ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2018 року Справа № 923/1172/17
Господарський суд Херсонської області у складі судді Остапенко Т.А. при секретарі Фінаровій О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Позивача-1: Херсонської обласної ради, місцезнаходження: 73000, м. Херсон, пл. Свободи, 1, ідентифікаційний код: 24121079
Позивача-2: Комунального підприємства спільної власності територіальних громад області Автотранспортне підприємство Херсонської обласної ради , місцезнаходження 73000, м. Херсон, вул. Кременчуцька, 67, ідентифікаційний код: 14132308
про визнання права власності за набувальною давністю
за участю представників сторін:
від позивача-1: ОСОБА_1, на підставі довіреності № 56-417-58/11 від 02.02.2017 р.
від позивача-2: ОСОБА_2, керівник
від відповідача: не прибув
Херсонська обласна рада (далі - Позивач-1) та Комунальне підприємство спільної власності територіальних громад області Автотранспортне підприємство Херсонської обласної ради (далі- Позивач-2) звернулися з позовом до Херсонської міської ради із вимогами про визнання за територіальними громадами сіл, селищ, міст Херсонської області, що діють в особі Херсонської обласної ради, права власності за набувальною давністю на катер на підводних крилах типу Волга № 1464, 1984 року виготовлення з двигуном М8ЧСПУ100, потужністю 90 к.с.
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що вищевказане майно, виходячи із змісту Закону України Про обернення майна Компартії України та КПРС на державну власність є власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю) та впродовж 23 років перебуває у володінні територіальних громад Херсонської області, балансоутримувачем якого, на сьогоднішній день, є Комунальне підприємство спільної власності територіальних громад області Автотранспортне підприємство Херсонської обласної ради . Разом з тим, після прийняття катеру у комунальну власність право власності на нього, у встановленому законом порядку зареєстровано не було, а, у зв'язку із втратою правовстановлюючих документів, здійснити його реєстрацію, на сьогоднішній день, вони можливості не мають. У зв'язку із цим, з огляду на тривалий строк володіння зазначеним майном та неможливістю відновити правовстановлюючі документи на нього, на підставі ст. 344 ЦК України, вважають, що право власності на це майно за набувальною давністю має бути визнане за територіальними громадами сіл, селищ, міст Херсонської області.
Провадження у справі відкрито ухвалою Господарського суду Херсонської області від 27.12.2017 року. Розгляд справи, виходячи із змісту ст. ст. 12, 247 ГПК України, здійснювався у порядку спрощеного позовного провадження.
Справу розглянуто в судових засіданнях 25.01.2018 року, 14.02.2018 року, 26.02.2018 року, в межах строку, визначеного ст. 248 ГПК України.
Представники Позивача-1 та Позивача-2 в судовому засіданні позовні вимоги, з підстав зазначених у позові, підтримали та просили його задовольнити, визнавши за територіальною громадою сіл, селищ, міст Херсонської області право власності за набувальною давністю на катер на підводних крилах типу Волга № 1464, 1984 року виготовлення, з двигуном М8ЧСПУ100, потужністю 90 к.с.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив та просив відмовити у його задоволенні, обґрунтовуючи свої заперечення тим, що Херсонська міська рада є неналежним відповідачем у вказаному спорі. У відзиві на позовну заяву зазначає, що відповідачем у спорах про визнання права власності за набувальною давністю може бути попередній власник майна або його правонаступник. У разі якщо попередній власник майна не був і не міг бути відомим давнісному володільцю, то відповідачем є орган, уповноважений управляти майном відповідної територіальної громади. Разом з тим, Херсонська міська рада, ані правонаступником Херсонського обкому Компартії України, який був попереднім власником спірного катеру, ані органом у комунальній власності якого перебуває зазначене майно, не являється, а отже відповідачем по справі виступати не може. На підтвердження своїх доводів, останнім надано відповідь Управління комунальної власності Херсонської міської ради за вих. № 119-16 від 22.01.2018 року про відсутність у Реєстрі об'єктів комунальної власності м. Херсона відомостей про власника (балансоутримувача) спірного катеру (а.с. 145).
В судовому засіданні, 26.02.2018 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення, повідомлено про дату підготовки повного судового рішення, роз'яснено процедуру оскарження рішення.
Дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
в с т а н о в и в:
Указом Президії Верховної ради України № 1468-12 від 30.08.1991 року (що визнаний неконституційним 27.12.2001 року) заборонено діяльність Компартії України.
На виконання п. 2 Указу майно (будинки, споруди, друкарні, транспортні засоби, іншу власність) відповідних партійних комітетів передано на баланс ОСОБА_3 Кримської АРСР, обласним, міським, районним ОСОБА_3 народних депутатів.
Пунктом 1 Розпорядження Голови Верховної ОСОБА_3 України N 1541-XII від 13 вересня 1991 року визначено, що майно (будинки, споруди, друкарні, транспортні засоби, інша власність) колишніх Кримського республіканського комітету КПУ приймає на баланс Верховна ОСОБА_3 Кримської АРСР, обкомів партії - обласні ОСОБА_3 народних депутатів, міськкомів партії - міські ОСОБА_3 народних депутатів, райкомів партії - районні ОСОБА_3 народних депутатів.
За змістом ст. 1 Закону України Про обернення майна Компартії України та КПРС на державну власність № 2004-ХІІ від 20.12.1991 року передане або те, що має бути передане на баланс Верховної ОСОБА_3 України, Верховної ОСОБА_3 Кримської АРСР та місцевих ОСОБА_3 народних депутатів відповідно до Указу Президії Верховної ОСОБА_3 України від 30 серпня 1991 року Про заборону діяльності Компартії України майно партійних комітетів Компартії України, КПРС, у тому числі підприємства та організації, що належать Компартії України, її кошти, паї, акції, інші цінні папери та майнові права, де б вони не знаходились, обертаються на загальнодержавну (республіканську) власність і власність відповідних адміністративно-територіальних одиниць (комунальну власність). Усе майно КПРС і майно Компартії України, а також майно партійних комітетів Компартії України у місті Києві належить до загальнодержавної (республіканської) власності. Майно, передане на баланс Верховної ОСОБА_3 Кримської АРСР, місцевих ОСОБА_3 народних депутатів, крім міста Києва, є власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю).
На підставі Рішення Херсонської обласної ради народних депутатів № 32 від 20.03.1992 року Про розмежування комунального майна, переданого у власність області, між обласною власністю і власністю міст обласного підпорядкування та районів області , згідно п.10 Переліку "Побутове обслуговування" до складу комунальної власності області передано Автопідприємство (а.с. 89-129).
Комунальне підприємство спільної власності територіальних громад області Автотранспортне підприємство Херсонської обласної ради засноване на підставі Розпорядження Херсонської обласної ради народних депутатів № 26 від 06.12.1996 року (а.с. 79).
Згідно Статуту підприємства, в редакції затвердженій Рішенням ХІІІ сесії VІІ скликання Херсонської обласної ради № 514 від 09.06.2017 року (а.с. 35-39), Комунальне підприємство спільної власності територіальних громад області Автотранспортне підприємство Херсонської обласної ради є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області, що перебуває в управлінні Херсонської обласної ради (п. 1.1. Статуту).
Відповідно до п. 1.2. Статуту, засновником підприємства є територіальні громади сіл, селищ, міст Херсонської області, що діють в особі Херсонської обласної ради.
Майно підприємства складається з основних фондів, які є власністю територіальних громад області, а також інших активів, вартість яких відображається у самостійному балансі. Статутний фонд підприємства становить майно передане Херсонською обласною радою як органом, уповноваженим управляти майном, вартістю згідно з балансом 1280976 грн. Майно підприємства складають основні фонди та оборотні кошти, а також цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі (п.п. 4.1., 4.2. Статуту).
Відповідно до п. 4.3. Статуту, майно підприємства є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області, що знаходиться в управлінні Херсонської обласної ради, закріплюється за ним на праві господарського відання.
Зі змісту Розділу 1 Статуту автотранспортного підприємства, затвердженого Розпорядженням Херсонської обласної ради народних депутатів № 26 від 06.12.1996 року, вбачається, що Комунальне підприємство спільної власності територіальних громад області Автотранспортне підприємство Херсонської обласної ради є правонаступником прав і обов'язків госпрозрахункового автопідприємства облвиконкому, утвореного на підставі Розпорядження Херсонської обласної ради народних депутатів № 171 від 04.11.1994 року, шляхом виділення з автопідприємства облвиконкому (а.с. 76, 80-88).
Відповідно до Положення про госпрозрахункове автопідприємство, яке затверджене Розпорядженням Херсонської обласної ради народних депутатів № 171 від 04.11.1994 року, майново-технічну базу підприємства складають основні та оборотні фонди. Підприємству належать, зокрема, транспортні засоби. Майном підприємства є майно, передане йому засновником. Основні та оборотні фонди, передані засновником, є відокремленою частиною майна підприємства (а.с. 77-78).
Із довідки Комунального підприємства спільної власності територіальних громад області Автотранспортне підприємство Херсонської обласної ради за вих. № 9 від 03.08.2017 року (а.с. 52) та довідки Комунального підприємства спільної власності територіальних громад області Автотранспортне підприємство Херсонської обласної ради за вих. № 4 від 31.01.2018 року (а.с. 130) вбачається, що спірне майно - катер на підводних крилах типу Волга № 1464, 1984 року виготовлення, обліковується на балансі підприємства з 1994 року за інвентарним номером 105015, первісна вартість майна - 15898 грн.
Однак, листом Комунального підприємства спільної власності територіальних громад області Автотранспортне підприємство Херсонської обласної ради № 17 від 20.09.2017 року (а.с. 53) повідомлено Голову Херсонської обласної ради, що катер на підводних крилах типу Волга № 1464, 1984 року виготовлення, обліковується на балансі підприємства з 1994 року, але будь-які правовстановлюючі документи на транспортний засіб відсутні.
В наданих Позивачами документах, а саме: копії акту № 1464-3/343МЕ-К від 14.06.1984 року (а.с. 44-45); копії свідоцтва про придатність (а.с. 46-50); копії кваліфікаційного свідоцтва від 14.06.1984 року (а.с. 51) власником судна зазначений обком партії, порт приписки - Херсон.
Листами Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті № 438 від 19.09.2017 року (а.с. 54) та Державного агентства рибного господарства України 2-9-7/6536-17 від 12.10.2017 року (а.с. 55-56) повідомлено Позивача-1, що катер на підводних крилах типу Волга № 1464, 1984 року виготовлення з двигуном М8ЧСПУ100 потужністю 90 к.с., ні у Судновій книзі України, ні у Державному реєстрі риболовних суден, ні у Державному судновому реєстрі України не зареєстрований.
В Реєстрі об'єктів комунальної власності м. Херсона, який формується Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради за даними комунальних підприємств, установ та організацій, відсутні відомості про власника (балансоутримувача) катеру, про що повідомлено листом за вих. № 254-15 від 01.02.2018 року (а.с. 151).
Відсутність правовстановлюючих документів на транспортний засіб - катер на підводних крилах типу Волга № 1464, 1984 року виготовлення з двигуном М8ЧСПУ100 потужністю 90 к.с., який обліковується на балансі Комунального підприємства спільної власності територіальних громад області Автотранспортне підприємство Херсонської обласної ради з 1994 року, стало підставою для звернення до суду із позовом до Херсонської міської ради про визнання права власності на спірне майно за набувальною давністю.
Відповідно до ст. 344 ЦК України, особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.
Отже, задоволення судом вимог про визнання за володільцем права власності на нерухоме майно на підставі ст.344 ЦК України можливе лише за наявності необхідних умов: добросовісності заволодіння, відкритості, безперервності, безтитульності володіння.
Право власності за набувальною давністю, враховуючи положення статей 335 і 344 ЦК України, може бути набуто на майно, яке належить на праві власності іншій особі (а не особі, яка заявляє про давність володіння), а також на безхазяйну річ.
Однак, докази, надані Позивачами до справи не свідчать про безтитульність володіння. Натомість, підтверджують наявність правових підстав набуття спірного майна у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області згідно із Указом Президії Верховної ради України № 1468-12 від 30.08.1991 року, Розпорядженням Голови Верховної ОСОБА_3 України N 1541-XII від 13 вересня 1991 року, Законом України Про обернення майна Компартії України та КПРС на державну власність № 2004-ХІІ від 20.12.1991 року, Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 р. №311, рішенням Херсонської обласної ради народних депутатів № 32 від 20.03.1992 року Про розмежування комунального майна, переданого у власність області, між обласною власністю і власністю міст обласного підпорядкування та районів області .
Спірне рухоме майно - транспортний засіб катер на підводних крилах типу Волга № 1464, 1984 року виготовлення з двигуном М8ЧСПУ100 потужністю 90 к.с., обліковується на балансі Позивача-2 у складі основних фондів майна автотранспортного підприємства, які є спільною власністю засновника - територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області, та закріплене за ним на підставі правового титулу - права господарського відання.
Таким чином, фактичним власником спірного майна є територіальні громади сіл, селищ, міст Херсонської області, управління спільною власністю яких на підставі ст. ст. 10, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" здійснює Позивач-1 Херсонська обласна рада.
Зазначені обставини виключають можливість набуття територіальними громадами сіл, селищ, міст Херсонської області, що діють в особі Херсонської обласної ради, права власності за набувальною давністю на катер на підводних крилах типу Волга № 1464, 1984 року виготовлення з двигуном М8ЧСПУ100 потужністю 90 к.с.
Відповідно до ст. 327 ЦК України, у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 136 ГК України, право господарського відання - це речове право суб'єкта підприємництва, який володіє, користується й розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Про передачу спірного майна до спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області зазначено як в позовній заяві, так і в судовому засіданні представником Позивача-1. Разом з тим, підставою звернення до суду із цим позовом є відсутність правовстановлюючих документів на спірне майно, що унеможливлює здійснення власником реєстраційних дій.
Тому, суд зазначає, що захист права власника у разі втрати правовстановлюючого документа здійснюється на підставі ст. 392 ЦК України, якою передбачено право власника майна пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Щодо пред'явлення вимог до Херсонської міської ради, суд погоджується із запереченнями Відповідача, що вимоги заявлено не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом. Позивачем не доведено порушення його прав саме визначеним Відповідачем, оскільки відсутні докази того, що Херсонська міська рада є правонаступником Херсонського обкому Компартії України, який зазначено судновласником спірного катеру, чи органом у комунальній власності якого перебуває зазначене майно.
Отже, проаналізувавши зазначені норми матеріального права та встановлені фактичні обставини справи, дослідивши докази, надані сторонами в підтвердження вимог та заперечень, суд відмовляє в задоволенні заявлених позовних вимог про визнання за територіальними громадами сіл, селищ, міст Херсонської області, що діють в особі Херсонської обласної ради, права власності за набувальною давністю на катер на підводних крилах типу Волга № 1464, 1984 року виготовлення, з двигуном М8ЧСПУ100, потужністю 90 к.с.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, судові витрати покладаються на Позивачів.
Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 237, 238, 240, 252, п.п. 17.5 п. 17 Розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1. В задоволенні позовних вимог Херсонської обласної ради та Комунального підприємства спільної власності територіальних громад області Автотранспортне підприємство Херсонської обласної ради - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України).
Повне рішення складено 03.03.2018 року.
Суддя Т.А. Остапенко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2018 |
Оприлюднено | 06.03.2018 |
Номер документу | 72564844 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Остапенко Т.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні