ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
16.01.2018 Справа № 905/91/18
Суддя господарського суду Донецької області Мельниченко Ю.С., розглянувши матеріали
про розірвання договору оренди землі № 103/07 від 16.10.2007р., скасування державної реєстрації договору та зобов'язання повернути земельну ділянку за актом приймання-передачі, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Лиманська міська рада Донецької області, м. Лиман, Донецька область звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Дочірнього підприємства Закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманського пісчаного кар'єру, м. Лиман, Донецька область про розірвання договору оренди землі № 103/07 від 16.10.2007р., скасування державної реєстрації договору та зобов'язання повернути земельну ділянку за актом приймання-передачі.
Вирішуючи питання про прийняття даної позовної заяви до розгляду, суд виходить з наступного.
Приписами ст. 162 Господарського процесуального кодексу України встановлено певні вимоги до позовної заяви. Так, позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Так, звертаючись до господарського суду з позовом, позивачі у відповідному порядку (за встановленими реквізитами для перерахування судового збору по заявам, які розглядаються господарським судом Донецької області) та розмірі сплачують судовий збір до Державного бюджету України. Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлено Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» станом на 01.01.2017р. прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений у розмірі 1600 грн. 00 коп.
Пунктами 2.1 та 2.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, що діяла на момент подання зазначеного позову) встановлені наступні ставки судового збору для звернення до господарського суду: з позовом майнового характеру 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1600 грн. 00 коп.) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (560 000 грн. 00 коп.); з позовом немайнового характеру в розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1600 грн. 00 коп.).
Як роз'яснено Пленумом Вищого господарського суду України в п.2.11.постанови №7 від 21.02.2013р. “Про деякі питання практики застосування розділу VІ Господарського процесуального кодексу України” якщо в позовній заяві об'єднано дві або більше вимог немайнового характеру, пов'язаних між собою підставами виникнення або поданими доказами, судовий збір сплачується окремо з кожної з таких вимог.
Частиною 1 статті 163 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ціна позову визначається: у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку; у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.
Приписами ч.1 ст.181 Цивільного кодексу України встановлено, що “до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення”, тобто згідно чинного законодавства земельні ділянки є нерухомим майном.
Згідно наявної в матеріалах справи копії витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 9 від 16.01.2016р. нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки складає 7 875 310 грн. 00 коп., тому за вимогу про зобов'язання повернути земельну ділянку за актом приймання-передачі заявник мав сплатити 118 129 грн. 65 коп. судового збору.
Таким чином, судовий збір за зазначеним позовом має бути сплачений за кожну з заявлених немайнових вимог та за одну вимогу майнового характеру, а саме: 1600 грн. 00 коп. + 1600 грн. 00 коп. + 118 129 грн. 65 коп. = 121 329 грн. 65 коп.
В порушення вищезазначених норм, до позовної заяви додано платіжне доручення №1183 від 14.12.2016р. на підтвердження сплати судового збору лише у розмірі 5512 грн. 00 коп., що не відповідає вимогам ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір”.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач просить суд витребувати у Лиманського відділення Слов'янської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області наступні докази:
- довідку щодо заборгованості з орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 1413300000:07:002:0899 ДП Закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар'єр за період з 01.01.2015р. по 16.06.2016р. за договором оренди землі № 103/07 від 16.10.2007р., укладений з Краснолиманською. міською радою з розбивкою по місяцям;
- щомісячний розрахунок нарахованої та сплаченої орендної плати за договором оренди землі № 103/07 від 16.10.2007р. за весь час дії договору.
Згідно п. 8 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити, зокрема, зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Відповідно до ст. 81 Господарського процесуального кодексу України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
У клопотанні повинно бути зазначено:
1) який доказ витребовується;
2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;
3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;
4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу;
5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.
У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
В порушення вищезазначених вимог позивачем не зазначено, які заходи ним було вжито для самостійного отримання витребуваних доказів, а також не зазначено причини неможливості отримати зазначені докази самостійно.
За приписами ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
За таких обставин, приймаючи до уваги ненадання позивачем належних доказів сплати позивачем судового збору у встановлених порядку та розмірі, враховуючи приписи ст.ст.164, 172 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява підлягає залишенню без руху.
З огляду на викладене, керуючись ч. 1 ст. 181 Цивільного кодексу України, ст.ст. 80, 81, 123, 162, 164, 174 Господарського процесуального кодексу України, суд –
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Лиманської міської ради Донецької області, м. Лиман, Донецька область до Дочірнього підприємства Закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманського пісчаного кар'єру, м. Лиман, Донецька область про розірвання договору оренди землі № 103/07 від 16.10.2007р., скасування державної реєстрації договору та зобов'язання повернути земельну ділянку за актом приймання-передачі залишити без руху.
Встановити термін усунення недоліку – до 02.02.2018р.
Роз'яснити Лиманській міській раді Донецької області, м. Лиман, Донецька область що у разі не усунення позивачем недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://dn.arbitr.gov.ua.
Ухвала набрала чинності з моменту її підписання - 16.01.2018р. та оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.С. Мельниченко
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2018 |
Оприлюднено | 22.01.2018 |
Номер документу | 71632701 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Ю.С. Мельниченко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні