Вирок
від 13.12.2017 по справі 2034/2809/2012
ХАРКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2034/2809/2012

Провадження № 1/635/6/2017

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 грудня 2017 року Харківський районний суд Харківської області у складі:

Головуючого судді - ОСОБА_1 ,

при секретарі - ОСОБА_2 ,

за участю прокурора - ОСОБА_3 ,

захисника-адвоката - ОСОБА_4 ,

обвинуваченого - ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Покотилівка Харківського району Харківської області кримінальне провадження за обвинуваченням:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Макарівка Золочівського району Харківської області, громадянина України, українця, раніше не судимого, одруженого, з вищою освітою, пенсіонера за інвалідністю, мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні злочинів передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

Суд визнає доведеним, що ОСОБА_5 будучи призначеним, згідно наказу № 1-к від 19.01.1997 р., на посаду начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківської області, будучи посадовою особою, вчинив зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, а також службове підроблення, при наступних обставинах.

Згідно ст. 14 закону України «Про землеустрій», до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері землеустрою передбачено здійснення землеустрою та державного контролю за використанням і охороною земель.

Відповідно до ст. 3 закону України «Про землеустрій», землевпорядкування, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики щодо використання та охорони земель, наукове обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних утворень, меж ділянок власників і землекористувачів.

Згідно ст. 20 цього закону, землеустрій проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій, незалежно від форми власності, у разі надання, вилучення, відчуження земельних ділянок, а також в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених правами інших осіб .

Згідно ст. 25 вказаного закону, документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.

До видів документації із землеустрою, передбачених зазначеною статтею, зокрема, відносяться проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а також технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і по складанню документів, що засвідчують право на земельну ділянку.

Згідно з п.п. 2, 9, 10 «Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 р., проект відведення земельної ділянки не розробляється, якщо межі земельної ділянки визначені в натурі (на місцевості), а розроблений проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує з власником землі, землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури, а також з органом охорони культурної спадщини.

Згідно ст. 50 закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

Згідно ст. 56 зазначеного закону, при передачі земельних ділянок у власність за проектами землеустрою щодо їх відведення, технічна документація зі складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, до складу якої в обов`язковому порядку входить пояснювальна записка, технічне завдання, копії заяв фізичних або клопотання юридичних осіб, матеріали польових геодезичних робіт і план земельної ділянки, рішення органу державної влади або місцевого самоврядування про передачу ділянки у власність, акт прийому-передачі межових знаків на зберігання, кадастровий план земельної ділянки, перелік обмеження прав на земельну ділянку і наявні земельні сервітути, не розробляється.

Аналогічні положення закріплені в ст. 118 Земельного кодексу України, з яких вбачається можливість проведення безкоштовної приватизації громадянами земельних ділянок тільки за проектами землеустрою.

Таким чином, в разі відведення земельної ділянки, межі якої в натурі визначені раніше не були, розробляється не технічна документація зі складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а проект відведення земельної ділянки в натурі, що підлягає узгодженню з відповідними органами державної влади.

Згідно ст. 116 Земельного кодексу України, передача в користування земельної ділянки, що перебуває у власності або в користуванні, проводиться тільки після його вилучення (викупу) в порядку, передбачених цим кодексом, зокрема ст. 149 ЗК України.

Згідно з п.п. 2.1., 2.2. Інструкції «Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю», право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 р., одним з етапів (першим) складання державного акта на право власності на земельну ділянку є підготовчі роботи, які включають в себе аналіз укладення державного органу земельних ресурсів про наявність обмеження на використання земельної ділянки.

Таким чином, висновок органу земельних ресурсів про обмеження на використання земельної ділянки є однією з підстав для виготовлення державного акту на право власності на землю та його наявність, а також викладена в ньому інформація, знаходяться в безпосередньому причинно-наслідковому зв`язку з подальшою видачею державного акта.

Розпорядженням Голови районної державної адміністрації Харківської області № 2021 від 17.09.2007 р. громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 дано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (для передачі їх у власність) орієнтовною площею 13 га. ріллі, за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, розташованих за межами населеного пункту на території Кулиничівської селищної ради для ведення особистого селянського господарства.

На підставі вищевказаного розпорядження органу виконавчої влади і виданих Харківським районним відділом земельних ресурсів відповідних технічних завдань були розроблені ТОВ «Богодар-2005» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, за межами населеного пункту на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області.

При цьому, ОСОБА_5 , займаючи посаду начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів, в період з 8.10.2007 р. по 10.10.2007 р., будучи посадовою особою, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , достовірно знаючи, що виділяються земельні ділянки зазначеним громадянам на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, за межами населеного пункту, знаходяться в постійному користуванні ДП «ДГ «Елітне» інституту рослинництва «ім. ОСОБА_19 », згідно державного акту на право постійного користування серії I-ХР № 001202 від 31 грудня 2001 р., в порушення вимог ст.ст. 118, 149, 151 Земельного кодексу України, погодив зазначені проекти землеустрою щодо виділення земельних ділянок зазначеним громадянам вказавши, що дані земельні ділянки відносяться до земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, тим самим вніс завідомо неправдиві відомості в офіційні документи, а саме в:

- «висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_14 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_6 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_7 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_8 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_10 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_11 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_12 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_13 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_15 , для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_16 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_17 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ". На підставі даних висновків Харківського районного відділу земельних ресурсів, якими узгоджені вищевказані екземпляри технічної документації, в подальшому були виготовлені і зареєстровані:

- державний акт серії ЯЄ № 501618, на право власності ОСОБА_6 на земельну ділянку площею 1.0600 га з кадастровим № 6325157300: 03: 004: 0019, розташований на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494329, на право власності ОСОБА_7 на земельну ділянку площею 1.1050 га з кадастровим № 6325157300: 03: 004: 0018, розташований на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494320, на право власності ОСОБА_8 на земельну ділянку площею 1.0725 га з кадастровим № 6325157300: 03: 004: 0016, розташований на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494323, на право власності ОСОБА_11 на земельну ділянку площею 0.8500 га з кадастровим № 6325157300: 03: 004: 0011, розташований на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494324, на право власності ОСОБА_9 на земельну ділянку площею 1.1400 га з кадастровим № 6325157300: 03: 004: 0017, розташований на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494332, на право власності ОСОБА_16 на земельну ділянку площею 0.6300 га з кадастровим № 6325157300: 03: 004: 0006, розташований на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494321, на право власності ОСОБА_14 на земельну ділянку площею 0,9840 га з кадастровим № 6325157300: 03: 004: 0008, розташований на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494326, на право власності ОСОБА_10 на земельну ділянку площею 0.6825 га з кадастровим № 6325157300: 03: 004: 0015, розташований на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494328, на право власності ОСОБА_17 на земельну ділянку площею 0.6650 га з кадастровим № 6325157300: 03: 004: 0013, розташований на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494325, на право власності ОСОБА_15 на земельну ділянку площею 0.8500 га з кадастровим № 6325157300: 03: 004: 0007, розташований на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494327, на право власності ОСОБА_13 на земельну ділянку площею 0.9188 га з кадастровим № 6325157300: 03: 004: 0010, розташований на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494330, на право власності ОСОБА_12 на земельну ділянку площею 1.0600 га з кадастровим № 6325157300: 03: 004: 0019, розташований на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області.

Таким чином, внаслідок протиправних дій ОСОБА_5 зазначені земельні ділянки, згідно державного акту серії ЯЄ № 501618 (вартістю 179458 гривень), згідно державного акту серії ЯЄ № 494329 (вартістю 187298 гривень), згідно державного акту серії ЯЄ № 494320 (вартістю сто вісімдесят одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривень), згідно державного акту серії ЯЄ №494323 (вартістю 143990 гривень), згідно державного акту серії ЯЄ № 494324 (вартістю 193116 гривень), згідно державного акту серії ЯЄ № 494332 (вартістю 106722 гривень), згідно державного акту серії ЯЄ № 494321 (вартістю 166690 гривень), згідно державного акту серії ЯЄ № 494326 (вартістю 122850 гривень), згідно державного акту серії ЯЄ № 494328 (вартістю 119700 гривень), згідно державного акту серії ЯЄ № 494325 (вартістю 153000 гривень), згідно державного акту серії ЯЄ № 494327 (вартістю 165384 гривень) , згідно державного акту серії ЯЄ № 494330 (вартістю 155645 гривень), а всього на загальну суму 1875535 гривень, загальною площею 11,0178 га., без проведення передбаченого законом вилучення (викупу) з земель ДП «ДГ Елітне» інституту рослинництва «ім. ОСОБА_19 », неправомірно відчужені з державної власності і передані в приватну власність громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , чим заподіяно збитків державі в розмірі вартості зазначених земельних ділянок в сумі 1875535 грн.

Крім цього, ОСОБА_5 , займаючи посаду начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів, тобто будучи службовою особою, в період з 08.10.2007 р. по 10.10.2007 р. вчинив умисний злочин, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб- ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , достовірно знаючи, що виділяються земельні ділянки зазначеним громадянам на терторії Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, за межами населеного пункту знаходяться в постійному користуванні ДП «ДГ Елітне» інституту рослинництва «ім. ОСОБА_19 », згідно державного акту на право постійного користування серії 1-ХР № 001202 від 31 грудня 2001 р., в порушення вимог ст.ст. 118, 149, 151 Земельного кодексу України, погодив зазначені проекти землеустрою щодо виділення земельних ділянок зазначеним громадянам, вказавши, що дані земельні ділянки відносяться до земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, тим самим вніс завідомо неправдиві відомості в офіційні документи, а саме:

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_14 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_6 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_7 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_8 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_10 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_11 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_12 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_13 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_15 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_16 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

- "висновок Харківського районного відділу земельних ресурсів за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_17 для ведення особистого селянського господарства ", в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області ".

На підставі даних висновків Харківського районного відділу земельних ресурсів, якими узгоджені вищевказані екземпляри технічної документації, в подальшому були виготовлені і зареєстровані:

- державний акт серії ЯЄ № 501618, на право власності ОСОБА_6 на земельну ділянку площею 1.0600 га. з кадастровим № 6325157300: 03: 004:0019, розташовану на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494329, на право власності ОСОБА_7 на земельну ділянку площею 1.1050 га. з кадастровим № 6325157300:03: 004: 0018, розташовану на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494320, на право власності ОСОБА_8 на земельну ділянку площею 1.0725 га. з кадастровим № 6325157300:03:004:0016, розташовану на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494323, на право власності ОСОБА_11 на земельну ділянку площею 0.8500 га. з кадастровим № 6325157300:03:004:0011, розташовану на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494324, на право власності ОСОБА_9 на земельну ділянку площею 1.1400 га. з кадастровим № 6325157300:03:004:0017, розташовану на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494332, на право власності ОСОБА_16 на земельну ділянку площею 0.6300 га. з кадастровим № 6325157300:03: 004:0006, розташовану на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494321, на право власності ОСОБА_14 на земельну ділянку площею 0,9840 га з кадастровим № 6325157300: 03: 004: 0008, розташовану на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494326, на право власності ОСОБА_10 на земельну ділянку площею 0.6825 га. з кадастровим № 6325157300:03: 004:0015, розташовану на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494328, на право власності ОСОБА_17 на земельну ділянку площею 0.6650 га з кадастровим № 6325157300:03:004:0013, розташовану на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494325, на право власності запечіть ОСОБА_20 на земельну ділянку площею 0.8500 га. з кадастровим № 6325157300:03:004:0007, розташовану на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494327, на право власності ОСОБА_13 на земельну ділянку площею 0.9188 га. з кадастровим № 6325157300:03:004: 0010, розташовану на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯЄ № 494330, на право власності ОСОБА_12 на земельну ділянку площею 1.0600 га з кадастровим № 6325157300:03:004:0019, розташовану на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області.

Таким чином, в результаті протиправних дій ОСОБА_5 зазначені земельні ділянки розташовані на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області загальною площею 11,0178 га. без проведення передбаченого законом вилучення (викупу) з земель ДП «ДГ« Елітне» інституту рослинництва «ім. ОСОБА_19 » неправомірно відчужені з державної власності і передані в приватну власність громадянам: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , чим заподіяно збитки державі в розмірі вартості зазначених ділянок в сумі 1875535 грн., чим істотно порушені права постійного землекористувача - ДП «ДГ Елітне» інституту рослинництва «ім. ОСОБА_19 » та завдано збитків державі в розмірі їх вартості в сумі 1875535 гривень.

ОСОБА_5 звинувачується в тому що, він, будучи призначеним, згідно наказу Державного комітету України по земельних ресурсах № 436-к від 25.12.1997 р., на посаду начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківської області, будучи службовою особою, вчинив зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, а також службове підроблення, при наступних обставинах:

Згідно посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області на ОСОБА_5 , крім іншого, були покладені обов`язки з управління діяльністю відділу, реалізації державної політики з питань регулювання земельних відносин, розпорядження землями державної та комунальної власності, державного контролю за використанням і охороною земель, організації і здійсненні землеустрою та моніторингу земель. Також прийняття участі у виборі земельних ділянок під розміщення об`єктів і споруд та внесення місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування пропозицій щодо погодження місця їх розміщення, викупу та вилучення земель, передачі земельних ділянок у власність та дача в користування, в тому числі на умовах оренди.

Крім того, ОСОБА_5 , як начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, ніс персональну відповідальність за виконання покладених на відділ завдань і функцій. Таким чином, ОСОБА_5 , будучи начальником відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, виконував організаціонно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто був посадовою особою.

Відповідно до ст. 3 закону України «Про землеустрій», землевпорядкування, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики щодо використання та охорони земель, наукове обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних утворень, меж ділянок власників і землекористувачів.

Згідно ст. 14 закону України «Про землеустрій», до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері землеустрою належить здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель.

Згідно ст. 20 даного закону, землевпорядкування проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності у разі надання, вилучення, відчуження земельних ділянок, а також в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні, і обмежених правами інших осіб .

Згідно ст. 25 закону, документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації. До видів документації із землеустрою, зокрема, відносяться проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а також технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (дна місцевості) і по складанню документів, що засвідчують право на земельну ділянку.

Згідно з п.п. 2, 9, 10 «Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 р., проект відведення земельної ділянки не розробляється, якщо межі земельної ділянки визначені в натурі (на місцевості), а розроблений проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує з власником землі, землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури, а також органом охорони культурної спадщини.

Згідно ст. 50 закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

Згідно ст. 56 зазначеного закону, при передачі земельних ділянок у власність за проектами землеустрою щодо їх відведення, технічна документація зі складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, до складу якої в обов`язковому порядку входить пояснювальна записка, технічне завдання, копії заяв фізичних або клопотання юридичних осіб, матеріали польових геодезичних робіт і план земельної ділянки, рішення органу державної влади або місцевого самоврядування про передачу ділянки у власність, акт прие а-передачі межових знаків на зберігання, кадастровий план земельної ділянки, перелік обмеження прав на земельну ділянку і наявні земельні сервітути, не розробляється.

Згідно ст. 118 Земельного кодексу України передбачена можливість проведення безкоштовної приватизації громадянами земельних ділянок тільки за проектами землеустрою.

Таким чином, в разі відведення земельної ділянки, межі якої в натурі визначені раніше не були, розробляється не технічна документація зі складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а проект відведення земельної ділянки в натурі, що підлягає узгодженню з вищевказаними органами державної влади.

Згідно з п.п. 2.1., 2.2. Інструкції «Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю», право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) і договорів оренди землі», затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 р., одним з етапів (першим) складання державного акта на право власності на земельну навчаючи стік є підготовчі роботи, які включають в себе аналіз укладення державного органу земельних ресурсів про наявність обмеження на використання земельної ділянки.

Таким чином, висновок органу земельних ресурсів про обмеження на використання земельної ділянки є однією з підстав для виготовлення державного акту на право власності на землю та його наявність, а також викладена в ньому інформація, знаходяться в безпосередньому причинно-наслідковому зв`язку з подальшою видачею державного акту.

Встановлено, що рішенням XI сесії V скликання Циркунівський селищної ради від 14.06.2007 р. надано дозвіл ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 і ОСОБА_38 на виготовлення технічної документації для передачі в приватну власність земельних ділянок під забудову та обслуговування житлових будинків і споруд, розташованих в с. Циркуни по вулицях Харківська, Липова, Рясна, Соловйова і Космічна.

На підставі вищевказаного рішення, ВКПФ «Істок» виготовлено технічну документацію із землеустрою. Технічне завдання на розробку технічної документації із землеустрою які засвідчує право власності на землю, з 17.06.2007 р. по 22.06.2007 р. погоджено начальником Харківського районного відділу земельних ресурсів ОСОБА_5 .

Рішенням XII сесії V скликання Циркунівський селищної ради від 10.07.2007 р. затверджено технічну документацію по встановленню меж і оформлення права приватної власності на земельні ділянки вищевказаним громадянам.

Відповідно до висновку ДП «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 02.03.2012 р. № 70/01-163, зазначені земельні ділянки загальною площею 10,8 га. частково входять в межі населеного пункту. Площа частини земельної ділянки, яка знаходиться в межах населеного пункту, становить 2,3 га., а площа частини земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту - 8,5 га.

Враховуючи що оформлені земельні ділянки знаходяться за межами населеного пункту, вищевказане рішення Циркунівської селищної ради прийнято всупереч вимогам ст. 12 Земельного кодексу України та п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, тобто, Циркунівська селищна рада не мала законних повноважень на прийняття рішення про передачу земельних ділянок у власність вищевказаних громадян, а вирішення цих питань належить до компетенції Харківської районної державної адміністрації.

При цьому, перевіркою встановлено, вищевказані рішення Циркунівської селищної ради винесені на підставі технічної документації, складеної і узгодженої відділом земельних ресурсів в Харківському районі всупереч вимогам ст. 118 Земельного кодексу України.

Крім цього, виділення і передача у власність вищевказаних земельних ділянок здійснювалася за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення - сіножатей, що підтверджується текстовою частиною містобудівного обґрунтування № 3516.348-4.14-07 від 25.05.2007 р. (том № 1 а.с. 13-15) .

Так, згідно з п. «а» ч. 2 ст. 22 Земельного Кодексу України, до земель сільськогосподарського призначення належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги). Згідно ч. 2 ст. 207 Земельного кодексу України, відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, покладів, сіножатей, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов`язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.

Встановлено, що цільове призначення вищевказаних земель не змінювалося, а також втрати сільськогосподарських угідь, внаслідок фактичного зміненого цільового призначення, не відшкодовувалися.

Згідно висновку державного підприємства «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою від 02.03.2012 р., розмір невідшкодованих втрат сільськогосподарського виробництва становить 236 592 грн.

Також, згідно з п. «в» ст. 21 Земельного кодексу України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.

Таким чином, ОСОБА_5 , займаючи посаду начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, 06.07.2007 р., будучи посадовою особою, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, достовірно знаючи, що межі земельних ділянок переданих у власність ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_44 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 і ОСОБА_38 ще не визначені в натурі, знаходяться за межами с. Циркуни Харківського району, а також те, що виділяються за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сінокосів, в порушення вимог ст.ст. 21, 118, 207 Земельного кодексу України, ст.ст. 3, 20, 50, 56, закону України «Про землеустрій», п.п. 2, 9, 10 «Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 р., п.п. 2.1., 2.2., 2.14. Інструкції «Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) і договорів оренди землі», затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 43 від 04.05.1999 р., п. 2.14 посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, розглянувши матеріали зазначених технічних документацій, в липні 2007 року склав завідомо неправдиві офіційні документи в інтересах третіх осіб, а саме 24 висновки щодо встановлення меж та оформлення будівництва і обслуговування житлових - будинків, і господарських будівель і споруд, не вказавши про необхідність зміні їх цільового призначення або відшкодування втрат сільськогосподарських угідь, так як, земельні ділянки виділяються за рахунок земель сільськогосподарського призначення - сінокосів, погодивши своїм підписом і печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, таким чином, погодивши їх, хоча достовірно це знав, так як при узгодженні містобудівного обґрунтування з будівництва кварталу індивідуальної житлової забудови та реабілітаційного центру поставив свій підпис і печатку відділу земельних ресурсів в Харківському районі (том № 1 а.с. 13-15), чим вказав про свою поінформованість про цільове призначення цих земельних ділянок, в якому зазначено - «земельна ділянка орієнтовною площею 10.80 га., за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь».

Висновки відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, якими узгоджені вищевказані екземпляри технічних документацій, послужили підставою для прийняття рішення XII сесією V скликання Циркунівської селищної ради від 10.07.2007 р., про виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків і господарських будівель та споруд. Зазначені державні акти, які містили неправдиві відомості про цільове призначення переданих у власність земельних ділянок 08.10.2007 р., 13.11.2007 р. та 27.12.2007 р. завірені підписом ОСОБА_5 і печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі, (тобто скоїв видачу завідомо неправдивих документів від імені відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області в інтересах третіх осіб) і в подальшому видано наступним громадянам:

- ОСОБА_22 , площею 0,2196 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0095, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029513;

- ОСОБА_45 , площею 0,2030 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0076, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029517;

- ОСОБА_46 , площею 0,2030 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0075, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029520;

- ОСОБА_47 , площею 0,2126 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0081, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029518;

- ОСОБА_48 , площею 0,2127 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0085, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029519;

- ОСОБА_23 , площею 0,2145 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001: 00: 008: 0094, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029511;

- ОСОБА_49 , площею 0,2272 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0090, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029509;

- ОСОБА_50 , площею 0,1969 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0077, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029512;

- ОСОБА_51 , площею 0,1955 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0070, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029505;

- ОСОБА_52 , площею 0,1955 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0069, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029532;

- ОСОБА_53 , площею 0,2015 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0080, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029527;

- ОСОБА_54 , площею 0,2145 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0093, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029526;

- ОСОБА_29 , площею 0,2221 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0084, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029531;

- ОСОБА_21 , площею 0,2127 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0086, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029529;

- ОСОБА_28 , площею 0,1978 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0088, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029533;

- ОСОБА_24 , площею 0,2026 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0074, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029516;

- ОСОБА_55 , площею 0,1983 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0072, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029525;

- ОСОБА_25 , площею 0,2127 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0082, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029508;

- ОСОБА_56 , площею 0,2144 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0092, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029510;

- ОСОБА_57 , площею 0,2015 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0089, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029523;

- ОСОБА_27 , площею 0,2216 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0091, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029501;

- ОСОБА_58 , площею 0,1880 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0097, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029514;

- ОСОБА_59 , площею 0,1905 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0096, державний акт на право власності па земельну ділянку серії ЯД № 029515;

- ОСОБА_26 , площею 0,1983 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0073, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029503.

Згідно з інформацією міськрайонного управління Держкомзему в м Люботин і Харківському районі Харківської області, вищевказані земельні ділянки для забудови і обслуговування житлових будинків, в подальшому були перепродані.

Відповідно до висновків експерта ОСОБА_60 (кваліфікаційне свідоцтво серії НОМЕР_1 від 20.12.2008 р., видане Держкомземом України і ХЦНТЕІ), від 09.09.2012 р., експертна грошова ціна вищевказаних земельних ділянок станом на жовтень 2007 року становить 2366528 грн.

Таким чином, в результаті противоправних дій ОСОБА_5 , неправомірно відчужені із державної власності і передані в приватну власність земельні ділянки громадянам ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_44 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 і ОСОБА_38 , чим заподіяно збитків державі в особі Циркунівський селищної ради Харківського району Харківської області в розмірі вартості зазначених земельних ділянок в сумі 2366528 грн., а також втрат сільськогосподарських угідь в розмірі 236592 грн.

Крім цього, рішенням XI сесії V скликання Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області від 14.06.2007 р. надано дозвіл громадянам ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 і ОСОБА_38 , на виготовлення технічної документації для передачі в приватну власність земельних ділянок під забудову та обслуговування житлових будинків і споруд, розташованих в с. Циркуни по вулицях Харківська, Липова, Рясна, Соловйова і Космічна.

На підставі вищевказаного рішення, ВКПФ «Істок» виготовлено технічну документацію із землеустрою.

Технічне завдання на розробку технічної документації із землеустрою, які засвідчує право власності на землю, з 17.06.2007 р. по 22.06.2007 р., погоджено начальником Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківської області - ОСОБА_5 .

Рішенням XII сесії V скликання Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області від 10.07.2007 р. затверджено технічну документацію по встановленню меж і оформлення права приватної власності на земельні ділянки вищевказаним громадянам.

Відповідно до висновку ДП «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 02.03.2012 р. № 70/01-163, зазначені земельні ділянки загальною площею 10,8 га. частково входять в межі населеного пункту. Площа частини земельної ділянки, яка знаходиться в межах населеного пункту, становить 2,3 га., а площа частини земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту - 8,5 га.

Враховуючи що оформлені земельні ділянки знаходяться за межами населеного пункту, вищевказане рішення Циркунівський селищної ради прийняті всупереч вимогам ст. 12 Земельного кодексу України та п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу Україна, тобто, Циркунівський селищна рада не мала законних повноважень на прийняття рішення про передачу земельних ділянок у власність вищевказаних громадян, а вирішення цих питань належить до компетенції Харківської районної державної адміністрації Харківської області.

При цьому перевіркою встановлено, що вищевказані рішення Циркунівський селищної ради винесені на підставі технічної документації, складеної і узгодженої відділом земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області всупереч вимогам ст. 118 Земельного кодексу України.

Крім цього, виділення і передача у власність вищевказаних земельних ділянок здійснювалася за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення - сінокосів, що підтверджується текстовою частиною містобудівного обґрунтування № 3516.348-4.14-07 від 25.05.2007 р. (том № 1 а.с. 13-15) .

Так, згідно з п. «а» ч. 2 ст. 22 Земельного Кодексу України, до земель сільськогосподарського призначення належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги). Згідно ч. 2 ст. 207 Земельного кодексу України, відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, покладів, сіножатей, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов`язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.

Встановлено, що цільове призначення вищевказаних земель не змінювалося, а також втрати сільськогосподарських угідь, внаслідок фактичного зміненого цільового призначення не відшкодовувалося.

Згідно висновку державного підприємства «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою від 02.03.2012 р., розмір невідшкодованих втрат сільськогосподарського виробництва становить 236 592 грн.

Також, згідно з п. «в» ст. 21 Земельного кодексу України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.

Таким чином, ОСОБА_5 , займаючи посаду начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, 06.07.2007 р., будучи посадовою особою, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, достовірно знаючи, що межі земельних ділянок переданих у власність громадян ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 і ОСОБА_38 , ще не визначені в натурі, знаходяться за межами с. Циркуни Харківського району, а також те, що виділяються за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення - сінокосів, в порушення вимог ст.ст. 21, 118, 207 Земельного кодексу України, ст.ст. 3, 20, 50, 56 закону України «Про землеустрій», п.п. 2, 9, 10 «Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 р., п.п. 2.1., 2.2., 2.14. Інструкції «Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) і договорів оренди землі», затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 р., п. 2.14 посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, розглянувши матеріали зазначених технічних документацій, в липні 2007 року склав завідомо неправдиві офіційні документи в інтересах третіх осіб, а саме 24 висновки щодо встановлення меж та оформлення будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд, не вказавши про необхідність зміни їх цільового призначення або відшкодування втрат сільськогосподарських угідь, так як, земельні ділянки виділяються за рахунок земель сільськогосподарського призначення - сінокосів, погодивши їх своїм підписом і печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, таким чином, погодивши їх, хоча достовірно це знав, так як при узгодженні містобудівного обґрунтування з будівництва кварталу індивідуальної житлової забудови і реабілітаційного центру поставив свій підпис і печатку відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської (том № 1 а.с. 13-15), чим вказав про свою поінформованість про цільове призначення цих земельних ділянок, в якому зазначено - «земельна ділянка орієнтовною площею 10.80 га., за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь».

Висновки відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, якими узгоджені вищевказані екземпляри технічних документацій, послужили підставою для прийняття рішення XII сесією V скликання Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області від 10.07.2007 р., про виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків і господарських будівель та споруд. Зазначені державні акти, які містили неправдиві відомості про цільове призначення, передаються у власність земельних ділянок 08.10.2007 р., 13.11.2007 р. та 27.12.2007 р., завірені підписом ОСОБА_5 і печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, (тобто скоїв видачу завідомо неправдивих документів від імені відділу земельних ресурсів в Харківському районі, в інтересах третіх осіб) і в подальшому видано наступним громадянам:

- ОСОБА_22 , площею 0,2196 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0095, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029513;

- ОСОБА_45 , площею 0,2030 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0076, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029517;

- ОСОБА_46 , площею 0,2030 га. кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0075, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029520;

- ОСОБА_47 , площею 0,2126 га. кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0081, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029518;

- ОСОБА_48 , площею 0,2127 га. кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0085, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029519;

- ОСОБА_23 , площею 0,2145 га. кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0094, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029511;

- ОСОБА_49 , площею 0,2272 га. кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0090, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029509;

- ОСОБА_50 , площею 0,1969 га, кадастровий номер земельної ділянки 6325185001: 00: 008: 0077, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029512;

- ОСОБА_51 , площею 0,1955 га. кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0070, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029505;

- ОСОБА_52 , площею 0,1955 га. кадастровий номер земельної ділянки 6325185001: 00: 008: 0069, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029532;

- ОСОБА_61 , площадью 0,2015 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0080, державний акт на право власності на земельну ділянку серии ЯД № 029527;

- ОСОБА_54 , площею 0,2145 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0093, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029526;

- ОСОБА_29 , площею 0,2221 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0084, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029531;

- ОСОБА_21 , площею 0,2127 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0086, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029529;

- ОСОБА_28 , площею 0,1978 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0088, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029533;

- ОСОБА_24 , площею 0,2026 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0074, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029516;

- ОСОБА_55 , площею 0,1983 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0072, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029525;

- ОСОБА_25 , площею 0,2127 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0082, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029508;

- ОСОБА_56 , площею 0,2144 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0092, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029510;

- ОСОБА_57 , площею 0,2015 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0089, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029523;

- ОСОБА_27 , площею 0,2216 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0091, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029501;

- ОСОБА_58 , площею 0,1880 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0097, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029514;

- ОСОБА_59 , площею 0,1905 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0096, державний акт на право власності па земельну ділянку серії ЯД № 029515;

- ОСОБА_26 , площею 0,1983 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325185001:00:008:0073, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 029503.

Згідно з інформацією міськрайонного управління Держкомзему в м Люботин і Харківському районі Харківської області, вищевказані земельні ділянки для забудови і обслуговування житлових будинків, в подальшому були перепродані.

Відповідно до висновків експерта ОСОБА_60 (кваліфікаційне свідоцтво серії НОМЕР_1 від 20.12.2008 р., видане Держкомземом України і ХЦНТЕІ), від 09.09.2012 р., експертна грошова ціна вищевказаних земельних ділянок станом на жовтень 2007 року становить 2366528 грн.

Таким чином, в наслідок противоправних дій ОСОБА_5 , неправомірно відчужені з державної власності і передані в приватну власність земельні ділянки громадянам ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 і ОСОБА_38 , чим заподіяно збитків державі в особі Циркунівський селищної ради Харківського району Харківської області в розмірі вартості зазначених земельних ділянок в сумі 2366528 грн., а також втрат сільськогосподарських угідь в розмірі 236 592 грн.

Крім цього, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи призначеним, згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів України № 867-к від 20.09.2007 р., на посаду виконуючого обов`язки начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківської області, і, будучи посадовою особою, вчинив зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, а також службове підроблення за наступних обставин:

Згідно з п.п. 2.24. посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, затвердженої Першим заступником начальника Головного управління земельних ресурсів в Харківській області ОСОБА_62 від 15.03.2008 р. (том № 6 а.с. 117-121), на ОСОБА_5 , крім іншого, були покладені обов`язки щодо прийняття участі у виборі земельних ділянок під розміщення об`єктів і споруд та внесення місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування пропозицій щодо погодження місця їх розміщення, викупу та вилучення земель, передачі земельних ділянок у власність та надання в користування, в тому числі на умовах оренди.

Розпорядженням Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 08.05.2008 р. № 1251 громадянам: ОСОБА_63 і ОСОБА_64 було надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (для передачі їх у власність) орієнтовною площею 4,0 га. сінокосів, за рахунок земель запасу категорії сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, розташованих за межами населеного пункту на території Русько-Тишківської селищної ради Харківського району Харківської області для ведення особистого селянського господарства.

У наступному, на замовлення громадянки ОСОБА_65 ТОВ «Богодар- 2005» було виготовлено проект відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Русько-Тишківської селищної ради Харківського району Харківської області.

Розпорядженням Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 14.04.2009 р. № 748 «Про передачу у власність земельної ділянки громадянці ОСОБА_66 » затверджено проект відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_66 для ведення особистого сільського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сінокосів) за межами населеного пункту на території Русько-Тишківської селищної ради Харківського району Харківської області та безоплатно передано у власність земельну ділянку загальною площею 1,7870 га. ОСОБА_67 .

Відповідно до зазначеного проекту землеустрою та розпорядження від 14.09.2009 р. № 748 на земельну ділянку було виготовлено державний акт (серія ЯЄ № 511739) на право власності на земельну ділянку для ведення особистого сільського господарства на ім`я ОСОБА_68 , який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010970300124 від 26.06.2009 р.

Згідно зі схемою перенесення меж земельних ділянок від 25.04.2012 р. № А-10-80, яке виготовив Харківський проектно-вишукувальний інститут агромеліорації і лісового господарства «Харковгіпроагролес», земельну ділянку для ведення особистого сільського господарства гр. ОСОБА_69 (Серії ЯЄ № 511739) фактично знаходиться на території Данилівського дослідного держлісгоспу в кварталі 125 виділ 3. На вказану земельну ділянку Данилівському дослідному лісгоспу 04.07.1994 р. видано Державний акт на право постійного користування землею серія ХР-25-00-000-312. Також встановлено, що фактично вилучення зазначеної земельної ділянки з користування Данилівського дослідного держлісгоспу (далі ДП «Данилівський ДДЛГ») в порядку, встановленому чинним законодавством не відбувалося.

Також, факт розташування земельної ділянки, переданої у власність ОСОБА_66 , на території ДП «Данилівський ДДЛГ» встановлено оглядом місця події від 26.07.2012 р. під час якого вироблено перенесення меж вищевказаної земельної ділянки на територію земель лісового фонду відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серія ХР-25-00-000-312 (додаток до протоколу огляду місця події від 26.07.2012 р.).

Крім цього, відповідно до вимог ч. 9 ст. 149 Земельного кодексу України, вилучення земель лісогосподарського призначення площею понад одного гектара для потреб, не пов`язаних з веденням лісогосподарської діяльності не входить до повноважень районних державних адміністрацій.

Також, згідно з п. «г» ч. 1 ст. 56 закону України «Про землеустрій», технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, крім поділу та об`єднання земельних ділянок, включає матеріали польових геодезичних робіт і план земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки. Згідно п. «б» ч. 2 ст. 198 Земельного кодексу України, кадастрова зйомка включає погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами. В порушення вимог вищевказаних положень Земельного кодексу України, закону України «Про землеустрій», межі земельної ділянки не були узгоджені з ДП «Данилівський ДДЛГ», що призвело до незаконного відчуження земель лісового фонду з постійного користування останнім.

Згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства Державної інспекції сільського господарства в Харківській області від 24.04.2012 р., інформація про віднесення земель, які надаються в приватну власність, до земель сільськогосподарського призначення, як зазначено в розпорядженні, не відповідає дійсності.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 р. № 610-р, визначено необхідність призупинення рішень про передачу у власність та оренду земельних лісових ділянок.

У зв`язку з цим, вказане розпорядження Харківської райдержадміністрації Харківської області прийнято з порушенням ст.ст. 118, 149, 151, 207, 208 Земельного кодексу України, що призвело до незаконної передачі у приватну власність 1,7870 га. земель лісогосподарського призначення.

Згідно з висновком судово-оціночної експертизи № 9985 від 19.10.2012 р., проведеної Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз «імені заслуженого професора ОСОБА_70 », ринкова вартість зазначеної земельної ділянки станом на квітень 2009 року становить 164118 грн.

При цьому, ОСОБА_5 , будучи призначеним, згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів України № 867-к від 20.09.2007 р., на посаду виконуючого обов`язки начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківської області, і, будучи посадовою особою, 20.05.2008 р., умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, розглянув матеріали зазначеного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Русько-Тишківської селищної ради Харківського району Харківської області у власність, в порушення вимог ст.ст. 149, 198 Земельного кодексу України, ст. 56 закону України «Про землеустрій», склав і видав завідомо неправдиві офіційні документи в інтересах третіх осіб, а саме: висновок від 20.05.2008 р. № 258 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_65 для ведення особистого сільського господарства, шляхом запевнення його своїм підписом і печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, приховав той факт, що виділення земельної ділянки проводиться частково за рахунок земель лісового фонду, переданих в постійне користування ДП «Даниліський ДДЛГ», а вказав, що вказана земельна ділянка нібито виділяється за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сінокосів); акт погодження меж земельної ділянки від 14.05.2008 р., шляхом запевнення його своїм підписом і печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, не вказав, що кордони вищевказаної земельної ділянки не узгоджені з ДП «Данилівський ДДЛГ», хоча достовірно знав про це, так як згідно ст. 56 закону України «Про землеустрій» це одне з основних умов передачі земельної ділянки у власність.

На підставі вказаних висновків колишнього в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області ОСОБА_5 від 20.05.2008 р., яким погоджено вищевказаний примірник проекту землеустрою, в подальшому був виготовлений та підписаний ОСОБА_71 і Головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області - ОСОБА_72 , зареєстрований і виданий державний акт серії ЯЄ № 511739 на право власності ОСОБА_66 на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 1,7870 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325183500:01:012:0187.

Внаслідок противоправних дій ОСОБА_5 зазначену земельну ділянку, державний акт серії ЯЄ № 511739 від 26.06.2009 р., загальною площею 1.7870 га., неправомірно відчужено з державної власності і передано у приватну власність ОСОБА_65 , чим заподіяно збитків державі в особі Русько-Тишківської селищної ради Харківського району Харківської області в розмірі вартості зазначеної земельної ділянки в сумі 164118 грн.

Крім цього, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи призначеним, згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів України № 867-к від 20.09.2007 р., на посаду виконуючого обов`язки начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківської області, являючись службовою особою, скоїв зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, а також службове підроблення, при наступних обставинах:

Згідно з п.п. 2.24 посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, затвердженої Першим заступником начальника Головного управління земельних ресурсів в Харківській області ОСОБА_73 від 15.03.2008 р. (том № 6 а.с. 117-121), на ОСОБА_5 , крім іншого, як на виконуючого обов`язки на вказангій посаді, були покладені обов`язки щодо прийняття участі у виборі земельних ділянок під розміщення об`єктів і споруд та внесення місцевій державній адміністрації або органу місцевого самоврядування пропозицій за погодженням місця їх розміщення, викупу та вилученню земель, передачі земельних ділянок у власність та дача в користування, в тому числі на умовах оренди.

Розпорядженням Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 08.05.2008 р. № 1251 громадянам ОСОБА_63 і ОСОБА_64 надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (для передачі їх у власність) орієнтовною площею 4,0 га. сінокосів, за рахунок земель запасу категорії сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, розташованих за межами населеного пункту на території Русько-Тишківської селищної ради для ведення особистого сільського господарства.

Надалі, на замовлення громадянки ОСОБА_65 ТОВ «Богодар-2005» виготовлений проект відведення земельної ділянки для ведення особистого сільського господарства за межами населеного пункту на території Русько-Тишківської селищної ради Харківського району Харківської області.

Розпорядженням Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 14.04.2009 р. № 748 «Про передачу у власність земельної ділянки громадянці ОСОБА_66 » затверджено проект відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_66 для ведення особистого сільського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сінокосів) за межами населеного пункту на території Русько-Тишківської селищної ради Харківського району Харківської області та безоплатно передано у власність земельну ділянку загальною площею 1,7870 га. ОСОБА_67 .

Відповідно до зазначеного проекту землеустрою та розпорядження від 14.09.2009 р. № 748 на земельну ділянку було виготовлено державний акт серія ЯЄ № 511739 на право власності на земельну ділянку для ведення особистого сільського господарства на ім`я ОСОБА_68 , який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010970300124 від 26.06.2009 р.

Згідно зі схемою перенесення меж земельних ділянок від 25.04.2012 р. № А-10-80, яке виготовив Харківський проектно-вишукувальний інститут агромеліорації і лісового господарства «Харківгіпроагроліс», земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_69 серії ЯЄ № 511739 фактично знаходиться на території Данилівського дослідного держлісгоспу в кварталі 125 виділ 3. На вказану земельну ділянку Данилівському дослідному лісгоспу 04.07.1994 р. видано Державний акт на право постійного користування землею серія ХР-25-00-000-312. Також встановлено, що фактично вилучення зазначеної земельної ділянки з користування ДП «Данилівський ДДЛГ» в порядку, встановленому чинним законодавством не відбувалося.

Також, факт розташування земельної ділянки, переданої у власність ОСОБА_65 , на території ДП «Данилівський ДДЛГ» встановлено оглядом місця події від 26.07.2012 р. в ході якого вироблено перенесення меж вищевказаної земельної ділянки на територію земель лісового фонду відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серія ХР-25-00-000-312 (додаток до протоколу огляду місця події від 26.07.2012 р.).

Крім цього, відповідно до вимог ч. 9 ст. 149 Земельного кодексу України, вилучення земель лісогосподарського призначення площею понад одного гектара для потреб, не пов`язаних з веденням лісогосподарської діяльності, не входить до повноважень районних державних адміністрацій.

Також, згідно з п. «г» ч. 1 ст. 56 закону України «Про землеустрій», технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, крім поділу та об`єднання земельних ділянок, включає матеріали польових геодезичних робіт і план земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки. Згідно п. «б» ч. 2 ст. 198 Земельного кодексу України, кадастрова зйомка включає погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами. В порушення вимог вищевказаних положень Земельного кодексу України, закону України «Про землеустрій», межі земельної ділянки не були узгоджені з ДП «Данилівський ДДЛГ», що призвело до незаконного відчуження земель лісового фонду з постійного користування останнім.

Згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства Державної інспекції сільського господарства в Харківській області від 24.04.2012 р., інформація про віднесення земель, які надаються в приватну власність, до земель сільськогосподарського призначення, як зазначено в розпорядженні, не відповідає дійсності.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 р. № 610-р, визначено необхідність призупинення рішень про передачу у власність та оренду земельних лісових ділянок.

У зв`язку з цим, вказане розпорядження Харківської райдержадміністрації Харківської області прийнято з порушенням ст.ст. 118, 149, 151, 207, 208 Земельного кодексу України, що призвело до незаконної передачі у приватну власність 1,7870 га. земель лісогосподарського призначення.

Згідно висновку судово-оціночної експертизи № 9985 від 19.10.2012 р. проведеної Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз «ім. заслуженого професора Бокаріуса М.С.», ринкова вартість зазначеної земельної ділянки станом на квітень 2009 року становить 164118 грн.

При цьому, ОСОБА_5 , згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів України № 867-к від 20.09.2007 р. займаючи посаду виконуючого обов`язки начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківської області, будучи службовою особою, 20.05.2008 р., являючись службовою особою, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, розглянувши матеріали зазначеного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Русько-Тишківського селищної ради Харківського району Харківської області у власність, в порушення вимог ст.ст. 149, 198 Земельного кодексу України, ст. 56 закону України «Про землеустрій», склав і видав завідомо неправдиві офіційні документи в інтересах третіх осіб, а саме: висновок від 20.05.2008 р. № 258 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_65 для ведення особистого сільського господарства, шляхом запевнення його своїм підписом і печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, приховавши той факт, що виділення земельної ділянки проводиться частково за рахунок земель лісового фонду, переданих в постійне користування ДП «Данилівський ДДЛГ», а вказав, що дана земельна ділянка нібито виділяється за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сінокосів); акт погодження меж земельної ділянки від 14.05.2008 р., шляхом запевнення його своїм підписом і печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, не вказавши, що кордони вищевказаної земельної ділянки не узгоджені з ДП «Данилівський ДДЛГ», хоча достовірно знав про це, так як згідно ст. 56 закону України «Про землеустрій» це одне з основних умов передачі земельної ділянки у власність.

На підставі даних ув`язнення колишнього В.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області - ОСОБА_5 від 20.05.2008 р., яким погоджено вищевказаний примірник проекту землеустрою, в подальшому був виготовлений і підписаний ОСОБА_71 і Головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області - ОСОБА_72 , зареєстрований і видано державний акт серії ЯЄ №511739 на право власності ОСОБА_65 на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 1,7870 га., кадастровий номер земельної ділянки 6325183500:01:012:0187.

Внаслідок противоправних дій ОСОБА_5 зазначену земельну ділянку, державний акт серії ЯЄ № 511739 від 26.06.2009 р. загальною площею 1.7870 га., неправомірно відчужений з державної власності і переданий у приватну власність ОСОБА_65 , чим заподіяно збитків державі в особі Русько-Тишківської селищної ради Харківського району Харківської області в розмірі вартості зазначеної земельної ділянки в сумі 164 118 грн. 00 коп.

Крім цього, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи призначеним, згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів України № 867-к від 20.09.2007 р. на посаду виконуючого обов`язки начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківської області, являючись службовою особою, вчинив зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, а також службове підроблення, при наступних обставинах:

Згідно посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області на ОСОБА_5 , як на виконуючого обов`язки на вказаній посаді, крім іншого, були покладені обов`язки з управління діяльністю відділу, реалізації державної політики з питань регулювання земельних відносин, розпорядження землями державної та комунальної власності, державного контролю за використанням і охороною земель, організації і здійсненню землеустрою та моніторингу земель. Також прийняття участі у виборі земельних ділянок під розміщення об`єктів і споруд та внесення місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування пропозицій щодо погодження місця їх розміщення, викупу та вилучення земель, передачі земельних ділянок у власність та дача в користування, в тому числі на умовах оренди.

Розпорядженням Голови Харківської державної адміністрації Харківської області від 04.09.2007 р. № 1894 громадянам ОСОБА_74 , ОСОБА_75 та ОСОБА_76 надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо виділення земельних ділянок, загальною площею по 2,0 га. кожному, розташовані за межами населеного пункту, на території Циркунівський селищної ради Харківського району Харківської області, для ведення особистого сільського господарства.

Відповідно до технічного завдання на складання проекту землеустрою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області від 26.10.2007 р. щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення ОСОБА_77 , ОСОБА_78 , ОСОБА_79 відведення земельних ділянок передбачається за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, які розташовані на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області.

На підставі зазначеного розпорядження Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області ВКПФ «Істок» в 2007 році розроблені проекти землеустрою щодо відведення зазначених земельних ділянок у власність.

Відповідно до висновків відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області від 16.11.2007 р. за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок, загальною площею 2,0 га. кожному, для ведення особистого сільского господарства без зміни цільового призначення ОСОБА_77 , ОСОБА_78 і ОСОБА_79 для оформлення права власності на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області відділом земельних ресурсів Харківського району Харківської області погоджено зазначені проекти землеустрою і можливість виготовлення «Державного акту на право власності на земельну ділянку».

За наслідками розгляду зазначених проектів землеустрою, на підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 23.11.2007 р. № 2750 на ім`я ОСОБА_77 , ОСОБА_78 , ОСОБА_80 , 19.09.2008 р. зареєстровані та видані державні акти на право власності на земельні ділянки, загальною площею 6,0 га.

Відповідно до інформації Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 15.07.2011 р. № 2310/02-13 в журналі реєстрації розпоряджень Голови Харківської райдержадміністрації Харківської області № 2750 від 23.11.2007 р. зареєстровано розпорядження райдержадміністрації «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою ОСОБА_81 », за вказаною реєстраційним номером рішень щодо надання ОСОБА_77 , ОСОБА_78 і ОСОБА_79 земельних ділянок не приймалося.

За наслідками вивчення актів перенесення меж земельних ділянок на місцевість, які складені в ході огляду місця події фахівцями-геодезисти ТОВ «Геодезична фірма СХМ» встановлено, що земельна ділянка, передана у власність ОСОБА_82 відповідно до державного акта на землю серії ЯД № 022103 від 19.09.2008 р. площею 2,0 га. повністю знаходиться в межах міста Харкова. Частина земельної ділянки, передана у власність ОСОБА_83 відповідно до державного акта на землю серії ЯД № 022104 від 19.09.2008 р. площею 1,9801 га., знаходиться в межах міста Харкова, а інша частина земельної ділянки, площею 0,0199 га., знаходиться в межах території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області . Частина земельної ділянки, наданої у власність ОСОБА_80 , відповідно до державного акта на землю серії ЯД № 022102 від 19.09.2008 р. площею 1,7022 га., знаходиться в межах міста Харкова, а інша частина земельної ділянки, площею 0,2978 га., знаходиться в межах території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області.

Крім того, відповідно до інформації міськрайонного управління юстиції Держкомзему в м Люботин і Харківському районі Харківської області земельні ділянки передані у власність ОСОБА_77 , ОСОБА_78 і ОСОБА_80 відповідно до планово-картографічних матеріалів (проекту формування території і встановлення меж Циркунівської селищної ради Харківського району 1993 роки) і індексної карти Харківського «району в електронному вигляді, знаходяться за межами Харківського району, а саме в межах м. Харкова.

Згідно ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Також згідно з ч. 1 ст. 118 Земельного кодексу України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, що знаходиться в його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

Згідно висновку судово-оціночної експертизи № 13111 від 09.04.2012 р. проведеної Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз «ім.. заслуженого професора Бокаріуса М.С.», ринкова вартість земельних ділянок переданих у власність ОСОБА_83 , ОСОБА_77 , ОСОБА_79 , станом на вересень 2008 року становить 1167 447 грн. 00 коп.

Відповідно до вимог п. 12 Розділу 10 Земельного кодексу України до розграничень земель державної та комунальної власності щодо розпорядження землями в межах населеного пункту, здійснюється відповідними сільським, селищними та міськими радами, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. На підставі чого в повноваження Харківської районної державної адміністрації Харківської області не входило розпорядження зазначеними землями, відділ земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області не мав права погоджувати виділення зазначених земельних ділянок у власність.

При цьому, ОСОБА_5 , займаючи посаду виконуючого обов`язки начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, 16.11.2007 р., будучи посадовою особою, умисно, перевищуючи свої службові повноваження, діючи в інтересах третіх осіб, достовірно знаючи, що зазначені земельні ділянки знаходяться за межами Циркунівської селищної ради, а саме на території м. Харкова, узгодження і складання офіційних документів, які є підставою для виділення будь-яких земельних ділянок на цій території не входить до його компетенції - чи не знаходиться в межах наданих йому прав і службових повноважень, так як, займав посаду в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, що входило в його посадові обов`язки, в порушення вимог ст.ст. 116, 118 Земельного кодексу України, п.п. 2.1., 2.2., 2.14. Інструкції «Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі», затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 р., п. 2.14 посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, розглянувши матеріали зазначених технічних документацій та розглянувши матеріали зазначених проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, у власність ОСОБА_77 , ОСОБА_78 і ОСОБА_80 , склав і видав завідомо неправдиві офіційні документи в інтересах вказаних осіб, шляхом узгодженнях їх своїм підписом, а саме технічні завдання на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення вищевказаним громадянам акти встановлення і узгодження зовнішніх меж земельних ділянок в натурі, а також три висновки відділу земельних ресурсів Харківського району від 16.11.2007 р. по проектах землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства без зміни цільового призначення ОСОБА_83 , ОСОБА_84 , ОСОБА_79 для оформлення права власності на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області, узгоджені його підписом і печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі, не вказавши, що в зв`язку з їх місцем розташування, Циркунівська селищна рада Харківського району Харківської області не має компетенції на передачу їх у власність.

Висновки відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, якими узгоджені вищевказані екземпляри проекту землеустрою, послужили підставою для прийняття рішення про виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки для ведення особистого сільського господарства. Державні акти серії ЯД № 022103, ЯД № 022102, ЯД № 022104 від 19.09.2008 р., які містили неправдиві відомості про цільове призначення передаються у власність земельних ділянок, завірені підписом ОСОБА_5 і печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, (тобто складання і видачу завідомо неправдивих документів від імені відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, в інтересах третіх осіб) і в подальшому видано ОСОБА_77 , ОСОБА_78 і ОСОБА_79 , в наслідок чого, з земель державної власності незаконно вилучено та передано у власність зазначеним громадянам земельні ділянки загальною площею 6,0 га., чим завдано інтересам держави тяжкі наслідки - збиток на загальну суму 1167447 грн.

Крім цього, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи призначеним, згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів України № 867-к від 20.09.2007 р., на посаду виконуючого обов`язки начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківської області, будучи службовою особою, вчинив зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, а також службове підроблення, при наступних обставинах:

У 1993 році ДГ «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН надано право на постійне користування землею площею 2104,2 га. на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області, згідно Державного акту на право постійного користування землею, серії Б № 074212 для проведення стаціонарних і виробничих дослідів і ведення первинного та елітного насінництва.

Розпорядженням представника Президента України в Харківському районі за № 642 від 02.06.1993 р. зареєстрований статут державного підприємства Дослідне господарство «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН.

Згідно п. 1.1. Статуту від 29.12.1990 р. державне підприємство дослідне господарство «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН передано в підпорядкування Української академії аграрних наук України, за наказом Південного відділення ВАСГШД № 237. Постановою Господарського суду Харківської області то справі № 10745/2-19 від 26.11.2001 р. порушено справу про банкрутство державного підприємства дослідне господарство «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН.

Постановою Господарського суду Харківської області від 15.04.2004 р. у справі № Б-10745/2-19 боржник - державне підприємство дослідне господарство «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_85 (ліц. - АА 047598 від 09.07.2001 р.).

Згідно з п.п. 2.6. Статуту від 29.12.1990 Державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН, згідно Статуту Української академії аграрних наук, зміни в землекористуванні (збільшення, вилучення, оренда або інше відчуження земель) здійснюється тільки президією Академії.

В порушення вимог п.п. 2.6 Статуту зазначеного підприємства, вимог ст.ст. 141, 142 Земельного кодексу України та ст.ст. 326, 346 Цивільного кодексу України арбітражним керуючим Державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН ОСОБА_86 спрямовані три заяви в Харківську районну державну адміністрацію Харківської області щодо добровільної відмови від земельних ділянок площею 334,0 га., 34,0 га., 11,0 га., без затвердження його дій Президією УАНН. Зазначені заяви зареєстровані в Харківській районній державній адміністрації Харківської області 07.08.2007 р. за № 2209/8, 10.08.2007 р. за № 3480/7, 07.10.2007 р. за № 2854/7 відповідно.

Головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області - ОСОБА_87 10.08.2007 р., 08.01.2008 р. та 29.12.2007 р. відповідно, на підставі пояснювальних записок складених начальником земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області ОСОБА_5 до проектів розпоряджень про припинення права постійного користування земельними ділянками, які складені без відповідної перевірки повноважень арбітражного керуючого Державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН України ОСОБА_88 , а також заяв останнього, видані розпорядження № 1792, № 3 , № 3370 про припинення права постійного користування частиною земельної ділянки ДГ «Мерефа», площею 334,0 га., 34,0 га., 11,0 га. і зарахування їх до земель запасу.

Надалі Головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області 28.01.2008 р. прийнято розпорядження № 367 про надання дозволу дванадцятьом громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (для передачі їх у власність), орієнтовною площею 24,0 га. сінокоси за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь розташованих за межами населеного пункту на території Мереф`янської міської ради для ведення особистого селянського господарства.

Згідно посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області на ОСОБА_5 , крім іншого, були покладені обов`язки з управління діяльністю відділу, реалізації державної політики з питань регулювання земельних відносин, розпорядження землями державної та комунальної власності, державного контролю за використанням і охороною земель, організації і здійсненні землеустрою та моніторингу земель.

Також прийняття участі у виборі земельних ділянок під розміщення об`єктів і споруд та внесення місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування пропозицій щодо погодження місця їх розміщення, викупу та вилучення земель, передачі земельних ділянок у власність та дача в користування, в тому числі на умовах оренди.

На виконання зазначеного розпорядження громадянами було замовлено розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність з особливо цінних земель державного підприємства дослідного господарства «Мерефа», від яких, в порушення вимог чинного законодавства відмовився арбітражний керуючий ОСОБА_89 .

Згідно з листом ДП «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» вищевказані земельні ділянки представлені особливо цінними групами грунтів, які раніше були в користуванні державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва Української академії аграрних наук і відносяться відповідно до наказу Держкомзему України «Про затвердження переліку особливо цінних груп ґрунтів» № 245 від 06.10.2003 р. та ст. 150 Земельного кодексу України до особливо цінних земель.

Разом з цим, колишній начальник відділу земельних ресурсів у Харківському районі ОСОБА_5 діючи умисно, в інтересах третіх осіб, всупереч вимогам ст. ст. 2, 6, 14, 20 закону України «Про землеустрій» та п.п. 2.1, 2.2 Інструкції «Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі», затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 43 від 04.05.1999 р., згідно з яким одним з етапів складання державного акту на право власності на земельну ділянку передбачаються підготовчі роботи, які включають в себе аналіз укладення державного органу земельних ресурсів про існуючі обмеження на використання земельної ділянки, достовірно знаючи про те, що зазначені земельні ділянки відносяться до особливо цінних земель, в порушення вимог ч. 2 ст. 150 Земельного кодексу України, склав дванадцять висновків про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_90 від 13.02.2008 р. № 94, ОСОБА_91 від 13.02.2008 р. № 101, ОСОБА_90 від 13.02.2008 р. № 100, ОСОБА_92 від 13.02.2008 р. № 98, ОСОБА_93 від 13.02.2008 р. № 95, ОСОБА_94 від 13.02.2008 р. № 96, ОСОБА_95 від 13.02.2008 р. № 99, ОСОБА_96 від 13.02.2008 р. № 31, ОСОБА_97 від 13.02.2008 р. № 97, ОСОБА_98 від 13.02.2008 р. № 35, ОСОБА_99 від 13.02.2008 р. № 33 та ОСОБА_100 від 13.02.2008 р. № 32, які в подальшому послужили підставою для отримання державних актів на право власності на землю вищевказаним громадянам.

Як наслідок, 12.08.2008 р. та 05.05.2009 р. Головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області прийнято розпорядження № 2799 і № 824 відповідно про затвердження проектів землеустрою та передачу у власність земельних ділянок вищевказаним громадянам.

Згідно висновку судово-оціночної експертизи № 9984 від 19.10.2012 р., проведеної Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз «ім. засл. проф. Бокаріуса М.С., ринкова вартість вказаних земельних ділянок переданих у власність ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_102 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_97 , ОСОБА_103 , ОСОБА_99 і ОСОБА_100 , станом на липень 2008 року, становить 1799663 грн.

Таким чином, колишній начальник відділу земельних ресурсів Харківського району Харківської області - ОСОБА_5 , достовірно знаючи про те, що зазначені земельні ділянки відносяться до особливо цінних земель, так як ці питання передбачені його посадовими обов`язками, всупереч вимогам ч. 2 ст. 150 Земельного кодексу України, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, в інтересах третіх осіб, розглянувши матеріали зазначених проектів землеустрою, склав і видав завідомо неправдиві офіційні документи в інтересах третіх осіб, шляхом узгодження їх своїм підписом, а саме склав і видав дванадцять висновків про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність на земельні ділянки ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_102 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_97 , ОСОБА_103 , ОСОБА_99 і ОСОБА_100 погодивши їх своїм підписом і завіривши печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, без вказівки на те що вищевказаних земельні ділянки були незаконно, з порушенням процедури добровільної відмови арбітражним керуючим ДГ «Мерефа» вибули з постійного користування УААН, і в подальшому зараховані до земель запасу, про що ОСОБА_5 , було відомо, в зв`язку з покладеними на нього посадовими обов`язками, при підготовці пояснювальних записок до проектів розпоряджень про припинення права постійного користування земельними ділянками, які складені без відповідної перевірки повноважень арбітражного керуючого державного підприємства дослідне господарство «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН України ОСОБА_104 .

Висновки відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, якими узгоджені вищевказані екземпляри проекти землеустрою, послужили підставою для прийняття рішення про виготовленні державних актів на право власності на земельні ділянки для ведення особистого сільського господарства, в результаті чого земля загальною площею 20,0 га., вартістю 1799663 грн., незаконно була передана в приватну власність, що призвело до настання тяжких наслідків, які полягають у заподіянні матеріальних збитків на вищевказану суму.

Крім цього, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи призначеним, згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів України № 867-к від 20.09.2007 р., на посаду виконуючого обов`язки начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківської області, являючись службовою особою, скоїв зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, а також службове підроблення, при наступних обставинах:

У 1993 році ДГ «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН надано право на постійне користування землею площею 2104,2 га. на території Мереф`янської міської ради Харківського району згідно Державного акту на право постійного користування землею, серії Б № 074212 для проведення стаціонарних і виробничих дослідів і ведення первинного та елітного насінництва.

Розпорядженням представника Президента України в Харківському районі за № 642 від 02.06.1993 р. зареєстрований статут державне підприємство дослідне господарство «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН.

Згідно п. 1.1. Статуту від 29.12.1990 р. державне підприємство дослідне господарство «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН передано в підпорядкування Українскої академіі аграрних наук України за наказом Південного відділення ВАСГШД № 237.

Постановою Господарського суду Харківської області то справі № 10745/2-19 від 26.11.2001 р. порушено справу про банкрутство державного підприємства дослідне господарство «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН. Постановою Господарського суду Харківської області від 15.04.2004 р. у справі № Б-10745/2-19 боржник державне підприємство дослідне господарство «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_105 (ліц. - АА 047598 від 09.07.2001 р.).

Згідно з п.п. 2.6. Статуту від 29.12.1990 р. Державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН, згідно Статуту Української академії аграрних наук, зміни в землекористуванні (збільшення, вилучення, оренда або інше відчуження земель) здійснюється тільки президією Академії.

В порушення вимог п.п. 2.6 Статуту зазначеного підприємства, вимог ст.ст. 141, 142 Земельного кодексу України та ст.ст. 326, 346 Цивільного кодексу України арбітражним керуючим Державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН ОСОБА_106 спрямовані три заяви в Харківську районну державну адміністрацію Харківської області щодо добровільної відмови від земельних ділянок площею 334,0 га., 34,0 га., 11,0 га. без затвердження його дій президією УАНН. Зазначені заяви зареєстровані в Харківській районній державній адміністрації 07.08.2007 р. за № 2209/8, 10.08.2007 р. за № 3480/7, 07.10.2007 р. за № 2854/7 відповідно.

Головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області - ОСОБА_87 10.08.2007 р., 08.01.2008 р. та 29.12.2007р. відповідно, на підставі пояснювальних записок, складених в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області - ОСОБА_5 до проектів розпоряджень про припинення права постійного користування земельними ділянками, які складені без відповідної перевірки повноважень арбітражного керуючого Державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН України - ОСОБА_107 , а також заяв останнього, видані розпорядження № 1792, № 3 , № 3370 про припинення права постійного користування частиною земельної ділянки ДГ «Мерефа», площею 334,0 га., 34,0 га., 11,0 га. і зарахування їх до земель запасу.

Надалі, Головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області 28.01.2008 р. прийнято розпорядження № 367 про надання дозволу дванадцятьом громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (для передачі їх у власність), орієнтовною площею 24,0 га. сінокосів за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь розташованих за межами населеного пункту на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області для ведення особистого селянського господарства.

Згідно посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області на ОСОБА_5 , крім іншого, як на виконуючого обов`язки за цією посадою, були покладені обов`язки з управління діяльністю відділу, реалізації державної політики з питань регулювання земельних відносин, розпорядження землями державної та комунальної власності державного контролю за використанням та охороною земель, організації і здійсненні землеустрою та моніторингу земель. Також прийняття участі у виборі земельних ділянок під розміщення об`єктів і споруд та внесення місцевій державній адміністрації або органу місцевого самоврядування пропозицій щодо погодження місця їх розміщення, викупу та вилучення земель, передачі земельних ділянок у власність та дача в користування, в тому числі на умовах оренди.

На виконання зазначеного розпорядження громадянами було замовлено розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність з особливо цінних земель державного підприємства дослідного господарства «Мерефа», від яких, в порушення вимог чинного законодавства відмовився арбітражний керуючий ОСОБА_108 . Згідно з листом ДП «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» вищевказані земельні ділянки представлені особливо цінними групами грунтів, які раніше були в користуванні державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва Української академії аграрних наук і відносяться відповідно до наказу Держкомзему України «Про затвердження переліку особливо цінних груп ґрунтів» № 245 від 06.10.2003 р. та ст. 150 Земельного кодексу України до особливо цінних земель.

Разом з цим, в.о. начальника відділу земельних ресурсів Харківському районі Харківської області - ОСОБА_5 , діючи умисно, в інтересах третіх осіб, всупереч вимогам ст. ст. 2, 6, 14, 20 закону України «Про землеустрій» та п.п. 2.1, 2.2 Інструкції «Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі», затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 р., згідно з якою одним з етапів складання державного акта на право власності на земельну ділянку передбачаються підготовчі роботи, які включають в себе аналіз укладення державного органу земельних ресурсів про наявні обмеження на використання земельної ділянки, достовірно знаючи про те, що зазначені земельні ділянки відносяться до особливо цінних земель, в порушення вимог ч.2 ст. 150 Земельного кодексу України, склав дванадцять висновків про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_90 від 13.02.2008 р. № 94, ОСОБА_91 від 13.02.2008 р. № 101, ОСОБА_90 від 13.02.2008 р. № 100, ОСОБА_92 від 13.02.2008 р. № 98, ОСОБА_93 від 13.02.2008 р. № 95, ОСОБА_94 від 13.02.2008 р. № 96, ОСОБА_95 від 13.02.2008 р. № 99, ОСОБА_96 від 13.02.2008 р. №31, ОСОБА_97 від 13.02.2008 р. № 97, ОСОБА_98 від 13.02.2008 р. №35, ОСОБА_99 від 13.02.2008 р. №33 та ОСОБА_100 від 13.02.2008 р. № 32, які в подальшому послужили підставою для отримання державних актів на право власності на землю вищевказаним громадянам.

Як наслідок, 12.08.2008 р. та 05.05.2009 р. Головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області прийняті розпорядження № 2799 і № 824 відповідно про затвердження проектів землеустрою та передачу у власність земельних ділянок вищевказаним громадянам.

Згідно висновку судово-оціночної експертизи № 9984 від 19.10.2012 р., проведеної Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз «ім. засл. професора Бокаріуса М.С.», ринкова вартість вказаних земельних ділянок переданих у власність ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_102 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_97 , ОСОБА_98 , ОСОБА_99 і ОСОБА_100 , станом на липень 2008 року становить 1799663 грн.

Таким чином, в.о. начальника відділу земельних ресурсів Харківському районі Харківської області - ОСОБА_5 , достовірно знаючи про те, що зазначені земельні ділянки відносяться до особливо цінних земель, так як ці питання передбачені його посадовими обов`язками, всупереч вимогам ч. 2 ст. 150 Земельного кодексу України, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, в інтересах третіх осіб, розглянувши матеріали зазначених проектів землеустрою, склав і видав завідомо неправдиві офіційні документи в інтересах третіх осіб, шляхом узгодження їх соєю підписом, а саме склав і видав дванадцять висновків про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність на земельні ділянки ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_102 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_97 , ОСОБА_98 , ОСОБА_99 і ОСОБА_100 , погодивши їх своїм підписом і запевнивши печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, без вказівки на те що вищевказаних земельні ділянки були незаконно, з порушенням процедури добровільної відмови арбітражним керуючим ДГ «Мерефа», вибули з постійного користування УААН і в подальшому зараховані до земель запасу, про що ОСОБА_5 , було відомо, в зв`язку з покладеними на нього посадовими обов`язками, при підготовці пояснювальних записок до проектів розпоряджень про припинення права постійного користування земельними ділянками, які складені без відповідної перевірки повноважень арбітражного керуючого державного підприємства дослідне господарство «Мерефа» Інституту овочівництва і баштанництва УААН України ОСОБА_109 .

Висновки відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, якими узгоджені вищевказані екземпляри проекти землеустрою, послужили підставою для прийняття рішення про виготовленні державних актів на право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, в результаті чого земля загальною площею 20,0 га. вартістю 1799663 грн., незаконно передана в приватну власність.

Крім того, ОСОБА_5 , будучи призначеним, згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів № 867-к від 20.09.2007 р., на посаду виконуючого обов`язки начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, і, будучи службовою особою, вчинив зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, а також службове підроблення, при наступних обставинах:

Згідно посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області на ОСОБА_5 , крім іншого, як на виконуючого обов`язки за вказаною посадою, були покладені обов`язки з управління діяльністю відділу, реалізації державної політики з питань регулювання земельних відносин, розпорядження землями державної та комунальної власності, державного контролю за використанням і охороною земель, організації і здійсненні землеустрою. Крім того, ОСОБА_5 , як в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, відповідав за виконання покладених на відділ завдань і функцій.

Таким чином, ОСОБА_5 , будучи в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто був посадовою особою.

Відповідно до ст. 2 закону України «Про землеустрій», землевпорядкування, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики щодо використання та охорони земель, наукове обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних утворень, меж ділянок власників і землекористувачів.

Згідно ст. 6 закону України «Про землеустрій» одними з принципів землеустрою є дотримання законності і забезпечення пріоритету вимог екологічної безпеки, охорони земельних ресурсів і відтворення родючості ґрунтів, продуктивності земель сільськогосподарського призначення, встановлення режиму природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

Згідно ст. 14 закону України «Про землеустрій», до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері землеустрою належить здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель.

Згідно ст. 20 цього закону, землевпорядкування проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності у разі надання, вилучення, відчуження земельних ділянок, а також в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні, і обмежених правами інших осіб .

Згідно з п.п. 2.1., 2.2. Інструкції «Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі», затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 р., одним з етапів (першим) складання державного акта на право власності на земельну ділянку є підготовчі роботи, які включають в себе аналіз укладення державного органу земельних ресурсів про наявність обмеження на використання земельної ділянки.

Таким чином, висновок органу земельних ресурсів про обмеження на використання земельної ділянки є однією з підстав для виготовлення державного акту на право власності на землю та його наявність, а також викладена в ньому інформація, знаходяться в безпосередній причинно-наслідкового зв`язку з подальшою видачею державного акту.

Рішеннями XVI сесії V скликання Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області від 24.04.2008 р. громадянам ОСОБА_110 , ОСОБА_111 , ОСОБА_112 , ОСОБА_113 , ОСОБА_114 , ОСОБА_115 , ОСОБА_116 , ОСОБА_117 , ОСОБА_118 , ОСОБА_119 , ОСОБА_120 , ОСОБА_121 і ОСОБА_122 був наданий дозвіл на розробку технічної документації щодо передачі земельних ділянок по АДРЕСА_2 в приватну власність для будівництва і обслуговування житлових будинків, і господарських будівель і споруд без вказівки категорії земель загальною площею 18845 га.

На підставі вищевказаних рішень органу місцевого самоврядування та виданих в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області ОСОБА_5 технічних завдань, згідно яких відведення земель передбачалося за рахунок земель Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області без вказівки їх категорії, хоча ОСОБА_5 достовірно знав, що дані землі відповідно до форми 6 зем. належать до земель рекреації, ТОВ «Харківземресурс» була розроблена технічна документація зі встановлення меж та складання документів, що посвідчують права власності на земельні ділянки громадян ОСОБА_110 , ОСОБА_111 , ОСОБА_112 , ОСОБА_113 , ОСОБА_114 , ОСОБА_123 , ОСОБА_124 , ОСОБА_125 , ОСОБА_126 , ОСОБА_127 , ОСОБА_128 , ОСОБА_121 і ОСОБА_129 по вулиці Радянській в сел. Васищеве Харківського району Харківської області.

При цьому, ОСОБА_5 займаючи посаду в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, 15.07.2008 р., будучи службовою особою, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, достовірно знаючи, що межі земельних ділянок по АДРЕСА_2 переданих у власність ОСОБА_110 , ОСОБА_111 , ОСОБА_112 , ОСОБА_113 , ОСОБА_114 , ОСОБА_115 , ОСОБА_116 , ОСОБА_130 , ОСОБА_118 , ОСОБА_119 , ОСОБА_120 , ОСОБА_121 і ОСОБА_122 ще не визначені в натурі, в порушення вимог ст. 118, Земельного кодексу України, ст.ст. 3, 20, 50, 56 закону України «Про землеустрій», п.п. 2, 9, 10 «Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 р., п. 2.14 посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, погодив зазначені технічні документації зі встановлення меж і складання документів, що посвідчують права власності на земельні ділянки зазначених вище осіб по АДРЕСА_2 , підписав і завірив їх печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, достовірно знаючи, що дані землі відповідно до форми 6-зем. належать до земель рекреації, тим самим вніс завідомо неправдиві відомості в офіційні документи, а саме в «ув`язнення відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області щодо встановлення меж та складання документів, які засвідчують право власності на земельні ділянки ОСОБА_110 , ОСОБА_111 , ОСОБА_112 , ОСОБА_113 , ОСОБА_114 , ОСОБА_123 , ОСОБА_124 , ОСОБА_130 , ОСОБА_126 , ОСОБА_119 , ОСОБА_128 , ОСОБА_121 і ОСОБА_129 , які розташовані по АДРЕСА_2 «для будівництва і обслуговування житлових будинків і господарських будівель та споруд, при цьому, ОСОБА_5 достовірно знав про те, містобудівне обгрунтування щодо внесення змін до містобудівної документації індивідуальної житлової забудови по АДРЕСА_2 , розроблене 14.07.2008 р. КП «Архітектурне бюро Харківського району Харківської області» ще затверджено у встановленому законом порядку не було, затверджено всіма необхідними органами тільки 24.07.2008 р.

На підставі даних висновків відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, якими узгоджені вищевказані екземпляри технічних документацій, а також рішень XVIII сесії V скликання Васищевської селищної ради Харківскього району Харківської області від 25.07.2008 р., в подальшому були виготовлені і підписані ОСОБА_5 і Васищевської селищним головою Харківського району Харківської області - ОСОБА_131 , зареєстровані та видані державні акти:

- серія ЯЄ № 515261 на право власності ОСОБА_110 на земельну ділянку площею 0.1406 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00: 006:0013,

- серія ЯЄ № 515262 на право власності ОСОБА_111 на земельну ділянку площею 0.1395 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0012,

- серія ЯЄ № 515263 на право власності ОСОБА_112 на земельну ділянку площею 0.1500 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0014,

- серія ЯЄ № 515264 на право власності ОСОБА_113 на земельну ділянку площею 0.1500 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0010,

- серія ЯЄ № 515265 на право власності ОСОБА_114 на земельну ділянку площею 0.1500 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00: 006:0008,

- серія ЯЄ № 515266 на право власності ОСОБА_132 на земельну ділянку площею 0.1500 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0009,

- серія ЯЄ № 515267 на право власності ОСОБА_124 на земельну ділянку площею 0.1416 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0004,

- серія ЯЄ № 515268 на право власності ОСОБА_130 на земельну ділянку площею 0.1416 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0006,

- серія ЯЄ № 515269 на право власності ОСОБА_126 на земельну ділянку площею 0.1393 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00: 006:0003, серія ЯЄ № 515270 на право власності ОСОБА_119 на земельну ділянку площею 0.1414 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0007,

- серія ЯЄ № 515271 на право власності ОСОБА_128 на земельний ділянку площею 0.1500 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00: 006:0002,

- серія ЯЄ № 515272 на право власності ОСОБА_121 на земельну ділянку площею 0.1500 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00: 006:0005,

- серія ЯЄ № 515273 на право власності ОСОБА_129 на земельну ділянку площею 0.1405 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0011.

Таким чином, в результаті протиправних дій ОСОБА_5 зазначені земельні ділянки, відповідно до державних актів серії ЯЄ №№ 515261, 515262, 515263, 515264, 515265, 515266, 515267, 515268, 515269, 515270, 515271, 515272, 515273 від 19.09.2008 р. загальною площею 1.8845 га., вартістю 677477 гривень, неправомірно відчужені з державної власності і передані в приватну власність ОСОБА_110 , ОСОБА_111 , ОСОБА_112 , ОСОБА_133 , ОСОБА_114 , ОСОБА_132 , ОСОБА_134 , ОСОБА_130 , ОСОБА_118 , ОСОБА_119 , ОСОБА_120 , ОСОБА_121 і ОСОБА_122 , чим заподіяно збитків державі в особі Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області в розмірі вартості зазначених земельних ділянок в сумі 1108086 гривень.

Крім цього, ОСОБА_5 , будучи призначеним, згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів № 867-к від 20.09.2007 р., на посаду виконуючого обов`язки начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, і, будучи службовою особою, 15.07.2008 р., будучи посадовою особою, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, достовірно знаючи, що межі земельних ділянок по АДРЕСА_2 переданих у власність ОСОБА_110 , ОСОБА_111 , ОСОБА_135 , ОСОБА_113 , ОСОБА_114 , ОСОБА_123 , ОСОБА_136 , ОСОБА_130 , ОСОБА_126 , ОСОБА_119 , ОСОБА_128 , ОСОБА_121 і ОСОБА_129 ще не визначені в натурі, в порушення вимог ст. 118 Земельного кодексу України, ст.ст. 3, 20, 50, 56, закону України «Про землеустрій», п.п. 2, 9, 10 «Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 р., п. 2.14 посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, погодив зазначені технічні документації зі встановлення меж і складання документів, що посвідчують права власності на земельні ділянки зазначених вище осіб по АДРЕСА_2 , підписавши і запевнивши їх печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, крім того, з метою приховати зловживання службовим становищем, не вказав, до якої категорії земель відносяться дані земельні ділянки, хоча достовірно знав, що дані землі, відповідно до форми 6-зем. належать до земель рекреації, тим самим вніс завідомо неправдиві відомості в офіційні документи, а саме в «висновок відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області щодо встановлення меж та складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки ОСОБА_110 , ОСОБА_111 , ОСОБА_112 , ОСОБА_113 , ОСОБА_114 , ОСОБА_123 , ОСОБА_124 , ОСОБА_130 , ОСОБА_137 , ОСОБА_119 , ОСОБА_128 , ОСОБА_121 і ОСОБА_129 , які розташовані по АДРЕСА_2 » для будівництва та обслуговування житлових будинків і господарських будівель та споруд. При цьому, ОСОБА_5 , достовірно знав про те, містобудівне обгрунтування щодо внесення змін до містобудівної документації індивідуальної житлової забудови по АДРЕСА_2 , розроблене 14.07.2008 р. КП «Архітектурне бюро Харківського району Харківської області» ще затверджено в установленому законом порядку не було, затверджено всіма необхідними органами тільки 24.07.2008 р.

На підставі даних висновків відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, якими узгоджені вищевказані екземпляри технічних документацій, а також рішень XVIII сесії V скликання Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області від 25.07.2008 р., в подальшому були виготовлені і підписані ОСОБА_5 і Васищевським селищним Головою Харківського району Харківської області ОСОБА_131 , зареєстровані та видані державні акти:

- серія ЯЄ № 515261 на право власності ОСОБА_110 на земельну ділянку площею 0.1406 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00: 006:0013,

- серія ЯЄ № 515262 на право власності ОСОБА_111 на земельну ділянку площею 0.1395 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0012,

- серія ЯЄ № 515263 на право власності ОСОБА_112 на земельну ділянку площею 0.1500 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0014,

- серія ЯЄ № 515264 на право власності ОСОБА_113 на земельну ділянку площею 0.1500 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0010,

- серія ЯЄ № 515265 на право власності ОСОБА_114 на земельну ділянку площею 0.1500 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0008,

- серія ЯЄ № 515266 на право власності ОСОБА_123 на земельну ділянку площею 0.1500 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0009,

- серія ЯЄ № 515267 на право власності ОСОБА_124 на земельну ділянку площею 0.1416 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0004,

- серія ЯЄ № 515268 на право власності ОСОБА_130 на земельну ділянку площею 0.1416 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0006, серія ЯЄ № 515269 на право власності ОСОБА_126 на земельну ділянку площею 0.1393 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0003,

- серія ЯЄ № 515270 на право власності ОСОБА_119 на земельну ділянку площею 0.1414 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0007,

- серія ЯЄ № 515271 на право власності ОСОБА_128 на земельну ділянку площею 0.1500 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00: 006:0002,

- серія ЯЄ № 515272 на право власності ОСОБА_121 на земельну ділянку площею 0.1500 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00: 006:0005,

- серія ЯЄ № 515273 на право власності ОСОБА_129 на земельну ділянку площею 0.1405 га. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6325156400:00:006:0011.

Таким чином, в наслідок противоправних дій ОСОБА_5 зазначені земельні ділянки, відповідно до державних актів серії ЯЄ №№ 515261, 515262, 515263, 515264, 515265, 515266, 515267, 515268, 515269, 515270, 515271, 515272, 515273 від 19.09.2008 р. загальною площею 1.8845 га., вартістю 677477 гривень, неправомірно відчужені з державної власності і передані в приватну власність ОСОБА_110 , ОСОБА_111 , ОСОБА_112 , ОСОБА_133 , ОСОБА_114 , ОСОБА_123 , ОСОБА_124 , ОСОБА_130 , ОСОБА_126 , ОСОБА_119 , ОСОБА_138 , ОСОБА_121 і ОСОБА_129 , чим заподіяно збитків державі в особі Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області в розмірі вартості зазначених земельних ділянок в сумі 1108086 гривень.

Крім того, будучи призначеним, згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів № 867-к від 20.09.2007 р., на посаду виконуючого обов`язки начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, і, будучи службовою особою, вчинив зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, а також службове підроблення, при наступних обставинах:

Згідно посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області на ОСОБА_5 , крім іншого, були покладені обов`язки з управління діяльністю відділу, реалізації державної політики з питань регулювання земельних відносин, розпорядження землями державної та комунальної власності, державного контролю за використанням і охороною земель, організації і здійсненні землеустрою та моніторингу земель. Крім того, ОСОБА_5 , як в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, ніс персональну відповідальність за виконання покладених на відділ завдань і функцій. Таким чином, ОСОБА_5 , будучи в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто був посадовою особою.

Відповідно до ст. 3 закону України «Про землеустрій», землевпорядкування, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики щодо використання та охорони земель, наукове обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних утворень, меж ділянок власників і землекористувачів.

Згідно ст. 14 закону України «Про землеустрій», до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері землеустрою належить здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель.

Згідно ст. 20 цього закону, землевпорядкування проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності у разі надання, вилучення, відчуження земельних ділянок, а також в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні, і обмежених правами інших осіб .

Згідно ст. 25 закону, документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації. До видів документації із землеустрою, зокрема, відносяться проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а також технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), і по складанню документів, що засвідчують право на земельну ділянку.

Згідно ст. 50 закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у випадку надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

Згідно п. 9 «Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 р. розроблений проект відведення земельної ділянки повинен бути узгоджений з власником землі, землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою , органом містобудування і архітектури, а також органом охорони культурної спадщини.

Згідно ст. 118 Земельного кодексу України передбачена можливість проведення безкоштовної приватизації громадянами земельних ділянок тільки за проектами землеустрою.

Згідно ст. 116 Земельного кодексу України, передача в користування земельної ділянки, що перебуває у власності або в користуванні, проводиться тільки після його вилучення (викупу) в порядку, передбачених цим кодексом, зокрема ст. 149 Земельного кодексу України.

Згідно ст. 5 Лісового кодексу до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами і болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, надані у встановленому порядку і використовуються для потреб лісового господарства .

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 610-р від 10.04.2008 р., передбачено, що з метою недопущення фактів порушення інтересів держави і суспільства під час відчуження та зміни цільового призначення земельних лісових ділянок Міністерству екології та природних ресурсів, Міністерству аграрної політики і продовольства, Міністерству оборони, Державному агентству лісових ресурсів і Державному агентству земельних ресурсів до законодавчого врегулювання питань запобігання зловживанням у цій сфері: зупинити прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду зі зміною цільового призначення.

Розпорядженням Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 2021 від 27.06.2008 р. ОСОБА_139 дано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (для передачі його у власність) за рахунок земель запасу категорії сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, розташованих за межами населеного пункту на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області для ведення особистого селянського хазяйства площею 2.0 га.

На підставі вищевказаного розпорядження органу виконавчої влади і виданого в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області ОСОБА_5 технічного завдання, згідно якого відведення земель передбачалося за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, ТОВ «Богодар-2005» був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_139 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу категорії сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, розташованих за межами населеного пункту на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області площею 2.0 га.

При цьому, ОСОБА_5 займаючи посаду в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, в липні 2008 року, будучи посадовою особою, навмисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, достовірно знаючи, що виділяється земельна ділянка ОСОБА_139 на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області за межами населеного пункту знаходиться в постійному користуванні Данилівського дослідного держлісгоспу Українського ордена «Знак пошани» науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації «ім. Г.М. Висоцького» і використовується для ведення лісового господарства, згідно державного акту на право постійного користування землею серії ХР-25-00-000-317 від 20.09.1994 р., в порушення вимог ст.ст. 118, 149, 151, 207, 208 Земельного кодексу України, ст.ст. 3, 20 закону України «Про землеустрій», розпорядження Кабінету Міністрів України № 610-р від 10.04.2008 р., п. 2.14 посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, погодив зазначений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки вказаній особі, вказавши, що дана земельна ділянка відноситься до земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області, тим самим вніс завідомо неправдиві дані в офіційні документи, а саме у «висновок відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області за погодженням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_139 для ведення особистого селянського господарства »про те, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області, хоча ОСОБА_5 достовірно знав про те, що дані землі відносяться до категорії земель лісового фонду.

На підставі даного висновку відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, яким погоджено вищевказаної примірник проекту землеустрою, в подальшому був виготовлений, зареєстрований і видано державний акт серії ЯЛ № 191454, на право власності ОСОБА_140 на земельну ділянку площею 2,0 га. для ведення особистого селянського господарства, розташований на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області, кадастровий номер земельної ділянки 63251:85000:03:008:0097.

Таким чином, в результаті протиправних дій ОСОБА_5 зазначену земельну ділянку, згідно державного акту серії ЯЛ № 191454 площею 2,0 га. (вартістю 280433 гривні) неправомірно відчужений з державної власності і переданий у приватну власність ОСОБА_139 , чим заподіяно збитків державі в розмірі вартості вказаного земельної ділянки в сумі 280433 гривні.

Крім цього, ОСОБА_5 , будучи призначеним, згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів № 867-к від 20.09.2007 р., на посаду виконуючого обов`язки начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, і, будучи службовою особою, в липні 2008 року, будучи службовою особою, навмисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, достовірно знаючи, що виділяється земельна ділянка ОСОБА_139 на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області за межами населеного пункту знаходиться в постійному користуванні Данилівського дослідного держлісгоспу Українського ордена «Знак пошани» науково-дослідного інституту лісового господарства агролесомеліораціі «ім. Г.М. Висоцького»» і використовується для ведення лісового господарства, згідно державного акту на право постійного користування землею серії ХР-25-00-000-317 від 20.09.1994 р., в порушення вимог ст.ст. 118, 149, 151, 207, 208 Земельного кодексу України, ст.ст. 3, 20 закону України «Про землеустрій», розпорядження Кабінету Міністрів України № 610-р від 10.04.2008 р., п. 2.14 посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, погодив зазначений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки вказаній особі вказавши, що дана земельна ділянка відноситься до земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області, тим самим вніс завідомо неправдиві дані в офіційні документи, а саме у «висновок відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області за погодженням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_139 для ведення особистого селянського господарства «про те, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області, хоча ОСОБА_5 достовірно знав про те, що дані землі відносяться до категорії земель лісового фонду.

На підставі даного висновку відділу земельних ресурсів у Харківському районі Харківської області, яким погоджено вищевказаної примірник проекту землеустрою, в подальшому був виготовлений, зареєстрований і виданий державний акт серії ЯЛ № 191454, на право власності ОСОБА_140 на земельну ділянку площею 2,0 га. для ведення особистого селянського господарства, розташований на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області, кадастровий номер земельної ділянки 6325185000:03:008:0097.

Таким чином, в результаті протиправних дій ОСОБА_5 зазначену земельну ділянку, згідно державного акту серії ЯЛ № 191454 площею 2,0 га. вартістю 280433 грн. 00 коп. неправомірно відчужено з державної власності і передано у приватну власність ОСОБА_139 , чим заподіяно збитків державі в розмірі вартості зазначеної земельної ділянки в сумі 280433 гривні.

Крім того, будучи призначеним, згідно наказу № 1-к від 19.01.1997 р., на посаду начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківської області, будучи службовою особою, вчинив зловживання своїми службовими повноваженнями при наступних обставинах: 29.03.2004 р. ОСОБА_5 , порушуючи вимоги п. 5) ст. 149 Земельного кодексу України та розпорядження Голови Харківської райдержадміністрації Харківської області від 21.08.2003 р. № 360, видав технічне завдання АТЗТ «Підприємство Харківського району Харківської області «Переробний завод», яким передбачено вилучення вищевказаної земельної ділянки несільськогосподарського призначення для реконструкції цеху № 5-П, забезпечення невідкладних протипаводкових заходів, безперебійної роботи гідротехнічних споруд об`єкта, поетапного закриття об`єкта.

Надалі, в порушення вимог ст. 171 Земельного кодексу України, ст.ст. 25 і 54 закону України «Про землеустрій», без розробки відповідного робочого проекту землеустрою, розпорядженням Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 170 від 12.05.2004 р., яке готував ОСОБА_5 , переведені пасовища загальною площею 19,2 га. в відкриті землі без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом, інші угіддя.

Після цього ОСОБА_141 , зловживаючи своїм службовим становищем, в інтересах третіх осіб - керівництва АТЗТ «Підприємство Харківського району «Переробний завод» в особі ОСОБА_142 , в порушення вимог ст.ст. 207-209 Земельного кодексу України, без розроблення землевпорядної документації щодо зміни категорії земельної ділянки, без нарахування втрат сільськогосподарського виробництва, виготовив і підписав висновок № 42 від 12.05.2004 р. щодо узгодження проекту відведення, яким змінено категорія земельної ділянки, що підлягає передачі в користування на умовах оренди АТЗТ «Підприємство Харківського району Харківської області «Переробний завод».

Після цього розпорядженням Голови Харківської райдержадміністрації Харківської області № 177 від 18.05.2004 р. затверджено проект відведення земельної ділянки АТЗТ «Підприємство Харківського району Харківської області «Переробний завод» для реконструкції цеху № 5-11, забезпечення невідкладних протипаводкових заходів, безперебійної роботи гідротехнічних споруд об`єкта, поетапного закриття об`єкта за рахунок земель ХНАУ «ім. В.В. Докучаєва» та надано зазначеному товариству в користування на умовах оренди терміном на 25 років земельну ділянку, площею 19,2 га. на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області.

Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 24.05.2004 р. № 27 між Харківською райдержадміністрацією Харківської області та АТЗТ «Підприємство Харківського району «Переробний завод», земельну ділянку загальною площею 19,2 га. до теперішнього часу використовується під розміщення полігону з прийому та переробки твердих побутових відходів.

Таким чином, в результаті протиправних дій ОСОБА_5 при відведенні зазначеної земельної ділянки не нараховано втрати сільськогосподарського виробництва в розмірі 229714,39 грн., чим завдано збитків інтересам держави.

Крім того, ОСОБА_5 , згідно, наказу начальника головного управління Держкомзему в Харківській області № 19-к від 07.08.2008 р., виконував обов`язки заступника начальника управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області і будучи службовою особою скоїв зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, а також службове підроблення при наступних обставинах.

Згідно п. 1 «Положення про державний комітет України по земельних ресурсах» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008 р. Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Згідно п. 8 Положення про управління (відділ) Держкомзему в районі, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 123 від 17.06.2008 р., начальник управління здійснює керівництво діяльністю управління і несе персональну відповідальність за виконання покладених на управління завдань.

Згідно п. 4 «Положення про державний комітет України по земельних ресурсах» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №224 від 19.03.2008 р. Держкомзем, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює державний контроль за використанням та охороною земель, забезпечує підготовку і здійснення організаційних, економічних і інших заходів у сфері встановлення меж населених пунктів, здійснює землеустрій, забезпечує створення і ведення державного земельного кадастру та реєстрацію в його складі земельних ділянок і прав на них.

Згідно ст. 14 закону України «Про землеустрій», до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері землеустрою ставиться здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель.

Відповідно до ст. 3 закону України «Про землеустрій», землевпорядкування, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики щодо використання та охорони земель, наукове обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних утворень, меж ділянок власників і землекористувачів.

Згідно ст. 20 цього закону, землевпорядкування проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності у разі надання, вилучення, відчуження земельних ділянок, а також в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні, і обмежених правами інших осіб .

Згідно ст. 25 закону, документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.

До видів документації із землеустрою, передбачених зазначеною статтею, зокрема, відносяться проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а також технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), і по складанню документів, що засвідчують право на земельну ділянку.

Згідно з п.п. 2, 9, 10 «Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 р., проект відведення земельної ділянки не розробляється, якщо межі земельної ділянки визначені в натурі (на місцевості), а розроблений проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує з власником землі, землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури, а також органом охорони культурної спадщини.

Згідно ст. 50 закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

Згідно ст. 56 зазначеного закону, при передачі земельних ділянок у власність за проектами землеустрою щодо їх відведення, технічна документація зі складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, до складу якої в обов`язковому порядку входить пояснювальна записка, технічне завдання, копії заяв фізичних або клопотання юридичних осіб, матеріали польових геодезичних робіт і план земельної ділянки, рішення органу державної влади або місцевого самоврядування про передачу ділянки у власність, акт прийому-передачі межових знаків на зберігання, кадастровий план земельної ділянки, перелік обмеження прав на земельну ділянку і наявні земельні сервітути, не розробляється.

Аналогічні положення закріплені в ст. 118 Земельного кодексу України, з яких вбачається можливість проведення безкоштовної приватизації громадянами земельних ділянок тільки за проектами землеустрою.

Таким чином, в разі відведення земельної ділянки, межі якої в натурі визначені раніше не були, розробляється не технічна документація зі складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а проект відведення земельної ділянки в натурі, що підлягає узгодженню з вищевказаними органами державної влади.

Згідно ст. 116 Земельного кодексу України, передача в користування земельної ділянки, що перебуває у власності або в користуванні, проводиться тільки після його вилучення (викупу) в порядку, передбачених цим кодексом, зокрема ст. 149 ЗК України.

Згідно з п.п. 2.1., 2.2. Інструкції «Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом державного комітету України по земельних ресурсах» № 43 від 04.05.1999 р., одним з етапів (першим) складання державного акта на право власності на земельну ділянку є підготовчі роботи, які включають в себе аналіз укладення державного органу земельних ресурсів про наявність обмеження на використання земельної ділянки.

Таким чином, висновок органу земельних ресурсів про обмеження на використання земельної ділянки є однією з підстав для виготовлення державного акту на право власності на землю та його наявність, а також викладена в ньому інформація, знаходяться в безпосередній причинно-наслідковому зв`язку з подальшою видачею державного акта.

Рішенням XXI сесії V скликання ради м. Південне від 27.03.2009 р. надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі та складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд на які раніше не відведені земельні ділянки:

АДРЕСА_3 розміром 0,10 га. - ОСОБА_143 ;

АДРЕСА_4 розміром 0,10 га. - ОСОБА_144 ;

АДРЕСА_4 розміром 0,10 га. - ОСОБА_145 ;

АДРЕСА_5 розміром 0,10 га. - ОСОБА_146 ;

АДРЕСА_4 розміром 0,10 га. - ОСОБА_147 ;

АДРЕСА_4 розміром 0,10 га. - ОСОБА_148 ;

АДРЕСА_6 розміром 0,10 га. - ОСОБА_149 ;

АДРЕСА_6 розміром 0,10 га. - ОСОБА_150 ;

АДРЕСА_4 розміром 0,10 га. - ОСОБА_151 ;

На підставі вищевказаних рішень органу місцевого самоврядування та виданих управлінням Держкомзему в Харківському районі Харківської області відповідних технічних завдань була розроблена ТОВ ТД «Агронорм» - проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд: АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_5 .

Діючи в порушення вимог ст.ст. 3, 20, 50, 56 закону України «Про землеустрій», п.п. 2, 9, 10 «Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 р., ст.ст. 116, 118, 149 Земельного кодексу України, п. 4 «Положення про державний комітет України по земельних ресурсах», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008 р., ОСОБА_5 , займаючи посаду заступника начальника управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області, 22.04.2009 р., розуміючи і усвідомлюючи, що при відведенні раніше не відведених земельних ділянок АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_4 по АДРЕСА_12 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_5 технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на дані земельні ділянки погодженню не підлягає з огляду на те, що зазначені земельні ділянки відносяться до земель лісового фонду, діючи умисно, в інтересах третіх осіб ОСОБА_143 , ОСОБА_152 , ОСОБА_153 , ОСОБА_146 , ОСОБА_147 , ОСОБА_154 , ОСОБА_155 , ОСОБА_156 , ОСОБА_157 , зловживаючи своїм службовим становищем, погодив вищевказану технічну документацію із землеустрою, підписавши і запевнивши печаткою управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області:

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_158 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_3 , площею 0,10 га. від 22.04.2009 р. № 1333, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті - м. Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзему у Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_159 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_4 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1329, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті м.. Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень;

-«висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_160 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_4 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1326, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті м. Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_161 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_5 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1331, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті м. Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_162 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_4 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1327, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті - м. Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_163 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_4 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1332, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті - м. Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_164 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_6 площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1330, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті - м. Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_165 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_6 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1334, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті - м. Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_166 , який розташований на території Південноміської ради в ( АДРЕСА_4 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1328, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті - м. Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень; На підставі даних висновків управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області, якими узгоджені вищевказані екземпляри технічної документації, в подальшому були виготовлені і зареєстровані:

- державний акт серії ЯИ № 837341, на право власності ОСОБА_158 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00:060: 0018, розташований за адресою: АДРЕСА_3 ;

- державний акт серії ЯИ № 837352 на право власності ОСОБА_167 , на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00:060:0020, розташований за адресою: АДРЕСА_4 ;

- державний акт серії ЯИ № 837361, на право власності ОСОБА_168 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00: 060:0023, розташований за адресою: АДРЕСА_4 ;

- державний акт серії ЯИ № 837348, на право власності ОСОБА_169 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00:060:002 розташований за адресою: АДРЕСА_5 ;

- державний акт серії ЯИ № 837337 на право власності ОСОБА_170 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00:060:0016 розташований за адресою: АДРЕСА_4 ;

- державний акт серії ЯИ № 837358 на право власності ОСОБА_171 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00:060: 0024 розташований за адресою: АДРЕСА_4 ;

- державний акт серії ЯИ № 837363 на право власності ОСОБА_172 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00: 060:0019 розташований за адресою: АДРЕСА_6 ;

- державний акт серії ЯИ № 837350 на право власності ОСОБА_173 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00: 060:0017 розташований за адресою: АДРЕСА_6 ;

- державний акт серії ЯИ №837339 на право власності ОСОБА_174 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00:060:0021, розташований за адресою: АДРЕСА_4 .

Таким чином, внаслідок противоправних дій ОСОБА_5 зазначені земельні ділянки - АДРЕСА_13 вартістю 64886 гривень), № 3 по Набережній (вартістю 64886 гривень), № 16 по вул. Парковій (вартістю 64886 гривень), № 6 по вул. Парковій (вартістю 64886 гривень) № 15, по Набережній (вартістю 64886 гривень), а всього на загальну суму 583 974 грн. загальною площею 0,9 га. без проведення передбаченого законом вилучення (викупу) з земель лісового фонду і відповідної зміни цільового призначення неправомірно відчужені з державної власності і передані в приватну власність під забудову громадянам ОСОБА_143 , ОСОБА_175 , ОСОБА_145 , ОСОБА_146 , ОСОБА_147 , ОСОБА_148 , ОСОБА_176 , ОСОБА_150 , ОСОБА_151 , чим заподіяно збитків державі в розмірі вартості зазначених ділянок в сумі 583 974 грн. 00 коп.

Крім цього, ОСОБА_5 , згідно, наказу начальника головного управління Держкомзему в Харківській області № 19-к від 07.08.2008 р., виконував обов`язки заступника начальника управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області і будучи службовою особою, 22.04.2009 р., розуміючи і усвідомлюючи, що при відведенні раніше не відведених земельних ділянок АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_5 технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на дані земельні ділянки погодженню не підлягає з огляду на те, що зазначені земельні ділянки знаходяться відносяться до земель лісового фонду, діючи умисно, в інтересах третіх осіб ОСОБА_143 , ОСОБА_175 , ОСОБА_153 , ОСОБА_146 , ОСОБА_147 , ОСОБА_154 , ОСОБА_155 , ОСОБА_156 , ОСОБА_157 , підписав і завірив печаткою управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області, що містять недостовірні відомості документи:

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_158 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_3 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1333, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті - м. Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_159 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_4 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1329, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті - м. Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_160 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_4 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1326, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті м. Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_161 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_5 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1331, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті м. Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень; - «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_162 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_4 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1327, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті - м.Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_163 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_4 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1332, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті - м.Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_164 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_6 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1330, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті - м.Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_165 , який розташований на території Південноміської ради ( АДРЕСА_6 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1334, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті - м. Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі його у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на земельну ділянку ОСОБА_177 , який розташований на території Південноміської ради в ( АДРЕСА_4 , площею 0,10 га.) від 22.04.2009 р. № 1328, в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що дана земельна ділянка знаходиться в населеному пункті - м. Південне, має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не має обмежень.

На підставі даних висновків управління Держкомзему в Харківському районі, якими узгоджені вищевказані екземпляри технічної документації, в подальшому були виготовлені і зареєстровані:

-державний акт серії ЯИ №837341, на право власності ОСОБА_158 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00:060: 0018, розташований: АДРЕСА_3 , державний акт серії ЯИ № 837352 на право власності ОСОБА_167 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00:060:0020 розташований за адресою: АДРЕСА_4 ;

- державний акт серії ЯИ № 837361 на право власності ОСОБА_168 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00: 060:0023 розташований за адресою: АДРЕСА_4 ;

- державний акт серії ЯИ № 837348 на право власності ОСОБА_169 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00:060:0022 розташований за адресою: АДРЕСА_5 ;

- державний акт серії ЯИ № 837337 на право власності ОСОБА_170 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00:060: 0016, розташований за адресою: АДРЕСА_4 ;

- державний акт серії ЯИ № 837358 на право власності ОСОБА_171 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00:060: 0024 розташований за адресою: АДРЕСА_4 ;

- державний акт серії ЯИ № 837363, на право власності ОСОБА_172 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00: 060:0019 розташований за адресою: АДРЕСА_6 ;

- державний акт серії ЯИ № 837350 на право власності ОСОБА_173 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00: 060:0017 розташований за адресою: АДРЕСА_6 ;

- державний акт серії ЯИ № 837339 на право власності ОСОБА_174 на земельну ділянку площею 0.1000 га. з кадастровим № 6325111000:00:060:0021, розташований за адресою: АДРЕСА_4 .

Таким чином, в результаті протиправних дій ОСОБА_5 зазначені земельні ділянки - № 6 / 20 по Набережній вартістю 64886 гривень, № 17 по Набережній вартістю 64886 гривень, № 13 по Набережній вартістю 64886 гривень, № 18/19 по вул. Паркова вартістю 64886 гривень, № 2 по Набережній вартістю 64886 гривень, № 3 по Набережній вартістю 64886 гривень, № 16 по АДРЕСА_14 вартістю 64886 гривень; АДРЕСА_10 вартістю 64886 гривень, а всього на загальну суму 583 974 грн., загальною площею 0,9 га. без проведення передбаченого законом вилучення (викупу) з земель лісового фонду і відповідної зміни цільового призначення неправомірно відчужені з державної власності і передані в приватну власність під забудову громадянам ОСОБА_143 , ОСОБА_175 , ОСОБА_145 , ОСОБА_146 , ОСОБА_147 , ОСОБА_148 , ОСОБА_176 , ОСОБА_150 , ОСОБА_151 , чим заподіяно збитків державі в розмірі вартості зазначених ділянок в сумі 583 974 грн.

Крім цього, розпорядженням Харківської районної державної адміністрації в Харківській області (далі ХРДА) № 1580 від 04.06.2008 р. дано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення для передачі їх у власність площа 24,0000 га. ріллі за рахунок земель категорії сільськогосподарського призначення, сільгоспугідь, які перебувають у постійному користуванні ХНАУ «ім. Докучаєва В.В.», розташовані за межами населеного пункту на території Роганської селищної ради для ведення особистого селянського господарства наступним громадянам: ОСОБА_178 , ОСОБА_179 , ОСОБА_180 , ОСОБА_181 , ОСОБА_182 , ОСОБА_183 , ОСОБА_184 , ОСОБА_185 , ОСОБА_186 .

Також, розпорядженням ХРДА № 1577 від 04.06.2008 р. дано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення для передачі їх у власність площа 12,0000 га. ріллі за рахунок земель категорії сільськогосподарського призначення, сільгоспугідь, які перебувають у постійному користуванні ХНАУ «ім. Докучаєва В.В.», розташовані за межами населеного пункту на території Роганської селищної ради для ведення особистого селянського господарства наступним громадянам: ОСОБА_187 , ОСОБА_188 , ОСОБА_189 , ОСОБА_190 , ОСОБА_191 , ОСОБА_192 .

На підставі вищевказаних розпоряджень органу державної влади та виданих управлінням Держкомзему в Харківському районі Харківської області відповідних технічних завдань був розроблений ТОВ «Терра-інвет» - проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі їх у власність ОСОБА_178 , ОСОБА_179 , ОСОБА_180 , ОСОБА_181 , ОСОБА_193 , ОСОБА_183 , ОСОБА_184 , ОСОБА_185 , ОСОБА_194 , ОСОБА_187 , ОСОБА_188 , ОСОБА_189 , ОСОБА_190 , ОСОБА_191 , ОСОБА_195 для ведення особистого селянського господарства (за межами населеного пункту) на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області.

Діючи в порушення вимог ст.ст. 3, 20, 50, 56 закону України «Про землеустрій», п.п. 2, 9, 10 «Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 р., ст.ст. 116, 118, 149 Земельного кодексу України, п. 4 «Положення про державний комітет України по земельних ресурсах», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008 р., ОСОБА_5 , займаючи посаду заступника начальника управління Держкомзему в Харківському районі Харківській області, 12.03.2009 р., розуміючи і усвідомлюючи, що при відведенні раніше не відведених земельних ділянок загальною площею 30,000 га. на території Роганського селищної ради Харківського району Харківської області технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на дані земельні ділянки погодженню не підлягає з огляду на те, що зазначені земельні ділянки знаходяться в постійному користуванні ХНАУ «ім. Докучаєве В.В.» є землями навчального закладу і порядок їх відчуження відповідно до вимог ч. 2 ст. 150 Земельного кодексу України здійснюється за постановою Кабінету Міністрів України або за рішенням відповідної місцевої ради, якщо питання про вилучення земельної ділянки погоджується Верховною Радою України, діючи умисно, в інтересах третіх осіб - ОСОБА_178 , ОСОБА_196 , ОСОБА_197 , ОСОБА_198 , ОСОБА_199 , ОСОБА_200 , ОСОБА_201 , ОСОБА_185 , ОСОБА_202 , ОСОБА_203 , ОСОБА_204 , ОСОБА_189 , ОСОБА_205 , ОСОБА_191 , ОСОБА_195 , зловживаючи своїм службовим становищем, без згоди землекористувача ХНАУ «ім. ОСОБА_206 », погодив вищевказану технічну документацію із землеустрою, підписавши і запевнивши печаткою управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області:

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області по проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_203 , ОСОБА_204 , ОСОБА_189 , ОСОБА_205 , ОСОБА_191 , ОСОБА_195 за рахунок земель сільськогосподарського призначення № 61/ в від 12.03.2009 р., в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що на дану земельну ділянку не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області по проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_178 , ОСОБА_179 , ОСОБА_207 , ОСОБА_198 , ОСОБА_199 , ОСОБА_200 , ОСОБА_201 , ОСОБА_185 , ОСОБА_208 за рахунок земель сільськогосподарського призначення (без вихідного номера і дати складання), в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що на дану земельну ділянку не має обмежень.

На підставі даних висновків управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області, якими узгоджені вищевказані екземпляри технічної документації, в подальшому були виготовлені і зареєстровані:

- державний акт серії ЯИ № 837447 на право власності ОСОБА_209 , на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810:0007, розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837449 на право власності ОСОБА_210 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810:0009, розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ №837451 на право власності ОСОБА_211 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810:0011, розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837448 на право власності ОСОБА_212 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810: 0008, розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837446 на право власності ОСОБА_213 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02: 810:0012 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837436 на право власності ОСОБА_214 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810: 0010 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837462 на право власності ОСОБА_215 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02: 810:0022 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837481 на право власності ОСОБА_216 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810: 0021 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837455 на право власності ОСОБА_217 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02: 810:0015 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837452 на право власності ОСОБА_218 на земельну ділянку площею 2,000 га з кадастровим № 6325158500:02:810: 0024 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837463 на право власності ОСОБА_219 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02: 810:0023 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837458 на право власності ОСОБА_220 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810:0018 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837457 на право власності ОСОБА_221 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02: 810:0017 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837454 на право власності ОСОБА_222 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810:0014 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837456 на право власності ОСОБА_223 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810: 0016 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області.

Таким чином, в результаті протиправних дій ОСОБА_5 зазначені земельні ділянки розташовані на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області загальною площею 30 га. без проведення передбаченого законом вилучення (викупу) з категорії особливо цінних земель неправомірно відчужені з державної власності постійного користувача ХНАУ «ім. ОСОБА_206 » передані в приватну власність для ведення особистого селянського господарства громадянам: ОСОБА_187 , ОСОБА_188 , ОСОБА_189 , ОСОБА_190 , ОСОБА_191 , ОСОБА_195 , ОСОБА_178 , ОСОБА_179 , ОСОБА_180 , ОСОБА_181 , ОСОБА_193 , ОСОБА_200 , ОСОБА_201 , ОСОБА_185 , ОСОБА_224 , чим суттєво порушено права постійного землекористувача - Харківської національної академії аграрних наук «ім. Докучаєва В.В.» та завдано збитків державі в розмірі їх вартості в сумі 4482705 грн. 00 коп.

Крім цього, ОСОБА_5 , згідно, наказу начальника головного управління Держкомзему в Харківській області № 19-к від 07.08.2008 р., виконував обов`язки заступника начальника управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області і будучи службовою особою, 22.04.2009 р., розуміючи і усвідомлюючи, що при відведенні раніше не відведених земельних ділянок розташованих на території Роганської селищної ради технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на дані земельні ділянки погодженню не підлягає з огляду на те, що зазначені земельні ділянки знаходяться в постійному користуванні ХНАУ «ім. Докучаєва В.В.» і відносяться до особливо цінним землям, діючи умисно, в інтересах третіх осіб - ОСОБА_203 , ОСОБА_204 , ОСОБА_225 , ОСОБА_205 , ОСОБА_191 , ОСОБА_195 , ОСОБА_178 , ОСОБА_226 , ОСОБА_197 , ОСОБА_198 , ОСОБА_199 , ОСОБА_200 , ОСОБА_201 , ОСОБА_185 , ОСОБА_224 , підписав і завірив печаткою управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області містять недостовірні відомості документи:

- «висновок управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області по проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_187 , ОСОБА_188 , ОСОБА_189 , ОСОБА_190 , ОСОБА_227 , ОСОБА_195 за рахунок земель сільськогосподарського призначення № 61/в від 12.03.2009 р., в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що на дану земельну ділянку не має обмежень;

- «висновок управління Держкомзема в Харківському районі Харківської області по проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_178 , ОСОБА_228 , ОСОБА_180 , ОСОБА_181 , ОСОБА_193 , ОСОБА_183 , ОСОБА_184 , ОСОБА_185 , ОСОБА_229 за рахунок земель сільськогосподарського призначення (без вихідного номер і дати складання), в якому свідомо недостовірно для ОСОБА_5 вказано, що на дану земельну ділянку не має обмежень.

На підставі даних висновків управління Держкомзему в Харківському районі, якими узгоджені вищевказані екземпляри технічної документації, в подальшому були виготовлені і зареєстровані:

- державний акт серії ЯИ №837447 на право власності ОСОБА_230 , на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810:0007 розташований на території Роганського селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ №837449 на право власності ОСОБА_231 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810:0009 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837451, на право власності ОСОБА_211 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810: 0011 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837448 на право власності ОСОБА_232 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810: 0008 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837446 на право власності ОСОБА_213 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02: 810:0012 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837436 на право власності ОСОБА_214 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810: 0010 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837462 на право власності ОСОБА_215 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02: 810:0022 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837481 на право власності ОСОБА_216 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810: 0021 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837455 на право власності ОСОБА_217 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02: 810:0015 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837452 на право власності ОСОБА_218 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810: 0024 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837463 на право власності ОСОБА_219 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02: 810:0023 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ № 837458 на право власності ОСОБА_233 , на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810: 0018, розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ №837457, на право власності ОСОБА_221 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02: 810:0017 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ №837454 на право власності ОСОБА_222 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810:0014 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області;

- державний акт серії ЯИ №837456 на право власності ОСОБА_223 на земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим № 6325158500:02:810: 0016 розташований на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області.

Таким чином, в результаті протиправних дій ОСОБА_5 зазначені земельні ділянки розташовані на території Роганського селищної ради Харківського району Харківської області загальною площею 30 га. без проведення передбаченого законом вилучення (викупу) з категорії особливо цінних земель неправомірно відчужені з державної власності постійного користувача ХНАУ ім. В.В. Докучаєве передані в приватну власність для ведення особистого селянського господарства громадянам: ОСОБА_187 , ОСОБА_188 , ОСОБА_189 , ОСОБА_190 , ОСОБА_227 , ОСОБА_195 , ОСОБА_178 , ОСОБА_228 , ОСОБА_180 , ОСОБА_181 , ОСОБА_193 , ОСОБА_183 , ОСОБА_184 , ОСОБА_185 , ОСОБА_234 , чим суттєво порушено права постійного землекористувача - Харківської національної академії аграрних наук ім. В.В. Докучаєва та завдано збитків державі в розмірі їх вартості в сумі 4482705 гривень.

Допитаний у судовому засіданні у присутності свого захисника-адвоката ОСОБА_4 , обвинувачений ОСОБА_5 свою вину у вчиненні злочинів передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України не визнав та показав, що він обвинувачується у тому, що працюючи виконуючого обов`язки та начальником відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області вчинив ряд тотожних дій, які обвинуваченням кваліфікуються як зловживання службовим становищем та службове підроблення. За змістом обвинувачення через те, що ОСОБА_5 підписав висновки відділу земельних ресурсів по проектах відводу земельних ділянок та висновки в технічній документації, інші посадові особи прийняли незаконні рішення про виділення ряду громадян земельних ділянок у власність. Сумнівним в цій конструкції виглядає причинний зв`язок між його діями та наслідками. Причинний зв`язок має місце лише в тому випадку, коли діяння передує наслідку за часом, йому внутрішньо властива неминучість або реальна можливість настання наслідку, воно породжує наслідок, а наслідок породжується саме цим діянням, а не поведінкою інших осіб та інших зовнішніх сил.

Проведеним по справі розслідуванням встановлено, що він у період підписання вказаних висновків не був співробітником Харківської районної адміністрації, райради чи селищних рад, які приймали рішення про виділення земельних ділянок громадянам. Він не готував та не приймав рішень про виділення земельних ділянок. Вказані рішення готувались та перевірялися земельними відділами Харківської районної адміністрації, райради та їх юридичними відділами. Проекти відведення земельних ділянок, крім того, піддавалися земельній експертизі.

До компетенції обвинуваченого, як керівника відділу земельних ресурсів району і власне до компетенції самого цього відділу не входили проведення обстежувальних, вишукувальних, топографо-геодезичних, картографічних, проектних та проектно-вишукувальних робіт, які було виконано відповідно до вимог ч. 2 ст. 26 закону України «Про землеустрій» землевпорядними організаціями. Відповідно до положень ст. 28 закону України «Про землеустрій» розробники документації із землеустрою, а не ОСОБА_5 несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією. У разі невиконання або неналежного виконання умов договору при здійсненні землеустрою, розробники документації несуть відповідальність, передбачену договором і законом. В коло посадових обов`язків обвинуваченого також не входили функція чи обов`язок контролю за діяльністю землевпорядних організації.

Незважаючи на це, саме нездійснення функцій контролю та топографо-геодезичних, проектно-вишукувальних робіт було інкриміновано ОСОБА_5 , як зловживання службовим становищем. Як зловживання службовим становищем та службове підроблення кваліфіковані дії обвинуваченого при погодженні проектів землевпорядкування- підписанні висновків, порядок погодження яких та форма висновків законодавчо не визначена. Сам висновок не є документом, наслідком підписання якого змінюється цільове призначення землі, або будь- які інші її показники, як не є документом, що фіксує перехід права власності. Погодження проектів землеустрою є лише етапом виготовлення проектів. Підписання висновку про погодження проектів не призводить до виникнення, зміни або припинення прав на земельну ділянку, як і будь-яких інших прав у процедурі приватизації або переході права користування земельною ділянкою. Самі погодження проектів землевпорядкування та технічної документації по епізодах, що інкримінуються обвинуваченому, здійснювалися відповідно до виконаних землевпорядними ліцензованими організаціями матеріалів проектів відведення земельних ділянок, а також наявних у відділі земельних ресурсів облікових даних щодо оформлення документів, наявної землевпорядної документації та картографічних матеріалів, що не містили будь-якої інформації, яка б забороняла погодження цих документів

Чому слідчий серед керівників семи державних установ, що узгоджували проекти, обрав саме його для призначення винним у незаконному на думку слідчого, виділенні земельних ділянок, матеріали справи відповіді не містять. (Наприклад по епізоду виділення земельних ділянок у селищі Васищеве він обвинувачується у тому, що «будучи обізнаним, що межі земельних ділянок по АДРЕСА_2 ще не визначені в натурі» підписав погодження проектів землеустрою». Разом із тим, в таких саме діях Головного архітектора району, який не менше за нього був обізнаний з цього питання, слідчий ознак злочину не вбачає. По епізоду виділення земельної ділянки гр. ОСОБА_235 , яка на думку слідчого перетинає межі лісової ділянки, в діях представника екологічної служби, який погодив проект відводу земельної ділянки слідчий жодних правопорушень не вбачає. Не побачив слідчий причинно-наслідкового зв`язку між узгодженням проектів відводів іншими керівниками (санепідемслужба, пожежна охорона та таке інше) та настанням шкідливих наслідків.

Обвинувачуючи його у тому, що його зловживання дало змогу іншим особам прийняти незаконні рішення про виділення земельних ділянок громадянам, сторона обвинувачення не порушила жодної кримінальної справи стосовно причетних до цього осіб, а рішеннями судів переважна більшість земельних ділянок залишена у власності громадян, що їх отримали, оскільки суди не побачили порушень чинного законодавства при їх виділенні.

Викладене свідчить, про те, що сама побудова обвинувачення нелогічна, не послідовна, суперечлива, а між діями ОСОБА_5 та прийнятими відповідними органами рішеннями про виділення земельних ділянок громадянам відсутній причинно- наслідковий зв`язок. Узгодження проектів відводу земельних ділянок начальником відділу земельних ресурсів району не веде до безумовного виділення цих ділянок громадянам.

Висновки слідчого про його винуватість базуються на впевненості сторони обвинувачення про те, що він, «достовірно знав», що та чи інша земельна ділянка перетинає межі інших ділянок. При цьому по жодному епізоду правопорушень, що інкримінуються обвинуваченому не наведено жодного доказу такої обізнаності, або доказів того, що він повинен бути «достовірно обізнаним».

Поза увагою сторони обвинувачення залишився той факт, що площа Харківського району Харківської області, де відбувалися події, що кваліфікуються як злочин, становить 1403,4 квадратних кілометрів. Навіть теоретично неможливо уявити, що хтось може «достовірно знати» розташування конкретних ділянок по 10-12 соток на цій площі.

Досліджені судом матеріали справи свідчать про те, що висунуте йому обвинувачення не підтверджене допустимими доказами та ґрунтується лише на помилкових припущеннях слідчого про обсяг його повноважень та обов`язків, а в переважній більшості епізодів на помилковій уяві сторони обвинувачення про об`єктивну сторону злочинів, що інкримінуються.

На думку сторони обвинувачення зловживання своїми службовими обов`язками з боку ОСОБА_5 полягає у порушенні вимог його посадової інструкції. Сторона обвинувачення зазначає у постанові про притягнення його як обвинуваченого, наступне: «Згідно посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області на ОСОБА_5 , крім іншого, були покладені обов`язки з управління діяльністю відділу, реалізації державної політики з питань регулювання земельних відносин, розпорядження землями державної комунальної власності, державного контролю за використанням і охороною земель»

Насправді таких посадових обов`язків у нього не було. Сторона обвинувачення, навмисно вводить суд в оману, викрививши зміст п. 2.6 Посадової інструкції обвинуваченого, де записано, що він вносить пропозиції про поліпшення роботи з цих питань посадовим особам вищого рівня. Тобто, на обвинуваченого не було покладено обов`язок регулювання земельних відносин, розпорядження землями та контролю за використанням та охороною земель.

Сторона обвинувачення також помилково посилається на те, що згідно із п.п. 2.1, 2.2 Інструкції «Про порядок видачі реєстрації та зберігання державних актів на право приватної власності на землю», яка затверджена наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 р., одним із етапів складання державного акту на право власності на землю є аналіз висновку державного органу земельних ресурсів про наявність обмежень на використання земельної ділянки. Наказом держкомзема № 174 від 02.07.2003 р. п.2.1 Інструкції виключено, а наказом цього ж органу № 322 від 29.12.2003 р. п. 2.2 Інструкції змінено. Відповідно до нової редакції підготовчі роботи включають у себе не аналіз висновку управління земельних ресурсів, оскільки самостійного висновку більше не існує, а аналіз проекту відведення земельної ділянки.

Обвинувачення ОСОБА_5 у скоєнні інкримінованих злочинів в ході судового слідства не підтвердив жоден із допитаних свідків, а ключові письмові докази є недопустимими. Так, накладання земельних ділянок підтверджені висновками спеціалістів, які не є джерелами доказів згідно із положеннями ч. 2 ст. 65 КПК України, що діяв на той час. Значна частина документів, на які посилається слідство, як на докази, є лише ніким не завіреними ксерокопіями документів, а частина начебто підписаних обвинуваченим документів, як встановлено в суді, насправді підписані іншими особами.

У постанові про зміну обвинувачення прокурор посилається на порушення ОСОБА_5 загальних норм, що регулюють земельні відносини , але не зазначає у чому саме полягають допущені ОСОБА_5 порушення. Разом із тим, посилання на порушення конкретних норм земельного кодексу України не відповідає дійсності. Так, слідчий вбачає порушення ст. 150 ЗК України у випадках вилучення районною адміністрацією земель, що належать учбовим та дослідним установам та відносяться до особливо цінних грунтів без розпорядження Кабінету міністрів України.

Насправді, відповідно до ч. 1 ст. 150 ЗК України, не підлягають вилученню лише особливо цінні землі дослідних полів, до яких зазначені землі не відносяться. По- друге, навіть особливо цінні землі дослідних полів вилучаються за розпорядженням Кабінету міністрів України лише для несільськогосподарських потреб, а по епізодах пред`явленого йому обвинувачення, ці земельні ділянки вилучалися саме для сільськогосподарських потреб.

Обвинувачення ОСОБА_5 у службовому підробленні полягає у тому, що він «погодив зазначені проекти землеустрою по виділенню земельних ділянок громадянам, вказав, що ці ділянки відносяться до земель запасу селищної ради Харківського району Харківської області, тим самим вніс завідомо неправдиві відомості до офіційних документів»

Тобто, ці відомості він начебто вніс у висновок про погодження проектів землеустрою. Цей висновок слідчого не відповідає встановленим під час дослідження письмових доказів фактам.

Цей текст не є висновком начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів ОСОБА_5 , а є записаною у висновку назвою проекту землеустрою, що надійшов на розгляд відділу земельних ресурсів. Так він названий виконавцем і не може бути інакше зазначений у висновку, бо тоді це буде інший проект.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду України офіційними є документи, що посвідчують факти, що здатні спричинити наслідки правового характеру.

Сам по собі висновок відділу земельних ресурсів району не посвідчує жодного такого факту. Він є лише дозвільною дією, щодо суб`єкта господарської діяльності розробника документації.

Крім цього, висновок ОСОБА_5 у проекті відведення земельної ділянки не є документом, наслідком підписання якого змінюється цільове призначення землі, або будь- які інші її показники, як не є документом, що фіксує перехід права власності. Погодження проектів землеустрою є лише етапом виготовлення проектів. Підписання висновку про погодження проектів не призводить до виникнення, зміни або припинення прав на земельну ділянку, як і будь-яких інших прав у процедурі приватизації або переході права користування земельною ділянкою. Форма висновку при погодженні проектів відведення землі жодним нормативно-правовим документом не встановлена. Отже, висновок у проекті відведення землі не є офіційним документом в розумінні ст. 366 КК України.

Чинний кримінальний кодекс не передбачає в якості кримінально караних дії, зазначені в постанові про зміну обвинувачення в суді від 23 березня 2017 р. пред`явленому ОСОБА_5 , а саме «зловживання службовим становищем, тобто навмисне, в інтересах третіх осіб, використання посадовою особою службового становища всупереч інтересам служби», оскільки Законом України від 21.02.2014 р. «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України у зв`язку із імплементацією в національне законодавство ст. 19 конвенції ООН проти корупції» до ст. 364 КК України внесені зміни. Цим же Законом внесені зміни і до ст. 365 КК України. Згідно із цими змінами суб`єктом цього злочину можуть бути лише працівники правоохоронних органів.

Стосовно конкретних епізодів злочинів, що інкримінуються гр. ОСОБА_5 : Так, по епізоду зловживання службовим становищем та службового підроблення документів при виділенні земельних ділянок громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_236 та інш. (справа №50120085)

Він обвинувачується у тому, що обіймаючи посаду начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів, у період з 8.10.2007 р. по 10.10.2007 р., будучи посадовою особою, навмисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_237 та інших, будучи достеменно обізнаним, що земельні ділянки, які виділяються цим громадянам на території Кулинічівської селищної ради Харківського району Харківської області за межами населеного пункту, знаходяться у постійному користуванні ДП «Елітне» інституту «ім. В.Я. Юрьєва» відповідно до державного акту на право постійного користування. У порушення ст. 118, 149, 151 Земельного кодексу України, погодив зазначені проекти землеустрою по виділенню земельних ділянок цим громадянам, вказав, що ці ділянки відносяться до земель запасу Кулінічівської селищної ради Харківського району Харківської області, тим самим вніс завідомо неправдиві відомості до офіційних документів, а саме: висновків Харківського районного відділу земельних ресурсів по проектах землеустрою по відведенню земельних ділянок у власність перелічених вище громадян.

На підставі перелічених висновків Харківського районного відділу земельних ресурсів, якими погоджені перелічені вище екземпляри технічної документації, у наступному були виготовлені та зареєстровані державні акти на право власності переліченим громадянам.

Таким чином, в результаті протиправних, на думку слідчого, дій ОСОБА_5 земельні ділянки розташовані на території Кулінічівської селищної ради Харківського району Харківської області загальною площею 11.0178 га. без проведення передбаченого законом вилучення (викупу) із земель ДП «Елітне» інституту рослинництва «ім. В.Я. Юрьєва» неправомірно відчужені із державної власності та передані у приватну власність ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_237 та інших.

Цими діями ОСОБА_5 одночасно скоїв злочини, передбачені ст.ст.364 ч.2, 366 ч. 1 КК України.

Це обвинувачення не знайшло підтвердження під час судового розгляду справи.

Жоден із допитаних свідків, не надав суду доказів про те, що ОСОБА_5 під час підписання висновку відділу земельних ресурсів про погодження проекту відводу земельних ділянок переліченим громадянам, був обізнаний про перебування цих ділянок у постійному користуванні ДП «Елітне». Не містять матеріали кримінальної справи і письмових доказів такої обізнаності.

Відповідно до положень ст. 28 закону України «Про землеустрій» розробники документації із землеустрою, а не ОСОБА_5 несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією. У разі невиконання або неналежного виконання умов договору при здійсненні землеустрою, розробники документації несуть відповідальність, передбачену договором і законом. ОСОБА_5 не несе відповідальності за правильність відображення у проекті землеустрою відомостей про земельні ділянки.

Сформовані виконавцями ліцензованою землевпорядною організацією в складі проекту відведення земельних ділянок документи не містили будь-якої інформації про приналежність вказаних земель ДП «Елітне». В них зазначено, що земельні ділянки переліченим громадянам відводяться за разунок земель запасу сільгосппризначення Кулінічівської селищної ради.

Відповідно до сформованих проектів відведення земельних ділянок вказаним громадянам, які розробили землевпорядні ліцензовані виконавці робіт, були відсутні будь-які матеріали та умовні позначення, які б свідчили про приналежність вказаних земельних ділянок до земель ДП «Елітне». Якщо б землевпорядник, який здійснював обстеження земельних ділянок, відобразив в картографічних чи інших матеріалах приналежність цих земель ДП «Елітне», то жодна інстанція, яка погоджує проект землеустрою, не погодила б його.

Аналізуючи пред`явлене йому обвинувачення, слід звернути увагу, що відповідно до постанови про зміну обвинувачення в суді ОСОБА_5 «погодив зазначені проекти землеустрою по виділенню земельних ділянок цим громадянам, вказав, що ці ділянки відносяться до земель запасу Кулінічівської селищної ради Харківського району Харківської області, тим самим вніс завідомо неправдиві відомості до офіційних документів»

Тобто, ці відомості він начебто вніс у висновок про погодження проектів землеустрою. Цей висновок сторони обвинувачення не відповідає встановленим під час дослідження письмових доказів фактам.

Цей текст не є висновком начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів ОСОБА_5 , а є записаною у висновку назвою проекту землеустрою, що надійшов на розгляд відділу земельних ресурсів. Так він названий виконавцем і не може бути інакше зазначений у висновку, бо тоді це буде інший проект.

Висновком, до якого прийшов ОСОБА_5 , є його висновок про наявні обмеження.

Отже, вын вважаэ, що внесення завідомо неправдивих відомостей до висновку відділу земельних ресурсів Харківського району Харківської області не підтверджується доказами.

Не відповідає дійсності твердження про те, що на підставі перелічених висновків Харківського районного відділу земельних ресурсів, якими погоджені перелічені вище екземпляри технічної документації, у наступному були виготовлені та зареєстровані державні акти на право власності переліченим громадянам. Відповідно до положень ст.116 Земельного кодексу України підставою отримання земельних ділянок у власність є не висновок відділу держкомзему по проекту землеустрою, а рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Викликає сумнів твердження сторони обвинувачення про те, що висновок відділу земельних ресурсів є офіційним документом.

Відповідно до позиції Верховного Суду України офіційними є документи, що посвідчують факти, що здатні спричинити наслідки правового характеру.

Сам по собі висновок відділу земельних ресурсів району не посвідчує жодного такого факту. Він є лише дозвільною дією, щодо суб`єкта господарської діяльності розробника документації.

На час вчинення дій, що інкримінуються ОСОБА_5 , навіть не існувало вимог до форми та змісту висновку, затверджених нормативними актами (із зазначених у Земельному кодексі України дозвільних органів лише Мінприроди України 22.11.2004 р. за №1470/10069 затвердило Порядок погодження природоохоронними органами матеріалів щодо надання земельних ділянок, яким визначено зокрема форму висновку).

Помилковим є посилання сторони обвинувачення на порушення Інструкції "Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю...." , затвердженої Наказом Держкомзему від 04.05.1999 р. № 43. Пункти 2.1 та 2.2 цієї інструкції втратили чинність на підставі наказу Держкомзему № 174 від 02.07.2003 р. Тобто, в жовтні 2007 р. положення цієї інструкції вже не діяли.

В постанові про зміну обвинувачення в суді не вказано які саме положення цих норм закону він порушив. Які саме надані йому законом права чи повноваження обвинувачений використав незаконно, всупереч інтересам служби. Під час судового слідства таких порушень встановлено не було.

Таким чином, вын не вбачає в своїх діях зловживання службовим становищем та службового підроблення.

По епізоду зловживання службовим становищем та службового підроблення документів при виділенні земельної ділянки ОСОБА_238 він обвинувачується у тому, що обіймаючи посаду виконуючого обов`язки начальника відділу земельних ресурсів, 20.052008 р., будучи посадовою особою, навмисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб ОСОБА_239 , будучи достеменно обізнаним, що земельна ділянка, яка виділялася їй, частково перетинає межі Данилівського лісгоспу, погодив проект землеустрою.

Тим самим, на думку слідчого він вніс завідомо неправдиві відомості до офіційного документу та вчинив зловживання своїм посадовим становищем.

На підставі цього висновку Харківського районного відділу земельних ресурсів, у наступному було виготовлено та зареєстровано державний акт на право власності на ім`я ОСОБА_240 .

Таким чином, в результаті протиправних дій ОСОБА_5 земельна ділянка неправомірно відчужена із державної власності

Це обвинувачення не знайшло підтвердження під час судового розгляду справи.

Жоден із допитаних свідків, на його думку, не надав суду доказів про те, що ОСОБА_5 під час підписання висновку відділу земельних ресурсів про погодження проекту відводу земельної діляноки, був обізнаний про перетинання кордонів цієї ділянки із межами Лісгоспу. Не містять матеріали кримінальної справи і письмових доказів такої обізнаності.

Відповідно до положень ст. 28 закону України Про землеустрій розробники документації із землеустрою, а не ОСОБА_5 несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією. У разі невиконання або неналежного виконання умов договору при здійсненні землеустрою, розробники документації несуть відповідальність, передбачену договором і законом. ОСОБА_5 не несе відповідальності за правильність відображення у проекті землеустрою відомостей про земельні ділянки.

Сформовані виконавцями ліцензованою землевпорядною організацією в складі проекту відведення земельних ділянок документи не містили будь-якої інформації про приналежність вказаних земель Данилівському лісгоспу.

В них зазначено, що земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу сільгосппризначення сільгоспугідь за межами Русько-Тишківької сільради.

У сформованому землевпорядними ліцензованими виконавцями робі проекті відведення земельної ділянки були відсутні будь-які матеріали та умовні позначення, які б свідчили про приналежність частини ділянки до земель Данилівського лісгоспу. Якщо б землевпорядник, який здійснював обстеження земельних ділянок, відобразив в картографічних чи інших матеріалах приналежність цих земель Лісгоспу, то жодна інстанція, яка погоджує проект землеустрою, не погодила б його.

Не відповідає дійсності твердження про те, що на підставі висновку Харківського районного відділу земельних ресурсів, якими погоджений проект, у наступному був виготовлений та зареєстрований державний акт на право власності. Відповідно до положень ст.116 Земельного кодексу України підставою отримання земельних ділянок у власність є не висновок відділу держкомзему по проекту землеустрою, а рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Викликає сумнів твердження слідчого про те, що висновок відділу земельних ресурсів є офіційним документом.

Відповідно до позиції Верховного Суду України офіційними є документи, що посвідчують факти, що здатні спричинити наслідки правового характеру.

Сам по собі висновок відділу земельних ресурсів району не посвідчує жодного такого факту. Він є лише дозвільною дією, щодо суб`єкта господарської діяльності розробника документації.

На час вчинення дій, що інкримінуються ОСОБА_5 , навіть не існувало вимог до форми та змісту висновку, затверджених нормативними актами (із зазначених у Земельному кодексі України дозвільних органів лише Мінприроди України 22.11.2004 року за №1470/10069 затвердило Порядок погодження природоохоронними органами матеріалів щодо надання земельних ділянок, яким визначено зокрема форму висновку).

Таким чином, він вважає, що в його діях не вбачається перевищення службових повноважень та службового підроблення.

Крім того, сумнівним є сам факт перетину меж лісгоспу та ділянки, виділеної ОСОБА_241 . Цей факт підтверджується лише листом Харківського проектно-дослідного інституту, який відповідно до положень КПК України не є джерелом доказів. До того ж цей лист отримано поза межами розслідування справи (він адресований до УБЕП) Сумнівним є також акт на право користуванні земельною ділянкою Данилівським лісгоспом. Акт містить явні підчистки у графі кількості гектарів , якими користується лісгосп. Не містить посилання на рішення органу державної влади, на підставі якого він був виданий та кадастрового номеру ділянки.

Не можна визнати допустимим доказом протокол огляду місця події, яким начебто встановлений факт перетину меж земельних ділянок. В протоколі відсутній підпис понятого Носко про роз`яснення йому прав понятого. При огляду не використовувалося геодезичне обладнання за допомогою якого можливо було б встановити географічні координати ділянок, а залучена супутникова карта свідчить про відсутність перетину ділянок, що оглядалися.

Не зрозуміло, на підставі чого слідчий дійшов висновку про завдання цими діями збитків Русько-Тишківській сільраді, якщо землі належать Данилівському лісгоспу. Слідчий не залучив до справи та не оглянув індексні карти, топографічні карти, якими керувався ОСОБА_5 при погодженні проекту. На цих картах земельна ділянка, що надана ОСОБА_242 , відноситься до сільгоспугідь, а не земель лісного фонду.

По епізоду зловживання службовим становищем та службового підроблення документів при виділенні земельної ділянок ОСОБА_77 ОСОБА_243 ОСОБА_244 .

Обвинувачення по епізоду виділення земельних ділянок громадянам ОСОБА_77 , ОСОБА_243 та ОСОБА_245 суперечливе за змістом, а викладені у ньому факти не відповідають дійсності.

В першій частині обвинувачення вказано що: «Крім цього, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи призначеним, згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів України № 867-к від 20.09.2007 р. на посаду виконуючого обов`язки начальника Харківського районного відділу відділу земельних ресурсів в Харківській області, вчинив зловживання службовим становищем, а також службову підробку які спричинили тяжкі наслідки». Тобто, він обвинувачується у скоєнні злочину, передбаченого ст.ст. 364, 366 КК України та описується дії ОСОБА_5 , які на думку слідчого, утворюють склад цього злочину

По епізоду виділення земельної ділянки за рахунок земель науково дослідного господарства «Мерефа»

Він обвинувачується у тому, що перебуваючи на посаді начальника відділу земельних ресурсів Харківського району Харківської області на підставі наказу Державного агентства земельних ресурсів 867-к від 20.09.2007 р. не перевірив повноважень арбітражного керуючого ОСОБА_88 , який на думку сторони обвинувачення, незаконно відмовився від частини земель, що належали збанкрутілому дослідному господарству «Мерефа», під час підготовки головою районної адміністрації проектів розпоряджень про припинення права користування земельними ділянками цього господарства. При цьому сторона обвинувачення не посилається на жодну норму закону, або підзаконного акту, якими начальник відділу земельних ресурсів ОСОБА_5 був наділений повноваженнями по контролю за діями арбітражних керуючих або голови районної державної адміністрації. Очевидно, що начальник відділу земельних ресурсів в районі не наділений такими повноваженнями. Навіть за наявності таких повноважень ОСОБА_5 не міг би їх реалізувати, оскільки арбітражний керуючий ОСОБА_89 відмовився від земельних ділянок, в серпні 2007 року, а ОСОБА_5 призначений на посаду в вересні 2007 року. Голова районної адміністрації ОСОБА_87 видав перше розпорядження в серпні 2007 року, а два інших вже після призначення ОСОБА_5 на посаду начальника відділу земельних ресурсів. Отже ОСОБА_5 не мав об`єктивної можливості контролювати законність дій посадових осіб оскільки не тільки не мав таких повноважень, але ще й тому, що був призначений на посаду вже після вчинення цих дій.

В обвинувальному висновку не міститься посилань на те, із яких саме земель (виведених із користування до призначення ОСОБА_5 чи після ) виділені земельні ділянки переліченим громадянам. В серпні 2007 року, до призначення ОСОБА_5 на посаду, із користування дослідного господарства «Мерефа» виведено 334 га., а в подальшому 34 га. та 11 га. Громадянам із всієї площі виведених земель виділено лише 24 га.

Із змісту обвинувачення вбачається, що слідчий вважає виділені громадянам земельні ділянки особливо цінним землями. До такого висновку він дійшов на підставі листа ДП Харківського науково -дослідного та проектного інституту землеустрою. З огляду на положення ч.2 ст. 65 КПК України 1960 року, що діяв на той час, листи не є джерелами доказів у кримінальних справах. Жодних інших доказів про належність до особливо цінних земель ділянок, виділених із земель збанкрутілого дослідного господарства «Мерефа», матеріали справи не містять. Отже, слідством не доведено самого факту належності виділених земельних ділянок до особливо цінних земель.

В постанові про зміну обвинувачення в суді прокурор стверджує, що відповідно до п.1.1. Уставу від 29.12.1990 року ДП «Дослідне господарство «Мерефа» знаходиться у підпорядкуванні Української академії аграрних наук, тому питання вилучення земельних ділянок із користування ДП «Дослідне господарство «Мерефа» необхідно було узгоджувати із Українською академією аграрних наук.

Поза увагою сторони обвинувачення залишився протокол № 4 засідання Президії Української академії аграрних наук від 28.03.2002 року (т. 8 а.с. 132) відповідно до змісту якого ще у березні 2002 року було прийняте рішення

вивести це дослідне господарство із складу Академії та передати Міністерству аграрної політики України.

Не відповідає дійсності твердження про те, що на підставі перелічених висновків Харківського районного відділу земельних ресурсів, якими погоджені перелічені вище «проекти землеустрою», у наступному були прийняті рішення про виготовлення та реєстрацію державних актів на право власності на земельні ділянки переліченим громадянам. Відповідно до положень ст.116 Земельного кодексу України підставою отримання земельних ділянок у власність є не висновок відділу держкомзему по проекту землеустрою, а рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Викликає сумнів твердження слідчого про те, що висновок відділу земельних ресурсів є офіційним документом.

Вимушений вкотре повторити, що відповідно до позиції Верховного Суду України офіційними є документи, що посвідчують факти, що здатні спричинити наслідки правового характеру.

Сам по собі висновок відділу земельних ресурсів району не посвідчує жодного такого факту. Він є лише дозвільною дією, щодо суб`єкта господарської діяльності розробника документації.

На час вчинення дій, що інкримінуються ОСОБА_5 , навіть не існувало вимог до форми та змісту висновку, затверджених нормативними актами (із зазначених у Земельному кодексі України дозвільних органів лише Мінприроди України 22.11.2004 р. за №1470/10069 затвердило Порядок погодження природоохоронними органами матеріалів щодо надання земельних ділянок, яким визначено зокрема форму висновку).

В постанові про зміну обвинувачення в суді містяться суперечливі відомості про площу земельних ділянок, які, начебто з вини гр. ОСОБА_5 , були передані 12 громадянам. Оскільки громадянам виділялися земельні ділянки площею 2 га., то загальна площа цих ділянок становить 24 га. Сторона обвинувачення стверджує, що з вини ОСОБА_5 у власність 12 громадян було передано 20 га. земель та вказує їх вартість 1799 663 гр.

Відповідно до змісту постанови про зміну обвинувачення в суді ОСОБА_5 одними і тими самими діями вчинив злочин, передбачений ст.364 і злочин передбачений ст.366 КК України. Під час розгляду справи в суді жодних доказів вчинення перелічених злочинів обвинуваченим не отримано.

З огляду на викладене, він вважає що в його діях відсутній склад будьякого злочину, передбаченого КК України.

По епізоду зловживання службовим становищем та службового підроблення документів при виділенні земельних ділянок громадянам у селищі Васищево

ОСОБА_5 обвинувачується у тому, що перебуваючи на посаді виконуючого обов`язки начальника відділу земельних ресурсів Харківського району Харківської області, 15.08.2008 року будучи посадовою особою, навмисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, будучи достеменно обізнаним про те, що межі земельних ділянок по АДРЕСА_2 , які передавалися к власність ОСОБА_110 , ОСОБА_111 , ОСОБА_112 , ОСОБА_246 , ОСОБА_114 та іншим ще не визначені в натурі, у порушення вимог ст.118 Земельного кодексу України, ст.ст.3,20,50,56 Закону України «Про землеустрій» , п.п. 2,9,10 «Порядку розробки проектів землеустрою по відведенню земельних ділянок, затвердженого Постановою КМ України №677 від 26.05.2004 року, п. 2.14 посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, узгодив вказані технічні документації по встановленню меж та складанню документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки перелічених вище осіб, підписав та скріпив печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, будучи достеменно обізнаним, що ці землі згідно із формою 6 зем. відносяться до земель рекреації. Тим самим вніс завідомо неправдиві відомості до офіційних документів, а саме до висновку відділу земельних ресурсів в Харківського району Харківської області по встановленню меж та складанню документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки перелічених осіб. При цьому ОСОБА_5 був достеменно обізнаний про те, що містобудівне обґрунтування відносно внесення змін до містобудівних документів індивідуальної житлової забудови по АДРЕСА_2 розроблене 14.07.2008 р. Архітектурним бюро Харківського району Харківської області ще не затверджене у встановленому законом порядку. Ці зміни були затверджені всіма органами 24.07.2008 р.

На підставі цих висновків відділу земельних ресурсів, а також рішення сесії Васищевської селищної ради від 25.07.2008 року, в подальшому були виготовлені та видані переліченим громадянам державні акти про право власності на землю.

Таким чином, через протиправні, на думку сторони обвинувачення, дії обвинуваченого, земельні ділянки загальною площею 1.8845 га. були протиправно передані із державної у приватну власність громадян, а державі завдано збитків.

Цими діями ОСОБА_5 , на думку сторони обвинувачення, вчинив злочин, передбачений ч.2 ст. 364 КК України. Ці самі дії також кваліфіковані за ч.1 ст. 366 КК України.

Обвинувачення, пред`явлене гр. ОСОБА_5 неконкретне, необґрунтоване та безпідставне.

Описуючи вчинене начебто ОСОБА_5 правопорушення, прокурор спочатку перелічує норми закону, якими в своїй діяльності повинен керуватися ОСОБА_5 , але не вказує, чи були вони порушені, чи дотримувався їх обвинувачений у своїй діяльності. В подальшому обвинувач наголошує на порушенні положень ст.118 Земельного кодексу України, ст.ст.3,20,50,56 Закону України «Про землеустрій» , п.п. 2,9,10 «Порядку розробки проектів землеустрою по відведенню земельних ділянок, затвердженого Постановою КМ України №677 від 26.05.2004 року, п. 2.14 посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, при узгодженні технічної документації, але не вказує які саме положення цих норм закону він порушив. Які саме надані йому законом права чи повноваження обвинувачений використав незаконно, всупереч інтересам служби.

За таких умов обвинувачення, пред`явлена ОСОБА_5 є неконкретним і від нього неможливо захищатися.

Проведеним судовим розслідуванням встановлено, що відомості, викладені в обвинувальному висновку, не відповідають дійсності.

Прокурор зазначає, що ОСОБА_5 мав здійснювати функції контролю за використанням та охороною земель. Але з моменту утворення Постановою КМ України від 25.12.2002 року №1958 Державної земельної інспекції з контролю за використанням та охороною земель ці функції відділи держкомзему в районах втратили.

В постанові про зміну обвинувачення в суді вказано, що відповідно до форми 6 зем. земельні ділянки, що виділені переліченим громадянам, відносяться до земель рекреації. Як встановлено під час судового слідства, за туристичною базою «Васищеве» відповідно до державного акту на право користування землею Б №072761 від 1985 року була закріплена земельна ділянка площею 14,5 га. Рішенням виконкому Харківської райради № 228 від 16.04.1995 р. земельна ділянка площею 6.0 га. була вилучена з земель турбази «Васишево», тобто із земель рекреації, та переведена до категорії «землі запасу». (том. 1 а.с.15). Тим самим, уповноважений орган на підставі наданих йому ст.31 ЗК України ( в редакції що діяла на той час) прав, вилучив земельну ділянку та передав її в державний земельний запас.

Не відповідає дійсності також твердження сторони обвинувачення про те, що відповідно до форми 6 зем. ця земельна ділянка відносилася до рекреаційних земель та після вилучення земельної ділянки у турбази «Васищеве» її цільове призначення не змінилося. Досліджена в судовому засіданні довідка заступника голови комісії з реорганізації міськрайонного управління держкомзему у м. Люботин і Харківському районі ОСОБА_247 свідчить про зворотнє. ( том 1 а.с.14) В довідці зазначено, що земельна ділянка площею 6 га. була вилучена із користування турбази "Васищево" про що зроблено запис в державному акті на право постійного користування.

На думку сторони обвинувачення при вилученні ділянки площею 6 га. із користування турбази "Васищеве" та передачі їх у землі запасу не було змінено цільове призначення цієї ділянки і вона залишилася землею рекреаційного призначення. Таке переконання сторони обвинувачення помилкове та не відповідає положенням ст. 3 Земельного кодексу Української РСР, який діяв на той час. Відповідно до положень ст. 3 всі землі УРСР діляться на:

1.Землі сільськогосподарського призначення.

2.Землі населених пунктів.

3.Землі промисловості, транспорту, зв`язку, оборони, іншого призначення.

4.Землі природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико - культурного призначення.

5.Землі лісового фонду.

6. Землі водного фонду

7.Землі запасу.

Таким чином, вилучення земельної ділянки із рекреаційних земель та переведення їх в землі запасу автоматично змінює їх цільове призначення.

Стаття 4 цього кодексу наголошує: "Віднесення земель до вказаної в ст.3 цього кодексу категорії проводиться у відповідності з цільовим використанням земель. Переведення земель із однієї категорії в іншу здійснюється в разі зміни цільового призначення цих земель.

Надана суду відповідь на запит захисника, свідчить про те, що відповідно до звіту по формі 6 зем. про наявність земель та розподіл їх по землекористувачам, власникам та угіддям Васищевської селищної ради станом на 01.01.2002 р. та 01.07.2007 р. до земель рекреаційного призначення відносяться землі загальною площею 13,0 га., а саме піонертабір «Ромашка» 4.0 га. та 2 га. туристична база «Васищево» 9.0 га.

Про це саме свідчить запис у державному акті на право постійного користування земельною ділянкою турбази "Васищево" (т.1 а.с. 19).

Ділянка землі, що виділялася, знаходиться на території населеного пункту (с. Васищеве) та у відповідності із формою 6 зем. віднесена до п.2.4 шифр строки 22,- як ділянка для будівництва та обслуговування житлових будинків та господарських будівель (присадибні ділянки).

Що стосується начебто узгодження технічної документації до встановлення меж земельних ділянок слід зазначити, що вказані межі були визначені містобудівною документацією, розробленою Архітектурним бюро Харківського району ще в серпні 1996 року, яка була затверджена в установленому законом порядку (т.1 а.с.147). В липні 2008 вносилися лише зміни до містобудівної документації які стосувалися організації проїзду до конкретних земельних ділянок громадян.

Допитаний в суді ОСОБА_248 показав, що ділянки, виділення яких погодив ОСОБА_5 , відносилися до житлової забудови ще з того часу, коли він почав працювати Головою селищної ради у 1999 році. На той час там вже була громадська забудова. Жодних порушень при виділенні земельних ділянок допущено не було.

Свідок ОСОБА_249 підтвердив свідчення гр. ОСОБА_250 та показав, що на момент виділення земельних ділянок по АДРЕСА_2 , ці ділянки вже були вилучені із користування турбази «Васищеве» та переведені в «землі запасу». Жодних порушень діючого законодавства при виділенні цих земельних ділянок допущено не було.

Допитаний свідок ОСОБА_251 також показав, що виділення земельних ділянок відбувалося у відповідності до вимог закону.

Аналогічні свідчення дала головний архітектор району ОСОБА_252 .

По епізоду зловживання службовим становищем та службового підроблення документів при виділенні земельної ділянки громадянці ОСОБА_253 .

ОСОБА_5 обвинувачується у тому, що « обіймаючи посаду виконуючого обов`язки начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів, у липні 2008 року, будучи посадовою особою, навмисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб ОСОБА_254 , будучи достеменно обізнаним, що земельна ділянка, яка виділяється ОСОБА_255 на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області за межами населеного пункту, знаходиться у постійному користуванні Данилівського дослідного держлісгоспу відповідно до державного акту на право постійного користування землею, у порушення ст. 118, 149, 151, 207, 208 Земельного кодексу України,ст.чт.3, 20 Закону України «Про землеустрій», Розпорядження Кабінету Міністрів України № 610-р від 10.01.2008 р., п. 2.14 посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, погодив зазначений проект землеустрою по виділенню земельної ділянки вказаній особі, вказав, що ця ділянка відносяться до земель запасу сільськогосподарського призначення, сільгоспугідь (пасовищ) Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області, тим самим вніс завідомо неправдиві відомості до офіційних документів, а саме: Висновку Харківського районного відділу земельних ресурсів по узгодженню проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність ОСОБА_256 для ведення особистого селянського господарства про те, що ця земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу сільгосппризначення, сільгоспугідь (пасовищ) Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області, хоча ОСОБА_5 достеменно знав, що ці землі відносяться до категорії земель лісового фонду.

На підставі висновку відділу земельних ресурсів Харківського району, яким погоджений проект землеустрою, у наступному був виготовлений, зареєстрований та виданий державний акт на право власності ОСОБА_255 »

Таким чином, в результаті протиправних, на думку сторони обвинувачення, дій ОСОБА_5 земельна ділянка площею 2 га. неправомірно відчужена із державної власності та передана у приватну власність ОСОБА_253 .

Цими діями ОСОБА_5 одночасно скоїв злочини, передбачені ст.ст. 364 ч. 2, 366 ч. 1 КК України.

Це обвинувачення не знайшло підтвердження під час судового розгляду справи.

Аналізуючи пред`явлене ОСОБА_5 обвинувачення, слід звернути увагу, що відповідно до обвинувального висновку ОСОБА_5 погодив зазначений проект землеустрою. .. тим самим вніс завідомо неправдиві відомості до офіційних документів, а саме: Висновку Харківського районного

відділу земельних ресурсів по узгодженню проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність ОСОБА_256 для ведення особистого селянського господарства про те, що ця земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу сільгосппризначення, сільгоспугідь (пасовищ) Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області.

Тобто, ці відомості він начебто вніс у висновок про погодження проекту землеустрою. Цей висновок слідчого не відповідає встановленим під час дослідження письмових доказів фактам.

Цей текст не є висновком начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів ОСОБА_5 , а є записаною у висновку назвою проекту землеустрою, що надійшов на розгляд відділу земельних ресурсів. Так він названий виконавцем і не може бути інакше зазначений у висновку.

До компетенції обвинуваченого, як керівника відділу земельних ресурсів району, і власне до компетенції самого цього відділу не входили проведення обстежувальних, вишукувальних, топографо-геодезичних, картографічних, проектних та проектно-вишукувальних робіт, які було виконано відповідно до вимог ч.2 ст.26 Закону України «Про землеустрій» землевпорядною організацією. Відповідно до положень ст. 28 Закону України Про землеустрій розробники документації із землеустрою, а не ОСОБА_5 несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією. У разі невиконання або неналежного виконання умов договору при здійсненні землеустрою, розробники документації несуть відповідальність, передбачену договором і законом. В коло посадових обов`язків обвинуваченого також не входили функція чи обов`язок контролю за діяльністю землевпорядних організацій.

Незважаючи на це, із змісту обвинувачення можна зробити висновок, що саме нездійснення функцій контролю та топографо-геодезичних, проектно-вишукувальних робіт було інкриміновано ОСОБА_5 , як перевищення службових повноважень. Як перевищення службових повноважень та службове підроблення кваліфіковані дії обвинуваченого при погодженні проектів землевпорядкування- підписанні висновків, порядок погодження яких та форма висновків законодавчо не визначена. Сам висновок не є документом, наслідком підписання якого змінюється цільове призначення землі, або будь- які інші її показники, як не є документом, що фіксує перехід права власності. Погодження проектів землеустрою є лише етапом виготовлення проектів. Підписання висновку про погодження проектів не призводить до виникнення, зміни або припинення прав не земельну ділянку, як і будь-яких інших прав у процедурі приватизації або переході права користування земельною ділянкою. Саме погодження проекту землевпорядкування по епізоду, що інкримінуються обвинуваченому, здійснювалося відповідно до виконаних землевпорядними ліцензованими організаціями матеріалів проектів відведення земельної ділянки, а також наявних у відділі земельних ресурсів облікових даних щодо оформлення документів, наявної землевпорядної документації та картографічних матеріалів, що не містили будь-якої інформації, яка б забороняла погодження цих документів. У наданому для погодження ОСОБА_5 та іншим державним установам, проекті були відсутні будь які умовні позначки або відомості про приналежність вказаних земель Данілівському дослідному держлісгоспу.

Згідно із сформованим виконавцями у проекті землеустрою документами земельна ділянка ОСОБА_255 виділялася за рахунок земель запасу сільгосппризначення, сільгоспугідь (пасовищ) Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області. Якщо б землевпорядник, який здійснював обстеження земельної ділянки, відобразив в картографічних матеріалах лісові насадження, як це визначено Головним управлінням геодезії та картографії, то жодна інстанція, яка погоджує проекти землеустрою не погодила б його, оскільки вочевидь була наявність лісу. Втім на поданих Планах були визначені межі земель лісового фонду на певній відстані від запроектованої межі земельної ділянки ОСОБА_254 , що було засвідчено підписами та печаткою виконавця робіт із землеустрою.

Відомості про достеменну обізнаність ОСОБА_5 про приналежність вказаних земель Данилівському дослідному держлісгоспу не підтверджені жодним доказом, дослідженим у судовому засіданні.

Висновком, до якого прийшов ОСОБА_5 , є його висновок про наявні обмеження. Жодних інших висновків при погодженні проекту він не робив.

Отже, внесення завідомо неправдивих відомостей обвинуваченим ОСОБА_5 до висновку відділу земельних ресурсів Харківського району Харківської області не підтверджується доказами.

Не відповідає дійсності твердження про те, що на підставі цього висновку Харківського районного відділу земельних ресурсів, якими погоджений проект землеустрою, у наступному був виготовлений та зареєстрований державний акт про право власності на земельну ділянку ОСОБА_253 .. Відповідно до положень ст.116 Земельного кодексу України підставою отримання земельних ділянок у власність є не висновок відділу держкомзему по проекту землеустрою, а рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Згаданий висновок відділу земельних ресурсів не є офіційним документом.

Відповідно до позиції Верховного Суду України офіційними є документи, що посвідчують факти, що здатні спричинити наслідки правового характеру.

Сам по собі висновок відділу земельних ресурсів району не посвідчує жодного такого факту. Він є лише дозвільною дією, щодо суб`єкта господарської діяльності розробника документації.

На час вчинення дій, що інкримінуються ОСОБА_5 , не існувало вимог до форми та змісту висновку, затверджених нормативними актами.

Описуючи вчинене начебто ОСОБА_5 правопорушення, прокурор спочатку перелічує норми закону, якими в своїй діяльності повинен керуватися ОСОБА_5 , але не вказує, чи були вони порушені, чи дотримувався їх обвинувачений у своїй діяльності. В подальшому він наголошує на порушенні положень ст. 118, 149, 151, 207, 208 Земельного кодексу України,ст.чт.3, 20 Закону України «Про землеустрій». Розпорядження Кабінету Міністрів України №610-р від 10.0.2008 року, п.2.14 посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, при узгодженні проекту землеустрою, але не вказує які саме положення цих норм закону він порушив. Які саме надані йому законом права чи повноваження обвинувачений використав незаконно, всупереч інтересам служби.

За таких умов обвинувачення, пред`явлена ОСОБА_5 є неконкретним і від нього неможливо захищатися.

Таким чином, він вважає що в його діях не вбачається зловживання службовим становищем та службового підроблення.

По епізоду зловживання службовим становищем та при виділенні земельної ділянки АТЗТ «Підприємство Харківського району «Переробний завод».

ОСОБА_5 обвинувачується у тому, що, перебуваючи на посаді начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів зловживав своїм службовим становищем. 29.03.2004 р. порушуючи вимоги п. 5) ст. 149 Земельного кодексу України та розпорядження голови Харківської райдержадміністрації від 21.08.2003 р. № 360 видав технічне завдання АТЗТ «Підприємство Харківського району Переробний завод».

Надалі, в порушення вимог ст. 171 Земельного кодексу України ст.ст. 25, 54 Закону України «Про землеустрій», без розробки відповідного робочого проекту землеустрою, розпорядженням голови Харківської районної державної адміністрації №170 від. 12.05.2004 р., яке готував ОСОБА_5 , переведені пасовища загальною площею 19,2 га. у відкриті землі без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом, інші угіддя.

Після цього, ОСОБА_5 , зловживаючи своїм службовим становищем, в інтересах інших осіб- керівництва АТЗТ «Підприємство Харківського району «Переробний завод» в особі Миленького, у порушення вимог ст.ст. 207-209 Земельного кодексу України, без розробки землевпорядної документації по зміні категорії земельної ділянки, без нарахування втрат сільськогосподарського виробництва, виготовив та підписав висновок № 42 від 12.05.2004 р. по погодженню проекту відводу, яким змінена категорія земельної ділянки, що підлягає передачі у користування на умовах оренди АТЗТ Підприємство Харківського району «Переробний завод».

Цими діями ОСОБА_5 на думку сторони обвинувачення, вчинив злочин, передбачений ч.2 ст. 364 КК України.

Сформульоване прокурором обвинувачення не знайшло свого підтвердження під час судового слідства.

Стосовно того, що 29.03.2004 р. порушуючи вимоги п. 5 ст. 149 Земельного кодексу України та розпорядження голови Харківської райдержадміністрації від 21.08.2003 р. № 360 ОСОБА_5 видав технічне завдання АТЗТ «Підприємство Харківського району Переробний завод».

Технічне завдання - це документ, який укладається між виконавцем і замовником. Технічне завдання згідно чинного законодавства, видається самим замовником. (ст.27 п. б) ст.28 п. б) і ст. 29 другий абзац) Закону «Про землеустрій». ОСОБА_5 не був замовником проекту та не мав повноважень видавати технічне завдання. Підпис начальника відділу земельних ресурсів Харківського району підтверджує, що дана фірма або організація має ліцензію на виконання цих робіт, а також має право її виконувати. Технічне завдання не тягне за собою наслідків зміни категорії земель земельної ділянки, тим більше втрат державі і збитку.

Проект відводу вказаної земельної ділянки був виготовлений на підставі договору між АТЗТ «Підприємство Харківського району Переробний завод» та державним підприємством Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою на виконання проекту відводу земельної ділянки № 249 від 23 травня 2004 р. Згідно Постанови кабінету Міністрів України від 04.03.2004 р. № 266 «Про затвердження типового договору на розробку проекту землеустрою про відведення земельної ділянки» договір укладається між замовником і виконавцем робіт, причому затверджує технічне завдання сам замовник. Технічні, економічні та інші вимоги щодо проекту відведення земельної ділянки, викладені в технічному завданні та затверджені замовником є ??складовою частиною договору (додаток 1). Оскільки договір укладався між інститутом Землевпорядкування та АТЗТ «Підприємство Харківського району Переробний завод» технічне завдання затверджував замовник АТЗТ «Підприємства Харківського району Переробний завод». Підпис ОСОБА_5 на технічному завданні не передбачений законодавством.

Згідно ст. 28 закону України «Про землеустрій», «Права та обов`язки розробників документації із землеустрою», розробник документації погоджує з замовником економічні технічні та інші вимоги щодо проекту відведення земельних ділянок, строк виконання, їх вартість, порядок оплати, а також несе відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, які передбачені цією документацією.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 677 «Про затвердження порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» п.3 - підставою для розробки проектів із землеустрою є рішення сільських, селищних, міських рад та розпорядження райдержадміністрації, а не технічне завдання.

Не знайшло свого підтвердження в ході судового слідства також твердження про те, що розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації № 170 від 12.05.2004 р., яким переведені пасовища загальною площею 19,2 га. в відкриті землі без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом, інші угіддя, готував ОСОБА_5 та незаконність цього розпорядження.

Це розпорядження готувалося співробітниками районної державної адміністрації. ОСОБА_5 не був працівником районної адміністрації та не мав відношення до підготовки проектів розпоряджень адміністрації.

Відповідно до положеньст. 149 п. 5) ЗК України, райдержадміністрація має право вилучати земельні ділянки для: будівництва об`ектів, пов`язаних з обслуговуванням мешканців територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо). У даному випадку земельна ділянка виділялася під звалище, для обслуговування мешканців району, про що свідчить висновок ректора Харківського національного аграрного університету «ім. В.В. Докучаєва» від 12.05.2004 р. № 432, в якому зазначено- «безоплатно приймати побутові відходи містечка агроуніверситету «ім. В.В. Докучаєва» (том. 8 стор. 169). Тобто, земельна ділянка відводилась для мешканців територіальної громади району за розпорядженням Харківської райдержадміністрації та позитивних погоджень всіх служб району (комісійно).

Що стосується переведення пасовищ у відкриті землі без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом, інші угіддя.

Під час судового розгляду справи встановлено, що Кабінет Міністрів України 31.06.2002 р. за № 8661/37 дав доручення про встановлення порядку консервації деградованих і малопродуктивних земель. На виконання цього доручення було видано наказ Держкомзему України по земельних ресурсах № 175 від 17.10.2002 р. «Про порядок консервації земель». Як пояснили допитані в судовому засіданні свідки- голова районної адміністрації ОСОБА_257 , його заступник ОСОБА_258 , ОСОБА_259 який обіймав на той час посаду ректора аграрного університету, на території району проводились роботи по консервації деградованих і малопродуктивних земель, господарське використання яких є екологічно небезпечним та економічно неефективним. Земельні ділянки обстежувалися комісією району за участю землекористувача і голови селищної ради. Складався акт оцінки стану використання пасовищ на території Харківського державного аграрного університету «ім. В.В. Докучаєва» навчально-дослідного господарства «Комуніст» Роганської селищної ради Харківського району. Крім того, були проведені грунтові геоботанічні і інші обстеження земельної ділянки загальною площею 19,2 га пасовищ. На час обстеження балка, де значилося пасовище, частково використовувалася під звалище, крутизна схилів становила 25-45 градусів і під впливом ерозійних процесів дані угіддя втратили свої якості у використанні їх в сільськогосподарських цілях. (Акт комісії т. 5 а.с. 101) На підставі результатів дослідження та акту комісії, до складу якої входили фахівці району, матеріалів ґрунтового обстеження, розроблених Національним науковим центром «Інституту ґрунтознавства та агрохімії «ім. О.Н. Соколовського» (т. 5 а.с. 38-54), комісія райдержадміністраціі погодилася з недоцільністю використання даної земельної ділянки в якості сільськогосподарських угідь. Райдержадміністрацією було прийнято розпорядження № 170 від 12.05.2004 р. про переведення земельної ділянки з пасовищ в землі без рослинного покриву або з незначним покривом, інші угіддя (т. 5 а.с. 98)

Вказане рішення відповідало вимогам п. 8 наказу Державного Комітету України по земельних ресурсах від 17 жовтня 2002 р. № 175 «Про порядок консервації земель» згідно із яким рішення, розпорядження приймаються на підставі матеріалів обстеження земельної ділянки.

Погодження проекту було виконано ОСОБА_5 після прийняття розпорядження № 170 від 12.05.2004 р. про переведення земельної ділянки в землі без рослинного покриву або з незначним покривом, інші угіддя, позитивних висновків ректора Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва (том 8 стор. 169), Харківської районної санепідемстанції (т. 8 а.с. 170), висновку відділу містобудування, архітектури і капітального будівництва (т. 8 а.с. 171), висновку державного управління природних ресурсів в Харківській області (т. 8 а.с. 173), висновку Управління культури (т. 8 а.с. 174)

Щодо погодження обвинуваченим проекту відведення земельної ділянки без нарахування втрат сільськогосподарських угідь.

Згідно ст. 207 Земельного кодексу України п. 2, відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, поклади, сінокоси, пасовища).

Згідно ст. 22 п. 2) підпункт б Земельного кодексу України вказана земельна ділянка не відноситься до сільськогосподарських угідь (несільськогосподарські угіддя -господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, які віднесені до земель лісового фонду, землі під господарськими будівлями і дворами, землі тимчасової консервації та інші).

До того ж, втрати сільськогосподарського виробництва нараховуються розробником проекту відведення. При складанні проекту землеустрою про відведення земельної ділянки інститутом землеустрою не були передбачені втрати сільськогосподарського виробництва.

Обвинувачення у цьому ОСОБА_5 є безпідставним та незаконним.

В п 1.16 абзацу 5 наказу Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 р. зареєстрованого в Мін`юсті України 04.05.1999 р. № 354/3647 «Про затвердження інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі» передбачена наявність у складі технічної документації висновку державного органу земельних ресурсів Держкомзему України про наявність обмежень на використання земельних ділянок. Ніяких інших дій, окрім внесення відомостей про обмеження в використанні земельної ділянки, Наказ не передбачає.

Форма висновку по погодженню проектів землевпорядкування нормативно не визначена і ці висновки не є офіційними документами бо не породжують самі по собі переходу права власності та не фіксують зміну цільового призначення землі.

Висновок сторони обвинувачення про обов`язок ОСОБА_5 вносити у свій висновок ті чи інші дані не ґрунтується на положення нормативних актів та є лише припущенням.

На підставі викладеного вважаю, що слідством не наведені докази зловживання службовим становищем під час погодження проекту відведення земельної ділянки для потреб АТЗТ «Підприємство Харківського району «Переробний завод».

По епізоду зловживання службовим становищем та службового підроблення документів при виділенні земельних ділянок громадянам з за рахунок земель ХНАУ ім. В. В. Докучаєва.

Кримінальну справу № 50110269 порушено 10.08. 2011 р. Харківським міжрайонним прокурором із порушенням вимог ст.94, 97, 98 КПК України 1960, що діяв на той час.

Порушуючи його право на захист, прокурор Харківського району Харківської області порушив її не у відношенні особи, а за фактом зловживання посадовими особами своїм службовим становищем при погодженні проектів відведення земельних ділянок. В тексті постанови вказано, що правопорушення вчинили посадові особи відділу земельних ресурсів Харківського району, на цей час міськрайонного управління у м. Люботині та Харківському районі Харківської області. Такою особою на той час був лише ОСОБА_5 . Отже, кримінальна справа мала бути порушена у відношенні ОСОБА_5 , а йому вручена під розпис копія такої постанови. Або ця копія мала бути направлена йому поштою. Ці вимоги КПК України при порушенні кримінальної справи виконані не були, а він був позбавлений права на захист.

Згідно постанови про зміну обвинувачення у суді, ОСОБА_5 , діючи в порушення вимог ст. 3,20,50,56 Закону України «Про землеустрій». п.п. 2,9,10 «Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 року ст. 116, 118, 149 Земельного кодексу України, п.4 «Положення про державний комітет України по земельних ресурсах», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03. 2008 року, займаючи посаду заступника начальника Управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області 12.03.2009 року підписав висновок, при цьому розуміючи і усвідомлюючи, що при відведенні раніше невідведених земельну ділянок загальною площею 30,0 га на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області технічна документація із землеустрою, щодо складання документів, що посвідчують право власності на дані земельні ділянки, погодженню не підлягає з огляду на те, що зазначені земельні ділянки знаходяться в постійному користуванні «ХНАУ ім. В. В. Докучаєва», є землями навчального закладу і порядок їх відчуження відповідно до вимог ч.2 ст.150. Земельного кодексу України здійснюється за Постановою Кабінету Міністрів України або за рішенням відповідної місцевої ради, якщо питання про вилучення земельтного ділянки погоджується Верховною Радою України, діючи умисно в інтересах третіх осіб ОСОБА_260 , ОСОБА_261 , ОСОБА_207 , ОСОБА_262 , ОСОБА_263 , ОСОБА_264 , ОСОБА_265 , ОСОБА_185 , ОСОБА_194 , ОСОБА_266 , ОСОБА_204 , ОСОБА_267 , ОСОБА_205 , ОСОБА_268 , ОСОБА_195 , зловживаючи своїм службовим становищем, без згоди землекористувача ХНАУ «ім. В. В. Докучаєва», погодив вище указаанную технічну документацію із землеустрою, підписавши і завіривши печаткою Управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області висновки, в яких заздалегідь недостовірно вказано, що ці ділянки не мають обмежень.

На підставі цих висновків в подальшому були виготовлені та зареєстровані державні акти на право власності на земельні ділянки перелічених громадян.»

Таким чином, в результаті протиправних, на думку сторони обвинувачення дій ОСОБА_5 , зазначені земельні ділянки площею 30 га. без проведення передбаченого законом вилучення (викупу) із категорії особливо цінних земель протиправно були відчужені із державної власності та передані у приватну власність перелічених громадян, чим суттєво порушені права користувача академії аграрних наук «ім. ОСОБА_269 »., а державі завдано збитків.

Цими діями, на думку сторони обвинувачення, ОСОБА_5 одночасно скоїв злочини, передбачені ч. 2 ст. 364 та ч. 1 ст. 366 КК України.

З таким обвинуваченням погодитися неможливо. Дані, зазначені в обвинувальному висновку, не відповідають дійсності і фактичним обставинам справи.

Виклад обставин в обвинувальному висновку є не конкретним. Обвинувачення не містить відомостей про те, у чому саме полягає порушення перелічених законів та нормативних актів, та у чому саме полягає зловживання владою обвинуваченим, адже до його службових повноважень, і це не заперечує сторона обвинувачення, входить надання висновків по проектах землеустрою.

Під час розгляду кримінальної справи встановлено, що розпорядженнями райдержадміністрації № 1577 від 04.06.2008 р.. і № 1580 від 04.06.2008 р. було надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі їх безоплатно у власність ОСОБА_266 , ОСОБА_204 , ОСОБА_267 , ОСОБА_205 , ОСОБА_195 та інш. для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель категорії сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (ріллі), які перебувають в постійному користуванні ХНАУ «ім.. В.В. Докучаєва», розташованих за межами населеного пункту, на території Роганського селищної ради.

На підставі зазначених розпоряджень райдержадміністрації і технічних завдань, затверджених замовником і узгоджених з фірмою - виконавцем «Терра-інвест», фірма « ІНФОРМАЦІЯ_2 » почала розробляти проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі їх у приватну власність громадянам для ведення особистого селянського господарства.

Питання про виділення перелічених земельних ділянок було розглянуто земельною комісією та прийняте рішення надати згоду на виділення земельних ділянок за умови згоди землекористувача (т. 1 а.с. 265-266).

Так як відбувалася процедура банкротства, 29.07.2008 р. ліквідатор Фірман відмовився від вказаної земельної ділянки.

Розпорядженням Харківської райдержадміністрації № 2778 від 22.09.2008 р. було припинено право постійного користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення Державного підприємства «Навчально дослідного господарства « Докучаївське »загальною площею 93 га. і розпорядником земель стала Харківська райдержадміністрація.( том 1 стор. 309.) Вказаним Розпорядженням земельна ділянка була зарахована до земель запасу, а відділу земельних ресурсів Харківського району Харківської області доручено внести зміни до земельнооблікової документації. Це розпорядження було погоджено юридичними відділами районної та обласної державної адміністрації. Та мало для начальника відділу земельних ресурсів обов`язковий характер.

Лише після прийняття районною державною адміністрацією вказаного рішення, ОСОБА_5 12.03.2009 р. погодив проект відведення земельних ділянок переліченим громадянам.

Отже, жодних ознак зловживання службовим становищем при підготовці та підписанні висновку по проектах відводу земельних ділянок переліченим громадянам в діях ОСОБА_5 не вбачається.

Оцінюючи дії районної державної адміністрації по вилученню земельних ділянок, слідчий помилково доходить до висновку про можливість вилучення земель із користування учбових установ лише за рішенням Кабінету Міністрів України.

По -перше, відповідно до ч. 1 ст. 150 ЗК України не підлягають вилученню лише особливо цінні землі дослідних полів, до яких зазначені землі не відносяться. По- друге, навіть особливо цінні землі дослідних полів вилучаються за розпорядженням Кабінету міністрів України лише для несільськогосподарських потреб. Вказані земельні ділянки вилучалися для сільськогосподарських потреб.

Відповідно до положень ст. 149 ЗК України районні державні адміністрації на їх территорії мають право вилучати земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарсьго призначення.

Землі особистих селянських господарства це і є землі сільськогосподарського призначення.

Відповідно до пункту 9 ст. 149 ЗК України, Кабінет Міністрів України «вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні - рілля, багаторічні насадження для не сільськогосподарських потреб».

Стосовно кваліфікації дій обвинуваченого по ч. 1 ст. 366 КК України слід зазначити, що внесені ОСОБА_5 до висновку відомості відповідають дійсності, а висновок за своєю суттю не є офіційним документом, оскільки відповідно до позиції Верховного Суду України офіційними є документи, що посвідчують факти, що здатні спричинити наслідки правового характеру. Висновок же лише є етапом погодження проекту.

Не відповідає дійсності твердження про те, що на підставі цих висновків Харківського районного відділу земельних ресурсів, якими погоджені проекти землеустрою, у наступному були виготовлені та зареєстровані державні акти про право власності на земельну ділянку перелічених громадян. Відповідно до положень ст. 116 Земельного кодексу України підставою отримання земельних ділянок у власність є не висновок відділу держкомзему по проекту землеустрою, а рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Таким чином, проаналізувавши матеріали кримінального провадження зібрані під час досудового слідства та в суді, він вважає, що доказів його винуватості у вчиненні злочинів, що йому інкримінуються, не отримано. На підставі викладеного він просить суд його виправдати, а кримінальну справу закрити.

Не зважаючи на те, що обвинувачений ОСОБА_5 , винним себе у вчиненні злочинів передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України не визнав, його вина у вчинні вказаних злочинів повністю підтверджується наступними зібраними по справі і дослідженими в суловому засіданні доказами:

- показаннями свідка ОСОБА_270 про те, що в період з 2008 року по 2010 рік він працював заступником Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області (далі ХРДА). До його обов`язків входило керування питаннями земельних відносин та архітектури, розгляд первинних заяв про надання земельних ділянок, розгляд поданих документів для прийняття розпорядження Головою адміністрації, візування вказаних розпоряджень.

Серед наданих йому для огляду розпоряджень ХРДА № 1577 від 04.06.2008 р., № 1580 від 04.06.2008 р., № 2978 від 22.09.2008 р., № 1654 від 27.10.2008 р., № 1657 від 28.10.2008 р., № 2023 від 03.12.2009 р., від вказав, що вказані розпорядження візувались ним з зворотного боку кожного розпорядження. Крім нього ці розпорядження завізовані іншими співробітниками ХРДА: начальниками юридичного відділу, начальником відділу контролю, керівником апарату ХРДА. Що стосується порядку надання у власність земельної ділянки, то заяви що надійшли до ХРДА від громадян головою розписувались на нього як на заступника, який курирував питання землі. Після цього він вказані заяви адресував у відділ земельних ресурсів в Харківському районі, який підпорядковувався Держкомзему в Харківській області. Безпосередньо вказаний відділ ХРДА не підпорядковувався та надавати прямі вказівки та розпорядження до вказаного відділу він не міг. На той період часу заяви передавались наручним, пізніше було заведено, що заяви громадян передавались супровідним листом. ХРДА не володіла інформацією з приводу вільних земельних ділянок та належним чином не мала можливості зреагувати на заяви громадян, у зв`язку з цим заяви й передавались до відділу земельних ресурсів для визначення наявності вільних земельних ділянок, які можливо би було передавати громадянам під різноманітні потреби. Серед пред`явлених йому для огляду заяв громадян ОСОБА_178 , ОСОБА_179 , ОСОБА_180 , ОСОБА_181 , ОСОБА_193 , ОСОБА_183 , ОСОБА_184 , ОСОБА_185 , ОСОБА_194 , ОСОБА_187 , ОСОБА_188 , ОСОБА_189 , ОСОБА_190 , ОСОБА_191 , ОСОБА_195 про надання у приватну власність земельних ділянок площею 2.0 га. в районі земель Роганської селищної ради він впізнав свій підпис - візу на вказаних заявах. Віза свідчила про те, що ці заяви направляються до відділу земельних ресурсів Харківського району для визначення технічної можливості надання земельних ділянок у власність громадянам.

Віза від імені ОСОБА_271 до заяв вказаних громадян на надання земельних ділянок: «Ярова на земельну комісію» свідчить про винесення питання надання землі вказаним громадянам на земельну комісію ХРДА, на яку відділ земельних ресурсів готував інформацію про наявність можливості виділу громадянам земельних ділянок. Земельна комісія ХРДА збиралась в складі представників архітектури, МНС, санстанції, депутатського корпусу, представники громадськості, представників ІНФОРМАЦІЯ_3 , всього 8 осіб. Рішення зазначеної земельної комісії для видання розпорядження головою ХРДА носило рекомендаційний характер. Зазвичай Держкомзем готував на земельну комісію інформацію про місцезнаходження земельних ділянок, які можуть бити надані у власність, після чого представники МНС, санстанції і архітектури розглядали цю інформацію і в усному порядку повідомляли земельній комісії про наявність тих чи інших обмежень, які могли бути у зв`язку з виділенням у власність цих земельних ділянок, а саме, наприклад, наявність на ділянці газопроводу високого тиску, МЕП, архітектурних споруд та ін.

Після цього засідання земельної комісії оформлялося протоколом, який після закінчення роботи земельної комісії готувався співробітниками Держкомзему Харківського району. Зазвичай, протокол засідання земельної комісії після його виготовлення приносився начальником Держкомзему Харківського району ОСОБА_5 на засідання наступної земельної комісії, цей протокол звірявся з чернетками попередньої земельної комісії, після чого повинен бути підшитий до розпорядження, до якого цей протокол відносився. Всі проекти розпоряджень від імені Голови ХРДА з земельних питань готувалися співробітниками Держкомзему Харківського району. (т. 31 а.с. 160-163)

- показаннями свідка ОСОБА_272 про те, що з березня 2008 року по квітень 2010 р. він працював на посаді Голови Харківської райдержадміністрації Харківської області, в його обов`язки входило загальне коло питань в тому число і земельні. У пред`явлених йому для огляду розпорядженнях ХРДА № 1577 від 04.06.2008 р., № 1580 від 04.06.2008 р., № 2978 від 22.09.2008 р., № 1654 від 27.10.2008 р., № 1657 від 28.10.2008 р., № 2023 від 03.12.2009 р. він впізнав свій підпис. Крім нього ці розпорядження завізовані співробітниками ХРДА: начальниками юридичного відділу ОСОБА_273 і Корсун-Цукало, начальником відділу контролю ОСОБА_274 , керівником апарату ХРГА - Анікеєвою. На той період часу існував такий порядок: люди подавали заяви, він розписував заяви громадян на свого заступника, який курирував коло земельних питань, після цього заступник розписував заяви на 6-7 служб, які були йому підлеглі: це і юридичний відділ та відділ земельних ресурсів, апарат і інші служби. Інформація про те, що земельні ділянки, за якими ХГДА видавала дозвіл на виготовлення технічних документів є вільними та вказані землі можливо передавати в приватну власність під ОСГ надходила в ХРДА з відділу земельних ресурсів, на той період часу начальником був ОСОБА_275 . Після того, як надходила інформація в ХРДА про те, що земля вільна, зазвичай це оформлювалось у формі висновків. Надані йому для огляду заяви громадян ОСОБА_178 , ОСОБА_179 , ОСОБА_180 , ОСОБА_181 , ОСОБА_193 , ОСОБА_183 , ОСОБА_184 , ОСОБА_185 , ОСОБА_194 , ОСОБА_187 , ОСОБА_188 , ОСОБА_189 , ОСОБА_190 , ОСОБА_191 , ОСОБА_195 про виділення їм у власність земельних ділянок, надійшли в ХРДА ще при попередньому керівництві ОСОБА_276 , однак, оскільки в період з січня 2008 року він був відсутній на робочому місці, йому довелося займатися питаннями виділення землі вказаним громадянам. Його віза на цих заявах свідчить про те, що вказані заяви їм розписувались для виконання на заступника ОСОБА_277 , потім той візував заяви і направляв до відділу земельних ресурсів Харківського району для визначення технічної можливості та надання земельних ділянок у власність громадянам.

Перед підписанням вказаних розпоряджень його ніхто не інформував про те, що питання з власником (користувачем) земельної ділянки про відмову від ділянки не узгоджений, оскільки в матеріалах - додатках до розпорядження є відмова ДП «Докучаєвське» від користування цих земель, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою 1-ХР №006300 він ніколи не бачив, підписуючи розпорядження про передачу у власність земельних ділянок громадянам: ОСОБА_178 , ОСОБА_179 , ОСОБА_180 , ОСОБА_181 , ОСОБА_193 , ОСОБА_183 , ОСОБА_184 , ОСОБА_185 , ОСОБА_194 , ОСОБА_187 , ОСОБА_188 , ОСОБА_189 , ОСОБА_190 , ОСОБА_191 , ОСОБА_195 він керувався висновком Держкомзема Харківського району, які були підписані ОСОБА_5 . Віза ОСОБА_5 , додатки до заяви свідчать про те, що питання з якими пов`язана заява виносилась на земельну комісію. На той період часу земельна комісія складалася з голови - Божкова, начальника відділу земельних ресурсів ОСОБА_5 і депутатів райради Харківського району. (т. 31 а.с. 1156-159).

- показаннями свідка ОСОБА_278 про те, що на посаді ректора ХНАУ «ім. Докучаєва» він працював в період з жовтня 1996 року по 07 березня2007 року. В його обов`язки ректора входило загальне керівництво інститутом, забезпечення навчального процесу, науково-дослідної праці, фінансово-господарська діяльність інституту. У його підпорядкуванні знаходилися проректора; проректор з навчальної роботи - ОСОБА_279 , з наукової роботи - ОСОБА_280 , ОСОБА_281 , ОСОБА_282 , за учбово-виховної роботи - ОСОБА_283 , ОСОБА_284 , проектор заочної освіти - ОСОБА_285 , проектор з АГЧ - ОСОБА_286 .

На період 1996 року в аграрних ВУЗ існувала тенденція оформлення права користування землями, оскільки очікувалася приватизація землі. У зв`язку з тим він як керівник ХНАУ ім. Докучаєва в грудні 1996 року звернувся до інституту землеустрою щодо питання виготовлення акту на право постійного користування землею навчально-дослідного господарства «Комуніст» та учбового лісного господарства. Технічне завдання готував факультет інженерів землеустрою разом з інститутом землеустрою. Це завдання було підписано головним інженер ОСОБА_287 , після чого він його затвердив 10.04.1997 р. директор учбового господарства «Комуніст» надав довідку від 11.11.1997 р. про сторонніх землекористувачів, розміщених на території господарства (Підприємство «Роникс» 4600 кв. Метрів, підприємство Роза 2200 кв. метрів., Підприємство Гарант - господарський двір виробнича зона 5000 кв. Метрів, підприємство «Харнефтехім» - плодорозсадник 11800 кв.м, котельня на природному газі 3000 кв. метрів. Крім того проректором по АГЧ була підготовлена справа про сторонніх землекористувачах, розташованих на території навчального містечка ХНАУ станом на 01.11.1997 р. (пожежне депо, котельня, трансформаторна підстанція, середня школа, АТС-к, будівля продовольчого магазина, дитячий садочок, бойлерна навчального містечка, квартальний енергетичний теплової блок, житлові будинки), був виготовлений протокол погодження меж земельної ділянки. В травні 1998 року ним було складено клопотання № 282 до Роганської селищної ради з питання розгляду матеріалів на виготовлення державного акту на право постійного користування землею навчального дослідного господарства «Комуніст» площею 2354,99га. в зв`язку з тим, що земля буде використовуватися для проведення навчальної, технологічної та виробничої практики студентів, забезпечення проведення науково-дослідних робіт.

Відповідно до вказаного клопотання рішенням виконкому Харківського району № 218 від 28.04.1998 р. закріплено за ХНАУ «ім. Докучаєва» землекористування учбового господарства « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на площі 2354,99 га. і дозволено виготовлення державного акту. Після цього протягом півроку зазначений державний акт був виготовлений. В отриманому їм, як ректором університету, державному акті було зазначено, що акт виданий Харківському Державному аграрному університету «ім. В.В. Докучаєва» на землекористування навчально-дослідного господарства «Комуніст». Копії зазначеного державного акту перебували у нього в бухгалтерії ХНАУ, і в навчальному господарстві «Комуніст». У плані зовнішніх меж землекористування указаної землі, які закріплені за аграрним університетом. На, зазначеному плані меж землекористування, визначені як землі сільськогосподарських призначень учбового господарства «Комуніст» так і землі, на яких знаходяться корпуси університету, дендропарк і житловий масив Комуніст. Звіти з податку на землю по вказаному державному акту здавалися навчальному господарстві «Комуніст», звіти по вирощуванню сільгосппродукції на вказаних землях здавалися так само навчальному господарстві «Комуніст», проте земельні ділянки продовжували, згідно державного акту І-ХР №006300 числитися за ХНАУ. Ніякі податки на землю, згідно зазначеного державного акту університет не платив, так як був звільнений від податку. Учбове господарство «Комуніст» в даний час відділись від ХНАУ та є самостійним господарюючим суб`єктом з правами юридичної особи, керівництво якого знаходилося в прямому підпорядкуванні міністерства Аграрної політики України та призначається вказаним міністерством. Це підприємство створено для вирощування елітного насіння, забезпечення навчальної виробничої практики студентів університету, забезпечення проведення наукових досліджень студентів, аспірантів, вчених університету.

Приблизно у 2004-2005 роках учбове господарство «Комуніст» перейменовано в учбове господарство «Докучаєвське». У період 2005-2006 року учбове господарство «Докучаєвське» знаходиться в стадії банкрутства. Про те, що в 2009 році землі з числа земель учбового господарства «Докучаєвське» площею 30 га. були передані в приватну власність для ведення особистого селянського господарства йому нічого не відомо, оскільки на той період часу він не був ректором університету. (т. 9 а.с. 8-9)

- показаннями свідка ОСОБА_288 про те, що юристом ХНАУ «ім. Докучаєва» він працює з жовтня 2010 року. Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою І-ХР № 006300 знаходиться в ХНАУ «ім. В.В.Докучаєве», В акті зазначено, що він виданий ХНАУ «ім. Докучаєва» на землекористування ДП «Комуніст» (ДП Докучаєвське). Даний державний акт датований 1998-м. На той період часу ДП «Докучаєвське» було структурним підрозділом ХНАУ «ім. В.В. Докучаєве». У 2003 році ДП «Докучаєвське» відокремилося від університету і стало самостійним структурним підрозділом з прямим підпорядкуванням Міністерству Аграрної політики України,

проте це підприємство продовжувало користуватися даною земельною ділянкою згідно державного акту І-ХР № 006300 аж до теперішнього часу. З 2006 року ДП «Докучаєвське» були укладені мирові угоди з фірмою «Світанок» і з ФОП Березовським. Згідно зазначеного мирової угоди дані підприємства засівали землі ХНАУ «ім. Докучаєва» сільсько-господарськими культурами. Згідно рішення Господарського суду Харківської області від 14.12.2009 року визнано користувачем земельної ділянки ДП НДГ «Комуніст» (ДП Докучаєвське). Вказане рішення апеляційний суд залишив без зміни. Однак, згідно ухвалі Вищого господарського суду України від 23.06.2010 р. рішення суду першої інстанції з цього питання скасовано і матеріали направлені в суд першої інстанцій на новий судовий розгляд. В ході нового судового розгляду 28.09.2010 року Господарський суд Харківської області ухвалив відмову ДП «Докучаєвське» від своїх позовних вимог. На даний час вказане судове рішення залишено без зміни Вищім господарським судом України 13.07.2011 р.

Наступними судовим рішеннями від 19.12.2011 р. Харківського апеляційного господарського суду договора ДП «Докучаєвського» з фірмою «Світанок» і ДП «Докучаєвського» з ФОП Березовський визнані не дійсними. Ні ХНАУ «ім. В.В. Докучаєво», ні ДП «Докучаєвське» за землю згідно державного акту І-ХР № 006300 за землю не платять. (т. 19 а.с. 15-17)

- показаннями свідка ОСОБА_289 про те, що на посаді директора ТОВ «Терра інвест» вона працює з дня відкриття даного підприємства в 2004 році, в її обов`язки входить керівництво підприємством. В її підпорядкуванні знаходяться на сьогоднішній день 10 осіб. Підприємство здійснює свою діяльність на підставі ліцензії. Основним видом діяльності підприємства є землевпорядкувальні роботи. Зоною обслуговування підприємство є Дергачівський, Валківський і Харківський району Харківської області.

Серед наданих їй для огляду проектів відведення земельних ділянок під особисте сільське господарство для наступних громадян: ОСОБА_178 , ОСОБА_179 , ОСОБА_180 , ОСОБА_181 , ОСОБА_193 , ОСОБА_183 , ОСОБА_184 , ОСОБА_185 , ОСОБА_194 , ОСОБА_187 , ОСОБА_188 , ОСОБА_189 , ОСОБА_190 , ОСОБА_191 , ОСОБА_195 вона впізнала роботи, котрі були виконані її підприємством в 2008 році, замовниками було надано усі необхідні для роботи документи, а саме: дозвіл на виконання робіт, для даного випадку це ксерокопії паспортів і кодів громадян, представник замовника вивозить на місцевість інженера-землевпорядника для проведення геодезичної зйомки.

Після зйомки інженером-землевпорядником готується акт установлення та узгодження меж земельної ділянки. Цей акт передається заявником для погодження меж із сусідами, після цього акт повертається на підприємство, після чого інженером-землевпорядником, розробляється проект відведення та оформляється у вигляді документації. Надалі дана документація передавалася замовнику для узгодження. В даному випадку, дві документації були передані представнику замовників, прізвища, імені та по батькові цієї людини вона не пам`ятає.

Документація була передана до ТОВ «Терра Інвест» після узгодження, це було приблизно восени 2009 року, на той момент вступила в дію постанова № 844 Кабінету Міністрів України. Після цього підприємство написало листа в ДЗК на реєстрацію обмінного файлу і представник замовника висловив бажання самостійно здати ці проекти до вищезазначеної організації для прийняття обмінного файлу. Копії робіт на підприємстві не залишилося тому, що робота була відправлена ??для узгодження представнику замовника. Оплата за виконану роботу від замовника не надходила, договір на виконані роботи не укладався. (т..2 а.с. 75-77)

- показаннями свідка ОСОБА_142 про те, що, директором ЗАТ «Підприємства Харківського району «Переробний завод»» він працює в період з 2003 року. В його обов`язки входить ведення господарської діяльності підприємства. Штатна чисельність на підприємстві на сьогоднішній день становить 3 або 4 людини. До нього в період з 2002 по 2003 рік директором ЗАТ підприємство Харківського району «Переробний завод» працював ОСОБА_290 . На момент початку його роботи директором на вказаному місці переробного заводу перебувало звалище. Відвід землі на той час 2 гектари проводився попереднім керівництвом підприємства. У 2003 році він розширив площу полігону підприємства до 19,2 гектарів пасовищ зі складу земель Роганської селищної ради. Питанням розподілу земельної ділянки переробного заводу займалися частково він, частково юридична фірма «Захист». Ним складалися листи до Харківської обласної ради про надання земельної ділянки для розширення діючого полігону. Після цього він написав листа аналогічного характеру в Харківську районну адміністрацію, звідти була отримана позитивна відповідь після чого він зайнявся оформленням необхідних документів. Він звертався до відділу земельних ресурсів Харківського району, фахівцем робився акт відбору. Згідно акту відбору земельної ділянки із земель державного підприємства науково-дослідного господарства «Комуніст» Роганської селищної ради АТЗТ підприємство Харківського району «Переробний завод» від 06.08.2003 р. до освоєння земельної ділянки необхідно було приступити після відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, установлення меж земельної ділянки в натурі і укладення договору оренди на земельну ділянку у встановленому законом порядку. (т .9 а.с. 79-81).

- показаннями свідка ОСОБА_291 про те, що директором АТЗТ «Підприємство Харківського району «Переробний завод»» він працював в період з початку 2001 року по початок 2003 року. В його обов`язки як директора входило загальне керівництво, ведення господарської діяльності, згідно до статуту підприємства. В період його роботи директором вказаного підприємства їм оформлялися документи про дозвіл на роботу, а саме надані ним для огляду лист 11.03.2002 року №26, від імені директора АТЗТ «Підприємство Харківського району «Переробний завод» ОСОБА_291 на заступника голови ХОДА можливості про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земель (глиняний кар`єр) під полігон з утилізації та переробки ТПВ на території Роганської селищної ради, організовували виїзди фахівців на місце. Акт від 10.02.2001 р. «відбору земельної ділянки під місце зберігання ТПВ підприємству АТЗТ «Підприємство Харківського району «Переробний завод», наданий йому для огляду, в якому зазначено, що бонітет ділянки становить 28 бали готувався співробітниками адміністрації району та відділу земельних ресурсів Харківського району . (т. 9 а.с. 83-85).

- показаннями свідка ОСОБА_292 про те, що Головою ради м. Південне він працює з 2002 року, на другий термін він обрався у 2006 році. В його обов`язки міського Голови входить загальне керівництво, яке регламентовано Законом України «Про місцеве самоврядування». На питання за яких обставин було підписано рішення Південної міської ради про передання в приватну власність земельних ділянок під будівництво і обслуговування житлового будинку для наступних громадян: ОСОБА_143 , ОСОБА_175 , ОСОБА_293 , ОСОБА_146 , ОСОБА_147 , ОСОБА_148 , ОСОБА_176 , ОСОБА_150 , ОСОБА_151 , ОСОБА_294 , ОСОБА_295 , ОСОБА_296 , ОСОБА_297 , ОСОБА_298 , ОСОБА_299 ОСОБА_300 , ОСОБА_301 , ОСОБА_150 , ОСОБА_302 , ОСОБА_303 , ОСОБА_304 , ОСОБА_305 , ОСОБА_306 , ОСОБА_307 , ОСОБА_308 , ОСОБА_309 . Він показав, що вказані громадяни принесли до міськради свої заяви, по книзі реєстрації вхідної кореспонденції ці заяви не пройшли, а відразу ним були розписані на засідання земельної комісії. Після того як земельна комісія розглянула вказані заяви, була підготовлена інформація на сесію Південноміської ради, на сесії зазначена інформація була озвучена і депутати міської ради проголосували за рішення надати дозвіл на виготовлення заявникам технічної документації для подальшого надання у власність земельних ділянок. Після сесії протягом одного місяця рішення готувалися і частинами приносилися йому на підпис. Він підписав ці рішення і поставив на них печатку. Після виготовлення технічної документації громадянами, які подали заяви та узгодження ними питань виділення землі з усіма контролюючими органами, вони повторно звернулися з заявами про надання у власність земельних ділянок, повторно ці заяви були винесені на земельну комісію, потім на сесію і рішенням XXIV сесії V созиву від 13.10.2009 р. вказаним громадянам були виділені земельні ділянки для будівництва житлових будинків у власність по ' АДРЕСА_4 . Передані у власність вказаним громадянам земельні ділянки не належать Жовтневому лісгоспу і до охоронної зони водойми не відносяться. З цього приводу в матеріалах XXI сесії відповідні листи з Жовтневого лісгоспу та лист з Облводгоспу. Про те, що біля однієї зі сторін ставка, з якої виділялись ділянки громадянам у власність є схил більше 3 градусів і що зона відчуження в зв`язку з цим повинна бути 100 метрів йому стало відомо в прокуратурі Харківської області, куди його викликали для відібрання пояснень. (т. 14 а.с. 198-200).

- показаннями свідка ОСОБА_310 про те, що у 2008 році він звернувся з письмовою заявою до Південноміської ради Харківського району Харківської області для виділу йому земельної ділянки, після чого усіма питаннями оформлення земельної ділянки займалася фірма розробник документації з землевпорядкування. Серед наданих документів вилучених з Південноміської ради він впізнав свою заяву, яку було складено ним власноручно на виділ земельної ділянки. Серед наданих технічних документів з землевпорядкування він впізнав свій підпис в акті погодження та закріплення меж земельної ділянки. У 2009 році отриману ним земельну ділянку продав. (т. 14 а.с. 198-200).

- аналогічними показаннями свідка ОСОБА_311 (т. 19 а.с. 80-83), показаннями свідка ОСОБА_147 (т . 19 а.с. 77-79), показання свідка ОСОБА_311 (т. 19 а.с. 72-76), показаннями свідка ОСОБА_312 (т. 19 а.с. 84-88), показання свідка - ОСОБА_299 (т. 19 а.с. 89-93).

-аналогічними показаннями свідків ОСОБА_154 (т. 19 а.с. 94-97), показання свідка ОСОБА_293 (т. 19 а.с. 99-102), показання свідка ОСОБА_313 (т. 19 а.с. 103-106), показаннями свідка ОСОБА_314 (т. 19 а.с. 107-111).

-протоколом огляду місця події від 23.11.2011 р. території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області прилеглої до окружної дороги м. Харкова та до території фабрики «Філіпп Моріс» площею 30 га. із зазначенням точок повороту, згідно з якого визначити місцезнаходження зазначених ділянок у відповідності з координатами державних актів. (т. 2 а.с. 159-174).

- протоколом огляду місця події від 23.11.2011 р. на території АТЗТ «Підприємство Харківського району «Переробний завод»» площею 19,2 га. із зазначенням точок повороту (т. 9 а.с. 29-36).

-протоколом огляду місця події від 23.11.2011 р. території м. Південне Харківського району Харківської області прилеглої до ставка і до північного кордону м. Південне площею 2,6 га. із зазначенням точок поврот, співголів якого визначити місцезнаходження зазначених земельних ділянок у відповідності з координатами державних актів. (т. 14 а.с. 263-269).

-висновком головного спеціаліста відділу організації, планування і аналізу інспекторської діяльності управління Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель Головного управління Держкомзему в Харківській області - ОСОБА_315 , відповідно до якого встановлено порушення зі сторони співробітника Держкомзему, який підписав висновок по проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства. (т. 2 а.с. 217-221).

-висновком головного спеціаліста відділу організації, планування і аналізу інспекторської діяльності управління Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель Головного управління Держкомзему в Харківській області ОСОБА_315 , відповідно до якого встановлено порушення зі сторони співробітника Держкомзему, яка підписала висновок по проекту землеутрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку в м. Південне. (т. 14 а.с. 249-262).

-висновком головного спеціаліста відділу організації, планування і аналізу інспекторської діяльності управління Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель Головного управління Держкомзему в Харківській області ОСОБА_316 , згідно якого встановлено порушення при переведенні (трансформації) земель з одного виду угідь до іншого без виготовлення землевпорядної документації, що не враховує суми втрат сільськогосподарського виробництва в зв`язку з затвердженням проекту відведення земельних ділянок АТЗТ «Підприємству Харківського району« Переробний завод» (т. 9 а.с. 15-28).

-документами- матеріалами картографії (кадастровий план землекористування) по місту Південне виконаний КП «Землевпорядник» в 2001 році, згідно з яким земельні ділянки, надані у власність ОСОБА_149 , ОСОБА_317 , ОСОБА_310 , ОСОБА_318 , ОСОБА_293 , ОСОБА_175 , ОСОБА_319 , ОСОБА_154 , ОСОБА_147 розташовані в лісі, позначеному на картографії пунктом 17 на північний захід від ставка. (т. 14 а.с. 194-197).

-документом- актом головного контрольно-ревізійного управлення України в Харківській області № 077-20/16 від 05.07.2011 р. планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Навчально-дослідне господарство «Докучаєвське» Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва за 2 півріччя 2009 року, 2010 рік та поточний період 2011 року, згідно з яким доначіСленьї втрати сільськогосподарського виробництва в розмірі 229714,39 грн (двісті двадцять дев`ять тисяч семисот чотирнадцять) гривень 39 копійок, які підлягають відшкодуванню внаслідок передачі в оренду АТЗТ «Підприємство Харківського району «Переробний завод» земельної ділянки загальною площею 19,2 га. (т. 5 л.д. 8-11, т. 10 а.с. 1-106, т. 12 а.с. 1-221).

-документами - матеріалами вилученними в Харківській районній державній адміністрації Харківської області, в яких є розпорядження № 1577 від 04.06.2008 р. «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою але відведення земельних ділянок» ОСОБА_266 , ОСОБА_204 , ОСОБА_267 , ОСОБА_205 , ОСОБА_320 , ОСОБА_321 , в додатку до якого є пояснювальна записка, підписана в.о. начальника відділу земельних ресурсів ОСОБА_5 про те, що дозвіл на розробку проекту відведення вказаних земельних ділянок що знаходяться в постійному користуванні ХНАУ ім. В.В. Докучаєва, не суперечить нормам чинного законодавства України. (т. 3 а.с. 88, 97); розпорядженням ХРДА № 1580 від 04.06.2008 р. «про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» ОСОБА_322 , ОСОБА_323 , ОСОБА_178 , ОСОБА_179 , ОСОБА_324 , ОСОБА_325 , ОСОБА_193 , ОСОБА_326 , ОСОБА_265 , ОСОБА_185 , ОСОБА_327 в додатку до якого є пояснювальна записка, підписана в.о. начальника відділу земельних ресурсів ОСОБА_5 про те, що дозвіл на розробку проекту відведення вказаних земелньих ділянок що знаходяться в постійному користуванні ХНАУ «ім. В.В. Докучаєва», не суперечить нормам чинного законодавства України. (т. 3 а.с. 136,139); - розпорядженням №2978 від 22.09.2008 р. «Про припинення права постійного користування земельними ділянками», в додатку до якого є пояснювальна записка, підписана в.о. начальника відділу земельних ресурсів ОСОБА_5 про те, що припинення права постійного користування землею ДП «Навчально-дослідне господарство «Докучаєвське» не суперечить нормам чинного законодавства України, а таокж лист від імені директора ДП «Докучаєвське» на припинення права землекористування земельною ділянкою площею 93 га., згідно, державного акту І-ХР № 006300 (т. 3 а.с. 228, 229).

-документом - листом-резолюцією, згідно з яким було розписано лист директора ДП «Докучаєвське», який не міг стати підставою розпорядження № 2978 від 22.09.2008 р., оскільки було здійснено неправомочною юридичною особою, яка не має законних повноважень на розпорядження шляхом відмови земельної ділянки; - розпорядженням № 1654 від 27.10.2009 р. «Про внесення змін до розпорядження № 1577 від 04.06.2008 р. та передачу у власність земельних ділянок (т. 3 а.с. 265-266); розпорядженням № 1657 від 28.10.2009 р. «Про внесення змін до розпорядження ХРДА № 1580 від 04.06.2008 р. та передачу у власність земельної ділянки», (т. 3 а.с. 284-385).

Таким чином при підготовці розпоряджень ХРДА №№ 1577, 1580 від 04.06.2008 р. «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» та № 2978 від 22.09.2008 р. «про припинення права постійного користування земельними ділянками» ОСОБА_5 при складанні пояснювальної записки вказав взаємосуперечливу інформацію, а саме: зазначено той факт, що проект відведення земельних ділянок готується за рахунок земель сільськогосподарського призначення що знаходяться в постійному користуванні ХНАУ «ім. В.В. Докучаєва», в той час як відмова від земельної ділянки оформляється від іншої юридичної особи - ДП «Докучаєвське».

- документами- матеріалами виємки в архіві Харківської районний державної адміністрації Харківської області, в яких є: - розпорядження № 360 від 21.08.2003 р. «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки АТЗТ «Підприємство Харківського району «Переробний завод»», до якого прикладена пояснювальна записка за підписом начальника відділу земельних ресурсів Харківського району ОСОБА_5 про те, що дозвіл на розробку проекту відведення вказаних земельних ділянок, що не суперечить нормам діючого законодавства України. (т. 9 а.с. 58-72);

- документом- розпорядженням ХРДА № 120 від 12.05.2004 р. «Про затвердження матеріалів щодо переведення пасовищ Харківського державного аграрного університету «ім. В.В. Докучаєва» навчально-дослідного господарства «Комуніст» у відкриті землі без рослинного покриву їх угідь» до якого прикладена пояснювальна записка за підписом начальника відділу земельних ресурсів Харківського району ОСОБА_5 про те, що затвердження матеріалів щодо переведення пасовищ зазначених земельних ділянок, не суперечить нормам діючого законодавства України (т. 9 а.с. 68, 69);

- документом- розпорядженням ХРДА № 177 від 18.05.2004 р. «Про надання земельної ділянки АТЗТ «Підприємство Харківського району «Переробний завод» в довгострокову оренду терміном на 25 років, завізований ОСОБА_5 (т. 9 а.с. 71).

-документами - рішеннями сесії Південноміської ради Харківського району Харківської області про передання у власність громадянам ОСОБА_149 , ОСОБА_317 , ОСОБА_310 , ОСОБА_318 , ОСОБА_293 , ОСОБА_146 , ОСОБА_154 , ОСОБА_147 (т. 15 а.с. 71, 262; т. 16 а.с. 42, 69, 174, 210, 217; т. 18 а.с 128, 191).

- документами - висновками управлення Держкомзему Харківського району Харківської області щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства для наступних громадян: ОСОБА_328 , ОСОБА_195 , ОСОБА_329 , ОСОБА_330 , ОСОБА_190 , ОСОБА_187 , ОСОБА_325 , ОСОБА_182 , ОСОБА_331 , ОСОБА_208 , ОСОБА_185 , ОСОБА_326 , ОСОБА_265 , ОСОБА_322 , ОСОБА_332 , ОСОБА_324 , ОСОБА_333 , ОСОБА_178 , ОСОБА_334 , ОСОБА_317 , ОСОБА_310 , ОСОБА_318 , ОСОБА_335 , ОСОБА_175 , ОСОБА_146 , ОСОБА_154 , ОСОБА_147 (т. 19 а.с. 165-175).

-документами - копіями технічної документації проекту землеустрою про відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства для ОСОБА_336 , серії ЯИ №837456, кад. № 6325158500: 02: 810: 0016, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської сільської ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га .; ОСОБА_337 серії ЯИ №837454, кад. № 6325158500: 02: 810: 0014, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської сільської ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га .; ОСОБА_221 серії ЯИ №837457, кад. № 6325158500: 02: 810: 0017, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської сільської ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га .; Лоскутовой Ніні Афанасіївні серії ЯИ №837458, кад. № 6325158500: 02: 810: 0018, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської сільської ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га.; ОСОБА_219 серії ЯИ №837463, кад. № 6325158500: 02: 810: 0023, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської сільської ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га .; ОСОБА_218 , серії НОМЕР_2 , кад. № 6325158500: 02: 810: 0024, земельна ділянка знаходиться на території Роганської сільської ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га .; ОСОБА_217 серії ЯИ №837455, кад .. № 6325158500: 02: 810: 0015, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської сільської ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га .; ОСОБА_338 серії ЯИ №837481, кад. № 6325158500: 02: 810: 0021, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської сільської ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га .; ОСОБА_215 , серії НОМЕР_3 , кад. № 6325158500: 02: 810: 0022, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської сільської ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га .; ОСОБА_214 серії ЯИ №837436, кад. № 6325158500: 02: 810: 0010, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської сільської ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га.; ОСОБА_213 , серії НОМЕР_4 , кад. № 6325158500: 02: 810: 0012, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської сільської ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га .; ОСОБА_339 серії ЯИ №837448, кад. № 6325158500: 02: 810:0008, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської сільської ради Харківського району Харківської області (за, межами населеного пункту), площа 2.0 га.; ОСОБА_211 , серії НОМЕР_5 , кад. № 6325158500:02:810:0011, земельна ділянка знаходиться на території Роганської сільської ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га.; ОСОБА_340 , серії НОМЕР_6 , кад. № 6325158500: 02: 810: 0009, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської сільської ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пзчікта), площа 2.0 га .; ОСОБА_230 , серії ЯИ №837447, кад. № 6325158500: 02: 810: 0007, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської сільської ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. (т. 17 а.с. 1-148).

- документами - копіями технічної документації проекту землеустрою про відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд для ОСОБА_169 , серії ЯИ №837348, кад. № 6325111000: 00: 060: 0022, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_5 , площа 0.1000 га. (т. 16 а.с. 247-279).

- документами- копіями технічної документації проекту землевпорядкування про відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд для Еганян Гагика Вагеновіча серії ЯИ №837339, кад. № 6325111000:00:060:0021, земельна ділянка знаходиться: на території АДРЕСА_4 , площа 0.1000 га. (т. 16 а.с. 141-174).

- документами - копіями технічної документації проекту землевпорядкування про відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд для Еганян Ніньї Яковлевньї, серії ЯИ №837352, кад. № 6325111000:00:060:0020, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_4 , площа 0.1000 га. (т. 16 а.с. 175-210).

-документами - копіями технічної документації проекту землевпорядкування про відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд для ОСОБА_172 серії ЯИ № 837363, кад. № 6325111000:00:060:0019, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_6 , площа 0.1000 га. (т. 16 а.с. 36-69).

- документами - копіями технічної документації проекту землевпорядкування про відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд для ОСОБА_341 серії ЯИ №837350, кад. №6325111000:00:060:0017, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_15 , площа 0.1000 га. (т. 18 а.с. 98-128).

- документами - копіями технічної документації проекту землевпорядкування про відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд для ОСОБА_342 серії ЯИ №837361, кад. № 6325111000:00:060:0023, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_4 , площа 0.1 000 га. (т. 18 а.с. 159-191).

- документами - копіями технічної документації проекту землевпорядкування про відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд для ОСОБА_158 серії ЯИ № 837341, кад. № 6325111000:00:060:0018, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_3 , площа 0.1000 га. (т. 15 а.с. 40-71).

- документами - копіями технічної документації проекту землевпорядкування про відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд для ОСОБА_170 серії ЯИ №837337, кад. № 6325111000:00:060:0016, земельна ділянка знаходиться на території: АДРЕСА_4 , площа 0.1000 га. (т. 15 а.с. 1-39).

- документами- копіями технічної документації проекту землевпорядкування про відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд для ОСОБА_343 серії ЯИ №837358, кад. № 6325111000: 00: 060: 0024, земельна ділянка знаходиться: на територій: АДРЕСА_4 . площа 0.1000 га. (т. 15 а.с. 231-262).

- документами - копіями державних актів про право власності на земельні ділянки на наступних громадян: ОСОБА_344 , серії ЯИ № 837447, кад. № 6325158500: 02:810:0007, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_231 , серії ЯИ № 837449, кад. № 6325158500:02:810:0009, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2,0 га. ОСОБА_345 , серії НОМЕР_5 , кад. № 6325158500:02:810:0011, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_339 серії ЯИ №837448, кад. № 6325158500: 02: 810:0008, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_346 , серії НОМЕР_4 , кад. № 6325158500:02:810:0012, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_347 серії ЯИ №837436, кад. № 6325158500:02:810:0010, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_348 серії ЯИ №837462, кад. № 6325158500:02:810:0022, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га., ОСОБА_349 серії ЯИ №837481, кад. № 6325158500:02:810:0021, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_350 серії ЯИ № 837455, кад. № 6325158500:02:810:0015, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_351 , серії НОМЕР_2 , кад. № 6325158500:02:810: 0024, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_352 серії ЯИ № 837463, кад. № 6325158500:02:810:0023, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га., ОСОБА_353 серії ЯИ № 837458, кад. № 6325158500:02:810:0018, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_354 серії ЯИ №837457, кад. № 6325158500:02:810:0017, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_355 серії ЯИ № 837454, кад. № 6325158500:02:810:0014, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_356 , серії НОМЕР_7 , кад. № 6325158500:02:810:0016, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищноїї ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_357 серії ЯИ № 837358, кад. № 6325111000:00:060:0024, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_4 . площа 0.1000 га. ОСОБА_358 серії ЯИ №837337, кад. № 6325111000:00:060:0016, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_4 , площа 0.1000 га. ОСОБА_359 серії ЯИ №837341, кад. № 6325111000:00:060:0018, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_3 , площа 0.1000 га. ОСОБА_360 серії ЯИ №837361, кад. № 6325111000:00:060:0023, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_4 , площа 0.1000 га. ОСОБА_341 сірчаної, ЯИ № 837350 кад. №6325111000:00: 060:0017, земельна ділянка знаходиться на території: АДРЕСА_15 , площа 0.1000 га. ОСОБА_361 , серії НОМЕР_8 , кад. № 6325111000:00:060:0019, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_6 , площа 0.1000 га. ОСОБА_362 , серії НОМЕР_9 , кад. № 6325111000:00:060:0020, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_4 , площа 0.1000 га. Еганян Гагиком Вагеновічем серії ЯИ №837339, кад. № 6325111000:00:060:0021, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_4 , площа 0.1000 га. ОСОБА_363 , серії НОМЕР_10 , кад. № 6325111000:00:060:0022, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_5 , площа 0.1000 га. (т. 19 а.с.118-158).

- документами на земельні ділянками виданими наступним громадянам: ОСОБА_364 , серії ЯИ №837447, кад. № 6325158500:02:810:0007, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_231 , серії НОМЕР_6 , кад. № 6325158500:02:810:0009, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківській області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_345 , серії НОМЕР_5 , кад. № 6325158500: 02:810:0011, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківській області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_339 серії ЯИ №837448, кад. № 6325158500:02:810:0008, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської сіелищної ради Харківського району Харківській області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_346 , серії НОМЕР_4 , кад. № 6325158500:02:810:0012, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківській області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_347 серії ЯИ № 837436, кад. № 6325158500:02:810:0010, земельна ділянка знаходиться на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_348 серії ЯИ № 837462, кад. № 6325158500:02:810:0022, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_365 серії ЯИ № 837481, кад. № 6325158500: 02:810: 6021, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_350 серії ЯИ № 837455, кад. № 6325158500:02:810:0015, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_351 , серії НОМЕР_2 , кад. № 6325158500:02:810:0024, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_352 серії ЯИ № 837463, кад. № 6325158500:02:810:0023, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. Лоскутовій Нінй Опанасівнй серії ЯИ № 837458, кад. № 6325158500:02:810:0018, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_354 серії ЯИ №837457, кад. № 6325158500:02:810:0017, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_355 серії ЯИ №837454, кад. № 6325158500:02:810:0014, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_356 , серії НОМЕР_7 , кад. № 6325158500:02:810:0016, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_366 серії ЯИ № 837358, кад. № 6325111000: 00: 060:0024, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_4 . площа 0.1000 га. ОСОБА_162 серії ЯИ №837337, кад. № 6325111000:00:060:0016, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_4 , площа 0.1000 га. ОСОБА_367 серії ЯИ №837341, кад. № 6325111000:00:060:0018, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_3 , площа 0.1000 га. ОСОБА_160 серії ЯИ №837361, кад. № 6325111000:00:060:0023, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_4 , площа 0.1000 га. ОСОБА_165 серії ЯИ № 837350, кад. № 6325111000:00:060:0017, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_6 , площа 0.1000 га. ОСОБА_164 серії ЯИ №837363, кад. № 6325111000:00:060: 0019, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_6 , площа 0.1000 га. ОСОБА_159 , серії НОМЕР_9 , кад. № 6325111000: 00: 060: 0020, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_4 , площа 0.1000 га. ОСОБА_368 серії ЯИ №837339, кад. № 6325111000: 00: 060: 0021, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_4 , площа 0.1000 га. ОСОБА_161 , серії НОМЕР_10 , кад. № 6325111000: 00: 060: 0022, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_5 , площа 0.1000 га. (т.19 а.с. 159-162)

- висновком судово-економічної експертизи № 12188 від 06.01.2012 р., згідно якого в обсязі наданих документів, висновків акту КРУ в Харківській області № 07-20/16 від 05.07.2011 р. про наслідки планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Навчально-дослідне господарство «Докучаєвське» ХНАУ «ім. В.В. Докучаєва» за друге півріччя 2009 р., 2010 р. і поточний період 2011 р. про нарахуваня втрат сільськогосподарського виробництва в розмірі 229714 грн. 39 коп., які підлягають відшкодуванню підтверджується. (т. 9 а.с. 47-53)

- висновками судово-оціночної експертизи земельних ділянок № 11502 від 03.02.2012 р., ринкова вартість земельних ділянок зареєстрованих та переданих у власність таким громадянам: ОСОБА_357 серії НОМЕР_11 , кад. № 6325111000:00:060:0024, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_4 . площа 0.1000 га. ОСОБА_369 серії ЯИ № 837337, кад. № 6325111000:00:060:0016, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_4 , площа 0.1000 га. ОСОБА_370 серії ЯИ №837341, кад. Х 6325111000:00:060:0018, земельна ділянка знаходиться на території: АДРЕСА_3 , площа 0.1000 га. ОСОБА_360 серії ЯИ №837361, кад. № 6325111000:00:060:0023, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_4 , площа 0.1000 га. ОСОБА_341 серії ЯИ №837350, кад. № 6325111000:00:060:0017, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_6 , площа 0.1000 га. ОСОБА_361 серії ЯИ №837363, кад. и № 6325111000:00: 060:0019, земельна ділянка знаходиться: на території: АДРЕСА_6 , площа 0.1000 га. ОСОБА_362 , серії НОМЕР_9 , кад. № 6325111000:00:060:0020, земельна ділянка знаходиться на території: АДРЕСА_4 , площа 0.1000 га. ; Еганян Гагиком Вагеновічем серії ЯИ №837339, кад, № 6325111000:00:060:0021, земельна ділянка знаходиться на території: АДРЕСА_4 , площа 0.1000 га. ОСОБА_363 , серії ЯИ № 837348, кад. № 6325111000:00:060:0022, земельна ділянка знаходиться на території: АДРЕСА_5 , площа 0.1000 га. станом на момент реєстрації державних актів становить 583974 грн. 00 коп. (т .14 а.с. 213-240).

-висновком судово-оціночної експертизи земельних ділянок № 11501 від 25.01.2012 р., риноква вартість земельних ділянок зареєстрованих і переданих у власність таким громадянам: ОСОБА_364 , серії ЯИ № 837447, кад. № 6325158500:02:810: 0007, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_231 , серії НОМЕР_6 , кад. № 6325158500:02:810:0009, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_345 , серії НОМЕР_12 , кад. № 6325158500:02:810:0011, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. Вербовій ОСОБА_371 Серні ЯИ №837448, кад. № 6325158500: 02:810:0008, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківською району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_346 , сірчаної ЯИ № 837446, кад. № 6325158500:02:810:0012, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_347 серії ЯИ № 837436, кад. № 6325158500:02:810:0010, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_348 серії ЯИ №837462, кад; № 6325158500:02:810:0022, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. ОСОБА_349 серії ЯИ № 837481, кад. № 6325158500:02:810:0021, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га.; ОСОБА_350 серії ЯИ №837455, ка, ц. № 6325158500:02:810:0015, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту) площа 2.0 га. ОСОБА_372 , серії НОМЕР_2 , кад. № 6325158500:02:810:0024 земельна ділянка знаходиться на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га.; ОСОБА_373 серії ЯИ № 837463, кад. № 6325158500:02:810:0023 земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту) площа 2.0 га. ОСОБА_374 серії НОМЕР_13 , кад. № 6325158500:02:810:0018, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га.; ОСОБА_375 серії ЯИ № 837457, кад. № 6325158500:02:810:0017, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га.; ОСОБА_376 серії ЯИ № 837454, кад. № 6325158500:02:810:0014, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту) площа 2.0 га.; ОСОБА_377 , серії ЯИ № 837456, кад. № 6325158500:02:810:0016, земельна ділянка знаходиться: на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (за межами населеного пункту), площа 2.0 га. станом на момент реєстрації державних актів складає 4482705 грн. 00 коп. (т. 2 а.с.181-209).

-документом -наказом № 1-к від 19.01.1997 р. про призначення ОСОБА_5 на посаду начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківського району Харківської області. (т. 19 а.с. 204 )

-документом - наказом № 19-к від від 07.08.2008 р. про призначення ОСОБА_5 на посаду заступника начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківського району Харківської області. (т. 19 а.с. 205)

- документом - державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серії Б № 072761, згідно якого туристичній базі «Васищеве», яка розташована на території Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області, надано в постійно користування із земель рекреаційного призначення 14,5 га. земель. (т. 33 а.с. 16-19).

- документом - рішенням виконавчого комітету Харківської районної ради № 228 від 18.04.1995 р., відповідно до якого виведено зі складу 14,5 га земель землекористувача туристичної бази « ІНФОРМАЦІЯ_5 » 6 Га земель і передано до земель запасу Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області без зміни цільового призначення, тобто як землі рекреаційного призначення. (т. 33 а.с. 15).

- документом- листом Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області № 150 від 07.02.2012 р. згідно якого, цільове призначення земельної ділянки площею 6 га, виведено зі складу туристичної бази «Васищеве» згідно рішення виконавчого комітету Харківської районної ради № 228 від 18.04.1995 р., не змінювався. (т. 33 а.с. 155).

- документом - листом міськрайонного управління Держкомзему в м. Люботин і Харківському районі № 562 від 23.02.2012 р., згідно з якого до 1995 року землі загальною площею 14,5 га. перебували в користуванні туристичної бази «Васищеве» згідно державного акту на право користування серії Б № 072761 та ставилися до земель рекреаційного призначення. На підставі рішення виконавчого комітету Харківської районної ради № 228 від 18.04.1995 р. з користування туристичної бази «Васищеве» було вилучено 6 га земель, про що в державному акті було зроблено відповідний запис. Даним рішенням не передбачено переведення зазначених 6 га. земель з категорії земель рекреаційного призначення в якусь іншу категорію земель. Відповідно до кадастрового плану Харківського району Харківської області вказану земельну ділянку площею 6 га на підставі рішення Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області в 2008 році був переданий громадянам у приватну власність для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд. Згідно зазначеного рішення Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області також не передбачено переведення 6 Га земель рекреаційного призначення в якусь іншу категорію земель. (т. 33 а.с. 157).

-документами -технічною документацією щодо встановлення меж та складання технічної документації, що засвідчує право власності на земельні ділянки на території Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області громадян ОСОБА_378 ОСОБА_379 , ОСОБА_380 ОСОБА_381 , ОСОБА_382 , ОСОБА_123 , ОСОБА_124 ОСОБА_125 ОСОБА_383 , ОСОБА_119 , ОСОБА_384 , ОСОБА_385 , ОСОБА_121 , крім іншого, що знаходяться в них складені і підписані ОСОБА_5 укладення відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, де не вказано, з категорії яких земель виділяються земельні ділянки зазначеним громадянам, хоча в дійсності достовірно для ОСОБА_5 дані землі належали до категорії земель рекреаційного призначення. (т. 34 а.с. 18-59).

Аналізуючи висновки відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківській області підписані ОСОБА_5 , які знаходяться в Технічної документації, щодо встановлення меж та складання технічної документації, що засвідчує право власності на земельні ділянки на території Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області громадян ОСОБА_378 , ОСОБА_379 , ОСОБА_380 , ОСОБА_386 , ОСОБА_382 , ОСОБА_123 , ОСОБА_124 , ОСОБА_130 , ОСОБА_383 , ОСОБА_119 , ОСОБА_384 , ОСОБА_129 , ОСОБА_121 , суд приходить до висновку, що ОСОБА_5 навмисне, щоб приховати вчинення злочинів, передбачених ст.ст. 364 ч. 2, 366 ч. 1 КК України не вказав у висновках відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області категорію земель (землі рекреаційного призначення), з яких були виділені земельні ділянки в приватну власність зазначеним громадянам для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд.

-документами -архівними примірниками державних актів на право власності на земельні ділянки на ім`я ОСОБА_378 серії ЯЄ № 515261, на ім`я ОСОБА_379 серії ЯЄ № 515262, на ім`я ОСОБА_112 серії ЯЄ № 515263, на ім`я ОСОБА_113 серії НОМЕР_14 , на ім`я ОСОБА_382 серії НОМЕР_15 , на ім`я ОСОБА_123 серії НОМЕР_16 , на ім`я ОСОБА_387 серії НОМЕР_17 , на ім`я ОСОБА_125 серії НОМЕР_18 , на ім`я ОСОБА_383 серії НОМЕР_19 , на ім`я ОСОБА_127 серії НОМЕР_20 , на ім`я ОСОБА_384 серії НОМЕР_21 , на ім`я ОСОБА_129 серії НОМЕР_22 , на ім`я ОСОБА_121 серії НОМЕР_23 . (т. 34 а.с. 18-59)

Аналізуючи архівні екземпляри державних актів на право власності на земельні ділянки зазначених громадян суд приходить до висновку, що ОСОБА_5 самостійно підписав дані державні акти, що б приховати вчинення злочинів, передбачених ст.ст. 364 ч. 2, 366 ч. 1 КК України, достовірно знаючи, що земельні ділянки відносяться до категорії земель рекреаційного призначення і не можуть бути передані громадянам ОСОБА_378 , ОСОБА_388 , ОСОБА_112 , ОСОБА_389 , ОСОБА_390 , ОСОБА_115 , ОСОБА_116 , ОСОБА_130 , ОСОБА_391 , ОСОБА_119 , ОСОБА_392 , ОСОБА_393 . ОСОБА_121 в приватну власність для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд.

- документом- звітом про експертну грошову оцінку земельних ділянок громадян (в кількості 13 штук) для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_2 , згідно якого загальна вартість земельних ділянок передані громадянам ОСОБА_378 , ОСОБА_379 , ОСОБА_112 , ОСОБА_389 , ОСОБА_390 , ОСОБА_115 , ОСОБА_116 , ОСОБА_130 , ОСОБА_391 , ОСОБА_119 ОСОБА_392 , ОСОБА_122 , ОСОБА_121 становить 1108086 грн. 00 коп. (т. 34 а.с. 125-173)

- показаннями Голови Васищывської селищної ради Харківського району Харківської області ОСОБА_250 , який будучи допитаним як свідок пояснив, що у 2008 році Васищівська селищна рада Харківського району Харківської області звернулись громадяни ОСОБА_378 , ОСОБА_394 , ОСОБА_112 , ОСОБА_395 , ОСОБА_396 , ОСОБА_121 , ОСОБА_397 , ОСОБА_398 , ОСОБА_399 , ОСОБА_113 , ОСОБА_400 , ОСОБА_401 , ОСОБА_119 із заявами про виділення їм земельних ділянок на території Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області.

Після розгляду зазначених заяв на земельній комісії Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області дані заяви були направлені на сесію Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області.

24 квітня 2008 р. на XVI сесії V скликання Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області депутатами ради було прийнято рішення про надання дозволів громадянам ОСОБА_378 , ОСОБА_392 , ОСОБА_112 , ОСОБА_132 , ОСОБА_396 , ОСОБА_121 , ОСОБА_391 , ОСОБА_379 , ОСОБА_116 , ОСОБА_113 , ОСОБА_122 , ОСОБА_401 , ОСОБА_119 дозволів на розробку технічної документації на передачу у власність земельних ділянок на території Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області.

На підставі рішення XVI сесії V скликання Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області про надання дозволу громадянам ОСОБА_378 , ОСОБА_392 , ОСОБА_112 , ОСОБА_132 , ОСОБА_396 , ОСОБА_121 , ОСОБА_391 , ОСОБА_379 , ОСОБА_116 , ОСОБА_113 , ОСОБА_122 , ОСОБА_401 , ОСОБА_119 на розробку технічної документації на передачу у власність земельних ділянок, зазначеними особами були розроблені технічна документація щодо встановлення меж та складання документації на право власності на земельні ділянки.

Після розгляду зазначеної документації на передачу у власність земельних ділянок громадянам ОСОБА_378 , ОСОБА_392 , ОСОБА_112 , ОСОБА_132 , ОСОБА_396 , ОСОБА_121 , ОСОБА_391 , ОСОБА_379 , ОСОБА_116 , ОСОБА_113 , ОСОБА_122 , ОСОБА_401 , ОСОБА_119 на земельній комісії Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області дана документація була направлена ??на сесію Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області.

На підставі зазначеної технічної документації на передачу у власність земельних ділянок громадянам ОСОБА_378 , ОСОБА_392 , ОСОБА_112 , ОСОБА_132 , ОСОБА_396 , ОСОБА_121 , ОСОБА_391 , ОСОБА_379 , ОСОБА_116 , ОСОБА_113 , ОСОБА_122 , ОСОБА_401 , ОСОБА_119 XVIII сесією V скликання Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області було прийнято рішення про передачу у власність зазначеним громадянам даних земельних ділянок. (т. 33 а.с. 200-203, 204-206).

- показаннями землевпорядника Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області ОСОБА_402 , який будучи допитаним як свідок пояснив, що в 2008 році в Васищівської селищна рада Харківського району Харківської області звернулися громадяни ОСОБА_403 , ОСОБА_400 , ОСОБА_394 , ОСОБА_404 , ОСОБА_113 , ОСОБА_399 , ОСОБА_401 , ОСОБА_405 , ОСОБА_112 , ОСОБА_406 , ОСОБА_407 , ОСОБА_251 , ОСОБА_408 з відповідними заявами на виділення їм присадибних земельних ділянок на території Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області.

Після реєстрації даних заяв вони були розглянуті на земельній комісії Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області, де було прийнято рішення про рекомендацію Васищівської селищній раді Харківського району Харківської області надати дозволу на розробку технічної документації на передачу у власність земельних ділянок громадянам ОСОБА_409 , ОСОБА_122 , ОСОБА_392 , ОСОБА_404 , ОСОБА_389 , ОСОБА_116 , ОСОБА_401 , ОСОБА_405 , ОСОБА_410 , ОСОБА_406 , ОСОБА_407 , ОСОБА_391 , ОСОБА_411 .Дане рішення зазначено в протоколі засідання постійної комісії з питань екології, земельних відносин та використання земельних ресурсів Васищівської селищної ради від 22.04.2008 року.

Він, Золотько, як землевпорядник Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області на підставі протоколу засідання постійної комісії з питань екології, земельних відносин та використання земельних ресурсів Васищівської селищної ради від 22.04.2008 року підготував проекти рішень Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області про надання зазначеним громадянам дозволів на розробку технічної документації, які були розглянуті Васищівської селищною радою Харківского району Харківської області. (т. 33. а.с. 211-214).

- показаннями Голови постійної комісії з питань екології, земельних відносин та використання земельних ресурсів Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області ОСОБА_412 , який будучи допитаним як свідок пояснив, що в 2008 році в Васищівської селищна рада Харківського району Харківської області звернулися громадяни ОСОБА_403 , ОСОБА_400 , ОСОБА_394 , ОСОБА_404 , ОСОБА_113 , ОСОБА_413 , ОСОБА_401 , ОСОБА_405 , ОСОБА_135 , ОСОБА_406 , ОСОБА_414 , ОСОБА_251 , ОСОБА_408 з відповідними заявами на виділення їм присадибних земельних ділянок на території Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області.

Після реєстрації даних заяв вони були розглянуті на земельній комісії Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області, де було прийнято рішення про рекомендацію Васищівської селищній раді Харківського району Харківської області надати дозволу на розробку технічної документації на передачу у власність земельних ділянок громадянам ОСОБА_415 за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_392 за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_416 .I I. за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_389 за адресою: АДРЕСА_2 ОСОБА_116 за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_401 за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_121 за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_417 за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_406 за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_418 за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_391 за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_419 за адресою: АДРЕСА_2 . ОСОБА_122 за адресою: АДРЕСА_2 . Дане рішення зазначено в протоколі засідання постійної комісії з питань екології, земельних відносин та використання земельних ресурсів Васищівської селищної ради від 22.04.2008 року. (т. 33 а.с. 207-210).

- показаннями директора ТОВ «Харківземресурс» ОСОБА_420 , який будучи допитаним в якості свідка по даній кримінальній справі пояснив, що в 2008 році він особисто розробляв технічну документацію щодо встановлення меж та складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки громадян ОСОБА_415 , ОСОБА_129 , ОСОБА_384 , ОСОБА_404 , ОСОБА_386 , ОСОБА_387 , ОСОБА_401 , ОСОБА_405 , ОСОБА_135 , ОСОБА_406 , ОСОБА_407 , ОСОБА_251 , ОСОБА_421 по вул. Радянській в с. Васищеве Харківського району Харківської області.

При цьому він, ОСОБА_422 , на підставі рішення Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області про надання дозволу зазначеним громадянам на розробку технічної документації розробив технічну документацію щодо встановлення меж та складання документів, що посвідчують права власності на земельні ділянки зазначених громадян, до якої увійшли технічні завдання на виконання технічної документації по встановленню меж і складання документів, що посвідчують право власності і на земельну ділянку, який був узгоджений начальником відділу земельних ресурсів Харківського району ОСОБА_5 , графічні матеріали, акт погодження меж земельної ділянки, укладення відділу земельних ресурсів Харківського району та відділу містобудування та архітектури Харківської районної державної адміністрації в Харківській області.

На підставі розробленої ТОВ «Харківземресурс» технічної документації Васищівської селищною радою Харківського району Харківської області було видано рішення про передачу у власність земельних ділянок громадянам ОСОБА_415 , ОСОБА_122 , ОСОБА_392 , ОСОБА_404 , ОСОБА_389 , ОСОБА_116 , ОСОБА_401 , ОСОБА_423 , ОСОБА_135 , ОСОБА_406 , ОСОБА_407 , ОСОБА_391 , ОСОБА_424 , на підставі яких в подальшому зазначеним громадянам було видано державні акти на землю. (т. 33 а.с. 215-219).

- показаннями начальника відділу містобудування та архітектури Харківської районної державної адміністрації ОСОБА_425 , яка будучи допитаний в якості свідка по даній кримінальній справі пояснила, що вона підписала висновку щодо дотримання містобудівних вимог технічної документації по встановленню меж і оформлення права власності на земельні ділянки громадян ОСОБА_415 , ОСОБА_122 , ОСОБА_392 , ОСОБА_404 , ОСОБА_389 , ОСОБА_134 , ОСОБА_401 , ОСОБА_405 , ОСОБА_112 , ОСОБА_406 , ОСОБА_426 , ОСОБА_397 , ОСОБА_427 .

Під час підписання даних висновків вона перевіряла відповідність технічної документації містобудівним вимогам, а саме, розміщення об`єктів з урахуванням ситуації, що містобудівної ситуації, відповідність планувальної структури об`єкта планувальним нормативам, трасування вулично-дорожньої мережі, нормативних розривів від об`єктів розміщених в радіусі впливу наявність обмежень на використання охоронних зон інженерних мереж. (т. 33 а.с. 229-231).

- показаннями ОСОБА_428 , ОСОБА_384 , ОСОБА_404 , ОСОБА_401 , ОСОБА_405 , ОСОБА_119 , ОСОБА_429 , ОСОБА_430 , які будучи допитаними в якості свідків по даній кримінальній справі кожен окремо пояснили, що в 2008 році вони з метою отримання земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд з відповідними заявами звернулися в Васищівської селищна рада Харківського району Харківської області

Після того як на підставі їх заяв було видано розпорядження Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області про надання дозволів на розробку технічної документації про передачу в приватну власність земельних ділянок вони звернулися в ТОВ «Харківземресурс» з метою оформлення всіх необхідних документів.

Після того як ТОВ «Харківземресурс» була складена технічна документація і пройдені позитивно все узгодження в різних відповідних інстанціях, в тому числі і відділі земельних ресурсів Харківського району Харківської області, дана технічна документація була подана в Васищівської селищна рада Харківського району Харківської області, де на підставі технічної документації були видані розпорядження про передачу їм, ОСОБА_415 , ОСОБА_392 , ОСОБА_404 , ОСОБА_401 , ОСОБА_405 , ОСОБА_119 , ОСОБА_379 , ОСОБА_391 , у власність земельні ділянки на території Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області.

Після цього їм, ОСОБА_415 , ОСОБА_392 , ОСОБА_404 , ОСОБА_401 , ОСОБА_405 , ОСОБА_119 , ОСОБА_388 , ОСОБА_391 , були видані державні акти на право власності на земельні ділянки. (т. 33 а.с. 243-244, 245-247, 240-242, 248-250, 235-237, т. 34 а.с. 8-10, 8-10,11-13).

- документом - протоколом засідання постійної комісії з питань екології, земельних відносин та використання земельних ресурсів при виконкомі Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області від 22.04.2008 р.;

- документом протоколом засідання постійної комісії з питань екології, земельних відносин та використання земельних ресурсів при виконкомі Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області від 27.05.2008 р.;

- документом- супровідному листі Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області № 322 від 27.06.2008 р.;

- документом - супровідному лист Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області № 56 від 30.01.2008 р.;

- документом -супровідному листі Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області № 333 від 27.06.2008 р.;

- документом -рішеннями Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області від 24.04.2008 р.;

- документом - рішенням Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області від 25.07.2008 р. (т. 34 а.с. 98-99).

Вказані докази в сукупності свідчить про те, що ОСОБА_5 , займаючи посаду в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, достовірно знаючи, що земельні ділянки, які виділяються ОСОБА_378 , ОСОБА_379 , ОСОБА_112 , ОСОБА_246 , ОСОБА_114 , ОСОБА_431 , ОСОБА_116 , ОСОБА_130 , ОСОБА_118 , ОСОБА_119 , ОСОБА_392 , ОСОБА_121 і ОСОБА_122 по вулиці Радянській в с. Васищеве Харківського району Харківської області для будівництва та обслуговування житлових будинків і господарських будівель, в дійсності відводяться за рахунок категорії земель рекреаційного призначення, погодив технічні документації зі встановлення меж та складання документів, що посвідчують права власності на земельні ділянки зазначених вище осіб по АДРЕСА_2 , підписав і завірив їх печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області.

- показаннями ОСОБА_5 , котрий будучи допитаним в якості підозрюваного показав, що з 1997 р. по серпень 2008 р. він є начальником відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області. Перелік його посадових обов`язків він на даний час вже не пом`ятає, так як пройшо багато часу. Також додав, що його посадові обов`язки були відображені в його посадовій інструкції, з якою він ознайомлений. (т. 28 а.с. 315-318)

- документом - висновком ДП «Харківський науково-дослідний проектний інститут землеустрою» від 02.03.2012 р. № 70/01-163, якими встановлено, що земельні ділянки загальною площею 10,8 га. частино входять до меж населеного пункту. Площа частини земельної ділянки, яка знаходиться в межах населеного пункту становить 2,3 га., а площа частини земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту 8,5 га.; (т. 20 а.с. 48-49)

- документами -архівними екземплярами державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЯД № 029529 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_21 , серії ЯД № 029513 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_22 , серії ЯД № 029527 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_432 , серії ЯД № 029516 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_24 , серії ЯД № 029508 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_25 , серії ЯД № 029503 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_26 , серії ЯД № 029501 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_27 , серії ЯД № 029533 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_28 , серії ЯД № 029531 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_29 , серії ЯД № 029520 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_30 , серії ЯД № 029523 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_433 , серії ЯД № 029512 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_434 , серії ЯД № 029509 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_435 , серії НОМЕР_24 на ім`я ОСОБА_436 , серії ЯД № 029532 від 13.11.2007 на ім`я ОСОБА_437 , серії ЯД № 029523 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_438 серії ЯД № 029519 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_37 , серії ЯД № 029511 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_439 , серії ЯД № 029518 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_440 , серії ЯД № 029505 від 27.12.2007 р. від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_441 , серії ЯД № 029510 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_41 , серії ЯД № 029515 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_442 , серії ЯД № 029517 від 08.0.2007 р. на ім`я ОСОБА_43 , та серії ЯД № 029514 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_443 (т. 20 а.с. 145-159, 160-174, 175-263);

- документами -технічною документацією по землеустрою відносно складання документів, які підтверджують право власності на земельні ділянки ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_432 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_433 , ОСОБА_434 , ОСОБА_435 , ОСОБА_436 , ОСОБА_437 , ОСОБА_438 ОСОБА_37 , ОСОБА_439 , ОСОБА_440 , ОСОБА_441 , ОСОБА_41 , ОСОБА_442 , ОСОБА_43 та ОСОБА_443 , для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області, крім іншого, що знаходиться в них складеними та підписаними ОСОБА_5 . Двадцять чотиривисновки щодо встановлення меж і оформлення права власності на земельні ділянки, де вказано, що дані земельні ділянки виділяються вищевказаним особам на території Циркунівської селищної сади, с. Циркуни, за рахунок земель для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд, хоча в дійсності достовірно знав ОСОБА_5 , що дані землі відносились до категорії земель запасу сільськогосподарського призначення сінокоси, так як при узгодженні містобудівельного обґрунтування з будівництва кварталу індивідуальної житлової забудови та реабілітаційного центру, поставив свій підпис та печатку відділу земельних ресурсів в Харківському районі, чим вказав свою обізнаність про цільове призначення цих земельних ділянок, в якому вказано « земельна ділянка орієнтовною площею 10,80 га, за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь». (т. 20 а.с. 13-15).

- показаннями свідка ОСОБА_444 , яка показала, що вона займає посаду сільського Голови з квітня 2002 року. До її функціональних обов`язків відноситься загальне керівництво селищною радою, винесення питань про виділення земельних ділянок та питань стосовно землі на розгляд сесії. На початку 2007 року до неї звернулась ОСОБА_445 та ОСОБА_443 , які представляли НПП «Потенціал», з приводу виділення земельної ділянки для будівництва реабілітаційного центру. Вибравши ділянку ОСОБА_445 та ОСОБА_443 , звернулись до комісії з регулювання земельних відносин на території Харківського району, яка була створена при Харківській районній державній адміністрації. В березні 2007 року замовники привезли виписку з засідання вищезазначеної комісії та листа з проханням надати дозвіл на виготовлення проекту відведення, містобудівельного обґрунтування з розміщення проекту та ділянок для індивідуального будівництва. 22.03.2007 питання про дозвіл на виготовлення вищезазначених документів було винесено на розгляд сесії селищної ради та було прийнято задовільне рішення. На початку червня 2007 року було надано технічну документацію на затвердження сесії селищної ради. Дана документація була узгоджена з управлінням земельних ресурсів в Харківської районі, архітектурним відділом Харківського району та іншими інстанціями. Враховуючи те, що матеріали по відведенню земельних ділянок відповідали нормам діючого законодавства, в частині наявності всіх необхідних підписів та печаток контролюючих органів, на черговій сесії було прийнято рішення про затвердження технічної документації про відведення земельних ділянок та вирішено питання про безпосереднє їх виділення. Десь в жовтні 2007 року, їй на підпис були подані державні акти на право власності на земельні ділянки, які вона підписала. ( т. 28 а.с. 200-202)

- документом - висновком ДП «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 02.03.2012 р. № 70/01-163, в якому вказано, що розмір невідшкодованих втрат сільськогосподарського виробництва складає 236592 грн. 00 коп. (т. 20 а.с. 48-49);

- висновком експерта ОСОБА_60 (кваліфікаційне посвідчення серії НОМЕР_1 від 20.12.2008 р., видане Держкомземом України та ХЦНТЕІ), від 09.09.2012 згідно яких експертна грошова ціна вищезазначених земельних ділянок станом на жовтень 2007 р. становить 2366528 грн. 00 коп. (т. 28 а.с. 149-179);

Вказані докази в сукупності свідчить про те, що ОСОБА_5 , займаючи посаду в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області 06.07.2007 р., будучи службовою особою, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, достовірно знаючи, що межі земельних ділянок що передаються у власність ОСОБА_21 , ОСОБА_22 ОСОБА_432 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_446 , ОСОБА_447 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_439 , ОСОБА_39 , ОСОБА_448 , ОСОБА_449 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 та ОСОБА_443 , ще не визначені в натурі, знаходяться за межами с. Циркуни Харківського району Харківської області, а також те, що виділяються за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сінокосів, в порушення діючого законодавства, розглянувши матеріали вказаних технічних документацій, в липні 2007 року склав заздалегідь неправдиві офіційні документи в інтересах третіх осіб, а саме 24 висновки по встановленню меж та оформлення права власності на земельні ділянки вищезазначеним особам для будівництва та обслуговування житлових будинків та господарських будівель та споруд, не вказавши про необхідність зміни їх цільового призначення або відшкодування втрат сільськогосподарських угідь, так як земельні ділянки виділяються за рахунок земель сільськогосподарського призначення сінокосів, узгодивши своїм підписом та печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, таким чином, хоча достовірно це знав.

- показаннями ОСОБА_5 , котрий будучи допитаним в якості підозрюваного показав, що з 1997 по серпень 2008 року він є начальником відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області. Перелік його посадових обов`язків він на даний час вже не пом`ятає, так як пройшо багато часу. Також додав, що всі його посадові обов`язки були відображені в його посадовій інструкції, з якою він ознайомлений. (т. 28 а.с. 315-318).

-висновком ДП «Харківський науково-дослідний проектний інститут землеустрою» від 02.03.2012 р. № 70/01-163, якими встановлено, що земельні ділянки загальною площею 10,8 га. частино входять до меж населеного пункту. Площа частини земельної ділянки, яка знаходиться в межах населеного пункту становить 2,3 га. площа частини земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту 8,5 га; (т. 20 а.с. 48-49)

-документами - архівними екземплярами державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЯД № 029529 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_21 , серії ЯД № 029513 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_22 , серії ЯД № 029527 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_432 , серії ЯД № 029516 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_24 , серії ЯД № 029508 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_25 , серії НОМЕР_25 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_26 , серії ЯД № 029501 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_27 , серії НОМЕР_26 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_28 , серії НОМЕР_27 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_29 , серії ЯД № 029520 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_30 , серії ЯД № 029523 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_433 , серії ЯД № 029512 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_434 , серії ЯД № 029509 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_435 , серії НОМЕР_24 на ім`я ОСОБА_436 , серії НОМЕР_28 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_437 , серії ЯД № 029523 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_438 серії ЯД № 029519 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_37 , серії ЯД № 029511 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_439 , серії ЯД № 029518 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_450 , серії ЯД № 029505 від 27.12.2007 р. від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_441 , серії ЯД № 029510 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_41 , серії ЯД № 029515 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_442 , серії ЯД № 029517 від 08.0.2007 р. на ім`я ОСОБА_43 , та серії ЯД № 029514 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_443 (т. 20 а.с. 175-263);

- документами -технічною документацією по землеустрою відносно складання документів, які підтверджують право власності на земельні ділянки ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_432 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_433 , ОСОБА_434 , ОСОБА_435 , ОСОБА_436 , ОСОБА_437 , ОСОБА_438 ОСОБА_37 , ОСОБА_439 , ОСОБА_440 , ОСОБА_441 , ОСОБА_41 , ОСОБА_442 , ОСОБА_43 та ОСОБА_443 , для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області, крім іншого, що знаходиться в них складеними та підписаними ОСОБА_5 24 висновки щодо встановлення меж і оформлення права власності на земельні ділянки, де вказано, що дані земельні ділянки виділяються вищевказаним особам на території Циркунівської селищної сади, с. Циркуни, за рахунок земель для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд, хоча в дійсності достовірно знав ОСОБА_5 , що дані землі відносились до категорії земель запасу сільськогосподарського призначення сінокоси, так як при узгодженні містобудівельного обґрунтування з будівництва кварталу індивідуальної житлової забудови та реабілітаційного центру, поставив свій підпис та печатку відділу земельних ресурсів в Харківському районі, чим вказав свою обізнаність про цільове призначення цих земельних ділянок, в якому вказано «земельна ділянка орієнтовною площею 10,80 га., за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь». ( т. 28 а.с. 74-138).

- показаннями свідка ОСОБА_444 , згідно яких вона займала посаду селищного Голови з квітня 2002 року. До її функціональних обов`язків відноситься загальне керівництво селищною радою, винесення питань про виділення земельних ділянок та питань стосовно землі на розгляд сесії. На початку 2007 року до неї звернулась ОСОБА_445 та ОСОБА_443 , які представляли НПП «Потенціал», з приводу виділення земельної ділянки для будівництва реабілітаційного центру. Вибравши ділянку ОСОБА_445 та ОСОБА_443 , звернулись до комісії з регулювання земельних відносин на території Харківського району, яка була створена при Харківській районній державній адміністрації. В березні 2007 р. замовники привезли виписку з засідання вищезазначеної комісії та листа з проханням надати дозвіл на виготовлення проекту відведення, містобудівельного обґрунтування з розміщення проекту та ділянок для індивідуального будівництва. 22.03.2007 р. питання про дозвіл на виготовлення вищезазначених документів було винесено на розгляд сесії селищної ради та було прийнято задовільне рішення. На початку червня 2007 р. було надано технічну документацію на затвердження сесії селищної ради. Дана документація була узгоджена з управлінням земельних ресурсів в Харківської районі, архітектурним відділом Харківського району та іншими інстанціями. Враховуючи те, що матеріали по відведенню земельних ділянок відповідали нормам діючого законодавства, в частині наявності всіх необхідних підписів та печаток контролюючих органів, на черговій сесії було прийнято рішення про затвердження технічної документації про відведення земельних ділянок та вирішено питання про безпосереднє їх виділення. Десь в жовтні 2007 року, їй на підпис були подані державні акти на право власності на земельні ділянки, які вона підписала. ( т. 28 а.с. 200-204)

- висновком ДП «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 02.03.2012 р. № 70/01-163, в якому вказано, що розмір невідшкодованих втрат сільськогосподарського виробництва складає 236592 грн. (т. 1 а.с. 48-49);

- висновком експерта ОСОБА_60 (кваліфікаційне посвідчення серії НОМЕР_1 від 20.12.2008 р., видане Держкомземом України та ХЦНТЕІ), від 09.09.2012 р., згідно яких експертна грошова ціна вищезазначених земельних ділянок станом на жовтень 2007 року становить 2366528 грн. 00 коп. (т. 20 а.с. 148-172);

Вказані докази в сукупності свідчить про те, що ОСОБА_5 , займаючи посаду в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області 06.07.2007 р., будучи службовою особою, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, достовірно знаючи, що межі земельних ділянок що передаються у власність ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_432 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_433 , ОСОБА_434 , ОСОБА_435 , ОСОБА_436 , ОСОБА_437 , ОСОБА_438 ОСОБА_37 , ОСОБА_439 , ОСОБА_440 , ОСОБА_441 , ОСОБА_41 , ОСОБА_442 , ОСОБА_43 , та ОСОБА_443 , ще не визначені в натурі, знаходяться за межами с. Циркуни Харківського району Харківської області, а також те, що виділяються за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сінокосів, в порушення діючого законодавства, розглянувши матеріали вказаних технічних документацій, в липні 2007 року склав заздалегідь неправдиві офіційні документи в інтересах третіх осіб, а саме 24 висновки по встановленню меж та оформлення права власності на земельні ділянки вищезазначеним особам для будівництва та обслуговування житлових будинків та господарських будівель та споруд, не вказавши про необхідність зміни їх цільового призначення або відшкодування втрат сільськогосподарських угідь, так як земельні ділянки виділяються за рахунок земель сільськогосподарського призначення сінокосів, узгодивши своїм підписом та печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, таким чином, хоча достовірно це знав.

- показаннями ОСОБА_5 , який будучи допитаним в якості підозрюваного показав, що з 1997 р. по серпень 2008 р. він є начальником відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області. Перелік його посадових обов`язків він на даний час вже не пом`ятає, так як пройшо багато часу. Також додав, що всі його посадові обов`язки були відображені в його посадовій інструкції, з якою він ознайомлений. Вказав, що в травні 2008 року ним було підписано висновки про узгодження проектів та відведення земельної ділянки ОСОБА_242 , ділянка загальною площею 1,7870 га. за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населенного пункту на території Русько-Тишківського селищної ради Харківського району Харківської області, котрий було розроблено ТОВ «Богодар-2005», та котрі належним чином оформлені згідно діючого на той час законодавства України. З вищевказаною особою, якій в подальшому виділено земельну ділянку за межами населенного пункту на території Русько-Тишкіської селищної ради Харківського району, він не знайомий, в будь-яких родинних відносинах не перебував та на даний час не перебуває. Також пояснив, що він не знав, що земля, яка знаходиться на земельній ділянці, який виділяється громадянці ОСОБА_66 ззагальною площею 1,7870 за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населенного пункту на території Русько-Тишківського селищної ради Харківського району Харківської області, відноситься до земель лісового фонду, так як відповідно до картографічного плану та кадастрового плану, ця ділянка знаходиться за межами лісу. (т. 28 а.с. 315-318)

- документом - посадової інструкції начальника відділу земельних ресурсів у Харківському районі Харківської області, затвердженої Першим заступников начальника Головного управління земельних ресурсів в Харківській області ОСОБА_62 , від 15.03.2008 р., де у п.п. 2.24 цієї інструкції на ОСОБА_5 покладені обов`язки, які підтверджують той факт, що на ОСОБА_5 було покладено обов`язки по прийняттю участі у виборі земельних ділянок під розміщення об`єктів та споруд та внесення місцевій державній адміністрації або органу місцевого самоврядування пропозицій по узгодженню місця їх розміщення, викупу та вилученню земель, передачі земельних ділянок у власність та дача в користування, у тому числі на умовах оренди. (т. 25 а.с. 123-131)

- документом - державним актом на право постійного користування землею серія ХР-25-00-000-312 від 04.07.1994 р. зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 35. (т. 26 а.с. 15-16);

- документом - листом Харківського державного проектно-дослідного інституту агромеліорації та лісового господарства «Харківгіпроагроліс» від 25.04.2012 р. № А-10-80, а саме поєднаним планом земельної ділянки Данилівського дослідного державного лісгоспу (квартал 125 урочище Мурамчик) виконаний з використанням геодезичних GPS-пристроїв, якими встановлено, що земельна ділянка передана у власність ОСОБА_239 , кадастровий номер 6325183500:01:012:0187 частково знаходиться у межах державного лісового фонду площею 1,1 га. (т. 26 а.с. 43-44);

-документами - архівними екземплярами державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЯЕ № 511739 від 14.04.2009 на ім`я ОСОБА_239 (т. 26 а.с. 51);

-документом -проектом землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність ОСОБА_242 , для ведення особистого сільського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населенного пункту на території Русько-Тишківського селищної ради Харківського району Харківської області, крім того, складений та підписаний ОСОБА_5 , висновок відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, який знаходиться в проекті, в якому вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населенного пункту на території Русько-Тишківського селищної ради Харківського району Харківської області, приховав той факт, що виділ земельної ділянки проводиться частково за рахунок земель лісового фонду, а також акт узгодження меж земельного ділянки від 14.05.2008, завірений підписом ОСОБА_5 та печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, в якому відсутні дані про узгодження меж вищезазначеної земельної ділянки з ДП «Данилівський ДДЛГ», хоча в дійсності це було відомо ОСОБА_5 , виходячи з вимог ст. 56 ЗУ «Про землеустрій» погодження меж суміжних земельних ділянок, є одною з основних умов передачі земельної ділянки у власність. (т. 26 а.с. 115-121);

- документом- актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства Державною інспекцією сільського господарства в Харківській області від 24.04.20012, де вказано, що інформація про віднесення земель, які передаються у приватну власність, до земель сільськогосподарського призначення, як вказано в розпорядженні, не відповідає дійсності, а відносяться до земель лісового фонду. (т. 26 а.с. 52-54).

- показаннями свідка ОСОБА_451 , згідно яких він працює директором Данилівського досліного держлісгоспу з 1986 року. До його посадових обов`язків входить загальне керевництво роботи підприємства, контроль за діяльністю лісової охрани, бухгалтерської, економічної служб, роботи автотранспортного цеху та інше. Також вказав, що виділена ОСОБА_66 земельна ділянка загальною площею 1,7870 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, як вказано в земельній документації, розташованих за межами населеного пункту на території Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області для ведення особистого сільського господарства у розмірах згідно проекту землеустрою, фактично знаходиться на територіє лісового фонду Данилівського дослідного держлісгоспу, а саме у кварталі № 125 виділ № 3 Липецького лісництва. Питання про передачу вказаної земельної ділянки у власність ОСОБА_65 з держлісгоспом не погоджувалось. Також вказав, що звернень до керівництва держлісгоспу будь-яких юридичних або фізичних осіб, з цього приводу не було. Крім того, на вказану земельну ділянку лісового фонду Данилівського досліного держлісгоспу, а саме ділянки в кварталі № 125 виділ № 3 Липецького лісництва, підприємство має державний акт на право постійного користування землею серії ХР-25-00-000312, виданий 04.07.1994 Харківською районною радою народних депутатів, зареєстрований в Книзі записів державних актів за № 35), з якого вбачається, що дана земельна ділянка знаходиться на території земель лісового фонду. (т. 26 а.с. 127-129);

- показаннями свідка ОСОБА_452 , згідно яких вона з 02.03.2001 р. по час ії допиту займає посаду головного державного санітарного лікаря Харківського району Харківської області. В липні 2008 р. нею, як Головним санітарним лікарем, було підписано висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи проекту землеустрою по відводу земельної ОСОБА_453 , земельна ділянка загальною площею 1,7870 га. за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населенного пункту на території Русько-Тишківського селищної ради Харківського району Харківської області, котрий було розроблено ТОВ «Богодар-2005». Висновку було присвоєно вихідний № 750 від 07.07.2008. Відповідно до висновків з даного висновку вказаний проект відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України. За фактом того, що земельна ділянка, передана у власність ОСОБА_65 , знаходиться на території ДП ««Данилівський ДДЛГ» в кварталі № 125 виділ № 3, та відноситься до категорії земель лісового фонду, пояснити нічого не може, так як, перевірка характеристики земель не відноситься до її посадових обов`язків. (т. 26 а.с. 148-150);

- показаннями свідка ОСОБА_272 , який показав, що він займав посаду голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області з 11.03.2008 р. по 15.04.2011 р. До його посадових обов`язків, крім іншого, входило загальне керівництво адміністрацією, підписання від її імені різних розпоряджень, наказів і т.д., здійснення контролю за діяльністю працівників адміністрації в цілому. У квітні 2009 року він, як голова Харківської районної державної адміністрації, підписав наданий йому для огляду документ, а саме Розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 748 від 14.04.2009 р. «Про передачу у власність земельних ділянок на території Русько-Тишківської сільської ради» на підставі відповідної документації. Перш ніж підписати даний документ, на його зворотньому боці він перевірив наявність підписів осіб, які перевіряли законність його видачі, керівника апарату, начальника юридичного відділу, начальника відділу контролю, начальника загального відділу ХРДА, начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області. Будь-яких порушень діючого законодавства, виявлення яких відносилось до моєї компетенції, в наданій йому документації не було. Відповідно до зазначеного розпорядження було передано безоплатно у власність ОСОБА_66 земельну ділянку загальною площею 1,7870 га. за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населенного пункту на території Русько-Тишківського селищної ради Харківського району Харківської області для ведення особистого сільського господартсва в розмірах згідно до проекту землеустрою, який додавався. Про те, що земельна ділянка, передана у власність ОСОБА_66 для ведення особистого сільського господарства фактично знаходиться на території ДП «Данилівське ДДЛГ» в квартале № 125 виділ № 3 та належить до земель лісового фонду, він до теперішнього часу не знав. Відповідно до наданої йому документації було вказано, що дана земельна ділянка знаходиться за межами населенного пункту на території Русько-Тишківського сільської ради. Крім того, вказав, що до його обов`язків, як голови адміністрації, перевірка місця розташування та якісних характеристик земельних ділянок не входила. Даним питанням повинен був займатися відділ земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області. Даним розпорядженням надано дозвіл на розробку проектів землеустрою по відводу земельних ділянок для передачі їх у власність орієнтовної площею 4,0 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, розташованих за межами населенного пункту на території Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області для ведення особистого сільського господарства в розмірах відповідно до списку, який додавався. Список громадян, який додавався, був виконаний начальником відділу земельних ресурсів ОСОБА_5 , та підписаний керівником апарату адміністрації. (т. 26 а.с. 141-144);

- протоколом огляду місця події від 26.07.2012 р. з додатком, яким встановлено, що земельна ділянка, передана у власність ОСОБА_66 , частково знаходиться на території земельної ділянки ДП «Данилівське ДДЛГ» (на території земель лісового фонду відповідно Державного акту на право постійного користування землею серія ХР-25-00-000-312). (т. 26 а.с. 154-155).

- висновком судово-оцінної експертизи № 9985 від 19.10.2012 р., проведеної Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз «ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса», яким встановлено, що ринкова вартість земельної ділянки переданої у власность ОСОБА_66 станом на квітень 2009 року становить 164118 грн. (т. 29 а.с. 198-211);

Вказані докази в сукупності свідчить про те, що ОСОБА_5 , займаючи посаду будучи призначеним, згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів України № 867-к від 20.09.2007 р., на посаду виконуючого обов`язки начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківської області, 20.05.2008 р., будучи службовою особою, умисно, зловживаючи своїм службовим положенням, діючи в інтересах третіх осіб, розглянувши матеріали вказаного проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки на території Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області у власність, в порушення вимог ст.ст. 149, 198 Земельного кодексу України, ст. 56 ЗУ «Про землеустрій», склав та видав завідомо неправдиві офіційні документи в інтересах третіх осіб, а саме: висновок від 20.05.2008 № 258 про позодження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність ОСОБА_66 , для ведення особистого сільського господарства, шляхом завірення його своїм підписом та печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, не вказав, приховав той факт, що виділ земельної ділянки проводиться частково за рахунок земель лісового фонду, переданих у постійне користування ДП «Данилівське ДДЛГ», а вказав, що дана земельна ділянка нібито виділяється за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сінокосів); акт погодження меж земельної ділянки від 14.05.2008, шляхом завірення його своїм підписом та печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, не вказав, що межі вищезазначеної земельної ділянки не погоджені з ДП «Данилівське ДДЛГ», хоча достовірно знав про це. Відповідно ст. 56 Закону України «Про землеустрій», погодження меж суміжних земельних ділянок, є одною з основних умов передачі земельної ділянки у власність.

- показаннями ОСОБА_5 , який будучи допитаним в якості підозрюваного показав, що з 1997 р. по серпень 2008 р. являвся начальником відділу земельних ресурсів у Харківському районі Харківської області. Перелік його посадових обов`язків він на даний час вже не пом`ятає, так як пройшо багато часу. Також додав, що всі його посадові обов`язки були відображені в його посадовій інструкції, з якою він ознайомлений. Вказав, що в травні 2008 р. ним було підписано висновки про узгодження проектів та відведення земельної ділянки ОСОБА_242 , ділянка загальною площею 1,7870 га. за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населенного пункту на території Русько-Тишківського селищної ради Харківського району Харківської області, котрий було розроблено ТОВ «Богодар-2005», та котрі належним чином оформлені згідно діючого на той час законодавства України. З вищевказаною особою, якій в подальшому виділено земельну ділянку за межами населенного пункту на території Русько-Тишкіської селищної ради Харківського району, він не знайомий, в будь-яких родинних відносинах не перебував та на даний час не перебуває. Також пояснив, що він не знав, що земля, яка знаходиться на земельній ділянці, який виділяється громадянці ОСОБА_66 ззагальною площею 1,7870 га. за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населенного пункту на території Русько-Тишківської селищної ради Харківського району Харківської області, відноситься до земель лісового фонду, так як відповідно до картографічного плану та кадастрового плану, ця ділянка знаходиться за межами лісу. (т. 28 а.с. 315-318)

- документом - посадовою інструкцією начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, затвердженої Першим заступников начальника Головного управління земельних ресурсів в Харківській області ОСОБА_62 від 15.03.2008 р.(т № 25 а.с. 117-121), згідно з п.п. 2.24 якої на ОСОБА_5 покладені обов`язки, які підтверджують той факт, що на ОСОБА_5 було покладено обов`язки по прийняттю участі у виборі земельних ділянок під розміщення об`єктів та споруд та внесення місцевій державній адміністрації або органу місцевого самоврядування пропозицій по узгодженню місця їх розміщення, викупу та вилученню земель, передачі земельних ділянок у власність та дача в користування, у тому числі на умовах оренди. (т. 25 а.с. 123-127)

- документом - державним актом на право постійного користування землею серія ХР-25-00-000-312 від 04.07.1994 зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 35. (т. 7 а.с. 15-16);

- документом листом Харківського державного проектно-дослідного інституту агромеліорації та лісового господарства «Харківгіпроагроліс» від 25.04.2012 р. № А-10-80, а саме поєднаним планом земельної ділянки Данилівського дослідного державного лісгоспу (квартал 125 урочище Мурамчик) виконаний з використанням геодезичних GPS-пристроїв, якими встановлено, що земельна ділянка передана у власність ОСОБА_239 , кадастровий номер 6325183500:01:012:0187 частково знаходиться у межах державного лісового фонду площею 1,1 га. (т. 26 а.с. 43-44);

- документом проектом землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність ОСОБА_242 , для ведення особистого сільського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населенного пункту на території Русько-Тишківського селищної ради Харківського району Харківської області, крім того, складений та підписаний ОСОБА_5 , висновок відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, який знаходиться в проекті, в якому вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населенного пункту на території Русько-Тишківського селищної ради Харківського району Харківської області, приховав той факт, що виділ земельної ділянки проводиться частково за рахунок земель лісового фонду, а також акт узгодження меж земельного ділянки від 14.05.2008, завірений підписом ОСОБА_5 та печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, в якому відсутні дані про узгодження меж вищезазначеної земельної ділянки з ДП «Данилівський ДДЛГ», хоча в дійсності це було відомо ОСОБА_5 , виходячи з вимог ст. 56 ЗУ «Про землеустрій», погодження меж суміжних земельних ділянок, є одною з основних умов передачі земельної ділянки у власність. (т. 26 а.с. 76-114);

- документом - актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства Державною інспекцією сільського господарства в Харківській області від 24.04.2012 р., де вказано, що інформація про віднесення земель, які передаються у приватну власність, до земель сільськогосподарського призначення, як вказано в розпорядженні, не відповідає дійсності, а відносяться до земель лісового фонду. (т. 26 а.с. 52-54).

- показаннями свідка ОСОБА_451 , згідно яких він працює директором Данилівського досліного держлісгоспу з 1986 року. До його посадових обов`язків входить загальне керевництво роботи підприємства, контроль за діяльністю лісової охрани, бухгалтерської, економічної служб, роботи автотранспортного цеху та інше. Також вказав, що виділена ОСОБА_66 земельна ділянка загальною площею 1,7870 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, як вказано в земельній документації, розташованих за межами населеного пункту на території Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області для ведення особистого сільського господарства у розмірах згідно проекту землеустрою, фактично знаходиться на територіє лісового фонду Данилівського дослідного держлісгоспу, а саме у кварталі № 125 виділ № 3 Липецького лісництва. Питання про передачу вказаної земельної ділянки у власність ОСОБА_65 з держлісгоспом не погоджувалось. Також вказав, що звернень до керівництва держлісгоспу будь-яких юридичних або фізичних осіб, з цього приводу не було. Крім того, на вказану земельну ділянку лісового фонду Данилівського досліного держлісгоспу, а саме ділянки в кварталі № 125 виділ № 3 Липецького лісництва, підприємство має державний акт на право постійного користування землею серії ХР-25-00-000312, виданий 04.07.1994 Харківською районною радою народних депутатів, зареєстрований в Книзі записів державних актів за № 35), з якого вбачається, що дана земельна ділянка знаходиться на території земель лісового фонду. (т. 26 а.с. 127-129);

- показаннями свідка ОСОБА_452 , згідно яких вона з 02.03.2001 р. по час ії допиту займає посаду Головного державного санітарного лікаря Харківського району Харківської області. В липні 2008 року нею, як головним санітарним лікарем, було підписано висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи проекту землеустрою по відводу земельної ОСОБА_453 , земельна ділянка загальною площею 1,7870 га. за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населенного пункту на території Русько-Тишківського селищної ради Харківського району Харківської області, котрий було розроблено ТОВ «Богодар-2005». Висновку було присвоєно вихідний № 750 від 07.07.2008 р. Відповідно до висновків з даного висновку вказаний проект відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України. За фактом того, що земельна ділянка, передана у власність ОСОБА_65 , знаходиться на території ДП ««Данилівський ДДЛГ» в кварталі № 125 виділ № 3, та відноситься до категорії земель лісового фонду, пояснити нічого не може, так як, перевірка характеристики земель не відноситься до її посадових обов`язків. (т. 26 а.с. 148-150);

- показаннями свідка ОСОБА_272 , згідно яких він займав посаду Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області з 11.03.2008 р. по 15.04.2011 р. До його посадових обов`язків, крім іншого, входило загальне керівництво адміністрацією, підписання від її імені різних розпоряджень, наказів і т.д., здійснення контролю за діяльністю працівників адміністрації в цілому. У квітні 2009 року він, як голова Харківської районної державної адміністрації, підписав наданий йому для огляду документ, а саме Розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 748 від 14.04.2009 р. «Про передачу у власність земельних ділянок на території Русько-Тишківської сільської ради» на підставі відповідної документації. Перш ніж підписати даний документ, на його зворотньому боці він перевірив наявність підписів осіб, які перевіряли законність його видачі, керівника апарату, начальника юридичного відділу, начальника відділу контролю, начальника загального відділу ХРДА, начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області. Будь-яких порушень діючого законодавства, виявлення яких відносилось до моєї компетенції, в наданій йому документації не було. Відповідно до зазначеного розпорядження було передано безоплатно у власність ОСОБА_66 земельну ділянку загальною площею 1,7870 га. за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населенного пункту на території Русько-Тишківського селищної ради Харківського району Харківської області для ведення особистого сільського господартсва в розмірах згідно до проекту землеустрою, який додавався. Про те, що земельна ділянка, передана у власність ОСОБА_66 для ведення особистого сільського господарства фактично знаходиться на території ДП «Данилівське ДДЛГ» в квартале № 125 виділ № 3 та належить до земель лісового фонду, він до теперішнього часу не знав. Відповідно до наданої йому документації було вказано, що дана земельна ділянка знаходиться за межами населенного пункту на території Русько-Тишківського сільської ради. Крім того, вказав, що до його обов`язків, як голови адміністрації, перевірка місця розташування та якісних характеристик земельних ділянок не входила. Даним питанням повинен був займатися відділ земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області. Даним розпорядженням надано дозвіл на розробку проектів землеустрою по відводу земельних ділянок для передачі їх у власність орієнтовної площею 4,0 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, розташованих за межами населенного пункту на території Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області для ведення особистого сільського господарства в розмірах відповідно до списку, який додавався. Список громадян, який додавався, був виконаний начальником відділу земельних ресурсів ОСОБА_5 , та підписаний керівником апарату адміністрації. (т. 26 а.с. 141-144);

- протоколом огляду місця події від 26.07.2012 з додатком, яким встановлено, що земельна ділянка, передана у власність ОСОБА_66 , частково знаходиться на території земельної ділянки ДП «Данилівське ДДЛГ» (на території земель лісового фонду відповідно Державного акту на право постійного користування землею серія ХР-25-00-000-312). (т. 26 а.с. 154-155).

- висновком судово-оцінної експертизи № 9985 від 19.10.2012 р., проведеної Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз «ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса», яким встановлено, що ринкова вартість земельної ділянки переданої у власність ОСОБА_66 станом на квітень 2009 р. становить 164118 грн. 00 коп. (т. 29 а.с. 198-211);

Вказані докази свідчать про те, що ОСОБА_5 , будучи призначеним, згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів України № 867-к від 20.09.2007 р., на посаду виконуючого обов`язки начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківської області, являючись службовою особою, 20.05.2008 р., будучи службовою особою, умисно, зловживаючи своїм службовим положенням, діючи в інтересах третіх осіб, розглянувши матеріали вказаного проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки на території Русько-Тишківської селищної ради Харківського району Харківської області у власність, в порушення вимог ст.ст. 149, 198 Земельного кодексу України, ст. 56 ЗУ «Про землеустрій», склав та видав завідомо неправдиві офіційні документи в інтересах третіх осіб, а саме: висновок від 20.05.2008 р. № 258 про позодження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність ОСОБА_66 , для ведення особистого сільського господарства, шляхом завірення його своїм підписом та печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, не вказав, приховав той факт, що виділ земельної ділянки проводиться частково за рахунок земель лісового фонду, переданих у постійне користування ДП «Данилівське ДДЛГ», а вказав, що дана земельна ділянка нібито виділяється за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сінокосів); акт погодження меж земельної ділянки від 14.05.2008 р., шляхом завірення його своїм підписом та печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, не вказав, що межі вищезазначеної земельної ділянки не погоджені з ДП «Данилівське ДДЛГ», хоча достовірно знав про це. Відповідно ст. 56 закону України «Про землеустрій», погодження меж суміжних земельних ділянок, є одною з основних умов передачі земельної ділянки у власність.

- показанями ОСОБА_5 , який будучи допитаним в якості підозрюваного пояснив, що з 1997 р. по серпень 2008 р. він був начальником відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області. Перелік його посадових обов`язків він на даний час вже не пом`ятає, так як пройшо багато часу. Також додав, що всі його посадові обов`язки були відображені в його посадовій інструкції, з якою він ознайомлений. Приблизно в листопаді 2007 року ним були підписані висновки про погодження проектівземлеустрою відносно відводу земельних ділянок загальною площею 2,0 га кожному, для ведення особистого селянського господарства без зміни цільового призначення ОСОБА_77 , ОСОБА_78 та ОСОБА_245 , для оформлення права власності на території Циркунівської селищноїради Харківського району Харківської області. Також пояснив, що він не знав, що виділені земельні ділянки ОСОБА_77 , ОСОБА_78 , та ОСОБА_244 , для ведення особистого селянського господарства, знаходяться на території м. Харкова, так як відповідно до картографічного плану та кадастрового плану зі схематичними ситуаціями, ця ділянка знаходиться на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області. Він вважає, що дані ділянки не знаходяться в межах м. Харкова, так як відповідно до картографічних матеріалів, які в нього були, ці ділянки знаходяться на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області. (т. 28 а.с. 315-318)

- документами - листами Міськрайонного управління Держкомзема в м. Люботин та Харківському районі Харківської області та додатками до них від 22.07.2011 р., якими підтверджується той факт, що земельні ділянки передані у власність ОСОБА_83 , ОСОБА_84 та ОСОБА_245 , для ведення особистого селянського господарства знаходяться за межами Харківського району, а саме в межах м. Харкова. (т. 23 а.с. 33-51);

- документами - актами перенесення меж земельних ділянок (переданих у власність ОСОБА_83 , ОСОБА_77 та ОСОБА_245 , для ведення особистого селянського господарства) на місцевість від 26.07.2011 р., якими також встановлено, що вищезазначені земельні ділянки знаходяться в межах м. Харкова, а саме: земельна ділянка передана ОСОБА_454 відповідно до державного акту серії ЯД № 022103 від 19.09.2008 р. площею 2,0 га повністю знаходиться в межах м. Харкова; земельна ділянка передана ОСОБА_83 відповідно до державного акту серії ЯД № 022104 від 19.09.2008 р. площею 2,0 га., частково знаходиться в межах м. Харкова (1,9801 га. в межах м. Харкова, 0,0199 га. в межах Циркунівської селищної ради); земельна ділянка передана ОСОБА_245 , відповідно до державного акту серії ЯД № 022102 від 19.09.2008 площею 2,0 га. частково знаходиться в межах м. Харкова (1,7022 га. в межах м. Харкова, 0,2978 га. в межах Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області). (т. 23 а.с. 204-209);

-документами -архівними екземплярами державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЯД № 022103 від 19.09.2008 р. на ім`я ОСОБА_77 , серії ЯД № 022104 від 19.09.2008 р. на ім`я ОСОБА_455 , серії ЯД № 022102 від 19.09.2008 р. на ім`я ОСОБА_80 (т. 24 а.с. 43, 76, 108)

- документами - проектами землеустрою по відведенню земельних ділянок у власність ОСОБА_83 , ОСОБА_77 та ОСОБА_245 , для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ), крім того, складеними та підписаними ОСОБА_5 . Три висновками відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, що знаходяться в них, де вказано, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населеного пункту на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області, приховавши той факт, що виділ земельної ділянки проводиться частково за рахунок земель м. Харкова, а також акт узгодження меж земельного ділянки від 26.10.2007 р., завірений підписом ОСОБА_5 та печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, в якому відсутні дані про узгодження меж вищезазначеної земельної ділянки з Харківською міською радою, хоча в дійсності це було відомо ОСОБА_5 , виходячи з вимог ст. 56 ЗУ «Про землеустрій», погодження меж суміжних земельних ділянок, є одною з основних умов передачі земельної ділянки у власність. (т. 24 а.с. 144-154);

- показанями свідка ОСОБА_456 , яка пояснила, що вона працює на посаді директора ВКПФ «Істок» з листопада 2002 р. На підставі розпорядження голови Харківської міської адміністрації від 04.09.2007 р. № 1894 ВКПФ «Істок», яка вина керує, було розроблено проекти землеустрою по відводу земельних ділянок ОСОБА_83 , ОСОБА_77 та ОСОБА_245 , для ведення особистого селянського господарства без зміни цільового призначення на території Циркунівської селищної ради Харківського району. Відповідно до діючого законодавства, а саме Земельного кодексу України, проект відводу земельної ділянки підлягає погодженню. Так вказаний проект був позитивно подовжений в.о. начальника відділу земельних ресурсів у Харківському районі Харківської області- ОСОБА_5 (т. 25 а.с. 65-69);

-показаннями свідка ОСОБА_457 , згідно яких, з січня 2011 року працює на посаді заступника начальника відділу державного земельного кадастру Міськрайонного управління Держкомзема в м. Люботин та Харківському районі Харківської області. До цього, з вересня 2009 р. вона працювала на різних посадах в цій же установі. Ознайомившись з проектами землеустрою по відведенню земельних ділянок ОСОБА_83 , ОСОБА_77 та ОСОБА_245 , для ведення особистого селянського господарства на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області, а також планово-картографічною на паперовому на електронному носіях, що знаходяться в Міськрайонному управлінні Держкомзему в м. Люботин та Харківському районі вказала, що відповідно даним матеріалам, а саме індексної карти Харківського району в електронному вигляді та карті проекту формування території та встановлення меж Циркунівської сільської ради Харківського району від 1993 р., вищезазначені земельні ділянки знаходяться в межах м. Харкова. Карта проект Харківського району Харківської області від 1993 р. офіційно затверджена рішенням Харківської районної ради Харківської області та є обов`язковою для виконання в роботі. Також додала, що індексна карта в електронному вигляді по Харківській області була створена на замовлення Управління земельних ресурсів у Харківській області, яка є обов`язковою в роботі управління, так як кадастрові номери земельним ділянкам присвоюються за допомогою електронної версії картографічної основи Харківської області «КОХО». (т. 25 а.с. 133-139);

- показанями свідка ОСОБА_458 , який підтвердив покази, що дала ОСОБА_459 (т. 25 а.с. 140-143);

- висновком судово-оцінної експертизи № 13111 від 09.04.2012 р., проведеної Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз «ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса», яким встановлено, що ринкова вартість земельних ділянок переданих у влісність ОСОБА_83 , ОСОБА_77 та ОСОБА_245 , станом на вересень 2008 р. складає 1167447 грн. 00 коп. ( т. 25 а.с. 29-48);

Вказані докази в сукупності свідчить про те, що ОСОБА_5 , займаючи посаду будучи призначеним, згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів України № 867-к від 20.09.2007 р., на посаду виконуючого обов`язки начальника Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківської області, являючись службовою особою, 20.05.2008 р., будучи посадовою особою, 16.11.2007 р., будучи службовою особою, умисно, зловживаючи своїм службовим положенням, діючи в інтересах третіх осіб, достовірно знаючи, що зазначені земельні ділянки знаходяться за межами Циркунівської сільської ради, а саме на території м. Харкова, погодження та складання офіційних документів, які є основою для виділення будь-яких земельних ділянок на цій території не входить до його компетенції, - не знаходяться в межах наданих йому прав та службових повноважень, так як, займав посаду в.о. начальника відділу земельних ресурсів Харківського району Харківської області, що входило до його посадових обов`язків, в порушення вимог діючого законодавства, розглянувши матеріали вказаних технічних документацій, розглянувши матеріали вказаних проектів землеустрою по відводу земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства у власність ОСОБА_77 , ОСОБА_83 та ОСОБА_79 , склав та видав завідомо неправдиві офіційні документи в інтересах третіх осіб, шляхом завірення їх своїм підписом, а саме: технічні завдання на складання проектів землеустрою з відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення вищезазначеним особам, акти встановлення та погодження зовнішніх меж земельних ділянок в натурі, а також три висновки відділу земельних ресурсів Харківського району від 16.11.2007 р. за проектами землеустрою по відведенню земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства без зміни цільового призначення ОСОБА_77 , ОСОБА_83 та ОСОБА_460 , для оформлення права власності на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області, погоджені його підписом та печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі, не вказав, що у зв`язку з їх місцезнаходженням, Циркунівська селищна рада Харківського району Харківської областіі не має компетенції на передачу у власність.

- показами ОСОБА_5 , який будучи допитаним в якості підозрюваного пояснив, що з 1997 р. по серпень 2008 р. він був начальником відділу земельних ресурсів у Харківському районі Харківської області. Перелік його посадових обов`язків він на даний час вже не пом`ятає, так як пройшо багато часу. Також додав, що всі його посадові обов`язки були відображені в його посадовій інструкції, з якою він ознайомлений. Приблизно у лютому 2008 року ним було підписано висновки про узгодження проектів та відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_462 , ОСОБА_103 , ОСОБА_99 , та ОСОБА_100 , загальною площею 20,0000 га. за межами населенного пункту на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області, за рахунок земель запасу сільськогосподарських угідь на основі відповідних проектів землеустрою, які були належним чином оформлені відповідно до діючого на той час законодавства України. З вищевказаними особами, котрим в подальшому були виділені земельні ділянки за межами населенного пункту на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області, він не знайомий, в будь-яких родинних відносинах не перебував та на даний час не перебуває. Також пояснив, що він не знав, що земля яна знаходиться на земельних ділянках, які виділялись громадянам ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_462 , ОСОБА_103 , ОСОБА_99 , та ОСОБА_100 , загальною площею 20,0000 га. за межами населенного пункту на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області за рахунок земель запасу сільськогосподарських угідь, відноситься до цінних земель, так як перевірка данного факту не входить до його службових повноважень. У зв`язку з тим, що вищезазначені земельні ділянки відносились до категорії сільськогосподарського призначення він не перевіряв відноситься ця земля до особливо цінних чи ні, хто саме перевіряв законність відмови арбітражного керуючого ДГ «Мерефа» НААН України від частини земель вказаного господарства та передачі їх в землі запасу Харківського району Харківської області йому не відомо, в його посадові обов`язки як начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, це не входило. (т. 27 а.с. 300-302);

- документами - пояснювальними записками складеними в.о. начальника відділу земельних ресурсів у Харківському районі ОСОБА_5 , до проектів розпоряджень про припинення права постійного користування земельними ділянками, які складені без відповідної перевірки повноважень арбітражного керуючого Державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочевництва та бахчевництва УААН України ОСОБА_88 , а також заяв останнього, видані розпорядження № 1792, № 3, № 3370 про припинення права постійного користування частиною земельної ділянки ДГ «Мерефа», площею 334,0 га., 34,0 га., 11,0 га. та зарахування їх до земель запасу, розташованих на території Мереф`янської міської ради Харківського району. (т. 27 а.с. 15-25);

- документом - листом ДП «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» № 70/01-364 від 24.05.2012 р., якими підтверджується, що вищезазначені земельні ділянки представлені особливо цінними групами грунтів, які раніше були в користуванні державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочевництва та бахчевництва УААН та відносяться відповідно до наказу Держкомзему України «Про затвердження переіку особливу цінних груп грунтів» № 245 від 06.10.2003 р. та ст. 150 Земельного кодексу України до особливо цінних земель. (т. 27 а.с. 193);

-документом - актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства Державної інспекції сільського господарства в Харківській області від 20.04.2012 р., якими встановлено зарахування земель, які знаходились в постійному користуванні державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочевництва та бахчевництва УААН, до земель запасу, здійснено з порушенням вимог діючого законодавства, без належної перевірки повноважень арбітражного керуючого Державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочевництва та бахчевництва УААН, з чого випливає висновок, що перевірка повноважень при добровільній відмові, відносилась до обов`язків начальника відділу земельних ресурсів у Харківському районі Харківської області ОСОБА_5 , так як від готував пояснювальні записки до проектів розпоряджень про припинення права постійного користування земельними ділянками. ( т. 27 а.с. 167-177);

- документом - архівними екземплярами державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЯЕ № 497315 від 26.02.2008 р. на ім`я ОСОБА_463 , серії ЯЕ № 497314 від 26.09.2008 р. на ім`я ОСОБА_94 , серії ЯЕ № 497312 від 26.09.2008 р. на ім`я ОСОБА_464 , серії ЯЕ № 497313 від 26.09.2008 р. на ім`я ОСОБА_92 , серії ЯЕ № 497316 від 26.09.2008 р. на ім`я ОСОБА_465 ,, серії ЯЕ № 493369 від 04.11.2009 р. на ім`я ОСОБА_100 , серії ЯЕ № 493368 від 04.11.2009 р. на ім`я ОСОБА_96 , серії ЯЕ № 493371 від 04.11.2009 р. на ім`я ОСОБА_466 , серії ЯЕ № 509496 від 04.11.2009 р. та серії ЯЕ № 509497 від 04.11.2009 р. на ім`я ОСОБА_99 , серії ЯЖ № 461073 від 11.11.2008 р. на ім`я ОСОБА_467 , серії ЯЖ № 461076 від 11.11.2008 р. на ім`я ОСОБА_468 , серії ЯЖ № 461075 від 26.02.2008 р. на ім`я ОСОБА_469 ;

-документами -проектами землеустрою з відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_462 , ОСОБА_103 , ОСОБА_99 , та ОСОБА_100 , для ведення особистого господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сінокосів) на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області, крім того, складеними та підписаними ОСОБА_5 .

Дванадцятьма висновками про погодження проектів землеустроїв відносно відведення земельних ділянок у власність вищезазначеним особам, де вказано, що дані земельні ділянки знаходяться на території Мереф`янської міської ради за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сінокосів) хоча в дійсності ОСОБА_5 , було достовірно відомо що дані землі відносяться до особливо цінних, про що ОСОБА_5 , не вказав. (т. 29 а.с. 127-174);

- показаннями свідка ОСОБА_88 , згідно яких він показав, що він є приватним підприємцем. З 2001 року від являється арбітражним керуючим. На підставі постанови Господарського суду Харківської області по справі № Б-10745/2-19 від 15.04.2004 р. він призначений ліквідатором ДП ОГ «Мерефа». До його службових обов`язків входить: проведення процедури ліквідації підприємства відповідно до ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Відносно факту добровільної відмови від частини земельних ділянок, що перебували у постійному користуванні вищезазначеного підприємства він засвідчив, що крім листів на ім`я голови Харківської районної державної адміністрації про розгляд питання відносно добровільної відмови від права користування вищезазначеними земельними ділянками, що перебували у постійному користуванні вищезазначеного підприємства, він більше ні яких документів не писав та не підписував. Також засвідчив, що добровільно відмовитись від вищезазначених земельних ділянок у нього вимагав на той час начальник відділу земельних ресурсів Харківської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_5 , тому ще це потрібно було, з його слів, якимось «великим людям». При цьому більше він нічого не пояснив і не пропонував. Особисто він, будь-яких грошових коштів від нього, інших осіб за вищезазначені добровільні відмови від права користування земельними ділянками не отримував. Подальшу долю розгляду вищезазначених листів відносно добровільної відмови від частини земельних ділянок, що перебували в постійному користуванні вищезазначеного підприємства він дізнався лише сьогодні від слідчого Харківської міжрайонної прокуратури, у зв`язку з тим, що будь-яких відповідей з Харківської районної державної адміністрації він не отримував. (т. 29 а.с. 262-264);

-показанями свідка ОСОБА_87 , який засвідчив, що він займав посаду Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області з березня 2005 року по січень 2008 року. До його посадових обов`язків, крім іншого, входило загальне керування адміністрацією, підписання від її імені різних розпоряджень, наказів і т.д., здійснення контролю за діяльністю працівників адміністрації в цілому. У серпні 2007 року він, як голова Харківської районної державної адміністрації, поставив резолюцію на поданих йому для огляду документах, а саме заявах громадян ОСОБА_466 , ОСОБА_470 , ОСОБА_100 , ОСОБА_471 , на розгляд питання про надання дозволу на виділ земельних ділянок на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області для ведення особистого селянського господарства, які повинні були бути розглянуті на земельній комісії ХРДА. Після задовільного розгляду заяв, він підписував відповідні розпорядження про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з відведення земельних ділянок громадянам, які звернулись з заявами. Крім того, у грудні 2007 року аналогічні резолюції він поставив на поданих йому для огляду документах, а саме заявах громадян ОСОБА_463 , ОСОБА_91 , ОСОБА_469 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_462 , на розгляд питання про надання дозволу на виділ земельних ділянок території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області для ведення особистого селянського господарства, які також було розглянуто на земельній комісії ХРДА. За результатами розгляду вищезазначених заяв на земельній комісії ХРДА в січні 2008 р. ним були підписані подані йому для огляду розпорядження про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з відведення земельних ділянок громадянам, які звернулись з заявами. Також засвідчив, що перевірка законності процедури добровільної відмови арбітражного керуючого ДГДП «Мерефа» ОСОБА_88 , від вищезазначених земельних ділянок на той час входила до повноважень відділу земельних ресурсів ХРДА, а саме на той час начальника вказаного відділу ОСОБА_5 . До його посадових обов`язків входило лише дача вказівок відповідним структурним підрозділам ХРДА на перевірку законності проведення тієї чи іншої процесуальної дії. (т. 29 а.с. 81-83);

- показанями свідка ОСОБА_472 , який засвідчив, що він займав посаду Голови Харківської районної державної адміністрації з 11.03.2008 р. по 15.04.2011 р. До його посадових обов`язків, крім іншого, входило загальне керування адміністрацією, підписання від її імені різних розпоряджень, наказів і т.д., здійснення контролю за діяльністю працівників адміністрації в цілому. У серпні 2008 року він, як голова Харківської районної державної адміністрації, підписав поданий йому для огляду документ, а саме Розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 2799 від 12.08.2008 р. «Про передачу у власність земельних ділянок за межами населеного пункту на території Мереф`янської міської ради» на підставі відповідної документації, наданої йому. Перш ніж підписати даний документ, Перш ніж підписати даний документ, на його зворотньому боці він перевірив наявність підписів осіб, які перевіряли законність його видачі, начальника юридичного відділу, начальника відділу контролю, начальника загального відділу ХРДА, начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області. Будь-яких порушень діючого законодавства, виявлення яких відносилось до моєї компетенції, в наданій йому документації не було. Відповідно до зазначеного розпорядження було затверджено проекти землеустрою про відвід земельних ділянок для передачі їх у власність громадянам ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_473 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_474 , ОСОБА_103 , ОСОБА_475 , та ОСОБА_100 , для ведення особистого селянського господарства в розмірах відповідно до списку, який додається, за межами населеного пункту на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області. Також засвідчив, що перевірка законності процедури добровільної відмови арбітражного керуючого ДГ ДП «Мерефа» ОСОБА_86 від вищезазначених земельних ділянок на той час входило до повноважень відділу земельних ресурсів ХРДА в Харківському районі Харківської області, а саме на той час, начальника вказаного відділу ОСОБА_5 .. До його посадових обов`язків входило лише дача вказівок відповідним структурним підрозділам ХРДА на перевірку законності проведення тієї чи іншої процесуальної дії. (т. 29 а.с. 87-89);

-показанями свідка ОСОБА_476 , яка засвідчила, що вона з 2005 р. по час його допиту обіймає посаду директора ТОВ «Богодар-2005». ОСОБА_5 , є її чоловіком. В наданих їй для огляду оригіналах проектів землеустрою з відводу земельних ділянок ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_477 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , та ОСОБА_462 , за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сінокосів) за межами населеного пункту на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області, на титульних листах в графі «Директор ТОВ «Богодар 2005» ОСОБА_476 , стоїть її підпис лише на проекті про відвід земельної ділянки ОСОБА_478 . На інших поданих їй для огляду проектах землеустрою, стоять підписи її, на той час, заступника ОСОБА_479 , які скріплені відбитком печатки ТОВ «Богодар-2005». ОСОБА_479 заміщав її під час її відсутності та відповідно мав право підпису. Печатка ТОВ «Богодар-2005» зберігалась у сейфі, до якого мали доступ вона та її заступник. За фактом того, що земельні ділянки, передані у власність ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_477 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , та ОСОБА_462 , відносяться до особливо цінних земель, пояснила, що підставою для розробки вищевказаних проектів землеустрою було розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації № 367 від 28.01.2008 р. в якому було вказано, що виділ земельних ділянок проводиться за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сінокосів), для цього ж призначення та для тих самих угідь. Вона також засвідчила, що до її обов`язків як розробника проектів землеустрою з відведення земельних ділянок, перевірка категорії земель, за рахунок яких відбувається виділ, не входить, так як проектування відбувається на підставі вже наданих замовником документів. Крім цього, виїхавши на місце та встановивши невідповідність фактичної обстановки матеріалам, на підставі яких проводиться розробка проекту землеустрою, її фірма відмовляється від проведення робіт з подальшим повідомленням замовнику. Також засвідчила, що їй не відомо те, який орган (організація) проводить перевірку категорії земель, за рахунок яких здійснюється виділ земельних ділянок. Копії проектів землеустрою з відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , та ОСОБА_462 , для ведення особистого селянського господарства, які були розроблені її фірмою, ОСОБА_476 не знає де знаходяться, тому що пройшло багато часу і точно вона сказати не може. (т. 29 а.с. 90-93)

- висновком судово-оціночної експертизи № 9984 від 19.10.2012 р., проведеної Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз імені Заслуженого професора М.С. Бокаріуса, яким встановлено, що ринкова вартість земельних ділянок на території Мереф`янської міської ради переданих у власність ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_462 , ОСОБА_103 , ОСОБА_99 , та ОСОБА_100 , станом на липень 2008 року становить 1799663 грн. 00 коп. (т. 29 а.с. 223-243).

Вказані докази в сукупності свідчить про те, що ОСОБА_5 , достовірно знаючи про те, що вказані земельні ділянки відносяться до особливо цінних земель, так як ці питання передбачені його посадовими обов`язками, всупереч вимогам ч. 2 ст. 150 Земельного кодексу України, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, в інтересах третіх осіб, розглянувши матеріали вказаних проектів землеустроїв, склав та видав завідомо неправдиві офіційні документи в інтересах третіх осіб, шляхом завірення їх своїм підписом, а саме склав та видав дванадцять висновків про погодження проектів землеустроїв з відводу земельних ділянок у власність на земельні ділянки ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_462 , ОСОБА_103 , ОСОБА_99 , та ОСОБА_100 , затвердивши їх своїм підписом та печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, без вказівки на те, що вищезазначені земельні ділянки були незаконно, з порушенням процедури добровільної відмови арбітражним керуючим ДГ «Мерефа», вибули із постійного користування УААН, та в подальшому зараховані до земель запасу, про що ОСОБА_5 , було відомо, у зв`язку з покладеними на нього посадовими обов`язками, при підготовці пояснювальних записок до проектів розпоряджень про припинення права постійного користування земельними ділянками.

-показанями ОСОБА_5 , який будучи допитаним в якості підозрюваного пояснив, що з 1997 р. по серпень 2008 р. він був начальником відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області. Перелік його посадових обов`язків він на даний час вже не пом`ятає, так як пройшо багато часу. Також додав, що всі його посадові обов`язки були відображені в його посадовій інструкції, з якою він ознайомлений. Приблизно у лютому 2008 р. ним було підписано висновки про узгодження проектів та відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_480 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_462 , ОСОБА_103 , ОСОБА_99 , та ОСОБА_100 , загальною площею 20,0000 га. за межами населенного пункту на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області, за рахунок земель запасу сільськогосподарських угідь на основі відповідних проектів землеустрою, які були належним чином оформлені відповідно до діючого на той час законодавства України. З вищевказаними особами, котрим в подальшому були виділені земельні ділянки за межами населенного пункту на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області, він не знайомий, в будь-яких родинних відносинах не перебував та на даний час не перебуває. Також пояснив, що він не знав, що земля яна знаходиться на земельних ділянках, які виділялись громадянам ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_462 , ОСОБА_103 , ОСОБА_99 , та ОСОБА_100 , загальною площею 20,0000 га. за межами населенного пункту на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області за рахунок земель запасу сільськогосподарських угідь, відноситься до цінних земель, так як перевірка данного факту не входить до його службових повноважень. Крім того пояснив, що у зв`язку з тим, що вищезазначені земельні ділянки відносились до категорії сільськогосподарського призначення він не перевіряв відноситься ця земля до особливо цінних чи ні, хто саме перевіряв законність відмови арбітражного керуючого ДГ «Мерефа» НААН України від частини земель вказаного господарства та передачі їх в землі запасу Харківського району Харківської області йому не відомо, в його посадові обов`язки як начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, це не входило. (т. 27 а.с. 300-302);

- документами - пояснювальними записками складеними начальником відділу земельних ресурсів в Харківському районі ОСОБА_5 , до проектів розпоряджень про припинення права постійного користування земельними ділянками, які складені без відповідної перевірки повноважень арбітражного керуючого Державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочевництва та бахчевництва УААН України ОСОБА_88 , а також заяв останнього, видані розпорядження № 1792, № 3, № 3370 про припинення права постійного користування частиною земельної ділянки ДГ «Мерефа», площею 334,0 га., 34,0 га., 11,0 га. та зарахування їх до земель запасу, розташованих на території Мереф`янської міської ради Харківського району. (т. 27 а.с. 15-25);

-документом - листом ДП «Харківський науково дослідний та проектний інститут землеустрою» № 70/01-364 від 24.05.2012 р., якими підтверджується, що вищезазначені земельні ділянки представлені особливо цінними групами грунтів, які раніше були в користуванні державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочевництва та бахчевництва УААН та відносяться відповідно до наказу Держкомзему України «Про затвердження переіку особливу цінних груп грунтів» № 245 від 06.10.2003 р. та ст. 150 Земельного кодексу України до особливо цінних земель. (т. 27 а.с. 193);

-документом - актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства Державної інспекції сільського господарства в Харківській області від 20.04.2012 р., якими встановлено зарахування земель, які знаходились в постійному користуванні державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочевництва та бахчевництва УААН, до земель запасу, здійснено з порушенням вимог діючого законодавства, без належної перевірки повноважень арбітражного керуючого Державного підприємства дослідного господарства «Мерефа» Інституту овочевництва та бахчевництва УААН, з чого випливає висновок, що перевірка повноважень при добровільній відмові, відносилась до обов`язків начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області ОСОБА_5 , так як від готував пояснювальні записки до проектів розпоряджень про припинення права постійного користування земельними ділянками. ( т. 27 а.с. 169-174);

-документом -архівними екземплярами державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЯЕ № 497315 від 26.02.2008 на ім`я ОСОБА_463 , серії ЯЕ № 497314 від 26.09.2008 на ім`я ОСОБА_94 , серії ЯЕ № 497312 від 26.09.2008 на ім`я ОСОБА_464 , серії ЯЕ № 497313 від 26.09.2008 на ім`я ОСОБА_92 , серії ЯЕ № 497316 від 26.09.2008 на ім`я ОСОБА_465 ,, серії ЯЕ № 493369 від 04.11.2009 на ім`я ОСОБА_100 , серії ЯЕ № 493368 від 04.11.2009 на ім`я ОСОБА_96 , серії ЯЕ № 493371 від 04.11.2009 на ім`я ОСОБА_466 , серії ЯЕ № 509496 від 04.11.2009 та серії ЯЕ № 509497 від 04.11.2009 на ім`я ОСОБА_99 , серії ЯЖ № 461073 від 11.11.2008 на ім`я ОСОБА_467 , серії ЯЖ № 461076 від 11.11.2008 на ім`я ОСОБА_468 , серії ЯЖ № 461075 від 26.02.2008 на ім`я ОСОБА_469 ;

-документами - проектами землеустрою з відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_462 , ОСОБА_103 , ОСОБА_99 , та ОСОБА_100 , для ведення особистого господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сінокосів) на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області, крім того, складеними та підписаними ОСОБА_5 12 висновками про погодження проектів землеустроїв відносно відведення земельних ділянок у власність вищезазначеним особам, де вказано, що дані земельні ділянки знаходяться на території Мереф`янської міської ради за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сінокосів) хоча в дійсності ОСОБА_5 , було достовірно відомо що дані землі відносяться до особливо цінних, про що ОСОБА_5 , не вказав. (т. 29 а.с. 127-174);

- показаннями свідка ОСОБА_88 , ікий засвідчив, що він є приватним підприємцем. З 2001 року від являється арбітражним керуючим. На підставі постанови Господарського суду Харківської області по справі № Б-10745/2-19 від 15.04.2004 р. він призначений ліквідатором ДП ОГ «Мерефа». До його службових обов`язків входить: проведення процедури ліквідації підприємства відповідно до ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Відносно факту добровільної відмови від частини земельних ділянок, що перебували у постійному користуванні вищезазначеного підприємства він засвідчив, що крім листів на ім`я голови Харківської районної державної адміністрації про розгляд питання відносно добровільної відмови від права користування вищезазначеними земельними ділянками, що перебували у постійному користуванні вищезазначеного підприємства, він більше ні яких документів не писав та не підписував. Також засвідчив, що добровільно відмовитись від вищезазначених земельних ділянок у нього вимагав на той час начальник відділу земельних ресурсів Харківської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_5 , тому ще це потрібно було, з його слів, якимось «великим людям». При цьому більше він нічого не пояснив і не пропонував. Особисто він, будь-яких грошових коштів від нього, інших осіб за вищезазначені добровільні відмови від права користування земельними ділянками не отримував. Подальшу долю розгляду вищезазначених листів відносно добровільної відмови від частини земельних ділянок, що перебували в постійному користуванні вищезазначеного підприємства він дізнався лише сьогодні від слідчого Харківської міжрайонної прокуратури, у зв`язку з тим, що будь-яких відповідей з Харківської районної державної адміністрації він не отримував. (т. 29 а.с. 262-264);

-показанями свідка ОСОБА_87 , який засвідчив, що він займав посаду голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області з березня 2005 року по січень 2008 року. До його посадових обов`язків, крім іншого, входило загальне керування адміністрацією, підписання від її імені різних розпоряджень, наказів і т.д., здійснення контролю за діяльністю працівників адміністрації в цілому. У серпні 2007 року він, як голова Харківської районної державної адміністрації, поставив резолюцію на поданих йому для огляду документах, а саме заявах громадян ОСОБА_466 , ОСОБА_470 , ОСОБА_100 , ОСОБА_471 , на розгляд питання про надання дозволу на виділ земельних ділянок на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області для ведення особистого селянського господарства, які повинні були бути розглянуті на земельній комісії ХРДА. Після задовільного розгляду заяв, він підписував відповідні розпорядження про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з відведення земельних ділянок громадянам, які звернулись з заявами. Крім того, у грудні 2007 року аналогічні резолюції він поставив на поданих йому для огляду документах, а саме заявах громадян ОСОБА_463 , ОСОБА_91 , ОСОБА_469 , ОСОБА_481 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_462 , на розгляд питання про надання дозволу на виділ земельних ділянок території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області для ведення особистого селянського господарства, які також було розглянуто на земельній комісії ХРДА. За результатами розгляду вищезазначених заяв на земельній комісії ХРДА в січні 2008 року ним були підписані подані йому для огляду розпорядження про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з відведення земельних ділянок громадянам, які звернулись з заявами. Також засвідчив, що перевірка законності процедури добровільної відмови арбітражного керуючого ДГДП «Мерефа» ОСОБА_88 , від вищезазначених земельних ділянок на той час входила до повноважень відділу земельних ресурсів ХРДА, а саме на той час начальника вказаного відділу ОСОБА_5 . До його посадових обов`язків входило лише дача вказівок відповідним структурним підрозділам ХРДА на перевірку законності проведення тієї чи іншої процесуальної дії. (т. 29 а.с. 81-83);

-показанями свідка ОСОБА_472 , який засвідчив, що він займав посаду голови Харківської районної державної адміністрації з 11.03.2008 р. по 15.04.2011 р. До його посадових обов`язків, крім іншого, входило загальне керування адміністрацією, підписання від її імені різних розпоряджень, наказів і т.д., здійснення контролю за діяльністю працівників адміністрації в цілому. У серпні 2008 року він, як голова Харківської районної державної адміністрації, підписав поданий йому для огляду документ, а саме Розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 2799 від 12.08.2008 «Про передачу у власність земельних ділянок за межами населеного пункта на території Мереф`янської міської ради» на підставі відповідної документації, наданої йому. Перш ніж підписати даний документ, Перш ніж підписати даний документ, на його зворотньому боці він перевірив наявність підписів осіб, які перевіряли законність його видачі, начальника юридичного відділу, начальника відділу контролю, начальника загального відділу ХРДА, начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області. Будь-яких порушень діючого законодавства, виявлення яких відносилось до моєї компетенції, в наданій йому документації не було. Відповідно до зазначеного розпорядження було затверджено проекти землеустрою про відвід земельних ділянок для передачі їх у власність громадянам ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_462 , ОСОБА_103 , ОСОБА_99 , та ОСОБА_100 , для ведення особистого селянського господарства в розмірах відповідно до списку, який додається, за межами населеного пункту на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області. Також засвідчив, що перевірка законності процедури добровільної відмови арбітражного керуючого ДГ ДП «Мерефа» ОСОБА_86 від вищезазначених земельних ділянок на той час входило до повноважень відділу земельних ресурсів ХРДА в Харківському районі Харківської області, а саме на той час, начальника вказаного відділу ОСОБА_5 .. До його посадових обов`язків входило лише дача вказівок відповідним структурним підрозділам ХРДА на перевірку законності проведення тієї чи іншої процесуальної дії. (т. 10 а.с. 87-89);

-показанями свідка ОСОБА_476 , яка засвідчила, що вона з 2005 року по теперішній час обіймає посаду директора ТОВ «Богодар-2005». ОСОБА_5 , є її чоловіком. В наданих їй для огляду оригіналах проектів землеустрою з відводу земельних ділянок ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , та ОСОБА_462 , за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сінокосів) за межами населеного пункту на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області, на титульних листах в графі «Директор ТОВ «Богодар 2005» ОСОБА_476 , стоїть її підпис лише на проекті про відвід земельної ділянки ОСОБА_478 . На інших поданих їй для огляду проектах землеустрою, стоять підписи її, на той час, заступника ОСОБА_479 , які скріплені відбитком печатки ТОВ «Богодар-2005». ОСОБА_479 заміщав її під час її відсутності та відповідно мав право підпису. Печатка ТОВ «Богодар-2005» зберігалась у сейфі, до якого мали доступ вона та її заступник. За фактом того, що земельні ділянки, передані у власність ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , та ОСОБА_462 , відносяться до особливо цінних земель, пояснила, що підставою для розробки вищевказаних проектів землеустрою було розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації № 367 від 28.01.2008 в якому було вказано, що виділ земельних ділянок проводиться за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сінокосів), для цього ж призначення та для тих самих угідь. Вона також засвідчила, що до її обов`язків як розробника проектів землеустрою з відведення земельних ділянок, перевірка категорії земель, за рахунок яких відбувається виділ, не входить, так як проектування відбувається на підставі вже наданих замовником документів. Крім цього, виїхавши на місце та встановивши невідповідність фактичної обстановки матеріалам, на підставі яких проводиться розробка проекту землеустрою, її фірма відмовляється від проведення робіт з подальшим повідомленням замовнику. Також засвідчила, що їй не відомо те, який орган (організація) проводить перевірку категорії земель, за рахунок яких здійснюється виділ земельних ділянок. Копії проектів землеустрою з відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , та ОСОБА_462 , для ведення особистого селянського господарства, які були розроблені її фірмою, ОСОБА_476 не знає де знаходяться, тому що пройшло багато часу і точно вона сказати не може. (т. 29 а.с. 90-93)

- висновком судово-оціночної експертизи № 9984 від 19.10.2012 р., проведеної Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз імені Заслуженого професора М.С. Бокаріуса, яким встановлено, що ринкова вартість земельних ділянок на території Мереф`янської міської ради переданих у власность ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_462 , ОСОБА_103 , ОСОБА_99 , та ОСОБА_100 , станом на липень 2008 р. становить 1799663 грн. 00 коп. (т. 29 а.с. 223-243).

Вказані докази в сукупності свідчить про те, що ОСОБА_5 , достовірно знаючи про те, що вказані земельні ділянки відносяться до особливо цінних земель, так як ці питання передбачені його посадовими обов`язками, всупереч вимогам ч. 2 ст. 150 Земельного кодексу України, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, в інтересах третіх осіб, розглянувши матеріали вказаних проектів землеустроїв, склав та видав завідомо неправдиві офіційні документи в інтересах третіх осіб, шляхом завірення їх своїм підписом, а саме склав та видав дванадцять висновків про погодження проектів землеустроїв з відводу земельних ділянок у власність на земельні ділянки ОСОБА_101 , ОСОБА_461 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_462 , ОСОБА_103 , ОСОБА_99 , та ОСОБА_100 , затвердивши їх своїм підписом та печаткою відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, без вказівки на те, що вищезазначені земельні ділянки були незаконно, з порушенням процедури добровільної відмови арбітражним керуючим ДГ «Мерефа», вибули із постійного користування УААН, та в подальшому зараховані до земель запасу, про що ОСОБА_5 , було відомо, у зв`яку з покладеними на нього посадовими обов`язками, при підготовці пояснювальних записок до проектів розпоряджень про припинення права постійного користування земельними ділянками.

- документом - актом перевірки Головного управління Держкомзему в Харківській області від 31.01.2012 р. дотримання вимог земельного законодавства згідно, якого при порівнянні планово картографічних матеріалів, які увійшли в проекти відведення до державного акта на право постійного користування землею серії І-ХР № 001202 від 31.12.2001 р. було видано ДП «ДГ« Елітне» інституту рослинництва «ім. В Я. Юр`єва», встановлено, що землі, які передані громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_482 , ОСОБА_483 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 у власність на дату їх передачі фактично перебували в постійному користуванні ДП «ДГ «Елітне» інституту рослинництва «ім. В .Я. Юр`єва». (т. 36. а.с. 221-222).

- документом -листом міськрайонного управлення Держкомзему в м.Люботин та Харківському районі Харківської області № 1085 від 03.03.2012 року згідно, якого згідно планово-картографічних матеріалів, які є в міськрайонному управлінні земельні ділянки належать ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_482 , ОСОБА_483 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 були відведені за рахунок земель ДП «ДГ« Елітне» інституту рослинництва «ім. В.Я.Юр`єва». (т. 37 а.с. 54-61).

- показанями свідка ОСОБА_15 , яка будучи допитаною в якості свідка по даній кримінальній справі, пояснила, що вона в 2007 р. з метою отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства звернулася з відповідною заявою до голови Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, а також до голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області.

Після того як на підстав її, Запеки, заяв було розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області про надання дозволу на розробку проектів землевідведення, нею, Запекою, було розпочато процес оформлення проекту землевідведення.

Після того як був складений проект землевідведення і пройдені позитивно усі узгодження в різних відповідних інстанціях, в тому числі і відділі земельних ресурсів Харківського району Харківської області, даний проект землевідведення було подано в Харківську районну державну адміністрацію Харківської області, де на підставі зазначеного проекту головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області було видано розпорядження про передачу їй, Запеці, у власність земельної ділянки.

Після цього їй, Запеці, був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку. (т. 37 а.с. 68-70).

- показаннями свідка ОСОБА_8 , яка будучи допитаною в якості свідка по даній кримінальній справі, пояснила, що вона в 2007 р. з метою отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства звернулася з відповідною заявою до голови Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, а також до голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області.

Після того як на підставі її, ОСОБА_484 , заяв було видано розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області про надання дозволу на розробку проектів землевідведення, нею, ОСОБА_485 , було розпочато процес оформлення проекту землевідведення.

Після того як був складений проект землевідведення і пройдені позитивно всі узгодження в різних відповідних інстанціях, в тому числі і відділі земельних ресурсів Харківського району Харківської області, даний проект землевідведення було подано в Харківську районну державну адміністрацію Харківської області, де на підставі зазначеного проекту головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області було видано розпорядження про передачу їй, ОСОБА_486 , у власність земельної ділянки.

Після того їй, ОСОБА_486 , був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку. (т. 37 а.с. 71-73)

- показаннями свідка ОСОБА_487 , яка будучи допитаною в якості свідка по даній кримінальній справі, пояснила, що вона в 2007 р. з метою отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства звернулася з відповідною заявою до голови Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, а також до голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області.

Після того як на підставі її, Турчиної, заяв було видано розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області про надання дозволу на розробку проектів землевідведення, нею, ОСОБА_488 , було розпочато процес оформлення проекту землевідведення.

Після того як був складений проект землевідведення і пройдені позитивно всі узгодження в різних відповідних інстанціях, в тому числі і відділі земельних ресурсів Харківського району Харківської області, даний проект землевідведення було подано в Харківську районну державну адміністрацію Харківської області, де на підставі зазначеного проекту головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області було видано розпорядження про передачу їй, Турчині, у власність земельної ділянки.

Після того їй, Турчині, був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку. (т. 37 а.с. 74-76).

- показаннями свідка ОСОБА_7 який будучи допитаний в якості свідка по даній кримінальній справі, пояснив, що він в 2007 р. з метою отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства звернулася з відповідною заявою до голови Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, а також до голови Харківської районної державної адміністрації Харківській області.

Після того як на підставі її, ОСОБА_489 , заяв було видано розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області про надання дозволу на розробку проектів землевідведення, ним, ОСОБА_490 , було розпочато процес оформлення проекту землевідведення.

Після того як був складений проект землевідведення і пройдені позитивно всі узгодження в різних відповідних інстанціях, в тому числі і відділі земельних ресурсів Харківського району Харківської області, даний проект землевідведення було подано в Харківську районну державну адміністрацію Харківської області, де на підставі зазначеного проекту головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області було видано розпорядження про передачу йому, ОСОБА_491 , у власність земельної ділянки.

Після того йому, ОСОБА_491 , був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку. (т. 37. а.с. 82-84).

- показаннями свідка ОСОБА_17 , яка будучи допитаною в якості свідка по даній кримінальній справі, пояснила, що вона в 2007 р. з метою отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства звернулася з відповідною заявою до голови Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, а також до голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області.

Після того як на підставі її, ОСОБА_492 , заяв було видано розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області про надання дозволу на розробку проектів землевідведення, нею, ОСОБА_492 , було розпочато процес оформлення проекту землевідведення.

Після того як був складений проект землевідведення і пройдені позитивно всі узгодження в різних відповідних інстанціях, в тому числі і відділі земельних ресурсів Харківського району Харківської області, даний проект землевідведення було подано в Харківську районну державну адміністрацію Харківської області, де на підставі зазначеного проекту головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області було видано розпорядження про передачу їй, ОСОБА_492 , у власність земельної ділянки.

Після того їй, ОСОБА_492 , був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку. (т. 37 а.с. 85-87).

-показаннями свідка ОСОБА_493 , яка будучи допитаною в якості свідка по даній кримінальній справі, пояснила, що вона в 2007 р. з метою отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства звернулася з відповідною заявою до голови Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, а також до голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області.

Після того як на підставі її, ОСОБА_494 , заяв було видано розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області про надання дозволу на розробку проектів землевідведення, нею, ОСОБА_494 , було розпочато процес оформлення проекту землевідведення.

Після того як був складений проект землевідведення і пройдені позитивно всі узгодження в різних відповідних інстанціях, в тому числі і відділі земельних ресурсів Харківського району Харківської області, даний проект землевідведення було подано в Харківську районну державну адміністрацію Харківської області, де на підставі зазначеного проекту головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області було видано розпорядження про передачу їй, ОСОБА_494 , у власність земельної ділянки.

Після того їй, ОСОБА_494 , був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку. (т. 37 а.с. 79-81).

-показаннями свідка ОСОБА_16 , яка будучи допитаною в якості свідка по даній кримінальній справі, пояснила, що вона в 2007 р. з метою отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства звернулася з відповідною заявою до голови Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, а також до голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області.

Після того як на підставі її, ОСОБА_16 , заяв було видано розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області про надання дозволу на розробку проектів землевідведення, нею, ОСОБА_16 , було розпочато процес оформлення проекту землевідведення.

Після того як був складений проект землевідведення і пройдені позитивно всі узгодження в різних відповідних інстанціях, в тому числі і відділі земельних ресурсів Харківського району Харківської області, даний проект землевідведення було подано в Харківську районну державну адміністрацію Харківської області, де на підставі зазначеного проекту головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області було видано розпорядження про передачу їй, ОСОБА_16 , у власність земельної ділянки.

Після того їй, ОСОБА_495 , був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку. (т. 37 а.с. 62-64).

-показаннями свідка ОСОБА_10 , яка будучи допитаною в якості свідка по даній кримінальній справі, пояснила, що вона в 2007 р. з метою отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства звернулася з відповідною заявою до голови Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, а також до голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області.

Після того як на підставі її, ОСОБА_496 , заяв було видано розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області про надання дозволу на розробку проектів землевідведення, нею, ОСОБА_497 , було розпочато процес оформлення проекту землевідведення.

Після того як був складений проект землевідведення і пройдені позитивно всі узгодження в різних відповідних інстанціях, в тому числі і відділі земельних ресурсів Харківського району Харківської області, даний проект землевідведення було подано в Харківську районну державну адміністрацію Харківської області, де на підставі зазначеного проекту головою Харківської районної державної адміністрації Харківської області було видано розпорядження про передачу їй, ОСОБА_498 , у власність земельної ділянки.

Після того їй, ОСОБА_498 , був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку. (т .37 а.с. 65-67)

-показанями свідка - директора ДП «ДГ «Елітне» інституту рослинництва «ім. В.Я. Юр`єва» НААН України» ОСОБА_499 , який будучи допитаним в якості свідка по даній кримінальній справі показав, що ДП «ДГ «Елітне» інституту рослинництва «ім. В.Я. Юр`єва» НААН України» свою діяльність веде на земельних ділянках, державні акти на які оформлені 31.12.2001 площею 2245,4 га. на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області та 04.01.2002 площею 104,5 га. на території Вільхівської селищної ради Харківського району Харківської області.

У зв`язку з важким матеріальним становищем ДП «ДГ «Елітне» інституту рослинництва «ім. В Я. Юр`єва» НААН України» не використав частину землі площею приблизно 11 га. на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області. Навесні 2011 року в зв`язку з поліпшенням матеріального становища ДП «ДГ «Елітне» інституту рослинництва «ім. В.Я. Юр`єва» НААН України» він, Лісун, як директор зазначеного підприємства прийняв рішення про початок виробництва на невикористаний ділянці землі площею приблизно 11 га. на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області. Однак, вчасно виїзду техніки на вказаний вище земельну ділянку до трактористу ДП «ДГ «Елітне» інституту рослинництва «ім. В.Я.Юр`єва» НААН України» під`їхав невідомий чоловік і сказав, що дані земельні ділянки належать на праві власності іншим особам.

Як, він, ОСОБА_499 , зазначив, для виділення земельних ділянок у власність на території ДП ДГ «Елітне» інституту рослинництва «ім. .В.Я. ЮР`ЄВА НААН України потрібно відповідну постанову президії Національної академії аграрних наук України. Після цього дана земельна ділянка повинна бити виведена із землекористування ДП ДГ «Елітне» інституту рослинництва ім. В.Я. Юр`єва НААН України. Тільки після цього можна звертатися до відповідних державних організацій для виділення відповідної ділянки у власність. Президією Національної академії аграрних наук України будь-які дозволи на вилучення земель ДП ДГ «Елітне» інституту рослинництва ім. в .я. Юр`єва НААН України на зазначені земельні ділянки не видавалися. (т. 37 а.с. 97-99).

-показаннями свідка ОСОБА_272 , який будучи допитаним по даній кримінальній справі, показав, що в квітні 2008 року він, як глава Харківської районний державної адміністрації, підписав розпорядження «Про передачу у власність земельних ділянок» громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_493 , ОСОБА_12 , ?? ОСОБА_500 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 на підставі відповідної технічної документації.

Перед тим, як підписати зазначені розпорядження він перевірив наявність підписів осіб, які перевіряли законність їх видачі в тому, числі і начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області ОСОБА_5 . Будь-яких порушень чинного законодавства, виявлення яких відносилося до компетенції свідка в наданій документації не було.

Згідно п. 2 зазначених розпоряджень було прийнято вирішено передати безоплатно у власність земельні ділянки за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, за межами населеного пункту на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області для ведення особистого селянського господарства зазначеним громадянам.

Згідно, наданої свідку документації було вказано, що дані земельні ділянки, перебувають на території земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь. Крім того, свідок показав що в його обов`язки, як Голови адміністрації, перевірка місця розташування і якісних характеристик земельних ділянок не входила, цим питанням повинен був займатися відділ земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, а також контролюючі органи в межах передбаченої законодавством компетенції, які погоджували проекти відводів земельних ділянок вищезазначеним особам, а саме Харківська районна санітарно-епідеміологічна служба, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області, відділ містобудування та архітектури Харківської районної державної адміністрації Харківської області, управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації. (т. 37 а.с. 91-93).

-показаннями свідка ОСОБА_425 , яка будучи допитаний в якості свідка по даній кримінальній справі пояснила, що в липні 2007 р. вона, як начальник відділу містобудування та архітектури Харківської районної державної адміністрації Харківської області підписала висновок щодо додержання містобудівних норм проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6 площею 1,0600 га., ОСОБА_7 площею 1,1050 га., ОСОБА_8 площею 1,0725 га., ОСОБА_9 площею 1,1400 га., ОСОБА_10 площею 0,6825 га., ОСОБА_493 площею 0,8500 га., ОСОБА_12 площею 0,9188 га., ОСОБА_501 площею 0,9188 га., ОСОБА_14 площею 0,9840 га., ОСОБА_15 площею 0,8500 га., ОСОБА_16 площею 0,6300 га., ОСОБА_17 площею 0,6650 га. для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населеного пункту на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, який був розроблений ТОВ «Богодар-2005». Висновкам було присвоєно вихідні №/№ 853/13, 853/8, 853/12, 853/5, 853/2, 853/1, 853/9, 853/11, 853/10, 853/7, 853/6, 853/3 від 22.07.2007 р., відповідно.

Згідно з висновками даних висновків містобудівні норми порушені не були. Також відповідно до наданої документації встановлено, про необхідність встановлення обмеження на використання земельних ділянок в охоронних зонах інженерних мереж. Будь-якого будівництва на даних земельних ділянках не передбачалося.

При дачі таких висновків як вона, Усова, пояснила перевірялося тільки дотримання містобудівних норм і наявність або відсутність, згідно наданої документації, необхідність встановлення сервітутів або обмежень на даній території. Перевірка інших вимог нормативно-правових актів України при оформленні технічної документації в її посадові обов`язки, як начальника відділу містобудування та архітектури Харківської районної державної адміністрації, не входить. (т. 37 а.с. 94-96).

-показаннями свідка - Головного державного санітарного лікаря Харківського району Харківської області ОСОБА_452 , яка показала, що в жовтні 2007 року вона, як Головний санітарний лікар Харківського району Харківської області, вона підписала висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи до проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам ОСОБА_6 площею 1,0600 га., ОСОБА_7 площею 1,1050 га., ОСОБА_8 площею 1,0725 га., ОСОБА_9 площею 1,1400 га., ОСОБА_10 площею 0,6825 га., ОСОБА_493 площею 0,8500 га., ОСОБА_12 площею 0,9188 Та, ОСОБА_501 площею 0,9188 га, ОСОБА_14 площею 0,9840 га., ОСОБА_15 площею 0,8500 га., ?? ОСОБА_502 площею 0,6300 га., ОСОБА_17 площею 0,6650 га. для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населеного пункту на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, які були розроблені ТОВ «Богодар-2005». Висновкам були присвоєні вихідні №/№ 548, 551, 547, 545, 549, 550, 544, 552, 555, 556, 553, 546 від 30.10.2007 р. відповідно. Згідно з висновками даних висновків зазначені проекти відповідають вимогам чинного санітарного законодавства України.

При цьому свідок показала, що при дачі зазначених дозволів вона перевіряє тільки дотримання санітарно-епідеміологічних норм, згідно наданої їй проектної документації. Перевірка інших вимог нормативно-правових актів України при оформленні технічної документації в її посадові обов`язки, як головного державного санітарного лікаря Харківського району Харківської області, не входить. (т. 37 а.с. 100-102).

-показаннями директора Харківського науково-методичного центру охорони культурної спадщини - ОСОБА_503 , який будучи допитаним в якості свідка по даній кримінальній справі пояснив, що на початку осені 2007 р. в Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини з відповідними заявами звернулися громадяни ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_493 , ОСОБА_12 , ?? ОСОБА_504 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 . З метою узгодження проектів землевідведення в частині знаходження тієї чи іншої земельної ділянки на території пам`яток археології, історії та монументального мистецтва, які взяті під охорону держави в Харківській області. Після перевірки поданих проектів землевідведення він, ОСОБА_505 , підписав відповідні проекти висновків на ім`я керівника управління культури Харківської обласної державної адміністрації. Після того, як цей висновок був підписаний керівником управління культури Харківської обласної державної адміністрації зазначеним вище особам були видані відповідні висновки №/№ 08-20/4666, 08-20/4673, 08-20/5163, 08-20/4671, 08-20/4657, 08-20/4674, 08-20/4728, 08-20/4727, 08-20/4675, 08-20/4672, 08- 20/4755, 08-20/4669 від 06.11.2007 р. (т .37 а.с. 106-108).

-показаннями свідка- заступника начальника головного управління-начальника управління кадастру в Харківській області ОСОБА_506 , який показав, що на початку 2007 р. з відповідними заявами в управління кадастру в Харківській області звернулися громадяни ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_493 , ОСОБА_12 , ?? ОСОБА_504 , ОСОБА_14 , ОСОБА_507 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , з метою проведення державної експертизи землевпорядної документації та надання відповідних висновків. Після перевірки поданих проектів землевідведення фахівцями відділу землевпорядної експертизи він, ОСОБА_508 , підписав ці висновки. Після того, як він, ОСОБА_508 , підписав відповідні висновки державної експертизи землевпорядної документації зазначеним вище особам були видані відповідні висновки №/№ 3713, 3707, 4000, 3716, 3709, 3706, 3710, 3711, 3712, 3715, 3717, 3714 від 29.12.2007 р., відповідно до яких подана проектна документація відповідала нормам чинного законодавства. Крім того свідок вказав, що Головне управління Держкомзему в Харківській області дає лише висновок щодо наявності і якості поданих документів заявником в проектах землевідведення. (т. 37 а.с. 109-111).

-показаннями заступника начальника відділу державного земельного кадастру міськрайонного управління Держкомзему в м. Люботин та Харківському районі ОСОБА_457 , яка показала, що під час вступу проектів землевідведень щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам в Харківський районний відділ земельних ресурсів, посадовими особами Харківської районного відділу земельних ресурсів розглядаються матеріали попереднього погодження щодо відведення земельних ділянок, розпорядження або рішення органів місцевого самоврядування. З 2008 року посадові особи Харківського районного відділу земельних ресурсів перевіряють координати відведеної земельної ділянки за спеціальною електронною базою на наявність накладень з іншими ділянками. До 2007 року такої бази не існувало, тому перевірка координати відведеної земельної ділянки посадовими особами Харківської районного відділу земельних ресурсів перевірялася за допомогою картографічних матеріалів. У разі виявлення будь-яких накладень відведеної земельної ділянки з іншими ділянками які знаходяться у власності або в користуванні інших осіб або організацій, посадовими особами Харківської районного відділу земельних ресурсів такі проекти повинні були бути повернуті на доопрацювання. При цьому вона, Черкашина, ознайомившись з проектами землевідведень щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_482 , ОСОБА_483 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 і з планово-картографічними матеріалами, які знаходяться в архіві міськрайонного управління Держкомзему в м Люботин і Харківському районі, пояснила, що земельні ділянки громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_482 , ОСОБА_483 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_509 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 відведені за рахунок земель що знаходяться в постійному користуванні в ДП «ДГ «Елітне» інституту рослинництва «ім. В.Я. Юр`єва»», згідно державного акту серії І-ХР № 001202. (т. 37 а.с. 112-115).

-показаннями свідка ОСОБА_510 , який показав, що з середини 2007 р. по грудень 2010 року він обіймав посаду заступника директора ТОВ «Богодар-2005». У його посадові обов`язки, крім іншого, входило пошук клієнтів для виконання оцінки земельних ділянок, а також підписання проектів землеустрою за відсутності або за вказівкою директора ТОВ «Богодар-2005» ОСОБА_511 . У проектах землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громаданям: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ОСОБА_512 , ОСОБА_12 , ОСОБА_513 , ОСОБА_14 , ОСОБА_509 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовища і сіножаті) за межами населеного пункту на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, на титульних аркушах в графі «Директор ТОВ «Богодар - 2005» ОСОБА_476 » стоять його підписи, які скріплені відбитком печатки ТОВ «Богодар-2005».

За фактом того, що земельні ділянки, передані у власність громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ОСОБА_512 , ОСОБА_12 , ОСОБА_514 , ОСОБА_14 , ОСОБА_509 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 фактично розташовані на землях, які відповідно до державного акту знаходяться в користуванні ДП «ДГ «Елітне» інституту рослинництва «ім. В.Я. Юр`єва» НААН України». Свідок вказав що згідно з наявною в проекті картографічної інформації ці землі відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення. Визначити, що дані земельні ділянки розташовані на земельних ділянках, які відповідно до державного акту знаходяться в користуванні ДП «ДГ «Елітне»» ТОВ «Богодар-2005» не мало можливості, так як немає доступу до відповідної бази даних. (т .37 а.с. 103-105)

- документами - звітами експертної грошової оцінки вартості земельних ділянок громадян ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_482 , ОСОБА_515 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , згідно яких загальна вартість земельних ділянок склала 1875535 гривень. ( т. 37 а.с. 131-148).

Речовими доказами, а саме розпорядженнями Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області «Про надання Дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» № 2021 від 17.09.2007 р., № 1103 від 04.04.2008 р., № 1104 від 04.04.2008 р., № 1105 від 04.04.2008 р., № 1111 від 04.04.2008 р., № 1115 від 04.04.2008 р., № 1117 від 04.04.2008 р., № 1118 від 04.04.2008 р., № 1119 від 04.04.2008 р., № 1119 від 04.04.2008 р., № 1120 від 04.04.2008 р., № 1121 від 04.04.2008 р., № 1122 від 04.04.2008 р., № 1123 від 04.04.2008 р. (т .37 а.с. 3-19-21).

Речовими доказами, а саме: Державними актами на право власності на земельні ділянки серії ЯЕ № 494330 від 22.04.2008 р., ЯЕ № 501618 від 27.06.2008 р., ЯЕ № 494329 від 17.06.2008 р., ЯЕ № 494320 від 22.05.2008 р., ЯЕ № 494323 від 22.05.2008 р., ЯЕ № 494324 від 22.05.2008 р., ЯЕ № 494332 від 22.05.2008 р., ЯЕ № 494321 від 22.05.2008 р., ЯЕ № 494326 від 21.05.2008 р., ЯЕ № 494328 від 21.05.2008 р., ЯЕ № 494325 від 21.05.2008 р., ЯЕ № 494327 від 21.05.2008 р., проектами землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (оранка) за межами населеного пункту на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_482 , ОСОБА_483 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 (т. 36 а.с. 227-302 ).

-показанями свідка ОСОБА_457 , яка показала, що з вересня 2009 р. по час проведення допиту він працює в міськрайонному управлінні Держкомзему в м Люботин і Харківському районі Харківської області, займає посаду заступника начальника відділу державного земельного кадастру. У 2008 р. під час надходження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам, посадовими особами управління розглядалися матеріали попереднього погодження щодо відведення земельних ділянок, розпорядження (рішення) органів влади або місцевого самоврядування. Перевірка координат відведеної земельної ділянки проводилася за допомогою картографічних матеріалів. У разі виявлення будь-яких накладень земельної ділянки що відводиться з іншими ділянками, що перебувають у власності або в користуванні інших осіб або організацій, такі проекти повинні були повернуті на доопрацювання. Ознайомившись з проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_139 для ведення особистого селянського господарства, згідно якого зазначено, що земельна ділянка ОСОБА_139 відводиться за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ)

Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області і з планово-картографічними матеріалами, які знаходяться в архіві Міськрайонного управління Держкомзему в м Люботин і Харківському районі Харківської області, свідок вказала, що при узгодженні даного проекту землеустрою ОСОБА_5 мав можливість знати про накладення зазначеної земельної ділянки на земельну ділянку, що знаходиться в постійному користуванні у Данилівського дослідного Держлісгоспу, згідно державного акту серії ХР-25-00-000-317 від 20.09.1994 р., і який використовується для ведення лісового господарства.

При встановленні факту накладення, ОСОБА_5 , повинен був відправити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_139 для узгодження до Держлісфонду. (т. 1 а.с. 130-136).

Аналогічні свідчення в частині наявності можливості у ОСОБА_5 встановити факт накладення земельної ділянки переданої у власність ОСОБА_139 для ведення особистого селянського господарства на земельну ділянку знаходиться в постійному користуванні у Данилівського дослідного Держлісгоспу для ведення лісового господарства, дав свідок ОСОБА_516 (т. 2 а.с. 75-78)

Вказані докази свідчать про те, що в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області ОСОБА_5 при узгодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_517 на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області за межами населеного пункту достовірно знав, що дана земельна ділянка яка виділяється ОСОБА_518 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь вже знаходився в постійному користуванні Данилівського дослідного держлісгоспу Українського ордена «Знак пошани» науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації «ім. Г.М. Висоцького» і використовувався для ведення лісового господарства згідно державного акту на право постійного користування землею серії ХР-25-00-000-317 від 20.09.1994 р.

-показанями свідка ОСОБА_519 , який показав, що він з липня 1986 р. по час його допиту він займає посаду директора Данилівського дослідного держлісгоспу Українського ордена «Знак пошани» науково-дослідного інституту лісового господарства та агломерації «ім. Г.М. Висоцького». Земельна ділянка, віддана у власність ОСОБА_518 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель нібито запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населеного пункту на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області загальною площею 2,00 га., в дійсності відпониться до земель лісового фонду, а саме до кварталу № НОМЕР_29 Південного лісництва Данилівського дослідного держлісгоспу. 20.09.1994 р. на дану земельну ділянку ввірене свідку підприємство отримало Державний акт на право постійного користування землею серії ХР -25-00-000-317, згідно якого земельна ділянка повинна використовуватися для ведення лісового господарства. Крім того, на території даної дільниці ростуть сосни, які не могли не помітити при виїзді на місце посадові особи контролюючих органів при погодженні землевпорядної документації при виділенні ділянки у власність ОСОБА_139 (т. 31 а.с. 153-155).

-показанями свідка ОСОБА_272 , який показав, що він займав посаду Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області з 11.03.2008 р. по 15.04.2011 р. У 2008 році він, як Голова адміністрації, підписав розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 2021 від 27.06.2008 р. «Про надання Дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» та № 3080 від 02.10.2008 р. «Про передачу у власність земельних ділянок на територій Ціркунівської селищної ради» на підставі відповідної документації, наданої свідку його заступником ОСОБА_520 . Підготовкою даних розпоряджень займалися посадові особи відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, в тому числі ОСОБА_5 . Згідно розпорядження № 3080 від 02.10.2008 р. було вирішено передати безоплатно у власність громадян, крім іншого ОСОБА_139 , земельні ділянки загальною площею 30 га. за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, з яких сінокоси - 21,9621 га., пасовища - 8,0379 га., розташованих за межами населеного пункту на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області для ведення особистого селянського господарства. Про те що, земельна ділянка, передана у власність ОСОБА_518 фактично знаходиться на території Данилівського дослідного держлісгоспу в кварталі № 156 свідок нічого не знав. Згідно, наданої свідку документації було вказано, що дана земельна ділянка, знаходиться на території земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь. Перевіркою місця розташування і характеристик земельних ділянок повинні були займатися посадові особи відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, в тому числі і ОСОБА_5 , який в розпорядженні № 2021 від 27.06.2008 р. позначений як виконавець. (т. 31 а.с. 156-159).

-аналогічними показаннями в частині процедури підготовки і підписання розпоряджень Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 2021 від 27.06.2008 р. «Про надання Дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» та № 3080 від 02.10.2008 р. «Про передачу у власність земельних ділянок на територій Ціркунівської селищної ради» дав свідок ОСОБА_258 (т. 31 а.с. 160-163).

-показаннями свідка ОСОБА_73 , який показав, що він з 1993 року працював на керівних посадах Головного управління земельних ресурсів в Харківській області. У 2000-2009 роках обіймав посаду першого заступника начальника Головного управління земельних ресурсів Харківської області. У його посадові обов`язки, як першого заступника начальника, входило крім іншого, керівництво відділами державного земельного кадастру і державної землевпорядної експертизи. При погодженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок відділ державної землевпорядної експертизи перевіряє правильність складання проекту, його повноту, відповідність нормам чинного законодавства. В обов`язки посадових осіб відділу державної землевпорядної експертизи не входить виїзд на місце розташування земельних ділянок. При наданні висновку вони, посадові особи відділу державної землевпорядної експертизи, спираються на надану документацію. За фактом того, що земельна ділянка, передана у власність ОСОБА_518 в дійсності знаходиться на території Данилівського дослідного держлісгоспу та відноситься до категорії земель лісового фонду, він, ОСОБА_508 , пояснив, що відповідно до проекту землеустрою дана земельна ділянка відводилась за рахунок земель сільськогосподарського призначення (пасовищ). Будь-яких порушень, виявлення яких входить в посадові обов`язки відділу державної землевпорядної експертизи, в зазначеному проекті землеустрою не було. ( т. 31 а.с. 179-181).

-показаннями свідка ОСОБА_521 , яка показала, що вона працює в Управлінні охорони навколишнього природного середовища в Харківській області на посаді головного спеціаліста. При дачі управлінням висновків про погодження проектів землеустрою в її посадові обов`язки не входить виїзд на місця розташування земельних ділянок. Вона, як фахівець, розглядає тільки дані що містяться в проектах землеустрою.

Згідно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_139 для ведення особистого селянського господарства площею 2 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населеного пункту на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області, вбачається, що земля, передана у власність ОСОБА_139 відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь. За фактом того, що в дійсності дана земельна ділянка знаходиться на території Данилівського дослідного держлісгоспу та відноситься до категорії земель лісового фонду, свідок вказала, що перевіркою характеристики земель займаються посадові особи відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області та фірми розробника проекту землеустрою. (т.3 1 а.с. 170-172)

-показаннями свідка ОСОБА_425 , яка показала, що вона з січня 2002 року працює на посаді начальника відділу містобудування та архітектури Харківської районної державної адміністрації Харківської області. У липні 2008 року свідком було підписано висновок щодо додержання містобудівних норм проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_139 для ведення особистого селянського площею 2 га. за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населеного пункту на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області. Згідно з висновками даного висновку містобудівні норми порушені не були, будь-яких обмежень встановлено також не було, будь-якого будівництва не передбачалося. При дачі таких висновків свідок перевіряє тільки дотримання містобудівних норм і наявність або відсутність, згідно наданої документації, необхідністі встановлення сервітутів або обмежень на даній території. Перевіркою характеристики земель займаються посадові особи відділу земельних ресурсів та фірми розробника проекту землеустрою. (т. 31 а.с. 164-166).

- показаннями свідка ОСОБА_452 , яка показала, що: вона з 2001 року вона працює на посаді головного державного санітарного лікаря Харківського району Харківської області. У липні 2008 року свідком було підписано висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_139 для ведення особистого селянського господарства площею 2 га. за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населеного пункту на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області. Згідно з висновками даного висновку вказаний проект відповідає вимогам чинного санітарного законодавства України. При дачі такого роду висновків вона, ОСОБА_522 , перевіряє тільки дотримання санітарно-епідеміологічних норм, згідно поданої проектної документації. Перевіркою характеристики земель займаються посадові особи відділу земельних ресурсів та фірми розробника проекту землеустрою. (т. 31 а.с. 167-169).

Вказані докази в сукупності свідчить про те, що ОСОБА_5 займаючи посаду в.о. начальника відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, достовірно знаючи, що земельна ділянка, яка виділяється ОСОБА_518 знаходиться в постійному користуванні Данилівського дослідного держлісгоспу Українського ордена «Знак пошани» науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації «ім. Г.М. Висоцького» і використовується для ведення лісового господарства, погодив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_518 вказавши, що дана земельна ділянка відноситься до земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) Циркунівський сільської ради Харківського району Харківської області, тим самим вніс завідомо неправдиві відомості в офіційні документи, хоча достовірно знав про те, що дані землі відносяться до категорії земель лісового фонду.

-документом - технічним звітом визначення координат кутів зовнішніх кордонів земельної ділянки Данилівського дослідного держлісгоспу, виконаного Харківським державним проектно-дослідницьким інститутом агломерації та лісового господарства «Харькоівдіпарголіс», згідно з планово-картографічних матеріалів якого встановлено, що земельна ділянка, передана у власність ОСОБА_518 для ведення особистого селянського господарства відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 191 454, в дійсності знаходиться на території земельної ділянки, що знаходиться в постійному користуванні Данилівського дослідного держлісгоспу Українського ордена «Знак пошани» науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації «ім. Г.М. Висоцького» та використовуваного для ведення лісового господарства згідно державного акту на право постійного користування землею серії ХР-25-00-000-317 від 20.09.1994. (т. 31 а.с. 94-111).

-документом - актом огляду земельної ділянки Управління Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Харківській області, згідно якого встановлено, що відповідно до технічного звіту визначення координат кутів зовнішніх кордонів земельної ділянки Данилівського дослідного держлісгоспу, земельна ділянка, передана у власність ОСОБА_518 для ведення особистого селянського господарства знаходиться на території зазначеного держлісгоспу. (т. 31 а.с. 93).

-документом - листом Державної інспекції сільського господарства в Харківській області № 237 від 01.03.2012 р., згідно якого розпорядженням Харківської РДА № 2021 від 27.06.2008 р. шістнадцяти громадянам, крім іншого ОСОБА_139 , дано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (для передачі їх у власність) за рахунок земель запасу категорії сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, розташованих за межами населеного пункту на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області для ведення особистого селянського господарства загальною площею 32 га. Відповідно до технічного завдання на виконання робіт з розробки проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 04.07.2008 р. відведення земельних ділянок передбачалось за рахунок земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ). Надалі, на замовлення громадянки ОСОБА_139 землевпорядною організацією ТОВ «Богодар-2005», виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) за межами населеного пункту на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області. Зазначений проект землеустрою, крім іншого, отримав позитивні висновки з відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області № 368 від 15.07.2008 р. Розпорядженням Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 3080 від 02.10.2008 р., безоплатно передані у власність земельні ділянки загальною площею 30 га. за рахунок земель запасу категорії сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, з яких сінокоси - 21,9621 га., пасовища - 8,0376 га., п`ятнадцяти громадянам, крім іншого ОСОБА_139 , площею по 2 га. кожному. В подальшому був виготовлений державний акт серії ЯЛ № 191454 на право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства на ім`я ОСОБА_523 . Згідно технічного звіту, який виготовив Харківський проектно-дослідний інститут агромеліорації і лісового господарства «Харківдіпроагроліс» земельна ділянка передана у власність ОСОБА_139 фактично знаходиться на території земель Данилівського дослідного держлісгоспу в кварталі № 156. На дану земельну ділянку лісгоспу видано Державний акт на право постійного користування землею серії ХР -25-00-000-317 від 20.09.1994 р., згідно якого земельна ділянка використовується для ведення лісового господарства. (т. 31 а.с. 18-20).

- документом - листом Державної інспекції сільського господарства в Харківській області № 241 від 01.03.2012. (т. 31 а.с. 25-27).

- документом- Державним актом на право постійного користування землею серія ХР-25-00-000-317 від 20.09.1994 р., який виданий на ім`я Данилівського дослідного держлісгоспу для ведення лісового господарства. (т. 31 а.с. 32-35).

- документом- актом перенесення на місцевість меж земельної ділянки ОСОБА_139 , згідно якого встановлено, що на земельній ділянці ОСОБА_139 знаходиться лісорозподільник (сосна, дуб, клен). Крім того, на даній земельній ділянці знаходиться граничний стовп лісництва. (т. 32 а.с. 83-85).

- протоколом огляду місця події від 03.04.2012 р. та фототаблиці до нього, згідно якого: при огляді земельної ділянки, переданої у власність ОСОБА_518 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ), по всій території ділянки були виявлені дерева: сосни, дуби, клен, заввишки 1-3 метри. На даній земельній ділянці також виявлено граничний стовп лісництва. (т. 32 а.с. 86-95).

Вказані докази в сукупності свідчить про те, що земельна ділянка, передана у власність ОСОБА_518 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) у дійсності розташована на землях Данилівського дослідного держлісгоспу Українського ордена «Знак пошани» науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації «ім. Г.М. Висоцького» і використовується для ведення лісового господарства, а ОСОБА_5 діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, в інтересах третіх осіб, погодив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_139 вказавши, що дана земельна ділянка відноситься до земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області, тим самим вніс завідомо неправдиві відомості в офіційні документи, хоча достовірно знав про те, що дані землі відносяться до категорії земель лісового фонду.

- висновокм про експертну грошову оцінку земельної ділянки ОСОБА_139 , згідно якого ринкова вартість земельної ділянки на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області площею 2,0 га. для ведення особистого селянського господарства станом на 29.09.2010 р. становила 280433 гривні. (т. 32 а.с. 105-136).

- документами- архівному примірнику державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ № 191 454 від 02.10.2008 р. на ім`я ОСОБА_139 ; проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_139 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь за межами населеного пункту на території Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області, крім іншого, що знаходиться в ньому складеному і підписаному ОСОБА_5 висновку відділу земельних ресурсів в Харківському районі Харківської області. Де зазначено, що дана земельна ділянка відводиться за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ) Циркунівської селищної ради Харківського району Харківської області, хоча в дійсності достовірно для ОСОБА_5 дані землі належали до категорії земель лісового фонду. (т. 32 а.с. 33-61).

- документами- розпорядженням Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 2021 від 27.06.2008 р. та додатку до нього; розпорядженні Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 3080 від 02.10.2008 р. та додатку до нього. (т. 32 а.с. 20-26).

- показаннями свідків ОСОБА_272 (т. 38 а.с. 158-159), ОСОБА_278 (т. 38 а.с. 195-196), ОСОБА_524 (т. 38 а.с. 196-197), ОСОБА_525 (т. 38 а.с. 197-198), ОСОБА_143 (т. 38 а.с. 198), ОСОБА_147 (т. 38 а.с. 199), ОСОБА_526 (т. 38 а.с. 199), ОСОБА_527 (т. 38 а.с. 199-200), ОСОБА_528 (т. 38 а.с. 212-214), ОСОБА_293 (т. 38 а.с. 217-218), ОСОБА_529 (т. 38 а.с. 220-221), ОСОБА_311 (т. 38 а.с. 221-222), ОСОБА_457 (т. 39 а.с. 1-3), ОСОБА_530 (т. 39 а.с. 70-72), які повністю підд час судового розгляду справу підтвердили свої показання дані ними під час досудового слідства.

Суд вважає необґрунтованими заперечення ОСОБА_5 про те, що окрім нього готували на підпис для видачі державних актів на право власності на землю ще інші шість державних служб та підписували державні акти Голови відповідних селищних і Харківської районної державної адміністрації Харківської області і вони також повинні відповідати за видачу вказаних державних актів про право власності на вказані земельні ділянки, так як кожна із вказаних служб перевіряла відповідність законодавству прийнятого рішення по своїм питанням. По цим питанням під час досудового слідства не було встановлено порушень діючого законодавства. В той же час при підготовці питань про виділ і приватизацію землі було порушено земельне законодавство. Ці питання являлися зоною відповідальності саме ОСОБА_5 , відповідно до його посади і його посадових інструкцій. Голови відповідних селищних і Харківскької державної адміністрації Харківської області діяли в межах своєї компетенції, у визначений законом порядок і на підставі офіційних даних наданих ОСОБА_5 як представником державної землевпорядної організації.

Суд вважає, що надані органом державного обвинувачення докази, досліджені в судовому засіданні, повністю спростовують заперечення обвинуваченого ОСОБА_5 щодо його невинуватості в інкримінованих йому злочинах.

За таких обставин суд вважає, що винуватість ОСОБА_5 у скоєнні інкримінованих йому злочинів передбачених ч. 2 ст. 364 КК України (в редакції від 05.04.2001 р.), ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції від 05.04.2001 р.) доведена повністю і кваліфікує його дії за ч. 2 ст. 364 КК України (в редакції станом на 05.04.2001 р.)- зловживання службовим становищем, тобто умисне, в інтересах третіх осіб, використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом державним інтересам, що спричинило тяжкі наслідки і за ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції від 05.04.2001 р.) - службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційного документу завідомо неправдивих відомостей.

Призначаючи покарання ОСОБА_5 суд враховує ступінь тяжкості вчиненого ним злочину, особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання.

Вивченням даних про особу обвинуваченого ОСОБА_5 встановлено, що він раніше не судимий; одружений, має вищу освіту, за місцем мешкання і роботи характеризується позитивно, пенсіонер по інвалідності, на обліку в психоневрологічному диспансері не перебуває.

Обставин що обтяжують покарання ОСОБА_5 , передбачених ст. 67 КК України, судом не встановлено.

Обставин, що пом`якшують покарання ОСОБА_5 , передбачених ст. 66 КК України, також не встановлено. Суд, відповідно до ч. 2 ст. 66 КК України, визнає пом`якшуючою обставиною покарання те, що ОСОБА_5 являється пенсіонером по інвалідності.

Згідно з ч. 3, ч. 4 ст. 12 КК України злочин передбачений ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції від 05.04.2001 р.) являється злочином середньої тяжкості, а злочин передбачений ч. 2 ст. 364 КК України (в редакції від 05.04.2001 р.) являється тяжким злочином.

Враховуючи викладене, суд вважає, за необхідне призначити ОСОБА_5 покарання необхідне й достатнє для його виправлення та попередження скоєння ним нових злочинів у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій строком,

в межах, установлених у санкції ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 364 КК України (в редакції від 05.04.2001 р.), із застосуванням до ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції від 05.04.2001 р.), положень ст. 49 КК України (в редакції від 08.04.2014 р.), оскільки, на думку суду, саме даний вид покарання буде сприяти його виправленню і попередить скоєння ОСОБА_5 аналогічних нових злочинів.

Запобіжний захід, до набрання вироку законної сили, ОСОБА_5 у зв`язку із призначенням йому покарання у виді позбавлення волі, з метою забезпечення його виконання залишити попереднім підписку про невиїзд з постійного місця проживання.

Стягнути з ОСОБА_5 судові витрати пов`язані із залученням експертів Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз «ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса" судових будівельно-технічних експертиз земельних ділянок № 11052 від 03.02.2012 р. в сумі 2880 грн. 00 коп. та № 11501 від 25.01.2012 р. в сумі 4688 грн. 00 коп., судово-економічної експертизи № 12188 від 06.01.2012 р. в сумі 1876 грн. 00 коп.; судово-оціночних експертиз № 13111 від 09.04.2012 р. в сумі 3065 грн. 00 коп. та № 9985 від 19.10.2012 р. в сумі 2452 грн. 00 коп., Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру для проведення судово-криміналістичної експертизи № 362 від 15.03.2017 у сумі 703 грн. 68 коп. на користь держави - до державного бюджету України.

Речові докази документи які знаходяться в матеріалах справи і визнані постановами слідчих прокуратури речовими доказами, з додатками до вказаних документів, на підставі ч. 6 ст. 100 КПК України залишити зберігати у матеріалах кримінальної справи.

У задоволенні цивільного позову Харківської міжрайонної прокуратури Харківської області до ОСОБА_5 в інтересах Данилівського дослідного держлісгоспу (ДП «Данилівський ДДЛГ») на суму 280433 грн. 00 коп., а також позову Харківської міжрайонної прокуратури Харківської області до ОСОБА_5 в інтересах Васіщевської селищної ради Харківського району Харківської області на суму 1108086 грн. 00 коп., позову Харківської міжрайонної прокуратури Харківської області до ОСОБА_5 в інтересах ДП «ДГ «Елітне» на суму 1875535 грн. 00 коп. і позов прокуратури Харківської області до ОСОБА_5 в інтересах Південноміської ради Харківського району Харківської області на суму 583974 грн. 00 коп. суд вважає за необхідне відмовити, так як оцінка земель надана суду зроблена у 2012 р. Прокурором суду не було надано уточненої оцінки земель станом на 2017 р.

Окрім цього, суд вважає, що досудове розслідування відносно ОСОБА_5 було проведено односторонньо, без надання оцінки діям інших посадових осіб, які приймали участь у незаконному виділенні вказаних земельних ділянок.

Суд досліджуючи роль ОСОБА_5 у незаконному виділенні земельних ділянок, ступінь його участі і вливу на прийняті рішення, етап на якому він приймав участь і юридичну значимість підписаних ним документів, приймає до уваги що він не підписав жодного правовстановлюючого документу на вказані земельні ділянки, а тому покладення на нього повної цивільно-правової відповідальності за колективні дії являлось би незаконним і несправедливим.

Відповаідно до ч. 1 ч. 2 ст. 14 Конституції України:«Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону».

В той же час суд вважає, що обрання органами прокуратури такого способу захисту цивільних прав територіальних громад як звернення із позовом про відшкодування грошами вартості незаконно виділених ділянок не забезпечить реального відшкодування, так як ОСОБА_5 являється пенсіонером по інвалідності внаслідок чого стягнення з нього великих грошових сум з практичної точки зору являється неможливим, внаслідок чого не буде забезпечено належне відшкодування.

Суд враховує, що вище перелічені землі були виділені явно незаконно, своєчасно передбачені законом механізми контролю щодо необґрунтованого виділення земельних ділянок не спрацювали.

Закон не передбачає можливості виділення вказаних земель з урахуванням їх особливого статусу і прийняття судом рішення про стягнення вартості цих земель призведе до остаточної фактичної втрати вказаних земель територіальними громадами, а задоволення цивільних позовів по справі призведе до фактичного узаконювання незаконного виділу землі і позбавить територіальні громади їх власноті.

Таким чином, суд вважає за необхідне у задоволенні вказаних позовів органів прокуратури відмовити так як ст. 14 Конституції України встановлені гарантії права власності територіальних громад на належну їм землю, яка знаходиться під особливою охороною держави і право власноті на неї не може бути набуто окремими громадянами у незаконний спосіб.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 321-324, 327-335 КПК України (в редакції 1961 р.), суд, -

З А С У Д И В:

Визнати винним ОСОБА_5 у скоєнні злочинів передбачених ч. 2 ст. 364, ч 1 ст. 366 КК України (в редакції від 05.04.2001 р.) і призначити йому покарання за скоєння вказаних злочинів:

- за ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції від 05.04.2001 р.) у виді обмеження волі на строк 3 (три) роки) з позбавленням права обіймати посади пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій строком на 2 (два) роки.

Відповідно до ст. 49 КК України (в редакції від 08.04.2014 р.) ОСОБА_5 звільнити від відбування вказаного покарання за ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції від 05.04.2001 р.) у зв`язку із закінченням строків давності.

- за ч. 2 ст. 364 КК України (в редакції від 05.04.2001 р.) у виді позбавлення волі на строк 5 (п`ять) років з позбавленням права обіймати посади пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій строком на 3 (три) роки.

На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_5 від відбування покарання звільнити з іспитовим строком 1 (один) рік, якщо він протягом встановленого судом іспитового строку не скоїть нового злочину та виконає наступні, покладені на нього судом, на підставі ст. 76 КК України, обов`язки: не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу органів кримінально-виконавчої інспекції, повідомляти органи кримінально-виконавчої інспекції про зміну місця проживання, роботи, навчання.

Зарахувати у строк відбування покарання ОСОБА_5 строк утримання його під вартою у Державній установі «Харківська установа виконання покарань № 27» період з 17.03.2012 р. по 13.06.2012 р.

Запобіжний захід, до набрання вироку законної сили, ОСОБА_5 залишити попереднім у вигляді підписки про невиїзд з постійного місця проживання.

Стягнути з ОСОБА_5 судові витрати пов`язані із залученням експертів Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз «ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса" за виконання судових будівельно-технічних експертиз земельних ділянок № 11052 від 03.02.2012 р. в сумі 2880 грн. 00 коп. (дві тисячі вісімсьот вісімдесят гривень нуль копійок) та № 11501 від 25.01.2012 р. в сумі 4688 грн. 00 коп. (чотири тисячі шістьсот вісімдесят вісім гривень нуль копійок), судово-економічної експертизи № 12188 від 06.01.2012 р. в сумі 1876 грн. 00 коп. (тисяча вісімсот сімдесят шість гривень нуль копійок); судово-оціночних експертиз № 13111 від 09.04.2012 р. в сумі 3065 грн. 00 коп. (три тисячі шістдесят п`ять гривень нуль копійок) та № 9985 від 19.10.2012 р. в сумі 2452 грн. 00 коп. (дві тисячі чотириста п`ятдесят дві гривені нуль копійок), Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру для проведення судово-криміналістичної експертизи № 362 від 15.03.2017 у сумі 703 грн. 68 коп. (сімсот три гривні шістдесят вісім копійок) на користь держави - до державного бюджету України.

Речові докази: архівний примірник державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 191 454 від 02.10.2008 р. на ім`я ОСОБА_531 , Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_531 , розпорядження Голови Харківської районної державної адміністрації Харьковської області № 2021 від 27.06.2008 р, розпорядження Голови Харківської районної державної адміністрації № 3080 від 02.10.2008 р., висновки управління Держкомзему Харківського району Харківської області на зімельні ділянки виділені громадянам ОСОБА_178 , ОСОБА_179 , ОСОБА_180 , ОСОБА_181 , ОСОБА_193 , ОСОБА_183 , ОСОБА_184 , ОСОБА_185 , ОСОБА_194 , ОСОБА_187 , ОСОБА_188 , ОСОБА_189 , ОСОБА_190 , ОСОБА_191 , ОСОБА_195 ; технічну документацію щодо встановлення меж та складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_110 , ОСОБА_429 , ОСОБА_380 , ОСОБА_386 , ОСОБА_114 , ОСОБА_115 , ОСОБА_124 , ОСОБА_532 , ОСОБА_126 , ОСОБА_533 , ОСОБА_128 , ОСОБА_121 і ОСОБА_534 ,, архівні екземпляри державних актів на право власності на земельні ділянки на ім`я ОСОБА_110 , ОСОБА_429 , ОСОБА_380 , ОСОБА_386 , ОСОБА_114 , ОСОБА_115 , ОСОБА_124 , ОСОБА_125 , ОСОБА_126 , ОСОБА_533 , ОСОБА_128 , ОСОБА_121 і ОСОБА_129 ; протокол XVI сесії V скликання Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області від 24.04.2008 р.; рішення ХVI сесії V скликання Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області від 24.04.2008 р.; рішення XVI сесії V скликання Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області від 24.04.2008; протокол ХVI сесії V скликання Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області від 03.06.2008 р.; рішення XVII сесії V скликання Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області від 03.06.2008 р.; протокол XVIII сесії V скликання Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області від 25.07.2008 р.; рішення XVIII сесії V скликання Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області від 25.07.2008 р.; містобудівне обґрунтування № 230 від 24.07.2001 р. КП «Архітектурне бюро Харківського району», протокол засідання постійної комісії з питань екології, земельних відносин та використання земельних ресурсів при виконкомі Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області від 22.04.2008 р.; протокол засідання постійної комісії з питань екології, земельних відносин та використання земельних ресурсів при виконкомі Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області від 27.05.2008 р., супровідний лист Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області № 322 від 27.06.2008 р., супровідний лист Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області № 56 від 30.01.2008 р., супровідний лист Васищевської селищної ради Харківського району Харківської області № 333 від 27.06.2008 р.; архівний екземпляр державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЄ № 511739 від 14.4.2009 р. на ім`я ОСОБА_65 на підставі постанови від 23.04.2012 р., проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_65 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сінокосыв) за межами населеного пункту на території Русько-Тишківської селищної ради Харківського району Харківської області; архівні екземпляри державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЯД № 029529 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_21 , серії ЯД № 029513 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_22 , серії ЯД № 029527 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_535 , серії ЯД № 029516 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_24 , серії ЯД № 029508 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_25 , серії ЯД № 029503 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_26 , серії ЯД № 029501 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_27 ; серії ЯД № 029533 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_28 , серії ЯД № 029531 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_29 , серії ЯД № 029520 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_30 , серії ЯД № 029523 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_433 , серії ЯД № 029512 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_536 , серії ЯД № 029509 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_435 , серії НОМЕР_24 на ім`я ОСОБА_436 , серії ЯД № 029532 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_437 , серії ЯД № 029526 від 13.11.2007 р. на ім`я ОСОБА_438 , серії ЯД № 029519 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_37 , серії ЯД № 029511 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_537 , серії ЯД № 029518 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_450 , серії ЯД № 029 505 від 27.12.2007 р, від 13.11.2007 на ім`я ОСОБА_441 , серії ЯД № 029510 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_41 , серії ЯД № 029515 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_442 , серії ЯД № 029517 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_538 і серії ЯД № 029514 від 08.10.2007 р. на ім`я ОСОБА_38 ; технічну документація із землеустрою щодо складання документів, які підтверджують права власності на земельні ділянки ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_539 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_540 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_541 , ОСОБА_542 , ОСОБА_435 , ОСОБА_34 , ОСОБА_543 , ОСОБА_44 , ОСОБА_37 , ОСОБА_23 , ОСОБА_450 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 і ОСОБА_544 для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд на території Циркунівський селищної ради Харківського району Харківської області; документація Ццркуновскої селищної ради Харківського району Харківської області XI сесії V скликання; технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, які підтверджують права власності на земельні ділянки ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_539 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_540 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_433 , ОСОБА_542 , ОСОБА_435 , ОСОБА_34 , ОСОБА_543 , ОСОБА_44 , ОСОБА_37 , ОСОБА_23 , ОСОБА_450 , ОСОБА_448 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_545 і ОСОБА_38 для будівництва і. обслуговування ж: ілих будинків, господарських будівель і споруд на території Циркунівський сільської ради Харківського району Харківської області; архівні екземпляри державних актів на право власності на земельні ділянки ЯД № 022103 від 19.09.2008 р. на ім`я ОСОБА_77 , ЯД № 022104 від 19.09.2008 р. на ім`я ОСОБА_78 , серії ЯД № 022102 від 19.09.2008 р. на ім`я ОСОБА_80 ; проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_83 , ОСОБА_77 , ОСОБА_80 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (пасовищ), архівні екземпляри державних актів на право власності на земельні ділянки серії НОМЕР_30 від 26.02.2009 р., від 26.09.2008 р. на ім`я ОСОБА_463 , серії НОМЕР_31 від 26.09.2008 р. на ім`я ОСОБА_94 , серії НОМЕР_32 від 26.09.2008 р. на ім`я ОСОБА_464 , серії ЯЄ № 497313 від 26.09.2008 р. на ім`я ОСОБА_92 , серії ЯЄ № 497316 від 26.09.2008 р. на ім`я ОСОБА_97 , серії ЯЄ № 493369 від 04.11.2009 р. на ім`я ОСОБА_100 , серії ЯЄ № 493368 від 04.11. 2009 р. на ім`я ОСОБА_96 , серії ЯЄ № 493371 від 04.11.2009 р. на ім`я ОСОБА_546 , серії ЯЄ № 509496 від 04.11.2009 р. та серії ЯЄ № 509497 від 04.11.2009 р. на ім`я ОСОБА_471 , серії ЯЖ № 461073 від 11.11.2008 р. на ім`я ОСОБА_91 , серії ЯЖ № 461076 від 11.11.2008 р. на ім`я ОСОБА_468 , серії ЯЖ № 461075 від 26.02.2009 р. на ім`я ОСОБА_469 , проекти землеустрою щодо відведення земельних. ділянок у власність ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_101 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_102 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 ОСОБА_97 , ОСОБА_103 , ОСОБА_475 і ОСОБА_100 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сіножатей) на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області; технічна документація «зі складання державних актів на право постійного користування землею дослідному господарству «Елітне» Інстітуту рослинництва «ім. В.Я. Юр`єва» УААН Харківського району Харювської області»; технічний звіт «по проектування планово - картографічніх матеріалів, зйомок минулих років дослідного господарства «Елітне» інстітуту рослинництва «ім. В.Я.Юр`єва» УААН Харківського району Харківської області», архівний екземпляр державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЄ № 494330 від 22.04.2008 р. на ім`я ОСОБА_12 , архівний екземпляр державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЄ № 501618 від 27.06.2008 р. на ім`я ОСОБА_6 ; архівний екземпляр державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЄ № 494329 від 17.06.2008 р. на ім`я ОСОБА_7 ; архівний екземпляр державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЄ № 494320 від 22.05.2008 р. на ім`я ОСОБА_8 ; архівний екземпляр державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЄ № 494323 від 22.05.2008 р. на ім`я ОСОБА_482 ; архівний екземпляр державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЄ № 494324 від 22.05.2008 р. на ім`я ОСОБА_9 ; архівний екземпляр державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЄ № 494332 від 22.05.2008 р. на ім`я ОСОБА_16 ; архівний екземпляр державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЄ № 494321 від 22.05.2008 р. на ім`я ОСОБА_14 ; архівний екземпляр державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЄ № 494326 від 21.05.2008 р. на ім`я ОСОБА_10 ; архівний екземпляр державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЄ № 494328 від 21.05.2008 на ім`я ОСОБА_17 ; архівний екземпляр державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЄ № 494325 від 21.05.2008 р. на ім`я ОСОБА_15 ; архівний екземпляр державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЄ № 494327 від 21.05.2008 р. на ім`я ОСОБА_504 ; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_6 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (оранка) за межами населеного пункту на території Кулиничівської сільської ради Харківського району Харківської області; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_7 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (оранка) за межами населеного пункту на території Кулиничівської сільської ради Харківського району Харківській області; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_12 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (оранка) за межами населеного пункту на території Кулиничівської сільської ради Харківського району Харківській області; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_493 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (оранка) за межами населеного пункту на території Кулиничівської сільської ради Харківського району Харківської області; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_14 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (оранка) за межами населеного пункту на території Кулиничівської сільської ради Харківського району Харківської області; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_501 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (оранка) за межами населеного пункту на території Кулиничівської сільської ради Харківського району Харківської області; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_16 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (оранка) за межами населеного пункту на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_17 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (оранка) за межами населеного пункту на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_15 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (оранка) за межами населеного пункту на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_10 для ведення особистого селянського господарства «а рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сельскохозяйственньпс угідь (оранка) за межами населеного пункту на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (оранка) за межами населеного пункту на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_8 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (оранка) за межами населеного пункту на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області; розпорядження Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 2021 від 17.09.2007 р. «Про надання Дозволу на розробка проектів землеустрою відносно введення земельних ділянок; розпорядження Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 1111 від 04.04.2008 р. «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_16 »; розпорядження Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 1115 від 04.04.2008 р. «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_7 »; розпорядження Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 1117 від 04.04.2008 р. «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_15 »; розпорядження Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 1118 від 04.04.2008 р. «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_13 »; розпорядження Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 1119 від 04.04.2008 р. «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_17 »; розпорядження Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 1120 від 04.04.2008 р. «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_12 »; розпорядження Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 1103 від 04.04.2008 р. «Про передачу у власшсть земельної ділянки гр. ОСОБА_14 »; розпорядження Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 1104 від 04.04.2008 р. «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_6 »; розпорядження Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 1121 від 04.04.2008 р. «Про передачу у власшсть земельної ділянки гр. ОСОБА_9 »; розпорядження Голови Харківської районної державному адміністрації Харківської області № 1122 від 04.04.2008 р. «Про передачу у власшсть земельної ділянки гр. ОСОБА_8 »; розпорядження Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 1123 від 04.04.2008 р. «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_11 », розпорядження Голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 1105 від 04.04.2008 р. «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_10 » з додатками до вказаних документів на підставі ч. 6 ст. 100 КПК України залишити зберігати у матеріалах кримінальної справи.

У задоволенні цивільного позову Харківської міжрайонної прокуратури Харківської області до ОСОБА_5 в інтересах Данилівського дослідного держлісгоспу (ДП «Данилівський ДДЛГ») на суму 280433 грн. 00 коп., а також позову Харківської міжрайонної прокуратури Харківської області до ОСОБА_5 в інтересах Васіщевської селищної ради Харківського району Харківської області на суму 1108086 грн. 00 коп., позову Харківської міжрайонної прокуратури Харківської області до ОСОБА_5 в інтересах ДП «ДГ «Елітне» на суму 1875535 грн. 00 коп. і позов прокуратури Харківської області до ОСОБА_5 в інтересах Південноміської ради Харківського району Харківської області на суму 583974 грн. 00 коп. відмовити.

На вирок може бути подана апеляція в судову колегію судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Харківської області через Харківський районний суд Харківської області протягом 15 діб з моменту його проголошення.

Суддя ОСОБА_1

СудХарківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення13.12.2017
Оприлюднено10.03.2023
Номер документу71013734
СудочинствоКримінальне