Рішення
від 13.02.2018 по справі 926/18/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2018 року Справа № 926/18/18

За позовом виконувача обов'язків керівника Кельменецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області

до фермерського господарства Надія-М

про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки

суддя Байталюк В. Д.

представники сторін:

від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 06-22/18 від 05.01.2018;

від відповідача - не з'явився;

за участю прокурора Балицької Р. С., посвідчення № 032766 від 27.03.2015.

СУТЬ СПОРУ: Виконувач обов'язків керівника Кельменецької місцевої прокуратури (далі - прокурор), діючи в інтересах держави, звернувся з позовом в особі головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області до фермерського господарства Надія-М (с. Ленківці, Кельменецького району Чернівецької області), в якому просить зобов'язати відповідача звільнити та повернути позивачу самовільно зайняту земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 2,7204 га, яка знаходиться в урочищі Станція в адміністративних межах Ленковецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що в ході проведення досудового розслідування кримінального провадження, відомості про яке 22.06.2017 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017261100000095, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 197-1 Кримінального кодексу України, підтверджено факт самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем із земель сільськогосподарського призначення державної форми власності загальною площею 2,7204 га, яка розміщена в адміністративних межах Ленковецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області, шляхом її фактичного використання (обробітку) без правовстановлюючих документів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а саме вирощування сільськогосподарської культури - сої. Факт самовільного зайняття земельної ділянки підтверджується протоколом місця події, протоколами допиту свідків, актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки, актом обстеження земельної ділянки, протоколом про адміністративне правопорушення та постановою про закриття справи про адміністративне правопорушення. У зв'язку з вищевикладеним прокурор просить суд зобов'язати відповідача звільнити та повернути головному управлінню Держгеокадастру у Чернівецькій області самовільно зайняту земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 2,7204 га, яка знаходиться в урочищі Станція в адміністративних межах Ленковецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області.

Ухвалою суду від 04.01.2018 позовну заяву залишено без руху для усунення зазначених недоліків.

Ухвалою суду від 23.01.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 13.02.2018.

Відповідач, який був належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи у судове засідання не з'явився.

Однак, до початку слухання справи від відповідача надійшов письмовий лист в якому він викладені вимоги у позовній заяві визнає та підтверджує, що ним дійсно здійснено самовільне захоплення даної земельної ділянки.

У судовому засіданні представник позивача надав суду письмові пояснення на позовну заяву, в якій позовні вимоги підтримує в повному обсязі, оскільки виходячи з матеріалів перевірки дотримання вимог земельного законодавства, відповідачем самовільно захоплено земельну ділянку державної форми власності загальною площею 2,7204 га, про що складено відповідний акт перевірки № 220 від 26.09.2017 до якого долучено відповідні геодезичні зйомки даної земельної ділянки та акт перевірки № 94, які відповідачем не оскаржувалися.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини у справі, якими прокурор обґрунтовує свої вимоги, дослідивши та оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд встановив, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Судом встановлено, що за результатами проведеного досудового розслідування кримінального провадження, яке 22.06.2017 внесено до Єдиного реєстру досудового розслідувань за № 42017261100000095, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 197-1 Кримінального кодексу України, підтверджено факт самовільного зайняття земельної ділянки фермерським господарством Надія-М із земель сільськогосподарського призначення державної форми власності загальною площею 2,7204 га, яка розміщена в адміністративних межах Ленковецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області, шляхом її фактичного використання (обробітку) без правовстановлюючих документів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а саме вирощування сільськогосподарської культури - сої.

Згідно протоколу огляду місця події від 11.07.2017 земельної ділянки загальною площею 2,7204 в урочищі Станція Ленковецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області за межами населеного пункту у кримінальному провадженні № 42017261100000095 встановлено, що вказана земельна ділянка засіяна сільськогосподарською культурою - соєю, що свідчить про її фактичне використання.

Допитані у кримінальному провадженні в якості свідків сільський голова Ленковецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області ОСОБА_2 та землевпорядник даної ради ОСОБА_3, які пояснили, що дана земельна ділянка обробляється фермерським господарством Надія-М без будь-яких документів, оскільки жодним уповноваженим органом дана земельна ділянка у власність чи оренду не передавалась.

Факт самовільного використання фермерським господарством Надія-М земельної ділянки площею 2,7204 га в урочищі Станція Ленковецької сільської ради підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 26.09.2017 № 220, проведеної державними інспекторами за використанням та охороною земель ОСОБА_4 та ОСОБА_5 головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.

З матеріалів перевірки дотримання вимог земельного законодавства видно, що фермерське господарство Надія-М самовільно захопило земельну ділянку державної форми власності загальною площею 2,7204 га, про що складено відповідний акт перевірки № 220 від 26.09.2017 до якого долучено геодезичні зйомки даної земельної ділянки.

У подальшому, 25.10.2017 державними інспекторами з контролю за використанням та охороною земель ОСОБА_4 ОСОБА_5 та ОСОБА_6 головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, в порядку контролю, повторно проведено обстеження вищевказаної земельної ділянки, при цьому знову ж підтверджено факт самовільного захоплення землі про що складено акт перевірки № 94, які відповідачем не оскаржувалися. Вказаними діями відповідача порушено вимоги статей 125, 126 Земельного кодексу України.

Того ж дня державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель ОСОБА_4 головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області складено протокол № 00124 про вчинення адміністративного правопорушення головою фермерського господарства Надія-М ОСОБА_7 Однак, в цей же день державним інспектором справу про адміністративне правопорушення закрито, оскільки встановлено ознаки злочину, відповідальність за який передбачено статтею 197-1 Кримінального кодексу України. При цьому, матеріали адміністративної справи передано до правоохоронних органів.

Крім того, відповідно до проведеного розрахунку загальний розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки на території Ленковецької сільської ради Кельменецького району становить 4530,59 грн.

Однак, завдана шкода, заподіяна внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 4530,59 грн. добровільно відшкодована головою фермерського господарства Надія-М ОСОБА_7, що підтверджується копією банківської квитанції від 08.11.2017.

Суд звертає увагу на те, що фактичне місцезнаходження самовільно зайнятої земельної ділянки підтверджується також письмовим листом відповідача.

Відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.

Разом з тим, у вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки господарським судам необхідно враховувати, що саме по собі встановлення судом наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. Господарським судам у вирішенні таких спорів необхідно досліджувати, чи передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів, причини відсутності таких документів у особи, що використовує земельну ділянку, наявність у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, вжиття нею заходів до оформлення права на земельну ділянку, тощо (пункт 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин ).

Статтею 116 Земельного кодексу України визначені підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності. Виходячи з положень наведених норм законодавства, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки, відповідно до статті 125 Земельного кодексу України, виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Визначення поняття самовільного зайняття земельної ділянки наведено у статті 1 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель де, зокрема, зазначено, що такими є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

У даному випадку, самовільне використання земельних ділянок порушує права держави в особі головного територіального управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, як розпорядника земель державної власності та інтереси держави у сфері забезпечення раціонального використання та охорони земель. Крім того, в результаті самовільного зайняття земельної ділянки до бюджету не надходять кошти за користування земельною ділянкою, що призводить до фактичного ослаблення економічних основ місцевого самоврядування та не можливості спрямувати ці кошти на реалізацію програм соціально-економічного розвитку, а також розподіляти видатки місцевого бюджету на охорону здоров'я, освіту, соціальний захист, соціальне забезпечення громадян, охорону навколишнього природного середовища.

Отже, позивач правомірно зазначає про самовільне зайняття відповідачем спірної земельної ділянки, у зв'язку з чим позов слід задовольнити.

Відповідно до приписів частини третьої статті 7 Закону України Про судовий збір та частини першої статті 130 Господарського процесуального кодексу України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

З огляду на визнання відповідачем позову до початку розгляду справи по суті, прокуратурі слід повернути 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову за платіжним дорученням № 1539 від 15.12.2017, що складає 800,00 грн., решту судового збору в сумі 800,00 грн. - покласти на відповідача.

Керуючись статтями 130, 237, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати фермерське господарство Надія-М (Чернівецька область, Кельменецький район, с. Ленківці, вул. Макарівська, 24, ідентифікаційний код 40928342) звільнити та повернути головному управлінню Держгеокадастру у Чернівецькій області (Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 194-А, ідентифікаційний код 39909396) самовільно зайняту земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 2,7204 га, яка знаходиться в урочищі Станція в адміністративних межах Ленковецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області.

3. Стягнути з фермерського господарства Надія-М (Чернівецька область, Кельменецький район, с. Ленківці, вул. Макарівська, 24, ідентифікаційний код 40928342) на користь прокуратури Чернівецької області (Чернівецька область, м. Чернівці, вул. М. Кордуби, 21, ідентифікаційний код 0210120) 800,00 грн . судового збору.

4. Повернути прокуратурі Чернівецької області (Чернівецька область, м. Чернівці, вул. М. Кордуби, 21, ідентифікаційний код 02910120) з державного бюджету України 800,00 грн. судового збору, сплаченого при поданні позову за платіжним дорученням № 1539 від 15.12.2017.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано (частина перша статті 241 Господарського процесуального кодексу України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення (частина перша статті 256 Господарського процесуального кодексу України).

Повне рішення складено 19.02.2018.

Суддя В. Байталюк

Інформацію по справі можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення13.02.2018
Оприлюднено20.02.2018
Номер документу72253040
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —926/18/18

Рішення від 13.02.2018

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Байталюк Володимир Дмитрович

Ухвала від 23.01.2018

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Байталюк Володимир Дмитрович

Ухвала від 04.01.2018

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Байталюк Володимир Дмитрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні