Рішення
від 16.01.2018 по справі 659/802/17
НИЖНЬОСІРОГОЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 659/802/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.01.2018 року смт. Нижні Сірогози

Нижньосірогозький районний суд Херсонської області,

у складі : головуючого судді - Разгуляєвої О.В.

при секретарі - Поліводі К.С.

за участю: позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача- Нуждіної Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Нижні Сірогози цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ Агродом про дострокове розірвання договору оренди землі,

у с т а н о в и в :

У листопаді 2017р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому просить розірвати договір оренди земельних ділянок загальною площею 7,08 га (кадастровий номер 6523884500:04:004:0077 площею 1,8304га., 6523884500:05:011:0006 площею 4,6049га, 6523884500:04:004:0038 площею 0,6391га) розташованих на території Степненської сільської ради Нижньосірогозького району Херсонської області, який зареєстрований у Державному земельному кадастрі за № 040772501221 від 12.11.2007р. укладений між ТОВ Агродом та ОСОБА_3 20.09.2007р. та зобов язати ТОВ Агродом повернути їй земельні ділянки загальною площею7,08га

07.12.2017р. ТОВ Агродом звернувся до суду з зустрічним позовом про стягнення з ОСОБА_1 на їх користь витрати на поліпшення якості землі у вигляді внесення добрив в розмірі 56640грн.

Ухвалою Нижньосірогозького районного суду від 07.12.2017р. зустрічна позовна заява залишена без руху. 13.12.2017р. ТОВ Агродом усунені недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 13.12.2017р. у принятті зустрічного позову ТОВ Агродом до ОСОБА_1 про відшкодування витрат на поліпшення земельних ділянок, відмовлено.

В судовому засідання позивач та представник позивача вимоги викладені в позовній заяві підтримали у повному обсязі, наполягали на їх задоволенні.

Представник відповідача в судовому засіданні просила в задоволенні позову відмовити у повному обсязі зазначаючи, що жодних вимог про дострокове розірвання договору від позививача ТОВ Агродом не отримувало, а рекомендованим листом отримали витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 92542504, №92577615 та №92556648., з яких вбачається, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом новим власником земельних ділянок є ОСОБА_1. Тому відповідач 02 листопада 2017р. розрахувався з позивачкою за оренду землі за 2017р. Крім того, вважає що договір оренди в будь-якому разі поновлений в силу ст. 33 ЗУ Про оренду землі , оскільки відповідач продовжував користуватися спірними земельними ділянками, виконувати свої обов язки за договором, сплачувати орендну плату. В свою чергу, позивач не вчиняла жодних дій, направлених на повернення землі. Також зазначає, що сторони під час укладання договору не передбачали такої підстави для припинення договору шляхом розірвання, як у зв язку із смертю орендодавця, більше того, сторонами у договорі чітко передбачено, що в односторонньому порядку розірвання договору не допускається. Відповідно до п.40 договору зазначена, як підстава саме розірвання договору- перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, при цьому сторонами в договорі не зазначено - (у тому числі в порядку спадкування). Тобто укладаючи договір сторони передбачали у даному пункті договору перехід права власності на орендовану земельну ділянку не пов язаний із спадкуванням.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню у повному обсязі.

Установлено, що 20 вересня 2007р. між ТОВ Агродом та ОСОБА_3 було укладено договір оренди землі, за умовами якого остання передала в оренду товариству земельну ділянку , загальною площею 7,08га, яка належала їй на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ХС № 032476, яка знаходиться на території Степненської селищної ради. Договір оренди землі укладено строком на 15років. Даний договір зареєстровано в установленому законом порядку 12 листопада 2007 року.

ОСОБА_1 є власником наведеної вище земельної ділянки на підставі свідоцтв про право на спадщину за законом від 21 липня 2017р. за № 1197, №1198, №1199, після смерті своєї матері ОСОБА_3, яка померла 12 листопада 2016 року.

07.09.2017р. позивач на адресу відповідача надіслала заяву-повідомлення про розірвання договору оренди земельної ділянки з підстав зміни власника та пропонувала укласти за взаємною згодовую сторін угоду про дострокове розірвання договору оренди землі.

Твердження відповідача щодо неотримання пропозиції, щодо розірвання договору оренди землі, з підстав зміни власника, судом до уваги не беруться, оскільки спростовується наданим повідомленням про вручення 12.09.2017р. поштового відправлення представнику ТОВ Агродом .

Крім того, відповідно до вимог ст.. 148-1 ЗК України позивач повідомив відповідача у передбачені строки про набуття права власності на земельну ділянку (оформлення спадщини).

ТОВ Агродом у листопаді 2017р. виплатив позивачці у повному обсязі орендну плату за 2017р., що не оспорюється сторонами.

Згідно зі ст. 2 Закону України Про оренду землі відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, Цивільним кодексом України (далі - ЦК України), цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі .

За змістом ст. 1 вказаного Закону оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до пункту "г" частини 1 статті 81 ЗК України позивач набув право власності на земельну ділянку на підставі прийняття спадщини.

У пункті "б" частини 1 статті 90 ЗК України закріплено право власника земельних ділянок самостійного господарювання на землі.

Відповідно до положень ст. 627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ст. 31 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).

Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Згідно ч. 1 ст. 32 Закону Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

У пункті 40 договору оренди, який був укладений 20 вересня 2007 року між ОСОБА_3 та ТОВ Агродом , передбачено, що перехід права власності на орендовані земельні ділянки до другої особи, а також реорганізація юридичної особи- орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Установлено, що позивачка після оформлення права на спадщину фактично стала новим власником земельної ділянки переданої в оренду за спірним договором, а 07 вересня 2017 року направила відповідачу заяву, згідно з якою повідомила орендаря про офіційне набуття нею права власності на спірну земельну ділянку та з посиланням на п. 40 договору оренди землі просила укласти за взаємною згодою сторін угоду про дострокове розірвання договору оренди землі. Проте товариство не відреагувало на зазначену заяву.

За змістом ч. 4 ст. 32 Закону України Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний судом за вимогою нового власника земельної ділянки, якщо таке право передбачено договором.

У даному випадку у п. 40 договору оренди землі сторони передбачили, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для зміни умов або розірвання договору, що відповідає вимогам ст. ст. 6, 627, ч. ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України

Доводи відповідача про те, що в п. 40 договору оренди земельної ділянки від 20 вересня 2007 року чітко не визначено у якості підстав для його обов'язкового розірвання зміну власника землі ( у тому числі в порядку спадкування), спростовуються змістом умов укладеного договору, зокрема його п. 40, та вказаними вище нормами матеріального права.

Пункт 40 вказаного договору відповідає пункту 40 Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року № 220, та погоджений сторонами саме в такій редакції, що передбачає в якості підстав розірвання договору оренди зміну власника, двозначного тлумачення умови договору не містять.

Відповідач на власний розсуд трактує зміст викладених у даному пункті умов і підстав розірвання договору, фактично звужує таким трактуванням встановлені цим пунктом підстави розірвання договору за ініціативою нового власника земельної ділянки.

При цьому, не впливає на правильність вирішення спору, за встановлених обставин справи та виходячи з предмета і підстав поданого позову, та обставина, що відповідачем належним чином виконані обов язки щодо сплати орендної плати.

Крім того, посилання відповідача на ч.6 ст. 33 ЗУ Про оренду землі щодо поновлення договору є необґрунтованим, оскільки дана частина статті передбачає поновлення договору оренди, у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Однак, в даній справі строк дії договору не закінчився, тому до даних правовідносин ч.6 ст. 33 ЗУ Про оренду землі не застосовується.

Враховуючи викладене, позовні вимоги щодо розірвання договору оренди є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ст. 34 Закону України Про оренду землі , у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Відповідно п.21 договору оренди землі від 20.09.2007року, після припинення дії договору, орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Таким чином, є підстави для задоволення вимог позивача щодо повернення земельної ділянки.

На підставі вимог ст. 141 ч.1 та ст. 137 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 640грн. та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3000грн.

Керуючись ст. ст. 4 , 5 , 19 , 137,141, 264, 265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ТОВ Агродом про дострокове розірвання договору оренди землі, задовольнити.

Розірвати договір оренди земельних ділянок загальною площею 7,08 га (кадастровий номер 6523884500:04:004:0077 площею 1,8304га., 6523884500:05:011:0006 площею 4,6049га, 6523884500:04:004:0038 площею 0,6391га) розташованих на території Степненської сільської ради Нижньосірогозького району Херсонської області, який зареєстрований у Державному земельному кадастрі за № 040772501221 від 12.11.2007р. укладений між товариством з обмеженою відповідальністю Агродом (код ЄДРПОУ 34402118, 74701, смт. Нижні Сірогози Херсонської області вул. Чапаєва,45-а) та ОСОБА_3, 20.09.2007р.

Зобов язати товариство з обмеженою відповідальністю Агродом (код ЄДРПОУ 34402118, 74701, смт. Нижні Сірогози Херсонської області вул. Чапаєва,45-а) повернути ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1, с. Степне Нижньосірогозького району Херсонської області вул. Перемоги,23) земельну ділянку загальною площею 7,08га (кадастровий номер 6523884500:04:004:0077 площею 1,8304га., 6523884500:05:011:0006 площею 4,6049га, 6523884500:04:004:0038 площею 0,6391га) розташовані на території Степненської сільської ради Нижньосірогозького району Херсонської області в стані , не гіршому порівняно з тим, у якому вона була передана в оренду

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Агродом (Код ЄДРПОУ 34402118, 74701, смт. Нижні Сірогози Херсонської області вул. Чапаєва,45-а) на користь ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1, с. Степне Нижньосірогозького району Херсонської області вул. Перемоги,23) судовий збір у розмірі 640грн. та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3000грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до апеляційного суду Херсонської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: ОСОБА_4

СудНижньосірогозький районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення16.01.2018
Оприлюднено17.01.2018
Номер документу71618730
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —659/802/17

Рішення від 16.01.2018

Цивільне

Нижньосірогозький районний суд Херсонської області

Разгуляєва О. В.

Ухвала від 21.12.2017

Цивільне

Нижньосірогозький районний суд Херсонської області

Панкєєв В. М.

Ухвала від 13.12.2017

Цивільне

Нижньосірогозький районний суд Херсонської області

Разгуляєва О. В.

Ухвала від 07.12.2017

Цивільне

Нижньосірогозький районний суд Херсонської області

Разгуляєва О. В.

Ухвала від 07.12.2017

Цивільне

Нижньосірогозький районний суд Херсонської області

Разгуляєва О. В.

Ухвала від 16.11.2017

Цивільне

Нижньосірогозький районний суд Херсонської області

Разгуляєва О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні