Рішення
від 07.02.2018 по справі 529/1160/17
ДИКАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 529/1160/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 року Диканський районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Гвоздика А. Є. у приміщенні Диканського районного суду в смт. Диканька, розглянувши без проведення судового засідання у порядку спрощеного позовного провадження за правилами письмового провадження цивільну справу за позовом Заступника керівника Миргородської місцевої прокуратури Мамон О.Є. в інтересах Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Петро-Давидівська сільська рада Диканського району Полтавської області про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

Вказуючи на те, що під час проведення обстеження земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення селянського (фермерського) господарства площею 57,3 га, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Петро-Давидівської сільської ради Диканського району встановлено, що на вказану земельну ділянку видано державний акт на право постійного користування серії НОМЕР_2 на ім'я відповідача ОСОБА_3 для ведення селянського (фермерського) господарства. Потім, в ході обстеження було виявлено, що станом на 08. 06. 2017 року земельна ділянка площею 46,3 га (рілля) із загальної земельної ділянки площею 57,3 га, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Петро-Давидівської сільської ради засіяна соєю та самовільно використовується відповідачем без відповідних дозвільних документів, що посвідчують право власності, право користування (оренди), державну реєстрацію речового права на земельну ділянку, оформлені згідно з діючим законодавством.

Тому, за наслідками цієї перевірки відповідача було притягнено до адміністративної відповідальності за ст. 51-1 КУпАП та застосовано стягнення у виді штрафу в доход держави в сумі 170,00 грн., що вподальшому було визнано законним.

У зв'язку з самовільним зайняттям відповідачем вказаної земельної ділянки територіальній громаді було завдано шкоду, яка складає 74 236 грн. 68 коп.

Позивач звернувся з цим позовом до суду та просить стягнути з відповідача вказану суму заподіяної шкоди територіальній громаді, тому як добровільно відшкодовувати останній відмовляється. І крім цього, просить зобов'язати відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку і стягнути з відповідача ОСОБА_2 судовий збір у сумі 3200 грн.

Ухвалою судді від 10 січня 2018 року у справі відкрито провадження і справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. У наданий в ухвалі час від сторін не надійшло заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження чи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін. Але, від віповідачів надійшли письмові заяви про визнання вказаного позову.

Зважаючи на те, що справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Як встановлено в суді, що відповідно до виконання плану роботи Управління з контролю за використанням та охороною земель і дотримсання вимог законодавства під час використання земель сільськогосподарського призначення державної власності, які не надані у власність було проведено обстеження земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення селянського (фермерського) господарства площею 57,3 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Петро-Давидівської сільської ради Диканського району про що складено відповідний акт обстеження від 08. 06. 2017 року.

Потім встановлено, що на на підставі рішення 3-ї сесії 22 скликання Диканської районної ради від 02. 09. 1998 року на вказану земельну ділянку було видано державний акт на право постійного користування землею серія НОМЕР_2 відповідачу ОСОБА_3 Вказана земельна ділянка відповідно до акту складає 57,3 га в тому числі рілля - 46,3 га, багаторічних насаджень - 4,4 га, кормових угідь - 5,6 га, під будівлями, лісами та іншими угіддями - 1,0 га.

І тому під час обстеження було виявлено, що земельна ділянка площею 46,3 га (рілля) із вказаної земельної ділянки загальної площі 57,3 га засіяна соєю та самовільно використовується відповідачем ОСОБА_2 без відповідних дозвільних документів, що посвідчують право власності на цю землю.

Статтею 12 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ЦПК. Докази подаються сторонами та учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 14. 06. 2017 року № 73-ДК/0013По ОСОБА_2 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 53-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 170,00 грн.

Крім цього, було встановлено, що відповідач намагався оскаржити цю постанову через Київський районний суд м. Полтава, але постановою цього суду від 20. 09. 2017 року у задоволенні його прохання було відмовлено повністю. Та згідно з ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21. 11. 2017 року апеляційну скаргу на вказану постанову суду першої інстанції залишено без задоволення, а саму постанову залишено без змін.

Згідно з припису та повідомлення від 09. 06. 2017 року вбачається, що відповідачу ОСОБА_2 було запропоновано добровільно усунути порушення вимог чинного законодавства у встановлений строк, а саме виготовити документи, що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою чи звільнити цю земельну ділянку та повідомлено про здійснення добровільного відшкодування шкоди заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки в сумі 74 236 грн. 68 коп., яка було розрахована відповідно до "Методики визначення шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву без спеціального дозволу", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25. 07. 2007 року № 963.

Зазначені повідомлення та припис відповідачу було вручено, що свідчить про його обізнаність у вчиненому.

Згідно з вимог ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Відповідно до вимог ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Вимоги ст. 212 Земельного кодексу України встановлюють, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю.

Крім того, відповідно до вимог ст. 158 ЗК України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій, сіл, селищ, міст, районів та областей.

Відповідно до ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття і звільнення особи від кримінальної відповідальності, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалено вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Тому, суд, з'ясувавши усі обставини справи, давши оцінку зібраним доказам в їх сукупності, дійшов висновку, що позивачем доведено і надано суду докази, що відповідач ОСОБА_2 самовільно зайняв земельну ділянку площею 46,3 га із загальної площі земельної ділянки площею 57,3 га, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Петро-Давидівської сільсьої ради Диканського району Полтавської області, кадастровий номер НОМЕР_3, призначена для ведення селянського (фермерського) господарства.

Крім цього, з матеріалів справи вбачається, що відповідач до даного часу порушення не усунув і спірну земельну ділянку не звільнив.

Потім, відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Таким чином, з врахуванням вище викладеного, суд вважає встановленим факт заподіяння відповідачем по справі ОСОБА_2 встановленої матеріальної шкоди державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.

Судом також встановлено, що позов прокурора пред'явлений по цій справі в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах головного управління Держгеокадастру у Полтавській області відповідно до ст. 23 Закону України Про прокуратуру та ч. 3 ст. 56 ЦПК України відповідно до повноважень прокурора.

З огляду на викладене суд вважає встановленими підстави для задоволення позовних вимог прокурора по справі.

Також, суд вважає за необхідне відповідно до ст. 141 ЦПК України стягнути з відповідача по справі судові витрати понесені прокуратурою Полтавської області при подачі позовної заяви до суду, які необхідно стягувати в примусовому порядку.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 152, 158, 212 Земельного кодексу України, ст. ст. 1166, 1202 Цивільного кодексу України, ст. ст. 7, 8, 81, 83, 141, 258, 259, 263-268 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Миргородської місцевої прокуратури Полтавської області, місцезнаходження якої смт. Диканька Полтавської області, вул. Незалежності, 64а, ідентифікаційний код 02910060 в інтересах держави в особі головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, які знаходяться в м. Полтава, вул. Уютна, 23, ідентифікаційний код 39767930 до ОСОБА_2, який проживає в АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Петро-Давидівська сільська рада Диканського району Полтавської області, які знаходяться в с. Петро-Давидівка, Диканського району Полтавської області, вул. Огородня, 2, ідентифікаційний код 21045076 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та відшкодування шкоди, - задоволити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, непрацюючого, проживаючого в АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь Петро-Давидівської сільської ради Диканського району Полтавської області, на р/р 31419611700118, Диканське УК с. Петро-Давидівка 24062200, МФО 831019, ГУДКСУ у Полтавській області, код ЄДРПОУ 38029560, для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 2406200, символ 611 "Кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користуваня та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару землі) без спеціального дозволу" шкоду заподіяну територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 74 236 (сімдесят чотири тисячі двісті тридцять шість) грн. 68 коп.

Зобов'язати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, непрацюючого, проживаючого в АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, звільнити самовільно зайняту земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення селянського (фермерського) господарства площею 46,3 га, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Петро-Давидівської сільської ради Диканського району Полтавської області та повернути цю земельну ділянку у володіння та користування держави в особі головного управління Держгеокадастру у Полтавській області з приведенням її у придатний для використання стан.

Стягти з ОСОБА_2 на користь прокуратури Полтавської області, на р/р 35210088006160, банк ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЗКПО 02910060, код класифікації видатків бюджету - 2800 сплачений при поданні вказаної позовної заяви судовий збір в сумі 3200 (три тисячі двісті) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його ухвалення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Апеляційного суду Полтавської області.

Головуючий:

СудДиканський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення07.02.2018
Оприлюднено09.02.2018
Номер документу72102312
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —529/1160/17

Постанова від 07.08.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Бурлаков Сергій Юрійович

Ухвала від 11.07.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Бурлаков Сергій Юрійович

Ухвала від 25.09.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Пророк Віктор Васильович

Постанова від 21.05.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Обідіна О. І.

Ухвала від 16.04.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Обідіна О. І.

Ухвала від 03.04.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Обідіна О. І.

Рішення від 07.02.2018

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Гвоздик А. Є.

Ухвала від 10.01.2018

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Гвоздик А. Є.

Ухвала від 02.01.2018

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Гвоздик А. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні