позовні вимо ги підтримав та просив суд за довольнити позов у повному о бсязі.
Представник відповідача п роти позову не заперечував т а просив суд вирішити справу на власний розсуд.
Розглянувши матеріали спр ави, повно та всебічно дослід ивши обставини та докази на ї х підтвердження, вислухавши уповноважених представникі в позивача та відповідача су дом встановлено наступне.
Згідно договору про спільн у діяльність по виконанню бу дівельних робіт з реконструк ції існуючого салону-магазин у з влаштуванням прибудови з підвалом по АДРЕСА_1 від 30. 04.2007 р. позивачі погодилися спі льно провести забудову земел ьної ділянки яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 з влаш туванням прибудови з підвало м де право власності позивач і отримують згідно з долею у б удівництві, а саме:
ФОП ОСОБА_3 1/3 (одна третя) площі збудованого об' єкта (приміщення першого поверху) ,
ФОП ОСОБА_4 1/6 (одна шоста) площі збудованого об' єкта (приміщення другого поверху відповідно до розподілу прим іщень другого поверху з ФОП ОСОБА_5),
ФОП ОСОБА_5 1/6 (одна шоста) площі збудованого об' єкта (приміщення другого поверху відповідно до розподілу прим іщень другого поверху з ФОП ОСОБА_4).
Відповідно до п. 2.9 вищевказа ного договору право власност і на об' єкт сторони отримую ть з моменту закінчення буді вництва.
Також відповідно до вищевк азаного договору було укладе но договір оренди земельної ділянки площею 0.0127 га. з відпов ідачем (рішення 14 сесії ХМР 5 ск ликання від 04.07.2007р. № 131/07). Також бу ло розроблено та погоджено у встановленому порядку проек т реконструкції та отримано дозвіл інспекції ДАБК на про ведення робіт з реконструкці ї вказаного об' єкту.
Станом на 30.10.2009 р. згідно техні чного висновку щодо стану бу дівельних конструкцій пров еденого ТОВ «Ароф» (ліцензія АБ 205079 від 30.09.2005 р.) всі основні буд івельні конструкції нежитло вої прибудови літ «А1-2» не маю ть ознак деформації, знаходя ться у задовільному стані, та забезпечують можливість под альшої експлуатації будівлі .
За даним технічним висновк ом нежитлові приміщення літ . «А1-2» за адресою: АДРЕСА_1, с кладаються із нежитлових при міщень першого поверху № I, 1, 2, 3 , 4 ,5 ,6 загальною площею 78,6 кв. м, не житлових приміщень другого п оверху № I, 1, 2, 3 ,4 ,5 ,6 загальною пло щею 106 кв. м.
Таким чином, об' єкти нерух омості які належать позивача м по АДРЕСА_1 літ «А1-2» у міс ті Харкові за своїм функціон альним призначенням відпові дають протипожежним, техніч ним нормам, про що складені ві дповідні висновки про їх обґ рунтоване будівництво та екс плуатацію.
Надаючи правову кваліфіка цію викладеним обставинам су д виходить із наступного.
Цивільний кодекс України в иділяє декілька способів н абуття права власності.
Згідно ст. 392 Цивільного коде ксу України власник майна мо же пред' явити позов про виз нання його права власності, а відповідно до ч.2 ст.16 Цивільно го кодексу України, ст.ст. 20, 144, 147 Господарського кодексу Укра їни майнові права суб' єкта господарювання права підляг ають захисту, в тому числі шля хом їх визнання.
Так, відповідно до ст. 316 Циві льного кодексу України право м власності, зокрема, є право о соби на річ (майно), яке вона зд ійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
За приписами ст. 317 цього Коде ксу власникові належить прав о володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до ст. 328 Цивільно го кодексу України, право вл асності набувається на під ставах, що не заборонені за коном. Право власності вважа ється набутим правомірно, як що інше прямо не випливає і з закону або незаконність набуття права власності не в становлена судом.
Отже, в даному випадку підтв ердження в суді права власно сті, що складає предмет спору , здійснюється, зокрема, шляхо м підтвердження фактів, що св ідчать про володіння спірним майном на праві власності.
При цьому, якщо майно знаход иться у володінні позивача, й ого право на майно захищаєть ся презумпцією правомірност і фактичного володіння.
Суд зазначає про те, що згід но ст. 3 Конституції України, з гідно якої людина, її життя і з доров' я, недоторканість і б езпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінніст ю; ст. 41 Конституції України, ві дповідно до якої кожен має пр аво володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власн істю, у тому числі це стосуєть ся і нерухомого майна; право в ласності набувається у поряд ку, визначеному законом; ст.1 П ершого протоколу до Конвенці ї про захист прав людини і осн овоположних свобод 1950 року, ра тифікованої Законом України від 17.07.1997 року №475/97-ВР, кожна фізи чна особа або юридична особа має право мирно володіти сво їм майном. Ніхто не може бути п озбавлений своєї власності і накше як в інтересах суспіль ства і на умовах, передбачени х законом і загальними принц ипами міжнародного права.
Ст. 319 Цивільного кодексу Укр аїни передбачено, що власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суп еречать закону. Право власно сті є непорушним. Ніхто не мож е бути протиправно позбавлен ий цього права чи обмежений в його здійсненні.
Відповідно до статті 41 Конс титуції України кожен має пр аво володіти, користуватися та розпоряджатися своєю влас ністю. Право власності набув ається в порядку, визначеном у законом. Право власності є н епорушним.
Відповідно до ст.ст. 331, 332, 376 Цив ільного кодексу України, пра во власності на створене нер ухоме майно (житлові будинки , будівлі, споруди та інше) вин икає з моменту завершення бу дівництва (створення майна), я кщо створення, переробка май на відповідає діючому законо давству, будівельним нормам та правилам. Відповідно, влас ник який збудував нерухоме м айно, має право на реєстрацію прав власності на нерухоме м айно.
Відповідно до ч.1, ч. 2 ст. 182 Циві льного кодексу України, пра во власності та інші речові п рава на нерухомі речі, обмеж ення цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підля гають державній реєстрації . Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щ одо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний н адавати інформацію про ре єстрацію та зареєстровані п рава в порядку, встановленом у законом.
Відповідно до статті 1 Закон у України "Про державну реєст рацію речових прав на нерухо ме майно та їх обмежень" відпо відна державна реєстрація - о фіційне визнання і підтвердж ення державою фактів виникне ння, переходу або припинення речових прав на нерухоме май но та їх обмежень, що супровод жується внесенням даних до Д ержавного реєстру речових пр ав на нерухоме майно та їх обм ежень.
Пунктом 1 частини першої ста тті 4 цього Закону визначено, щ о обов'язковій державній реє страції підлягають речові пр ава на нерухоме майно, що знах одиться на території України , фізичних та юридичних осіб, д ержави, територіальних грома д, іноземців та осіб без грома дянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організац ій, іноземних держав, зокрема , право власності на нерухоме майно.
Відповідно до ст. ст. 18, 19 Закон у України від 01.07.2004 року №1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" (далі - Закон), під ставою для державної реєстра ції прав, що посвідчують вини кнення, перехід, припинення р ечових прав на нерухоме майн о, є рішення суду про право вла сності на нерухоме майно, що н абрало законної сили.
У відповідності з п.5 Прик інцевих положень зазначен ого Закону, до створення єдин ої системи органів реєстрац ії прав, а також до формуванн я Державного реєстру прав у складі державного земельно го кадастру реєстрація об'єк тів нерухомості проводитьс я комунальними підприємств ами бюро технічної інвент аризації.
Порядок оформлення права власності на об'єкти нерухо мого майна передбачено Тимча совим положенням про поряд ок реєстрації прав власнос ті на нерухоме майно, зат вердженим наказом Міністер ства юстиції України від 07.02.2002 р оку №7/5.
Відповідно до п.1, п.п.1.3 вказан ого Положення до прийняття Верховною радою України та н абрання чинності Законом Ук раїни про державну реєстрац ію прав на об'єкти нерухомо го майна бюро технічної ін вентаризації здійснюють реє страцію прав власності на н ерухоме майно.
Відповідно до п.1.3 Тимчасово го положення про порядок дер жавної реєстрації прав влас ності на нерухоме майно, затв ердженого Наказом Міністер ства юстиції України 07.02.2002 ро ку N 7/5 (далі - Тимчасове положен ня), державну реєстрацію пра в власності на нерухоме майн о здійснюють підприємства б юро технічної інвентаризаці ї (далі - БТІ) у межах визначени х адміністративно-територіа льних одиниць.
Відповідно до п. 1.4 Тимчасов ого положення, державна реєс трація прав власності на не рухоме майна - це внесення за пису до Реєстру власності н а нерухоме майно у зв'язку з в иникненням, існуванням або п рипиненням права власності н а нерухоме майно, що здійснює ться БТІ за місцезнаходжен ням об'єктів нерухомого май на на підставі право встанов лювальних документів кошта м особи, що звернулася до БТІ .
Підставою для проведення д ержавної реєстрації прав вл асності на нерухоме майно в ідповідно до п. 10 додатку № 1 до Тимчасового положення про п орядок реєстрації прав вла сності на нерухоме майно , за твердженого наказом Мініст ерства юстиції №7/5 від 07.02.2002 рок у є рішення судів , третейськ их судів про визнання права власності на об' єкти неру хомого майна, про встановлен ня факту права власності на о б' єкти нерухомого майна , пр о передачу безхазяйного нер ухомого майна до комунальної власності.
Відповідно до ст.ст. 319, 320 Циві льного кодексу України влас ники самостійно здійснюють право власності, виконують будь які дії по відношенню д о свого майна, що не супереча ть Закону. Визнання права вл асності на нежитлове приміщ ення необхідне для подальшог о здійснення позивачем під приємницької діяльності та не порушує права інших осіб.
Відповідно до ст.33 Господар ського процесуально кодексу України, кожна сторона повин на довести ті обставини, на як і вона посилається як на підс таву своїх вимог та заперече нь.
Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу Укра їни господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім п ереконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об' єктивному розгляді в судовом у процесі всіх обставин спра ви в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи викладене, суд д ійшов висновку про те, що позо вні вимоги стосовно визнання за позивачами права власнос ті на нежитлові приміщення в літ. «А1-2», що знаходяться у А ДРЕСА_1. правомірні та обґру нтовані, такі, що підтверджен і належними доказами, тому пі длягає задоволенню.
Приймаючи до уваги, що позив ачі не наполягають на стягне нні з відповідача судових ви трат, відповідно до ст. 49 ГПК Ук раїни суд вважає, що витрати п о сплаті державного мита та в итрати на інформаційне-техні чне забезпечення судового пр оцесу слід покласти на позив ача.
Враховуючи наведене, керую чись ст.ст. 41, 124, 129 Конституції Ук раїни, ст. ст. 20, 144, 147 Господарсько го кодексу України, п.2 ст. 331, ст.с т. 182, 319, 320, 331, 332, 392 Цивільного кодекс у України, ст.ст. 1, 4, 12, 33, 43, 47-49, 82-85 ГПК У країни, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити по вністю.
Визнати за Фізичною особою -підприємцем ОСОБА_3 (іден тифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2) право власност і на нежитлові приміщення пе ршого поверху № I, 1, 2, 3 ,4 ,5,6 загаль ною площею 78,6 кв. м в літ. «А1-2», що знаходяться у АДРЕСА_1.
Визнати за Фізичною особою -підприємцем ОСОБА_4 (іден тифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_3.) право власнос ті на нежитлові приміщення д ругого поверху № I, 1, 2, 3 ,4 ,5 загал ьною площею 67,4 кв. м в літ. «А1-2», щ о знаходяться у АДРЕСА_1;
Визнати за Фізичною особою -підприємцем ОСОБА_5 (іден тифікаційний номер НОМЕР_3 , АДРЕСА_4) право власност і на нежитлові приміщення др угого поверху № 6 загальною п лощею 38,6 кв. м в літ. «А1-2», що знах одяться у АДРЕСА_1.
Суддя
Повний текст рішення підпи сано 23 листопада 2009 року
справа № 57/294-09
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.11.2009 |
Оприлюднено | 30.07.2010 |
Номер документу | 7086459 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Аюпова Р.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні