Справа № 671/2166/17
РІШЕННЯ
іменем України
26 березня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом заступника керівника Городоцької місцевої прокуратури до Купільської ЗОШ І-ІІІ ступенів Волочиської районної ради Хмельницької області , сектору освіти Волочиської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Купільська сільська рада про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Городоцької місцевої прокуратури звернувся до Волочиського районного суду Хмельницької області з позовною заявою до Купільської ЗОШ І-ІІІ ступенів Волочиської районної ради Хмельницької області, сектору освіти Волочиської районної державної адміністрації в якій просить суд:
1. визнати незаконною бездіяльність сектору освіти Волочиської районної державної адміністрації Хмельницької області та Купільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Волочиської районної ради Хмельницької області щодо невчинення дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1,93 га під вказаним навчальним закладом.
2. зобов'язати адміністрацію Купільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку площею 1,93 га за адресою: вул. Перемоги, 1, с. Купіль Волочиського району Хмельницької області.
Ухвалою Волочиського районного суду Хмельницької області від 02.01.2018 адміністративну справу № 671/2166/17 за позовом заступника керівника Городоцької місцевої прокуратури Хмельницької області Туза Ю.А. в інтересах держави до Купільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Волочиської районної ради Хмельницької області, сектору освіти Волочиської районної державної адміністрації Хмельницької області, третьої особи Купільської сільської ради Волочиського району Хмельницької області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії передано до Хмельницького окружного адміністративного суду за підсудністю.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. 80 Закону України "Про освіту", ст. ст. 92, 116, 122, 125 Земельного кодексу України та ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Городоцькою місцевою прокуратурою встановлено, що у користуванні Купільської ЗОШ І-ІІІ ступенів Волочиської районної ради Хмельницької області перебуває земельна ділянка 1,93 га, яка розташована за адресою: вул. Перемоги, с. Купіль, Волочиський район, Хмельницька область.
Позивач також вказує, що відповідно до листа Купільської ЗОШ І-ІІІ ступенів адміністрація навчального закладу не зверталася до сільської ради з клопотанням про надання вказаної земельної ділянки у постійне користування.
Позивач стверджує, що адміністрацією навчального заклад не вжито достатніх заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на вищевказану земельну ділянку.
Позивач вважає, що місцевою прокуратурою встановлено, що у Купільської ЗОШ І-ІІІ ступенів відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку площею 1,93 га, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування школи та учбового процесу та може призвести до негативних наслідків та порушення дітей.
З метою недопущення негативних наслідків та порушення прав дітей у майбутньому позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Сторони, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Від позивача та представників відповідачів 20.03.2018 надійшли заяви про розгляд справи за їхньої відсутності, представники відповідачів у поданих заявах позовні вимоги визнають, просять адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Судом справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд встановив, що у користуванні Купільської ЗОШ І-ІІІ ступенів Волочиської районної ради Хмельницької області перебуває земельна ділянка 1,93 га, яка розташована за адресою: вул. Перемоги, с.Купіль, Волочиський район, Хмельницька область.
Відповідно до листа Купільської сільської ради Волочиського району Хмельницької області №184 від 04.12.2017 адміністрація навчального закладу Купільської ЗОШ І-ІІІ ступенів не зверталася до сільської ради з клопотанням про надання вказаної земельної ділянки у постійне користування.
Згідно з листом сектору освіти Волочиської районної державної адміністрації Хмельницької області №193-3/2017 від 15.09.2017 на запит позивача №74-4553-17 від 11.09.2017, Купільська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волочиської районної ради Хмельницької області знаходиться у підпорядкуванні сектору освіти Волочиської районної державної адміністрації, площа земельної ділянки громадської забудови - 1,93 га., правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку не оформлені.
Відповідно до листа головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 04.12.2017 на запит позивача від 27.11.2017 №74-5867, право власності на земельну ділянку, яка знаходиться під закладом освіти Купільської ЗОШ І-ІІІ ступенів - відсутнє, форма власності вказаної земельної ділянки - державна, кадастровий номер - відсутній.
Листом Волочиської районної ради Хмельницької області на запит позивача №74-5170 від 18.10.2017 повідомлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку Купільської ЗОШ І-ІІІ ступенів не були оформлені.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 38 Закону України "Про загальну середню освіту" заклад загальної середньої освіти, зокрема, створює науково-методичну і матеріально-технічну бази для організації та здійснення освітнього процесу.
Згідно зі ст. 44 Закону України "Про загальну середню освіту" матеріально-технічна база закладів загальної середньої освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно закладів загальної середньої освіти належить їм на правах, визначених законодавством України.
Вимоги до матеріально-технічної бази закладів загальної середньої освіти визначаються відповідними будівельними і санітарно-гігієнічними нормами і правилами, а також типовими переліками обов'язкового навчального та іншого обладнання (в тому числі корекційного), навчально-методичних та навчально-наочних посібників, підручників, художньої та іншої літератури.
Частиною 1 статті 80 Закону України "Про освіту" визначено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать, зокрема, нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо.
Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України (ч. 2 ст. 80 Закону України "Про освіту").
Згідно з ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Відповідно до пп. "а" ч. 2 ст. 92 ЗК України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Частинами 1, 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
Враховуючи вищевикладене та подані представниками відповідачів заяви від 20.03.2018, у яких вони позовні вимоги визнають, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому адміністративний позов необхідно задовольнити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов заступника керівника Городоцької місцевої прокуратури задовольнити.
Визнати незаконною бездіяльність сектору освіти Волочиської районної державної адміністрації Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02146742, 31200, Хмельницька обл., Волочиський район, місто Волочиськ, вул. Слави, буд. 10) та Купільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Волочиської районної ради Хмельницької області (код ЄДРПОУ 26496398, 31226, Хмельницька обл., Волочиський район, село Купіль, вул. Перемоги, буд. 1) щодо невчинення дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1,93 га під вказаним навчальним закладом.
Зобов'язати адміністрацію Купільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку площею 1,93 га за адресою: вул. Перемоги, 1, с. Купіль Волочиського району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя О.О. Михайлов
Суд | Хмельницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2018 |
Оприлюднено | 27.03.2018 |
Номер документу | 72950462 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Хмельницький окружний адміністративний суд
Михайлов О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні