ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про поновлення провадження у справі
м. Київ
12.02.2018Справа №909/172/15
За позовом Приватного акціонерного товариства С.В.Т.А. доПублічного акціонерного товариства Брокбізнесбанк в особі його Івано-Франківського регіонального відділення за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача -Публічного акціонерного товариства Івано-Франківський арматурний завод про визнання договору іпотеки від 30.04.2013 недійсним Суддя Бойко Р.В.
Представники учасників справи:
без повідомлення
ВСТАНОВИВ:
В провадженні господарського суду міста Києва перебуває справа №909/172/15 за позовом Приватного акціонерного товариства С.В.Т.А. до Публічного акціонерного товариства Брокбізнесбанк в особі його Івано-Франківського регіонального відділення, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - Публічного акціонерного товариства Івано-Франківський арматурний завод , про визнання недійсним іпотечного договору від 30.04.2013, укладеного між ПАТ С.В.Т.А. та ПАТ Брокбізнесбанк , посвідченого приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Мачкур А.А. та зареєстрованого в реєстрі за №540.
Справа розглядалась господарськими судами не одноразово.
Зокрема, після скасування постановою Вищого господарського суду України від 09.03.2016 судових рішень попередніх інстанцій (рішення господарського суду міста Києва від 02.10.2015 та постанови Київського апеляційного господарського суду від 22.12.2015) справу №909/172/15 передано на новий розгляд до господарського суду міста Києва.
За результатами повторного автоматичного розподілу справу №909/172/15 передано судді Марченко О.В. для розгляду.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 18.03.2016 суддею Марченко О.В. прийнято справу №909/172/15 до свого провадження.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 30.05.2016 зупинено провадження у справі №909/172/15 до вирішення господарським судом Івано-Франківської області спору у справі №909/176/15 та набрання вказаним рішенням законної сили; зобов'язано представників сторін повідомити господарський суд міста Києва про усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі №909/172/15.
07.02.2018 через відділ діловодства суду надійшов лист ПАТ Брокбізнесбанк , в якому відповідач повідомив, що рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.02.2017 у справі №909/176/15 скасоване постановою Львівського апеляційного господарського суду від 24.05.2017, а справу передано на розгляд господарського суду Івано-Франківської області для виконання вимог частини 1 статті 17 Господарського процесуального кодексу України, в редакції, чинній станом на дату винесення вказаної постанови апеляційного господарського суду. Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 27.06.2017 матеріали справи №909/176/15 направлено за підсудністю до господарського суду міста Києва. Ухвалою господарського суду міста Києва від 31.07.2017 припинено провадження у справі №909/176/15 на підставі ч.ч. 1, 2 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, в редакції, чинній станом на дату постановлення цієї ухвали, у зв'язку із укладенням між сторонами спору угоди про передачу цього спору на вирішення третейського суду. Крім того, відповідач повідомив, що 11.04.2017 між ПАТ Брокбіснесбанк та Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Астра Фінанс було укладено договір про відступлення прав вимоги, в тому числі за спірним іпотечним договором.
Відповідно до п. 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, у зв'язку із закінченням терміну повноважень у судді Марченко О.В. на підставі розпорядження керівника апарату суду №05-23/121 від 08.02.2018 справу №909/172/15 направлено на повторний автоматизований розподіл.
За наслідками повторного автоматизованого розподілу справу №909/172/15 передано на розгляд судді Бойко Р.В.
15.12.2017 набула чинності нова редакція Господарського процесуального кодексу України, у відповідності до пункту 9 частини 1 Перехідних положень якого справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до ст. 230 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Зважаючи на те, що провадження у справі №909/176/15, до прийняття рішення в якій було зупинено провадження у даній справі, припинено, як було повідомлено відповідачем та встановлено судом, то суд вважає за необхідне за власною ініціативою поновити провадження у справі №909/172/15.
В той же час, до набрання чинності новою редакцією Господарського процесуального кодексу України господарський процес передбачав лише одну форму судового процесу - позовне провадження. Натомість, новою редакцією Господарського процесуального кодексу України з 15 грудня 2017 року розширено перелік форм господарського судочинства та визначено такі форми як наказне провадження, загальне позовне провадження та спрощене позовне провадження (ч. 1 ст. 12 ГПК України).
Питання щодо визначення форми судочинства вирішується судом на стадії відкриття провадження у справі згідно ст. 176 Господарського процесуального кодексу України.
Водночас, законодавцем не врегульовано питання зміни форми господарського судочинства судами першої інстанції по справам, за якими вже порушено провадження ще до набрання чинності новим Кодексом, в тому числі по справам, в яких розгляд справи по суті вже розпочався.
Частиною 3 статті 12 Господарського процесуального кодексу України визначено, що спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Приписами ч. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України визначено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
З огляду на завдання господарського судочинства, а також необхідність дотримання основних засад господарського судочинства, визначених у ч. 3 ст. 2, ст. 4 Господарського процесуального кодексу України, стосовно забезпечення права сторін на розгляд справ у господарському суді після їх звернення до нього у встановленому порядку, гарантованому чинним законодавством, враховуючи при цьому, складність справи, обсяг та характер доказів у справі, кількість сторін справи, суд дійшов висновку, що справа №909/172/15 підлягає розгляду в порядку загального позовного провадження.
Згідно приписів статті 181 Господарського процесуального кодексу України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Керуючись наведеними положеннями, суд приходить до висновку про неможливість призначення даного спору до розгляду по суті без проведення підготовчого засідання, оскільки такі дії суду будуть суперечити суті загального позовного провадження та фактично буде мати місце розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження.
У зв'язку з наведеним, суд вважає за неможливе продовжувати провадження у справі із стадії, на якій його було зупинено, як це передбачено приписами ч. 3 ст. 230 Господарського процесуального кодексу України, а тому приходить до висновку про необхідність призначення у даній справі підготовчого засідання.
Крім того, позивачем до свого листа від 07.02.2018 додано документи, з яких вбачається, що 11.04.2017 між ПАТ Брокбізнесбанк та ТОВ ФК Астра Фінанс укладено договори відступлення права вимоги, зокрема, за іпотечним договором від 30.04.2013, посвідченим приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Мачкур А.А. та зареєстрованим в реєстрі за №540 (згідно п. 6 Додатку №1 до Договору №152 про відступлення прав вимоги від 11.04.2017).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Згідно ст. 514 Цивільного кодексу України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Положеннями ч. 1 ст. 516 Цивільного кодексу України встановлено, що заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом
Отже, до ТОВ ФК Астра Фінанс перейшло право вимоги до ПАТ Івано-Франківський арматурний завод щодо виконання ним своїх зобов'язань за оспорюваним іпотечним договором (відбулась зміна сторони іпотекодержателя у зобов'язанні), а тому суд приходить до висновку, що рішення у даній справі може вплинути на права та інтереси ТОВ ФК Астра Фінанс .
Приписами ч.ч. 1, 2 ст. 50 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Керуючись наведеною нормою господарського процесуального закону, суд вважає за необхідне залучити Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Астра Фінанс до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача, оскільки рішення у даній справі може вплинути на його права та обов'язки щодо учасників даної справи.
Керуючись ст.ст. 12, 50, 182, 230, ч. 2 ст. 232, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Прийняти до провадження справу №909/172/15.
2. Поновити провадження у справі №909/172/15.
3. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
4. Залучити Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Астра Фінанс (01014, м. Київ, вул. Звіринецька, буд. 59; ідентифікаційний код 40097540) до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача.
5. Зобов'язати позивача направити залученій третій особі копію позовної заяви з додатками не пізніше двох днів з дня вручення копії даної ухвали , а докази такого направлення надати суду в строк до 19.02.2018 .
6. Підготовче засідання у справі призначити на 27.02.18 о 11:00 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 44- Б, зал судових засідань №41 (корпус В).
7. Зобов'язати учасників справи направити в підготовче засідання своїх представників, повноваження яких оформити відповідно до вимог, викладених у статті 60 Господарського процесуального кодексу України, та надати суду документи, що підтверджують повноваження представників.
8. Зобов'язати учасників справи надати суду оригінали всіх документів по суті спору, доданих до позовної заяви, пояснень, які ними подавались до суду під час розгляду даної справи (для огляду).
9. Попередити позивача про те, що у разі ненадання господарському суду без поважних причин документів або нез'явлення його представника у судове засідання, позов відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України може бути залишений без розгляду.
10 . Запропонувати відповідачу у строк до 26.02.2018 надати суду:
- відзив на позов, складений з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України, з викладенням мотивів повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на чинне законодавство та докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, якщо такі докази не надані позивачем;
- докази направлення відзиву учасникам справи.
11. Запропонувати учасникам справи надати суду у строк до 26.02.2018:
- додаткові письмові пояснення з обґрунтуванням своїх правових позицій по суті спору, заяви, клопотання (у разі їх наявності);
- додаткові докази на підтвердження своїх обставин, вказаних у поясненнях, заявах, клопотаннях (у разі їх наявності).
12. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud5011/ .
Звернути увагу сторін на те, що відповідно до ст. 135 Господарського процесуального кодексу України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, зокрема, за ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу.
Суддя Р.В. Бойко
Учасники процесу мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі. Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної Заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в Заявці.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2018 |
Оприлюднено | 13.02.2018 |
Номер документу | 72148401 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бойко Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні