ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua УХВАЛА
м. Київ
27.03.2018Справа № 910/3476/18
Суддя Господарського суду міста Києва Ващенко Т.М., розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Флет Вайт Ко (03057, м. Київ, вул. Желябова, б. 10, кв. 90; ідентифікаційний код 41693710) до Фізичної особи-підприємця Овчинникової Галини Сергіївни (АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) про перерахунок надмірно сплачених грошових коштів, стягнення 36000,00 грн., зобов'язання оформити та надати на затвердження документи,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Флет Вайт Ко звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Фізичної особи-підприємця Овчинникової Галини Сергіївни про:
- зобов'язання відповідача здійснити перерахунок надмірно сплачених грошових коштів, сплачених у якості відшкодування (компенсації) з комунальних послуг;
- стягнення гарантійного платежу в сумі 36 000,00 грн.;
- зобов'язання відповідача оформити у відповідності до чинного законодавства України первинні документи бухгалтерського обліку;
- зобов'язання відповідача надати позивачу на затвердження первинні документи бухгалтерського обліку.
Дослідивши матеріали позовної заяви суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на наступне.
Згідно ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
Однак позивачем не вказано способу захисту його прав.
Позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти (п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України).
Позивачем не зазначено ім'я та по-батькові фізичної особи-підприємця - відповідача, не вказано номерів засобів зв'язку відповідача, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; не зауважено що такі відомості щодо учасників справи йому не відомі.
За приписами п. 3 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Позивач просить суд зобов'язання відповідача здійснити перерахунок надмірно сплачених грошових коштів, сплачених у якості відшкодування (компенсації) з комунальних послуг, однак не вказує суму таких надмірно сплачених грошових коштів та не надає їх обґрунтованого розрахунку.
Крім того, позивач не вказує, які саме документи бухгалтерського обліку він просить оформити та надати на затвердження.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя, від 14.05.1981 N R (81) 7: "В тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати" (підпункт 12 пункту D).
Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого статтею 55 Конституції України, що має беззаперечно виконуватись сторонами в разі необхідності реалізації цього права.
Платіжне доручення на безготівкове перерахування судового збору, квитанція установи банку про прийняття платежу готівкою подаються до господарського суду тільки в оригіналі; копії, у тому числі виготовлені із застосуванням технічних засобів (фотокопії тощо), цих документів не можуть бути належним доказом сплати судового збору.
Між тим, позивачем до позовної заяви № 416020118 від 22.03.18. додано ксерокопію квитанції від 16.03.18. зі зрізаним номером на ксерокопії на суму 1762,00 грн.
При цьому судом враховано, що згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2018 рік установлено, що у 2018 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2018 року - 1700 гривень, з 1 липня - 1777 гривень, з 1 грудня - 1853 гривні, а для основних соціальних і демографічних груп населення:
дітей віком до 6 років: з 1 січня 2018 року - 1492 гривні, з 1 липня - 1559 гривень, з 1 грудня - 1626 гривень;
дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2018 року - 1860 гривень, з 1 липня - 1944 гривні, з 1 грудня - 2027 гривень;
працездатних осіб: з 1 січня 2018 року - 1762 гривні, з 1 липня - 1841 гривня, з 1 грудня - 1921 гривня;
осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року - 1373 гривні, з 1 липня - 1435 гривень, з 1 грудня - 1497 гривень.
Позивачем пред'явлено вимоги про:
- зобов'язання відповідача здійснити перерахунок надмірно сплачених грошових коштів, сплачених у якості відшкодування (компенсації) з комунальних послуг;
- стягнення гарантійного платежу в сумі 36 000,00 грн.;
- зобов'язання відповідача оформити у відповідності до чинного законодавства України первинні документи бухгалтерського обліку;
- зобов'язання відповідача надати позивачу на затвердження первинні документи бухгалтерського обліку.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч. 3 ст. 6 ЗУ Про судовий збір ).
За подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру (ч. 3 ст. 6 ЗУ Про судовий збір ).
Отже, позивачем доплати належить судовий збір в сумі:
- 1762,00 грн. за вимогу про стягнення 36 000,00 грн.;
- 1762,00 грн. за вимогу про зобов'язання оформити бухгалтерські документи;
- 1762,00 грн. за вимогу про зобов'язання надати на затвердження документи;
- та встановлений п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" розмір судового збору, який буде залежати від визначеної позивачем суми надмірно сплачених грошових коштів, сплачених у якості відшкодування (компенсації) з комунальних послуг.
Згідно з приписами п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Положеннями ч. 1 ст. 172 ГПК України унормовано, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов'язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Такі приписи згаданих норм мають на меті забезпечення, як конституційних засад змагальності сторін та рівності усіх учасників процесу перед законом і судом (п. п. 2, 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України), так і аналогічних приписів ст. ст. 2, 7 Господарського процесуального кодексу України.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п. 87 Рішення у справі "Салов проти України" від 06.09.2005 року).
У Рішенні у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 року зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
З наданої позивачем ксерокопії опису вкладення в цінний лист 0411922106606 (дата непридатна для читання) вбачається, що позивачем направлено відповідачу позовну від 22.03.18. Отже, в суду відсутня можливість встановити, чи були направлені, які саме та чи всі документи було направлено позивачем, адже позивач зобов'язаний направити на адресу відповідача всі додані до позовної заяви документи не зважаючи на те, чи є у наявності у відповідача дані документи.
Приписами п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України встановлено, що позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.
Однак, позивачем в позовній заяві не обґрунтовано та не подано нормативно-правового обґрунтування вимог про:
- зобов'язання відповідача оформити у відповідності до чинного законодавства України первинні документи бухгалтерського обліку;
- зобов'язання відповідача надати позивачу на затвердження первинні документи бухгалтерського обліку.
Внаслідок вказаного в сукупності позовна заява підлягає залишенню без руху.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 162, 164, 172, 174, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Залишити без руху позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Флет Вайт Ко .
2. Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю Флет Вайт Ко строк на усунення недоліків позовної заяви п'ять днів з дня вручення цієї ухвали.
3. Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю Флет Вайт Ко спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом:
- надання письмової заяви, в якій вказати та обґрунтувати спосіб (способи) захисту прав позивача; докази направлення цієї заяви відповідачу;
- надання письмової заяви, в якій вказати ім'я та по-батькові фізичної особи-підприємця - відповідача, номери засобів зв'язку відповідача, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти, чи в якій обґрунтувати доводи про те, що такі відомості щодо учасників справи йому не відомі; докази направлення цієї заяви відповідачу;
- надання письмової заяви, в якій вказати суму таких надмірно сплачених грошових коштів та надати обґрунтований розрахунок такої суми; вказати, які саме документи бухгалтерського обліку він просить оформити та надати на затвердження;
- надання оригіналів платіжних доручень на визначені судом виходячи з пред'явлених позовних вимог суми;
- надання належних доказів направлення відповідачу позовної заяви з доданими до неї документами;
- надання письмової заяви, в якій обґрунтувати та подати нормативно-правове обґрунтування вимог про: зобов'язання відповідача оформити у відповідності до чинного законодавства України первинні документи бухгалтерського обліку; зобов'язання відповідача надати позивачу на затвердження первинні документи бухгалтерського обліку.
4. Ухвала набрала законної сили 27.03.18. та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.М. Ващенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2018 |
Оприлюднено | 28.03.2018 |
Номер документу | 73001943 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ващенко Т.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні