2-59/2010
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2010 року Іллічівський районний суд м.Маріуполя під головуванням судді Іванченко А.М. при секретарі Корольовой Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Закритого акціонерного товариства „СМТ „Металлургстрой" про стягнення заробітної плати, вихідної допомоги, середньої зарплатні за час затримки виплати належних при звільненні сум та моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ :
У листопаді 2009 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача про стягнення заробітної плати, компенсації за час затримки виплати належних при звільненні сум та моральної шкоди. В обґрунтування позову позивач зазначив, що з 01.09.2004 р. працювала в ЗАТ СМТ „Металлургстрой" завідуюча господарством, а з 01.10.2004 р. переведена на посаду кладовщика-експедітора. 31.08.2009 року позивачка була звільнена за п.1 ст. 40 КЗпП України, з посади кладовщика-експедитора, але у день звільнення з нею відповідач не провів розрахунок у повному обсязі. Оскільки відповідач не в повному обсязі нарахував і сплатив зарплатню, а також вихідну допомогу просила суд стягнути вказані суми, а також на підставі ст. 117 КЗпП України середню зарплатню за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Крім того просила стягнути моральну шкоду в сумі 3000 грн.
В ході судового розгляду справи позивач декілька раз уточнював позовні вимоги. Тому в остаточній редакції позовних вимог ОСОБА_1 просила стягнлти з відповідача заборгованість по заробітній платі у розмірі 583 грн. 63 коп., середню зарплатню за час затримки виплати належних при звільненні сум на підставі ст. 117 КЗпП України у розмірі 7680 гривень, за правову допомогу 1000 гривень, моральної шкоди в сумі 3000 грн. і судові витрати.
В судовому засіданні позивачка та її представник підтримали уточнений позов та пояснили, що позивачка з 01.10.2004 р. постійно працювала на посаді кладовщика-експедітора, а за наказами директора підприємства, згідно виробничої необхідності тимчасово працювала сторожем, та була звільнена 31.08.2009 року за п.1 ст. 40 КЗпП України, з посади кладовщика-експедитора. При звільненні позивачці була нарахована до виплати сума 3403 грн. 90, яку відповідач тривалий час не сплачував, тому позивачка звернулася до прокуратури і прокурор Іллічівського району в інтересах позивача подав до Іллічівського райсуду заяву про видачу судового наказу. Згідно судового наказу № 2-н-1646/09 від 11.11.2009 р. з відповідача було стягнуто вказану суму, але фактично вона була виплачена лише у лютому 2010 року. Але згідно довідки бухгалтерій про заробітну плату позивача їй було помилково нарахована сума до виплати 3403 грн. 90 коп. замість 3987 грн. 86 коп., яка і була стягнута судом за поданням прокурора. На теперішній час заборгованість з заробітної плати у розмірі 583 грн. 96 коп. відповідачем належним чином позивачці не виплачено. Оскільки відповідач в порушення вимог ст. 116 КЗпП України затримав виплату вказаних сум, позивач просив стягнути середню зарплатню за час затримки в сумі 7680 грн., а також моральну шкоду, яка завдана неправомірними діями відповідача, оскільки позивачка на тривалий час залишалася без зароблених коштів і для організації свого життя вимушена була додавати додаткових зусиль, втратила звичні життєві зв'язки, нервувала та хвилювалася через це, неодноразово зверталася до відповідача з правом отримати зароблені гроші, додавала додаткові зусилля для відновлення своїх прав.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав частково, у заборгованості вихідної допомоги за серпень 2009 року у розмірі 583 грн. 96 коп., пояснивши, що позивачка дійсно працювала на підприємстві і була звільнена з 31.08.09 р. з посади кладовщика-експедитора і при її звільненні їй було нараховано помилково спочатку к виплаті суму в розмірі 3403грн. 90 коп., але через відсутність коштів і важке матеріальне становище підприємства в наслідок економічної кризи відповідач не міг виплатити цю суму своєчасно. У лютому 2010 року вказана заборгованість була сплачена. Але після цього відповідачем було встановлено, що при нарахуванні ОСОБА_1 розрахунку при звільненні бухгалтером було допущено помилку, та на теперішній час ще позивачці не виплачено заборгованість з вихідної допомоги за серпень 2009 року у розмірі 583 грн. 96 коп. з тих же підстав, що підприємство має важке матеріальне становище. Оскільки затримка в розрахунку виникла через мирову фінансову кризу, тобто не з вини відповідача, підстав для стягнення середньої зарплатні на підставі ст. 117 КЗпП України немає, але якщо суд буде вважати, що в цій частині вимоги обґрунтовані, то необхідно врахувати, що кількість робочих днів затримки розрахунку повинна розраховуватися з моменту звільнення ОСОБА_1 по дату порушення справи про банкрутство ЗАТ СМТ Металлургстрой , тобто з 31.08.2009 року по 08.04.2010 року, згідно з графіком роботи підприємства дводенним робочим тижнем у 2009 році та одно денним в 2010 році. В частині вимог про стягнення моральної шкоди відповідач вважає їх недоведеними і безпідставними через відсутність вини відповідача і відсутності доказів щодо її завдання та розміру. Також вважає стягнення за правову допомогу недоведеними і розумно не обґрунтованими.
Суд, вислухавши позивача й представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що між позивачем і відповідачем до 31.08. 2009 року існували трудовий договір, який було припинено на підставі ст.40 п. 1 КЗпП України, оскільки позивач була звільнена з ЗАТ СМТ Металургстрой з посади кладовщика-експедітора..
Після звільнення позивачу була нарахована помилково сума в розмірі 3404 грн.90 коп.. При нарахуванні ОСОБА_1 розрахунку при звільненні бухгалтером було допущено помилку, та на теперішній час ще позивачці не виплачено заборгованість з вихідної допомоги за серпень 2009 року у розмірі 583 грн. 96 коп.. Що не оспорюється сторонами по справі.
Згідно судового наказу № 2-н-1646/2009 від 11.11.2009 р., з відповідача на користь позивачки стягнута заборгованість по зарплатні в сумі 3403 грн. 90 коп..
Як вбачається із довідки, наданої відповідачем, вказана сума була перерахована позивачу в повному обсязі у лютому 2010 року, на виконання рішення суду та на момент винесення судом рішення залишилася заборгованість у розмірі 583 грн. 96 коп.. Ця обставина сторонами не оспорюється.
Згідно ст. 94 КЗпП України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Таким чином ця сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Відповідно до ст. 116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належить йому від підприємства, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути сплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимог про розрахунок.
Відповідно до ст. 117 КЗпП України, в разі невиплати з вини власника належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, підприємство повинно виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Як вбачається з копії наказу про припинення трудового договору від 31.08.2009 року, ОСОБА_1 було звільнено з посади кладовщика - експедитора, а отже для розрахунку кількості робочих днів затримки виплати заборгованості з заробітної плати необхідно використовувати кількість робочих днів з графіком роботи ЗАТ СМТ Металлургстрой .
Розмір середньоденного заробітку позивача на день звільнення, розраховано відповідачем в сумі 33,44 грн. і позивачем не оспорюється цей розмір, а кількість робочих днів згідно з графіком роботи підприємства з дати звільнення позивача по дату порушення справи про банкрутство ЗАТ СМТ Металлургстрой , тобто з 31.08.2009 року по 08.04.2010 року та становить 47 днів.
Судом встановлено і це не оспорюється позивачем, що на час звільнення позивача на підприємстві було встановлено неповний робочий тиждень у 2009 році із двома робочими днями на тиждень, а у 2010 році з одним робочим днем на тиждень, з урахуванням цієї обставини з часу звільнення до 08.04.2010 року позивач мав би 47 робочий день.
Таким чином, повний розмір середньої зарплатні позивача за цей період складає (47 дні х 33,44 грн.) 1571,68 грн.
У частині стягнення моральної шкоди, суд, на підставі ст. 237-1 КЗпП України, вважає позовні вимоги позивача частково обґрунтованими, оскільки неправомірними діями відповідача з несвоєчасної і неповної оплати праці позивачу йому була заподіяна певна моральна шкода, пов'язана з моральними стражданнями й переживаннями, оскільки це вплинуло на її життєвий уклад, вона нервувала з цього приводу, витрачала час на відновлення своїх прав в суді, додавала додаткові зусилля для організації життя. Однак з урахуванням конкретних обставин справи, скрутного фінансового становища ЗАТ СМТ Металлургстрой , суми недоплачених коштів, характеру заподіяних страждань і переживань, суд вважає достатньої суму в розмірі 600 грн.
Вирішуючи питання про відшкодування позивачу витрат на правову допомогу в сумі 1000 грн., які позивачка понесла на користь адвоката ОСОБА_2, суд приходить до висновку, що вони підлягають частковому задоволенню. Згідно наданої позивачкою угоди від 01.10.2009 р. з адвокатом ОСОБА_2 а також розрахункової квитанції про сплату юридичних послуг, позивачка внесла суму в розмірі 1000 грн. Як вбачається з акту наданих послуг, адвокатом ОСОБА_2 в інтересах позивача була надана консультація щодо стягнення зарплатні з ЗАТ „СМТ Металлургстрой", на яку витрачено 1 година роботи адвоката, складення заяви до прокуратури з цього питання, на що витрачено 1 годину роботи адвоката, а також складена позовна заява, на що адвокатом втрачено 2 години.
Суд вважає, що з зазначених витрат складання заяви до прокуратури безпосередньо не пов'язано із розглядом цієї цивільної справи, тому ці витрати не підлягають відшкодуванню як понесені по справі. Крім того, з огляду на обсягу позовних вимог, змісту позовної заяви та характеру спірних правовідносин, які не представляють великої складності з юридичної точки зору, суд вважає такими що завищені витрати часу роботи адвоката на консультацію та складання позовної заяви, вважаючи достатнім для цього взагалі 2 години.
Виходячи з вимог Постанови КМУ 590 від 27.04.2006 р., вартість правової допомоги не може перевищувати 40 % розміру мінімальної заробітної платні за годину роботи, тому на 01.10.2009 року виходячи з розміру встановленої мінімальної зарплатні в 650 грн. оплата за час роботи адвоката не повинна бути більше 260 грн.
Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати на правову допомогу в сумі (2 год.х260 грн.) 520 грн.
Беручи до уваги, що при подачі заяви позивач був звільнений від сплати судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, і його вимоги задоволені частково, то судовий збір в розмірі 59,50 грн. та ці витрати в сумі 120 грн. підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст. 10, 60, 61, 212, 213, 215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1 до Закритого акціонерного товариства „СМТ „Металлургстрой" про стягнення заробітної плати, вихідної допомоги, середньої зарплатні за час затримки виплати належних при звільненні сум та моральної шкоди - задовольнити частково.
Стягнути із Закритого акціонерного товариства „СМТ „Металлургстрой" на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі у розмірі 583 грн. 96 коп., середню зарплатню за час затримки розрахунку в сумі 1571,68 грн., моральну шкоду в сумі 600 грн. та витрати на правову допомогу в сумі 520 грн., а всього 3275,64 грн.
Стягнути із Закритого акціонерного товариства „СМТ „Металлургстрой" на користь держави витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи в сумі 120 грн. та судовий збір в сумі 59,50 грн.
На рішення може бути подана апеляція в Апеляційний суд Донецької області через Іллічівський районний суд м. Маріуполя. Заява про апеляційне оскарження рішення може бути подано потягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга повинна бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання такої заяви.
Повний текст рішення суду виготовлено 25.05.2010 р.
Суддя
Суд | Іллічівський районний суд м.Маріуполя |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2010 |
Оприлюднено | 23.03.2018 |
Номер документу | 72902516 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Іллічівський районний суд м.Маріуполя
Іванченко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні