Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2017 року справа № 813/4141/17
10 год. 02 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Приймака С.І., представника відповідача ОСОБА_1 розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства Західна металічна група до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
в с т а н о в и в:
Приватне підприємство Західна металічна група (далі - позивач, ПП Західна металічна група ) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Львівській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 24.07.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ГУ ДФС у Львівській області, за наслідками камеральної перевірки податкової звітності позивача склала акт Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобов'язання до бюджету ПП Західна металічна група № 1002/13-01-12-33/35969078 від 24.07.2017 року. На підставі висновків акта перевірки ГУ ДФС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 24.07.2017 року про зобов'язання ПП Західна металічна група сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 8750,00 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб. Оскільки позивачем помилково подано декларацію з плати за землю не за місцем знаходження земельної ділянки, а сплату зобов'язання за відповідним платежем проведено вчасно, вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним і просить скасувати.
Представниця позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечила, з підстав, наведених у відзиві на адміністративний позов (а.с. 60-61). Зазначила, що позивачем не сплачено узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку відповідно до граничного терміну сплати за 2015 рік і лише 11.07.2016 року подано уточнюючий розрахунок земельного податку за 2015 рік, яким зменшено податкове зобов'язання по земельному податку за 2015 рік.
Відповідно до вимог ст.ст. 269-289 Податкового кодексу України відповідачем застосовано штрафну санкцію за несвоєчасну сплату податку та надіслано податкове повідомлення-рішення, що вручене за місцем реєстрації. Вимоги позивача є безпідставними, податкове повідомлення-рішення правомірне, а у задоволенні позову слід відмовити.
Суд, заслухав представників сторін, розглянув матеріали справи, дослідив надані докази у їх сукупності, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, встановив таке.
ПП Західна металічна група зареєстроване як юридична особа 17.06.2008 року, ідентифікаційний код юридичної особи 35969078.
Позивач, відповідно до державних актів на право власності на земельну ділянку Серії ЯИ № 677585 та Серії ЯИ № 677584 володіє двома земельними ділянками 0,1019 га та 3,2081 га відповідно, що розташовані у Львівській області, м. Миколаїв, вул. Привокзальна, 4 (а.с. 26, 27).
19.02.2015 року позивачем помилково подано ДПІ у Шевченківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної форми власності) за 2015 рік (а.с. 15-17), з додатком 1 Відомості про наявні земельні ділянки. У вказаній декларації визначено річну суму платежу - 43749,93 грн., щомісячний платіж - 3645,83 грн.
23.03.2015 року позивачем до Миколаївської ОДПІ ГУ Міндоходів подано звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної форми власності) за 2015 рік (а.с. 19-20), з додатком 1 Відомості про наявні земельні ділянки. У вказаній декларації визначено річну суму платежу - 43749,93 грн., щомісячний платіж - 3645,83 грн.
11.07.2016 року ПП Західна металічна група подано до Личаківської ОДПІ (Шевченківське відділення) уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної форми власності) за 2015 рік (а.с. 23-25), відповідно до якої уточнено відомості декларації в частині розділу ІІІ, 4.12 - Нараховано на 2015 року 43749,93 грн. щомісячна сплата за січень-грудень 3645,83 грн.; та 8.12 - Розмір завищення податкового зобов'язання минулих податкових періодів або періодів поточного року, за якими минув термін сплати - 43749,93 грн., січень-грудень - 3645,83 грн.
ГУ ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобов'язання до бюджету ПП Західна металічна група , про що складено акт № 1002/13-01-12-33/35969078 від 24.07.2017 року.
Перевіркою встановлено порушення правил сплати (перерахування) податкового зобов'язання, зазначеного ПП Західна металічна група по Податковій декларації з плати за землю, а саме порушення терміну сплати узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем - земельний податок із затримкою більше 30 календарних днів.
На підставі акта перевірки від 24.07.2017 року ГУ ДФС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми Ш № НОМЕР_1 від 24.07.2017 року, яким зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 8705,03 грн. (а.с. 11)
Позивач, вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним, звернувся до суду із позовом.
Суд при вирішенні спору керується таким.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2017 року (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - ПК України) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з підпунктами 16.1.3, 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;
Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 ПК України).
Пунктом 57.1 ст. 57 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п. 286.2 ст. 286 ПК України).
Відповідно до п.п. 287.1-287.4 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Так, частиною 4 ст. 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).
Єдиний казначейський рахунок - це рахунок, відкритий центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (далі - Казначейство України), у Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України, на якому консолідуються кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування та кошти інших клієнтів, які відповідно до законодавства знаходяться на казначейському обслуговуванні (п. 23? ст. 2 Бюджетного кодексу України).
Тобто, положеннями ч. 5 ст. 45 Бюджетного кодексу України встановлено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування коштів на єдиний казначейський рахунок державного бюджету України.
Аналогічно ч. 5 ст. 78 Бюджетного кодексу України встановлено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи місцевого бюджету визнаються зарахованими до місцевого бюджету з дня зарахування відповідно на єдиний казначейський рахунок та рахунки, відкриті в установах банків державного сектору згідно з частиною другою цієї статті.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з підпунктом 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) це плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
При цьому, штраф, згідно зі ст. 111 ПК України, є одним із видів відповідальності, яка застосовується до платника податків за невиконання або неналежне виконання ним вимог, установлених цим Кодексом.
Пунктом 116.1 ст. 116 ПК України передбачено, що у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах, зокрема, при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Отже, відповідальність у вигляді штрафу, що передбачена ст. 126 ПК України, застосовується до платника податку у разі невнесення платником податків (податковим агентом, представником платника податку, банком на підставі податкової поруки) у встановлений ПК України строк, податку (збору), визначеного таким платником податків у податковому розрахунку (декларації).
Судом встановлено, що ПП Західна металічна група окрім помилково поданої до ДПІ у Шевченківському районі м. Львова ГУ Міндоходів, подало звітну податкову декларацію за відповідним платежем до Миколаївської ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області, тобто за місцезнаходженням земельних ділянок.
Факт сплати відповідних податкових зобов'язань у розмірі щомісячного платежу, визначеного у податковій декларації (3645,83 грн.) підтверджено долученими до матеріалів справи копіями квитанцій: № ПН 2404 від 27.01.2016 року; № ПН 2362 від 24.12.2015 року; № ПН 2092 від 27.11.2015 року; № ПН 1222 від 29.10.2015 року; № ПН 1411 від 29.09.2015 року; № ПН 1449 від 28.08.2015 року; № ПН 913 від 27.07.2015 року; № ПН 1970 від 26.06.2015 року; № ПН від 29.05.2015 року; № ПН 1846 від 24.04.2015 року; № ПН від 23.03.2015 року; № ПН 2537 від 27.02.2015 року; оригінали яких оглянуто в судовому засіданні.
Зі змісту вказаних квитанцій встановлено, що такі скеровані отримувачу: МБ Миколаївського району (місцевому бюджету), з призначенням платежу: земельний податок за відповідний місяць 2015 року.
Також відповідачем до матеріалів справи долучено інтегровану картку платника податків - ПП Західна металічна група з якої вбачається, що кошти зі сплати зобов'язання по земельному податку за 2015 рік надійшли до державного бюджету у граничні терміни сплати.
Вказане свідчить, що позивачем сплачено, визначену ним самостійно у податковій декларації щомісячну суму зобов'язання з земельного податку за 2015 рік та у встановлені законом строки, за місцезнаходженням відповідних земельних ділянок на належний рахунок.
Представником відповідача зазначені обставини не спростовано.
При вирішенні вказаного спору суд також бере до уваги і позицію Верховного Суду України, викладену у постанові № 21-377а15 від 16.06.2015 року, відповідно до якої для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання необхідно встановити, що у строк, передбачений пунктом 57.1 статті 57 ПК, платник податків не вчинював дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету.
Оскільки суми самостійно узгоджених ПП Західна металічна група податкових зобов'язань з податку на землю у податковій декларації за 2015 рік сплачено своєчасно до місцевого бюджету Миколаївського району, що відповідачем не спростовано, відстні підстави для застосування відповідальності відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України у вигляді штрафу.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Отже, позивачем доведено долученими до матеріалів справи письмовими доказами факт своєчасної сплати суми вказаного податку у відповідному періоді до місцевого бюджету за місцезнаходженням відповідних земельних ділянок, а відповідачем не доведено факту сплати вказаних платежів несвоєчасно, до ПП Західна металічна група застосовано штраф безпідставно, а отже податкове повідомлення-рішення слід визнати протиправним та скасувати, а адміністративний позов задовольнити повністю.
Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З врахуванням викладеного, на користь позивача слід стягнути понесені ним судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1600,00 грн., що сплачений відповідно до квитанції № ПН2729 від 10.10.2017 року, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; ЄДРПОУ 39462700) № НОМЕР_1 від 24.07.2017 року.
3. Стягнути на користь Приватного підприємства Західна металічна група (79020, м. Львів, вул. Рільнича, 7/1; ЄДРПОУ 35969078) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; ЄДРПОУ 39462700) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 02.01.2018 року.
Суддя Качур Р.П.
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2017 |
Оприлюднено | 05.01.2018 |
Номер документу | 71392670 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Качур Роксолана Петрівна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Качур Роксолана Петрівна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Качур Роксолана Петрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні