Постанова
від 18.12.2009 по справі 2-а-2241/09
СЛОВ’ЯНОСЕРБСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2-а-2241/09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2009 року Слов`я носербський районний суд в с кладі:

головуючого судді Кобзій Т.І.

при секретарі Мінка Н.О.,

розглянувши у відкрито му судовому засіданні в залі суду в сел. Слов`яносербськ ад міністративну справу за адмі ністративним позовом ОСО БА_1 до Управління Пенсійно го фонду України в Слов ` янос ербському районі Лугансько ї області про визнання дій що до відмови в нарахуванні та в иплаті підвищення пенсії дит ині війни неправомірними,

ВСТАНОВИВ:

30 листопада 2009 року по зивачка звернулася з адміні стративним позовом до відпов ідача, Управління Пенсійного фонду України в Слов ` яносерб ському районі Луганської об ласті, посилаючись на ту обст авину, що вона має правовий ст атус дитини війни. Відповіда чем їй не доплачувалося підв ищення до пенсії, передбачен е ст. 6 Закону України „Про соц іальний захист дітей війни” за 2006-2007 роки, а в 2008 році виплачув алося не в повному розмірі. На звернення до відповідача пр о перерахунок пенсії позивач ка отримала письмову відмову . Просить визнати відмову від повідача в нарахуванні і вип латі підвищення до пенсії, як дитині війни, неправомірною , зобов' язати відповідача з дійснити нарахування та випл ату їй доплати до пенсії у виг ляді підвищення її на 30% мінім альної пенсії за віком, за пер іод з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року в сум і -1290,60 грн.; 01.01.2007 року по 31.12.2007 року в с умі 1442,70 грн., з 01.01.2008 року по 31.12.2008 рок у в сумі 1158,60 грн., а всього 3891 грн. 9 0 коп. відповідно до рішення К онституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, та ріш ення Конституційного Суду Ук раїни від 22 травня 2008 року № 10-рп / 8 /2008.

Позивачка просила р озглянути справу за її відс утності.

Представник відпові дача направив до суду заяву п ро розгляд справи за його від сутності, та надав заперечен ня на адміністративний позо в, з позовом не згоден. Вважає , що позов не підлягає задовол енню з наступних підстав. Ч.2 с т.99 Кодексу адміністративног о судочинства України встано влено річний строк для зверн ення до адміністративного су ду за захистом прав, свобод та інтересів з дня, коли особа ді зналася або повинна була діз натися про порушення прав, св обод чи інтересів. Рішення Ко нституційного Суду України щ одо виплати підвищення в 2007 ро ці прийнято 9 липня 2007 року, тоб то позивачкою пропущені стро ки позовної давності для зве рнення до адміністративного суду з позовом щодо оскаржен ня сум підвищення за 2007 рік. Крі м того, відповідно до ст.. 6 Зак ону України „ Про соціальний захист дітей війни” дітям ві йни пенсії або щомісячне дов ічне грошове утримання чи де ржавна соціальна допомога, щ о виплачується замість пенс ії, підвищується на 30% мініма льної пенсії за віком. Вважає , що дана норма закону не пере дбачає яким саме органом, за р ахунок яких коштів і джерел т а в якому процедурному поряд ку здійснюється призначенн я і виплата підвищення пенсі ї. До того ж ст.. 7 ЗУ „ Про соціа льний захист дітей війни”, п ередбачено, що фінансове за безпечення державних соціа льних гарантій, передбачени х цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державног о бюджету України, який прийм ається Верховною Радою Укра їни. У 2007 році бюджет Пенсійно го фонду України не містив по ложень щодо виплати підвище ння до пенсії „дітям війни” в розмірі 30% мінімальної пенсі ї за віком, і виділення кошті в на фінансування таких вип лат у бюджети Пенсійного Фон ду України на 2007 рік не було пе редбачено. Вважає, що у 2007 році законодавчо не було врегуль овано питання стосовно фіна нсування виплат підвищення п енсії у розмірі 30% мінімально ї пенсії за віком „дітям війн и”. Крім того, законодавством України не передбачено поня ття „мінімальна пенсія за ві ком” для розрахункової велич ини підвищення пенсії згідно ст.. 6 Закону України „Про соці альний захист дітей війни”. В изначення мінімальної пенсі ї за віком надано лише ст.. 28 Зак ону України „Про загальнообо в' язкове державне пенсійне страхування”. При цьому ч.3 ці єї статті встановлено, що мін імальний розмір пенсії за ві ком застосовується виключно для визначення розмірів пен сії, призначених за цим Закон ом.

Дослідивши матеріа ли справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задовол енню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка має правовий ст атус дитини війни, що підтвер джується посвідченням Упра вління праці та соціального захисту населення.

Вона звернулася до відповідача - Управління Пен сійного фонду України в Слов ` яносербському районі Луган ської області з заявою про пе рерахунок доплати до отримув аної нею пенсії за віком, як ди тині війни, в розмірі 30% мініма льної пенсії за віком.

19 листопада 2009 року відпові дачем було повністю відмовле но позивачці в перерахунку т а виплаті доплати до пенсії, я к дитині війни, оскільки поло ження ст. 28 Закону України «Пр о загальнообов' язкове держ авне пенсійне забезпечення» застосовуються виключно для визначення розміру пенсій, п ризначених за цим законом, а в 2008 році позивачці виплачуєть ся підвищення до пенсії в роз мірі надбавки, встановленої для учасників війни у відпов ідності до Закону України „П ро Державний бюджет України на 2008 рік” - 10% прожиткового міні муму для осіб, які втратили пр ацездатність.

Суд вважає, що така відмова частково не відпові дає вимогам закону.

Відповідно до стат ті 6 Закону України «Про соціа льний захист дітей війни» ві д 18 листопада 2004 року № 2195-IV, який набрав чинності 01 січня 2006 року , дітям війни розмір пенсії аб о щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціал ьна допомога, що виплачуєтьс я замість пенсії, підвищують ся на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Дію ст. 6 Зако ну України від 18.11.2004 року № 2195-1У „ Про соціальний захист дітей війни”зупинено на 2006 рік згі дно із Законом України від 2 0.12.2005 року № 3235-1У «Про Державний б юджет України на 2006 рік», а Зак оном України від 19.01.2006 року № 3367 -1У, яким було внесено зміни до Закону «Про Державний бюдже т України на 2006 рік», та було вс тановлено, що пільги дітям ві йни, передбачені ст.6 Закону ?р о соціальний захист дітей в ійни” запроваджуються поета пно, за результатами виконан ня бюджету у першому піврічч і, в порядку, визначеному Кабі нетом Міністрів за погодженн ям з Комітетом Верховної Рад и України з питань бюджету. То му при вирішенні питання про виплату підвищення пенсії п озивачці за 2006 рік слід застос овувати саме ці Закони, які бу ли прийняті пізніше Закону У країни „ Про соціальний захи ст дітей війни”, і вимоги поз ивачки в цій частині не обгру нтовані.

Статтею 71 Закону У країни «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни» була зупинена.

Рішенням Конститу ційного Суду України від 09 лип ня 2007 року № 6-рп/2007 визнані таким и, що не відповідають Констит уції України, положення стат ті 71 Закону України «Про Держ авний бюджет на 2007 рік», якими б ула зупинена дія статті 6 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни» та віднов лено дію ст. 6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни”.

Відповідно до ч.2 с т.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інте ресів особи встановлюється р ічний строк, який, якщо не вста новлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про п орушення її прав, свобод чи ін тересів. Позовну давність дл я звернення до адміністратив ного суду щодо виплати підви щення до пенсії за 2007 рік необх ідно обчислювати з дня визна ння незаконним рішенням Конс титуційного Суду положень З акону України „Про Державни й бюджет України на 2007 рік” в ча стині пільг дітям війни. При ц ьому суд бере до уваги ту обс тавину, що позивачка щомісяч но після 09 липня 2007 року по 31.12.2007 р оку одержувала пенсію без на лежного підвищення і мала зв ернутися до суду за захистом порушеного права протягом р оку. Позивачка звернулася до суду з позовом 30 листопада 2009 р оку, тобто, позивачкою було пр опущено строк звернення до с уду за захистом своїх прав ст осовно виплати підвищення до пенсії за 2007 рік.

Згідно ст..100 КАС України проп уск строку звернення до адмі ністративного суду є підстав ою для відмови в задоволенні адміністративного позову за умови, що на цьому наполягає о дна зі сторін. Відповідач, зап еречуючи проти позовних вимо г, посилається на пропуск поз ивачем строку позовної давно сті та наполягає на відмові в позові з цієї підстави. Тому в задоволенні позову за 2007 рі к позивачці необхідно відмов ити в зв' язку з пропуском ст року звернення до адміністра тивного суду.

Згідно статті 28 За кону України «Про загальнооб ов' язкове державне пенсійн е страхування» мінімальний р озмір пенсії за віком за наяв ності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу вста новлюється у розмірі прожитк ового мінімуму для осіб, які в тратили працездатність, визн аченого законом.

Законом України „ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року внесено зміни до Закону України „Про соціальний захист дітей вій ни”, зокрема, після внесення з мін до ст.. 6 цього Закону перед бачалося, що дітям війни до пе нсії або щомісячного грошово го утримання та державної со ціальної допомоги, що виплач ується замість пенсії, випла чується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для у часників війни.

Проте, рішенням К онституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону Украї ни „Про Державний бюджет Укр аїни на 2008 рік та про внесення з мін до деяких законодавчих а ктів України” від 28.12.2007 року щод о внесення змін до Закону Укр аїни „Про соціальний захист дітей війни” визнані такими, що не відповідають Конститу ції України і тим самим відно влено дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”. У відповідності зі ст ..99 КАС України позивачка пови нна була звернутися до суду п ротягом року з дня, коли дізн алася про порушення свого пр ава. Суд вважає, що позивачка д ізналася або повинна була ді знатися про порушення свого права з моменту винесення рі шення Конституційним Судом. Позивачка звернулася до суду з позовом 30 листопада 2009 року, тому її позовні вимоги підля гають задоволенню в межах рі чного строку, тобто за період з 30.11.2008 року по 31.12.2008 року.

Законом України «Про Державний бюджет Украї ни на 2008 рік” прожитковий міні мум для осіб, які втратили пра цездатність, складає: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 г ривень.

Таким чином, суд вважає, що відповідач мав нарахувати т а виплатити позивачці підвищ ення до пенсії з розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком за період з 30.11.2008 року по 31.12.2008 рок у. Фактично ж виплата здійсню валася в розмірі 10% прожитково го мінімуму, або мінімальної пенсії за віком.

Враховуючи вищевик ладене, суд вважає неправомі рною відмову Управління Пенс ійного фонду України в Слов' яносербському районі Луган ської області в нарахуванні та виплаті позивачці підвище ння до пенсії за віком, як дити ні війни, з розрахунку 30% мінім альної пенсії за віком за пер іод з 30.11.2008 року по 31.12.2008 року та вв ажає, що необхідно зобов'язат и Управління Пенсійного фонд у України в Слов' яносербсь кому районі Луганської облас ті здійснити виплату позивач ці підвищення до пенсії у роз мірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині вій ни, за період з 30.11.2008 року по 31.12.2008 р ік з зарахуванням виплачених сум..

Суд вважає, що позиці я Управління Пенсійного Фо нду України в Слов'яносербсь кому районі Луганської облас ті щодо виплати позивачці п ідвищення до пенсії як дити ні війни, є неправомірною, ос кільки ґрунтується виключн о на постанові Кабінету Міні стрів України, а закон має ви щу юридичну силу. Закон Укра їни «Про соціальний захист д ітей війни» встановлює більш і соціальні гарантії для поз ивачки, тому відповідно до ви мог ст. 92 Конституції України, суд не приймає до уваги розмі р підвищення до пенсії, встан овлений Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року.

Крім того, згідно з рішення м Конституційного Суду Украї ни (№ 8-рп/2005 від 11 жовтня по справ і № 1-21/2005), який неодноразово роз глядає проблеми, пов' язані з реалізацією права на соціа льний захист, неприпустиміст ю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулюв ав правову позицію, згідно з я кою Конституція та закони Ук раїни відокремлюють певні ка тегорії громадян України, що потребують додаткових гаран тій соціального захисту з бо ку держави. У рішеннях Консти туційного Суду України зазна чалося, що пільги, компенсаці ї, гарантії є видом соціально ї допомоги і необхідною скла довою конституційного права на достатній життєвий рівен ь, тому звуження змісту та обс ягу цього права шляхом прийн яття нових законів або внесе ння змін до чинних законів за статтею 22 Конституції Україн и не допускається.

Відповідно до ч .2 ст.9 Кодексу адміністративн ого судочинства України, у ра зі не відповідності нормати вно-правового акта Конститу ції України, закони України, міжнародному договору, згод а на обов'язковість якого над ана Верховною Радою України , або іншому правовому акту с уд застосовує правовий акт, що має вищу юридичну силу.

Керуючись ст..6 Зак ону України „ Про соціальний захист дітей війни”, ст. ст. 2, 17 , 18, 158-163 Кодексу адміністративно го судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомі рною відмову Управління Пенс ійного фонду України в Слов'я носербському районі Луганс ької області у нарахуванні т а виплаті ОСОБА_1 підвище ння до пенсії за віком, як дити ні війни, у розмірі 30% мінімаль ної пенсії за віком за період з 30.11.2008 року по 31.12.2008 року.

Зобов' язати Упра вління Пенсійного фонду Укра їни в Слов' яносербському р айоні Луганської області зді йснити виплату ОСОБА_1 пі двищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенс ії за віком, як дитині війни, з а період з 30.11.2008 року по 31.12.2008 року з зарахуванням виплачених с ум.

У задоволенні решт и позовних вимог ОСОБА_1 в ідмовити за необґрунтованіс тю та пропуском строку зверн ення до суду.

Постанова суду мо же бути оскаржена до Донецьк ого апеляційного адміністра тивного суду. Заява про апеля ційне оскарження постанови с уду першої інстанції подаєть ся протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду пер шої інстанції подається прот ягом двадцяти днів після под ання заяви про апеляційне ос карження. Апеляційна скарга може бути подана без поперед нього подання заяви про апел яційне оскарження, якщо скар га подається у строк, встанов лений для подання заяви про а пеляційне оскарження.

Постанова суду пе ршої інстанції набирає закон ної сили після закінчення ст року подання заяви про апеля ційне оскарження, встановлен ого Кодексом адміністративн ого судочинства України, якщ о таку заяву не було подано. Як що було подано заяву про апел яційне оскарження, але апеля ційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Коде ксом, постанова суду першої і нстанції набирає законної си ли після закінчення цього ст року.

Суддя Кобзій Т.І.

СудСлов’яносербський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення18.12.2009
Оприлюднено22.03.2010
Номер документу7152752
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2-а-2241/09

Ухвала від 02.09.2010

Цивільне

Апеляційний суд Миколаївської області

Буренкова К. О.

Ухвала від 12.08.2010

Цивільне

Апеляційний суд Миколаївської області

Буренкова К. О.

Ухвала від 19.08.2010

Цивільне

Апеляційний суд Миколаївської області

Буренкова К. О.

Постанова від 15.07.2009

Адміністративне

Солом'янський районний суд міста Києва

Сітайло Л.Г.

Постанова від 25.12.2009

Адміністративне

Приморський районний суд м.Одеси

Гандзій Наталія Вікторівна

Ухвала від 29.12.2009

Адміністративне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Литвиненко Ірина Вікторівна

Постанова від 29.12.2009

Адміністративне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Бєлостоцька Олена Василівна

Постанова від 18.12.2009

Адміністративне

Слов’яносербський районний суд Луганської області

Кобзій Тетяна Іванівна

Постанова від 23.11.2009

Адміністративне

Лебединський районний суд Сумської області

Бакланов Роман Володимирович

Постанова від 04.11.2009

Адміністративне

Борщівський районний суд Тернопільської області

Чир Павло Васильович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні