Рішення
від 16.01.2018 по справі 761/21313/17
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/21313/17

Провадження № 2/761/3061/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2018 року Шевченківський районний суд м.Києва у складі:

головуючого судді: Савицького О.А.,

при секретарі: Ющенко Я.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства ДЕН , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2, Приватне акціонерне товариство СТ Іллічівське , про відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди,

ВСТАНОВИВ:

20.06.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м.Києва з вказаним позовом, згідно якого, з урахуванням заяви від 16.01.2018 року про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 1500,00 грн., просив суд: стягнути з Приватного підприємства ДЕН на його користь вартість матеріального збитку, нанесеного власнику внаслідок пошкодження транспортного засобу марки FORD TRANSIT , реєстраційний номер НОМЕР_1, у розмірі 38 926,75 грн.; судові витрати покласти на відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 06.12.2016 року сталася дорожньо-транспортна пригода (надалі - ДТП) за участю автомобіля марки Фольцваген Крафтер , державний реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить на праві власності Приватному підприємству ДЕН та за кермом якого знаходився ОСОБА_2, та автомобіля марки Форд транзіт , державний реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить на праві власності ОСОБА_1.

Згідно постанови Шевченківського районного суду м.Києва від 26.12.2016 року винним у вчиненні вищезазначеної ДТП було визнано водія автомобіля марки Фольцваген Крафтер , державний реєстраційний номер НОМЕР_2, ОСОБА_2, який перебув з ПП ДЕН у трудових відносинах.

Разом з тим, внаслідок вказаної ДТП автомобілю позивача заподіяно матеріальних збитків, розмір яких згідно Звіту про оцінку вартості збитку, нанесеного власнику пошкодженого транспортного засобу, становить 38 926,75 грн.

На підставі зазначеного та враховуючи те, що на час ДТП цивільна-правова відповідальність відповідача як власника автомобіля марки Фольцваген Крафтер , державний реєстраційний номер НОМЕР_2, була застрахована в в ПрАТ Іллічівське згідно з Полісом №АЕ 8851461 від 16.01.2016 року, позивач звернувся до вказаної страхової компанії з повідомленням про страховий випадок.

Однак, як зауважує позивач, страхове відшкодування йому виплачено не було, оскільки відповідно до інформації, отриманої з сайту МТСБУ, ПрАТ СТ Іллічівське з 06.12.2016 року втратило статус асоційованого члена у МТСБУ та право укладати договори ОСЦПВ.

За вказаних обставин, позивач вважає, що відповідач, як роботодавець винної в ДТП особи, зобов'язаний відшкодувати завдану його працівником шкоду, що становить 38 926,75 грн.

Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач у судове засідання свого представника не направив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки представника суд не повідомив. Разом з тим, згідно наявних в матеріалах справи заперечень відповідача на позов, поданих до суду 20.09.2017 року, вбачається, що відповідач вважає заявлений позов безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Так, на думку відповідача, саме ПрАТ СТ Іллічівське , як страхова компанія, з якою ПП ДЕН було укладено поліс №АЕ/8851461 обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 17.06.2016 року, має нести відповідальність по відшкодуванню шкоди, завданої позивачу діями відповідача. Крім того, відповідач в своїх запереченнях акцентував увагу суду й на положеннях ст.20.3 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів , якими, в свою чергу, передбачено, що у разі ліквідації страховика за рішенням визначених законом органів обов'язки страховика за договорами, для виконання яких у страховика, що ліквідується, недостатньо коштів та/або майна, приймає на себе МТСБУ.

Треті особи в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Вислухавши вступне слово позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Так, в судовому засіданні встановлено, що 06.12.2016 року о 12 год. 15 хв. по пр.-ту Перемоги, 12, в м.Києві ОСОБА_2, керуючи автомобілем марки Фольксваген , державний реєстраційний номер НОМЕР_2, під час руху не дотримався безпечної швидкості руху та дистанції, внаслідок чого здійснив зіткнення з автомобілем марки Форд , державний реєстраційний номер НОМЕР_1, що призвело до пошкодження транспортних засобів.

Відповідно до постанови Шевченківського районного суду м. Києва від 26.12.2016 року ОСОБА_2 було визнано винним у вищезазначеній ДТП та притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП (а.с. 7).

Згідно положень ч.6 ст.82 ЦПК України вирок в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Отже, вина ОСОБА_2 у скоєнні вказаного ДТП та обставини цього ДТП, не потребують доказування.

Як встановлено в судовому засіданні, в результаті вказаної ДТП автомобілю марки Форд , державний номерний знак НОМЕР_1,що належить позивачу на праві власності відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Серії НОМЕР_4, (а.с. 8), були завдані механічні пошкодження.

При цьому, відповідно до Звіту про оцінку вартості збитку нанесеного власнику пошкодженого колісного транспортного засобу (КТЗ) за № 01/01/17, складеного 03.01.2017 року, розмір матеріальних збитків, нанесених позивачу внаслідок пошкодження вказаного КТЗ, становить 38 926,75 грн.(а.с. 9).

Звертаючись з вказаним позовом до суду, позивач, як на підставу для його задоволення, посилався на те, що відповідач, як роботодавець винної в ДТП особи, зобов'язаний відшкодувати завдану його працівником шкоду, що становить 38 926,75 грн.

Водночас, зі змісту заперечень на позов вбачається, що, на думку відповідача, або ПрАТ СТ Іллічівське , як страхова компанія, з якою ПП ДЕН було укладено поліс №АЕ/8851461 від 17.06.2016 року, або МТСБУ (у випадку неплатоспроможності страховика, який ліквідується) має нести відповідальність по відшкодуванню шкоди, завданої позивачу діями відповідача.

В судовому засіданні встановлено, що автомобіль марки Фольцваген , державний реєстраційний номер НОМЕР_1, належить відповідачу на праві власності, а ОСОБА_2 на час здійснення ДТП працював водієм в ПП ДЕН (а.с. 7).

При цьому, з матеріалів справи вбачається, що на час вчинення ДТП цивільно-правова відповідальність відповідача, як власника автомобіля марки Фольцваген , державний реєстраційний номер НОМЕР_2, була застрахована в ПрАТ СТ Іллічівське на підставі Полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № АЕ/8851461 від 17.06.2016 року.

В свою чергу, відповідно до положень ч. 1 ст. 1166 ЦК України шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно з ч. 1 ст. 1172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 1187 ЦК України передбачено, що джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утриманням, серед іншого, транспортних засобів, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Крім того, пунктом 22.1 ст. 22 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (надалі - Закон) встановлено, що при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.

Тобто, правила регулювання деліктних зобов'язань допускають можливість відшкодування завданої потерпілому шкоди не безпосередньо особою, яка завдала шкоди, а іншою особою, - якщо законом передбачено такий обов'язок.

Разом з тим, право потерпілого на відшкодування шкоди за рахунок особи, яка завдала шкоди, є абсолютним і не може бути припинене чи обмежене договором, стороною якого потерпілий не був, хоча цей договір і укладений на користь третіх осіб. Закон надає потерпілому право одержати страхове відшкодування, але не зобов'язує одержувати його. При цьому відмова потерпілого від права на одержання страхового відшкодування за договором не припиняє його права на відшкодування шкоди в деліктному зобов'язанні.

Потерпілий вправі відмовитися від свого права вимоги до страховика та одержати повне відшкодування шкоди від особи, яка її завдала, в рамках деліктного зобов'язання, не залежно від того, чи застрахована цивільно-правова відповідальність особи, яка завдала шкоди.

Отже, потерпілому як кредитору належить право вимоги в обох видах зобов'язань, деліктному та договірному. Він вільно, на власний розсуд обирає спосіб здійснення свого права шляхом звернення вимоги виключно до особи, яка завдала шкоди, про відшкодування цієї шкоди, або шляхом звернення до страховика, у якого особа, яка завдала шкоди, застрахувала свою цивільно-правову відповідальність, із вимогою про виплату страхового відшкодування, або шляхом звернення до страховика та в подальшому до особи, яка завдала шкоди, за наявності передбачених статтею 1194 ЦК України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20.01.2016 року у справі №6-2808цс15.

За вказаних обставин, враховуючи те, що позивач при зверненні до суду скористався наданим йому чинними законодавством правом вимоги про відшкодування завданої його майну шкоди виключно до особи, яка завдала цю шкоду, суд вважає безпідставними заперечення відповідача щодо покладення обов'язку на відшкодування шкоди, завданої позивачу працівником відповідача під час виконання ним своїх службових обов'язків, або на ПрАТ СТ Іллічівське , як страхова компанія, з якою ПП ДЕН було укладено поліс №АЕ/8851461 від 17.06.2016 року, або на МТСБУ (у випадку неплатоспроможності страховика, який ліквідується).

Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення з ПП ДЕН на його користь вартості матеріального збитку, нанесеного власнику внаслідок пошкодження транспортного засобу марки FORD TRANSIT , реєстраційний номер НОМЕР_1, у розмірі 38 926,75 грн.. є такими, що ґрунтуються на вимогах закону та підлягають задоволенню.

Крім того, відповідно до ст.ст. 137, 141 ЦПК України суд присуджує до стягнення з відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1600,00 грн., а також понесені позивачем витрати на професійну правничу допомогу в сумі 1500,00 коп., що підтверджується долученою до справи квитанцією про їх оплату.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 12, 13, 76-82, 89, 95, 137, 141, 229, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354, п.п. 15.5 п.15 Розділу ХІІІ Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Приватного підприємства ДЕН , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2, Приватне акціонерне товариство СТ Іллічівське , про відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди - задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства ДЕН на користь ОСОБА_1 41066 (сорок одна тисяча шістдесят шість) грн. 75 коп., з яких: 38926 (тридцять вісім тисяч дев'ятсот двадцять шість) грн. 75 коп. - розмір шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди; 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп. - судові витрати по сплаті судового збору; 1500 (одна тисяча п'ятсот) грн. 00 коп. - витрати на професійну правничу допомогу.

Інформація про сторін у справі:

Позивач: ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_3, адреса: АДРЕСА_3;

Відповідач: Приватне підприємство ДЕН , ЄДРПОУ 31246688, місцезнаходження: м.Київ, просп.Червонозоряний, буд.119, офіс.20;

Третя особа: ОСОБА_2, адреса: АДРЕСА_2;

Третя особа: Приватне акціонерне товариство СТ Іллічівське , місцезнаходження: м.Київ, вул.Саксаганського, буд.38-Б.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м.Києва шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Києва протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст рішення складено 22.01.2018 року.

Суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення16.01.2018
Оприлюднено25.01.2018
Номер документу71779774
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —761/21313/17

Постанова від 26.04.2018

Цивільне

Апеляційний суд міста Києва

Левенець Борис Борисович

Ухвала від 13.03.2018

Цивільне

Апеляційний суд міста Києва

Левенець Борис Борисович

Ухвала від 13.03.2018

Цивільне

Апеляційний суд міста Києва

Левенець Борис Борисович

Рішення від 16.01.2018

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Савицький О. А.

Рішення від 16.01.2018

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Савицький О. А.

Ухвала від 14.07.2017

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Савицький О. А.

Ухвала від 22.06.2017

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Савицький О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні