ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2018 року м.Житомир справа № 806/3498/17
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черняхович І.Е.,
секретар судового засідання Кривенко Л.М.,
за участю: представника позивача Сульженка О.В.,
представника відповідача Мануляка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Публічного акціонерного товариства "Володарсько-Волинське підприємство "Райагрохім" про стягнення 44982,54 грн.,
встановив:
Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Володарсько-Волинське підприємство "Райагрохім", в якому просив:
- стягнути із ПАТ "Володарсько-Волинське підприємство "Райагрохім" на користь Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 44982,54 грн.
В обґрунтування позову вказав, що у відповідача виникла заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за червень 2013 року у сумі 44982,54 грн. Вказує, що заборгованість відповідачем не погашена, тому підлягає стягненню в примусовому порядку. заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за червень 2013 року у сумі 44982,54 грн. Вказує, що заборгованість відповідачем непогашена, тому підлягає стягненню в примусовому порядку.
Відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечив. Пояснив, що розрахунок не відповідає дійсності, адже відповідно до довідки-розрахунку за червень 2013 року, яку позивач додав до позову в якості доказу, що є обґрунтуванням суми позову, сума 44982, 54 грн є сумою плати підприємства ВАТ Райагрохім до Пенсійного фонду України за попередній рік, натомість в графі місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій зазначається сума 727,07 грн.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 відкрито спрощене позовне провадження з призначенням судового засідання на 17.01.2018 о 10:00. Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 17.01.2018 відкладено розгляд справи у зв'язку з неявкою сторін, наступне судове засідання призначено на 31.01.2018 об 11:30. Судове засідання, призначене на 31.01.2018 об 11:30 - відкладено у зв'язку з витребовуванням додаткових доказів по справі. Наступне судове засідання призначене на 19.02.2018 о 10:00.
Заслухавши пояснення сторін у справі, розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення у розгляді справи, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Володарсько-Волинське підприємство "Райагрохім" перебуває як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на обліку в Хорошівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до пп. 7, 9 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління призначають (здійснюють перерахунок) і виплачують пенсії (в тому числі пенсію за віком на пільгових умовах), щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інших виплати відповідно до законодавства, а також здійснюють стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів (в тому числі витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах).
Пунктом 2 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України від 09.07.2003 № 1058 Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку: підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.
Відповідно до вимог передбачених в абз. З пп. 1 п. 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (в редакції що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
На момент набрання чинності Законом № 1058-ІУ, питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів б-з ст. 13 Закону № 1788-ХІІ, було врегульовано Законом України від 26.06.1997 № 400/97-ВР Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі - Інструкція №21-1).
За змістом абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Процедура стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначена в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663.
Згідно з п. 6.1 Інструкції № 21-1 для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-УІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":
- особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;
- особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п. 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.5. Інструкції № 21-1 передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8 а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Згідно з пунктами 6.7, 6.8 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
З урахуванням зазначеного, можна зробити висновок про наявність обов'язку підприємств та організацій відшкодовувати витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених особам відповідно до пункту б статті 13 Закону № 1788-ХІІ за списком № 2.
В матеріалах справи міститься надісланий до ВАТ Райагрохім від управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів б - з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення за 2013 рік. Відповідно до цього розрахунку розмір щомісячного відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсій призначеної громадянину ОСОБА_3 складає 727, 07 грн.
Факт сплати ВАТ Райагрохім відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсій, призначеної громадянину ОСОБА_3 за червень 2013 року, підтверджується платіжним доручення № 75 від 20.06.2013, яке додане до матеріалів справи.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивачем протиправно заявляються позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за період червня 2013 в сумі 44982,54 грн. Адже відповідно до довідки-розрахунку за червень 2013 року, яку позивач додав до позову в якості доказу, що є обґрунтуванням суми позову, сума 44982,54 грн. є сумою плати підприємства ВАТ Райагрохім до Пенсійного фонду України за попередній рік, натомість в графі місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій зазначається сума 727,07 грн.
Також слід відмітити, що у вищеназваній довідці-розрахунку за червень 2013 року вказується, що відшкодуванню підлягають фактичні витрат на виплату та доставку пенсій призначеної громадянину ОСОБА_4 Однак, відповідно до пунктом 2 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України від 09.07.2003№1058 Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування підприємства та вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах до набуття особою, якій призначена пільгова пенсія, права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком. Натомість, за даними довідки пенсія громадянину ОСОБА_4 призначена 31.10.2003, а датою досягнення ним пенсійного віку є 04.08.2009. Таким чином, включення фактичних витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_4 в розрахунок за червень 2013 року суперечить нормам чинного законодавства, оскільки відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату і доставку пенсії ОСОБА_4 здійснювалося по 04.08.2009 (тобто по дату досягнення ним пенсійного віку).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено правомірності прийнятого рішення про стягнення заборгованості з відповідача, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
виішив:
В задоволенні позову Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (12101, вул. Древлянська 1, смт. Хорошів, Хорошівський район, Житомирська область, код ЄДРПОУ 41246794) до Публічного акціонерного товариства "Володарсько-Волинське підприємство "Райагрохім" ( 12101, вул. Чапаєва 18А, смт. Хорошів, Житомирська область, код ЄДРПОУ 05488578) про стягнення заборгованості на виплату та доставку пільгових пенсій за червень 2013 року у сумі 44982,54 грн - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович
Повне судове рішення складене 23 лютого 2018 року
Суд | Житомирський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2018 |
Оприлюднено | 25.02.2018 |
Номер документу | 72385805 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Черняхович Ірина Едуардівна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Черняхович Ірина Едуардівна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Черняхович Ірина Едуардівна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Черняхович Ірина Едуардівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні